مخبر - 1399/03/05 - انصاف : فشار کرونا بر کارگران روزمزد اگرچه علی ساری نایب رییس اول کمیسیون اجتماعی مجلس دهم از بسته های حمایتی می گوید که به اقشار آسیب دیده جامعه در دوران کرو...
 
انصاف
1399/03/05 - 17:37

فشار کرونا بر کارگران روزمزد
اگرچه علی ساری نایب رییس اول کمیسیون اجتماعی مجلس دهم از بسته های حمایتی می گوید که به اقشار آسیب دیده جامعه در دوران کرونا اهدا شده است ولی چند کارگر ساختمانی روزمزد به خبرنگار انصاف نیوز می گویند هیچ بسته حمایتی دریافت نکرده اند. این نماینده مجلس می گوید: عمر مجلس فعلی کفاف برنامه های میان مدت برای حل مشکلات معیشتی کارگران را ندارد.
در روزهایی که بسیاری از مشاغل تخت تاثیر طاعونی به نام کرونا قرار گرفته اند، شاید بتوان گفت یکی از آسیب پذیرترین گروه های شغلی کارگرهای غیررسمی و بدون بیمه هستند. آسیب پذیری آنها می تواند به معنای از دست دادن درآمد کامل یا بخش عظیمی از آن باشد.
چند کارگر در گفت وگو با انصاف نیوز از شرایط سخت معیشتی خود سخن می گویند و از بیکاری بلند مدتی که زندگی و حتی بسیاری از موارد شخصی آنها را تحت تاثیر قرار داده است.
کارگران روزمزد از مشکلات خود می گویند
برای پرسش چند سوال از کارگران روزمزد به حوالی میدان امام حسین می روم تا درباره وضعیت معیشتی آنها در این روزها اطلاعاتی به دست بیاورم. 50 متر مانده به میدان، سه کارگر در گوشه ی خیابان نشسته اند تا شاید بخت آنها یاری کند و سرکار بروند. ساعت 1 ظهر است و به نظر نمی رسد در این ساعت از روز دیگر شانسی داشته باشند. دو نفر در کنار هم هستند و یک نفر چند قدم دورتر از این دو نشسته است.
یکی از این کارگرها از وضعیت درآمد خود به انصاف نیوز می گوید: «ما حقوق ثابتی نداریم و دستمزد خودمان را در پایان همان روز از صاحب کار می گیریم و با همان حقوق نیازهایمان را برطرف می کنیم. از اوایل اسفند سرکار نرفته ام و در تمام این مدت از جیب می خورده ام، اگر این روال ادامه داشته باشد، زندگی برای ما بسیار سخت خواهد شد. هیچ بسته حمایتی دولتی به ما داده نشده است.»
از او درباره وضعیت دیگر کارگران روزمزد و چگونگی گذراندن زندگی آنها در این روزها می پرسم که در پاسخ می گوید: «خیلی از دوستانم وضعیت بد تری نسبت به من دارند و برای تامین نیازهای خودشان در مضیقه هستند. تعداد زیادی را می شناسم که برای تامین زندگی خودشان مقداری پول قرض کرده اند. هر روز به اینجا می آیم به امید اینکه فرصتی برای کارکردن به دست بیاورم ولی فقط چند ساعتی را در این محل هستم.»
کارگر دیگری که در کنار او نشسته بود از وضعیت درآمد خود می گوید: «از اول اسفند، برای کار به هیچ ساختمانی نرفته ام و بیکار هستم، برای امرار معاش حاضر هستم حتی کار نظافتی هم انجام دهم. شرایط خیلی سختی دارم و برای تامین مخارج زندگی از برادرم پول قرض گرفته ام تا شکم زن و بچه ام را سیر کنم. زندگی در این روزها خیلی سخت است، درست است که عید نداشتیم ولی حتی پول خرید لباس نو برای پسر را هم نداشتم. هیچ نهادی هم به ما کمکی نکرده است.»
متن کامل👇


این پست به صورت خودکار از شبکه های اجتماعی اخذ شده و بدون تغییر نمایش داده می شود. در صورت نیاز به حذف، لطفا در بخش ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام نماییم. با تشکر
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.