مخبر - 1398/08/24 - انصاف : اسد بیگی ها درباره ی هفت تپه چه می گویند؟ /گفت وگو با مدیران هفت تپه و یکی از کارگران/ کتایون آزاد، زهرا منصوری: آنچه در زیر می خوانید یکی از معدود دف...
 
انصاف
1398/08/24 - 08:45

اسد بیگی ها درباره ی هفت تپه چه می گویند؟
/گفت وگو با مدیران هفت تپه و یکی از کارگران/
کتایون آزاد، زهرا منصوری: آنچه در زیر می خوانید یکی از معدود دفعاتی است که مدیران شرکت نیشکر هفت تپه در طول اتفاقات یک سال اخیر این شرکت، در یک مصاحبه به پرسش هایی درباره ی انتقادات و اعتراضات پاسخ داده اند. احسان الله اسدبیگی عضو هیات مدیره ی شرکت کشت و صنعت هفت تپه از گسترش و توسعه ی شرکت، افزایش حقوق کارگران، کاهش بدهکاری شرکت، افزایش تعداد کارگران و… می گوید.
از سوی دیگر در مقابلِ سخنان اسدبیگی ها، کارگران این شرکت مدعی سوءمدیریت هستند و از اخراج و حقوق های عقب افتاده می گویند؛ آنها خواهان بازگشت شرکت به بخش دولتی و ایجاد «شوراهای کارگری» هستند، دائما نبودن امنیت شغلی را فریاد می زنند و معتقد هستند که اسدبیگی ها به اصطلاح آنها، «شیره ی خون » آنها را مکیده اند.
متن کامل گفت وگوی انصاف نیوز با احسان الله اسدبیگی، امیرحسین اسدبیگی، سیامک نصیرافشار و یکی از کارگران هفت تپه که نمی خواست نامش فاش شود را در ادامه بخوانید:
انصاف نیوز: مطرح است که کارخانه ی هفت تپه در دهه ی 70 رونق خوبی داشته است، اما بعد از اینکه این کارخانه زیان ده می شود و در زمینه های مختلف از جمله حقوق کارگران بدهکار می شود و در راستای اصل 44 قانون اساسی، شرکت به بخش خصوصی واگذار شد، چرا پس با وجود واگذاری هنوز این مشکلات وجود دارد و کارگران به دنبال این هستند که بازهم به دهه 70 و دولتی شدن کارخانه بازگردند؟
احسان اسدبیگی: شرکت در یک برهه ای از زمان -مثلا در دهه 70- ممکن است که در مسایل اجتماعی و عمومی مملکت خوب باشد یا شده باشد اما این خوب بودن حتما ادامه پیدا نمی کند، شما با رجوع به آمار و ارقام متوجه می شوید که چه اتفاقاتی افتاده است. هفت تپه در زمان دولتی بودن 482 میلیارد تومان با دلار 500_1000 تومان، ضرر انباشته داشته است. با رجوع به اسناد مالی کارخانه ضررها و سواستفاده ها کاملا مشخص می شود. در برهه ی کوتاهی ممکن است که رشد و رونق داشته باشد اما این رشد ادامه پیدا نکرده است و بعد از آن به شدت ضررده شده است. میانگین تولید نیشکر هفت تپه، 25000 تن شکر بود اما ما این میانگین تولید را به 50000 تن رساندیم.
در زمان دولتی بودن، حقوق 7 ماه کارگران به تعویق افتاده بود اما الان فقط یک ماه به تعویق افتاده است که علت آن هم این است که کارگران 45 روز اعتصاب کردند و باعث شدند که برداشت شکر صورت نگیرد و ما هم نتوانستیم تولید کنیم و حقوق کارگران را پرداخت کنیم. این تعویق حقوق ماهیانه هم تقصیر خود کارگران است که در زمان مناسب کار نمی کنند و اعتصاب می کنند. عقب افتادگی هفت ماهه ی حقوق در زمان دولتی بودن است و در حال حاضر یک ماه عقب افتاده است.
فکر نمی کنید علت این مساله این است که احساس نا امنی در کارگران وجود دارد چون چند ماه حقوق آن ها عقب افتاده بود و مسایل دیگری برای کارگران به وجود آمد، آن ها احساس ناامنی می کنند و می خواهند این مساله یکبار برای همیشه حل شود؟
خودشان باعث می شوند. یک سری عناصری در داخل کارگران به دنبال این هستند که کشور را بهم بریزند و کارگران را تحریک می کنند و از گروه های مختلف هستند، مثلا از داعشی ها؛ گروه های کشورهای مخالف ایران که می دانند پاشنه آشیل جنوب ایران هفت تپه است، با بهم ریختن آن به دنبال بهم ریختگی کشور هستند. در تاریخ هم آمده است، یک سری افرادی بودند که از خیلی زمان پیش به دنبال این بودند که به وسیله ی انگلیسی ها جنوب ایران را از آن جدا کنند و در حال حاضر هم این عناصر که نسل به نسل ماجرا را منتقل کرده اند، در این فکر هستند که دولت زمین های این افراد را گرفته است؛ درحالی که این زمین ها به دولت فروخته شده است و این افراد به دنبال این مساله هستند که با شلوغی در جنوب ایران، آن را جدا کنند و زمین های خود را پس بگیرند. جنبه سیاسی هفت تپه بسیار بیشتر از جنبه اقتصادی آن است، حتی زمانی که ما حقوق کارگران را به روز داده بودیم بازهم اعتصاب در میان کارگران وجود داشت.
یعنی خواسته های کارگران از این مسایل فراتر است و با تشکیل شورای کارگری، می خواهند سوپاپ اطمینانی داشته باشند که این وضعیت دیگر ادامه پیدا نکند؟
شورای کارگری به صورت ناقص در کارخانه برگزار شد و طبق ضوابط هم برگزار نشد. وزارت کار یک سری قوانین برای شورای کارگری دارد که هیچ کدام از آنها رعایت نشد و دو-سه نفر از عناصر خائن و نادان که حتی پرونده هم دارند، این شورا را به دست گرفتند. این افراد قائم مقام مدیرعامل را زدند، این چه شورای کارگری است؟ مشخص است که این شورا هدف خاصی دارد.
متن کامل را در لینک زیر بخوانید👇


این پست به صورت خودکار از شبکه های اجتماعی اخذ شده و بدون تغییر نمایش داده می شود. در صورت نیاز به حذف، لطفا در بخش ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام نماییم. با تشکر
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.