روزنامه ایران : گرایش به زندگی مجازی در دنیای واقعی فردی را می شناختم که یکی از علت های اصلی جداشدنش، مقایسه مدام او با مدل های زیبای شبکه های مجازی بود. همسرش ناخوا...
 
روزنامه ایران
1399/11/20 - 10:01

⭕️ گرایش به زندگی مجازی در دنیای واقعی
🔹فردی را می شناختم که یکی از علت های اصلی جداشدنش، مقایسه مدام او با مدل های زیبای شبکه های مجازی بود. همسرش ناخواسته آن صورت های شفاف و لباس های پرزرق و برق و اندام های بدون ایراد را با او مقایسه می کرد و او که اعتماد به نفسش را به شدت از دست داده بود، خودش را در مقابل الگوهای مجازی دستکاری شده و بی دفاع احساس کرد و در نهایت به گزینه «جدایی» رضایت داد، این مقایسه کردن های مدام و وقت گذراندن های بدون حد و مرز در شبکه های اجتماعی حالا موجب شده خیلی ها از موقعیت همیشگی شان فاصله گرفته و یک «زندگی مجازی ایده آل» را بر «زندگی واقعی معمولی شان» ترجیح دهند!
دکتر حمید مسعودی، جامعه شناس و استاد دانشگاه در گفت و گو با «ایران» توضیح می دهد که اساساً این نگاه به شبکه های اجتماعی منصفانه است یا نه!؟ و در نهایت چگونه باید بر این تحولات پیروز شد. گفت و گوی ما با او را در زیر می خوانید:
🔹فارغ از لزوم داشتن شبکه های اجتماعی که حالا اکثریت به آن اذعان دارند، یکی از نگرانی های عمده ای که وجود دارد، نحوه استفاده از این شبکه هاست
🔹دامنه تأثیرگذاری برخی شبکه ها به حدی است که زندگی فردی و اجتماعی بسیاری را تحت الشعاع قرار می دهد
🔹شبکه های اجتماعی در واقع یکی از کانال های ارتباطی است که به فرد اختیار ورود و خروج را می دهد که قطعاً با روابط اجتماعی واقعی تفاوت زیادی دارد. انسان های جدید در این روند، دچار تنوع و تکثرخواهی شدند که از این شبکه به آن شبکه در رفت و آمدند و سیراب نمی شوند
🔹 ما در همین جامعه با طبقه متوسطی مواجهیم که خودش را با سبک های متنوع زندگی تعریف می کند که با گذشته تفاوت زیادی دارد. در گذشته خانواده تحت تأثیر، قوم، طبقه اجتماعی و قشر اجتماعی بود، مثلاً اگر من آذربایجانی بودم، لباسم، رفتارم، براساس آن تعریف می شد، اما الان سبک زندگی در کنار سایر عناصر هویت بخش، به ما هویت می دهد. اما این سبک زندگی ثابت نیست و دائماً تغییر می کند.
🔹شبکه های اجتماعی بازتابی است. خیلی از افراد از پیامدهای منفی آن بی اطلاع اند. مثلاً فردی دوبار جدا شده، می خواهد رابطه جدیدی شروع کند، فکر می کنید از این کار رضایت دارد؟ خیر، این فرد درگیر آسیب های ناشی از این اتفاق می شود.
🔹به هرحال حق انتخاب لذت بخش است، اما پیامدهای ناخواسته آن دست فرد نیست.
🔹متفکرین غربی پیشنهاد می کنند که با باز گذاشتن حوزه های عمومی افراد را وارد فضای مباحثه کنیم تا خودشان کنترل گر انتخاب های خودشان باشند. این فضای گفت و گو در رسانه ها و عرصه عمومی باید ایجاد شود تا افراد مشکلاتشان را بیان کنند.
🔹دولت ها نباید در این فضا ورود کنند. مثل انجمن های گفت و گویی که در دنیا وجود دارد. سال ها قبل زمانی که در انگلستان عمل قلب انجام دادم به من بروشوری دادند که عضو انجمن بیماران قلبی شوم. وقتی در را باز کردم با تعدادی سالمند مواجه شدم که از دیدن یک جوان متعجب شدند. درحالی که ما با هم یک مشکل مشترک داشتیم، اما وقتی حرف زدیم، به یکدیگر امیدواری دادیم، تجربه هایمان را به اشتراک گذاشتیم. این در مورد مسائل اجتماعی کارکرد بیشتری هم دارد.
🔹جامعه به شدت به این فضا نیاز دارد. افراد باید بتوانند در برابر انتخاب های پرخطرشان مسلح شوند. هیچ راهی غیر از این تا جایی که تحقیق و مطالعه کرده ام، وجود ندارد. مطمئن باشید سیاستمداران نمی توانند با بستن یا باز کردن شبکه ای جلوی مخاطرات آن را بگیرند.
حمیده امینی فرد
#روزنامه_ایران
بیشتر بخوانید👇👇
🔸
🔻

این پست به صورت خودکار از شبکه های اجتماعی اخذ شده و بدون تغییر نمایش داده می شود. در صورت نیاز به حذف، لطفا در بخش ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام نماییم. با تشکر
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.