مخبر - 1398/01/24 - انتخاب : به گزارش «انتخاب»؛ سرهنگ عمر زین العابدین از فرماندهان ارتش و از مقامات بلندپایه شورای نظامی انتقالی سودان که از سوی ارتش موظف شده با گروه های سیاسی و...
 
انتخاب
1398/01/24 - 08:55

به گزارش «انتخاب»؛ سرهنگ عمر زین العابدین از فرماندهان ارتش و از مقامات بلندپایه شورای نظامی انتقالی سودان که از سوی ارتش موظف شده با گروه های سیاسی وارد گفت وگو شود در مورد تحویل عمر البشیر به دادگاه کیفری لاهه گفت: «این اقدام عمل زشتی برای سودان خواهد بود، حتی برای شورشیانی که سلاح در دست دارند، ما او را تحویل نمی دهیم. (…) البشیر در سودان در برابر دادگاه قرار خواهد گرفت.» عوض بن عوف، وزیر دفاع سودان که اکنون رئیس شورای نظامی انتقالی است، پنج شنبه 22 فروردین / 11 آوریل بیانیه ارتش مبنی بر آغاز انتقال قدرت در این کشور را خواند. او در این بیانیه «سرنگونی رژیم»، دستگیری عمرالبشیر و انتقال او به یک «مکان امن» و تشکیل دولتی متشکل از نظامیان را اعلام کرد.

فادی العبدالله، سخنگوی دادگاه کیفری بین المللی لاهه در باره وضعیت البشیر گفت که اگر یکی از کشورهای عضو دادگاه لاهه او را بپذیرد، این دادگاه ناگزیر است نام این کشور را به شورای امنیت سازمان ملل اعلام کند.

سودان بر اساس قطعنامه 1593 ملزم به همکاری با دادگاه شورای امنیت است. بر اساس قطعنامه 1593 متهمان به جنایات جنگی در دارفور سودان باید در دادگاه کیفری بین المللی در لاهه محاکمه شوند. دادگاه بین المللی لاهه 4 فوریه 2009 حکم بازداشت عمر البشیر را به اتهام ارتکاب «جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت» در جنگ دارفور صادر کرد. در جنگ دارفور نزدیک به 300 هزار نفر کشته و 2،7 میلیون نفر آواره شدند.

جزییات را در سایت انتخاب بخوانید
#پایگاه_خبری_انتخاب

این پست به صورت خودکار از شبکه های اجتماعی اخذ شده و بدون تغییر نمایش داده می شود. در صورت نیاز به حذف، لطفا در بخش ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام نماییم. با تشکر
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.