مخبر - 1398/12/06 - جمعيت امام علي : گزارش جلسه ی ستاد مدیریت بحران جمعیت امام علی، روز یکشنبه 4 اسفند دغدغه های مطرح شده ی اعضا در جلسه ی ستاد مدیریت بحران جمعیت درباره ی کرونا: با توجه...
 
جمعيت امام علي
1398/12/06 - 12:12

🌐گزارش جلسه ی ستاد مدیریت بحران جمعیت امام علی، روز یکشنبه 4 اسفند
دغدغه های مطرح شده ی اعضا در جلسه ی ستاد مدیریت بحران جمعیت درباره ی #کرونا:
با توجه به شیوع گسترده و گسترش روزافزون بیماری کرونا، اعضای جمعیت امام علی(ع) در جلسه ای سه موضوع مهم را به شور گذاشتند.
1⃣موضوع اول، وضعیت فعالیت مراکز جمعیت امام علی در سراسر کشور بود. با توجه به اینکه تجمع کودکان در این مراکز هر چند با رعایت اصول بهداشتیِ کامل، ممکن است به نشر بیماری منجر شود جمع بندی این بود که کلیه ی کلاس های خانه های ایرانی جمعیت متوقف گردد و خانه ها به جز در موارد استثنا، برای مراجعات ضروری و پی گیری موارد حاد مددکاری، با رعایت کلیه ی پروتکل های ایمنی تعطیل گردند.
آموزش های لازم برای خانواده ها در اغلب خانه ها داده شده یا در حال انجام است و در ادامه، بسته های بهداشتی به خانواده ها تحویل داده خواهد شد؛ هم چنین یکی از دغدغه های مهم اعضا این بود که کودکانی که از محیط ضدعفونی شده با رعایت نکات بهداشتی رها شوند، مانند کودکان دیگر در خانه مستقر نخواهند شد؛ بلکه برخی خانواده ها آنها را مجبور خواهند کرد که ساعات بیشتری در خیابان کار کنند. برای حل این موضوع قرار شد مددکاران با خانواده ها تعامل بیشتری داشته باشند و موارد خیلی حاد مدنظر قرار گیرند.
2⃣موضوع دوم، آسیب پذیری کودکان کار در مترو و خیابان و به خصوص کودکان زباله گرد در برابر بیماری بود. مقرر شد ضمن پی گیری ساختارمند از نهادهای مسئول برای مجبور کردن پیمان کاران به عدم استفاده از کودکان در این برهه، بسته های بهداشتی و تغذیه ای خاصی تهیه شده و بین کودکان توزیع گردد.
3⃣موضوع سوم درباره ی خانه های اشتغال و وضعیت اشتغال زنان سرپرست خانوار بود. نکته ی مورد بحث، آسیب پذیری بیشتر زنان مراجع کننده به این خانه ها نسبت به عموم جامعه بود. سیستم ایمنی ضعیف، عدم امکان مراجعه به پزشک برای هر بیماری و احتمال بی خبری از ابتلا به بیماری های زمینه ای، سوتغذیه و زایمان های مکرر و اجبار به استفاده از حمل ونقل عمومی به دلیل هزینه ها از جمله شرایطی است که این زنان با آن مواجه هستند. از طرفی، گرانی و مخارج بالای زندگی، مخارج شب عید، اجاره خانه و... چالش هایی است که در صورت تعطیلی خانه های اشتغال، فشار مضاعفی را بر دوش زنان سرپرست خانوار وارد خواهد آورد. یک مساله ی دیگر سفارش هایی بود که این زنان از مشتریان پذیرفته اند و متعهد به انجام گردیده اند. در زمینه ی خیاطی و مشاغل این چنینی ابتدا قرار شد برخی از امکانات به منازل این زنان منتقل گردد؛ اما با توجه به اعتیاد برخی همسران، کوچک بودن فضای خانه و عدم وجود جا برای چرخ و میز کار، حضور فرزندان کوچک، نبودن تعداد چرخ کافی برای همه با توجه به تعدد شیفت کاری این امر به طور کلی امکان پذیر نیست. لذا جمعیت با دو چالش عمده مواجه است:
با توجه به شرایطی که در حال حاضر حاکم است، برگزاری بازارچه ی #بوی_عیدی برای فروش محصولات هم در هاله ای از ابهام است و در این شرایط حتی اگر خانه ها تولید هم داشته باشند، نخواهیم توانست امکان فروش محصولات و تبدیل آنها به پول را فراهم کنیم. لذا درآمد این زنان که سفارش از بیرون نداشتند حتی با تداوم کارگاه ها هم تضمینی ندارد.
امکان تعریف کار جایگزین در منزل برای این تعداد زن سرپرست خانوار نیز فراهم نیست.
فروش اینترنتی بر پایه ی زیرساخت مناسب، می تواند بخش کوچکی از این ضرر را جبران کند؛ اما راه حل مشکل نیست. بسیاری از اداره ها و کارگاه ها در شرایط کنونی با هزینه ی خود، محل کار را تعطیل کرده و برخی به دورکاری روی آورده اند؛ اما با این وضعیت یک سازمان مردم نهاد باید تصمیمات بسیار سختی را به تنهایی و بدن هیچ پشتوانه ای اتخاذ نماید. صحبت از بیش از 700 خانواده است که زندگی شان بر گرده ی زنان خانواده و بر پایه ی اشتغالی است که زیرساختش را جمعیت فراهم می کند. کمک خیرین، کارآفرینان و صاحبان ایده در این زمینه می تواند راهگشا باشد. چگونگی حمایت در پست جداگانه ذکر خواهد گردید.
4⃣در مورد زلزله ی آذربایجان غربی نیز تصمیم نهایی به گزارش اولیه ی تیم ارزیاب منوط گردید؛ اما جمعیت آمادگی ورود دارد.
برای سیل نیز با توجه به تجربه ی قبلی تیم های امدادی مشخص و به حالت آماده باش درآمدند و قرار شد طبق نیازهای پیش بینی شده خریدهایی صورت گیرد.

این پست به صورت خودکار از شبکه های اجتماعی اخذ شده و بدون تغییر نمایش داده می شود. در صورت نیاز به حذف، لطفا در بخش ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام نماییم. با تشکر
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.