مخبر - 1398/02/24 - روزنامه دنیای اقتصاد : 3 دلیل بی میلی ایران برای مذاکره نشریه آتلانتیک در مطلبی با یادآوری تاریخی به دولت ترامپ در رابطه با روحیه ایستادگی مردم ایران در برابر دشمنانش و لزوم...
 
روزنامه دنیای اقتصاد
1398/02/24 - 20:01

3 دلیل بی میلی ایران برای مذاکره
⭕️ نشریه آتلانتیک در مطلبی با یادآوری تاریخی به دولت ترامپ در رابطه با روحیه ایستادگی مردم ایران در برابر دشمنانش و لزوم درس عبرت آن برای واشنگتن می نویسد: امروز سه مانع بزرگ برای موفقیت سیاست ترامپ در مسیر مجاب ساختن ایران به مذاکره وجود دارد.
⭕️ به نوشته این نشریه، مهم ترین مانع برای دولت ترامپ آن است که برافراشتن پرچم تسلیم زیر فشار تحریم ها برای تهران از پیامدهای کنونی تحریم غیرقابل تحمل تر خواهد بود.
⭕️ استراتژی مقابله به مثل ایران را می توان در عبارت « مقاومت برابر پیروزی است » خلاصه کرد. تهران بر این باور است که تاریخ به نفع ایران است. محاصره، چالش ها و عذاب اقتصادی امری بی سابقه برای مقامات و مردم ایران نیست.
⭕️ آنها تاکنون برای سه مرتبه در جریان جنگ با عراق طی دهه 80 میلادی، بحران مالی آسیا در سال 1997 و تحریم های اوباما در 2012 شاهد کاهش نیمی از صادرات نفت خود بوده اند. ایرانی ها می دانند که چگونه تحریم ها را دور بزنند و جامعه را در آرامش نگه دارند.
⭕️ مانع دوم برای پیروزی سیاست ضدایرانی ترامپ متقاعد شدن تهران برای اثبات این موضوع به سیاستمداران آمریکایی است که فشارهای شدید نمی تواند تهران را به زانو درآورد.
⭕️ زمانی که ایران در سال 1988 با توقف جنگ موافقت کرد حتی یک وجب از خاک خود را نیز به صدام حسین واگذار نکرده بود. با همین منطق بود که در سال 2003، پس از درز اخبار برنامه هسته ای ایران، این کشور فعالیت های هسته ای را متوقف کرد و وارد مذاکره شد.
⭕️ عامل سوم نیز آن است که اگر به گذشته نگاه کنیم، آشکار می شود تهران تا زمانی که دارای موضع محکمی نباشد با واشنگتن وارد مذاکره نمی شود. زمانی که ایران با دولت اوباما در سال 2012 وارد مذاکره شد به دلیل دراختیار داشتن هزاران سانتریفیوژ، چندین تن اورانیوم غنی شده و یک رآکتور آب سنگین درحال تکامل، قدرت چانه زنی بالایی داشت.
⭕️ بنابراین دیپلماسی جامع شاید یکی از فاکتور های تاثیرگذار برای مذاکره با ایران باشد؛ اما همه چیز نیست. ایران در آن دوره توانسته بود اهرم هایی را برای خود دست و پا کند تا بتواند در ازای آن تحریم ها را لغو کند.
⭕️ امروز حاکمیت ایران چنین شرایطی را برای خود متصور نیست و به همین دلیل است که تهران تصمیم گرفت تا برخی از تعهدات خود در چارچوب برجام را به حالت تعلیق درآورد تا اروپایی ها وادار شوند که برای نجات برجام گام های عملی بردارند.
کانال رسمی روزنامه دنیای اقتصاد


این پست به صورت خودکار از شبکه های اجتماعی اخذ شده و بدون تغییر نمایش داده می شود. در صورت نیاز به حذف، لطفا در بخش ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام نماییم. با تشکر
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.