مخبر - 1398/08/19 - استیک و بستنی با روکش طلای یک میلیون و 200 هزار تومانی! +عکس

استیک و بستنی با روکش طلای یک میلیون و 200 هزار تومانی! +عکس
برخی رستوران ها و اغذیه فروشان در هنگام سرو محصولات خود اقدام به استفاده از روکش هایی با جنس طلا 24 عیار می کنند.
استیک و بستنی با روکش طلای یک میلیون و 200 هزار تومانی! +عکس

به گزارش صبحانه،داستان لاکچری بازی این روزهای اعیان نشین ها پس از گذر از گوشت های ویل و صدف های خوراکی اینبار به بالاترین حد خود و شاید تا حدودی نوعی دهن کجی به دارایی های افراد رسیده است. از ابتدای سال متاسفانه در گوشه و کنار ایران خبرهایی مبنی بر استفاده از روکش طلایی روی برخی از غذاهای گران قیمت به گوش می رسد که اقدامی بسیار ناخوشایند آن هم در شرایط حال حاضر اقتصاد ایران است.
اولین روکش طلا، بر استیک هایی در استان گیلان آن هم در یکی از رستوران های گلسار مشاهده می شود که با رسانه ای شدن این موضوع هر چند اندک اما صدای عده ای را نیز در می آورد و منجر می شود تا رئیس اتحادیه صنف اغذیه فروشان گیلان از شناسایی 2 مرکز عرضه غذا با روکش طلا در سطح استان خبر داده و گفت: با پایان تحقیقات میدانی و پس از کسب اطلاعات مستند بازرسان، نام این مراکز اطلاع رسانی می شود.
این مقام مسئول معتقد است اینکه برخی رستوران ها و یا اغذیه فروشان در هنگام سرو غذا اقدام به استفاده از روکش هایی با جنس طلا می کنند که نشانه کسادی بازار است و صاحبان این مراکز با انجام این دست از ترفندهای تبلیغاتی درصدد جذب مشتری بیشتر هستند!
اما این امر توجیه کاملا بی منطقی است که نمی تواند حتی در حیطه نگرش های رپرتاژ و یا تبلیغاتی جایگزین شود، به طوری که فروشنده ای که در طول سال فروش کاملی نداشته چطور می تواند با تهیه ورق های گران قیمت طلای خوراکی نسبت به جذب مشتری اقدام کند! مگر هر یک از برگ های طلای خوراکی چه قدر است؟!
شکریه، رئیس اتاق اصناف گیلان پس از چند روز تقلب این واحدهای صنفی را خبر داده و می گوید: این واحدهای با استفاده از سلفون زرد با تقلب نام روکش طلا را می بردند و پس از بازرسی ها، این واحدها به علت مشکلات متعدد بهداشتی و همچنین تشویش در اذهان عمومی پلمپ شدند.
این بار هم مارکت ها و فروشگاه های مجازی در سایه عدم نظارت متولیان امر خرید و فروش های فضای مجازی، اقدام به فروش انواع ورق های خوراکی کرده اند وجالب است بدانید که روکش ها تنها به طلا ختم نشده و به مس و نقره نیز تبدیل شده است.
برای اینکه بیش تر با روند فروش و سرو این اقلام آشنا شویم به سراغ یکی از رستوران دارهای نه چندان مطرح با نام علیمردانی رفتیم. این رستوران دار که سالهاست در طبخ انواع غذاهای ایرانی و بین المللی مشغول است این امر را تقریبا خلاف قوانین کشور خوانده و با آن رسما مخالف است.
بیشتر ادعاها مبنی بر روکش طلا تقلب و روکش ها قلابی هستند
علیمردانی یک سرآشپز در شمال تهران، در این باره می گوید: قطعا سرو این نوع غذاها برای افراد خاصی است که از روزهای قبل این غذا را سفارش داده اند چرا که تهیه این روکش ها ریسک بالایی دارد. چرا که این اقلام نیز دارای تاریخ انقضا بوده و در صورت عدن استفاده به موقع رقم بالایی را زیان به خریدار آن وارد می کند.
او ادامه می دهد: طبق بررسی هایی که در بازار انجام داده ام این ورق های طلایی به صورت تکی فروخته نمی شوند و بسته های ده تایی است که رنج فروش آن از هر ورق یک تا 10 میلیون تومان آب می خورد. رقمی که می تواند وعده قضایی بیش از پنجاه نفر باشد.
استیک و بستنی با روکش طلای یک میلیون و 200 هزار تومانی! / طلای 24 عیار، غذای لاکچری ها

یک تکه (اسلایس) کیک با تزئین روکش طلا 200 هزار تومان!
همچنین بهناز اسدی کارشناس حوزه غذا و سرآشپز ، گفت: سال های گذشته مجوز استفاده ورقه طلای خوراکی وجود داشت اما به علت لغو مجوز هم اکنون در مهمانی های خاص برای اشخاص مطرح این قلم استفاده می شود و اصل ورق های طلایی بقدری عیار کمی دارند که نمی توان آن ها را دارای خاصیت مفید دانست. در تبلیغات آن ها را 18 عیار معرفی می کنند که صحت ندارد و در ایران یافت نمی شود.
اسدی بیان می کند: روکش هایی هم که هم اکنون در بسیاری از قنادی ها استفاده می شود همان آب طلایی است که به صورت ورق درآمده و با کلی اضافات شیمیایی حتی خاصیت هم ندارد. نرخ یک تکه کیک با تزئین روکش طلا برابر با 200 هزار تومان است. هم اکنون نیز برای برخی از قنادی ها این روند انجام می شود ورق هایی که از جنس نقره و طلا هستند و البته در برخی موارد هم تنها از رنگ آن ها استفاده می شود.
استیک و بستنی با روکش طلای یک میلیون و 200 هزار تومانی! / طلای 24 عیار، غذای لاکچری ها

سرآشپزهای دیگر رستوران ها نیز بنابر تکمیل شدن گزارش خبرنگار ما سایتی را که در فضای مجازی اقدام به فروش این ورق ها می کند را معرفی کرده و از عدم نظارت بر این نوع خرید و فروش ها نیز گلایه می کند. این روکش ها مانند ورق هایی هستند که تنها در زمان سرو روی مواد غذایی گذاشته می شوند تا جنبه لوکس و زیبایی بستنی یا سایر مواد خوراکی را بیشتر کنند.
متاسفانه این روکش ها به مجالس ختم و افطاری های اشرافی هم راه پیدا کرده اند به طوری که ماه رمضان امسال تعداد هشت عدد خرما به قیمت 680 هزار تومان به فروش رسیده است. البته این نوع خرما نیز کاملا سفارشی است به طوری که با یکی از سایت های فروش آن تماس گرفتیم و نرخ فعلی این خرماها را جویا شدیم از رقم یک تا یک و نیم میلیون تومان نقل قول می کند!
استیک و بستنی با روکش طلای یک میلیون و 200 هزار تومانی! / طلای 24 عیار، غذای لاکچری ها

جوابی که اتحادیه نمی داند و اصناف نمی گوید!
بستنی، پیتزا، شکلات و همچنین کباب های مختلفی که با این روکش طلا از ابتدای امسال رواج پیدا کرده است درست مانند زالو قصد مکیدن درآمد افراد ثروتمند جامعه آن هم تنها برای چشیدن یکباره آن را دارد. موضوعی که منجر شد تا به سراغ علی بهره مند، رئیس اتحادیه شیرینی فروشی برویم.
البته بهره مند رئیس اتحادیه شیرینی فروشی، در این باره می گوید: چنین چیزی را نشنیده ام و ندیده ام، اطلاعی هم از این موضوع ندارم!
پس از اظهار بی اطلاعی این مقام مسئول ذره بین باشگاه خبرنگاران جوان برای دریافت پاسخی قانع کننده به سراغ علی اصغر میر ابراهیمی، رئیس اتحادیه دارندگان رستوران و سلف سرویس رفت.
ابراهیمی نیز با کمال تعجب در گفت و گو با خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی، اظهار بی اطلاعی می کند و از پاسخگویی در این باره سرباز می زند!
اصناف طبق مقررات قانونی دارای بازرسانی است که طبق ماده 31 آیین نامه اجرایی قانون مواد خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی " بازرسان در صورت مشاهده مواد تاریخ مصرف گذشته مشمول این آیین نامه، فاقد مجوز های لازم از وزارت (مواد خوردنی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی مشمول مجوز) و فاسد، مجاز خواهند بود ضمن معرفی متخلف به مراجع قضایی مواد مذکور را توقیف و جمعآوری نموده و در صورتی که مواد توقیف و جمع آوری شده دارای ارزش حداکثر تا پنج میلیون ریال باشند مطابق نظر کارشناسی رأساً با تهیه صورت مجلس و با رضایت صاحب کالا معدوم نمایند و یا با رعایت اصول بهداشتی برای مصارف دامی با مجوز سازمان دامپزشکی کشور و موارد مصارف غیرمستقیم انسانی با مجوز ارگان های ذیصلاح ارجاع دهند و در صورت عدم رضایت صاحب کالا و یا ارزش بیش از پنج میلیون ریال، پرونده متخلف منضم به کلیه مستندات توسط مسئول بهداشت محل به مراجع قضایی جهت بررسی و اقدام مقتضی ارسال خواهد شد."
حال این موضوع در قبال این ماده قانونی مطرح است که آیا کشف این نوع مواد اولیه در رستوران ها جنبه خلاف قانون را خواهد داشت؟ برای بهتر متوجه شدن این ماده به سراغ قاسم نوده فراهانی رئیس اتاق اصناف تهران رفتیم که وی نیز پس از بارها تماس تلفنی از پاسخ دادن به این سوال سرباز زد و پس از قطع ارتباط تلفنی دیگر پاسخی به سوالات خبرنگار ما نداد.
استیک و بستنی با روکش طلای یک میلیون و 200 هزار تومانی! / طلای 24 عیار، غذای لاکچری ها
در مراحل بررسی این موضوع که متاسفانه هیچ یک مسئولان از جمله اتحادیه ها و اصناف با یک سرآشپز در اینباره گفت و گویی داشتیم.
منیر مجتبایی، یکی از سرآشپزان نمونه کشور در گفت و گو خبرنگار صنعت،تجارت و کشاورزی گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره خاصیت های سرو اینگونه غذا اینگونه می گوید که" وقتی می گویند پخت غذا با روکش طلا به معنای استفاده از ورق طلای خوراکی که بسیار گران و از لحاظ ارزش غذایی بالاست. البته این خاصیت ها مربوط به ورق طلای اصل است.
او همچنین ابراز کرد: از قدیم عده ای معتقدند که طلا منجر به آرامش می شود؛ سرو آن تنها به صورت روکش نیست و پودر آن نیز در بازار یافت می شود. این اقلام وارداتی بوده و در ایران تولید نمی شود.
بُعد دیگر این داستان طویل به نگاه و فیلتر های عبوری وزارت صمت نیز باز می گردد چرا روکش غذایی که به گفته متخصصان این امر، کالایی وارداتی است با ممنوعیت واردات 1339 قلم کالا به کشور چطور سر از این کشور درآورده اند؟! البته جای بسی تامل نیز دارد که این کالا در لیست 1339 قلم کالای ممنوع واردات لحاظ نشده است و شاید این موضوع خود راه را برای واردکنندگان این کالا باز کرده است.
ممنوعیت واردات کالاهای گروه چهارم به کشور در خرداد ماه امسال طی یک لیست شامل 1339 قلم کالا از سوی محمد شریعتمداری - وزیر صنعت، معدن و تجارت وقت - ابلاغ شده بود که اینک این ممنوعیت به مناطق آزاد و ویژه تجاری نیز تسری پیدا کرد.
مسیر واردات ورق های طلایی خوراکی مشخص شد!
نصرالله شیرافکن، واردکننده مواد اولیه خوراکی در کشور ، در اینباره می گوید: واردات چنین کالایی به کشور ریسک بالایی دارد چرا که خریداران آن محدود هستند علاوه بر این گمرکات در ترخیص این اقلام سختگیری های خاص خود را دارد.
او توضیح داد: هر ورق از این روکش های طلا به قیمت 137 دلار در خارج از ایران بویژه سویس به فروش می رسد و خرید یک بسته ده تایی آن نیازمند یک هزار و 400 دلار یعنی برابر قیمت یک اونس طلا است. هر کسی برای واردات این کالا اقدام نمی کند و مطمئنم برای ورود آن به کشور افراد از طریق واردات همراه مسافر اقدام می کنند.
شیرافکن در پایان بیان کرد: در اکثر موارد سرآشپز رستوران های معتبر اقدام به واردات این کالا آن هم در سفر های شخصی خود می کنند، این که در شهر های تهران، اصفهان و مشهد این اتفاق رخ داده است نیز بیانگر همین امر است، برخی معتقدند این شوی تبلیغاتی رستوران ها برای جذب مشتری است، اما آیا رستورانی که استقبال مناسبی ندارد ریسک صرف 10 تا 20 میلیون تومان را می پذیرد؟ قطعا خیر چرا که همه افراد جامعه توانایی صرف این غذا را ندارند.
شاید حسن ختام این گزارش، کشف نحوه ورود این کالاها(ورق های خوراکی طلا، مس و نقره) از طریق مشکل همیشگی واردات کالاهای ممنوع الورود یعنی کالای همراه مسافر باشد، وارداتی که با نام سوغاتی تعجب عموم جامعه را بر می انگیزد. جالب است بدانید که از لحاظ فقهی و شرعی نیز استفاده از این نوع قلم کالا در خوراک مسلمانان"حرام" اعلام شده و جمهوری اسلامی ایران نیز تمام قوانین و مقررات خود را بر مبنای شرع استوار می کند. حال تنها این بین ابهام مسئولیت پذیری نهادهایی نظیر اتحادیه ها، اصناف و وزارت صمت باقی می ماند که باید نسبت به افکار عمومی و خدشه دار کردن سرمایه اجتماعی پاسخگو باشند!
منبع خبر : صبحانه با خبر

محتوای این خبر به صورت خودکار از «صبحانه با خبر» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
رستوران   اغذیه فروشان   وبا  
اخبار مرتبط
اجرای طرح ویژه نظارت بر رستوران ها در البرز
ایرنا
فعالیت رستوران های بجنورد با 30 درصد ظرفیت از سرگرفته می شود
ایرنا
عکس/ مسکو پس از پایان محدودیت های کرونایی
مشرق نیوز
اغذیه فروشان منتظر وام دولت هستند| رستوران ها تنها با یک سوم ظرفیت خود فعالیت می کنند
خبرگزاری بسیج
طرحی برای کاهش مصرف قند، نمک و چربی در رستوران ها
ایسنا
آوار ویروس ناشناخته بر سر رستوران ها و اغذیه فروشان/ قهرمانان گمنام پشت چرخ خیاطی
اوشیدا
ابلاغ دستورات ارتقاء سطح بهداشتی رستوران ها در خرم آباد
یافته نیوز
ثبت یازدهمین تورم منفی عربستان
بانکداری ایرانی
سرو غذا با استفاده از روکش هایی با جنس طلا 24 عیار
ایران اکونومیست
پس از گوشت ویل، نوبت به استیک و بستنی با روکش طلای یک میلیون و 200 هزار تومانی رسید! (+تصاویر)
حکیم مهر
طلا هایی که خورده می شوند!
سدنا نیوز
استیک و بستنی با روکش طلای یک میلیون و 200 هزار تومانی! +عکس
فردا نیوز
طلای 24 عیار در منوی غذا / استیک و بستنی با روکش طلا، یک میلیون و 200 هزار تومان!
الف
طلای 24 عیار، غذای لاکچری ها
تیتر شهر
استیک و بستنی با روکش طلای یک میلیون و 200 هزار تومانی! / طلای 24 عیار، غذای لاکچری ها
باشگاه خبرنگاران
استیک و بستنی با روکش طلای یک میلیون و 200 هزار تومانی!
افکار نیوز
بایدها و نبایدهای ازدواج موقت منتشر شد
مهر نیوز
فرماندار آستارا بر مشارکت سمن ها در رونق گردشگری تاکید کرد
ایرنا
می خواهید ارزان سفر کنید؛ مهرماه را از دست ندهید
آفتاب
اصناف آستارا زیر ذره بین مسئولان
ایرنا
بهترین ماه برای سفرهای ارزان قیمت و خلوت
خبرآنلاین
تامین زیرساخت های دانشگاهی در دستور کار است
مهر نیوز
کرمانشاه باید نقش اساسی در گردشگری کشور ایفا کند
ایرنا
عدم همکاری اداره راه و شهرسازی اسدآباد دانشگاه سیدجمال الدین را از دریافت اعتبارات عمرانی محروم کرده است
آریا
رکود در بازار ساخت و فروش علامت/ برای خرید کوچک ترین علامت باید 5 میلیون تومان هزینه کرد
میزان
تورم سوئیس در پایین ترین سطح 3 سال اخیر
ایسنا
در نمایشگاه تخصصی ضدجاسوسی وزارت اطلاعات چه گذشت؟
دیده بان ایران
انتخابی درست برای رزرو هتل اصفهان با پرشین هتل
خبرآنلاین
آشپزخانه معابد در کره جنوبی، غذای جسم و روان!
پارسینه
طرح های گردشگری مورد حمایت کامل دولت است
ایرنا
راهنمای سفر به پارک زیبای امیرگان در استانبول
صراط
طرح های گردشگری، عمرانی و درمانی در شهرستان سپیدان به بهره برداری رسید
برنا نیوز
بانوان بیشتری در المپیک توکیو شرکت می کنند/ 15 طرح برتر برای لباس کاروان ایران معرفی می شود
آنا نیوز
لاکچری و کارت پستالی، اما بی محتوا
جوان آنلاین
هدفمان را گم کرده ایم
کیهان ورزشی
رزرو ارزان ترین تا گران ترین هتل های تهران
پول نیوز
ظرفیت بالای دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان برای حل مشکلات جامعه
آنا نیوز
راز محرومیت از شهر زیرزمینی
میزان
راز محرومیت تهران از شهر زیرزمینی
فرارو
هشت فرصت سوزی بزرگ شهرداران پایتخت در دو دهه اخیر
اقتصاد نیوز
اخبار مرتبط
bltایرنا : اجرای طرح ویژه نظارت بر رستوران ها در البرز
bltایرنا : فعالیت رستوران های بجنورد با 30 درصد ظرفیت از سرگرفته می شود
bltمشرق نیوز : عکس/ مسکو پس از پایان محدودیت های کرونایی
bltخبرگزاری بسیج : اغذیه فروشان منتظر وام دولت هستند| رستوران ها تنها با یک سوم ظرفیت خود فعالیت می کنند
bltایسنا : طرحی برای کاهش مصرف قند، نمک و چربی در رستوران ها
bltاوشیدا : آوار ویروس ناشناخته بر سر رستوران ها و اغذیه فروشان/ قهرمانان گمنام پشت چرخ خیاطی
bltیافته نیوز : ابلاغ دستورات ارتقاء سطح بهداشتی رستوران ها در خرم آباد
bltبانکداری ایرانی : ثبت یازدهمین تورم منفی عربستان
bltایران اکونومیست : سرو غذا با استفاده از روکش هایی با جنس طلا 24 عیار
bltحکیم مهر : پس از گوشت ویل، نوبت به استیک و بستنی با روکش طلای یک میلیون و 200 هزار تومانی رسید! (+تصاویر)
bltسدنا نیوز : طلا هایی که خورده می شوند!
bltفردا نیوز : استیک و بستنی با روکش طلای یک میلیون و 200 هزار تومانی! +عکس
bltالف : طلای 24 عیار در منوی غذا / استیک و بستنی با روکش طلا، یک میلیون و 200 هزار تومان!
bltتیتر شهر : طلای 24 عیار، غذای لاکچری ها
bltباشگاه خبرنگاران : استیک و بستنی با روکش طلای یک میلیون و 200 هزار تومانی! / طلای 24 عیار، غذای لاکچری ها
bltافکار نیوز : استیک و بستنی با روکش طلای یک میلیون و 200 هزار تومانی!
bltمهر نیوز : بایدها و نبایدهای ازدواج موقت منتشر شد
bltایرنا : فرماندار آستارا بر مشارکت سمن ها در رونق گردشگری تاکید کرد
bltآفتاب : می خواهید ارزان سفر کنید؛ مهرماه را از دست ندهید
bltایرنا : اصناف آستارا زیر ذره بین مسئولان
bltخبرآنلاین : بهترین ماه برای سفرهای ارزان قیمت و خلوت
bltمهر نیوز : تامین زیرساخت های دانشگاهی در دستور کار است
bltایرنا : کرمانشاه باید نقش اساسی در گردشگری کشور ایفا کند
bltآریا : عدم همکاری اداره راه و شهرسازی اسدآباد دانشگاه سیدجمال الدین را از دریافت اعتبارات عمرانی محروم کرده است
bltمیزان : رکود در بازار ساخت و فروش علامت/ برای خرید کوچک ترین علامت باید 5 میلیون تومان هزینه کرد
bltایسنا : تورم سوئیس در پایین ترین سطح 3 سال اخیر
bltدیده بان ایران : در نمایشگاه تخصصی ضدجاسوسی وزارت اطلاعات چه گذشت؟
bltخبرآنلاین : انتخابی درست برای رزرو هتل اصفهان با پرشین هتل
bltپارسینه : آشپزخانه معابد در کره جنوبی، غذای جسم و روان!
bltایرنا : طرح های گردشگری مورد حمایت کامل دولت است
bltصراط : راهنمای سفر به پارک زیبای امیرگان در استانبول
bltبرنا نیوز : طرح های گردشگری، عمرانی و درمانی در شهرستان سپیدان به بهره برداری رسید
bltآنا نیوز : بانوان بیشتری در المپیک توکیو شرکت می کنند/ 15 طرح برتر برای لباس کاروان ایران معرفی می شود
bltجوان آنلاین : لاکچری و کارت پستالی، اما بی محتوا
bltکیهان ورزشی : هدفمان را گم کرده ایم
bltپول نیوز : رزرو ارزان ترین تا گران ترین هتل های تهران
bltآنا نیوز : ظرفیت بالای دانشگاه آزاد اسلامی واحد لاهیجان برای حل مشکلات جامعه
bltمیزان : راز محرومیت از شهر زیرزمینی
bltفرارو : راز محرومیت تهران از شهر زیرزمینی
bltاقتصاد نیوز : هشت فرصت سوزی بزرگ شهرداران پایتخت در دو دهه اخیر
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.