مخبر - 1398/11/01 - پايگاه بانک مردم : عبدالناصر همتی شب در تلویزیون چه گفت؟ رئیس کل بانک مرکزی امشب در گفت وگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما گفت: هر چند بازار ارز با نوسانات همراه بود اما این با...
 
پايگاه بانک مردم
1398/11/01 - 23:35

🔶عبدالناصر همتی شب در تلویزیون چه گفت؟
رئیس کل بانک مرکزی امشب در گفت وگوی ویژه خبری شبکه 2 سیما گفت:
🔹هر چند بازار ارز با نوسانات همراه بود اما این بازار سر و سامان گرفته است بنابر این اعمال سیاست های پولی برای کنترل تورم قابل انجام است .
🔹الان وقت آن است که برای کنترل بازار پول اقدام کنیم و می توانیم برای کنترل تورم و هدف گذاری آن اقدام کنیم .
🔹بیشتر کشور ها کنترل نقدینگی و تورم را از طریق عملیات بازار باز انجام می دهند ما تحت تاثیر عوامل اقتصادی می توانیم تورم انتظاری را پیش بینی کنیم بنابر این می توان سود کوتاه مدت بانکی را هدف گذاری کرد و از طریق خرید و فروش اوراق خزانه داری کل کشور بر بازار پول تاثیربگذاریم.
🔹نرخ سود سپرده الان یک مقدار تعادل پیدا کرده و سود بین بانکی حدود 18.5 درصد است و سال گذشته 20.5 درصد بود و الان دو واحد درصد کاهش یافته و بالای 20 درصد وجود ندارد. این سیاست یک شبه نیست و یک محصول یکساله است و ما می خواهیم اول این ابزار را همه همکاران ما کار کنند. فردا اولین حراج این اوراق را داریم و بانک ها پیشنهادات خود را به بانک مرکزی دادند و به تدریج بازار آگاهی پیدا می کند و اوراق پیش بینی شده دولت در بودجه سال آینده در بازار عرضه می شود و نرخ این اوراق نباید بی جهت در بازار بالا برود. الان نرخ حدود 21.5 درصد است و بین بانکی نیز 18.5 درصد است.
🔹اجازه نمی دهیم از این بابت نقدینگی و تورم لطمه بخورد و شرایط کشور دشوار است و با اقدامات صورت گرفته خیلی از مشکلات حل می شود. دولت منابع دیگری نیز برای کسب درآمد دنبال می کند.
🔹رئیس کل بانک مرکزی درباره اینکه چرا بانکها سخت تسهیلات پرداخت می کنند؟ گفت: از ابتدای سال تا الان 626 هزار میلیارد تومان تسهیلات در بانک ها پرداخت شده است؛ اینطور نیست که تمام این وام ها را دانه درشت ها گرفته باشند. 24 هزار میلیارد تومان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت شده است.
🔹71 درصد از وام هایی که به بخش صنعت داده شده، به سرمایه در گردش پرداخت شده است، یعنی سر سال باید این منابع پس داده شده و دوباره وام گرفته شود. ما اکنون 10 هزار میلیارد تومان برای اشتغال پایدار اختصاص داده شده و برای 328 هزار نفر نیز شغل ایجاد شده است.
🔹(همتی در پاسخ به اینکه چرا مردم تسهیلات بانک ها را دریافت نکرده اند؟ گفت:) مخلص مردم هم هستیم و ما هم میدانیم مردم تحت فشار هستند؛ بانک ها هم مشکل و تخلف دارند ولی 90 درصد تامین مالی اقتصاد که الان جلوی امریکا و تحریم ایستاده است، را بانک ها انجام داده اند. بنابراین بانک ها کار می کنند و در مواقع تخلف با آنها برخورد می کنیم.

🔹
بانک ها ٨٣٠٠ میلیارد تومان در این مدت به ٨٧١ شرکت دانش بنیان وام داده اند. همچنین بنگاه های کوچک و متوسط ٢٨ هزار میلیارد تومان تسهیلات گرفته اند.
🔶٧١ درصد تسهیلات صنعت برای تامین سرمایه در گردش بوده است، این تسهیلات باید سر سال تسویه شود. در ٩ ماهه امسال ١٠ هزار میلیارد تومان برای اشتغال پایدار پرداخت شده است.
🔹در این مدت ٨٥ هزار نفر از سوی کمیته امداد و ٧٥ هزار نفر از سوی بهز یستی با تسهیلات دریافتی توانمند شده اند.
🔶٩٠ درصد تامین مالی اقتصاد توسط بانک ها انجام می شود. البته برخی از بانک ها نیز تخلفاتی داشته اند که با هیات مدیره آنها برخورد کرده ایم.
🔶از ١٣ مرداد سال گذشته و اعمال تحریم های آمریکا که نرخ ارز به اوج خود و ١٩ هزار تومان رسیده بود، با کمک همکاران و سایر نهادها توانستیم توطئه های دشمنان را خنثی کنیم.
🔹ما اقدامات پیچیده ای را در حوزه ریالی و نقل و انتقال ارز انجام دادیم و با سایر روش ها در تجارت خارجی، بازار را به ثبات رساندیم.
🔶در ٩ ماهه امسال ٣١.٩ میلیارد دلار صادرات و ٣١.٨ میلیارد دلار واردات داشته ایم و تراز تجاری ما ١٠٠ میلیون دلار مثبت بوده است.
🔹ثبات نرخ ارز از نرخ آن برای من مهم تر است زیرا نوسان نرخ پدر تولید را در می آورد و وظیفه بانک مرکزی پیش بینی پذیر کردن متغیرهای کلان اقتصاد است.
🔶از صادرکنندگان تشکر می کنم و تاکنون ٢٠ میلیارد دلار در سامانه نیما از ابتدای سال عرضه کرده اند و از این بازار ٣٢ میلیارد برای واردات تامین شده است.

این پست به صورت خودکار از شبکه های اجتماعی اخذ شده و بدون تغییر نمایش داده می شود. در صورت نیاز به حذف، لطفا در بخش ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام نماییم. با تشکر
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.