روزنامه ایران : تقی امیرانی از «کودتای 53» گفته است از حقیقت بت می سازم، نه از مـــصدق بخش نخست تقی امیرانی، مستندساز ایرانی حین تحقیق برای ساخت مستندی درباره کودتا ...
 
روزنامه ایران
1399/11/20 - 16:09

⭕️ تقی امیرانی از «کودتای 53» گفته است از حقیقت بت می سازم، نه از مـــصدق بخش نخست 🔹 تقی امیرانی، مستندساز ایرانی حین تحقیق برای ساخت مستندی درباره کودتا 28 مرداد به اسناد و مدارکی دست می یابد که بسیاری از زوایای تاریک تاریخ 67 ساله این رویداد را روشن می کند.… ⭕️ تقی امیرانی از «کودتای 53» گفته است
از حقیقت بت می سازم، نه از مـــصدق
بخش دوم و پایان
🔹زیربنای ماجرای 28 مرداد یک راز سرپوشیده است. وقتی فیلم می سازی هر چه شفاف تر و واضح تر کار کنی بهتر است. هر چه مرزها را برداری، هر در و دیواری را بشکنی حتی این دیوار چهارم را (دوربین)، وارد پشت صحنه شوی و لحظه ای را خارج از مرز مخاطب حس نکنی، این فضا را بهتر می سازی که مخاطب حس کند واقعاً همراه شماست.
🔹 قصه کودتا در طول این 67 سال به عنوان کودتای روزولت و CIA مطرح بود. البته ایرانی ها می دانستند که انگلیس هم نقش داشته و کودتا کاملاً انگلیسی است اما اینکه به وضوح مشخص شود شخص و گرداننده اصلی کودتا مأمور انگلیسی بوده در هیچ جا منتشر نشده است. وقتی انگلیسی ها می گویند ما کاری نکردیم میدان را برای روزولت باز گذاشتند. او هم از این ماجرا سودهای زیادی برد و قراردادهای پرمایه ای نصیبش شد
🔹حدود 532 ساعت مصاحبه داشتیم که متأسفانه نتوانستیم در فیلم استفاده کنیم.
🔹 در آمدن اسرار داربی شر مصداق همین حرف است. هر چقدر انگلیس سعی کند این داستان را سانسور کند اما حقیقت معلوم خواهد شد. برای سانسور کتاب روزولت تلاش کردند اما کتاب چاپ شد. انگلیسی ها که از یک جمله این کتاب ناراضی بودند مجبور شدند همه کتاب های قبلی را دور بریزند و دوباره چاپ کنند تا آن جمله تغییر کند.
🔹 در این گزارش نقش انگلیس ها خیلی واضح است. این گزارش قرار بود سال 89 میلادی منتشر شود. به انگلیسی ها خبر می رسد و آنها فوری جلوی امریکایی ها را می گیرند.
🔹 به قول جان لوک گدار کارگردان نابغه سینما «تو فیلم را نمی سازی فیلم تو را می سازد.» من مصدق را انتخاب نکردم. او من را انتخاب کرد.
🔹والتر مرچ انسان عجیبی است. تدوینگر، فیلم که تمام می شود می رود دنبال کار بعدیش. اما او 4 ماه کنار من ایستاد. محکم هم ایستاد تا از حیثیت تیم مان و فیلم حمایت کنیم که سانسور نشود. 4، 3 وکیل ابرقدرت گرفتیم. افتخار می کنم که بگویم دو نفر از این وکیل ها ایرانی هستند و یکی شان مجانی به ما کمک کرد. ثابت شد که شکایت سازندگان این سریال مبنای قانونی ندارد. یکی از اسناد ما مجوزی است که صاحب امتیاز آرشیو «پایان امپراطوری» به ما داد و پس گرفت.
🔹 انگلیسی ها می گویند ما از طرف دولت مان شرمنده هستیم که چنین بلایی سر شما آوردند، نمی دانستیم. برخی با گریه از من تشکر می کنند. امریکایی ها هم می گویند اصلاً روح مان خبر نداشت.
🔹 فکر می کردیم اختلاف ایران و امریکا بعد از انقلاب آغاز شد و از سال 59 و ماجرای سفارت امریکا تازه آگاه شدیم که ایران کجای نقشه است. ما برای همین فیلم را ساختیم تا پرده سینمای حافظه تاریخی مردم انگلیس و امریکا را باز کنیم و فراتر از انقلاب به سال 32 برگردند و ببینند که ریشه اصلی این داستان کجاست.
🔹من هم معتقدم ساخت «کودتای 53» و هر بلایی بعد از پخش سر این فیلم آمد خودش یک داستان و فیلم است. انگار فیلم از خود سوژه بزرگتر شده است. سال 88 و از روز اولی که تصمیم به ساخت فیلم گرفتم این حس را داشتم
🔹پیام های نسل جوان ایرانی که حتی بعد از انقلاب به دنیا آمده اند برای من باعث افتخار است. می گویند آقای امیرانی ممنون که تاریخ خودمان را به خودمان گفتی. من هم سپاسگزارم هم از استقبال تان و هم از حمایت تان.
🔹در برنامه هایمان هست که از این متریال چه در سایت فیلم و چه در کتاب یا مستندی دیگر استفاده کنیم.
🔹در نجواهای شبانه شان من «مصدق» را می شنیدم بی آنکه بدانم مصدق چیست آدم است یا درخت یا... برایم سؤال بود چرا این کلمه را در صحبت های درگوشی شان می شنوم. حالا تازه کشف کرده ام آن ایام که من7 سال بیشتر نداشتم موقعی بود که مصدق مرده بود و خبر درگذشت او به شکل جدی پخش نشد.
🔹شاه اجازه برگزاری هیچ مراسمی را نداد اما در خانواده ها زبان به زبان پیچید که مصدق فوت کرده است. این مصدق در گوش من ماند تا فیلم شد. آن دوربینی که پدرم به عنوان اسباب برای من خرید شد حرفه من، شد زندگی من.
نرگس عاشوری
#روزنامه_ایران
بیشتر بخوانید👇👇
https://www.irannewspaper.ir/newspaper/item/569005
@Irannewspaper

این پست به صورت خودکار از شبکه های اجتماعی اخذ شده و بدون تغییر نمایش داده می شود. در صورت نیاز به حذف، لطفا در بخش ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام نماییم. با تشکر
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.