مخبر - 1398/08/17 - آیا گره لوایح مرتبط با FATF باز می شود؟

آیا گره لوایح مرتبط با FATF باز می شود؟
گروه ویژه اقدام مالی بار دیگر مهلت ایران را برای تصویب کامل قوانین مربوط به مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی تمدید کرده است. این در حالی است که هنوز لوایح مرتبط با این نهاد مالی در مجمع تشخیص مصلحت نظام تعیین تکلیف نشده است.
آیا گره لوایح مرتبط با FATF باز می شود؟

آفتاب نیوز :

آخرین نشست گروه ویژه اقدام مالی بار دیگر زمینه ساز حرف و حدیث ها درباره تصویب و تایید دو لایحه پالرمو و سی اف تی در کشور شده است. این نهاد مالی درآخرین نشست خود ضمن اعاده دو دسته از اقدامات مقابله ای، هشدار داده است که چهار ماه آینده آخرین مهلت ایران برای تایید نهایی این لوایح است و در غیر این صورت ایران بازهم وارد لیست کشورهای غیرهمکار این نهاد مالی خواهد شد.

این در حالی است که در روزهای منتهی به نشست گروه ویژه اقدام مالی، مباحثی در کشور مطرح بود مبنی بر اینکه رئیس جمهوری به علت عدم بررسی و تعیین تکلیف پالرمو در مجمع می تواند این لایحه را برای اجرا ابلاغ کند.

آیا گره لوایح مرتبط با FATF باز می شود؟

اکنون همزمانی تشدید تحریم های یکجانبه آمریکا علیه ایران با فرایند تصویب و تایید نهایی لوایح مرتبط با گروه ویژه اقدام مالی حساسیت ها درباره این فرایند را تشدید کرده است. دولت و مقامات دولتی تاکنون به کرات بر لزوم پیوستن به لوایح مرتبط با FATF تاکید کرده اند اما مخالفان به هر دلیل هنوز قانع نشده اند.

محمد جواد ظریف که روز یکشنبه 12 آبان برای پاسخ به سوالات محمد جواد ابطحی نماینده خمینی شهر و مجتبی ذوالنوری نماینده قم در مجلس شورای اسلامی حضور یافته بود، با اشاره به میزان بالای پولشویی در کشور، تلویحا از لزوم پیوستن به FATF سخن گفت. وزیر خارجه تاکید کرد که دامن نظام جمهوری اسلامی از این حرف ها مبرا است اما گروه های فشار و باندهای قاچاق سکه و ارز هزار هزار میلیارد تومان پولشویی می کنند.

وزیر امور خارجه با یادآوری این که بیشترین تلاش را برای مقابله با حرکت های غربی ها در مورد پولشویی، جمهوری اسلامی و وزارت امور خارجه انجام داده و به این تلاش ها ادامه خواهد داد، خاطرنشان کرد: «اتهاماتی که به جمهوری اسلامی وارد می کنند این است که به این کنوانسیون ها نمی پیوندد چراکه نمی خواهد با تروریسم و پولشویی مقابله کند ولی آنچه من عرض کردم این بود که گروه های فشاری هستند که آنها منافع مالی شخصی دارند. حالا شما می توانید در تلویزیون ببینید که در دادگاه سلطان سکه درخصوص روش های پولشویی چه گفتند. دامن نظام جمهوری اسلامی از این حرف ها مبرا است، آنچه بنده عرض کردم در جهت حرف هایی است که در خارج از کشور در حمایت از جمهوری اسلامی زده می شوند و آن این است که منافعی که باعث می شود با این حرکت ها مخالفت باشد، منافع دارنده پول هستند و مواردی هست که هزار-هزار میلیارد تومان پولشویی توسط باندهای قاچاق سکه و ارز رد و بدل می شود که امروز در دادگاه های جرایم اقتصادی مورد بررسی قرار می گیرد.»

او در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «گروه های فشاری هستند که از پولشویی منافع دارند و هزاران میلیارد تومان از پولشویی منفعت می برند که اگر این نبود نیاز نبود قوه قضاییه و دولت 60 صفحه آیین نامه برای مبارزه با پولشویی تصویب کنند. اگر پولشویی در ایران نیست و گروه های فاسدی پولشویی نمی کنند، سلطان سکه را به چه جرمی اعدام کردید.»

این اظهارات در حالی صورت گرفته که موسسه تحقیقات حکومت داری بازل چند ماه پیش در گزارشی از وضعیت پولشویی در کشورهای مختلف جهان، با بررسی مولفه های مختلف سیاسی و مالی در 149 کشور جهان آنها را بر اساس شاخص ضدپولشویی رتبه بندی کرد و ایران را بدترین کشور از حیث پولشویی دانست.

اکنون ناظران و کارشناسان حوزه مالی و بانکی اصرار دارند که باید برای تعامل با جامعه جهانی هر چه زودتر این لوایح را تصویب کرد. غلامرضا انصاری معاون دیپلماسی اقتصادی وزیر امور خارجه این هفته در گفت و گویی گفته بود که اگر ایران لوایح FATF را تا بهمن ماه که آخرین مهلت است تصویب نکند تیر خلاص به سیستم بانکی کشور است که به علت تحریم ها به شدت آسیب دیده است. انصاری تایید این لوایح را پاسپورت ارتباط سیستم بانکی ایران با جهان خواند.

این در حالی است که در سال های اخیر به چندین پرونده فساد چند هزار میلیارد تومانی در کشور رسیدگی شده است و مقام های مختلف بارها نسبت به مشکل قاچاق در این کشور هشدار داده اند. به گفته عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، مساله پولشویی در ایران آن قدر وخیم است که پول های کثیف و قاچاق عرصه سیاست و انتقال قدرت را در ایران آلوده کرده اند.

اکنون ایران برای عضویت در نهاد اف ای تی اف باید به دو کنوانسیون بین المللی ملحق شود: کنوانسیون «مقابله با تامین مالی تروریسم» یا «سی اف تی» و کنوانسیون پالرمو که برای مقابله با قاچاق انسان و سلاح است. باید دید در مهلت چهارماهه باقیمانده در نهایت چه تصمیم درباره این لوایح اتخاذ می شود. نباید فراموش کرد که در همان زمان که ایران در حال عملیاتی کردن توصیه های گروه ویژه اقدام مالی بود، حدود 37 کشور دیگر با اجرایی کردن چنین برنامه عملی از همین کانال عبور کرده و وضعیت خود را عادی کرده اند.

نکته دیگر اینکه ایران برای اجرای برنامه عمل خود تاکنون مذاکرات و رایزنی های گسترده ای با این نهاد مالی داشته است اگر در نشست بهمن ماه شرایط به قبل از برجام برگردد و ایران وارد لیست سیاه شویم, برای بیرون آمدن همه چیز باید از نو از سرگرفته شود که در این صورت موضع نمایندگان ایران ضعیف تر خواهد بود و آنها می توانند خواسته های بیشتری به ایران تحمیل کنند.

منبع: خبرگزاری ایرنا
منبع خبر : آفتاب

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مجمع تشخیص مصلحت نظام   گروه اقدام مالی   مبارزه با پولشویی و تروریسم   لوایح   تامین مالی  
اخبار مرتبط
روحانی، رئیس بانک مرکزی خود را هم قبول ندارد؟
خبرگزاری دانشجو
سرنوشت لوایح FATF در ایستگاه پایانی
ایرنا
تبعات نپیوستن ایران به (FATF) از زبان قاسم میرزایی نیکو
صدای ایران
میرزایی نیکو: مجمع تشخیص مصلحت نظام تبعات نپیوستن به FATF را مورد توجه قرار دهد
آفتاب
نقوی حسینی: عدم پذیرش شروط FATF هیچ تاثیری بر فعالیت های مالی ما نخواهد داشت
خبرگزاری دانشجو
قرار دادن ایران در لیست سیاه FATF یعنی هر کشوری وارد مبادله با ما شود، ممکن است به عنوان همکاری در تامین مالی تروریسم و پولشویی شناخته شود / از مدت ها قبل مسیرهای انتقال کمک مالی به گروه های مقاومت مسدود شده / عمده مفاد لوایح پالرمو و CFT در ذیل قطعنامه های فصل هفتمی شورای امنیت وجود دارند / عدم تصو
انتخاب
لوایح پالرمو و سی اف تی در پیچ خطرناک
مثلث
جدال منافع ملی با مقاصد سیاسی «اف ای تی اف»
ایران آنلاین
آیا گره لوایح مرتبط با FATF باز می شود؟
ایرنا
تحمیل FATF به کشور، این بار در لباس اینستکس!
افکار نیوز
ضرب الاجل های FATF اهمیتی ندارد
دنیای اقتصاد
مجمع عجله ای برای رسیدگی به CFT و پالرمو ندارد
اعتدال
هیچ عجله ای در مجمع برای رسیدگی به CFT و پالرمو وجود ندارد
خرداد نیوز
هیچ عجله ای در مجمع برای رسیدگی به CFT و پالرمو وجود ندارد / صبر می کنیم تا تحریم های آمریکا متوقف شود، سپس تصمیم می گیریم / اقتضا ء این دو کنوانسیون شفافیت مبادلات بین المللی ماست؛ شفافیت مانع دور زدن تحریم ها می شود
انتخاب
مجمع هیچ عجله ای برای رسیدگی به CFT ندارد
ساعت 24
مصباحی مقدم: هیچ عجله ای برای رسیدگی به CFT و پالرمو وجود ندارد
مثلث
مصباحی مقدم: عجله ای برای رسیدگی به CFT و پالرمو وجود نداریم/ صبر می کنیم تحریم های آمریکا متوقف شود، بعد تصمیم می گیریم
دیپلماسی ایرانی
تلاش غرب برای پیشبرد FATF/ ادبیات اروپا برای پیشبرد برنامه اقدام FATF در SPV و اینستکس است
راه دانا
تلاش غرب برای پیشبرد FATF با طناب پوسیده اینستکس
فارس
روحانی و امضای تفاهم نامه محرمانه با اروپا
ساعت 24
اگر رفتار اعضای FATF به دور از سیاسی کاری باشد، می توانیم با آن ها همکاری کنیم
سرمد نیوز
محمدرضا پورابراهیمی: اگر رفتار اعضای FATF به دور از سیاسی کاری باشد، می توانیم با آن ها همکاری کنیم/ پیمان های پولی و ارزهای دیجیتال می تواند در مراودات بانکی ما تعریف شود
خبر داغ
اگر رفتار اعضای FATF به دور از سیاسی کاری باشد، می توانیم با آن ها همکاری کنیم/ پیمان های پولی و ارزهای دیجیتال می تواند در مراودات بانکی ما تعریف شود
خبرگزاری ایلنا
الحاق به کنوانسیون های پالرمو و CFT در شرایط تحریمی فعلی به ضرر ماست
میزان
مصباحی مقدم: الحاق به کنوانسیون های پالرمو و CFT در شرایط تحریمی فعلی به ضرر ماست
مثلث
مخالفت مصباحی مقدم با تصویب پالرمو و CFT در مجمع
دنیای اقتصاد
مخالفت مصباحی مقدم با تصویب پالرمو و سی اف تی در مجمع تشخیص/ به زیان کشور است
دیده بان ایران
مخالفت مصباحی مقدم با تصویب پالرمو و سی اف تی در مجمع تشخیص
خبرآنلاین
مخالفان FATF در مجمع می گفتند مخالفت شان اعلام نشود
نواندیش
صدر: مخالفان FATF در مجمع می گفتند، مخالفت شان اعلام نشود / وقتی FATF بلاتکلیف است چرا مجمع به تعطیلات رفته؟
تیک نیوز
صدر: مخالفان FATF در مجمع می گفتند، مخالفت شان اعلام نشود
مردمی ها
مجمع تشخیص آنطور که باید فعال نیست و کارکرد اصلی خود را ندارد
ناطقان نیوز
صدر: مجمع تشخیص آنطور که باید فعال نیست و کارکرد اصلی خود را ندارد / مخالفان FATF در مجمع می گفتند، مخالفت شان اعلام نشود
ایران آنلاین
صدر: مخالفان اف ای تی اف در مجمع می گفتند، مخالفت شان اعلام نشود
خرداد نیوز
سید محمد صدر: وقتی اف ای تی اف بلاتکلیف است چرا مجمع به تعطیلات رفته/مخالفان می گفتند مخالفت شان اعلام نشود
سایت جماران
صدر: مخالفان اف ای تی اف در مجمع می گفتند، مخالفت شان اعلام نشود/ بالا رفتن نرخ تورم جنبه داخلی ندارد
اقتصاد نیوز
صدر: مخالفان اف ای تی اف در مجمع تاکید داشتند مخالفت شان اعلام نشود
خبرآنلاین
صدر: مخالفان اف ای تی اف در مجمع می گفتند،مخالفت شان اعلام نشود
خبرآنلاین
امکان تصویب پالرمو و CFT وجود ندارد
بانکداری ایرانی
انتظارات FATF از ایران فریبکارانه و فراتر از دو لایحه است
مشرق نیوز
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری دانشجو : روحانی، رئیس بانک مرکزی خود را هم قبول ندارد؟
bltایرنا : سرنوشت لوایح FATF در ایستگاه پایانی
bltصدای ایران : تبعات نپیوستن ایران به (FATF) از زبان قاسم میرزایی نیکو
bltآفتاب : میرزایی نیکو: مجمع تشخیص مصلحت نظام تبعات نپیوستن به FATF را مورد توجه قرار دهد
bltخبرگزاری دانشجو : نقوی حسینی: عدم پذیرش شروط FATF هیچ تاثیری بر فعالیت های مالی ما نخواهد داشت
bltانتخاب : قرار دادن ایران در لیست سیاه FATF یعنی هر کشوری وارد مبادله با ما شود، ممکن است به عنوان همکاری در تامین مالی تروریسم و پولشویی شناخته شود / از مدت ها قبل مسیرهای انتقال کمک مالی به گروه های مقاومت مسدود شده / عمده مفاد لوایح پالرمو و CFT در ذیل قطعنامه های فصل هفتمی شورای امنیت وجود دارند / عدم تصو
bltمثلث : لوایح پالرمو و سی اف تی در پیچ خطرناک
bltایران آنلاین : جدال منافع ملی با مقاصد سیاسی «اف ای تی اف»
bltایرنا : آیا گره لوایح مرتبط با FATF باز می شود؟
bltافکار نیوز : تحمیل FATF به کشور، این بار در لباس اینستکس!
bltدنیای اقتصاد : ضرب الاجل های FATF اهمیتی ندارد
bltاعتدال : مجمع عجله ای برای رسیدگی به CFT و پالرمو ندارد
bltخرداد نیوز : هیچ عجله ای در مجمع برای رسیدگی به CFT و پالرمو وجود ندارد
bltانتخاب : هیچ عجله ای در مجمع برای رسیدگی به CFT و پالرمو وجود ندارد / صبر می کنیم تا تحریم های آمریکا متوقف شود، سپس تصمیم می گیریم / اقتضا ء این دو کنوانسیون شفافیت مبادلات بین المللی ماست؛ شفافیت مانع دور زدن تحریم ها می شود
bltساعت 24 : مجمع هیچ عجله ای برای رسیدگی به CFT ندارد
bltمثلث : مصباحی مقدم: هیچ عجله ای برای رسیدگی به CFT و پالرمو وجود ندارد
bltدیپلماسی ایرانی : مصباحی مقدم: عجله ای برای رسیدگی به CFT و پالرمو وجود نداریم/ صبر می کنیم تحریم های آمریکا متوقف شود، بعد تصمیم می گیریم
bltراه دانا : تلاش غرب برای پیشبرد FATF/ ادبیات اروپا برای پیشبرد برنامه اقدام FATF در SPV و اینستکس است
bltفارس : تلاش غرب برای پیشبرد FATF با طناب پوسیده اینستکس
bltساعت 24 : روحانی و امضای تفاهم نامه محرمانه با اروپا
bltسرمد نیوز : اگر رفتار اعضای FATF به دور از سیاسی کاری باشد، می توانیم با آن ها همکاری کنیم
bltخبر داغ : محمدرضا پورابراهیمی: اگر رفتار اعضای FATF به دور از سیاسی کاری باشد، می توانیم با آن ها همکاری کنیم/ پیمان های پولی و ارزهای دیجیتال می تواند در مراودات بانکی ما تعریف شود
bltخبرگزاری ایلنا : اگر رفتار اعضای FATF به دور از سیاسی کاری باشد، می توانیم با آن ها همکاری کنیم/ پیمان های پولی و ارزهای دیجیتال می تواند در مراودات بانکی ما تعریف شود
bltمیزان : الحاق به کنوانسیون های پالرمو و CFT در شرایط تحریمی فعلی به ضرر ماست
bltمثلث : مصباحی مقدم: الحاق به کنوانسیون های پالرمو و CFT در شرایط تحریمی فعلی به ضرر ماست
bltدنیای اقتصاد : مخالفت مصباحی مقدم با تصویب پالرمو و CFT در مجمع
bltدیده بان ایران : مخالفت مصباحی مقدم با تصویب پالرمو و سی اف تی در مجمع تشخیص/ به زیان کشور است
bltخبرآنلاین : مخالفت مصباحی مقدم با تصویب پالرمو و سی اف تی در مجمع تشخیص
bltنواندیش : مخالفان FATF در مجمع می گفتند مخالفت شان اعلام نشود
bltتیک نیوز : صدر: مخالفان FATF در مجمع می گفتند، مخالفت شان اعلام نشود / وقتی FATF بلاتکلیف است چرا مجمع به تعطیلات رفته؟
bltمردمی ها : صدر: مخالفان FATF در مجمع می گفتند، مخالفت شان اعلام نشود
bltناطقان نیوز : مجمع تشخیص آنطور که باید فعال نیست و کارکرد اصلی خود را ندارد
bltایران آنلاین : صدر: مجمع تشخیص آنطور که باید فعال نیست و کارکرد اصلی خود را ندارد / مخالفان FATF در مجمع می گفتند، مخالفت شان اعلام نشود
bltخرداد نیوز : صدر: مخالفان اف ای تی اف در مجمع می گفتند، مخالفت شان اعلام نشود
bltسایت جماران : سید محمد صدر: وقتی اف ای تی اف بلاتکلیف است چرا مجمع به تعطیلات رفته/مخالفان می گفتند مخالفت شان اعلام نشود
bltاقتصاد نیوز : صدر: مخالفان اف ای تی اف در مجمع می گفتند، مخالفت شان اعلام نشود/ بالا رفتن نرخ تورم جنبه داخلی ندارد
bltخبرآنلاین : صدر: مخالفان اف ای تی اف در مجمع تاکید داشتند مخالفت شان اعلام نشود
bltخبرآنلاین : صدر: مخالفان اف ای تی اف در مجمع می گفتند،مخالفت شان اعلام نشود
bltبانکداری ایرانی : امکان تصویب پالرمو و CFT وجود ندارد
bltمشرق نیوز : انتظارات FATF از ایران فریبکارانه و فراتر از دو لایحه است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.