مخبر - 1398/04/18 - اقتصاد آنلاین : بررسی اجزای نقدینگی در پایان سال 1397 مدیر اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی: بررسی اجزای نقدینگی نشان می دهد که رشد نقدینگی در پایان سال...
 
اقتصاد آنلاین
1398/04/18 - 08:29

📌بررسی اجزای نقدينگي در پايان سال 1397
مدیر اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی:
🔹بررسي اجزاي نقدينگي نشان مي دهد که رشد نقدينگي در پايان سال 1397 ناشي از افزايش 24.2 درصدي پايه پولي و کاهش 0.9 درصدي ضريب فزاينده پولي بوده است.
🔹در این میان، خالص دارایی های خارجی بانک مرکزی واجد سهم فزاینده در رشد پایه پولی بوده که بيانگر بهبود نسبي وضعيت ذخاير ارزي بانک مرکزي و همچنين بهبود کيفيت ترازنامه بانک مرکزي است.
🔹دیگر عامل فزاینده پایه پولی در پایان سال 1397 افزايش خالص مطالبات بانک مرکزي از بخش دولتي بوده است.
🔹افزايش متغير مذکور اغلب به دليل انتقال بخشي از بدهي بانک ها و موسسات اعتباري به بانک مرکزي به بدهي دولت به بانک مرکزي (موضوع بند "و" تبصره 5 قانون بودجه سال 1397)، انتقال بدهي برخي از شرکت هاي دولتي به بانک مرکزي به بدهي دولت به بانک مرکزي (موضوع ماده 6 قانون رفع موانع توليد رقابت پذير و ارتقاي نظام مالي کشور مصوب سال 1394) و افزایش اوراق و اسناد بهادار دولتی بابت پشتوانه و تعهدات بین المللی دولت بوده که در عمل فاقد آثار پولي است.
🔹هرچند که بدهی بانکها به بانک مرکزی نیز دارای سهم فزاینده در رشد پایه پولی بوده است، اما باید توجه داشت که طي ماه هاي آبان تا اسفندسال 1397، بدهي بانکها به بانک مرکزي روندي نزولي داشته است.
🔹به طوري که بدهي بانکها به بانک مرکزي از 1605.4 هزار ميليارد ريال در پايان مهرماه سال 1397 به 1381.7 هزار ميليارد ريال در پايان اسفند ماه اين سال رسيده است.

این پست به صورت خودکار از شبکه های اجتماعی اخذ شده و بدون تغییر نمایش داده می شود. در صورت نیاز به حذف، لطفا در بخش ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام نماییم. با تشکر
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.