انصاف : درخت اقتصاد در تندباد حوادث! محمدحسین جعفری سمیع، روزنامه نگار در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «درخت اقتصاد در تندباد حوادث!» نوشت: گفته می ...
 
انصاف
1399/11/20 - 13:51

درخت اقتصاد در تندباد حوادث!
محمدحسین جعفری سمیع، روزنامه نگار در یادداشتی ارسالی به انصاف نیوز با عنوان «درخت اقتصاد در تندباد حوادث!» نوشت:
گفته می شود، اقتصاد موجود ترسویی است. این موجود ترسو از هر حادثه و رویداد بر خود می لرزد و تحت تاثیر هر اتفاقی قرار می گیرد. البته این خصوصیت یک اقتصاد ضعیف و بیمار است و شامل هر نوع اقتصادی نمی شود.
کم نیستند کشورهایی که از چنان اقتصاد قدرتمندی برخوردارند که کمتر حادثه ای موجب ایجاد لرزه در بدنه اقتصادشان می شود. با این حال ماهیت اقتصاد، یک ماهیت تاثیرپذیر است. هرچند اگر این تاثیرپذیری به میزان اندکی باشد.
در طول یک سال اخیر که سوغات شوم چین یعنی پاندمی کرونا سرتاسر عالم را فرا گرفته است، خسارات زیادی بر بازارهای سرمایه بین المللی و بورس های جهانی وارد آورد. در این میان آن ملت هایی که خردورزی و عقلانیت در کشور آنها حاکم بود، نسبت به کشورهای جنگ زده، آشوب زده و کشورهایی که تحت سیطره حکومت های خودکامه قرار داشتند، آسیب کمتری دیدند.
از سوی دیگر در کشورهای توسعه یافته به دلیل ساختار دموکراتیک آنان، مساله سلامتی و جان انسان ها به مراتب در اولویت بالاتری قرار داشت، و این موضوع موجب شد تا بخش هایی از جامعه به دلیل شرایط خاص اعمال محدودیت ها، دچار خسارت هایی شوند که البته باز هم به دلیل ساختار حاکم در این کشورها، این بخش خسارت دیده به انواع مختلف تحت حمایت های دولتی قرار گرفتند.
اما همین موضوع در کشورهای بحران زده و جنگ زده، به گونه ای دیگر رقم خورد. در کشورهای از این دست که مردمان شان تحت شرایط ویژه بحران، جنگ، فسادهای سیاسی و اقتصادی روزگار می گذرانند، اعمال محدودیت مترادف با گرسنگی و مرگ است.
در چنین جوامعی مردم همواره با دوگانه هایی مانند جان در برابر نان مواجه هستند. در این کشورها حاکمان هیچگاه گزینه های چندانی پیش پای مردم قرار نمی دهند و همواره در چنین کشورهایی انتخاب بین بد و بدتر قرار دارد. مردم یا باید برای سلامتی خود تن به محدودیت ها بدهند و گرسنه بمانند و یا باید جان خود را کف دست گرفته و برای یک لقمه نان، با جان خود معامله کنند.
متن کامل👇


این پست به صورت خودکار از شبکه های اجتماعی اخذ شده و بدون تغییر نمایش داده می شود. در صورت نیاز به حذف، لطفا در بخش ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام نماییم. با تشکر
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.