روزنامه ایران : تقی امیرانی از «کودتای 53» گفته است از حقیقت بت می سازم، نه از مـــصدق بخش نخست تقی امیرانی، مستندساز ایرانی حین تحقیق برای ساخت مستندی درباره کودتا ...
 
روزنامه ایران
1399/11/20 - 16:09

⭕️ تقی امیرانی از «کودتای 53» گفته است
از حقیقت بت می سازم، نه از مـــصدق
بخش نخست
🔹 تقی امیرانی، مستندساز ایرانی حین تحقیق برای ساخت مستندی درباره کودتا 28 مرداد به اسناد و مدارکی دست می یابد که بسیاری از زوایای تاریک تاریخ 67 ساله این رویداد را روشن می کند.
🔹 چگونگی رسیدن امیرانی به حقیقت با قدرت داستانگویی و بیان درست سینمایی، آنقدر پرکشش روایت شده است که تبدیل به یک تریلر معمایی می شود.
🔹 این مستند که جزو پربازدیدترین آثار چهاردهمین جشنواره سینما حقیقت بود و عنوان بهترین مستند از نگاه تماشاگران را هم کسب کرد
تقی امیرانی:
🔹 در مصاحبه ای که با موسی مهران بادیگارد و مسئول امنیت دکتر مصدق داشتم آنقدر تمام وقایع را از حضور اراذل و اوباش و شعبان و نوچه هایش تا ماجرای خانه دکتر مصدق با جزئیات ظریف روایت کرد که قدرت نقل خاطره شان من را تحت تأثیر قرار داد.
🔹صحنه ای که آقای مالکوم برن، قفسه بایگانی را بیرون می کشد و مدارک و اسناد مربوط به دخالت امریکا در کودتا را نشان می دهد، تکان دهنده بود. گفتم باور می کنید تمام تاریخ من؛ ایران، در میان این کاغذهاست.
🔹کشف متن مصاحبه آقای داربی شر دقیقه 90 اتفاق افتاد. سال 88 تصمیم به ساخت این فیلم گرفتم و سال 97-96 داربی شر را پیدا کردیم. هر چه در فیلم می بینید برای همان لحظه است.
🔹 مسأله بعدی این بود که می خواستم در حد امکان تمام شاهدهای ایرانی با فارسی و زبان خودشان داستان شان را بگویند. سعی کردم کسانی را پیدا کنم که تا به حال صحبت نکرده بودند.
🔹 اطمینان دارم اسنادی هست که هنوز هم دیده نشده، ممکن است در گنجینه های شخصی در سراسر دنیا نمونه ای از این مدارک باشد.
🔹البته قبل از یافتن داربی شر هم اطلاعات جدید داشتیم اما مهره طلایی و گنجینه اصلی مصاحبه داربی شر است که مدرک تاریخی است. یک جاسوس انگلیسی اقرار کرده که ما در کودتا دست داشتیم. اگر چه هنوز دولت انگلیس به شکل رسمی این اذعان را قبول ندارد.
نرگس عاشوری
#روزنامه_ایران
بیشتر بخوانید👇👇

این پست به صورت خودکار از شبکه های اجتماعی اخذ شده و بدون تغییر نمایش داده می شود. در صورت نیاز به حذف، لطفا در بخش ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام نماییم. با تشکر
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.