مخبر - 1398/07/24 - راه پرداخت : تلاش برای مقابله با انحصارطلبی بزرگان / چرا اتحادیه اروپا تلاش می کند تا از انحصارطلبی در فضای کسب وکار این اتحادیه جلوگیری کند؟ چندی پیش بود که مدیرع...
 
راه پرداخت
1398/07/24 - 14:00

تلاش برای مقابله با انحصارطلبی بزرگان / چرا اتحادیه اروپا تلاش می کند تا از انحصارطلبی در فضای کسب وکار این اتحادیه جلوگیری کند؟
چندی پیش بود که مدیرعامل هلدینگ کسب وکار نوین ایرانیان اعلام کرد اسنپ به دنبال حذف رقبای داخلی است و فعالیت های آن انحصارطلبانه است. هرچند رئیس هئیت مدیره اسنپ فود ادعاها در مورد انحصار این پلتفرم در بازار سفارش آنلاین غذا را تکذیب کرد و این تصویرسازی را غیرمنصفانه خواند.
درنهایت و با شکایت چلیوری از اسنپ فود، رای شورای رقابت به نفع چیلوری تمام شد. شورای رقابت اقدام اسنپ فود در بازار ارائه خدمات آنلاین غذا را در بخش هایی مصداق ایجاد انحصار دانسته و همچنین این شرکت را محکوم به پرداخت یک میلیارد ریال جریمه نقدی کرد. در پایان هم بعد از بررسی این پرونده شکایت، شورای رقابت دستور به توقف رویه ضدرقابتی و اطلاع رسانی عمومی در جهت شفافیت بیشتر در این بازار را صادر کرد.
مساله انحصار دو سال پیش هم تکرار شده بود اما آن تجربه کمی چالش برانگیز شد و حاشیه به دنبال داشت. همان زمان که تپسی به شورای رقابت شکایت برد که چرا رانندگان اسنپ نمی توانند همزمان اپلیکیشن تپسی را هم داشته باشند. حاشیه سازی از اینجا نشات گرفت که شورای رقابت به نفع اسنپ رای داد. اما آیا این موضوع تنها محدود به ایران می شود؟ سایر کشورها برای مقابله با این مساله چه می کنند؟
کمیسیون ضدانحصار اروپا موظف است پیمان نامه اصلی و اجرایی این اتحادیه را که در دو ماده 101 و 102 آن به طور اختصاصی به موضوع ضدانحصار پرداخته رعایت کند. برای این منظور برای هر پرونده تحقیقات گسترده ای انجام می دهد و حتی ممکن است این کمیسیون تصمیم بگیرد جریمه های کلانی را برای شرکت ها به منظور عدم اجرای قوانین ضدانحصار وضع کند. این گزارش به تخلفات انحصارطلبانه گوگل و کمپانی مادر آن یعنی آلفابت، آمازون، جنرال الکتریک، مایکروسافت و ...پرداخته و به این سوال پاسخ داده که چگونه این کمیسیون با آنها مقابله کرده و آیا موفق به توقف فعالیت های انحصارطلبانه آنها شده یا خیر؟

این پست به صورت خودکار از شبکه های اجتماعی اخذ شده و بدون تغییر نمایش داده می شود. در صورت نیاز به حذف، لطفا در بخش ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام نماییم. با تشکر
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.