مخبر - 1398/02/28 - روزنامه 19 دی : سرمقاله روزنامه 19دی شماره یکشنبه 29 اردیبهشت از نقطه ضعف آمریکا درس بگیریم میثم رضوانی meysam.rezvani1980 gmail.com طی هفته های اخیر دولت آمریکا تمام...
 
روزنامه 19 دی
1398/02/28 - 20:51

سرمقاله روزنامه 19دی شماره یکشنبه 29 اردیبهشت
از نقطه ضعف آمریکا درس بگیریم
🖋میثم رضوانی
meysam.rezvani1980@gmail.com
طی هفته های اخیر دولت آمریکا تمام توان تبلیغاتی خود را برای تهدید همه جانبه تهران به منظور تن دادن به خواسته ها و پیش شرط هایش به کار گرفت. ایجاد التهاب در منطقه در نگاه اول مناسب حال همپیمانان واشنگتن بود اما هشدارهای صادر شده از سوی دولت های مختلف و تحلیلگران پیرامون احتمال خروج ایران از برجام و قدرت نظامی تهران برای مقابله با هرگونه تنشی ترامپ و برخی اطرافیانش را میان گزینه نظامی و پافشاری بر دیپلماسی مردد کرد. هرچند به گفته برخی رسانه ها و چهره ها، از فردی همچون ترامپ با این ویژگی های شخصیتی راه انداختن چنین شرایطی حتی اگر به منظور دیده شدن بیشتر در محیط بین الملل باشد، بعید نیست.
نکته قابل تأمل شنیده شدن صداهای ناهماهنگ از واشنگتن است. در حالی که جان بولتون جنگ طلب و مارک پمپئو به طور دائم در حال تهدید ایران به حمله نظامی هستند، مقامات پنتاگون اعلام می کنند که برنامه واقعی برای تقابل با ایران وجود ندارد.
نشریه سان انگلیس در گزارشی با اشاره به اینکه رئیس جمهور آمریکا خواهان مذاکرات مستقیم با ایران است، نوشت: دونالد ترامپ از همتای سوئیسی خود برای حصول توافقی به منظور جلوگیری از آن چه وقوع درگیری با ایران عنوان شده، درخواست کمک کرده است.
ترامپ همچنین در توییتر با حمله به رسانه های مختلف آمریکا پیرامون انتشار اخبار در خصوص تنش های واشنگتن با ایران نوشت که این اخبار جعلی است. هرچند که رییس جمهور آمریکا در حال تلاش برای نشان دادن هماهنگی کامل در تیم خود و نقض گزارش های حاکی از اختلاف سلیقه او با جان بولتون و مارک پمپئو است، اما تکرار مداوم این جمله که «تصمیم نهایی با من است» نشان می دهد نکته ای که محمد جواد ظریف در سفر اخیر خود به نیویورک و انتشار رشته توییت هایش خطاب به ترامپ بیان کرد تا چه حد به واقعیت نزدیک بود.
بنابراین سردرگمی، هیجانات ناشی از نمایش قدرت در محیط بین الملل و عدم تمکین به قوانین دیپلماسی، نقطه ضعف های اصلی دولت آمریکا در تقابل با ایران است. این در حالی است که مسئولان کشورمان با رد ادعای صفر شدن صادرات نفت ایران، استقبال از کاهش وابستگی کشور به نفت و تلاش برای حفظ روابط منطقه ای و جهانی تهران تلاش دارند تا همصدا در یک جهت برای ایستادگی در مقابل دشمن قرار بگیرند.
از این جهت لازم است تا برخی نقل قول هایی که طی روزهای اخیر از سوی سخنگوی شورای امنیت ملی از یک سو و رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس از سوی دیگر بیان شد تصحیح شود و این ادبیات به رویه در شرایط کنونی کشور تبدیل نشود. امروز هر کدام از طرف های درگیر در تنش های ایجاد شده در منطقه بتواند با وحدت و حفظ یک صدای واحد در مقابل طرف های دیگر بایستد قطعاً بیشترین سود را می برد. مسائل ملی به خصوص در عرصه های امنیتی هم به کمیسیون امنیت ملی مجلس و هم شورای امنیت ملی مربوط است و این دو لازم است در هماهنگی با یکدیگر قدم بردارند نه آنکه مواضع نه چندان هماهنگ این دو موجب سوء استفاده دشمنان خارجی شود. بهتر است از نقطه ضعف بزرگی چون «ناهماهنگی» که امروز دولت آمریکا دچارش شده بیشترین درس را گرفته و در تصمیمات و سخنان آتی خود در هر پست و مقامی که هستیم به استفاده کنیم.

این پست به صورت خودکار از شبکه های اجتماعی اخذ شده و بدون تغییر نمایش داده می شود. در صورت نیاز به حذف، لطفا در بخش ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام نماییم. با تشکر
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.