مخبر - 1398/02/18 - روزنامه خبرجنوب : . روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی درباره کاهش تعهدات برجامی ایران، نوشت که این اقدام اختلاف میان تهران و واشنگتن را وارد مرحله جدیدی می کند. روزنامه ن...
 
روزنامه خبرجنوب
1398/02/18 - 15:00

.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی درباره کاهش تعهدات برجامی ایران، نوشت که این اقدام اختلاف میان تهران و واشنگتن را وارد مرحله جدیدی می کند. روزنامه نیویورک تایمز در ادامه نوشت: حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز چهارشنبه اعلام کرد که این کشور اجرای دو مورد از تعهدات خود در توافق هسته ای را که در سال 2015 حاصل شد، متوقف خواهد کرد. این اقدام تنش رو به افزایش میان تهران و واشنگتن را به مرحله ای جدید و احتمالاً خطرناک می کشاند.
بیانیه رئیس جمهور روحانی دقیقاً یک سال پس از خروج دونالد ترامپ، از توافق هسته ای اعلام شده است، توافقی که موجب محدودیت 15 ساله برنامه هسته ای ایران در ازای رفع تحریم های این کشور شد. اما آقای روحانی مسیر آقای ترامپ را دنبال نکرد و از کل توافق کناره گیری نکرد. وی در ازا، به دولت های اروپایی اطلاع داد که قصد دارد چند گام به دقت اندازه گیری شده را بردارد و اینکه اروپا 60 روز فرصت دارد یا از ترامپ پیروی کند یا توافق را از طریق مشارکت در تجارت نفت با ایران که برخلاف تحریم های یک جانبه آمریکاست، حفظ کند.
روحانی گفت: مسیری که ما امروز انتخاب کردیم، مسیر جنگ نیست اما دیپلماسی با زبان جدید و منطق جدید است.
وی همچنین اعلام کرد که ایران از روز چهارشنبه ذخیره اورانیوم با غنای پایین و آب سنگین را آغاز خواهد کرد که در راکتورهای هسته ای مورد استفاده قرار می گیرد، ازجمله راکتوری که می تواند پلوتونیوم تولید کند. به گفته او، اگر اروپایی ها نتوانند تحریم های یک جانبه آمریکا را جبران کنند، ایران در مرحله بعد ساخت راکتور اراک را از سر خواهد گرفت.
هیچ یک از این اقدامات به این زودی ایران را به سلاح هسته ای نمی رساند اما آنها یک رویه آرام، پیوسته و محکم را در پی می گیرند که توافق هسته ای 2015 آن را به طور موقت متوقف کرده بود.
نیویورک تایمز در ادامه با اشاره به اینکه باراک اوباما امیدوار بود، این توافق به خصومت چهل ساله میان تهران و واشنگتن پایان دهد، نوشت: رئیس جمهور اوباما اطمینان داشت که توافق هسته ای می تواند عرصه ای جدید برای همکاری ایجاد کند اما اگرچه ایران به طور دقیق و کامل به توافق پایبند بود، این همکاری هرگز اتفاق نیفتاد.
آقای ترامپ که برجام را بدترین توافق در تاریخ خوانده و مرتب تهدید به نابودی آن کرده بود، سرانجام در مه 2018، درست یک سال پیش از آن خارج شد.
#ایران
#خبر_جنوب
#iran
#news
#newspaper

این پست به صورت خودکار از شبکه های اجتماعی اخذ شده و بدون تغییر نمایش داده می شود. در صورت نیاز به حذف، لطفا در بخش ارتباط با ما اطلاع دهید تا در اسرع وقت اقدام نماییم. با تشکر
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.