مخبر - 1398/08/24 - انصاف : محمد، پیامبر رحمت (نگاهی به کتاب «محمد، زندگانی پیامبر اسلام» نوشته کرن آرمسترانگ) وحید حلاج در یادداشتی که در کانال سخنرانی ها منتشر شد نوشت: در زما...
 
انصاف
1398/08/24 - 01:05

🔺 محمد، پیامبر رحمت
(نگاهی به کتاب «محمد، زندگانی پیامبر اسلام» نوشته کرن آرمسترانگ)
◽️ وحید حلاج در یادداشتی که در کانال سخنرانی ها منتشر شد نوشت:
▫️در زمانه ای که انحصارگرایی، خشونت، و بنیادگرایی مومنان آتش جنگ و قدرت طلبی انسان را شعله ورتر کرده است. متفکرانی تلاش کرده اند تا خوانشی مهربانانه ، صلح طلبانه، و رحمت بخش از ادیان ارائه دهند.
این کار از دو جهت حائز اهمیت است. نخست از دیدگاهی مبناگرایانه است که نشان می دهد گرچه برخی بنیانگذاران ادیان گاهی خشونت ورزیده اند اما وجهه رحمانیت آنان بر وجهه قهاریتشان غلبه داشته است؛ اصل بر رحمت بوده است، نه بر خشم و غضب و طرد و نفی. دوم از دیدگاهی کارکردگرایانه است. به هرحال میلیون ها انسان پیرو ادیان و مذاهب مختلف اند و همچنان آموزه ها و نحوه زیست بنیانگذاران و بزرگان دینشان، ملاک و معیار اعمال و رفتار پیروان است. حال نشان دادن و پر رنگ کردن وجوه صلح طلبانه ادیان و مذاهب، تاثیری قابل توجه هم در پیروان و هم در منتقدان و مخالفان آن دین و مذهب خواهد گذاشت و از میزان خشونت مذهبی خواهد کاست.
خانم کرن آرمسترانگ(1944- )، دین پژوه بریتانیایی، زمان قابل توجهی از عمر فکری خود را صرف نشان دادن وجوه عقلانی و صلح طلبانه و مهربانانه ادیان کرده است تا در روزگار ستیز بنیادگرایی سکولار و بنیادگرایی مذهبی، بتواند نسیم تازه ای بوزاند و زیستن پیروان ادیان مختلف در کنار یکدیگر را آسان تر کند. کتاب های "بنیادگرایی"، "خداشناسی از ابراهیم تا کنون"، "از دل تو تا دل من"، و "محمد، زندگی نامه پیامبر اسلام" که به فارسی هم ترجمه شده اند، همگی در جهت این است تا نشان دهد قرائت مومنان از ادیان در طول تاریخ ثابت نبوده و دچار تطور شده است و بر همین اساس در جهان مدرن می توان قرائتی از دین ارائه داد که با ارزش های اخلاقی و سنجه های خرد مدرن سازگار باشد.
کتاب "محمد، زندگی پیامبر اسلام" نخستین بار در سال 1991 منتشر شده و ترجمه فارسی آن را انتشارات حکمت در سال 1383 به زیور طبع آراسته است. آرمسترانگ در این کتاب تلاش کرده تا چهره ای دیگر از اسلام و پیامبر آن به مردم مغرب زمین نمایش دهد. این کتاب نوشته شد تا تصویری که سلمان رشدی با اثرش، آیات شیطانی، از پیامبر اسلام ترسیم کرده بود زدوده شود و مردم مغرب زمین با جلوه ای دیگر از اسلام و پیام آورش مواجه شوند.
کرن آرمسترانگ با استفاده از منابع تاریخی متقدم اسلامی، ابتدا تصویری از جامعه جاهلی خشونت زده حجاز پیش از اسلام نشان می دهد و بعد به ظهور اسلام و حوادث دوران زندگی محمد بن عبدالله می پردازد. آرمسترانگ می گوید گرچه پیامبر و یارانش در برخی مواقع ناگزیر از خشنوت ورزی بودند اما اساس اسلام همانطور که از ریشه یابی واژه آن بر می آید بر سلام و صلح بنا شده است.
در مقدمه چاپ جدیدتر کتاب که پس از حادثه یازده سپتامبر نوشته شده؛ نویسنده شواهد بسیاری از خشونت ورزی در تاریخ مسیحیت می آورد تا نشان دهد، خشونت مختص به اسلام نیست بلکه می تواند هر دینی را آلوده خود کند.
آرمسترانگ در مقدمه کتاب خود، پس از حادثه 11 سپتامبر، می گوید: «ما به راه حل های جدیدی برای برخورد با چنین حوادث بی سابقه ای نیازمندیم که بیش تر آن ها را می توانیم از روش های عقلانی خود پیامبر بیاموزیم. طول زندگی محمد، نشان می دهد که ما در مرحله اول بایستی خودخواهی، نفرت، و نادیده گرفتن عقاید دیگران را از خود دور نمائیم. بدین وسیله خواهیم توانست دنیای مطمئن و استوار برای زندگانی هماهنگ مردمان در کنار هم بسازیم؛ دنیایی که بشریت بتواند به راحتی و به دور از هرگونه ظلم و ستم و نابرابری در آن زندگی کند.»
همان گونه که در ابتدای یادداشت نوشتم، نشان دادن وجوه رحمانیت پیامبر، هم از لحاظ مبنایی و هم از لحاظ کارکردی، اهمیت فراوان دارد. محمد، همان طور که قرآن اشاره کرده، مامور نشده مگر به عنوان رحمتی برای جهانیان. در زمانه ای که داعش و طالبان، اسلامی رعب آور و هراسناک را به جهانیان عرضه می کنند، کار سترگ امثال کرن آرمسترانگ در نشان دادن اسلام رحمانی، شایسته ستایش و قدردانی است.

این پست به صورت خودکار از شبکه های اجتماعی اخذ شده و بدون تغییر نمایش داده می شود. در صورت نیاز به حذف، لطفا در بخش ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام نماییم. با تشکر
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.