روزنامه ایران : تکاپوی خبرنگاران در روزهای پر تب و تاب انقلاب تحریریه 57 تب و تاب انقلاب در تحریریه روزنامه جاری بود و همه خبرنگاران و عکاسان تلاش می کردند چشم و گوش...
 
روزنامه ایران
1399/11/20 - 15:05

⭕️ تکاپوی خبرنگاران در روزهای پر تب و تاب انقلاب
تحریریه 57
🔹تب و تاب انقلاب در تحریریه روزنامه جاری بود و همه خبرنگاران و عکاسان تلاش می کردند چشم و گوش مردم باشند. مردم به روزنامه ها بیشتر از رادیو و تلویزیون اعتماد داشتند. سند آن هم روزنامه هایی که به چاپ چهارم و پنجم می رسید و مردم ساعت ها مقابل کیوسک ها صف می کشیدند تا بتوانند روزنامه بگیرند.
بیژن نفیسی یکی از روزنامه نگارانی است که آن روزها دبیری گروه اجتماعی روزنامه اطلاعات را برعهده داشت: ما به خبرنگاران می گفتیم شما راوی اخباری هستید که میلیون ها نفر در انتظار خواندن آن هستند، پس اول از همه مراقب خودتان باشید. 100 خبرنگار و دبیر سرویس و شورای سردبیری مثل زنجیر به هم وصل بودند و در هر نقطه ای از شهر تجمع یا تظاهراتی بود خبرنگار باید آنجا حاضر می شد.
🔹روزنامه های مهم کشور مثل کیهان و اطلاعات چاپ عصر بودند و خبرنگاران از صبح برای کسب خبر بیرون می رفتند و قبل از 12 برمی گشتند. با ورود هر خبرنگار ولوله عجیبی در تحریریه به راه می افتاد. تحریریه در جوش و خروش بود. تلفن ها مرتب زنگ می خورد و تیم های خبری به هر طرف اعزام می شدند. خستگی معنا نداشت؛ هر شب تعدادی از بچه ها هم شیفت می ماندند تا اگر اتفاق مهمی افتاد بلافاصله به محل حادثه بروند.
🔹نفیسی به تجربه با ارزش روزنامه نگاری در سال 57 و خلاقیت خبرنگاران اشاره می کند و می گوید: «در شرایط بحران هر لحظه خبر جدیدی می رسید و اتفاق تازه ای می افتاد. یکی از مهمترین خبرها رفتن شاه بود. ما چند روز قبل از 26 دی ماه از منابع خبری مطلع شدیم که شاه می خواهد کشور را ترک کند. آن روزها یک نماینده خبری در فرودگاه مهرآباد داشتیم اما با وجود این، روز رفتن شاه یک اکیپ خبری هم به فرودگاه فرستادیم. از چند روز قبل هم تیتر معروف شاه رفت را مرحوم غلامحسین صالح یار سردبیر اطلاعات انتخاب و به قسمت فنی داده بود تا آماده کنند. آن سال ها در حروفچینی سربی حروفی که بزرگی آن به اندازه 10 ستون باشد، نداشتیم. بنابراین با پیشنهاد مرحوم صالحیار بخش فنی این تیتر را به صورت عکس کلیشه ای آماده کرد و زمانی که خبرنگار تماس گرفت و گفت هواپیمای شاه پرواز کرد، بلافاصله آن تیتر به همراه یک عکس آرشیوی که به رفتن شاه شباهت داشت در صفحه اول به چاپ رسید.»
محمد بلوری یکی از پیشکسوت های روزنامه نگاری هنوز هم تحریریه 57 را یکی از بهترین تحریریه های روزنامه نگاری می داند و معتقد است خبرنگاران و روزنامه نگاران با قلم و عکس خود سهم به سزایی در پیروزی انقلاب داشتند: رسیدن تیراژ روزنامه کیهان به یک میلیون نسخه یکی از اتفاق های ماندگار جامعه مطبوعاتی ایران است. آن روزها همه در انتظار عکسی از امام خمینی(ره) بودند. تا آن موقع خیلی از مردم چهره امام را ندیده بودند. ما یکی از خبرنگاران را به همراه عکاس به قم فرستادیم تا شاید عکسی از امام(ره) پیدا کنند اما موفق نشدند. ناامید نشدیم و از طریق فرزند آیت الله خوانساری عکسی از امام که در کتابی در عراق چاپ شده بود پیدا کرده و چاپ کردیم. بعد از چاپ عکس امام(ره) تیراژ روزنامه به یک میلیون نسخه رسید. مجبور شدیم پنج بار تجدید چاپ کنیم.
از نگاه فریدون صدیقی استاد روزنامه نگاری در آن دوره شورای سردبیری و کسانی که در جایگاه مشورت قرار می گرفتند ذهن نظام مندی داشتند و با پدیده مدیریت بحران در عرصه خبر و اطلاع رسانی کاملاً آشنا بودند. صدیقی که در روزهای انقلاب خبرنگار کیهان بود به روند پرشتاب این روزها اشاره می کند و می گوید: روزهای انقلاب خیلی پرشتاب بود و هر روز آماده اتفاق جدیدی بودیم و این تبدیل به یک عادت شده بود. همین عادت باعث شد تا یک سازماندهی جدید در روزنامه ای مثل کیهان شکل بگیرد. در این چارچوب هر خبرنگار می دانست چه کار باید بکند و کجا برود و کدام گزارش را تهیه کند. مثلاً پوشش خبری آزاد شدن زندانی ها بر عهده من بود. آزاد شدن آیت الله طالقانی از زندان اوین و محمود به آذین از زندان قصر را من پوشش خبری دادم.»
🔹یکی از اتفاق هایی که فراموش نمی کنم مربوط به 17 شهریور است. من گزارش نویس میدان ژاله بودم. وقتی به میدان رسیدم همه در حال فرار بودند. همراه یکی از زخمی ها به درمانگاه رفتیم. تعدادی از مجروحان را با وانت به درمانگاه آوردند. مردم از خانه هایشان پتو و الکل می آوردند. اولین بار بود که خون می دیدم. سعی کردم مشاهداتم کامل باشد. بعد برگشتم روزنامه گزارشم را بنویسم. وقتی اتفاقات را برای همکاران توضیح می دادم بیهوش شدم. تا آن روز کشت و کشتار ندیده بودم.»
یوسف حیدری/ گزارش نویس
#روزنامه_ایران
بیشتر بخوانید👇👇
🔸
🔻

این پست به صورت خودکار از شبکه های اجتماعی اخذ شده و بدون تغییر نمایش داده می شود. در صورت نیاز به حذف، لطفا در بخش ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام نماییم. با تشکر
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.