مخبر - 1398/08/16 - وزیر جهاد: صید فانوس ماهیان در خلیج فارس مجوز ندارد

وزیر جهاد: صید فانوس ماهیان در خلیج فارس مجوز ندارد
وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر این که در خلیج فارس هیچ گونه مجوز صید فانوس ماهیان صادر نشده است گفت: این مجوز برای دریای عمان است و حدود 90 کشتی با مالکیت ایرانی در دریای عمان مجوز صید این گونه ماهیان را دارند.
وزیر جهاد: صید فانوس ماهیان در خلیج فارس مجوز ندارد

به گزارش خبرگزاری فارس، محمود حجتی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به نماینده سؤال کننده توضیحاتی را درباره سؤال علت اعطای مجوز صید به صورت صنعتی به کشتی های با مالکیت چین در آب های خلیج فارس و دریای عمان ارائه داد.

وزیر جهاد کشاورزی، کاری که در زمینه شیلات و آبزی پروری در طول 40 سال گذشته انجام شده است را یکی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران دانست و اضافه کرد: آمار تولید محصولات شیلاتی کشور در قبل از انقلاب حدود 30 هزار تن بوده است که امروز با 40 برابر افزایش به بیش از یک میلیون و 200 هزار تن در صید و صیادی و آبزی پروری در آب های جنوب و شمال و داخل سرزمین رسیده است.

وی با قدردانی از فعالان صنعت شیلات کشور خاطرنشان کرد: علی رغم تمام مشکلات و محدودیت هایی که وجود داشته است، صیادان و آبزی پروران در این زمینه بسیار تلاش کرد ه اند، اما ظرفیت های مغفول زیادی داریم که جای توسعه دارد و هنوز از آنها استفاده نکرده ایم، خصوصاً در آب های ساحلی و در دریا که نزدیک به یک میلیون تن حداقل برآوردی است که برای کشت ماهی در قفس وجود دارد و امروز متجاوز از 450 تن قفس در دریای شمال و جنوب داریم و روز به روز در حال توسعه است.

حجتی با اشاره به این که آبزی پروری در جنوب و در گمیشان در حال توسعه است، ادامه داد: در کشت میگو در دریا ظرفیت بالایی داریم؛ این محصولات هم بهداشتی است و هم بازار جهانی دارد؛ توفیقاتی هم در ارتباط با کشورهای دوست در زمینه صادرات داشته ایم که آخرین آن کشور چین بود که می توانیم محصولات شیلاتی به ویژه میگو را مستقیماً به این کشور صادر کنیم؛ روسیه نیز بازار بزرگی است که باید به آنها بپردازیم.

وی در ارتباط با سؤال نماینده اظهار داشت: صید فانوس ماهیان از ظرفیت های خدادادی است که در حدود 2 میلیون تن پیش بینی ذخایر این گونه در عمق 200 تا 400 متر دریای عمان وجود دارد. این گونه، تبدیل به پودر ماهی می شود و پودر ماهی در آبزی پروری به ویژه پرورش میگو و ماهیان خاویاری که از طرح های توسعه ای است، کاربرد دارد و در صورت توسعه آبزی پروری تقاضا برای پودر ماهی که الان 100 هزار تن است، افزایش خواهد یافت و می توانیم از این ذخایر برای رفع نیاز کشور بهره بگیریم.

وزیر جهاد کشاورزی با تأکید بر این که در خلیج فارس هیچ گونه مجوز صید فانوس ماهیان صادر نشده است و این مجوز برای دریای عمان است، گفت: فانوس ماهیان میانزی هستند و عمق منهای 200 تا منهای 400 متری دریا محل زیست آنهاست و کشتی ها، روش ها و مهارت های مخصوص برای صید این گونه لازم است.

حجتی با اشاره به این که حدود 120 کشتی تاکنون برای این صید مجوز گرفته اند، اظهار کرد: آنچه که درباره صید کشتی های چینی مطرح می شود آن است که در شیلات قرار داشتند که کشتی های می توانند مجوز صیادی دریافت کنند که پرچم ایران داشته باشند. در این فرآیند 10 تا 15 کشتی که مالکیت چینی و پرچم ایران داشتند، موفق به دریافت مجوز صید در دریای عمان شدند.

حجتی با بیان این که اجازه نصب پرچم را سازمان بنادر و دریانوردی می دهد، یادآور شد: در کارگروهی که شورای امنیت کشور تعیین کرد، مقرر شد کشتی ها یا باید مالکیت ایرانی داشته باشند و یا اجاره به شرط تملیک باشند که این موضوع در مورد برخی کشتی ها مشخص شد که این خصوصیت را نداشتند و مجوزهای آنها لغو شد.

حجتی گفت: حدود 90 کشتی در دریای عمان مجوز صید دارند و مالکیت آنها ایرانی است، به خاطر پیچیدگی صید این ماهی در گذشته حدود 500 نفر از افراد خارجی به عنوان خدمه کشتی ها حضور داشتند که الان به کمتر صد نفر رسیده است.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: در رسانه ها و مطبوعات موضوع صید از کف دریا توسط کشتی های چینی بیان می شود که این درست نیست چرا که این ماهی عمدتاً در میان دریا یافت می شوند و صید آن به صورت ترال میان است و امکان صید کف دریا نیست. طبق قراردادها عمده ماهی که صید می شود هم از لحاظ کنترل، هم نوع صید و هم فاصله از ساحل که به صیادان آسیب نرسد، ملاحظه شده است و 80 درصد صید این کشتی ها، فانوس ماهیان است و 20 درصد آن صید ضمنی بوده که طبیعت این نوع برداشت است.

وی افزود: نیروی انتظامی، سازمان بنادر و نیروی دریایی سپاه فاصله کشتی ها از ساحل و بقیه موارد را کنترل می کنند، حدود 12 کشتی متخلف هم شناسایی شده اند و مجوز آنها لغو شده است.

سازمان های بین المللی بر مجوز صیدها نظارت می کنند

وزیر جهاد کشاورزی گفت: این مجوزهایی که گفته می شود هم مراجع بین المللی آن را تأیید کرده اند و همین طور آثاری که در محیط زیست ایجاد می کند و شما اشاره می کنید، ما همه ملاحظات را در نظر می گیریم و بعد میزان ظرفیت ها آزاد می شود.

حجتی ادامه داد: یعنی اگر گفته می شود 2 میلیون و 300 هزار تن ظرفیت برداشت فانوس ماهیان در دریای عمان وجود دارد، تا 300 هزار تن اجازه برداشت داده شده است و آسیبی به جایی وارد نمی شود.

وی افزود: در موضوع کشت ماهی در دریا دو میلیون تن ظرفیت امکان سنجی شده است یک میلیون تن قطعی است و سازمان محیط زیست امروز به ما اجازه 400 هزار تنی را داده است و ما در چارچوب ظرفیت ها عمل می کنم.

حجتی گفت: در ارتباط با آبزیان و مسائل صید و صیادی در داخل دریاها در چارچوبی که مراکز توصیه می کنند، عمل می کنیم. سازمان های بین المللی هم ناظر هستند و تحت نظر پروتکل ها عمل می کنند.

وی خاطرنشان کرد: ما هنوز در 20 یا 30 هزار تن هستیم و تا 200 هزار تن هنوز فاصله داریم که اجازه مسجل داده شده است، هر وقت به آن کرانه ها رسیدیم، آن موقع نگرانی نمایندگان درست و صحیح است.

منبع خبر : تابناک

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
کشتی   وزیر جهاد کشاورزی   دریای عمان  
اخبار مرتبط
ورود 4 کشتی حامل نهاده های دامی از ابتدای مهرماه امسال در بندر چابهار/ تخلیه و بارگیری کالای اساسی؛ مهم ترین اولویت بندر چابهار/ لزوم توجه دول
عصر هامون
حجتی: مجوزی برای صید فانوس ماهی صادر نشده است
دنیای اقتصاد
حجتی: مجوزی برای صید فانوس ماهی صادر نشده است / ظرفیت بازار چین و روسیه برای صادرات آبزی های ایرانی
خبرآنلاین
نمایندگان از پاسخ وزیر جهاد کشاورزی درباره علت اعطای مجوز صید به کشتی های چینی در خلیج فارس و دریای عمان قانع نشدند
حکیم مهر
کشتی هایی با مالکیت ایرانی تنها مجوز صید فانوس ماهی را دارند/ این مجوز فقط در دریای عمان داده شده است
باشگاه خبرنگاران
توضیحات وزیر جهاد کشاورزی درباره صید ماهی در دریای عمان از سوی "چینی ها"
تسنیم
فقط کشتی های ایرانی می توانند فانوس ماهی صید کنند
صدا و سیما
کارت زرد مجلس به وزیر جهاد کشاورزی
خرداد نیوز
حجتی: مجوز 16 کشتی متخلف چینی در دریای عمان باطل شده است
دنیای اقتصاد
افزایش 500 درصدی تعداد کشتی های صیادی خارجی در خلیج فارس
فارس
ابطال مجوز 16 کشتی متخلف چینی دردریای عمان
مردم سالاری
مجوز 16 کشتی متخلف چینی در دریای عمان باطل شده است
ایسنا
تنها کشتی های با مالکیت ایرانی می توانند فانوس ماهی صید کنند / مجوز صید فانوس ماهی فقط در دریای عمان داده شده است
برنا نیوز
فقط کشتی های با مالکیت ایرانی می توانند در دریای عمان فانوس ماهی صید کنند
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
مناطق شرقی دریای عمان مواج می شود
تسنیم
از تنگه هرمز چقدر نفت عبور می کند؟
ایران اکونومیست
ایران در مهمترین مسیر تجاری شمال-جنوب آسیا/ این مسیر چرا و چگونه از ایران می گذرد؟ + نقشه
مشرق نیوز
صبحانه خبری / اول صبح این خبرها را از دست ندهید / پیام ایران به آمریکا از طریق سوئیس / ادعای عربستان و آمریکا علیه ایران / کار دشوار نتانیاهو برای نخست وزیر ماندن
انتخاب
شناورهای سبک و صیادی از تردد در جزایر غربی هرمزگان خودداری کنند
ایسنا
115 رویارویی بین نیروهای ایران و انگلیسی در خلیج فارس بعد از توقیف نفتکش استنا ایمپرو
الف
بستن تنگه هرمز؛ پاسخِ ایران به تحریم های نفتی آمریکا/ دو برابر شدن قیمت نفت در پیِ بسته شدن این تنگه + تصاویر
جامعه مهندسین
تدبیر دولت به توسعه بندرهای هرمزگان
سایت جماران
گفتگوی سازنده ای با مکرون داشتم/ تماس ها بین روحانی و مکرون ادامه خواهد داشت
راه امروز
برای سفر به کره شمالی آمادگی داریم / تماس ها بین روحانی و مکرون ادامه خواهد داشت
نصف جهان
پایبندی اتحادیه اروپا به تعهداتش معیار روابط خوب است/ فرانسه در اجلاس جی7 درباره ایران رایزنی کند
آنا نیوز
ظریف پس از دیدار با ماکرون: برجام را غیر قابل مذاکره مجدد می دانیم
عصر امروز
وزیر دفاع: به اثربخشی موشک ها تمرکز کرده ایم/ انعقاد قرارد 2500 میلیارد تومانی با خودروسازان/ قاطعانه از سیاست خارجی حمایت می کنیم
خبر داغ
پارسال میزان بارگیری در بنادر از 60 میلیون تن گذشت / رشد 6 درصدی صادرات در سال 98
باشگاه خبرنگاران
فراهم بودن امنیت تنگه هرمز، پیگیری جایگزینی شناورهای سنتی از طریق هیات وزیران
اقتصادگردان
ذوالنوری: انگلیسی ها باید در رفتارشان تجدیدنظر کنند
ناطقان نیوز
وقتی ائتلاف دریایی آمریکا با اقبال مواجه نمی شود
مشرق نیوز
مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه پنجشنبه تا صبح جمعه
ایرنا
فلاحت پیشه: اسرائیل نمی تواند در خلیج فارس حضور یابد
صدای ایران
مهم/ آخرین خبرها از آزادسازی نفتکش توقیف شده ایران + جزئیات
نامه نیوز
نفتکش توقیف شده ایران به زودی به خطوط دریایی برمی گردد
خبرگزاری دانشجو
شکست مجدد آمریکا در ائتلاف سازی؛ ائتلاف دو نفره 
ایرنا
ایران در تولید سیب زمینی در جمع 13 کشور نخست جهان قرار دارد
آریا
دشمن از محلی که قادر به رویت ما نیست، منتظر غافل گیری باشد/ استفاده از پهپاد های قاره پیما در دستور کار ارتش قرار دارد/ دوران گردن کلفتی و پرسه زدن در دریا تمام شده است
روز نو
اذعان فرماندهان نیروی دریایی ملکه به ضعف انگلیس در تقابل با ایران+ اینفوگرافی
قدس آنلاین
ژاپن درخواست آمریکا برای اعزام نیرو به منطقه را رد کرد
صراط
اخبار مرتبط
bltعصر هامون : ورود 4 کشتی حامل نهاده های دامی از ابتدای مهرماه امسال در بندر چابهار/ تخلیه و بارگیری کالای اساسی؛ مهم ترین اولویت بندر چابهار/ لزوم توجه دول
bltدنیای اقتصاد : حجتی: مجوزی برای صید فانوس ماهی صادر نشده است
bltخبرآنلاین : حجتی: مجوزی برای صید فانوس ماهی صادر نشده است / ظرفیت بازار چین و روسیه برای صادرات آبزی های ایرانی
bltحکیم مهر : نمایندگان از پاسخ وزیر جهاد کشاورزی درباره علت اعطای مجوز صید به کشتی های چینی در خلیج فارس و دریای عمان قانع نشدند
bltباشگاه خبرنگاران : کشتی هایی با مالکیت ایرانی تنها مجوز صید فانوس ماهی را دارند/ این مجوز فقط در دریای عمان داده شده است
bltتسنیم : توضیحات وزیر جهاد کشاورزی درباره صید ماهی در دریای عمان از سوی "چینی ها"
bltصدا و سیما : فقط کشتی های ایرانی می توانند فانوس ماهی صید کنند
bltخرداد نیوز : کارت زرد مجلس به وزیر جهاد کشاورزی
bltدنیای اقتصاد : حجتی: مجوز 16 کشتی متخلف چینی در دریای عمان باطل شده است
bltفارس : افزایش 500 درصدی تعداد کشتی های صیادی خارجی در خلیج فارس
bltمردم سالاری : ابطال مجوز 16 کشتی متخلف چینی دردریای عمان
bltایسنا : مجوز 16 کشتی متخلف چینی در دریای عمان باطل شده است
bltبرنا نیوز : تنها کشتی های با مالکیت ایرانی می توانند فانوس ماهی صید کنند / مجوز صید فانوس ماهی فقط در دریای عمان داده شده است
bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : فقط کشتی های با مالکیت ایرانی می توانند در دریای عمان فانوس ماهی صید کنند
bltتسنیم : مناطق شرقی دریای عمان مواج می شود
bltایران اکونومیست : از تنگه هرمز چقدر نفت عبور می کند؟
bltمشرق نیوز : ایران در مهمترین مسیر تجاری شمال-جنوب آسیا/ این مسیر چرا و چگونه از ایران می گذرد؟ + نقشه
bltانتخاب : صبحانه خبری / اول صبح این خبرها را از دست ندهید / پیام ایران به آمریکا از طریق سوئیس / ادعای عربستان و آمریکا علیه ایران / کار دشوار نتانیاهو برای نخست وزیر ماندن
bltایسنا : شناورهای سبک و صیادی از تردد در جزایر غربی هرمزگان خودداری کنند
bltالف : 115 رویارویی بین نیروهای ایران و انگلیسی در خلیج فارس بعد از توقیف نفتکش استنا ایمپرو
bltجامعه مهندسین : بستن تنگه هرمز؛ پاسخِ ایران به تحریم های نفتی آمریکا/ دو برابر شدن قیمت نفت در پیِ بسته شدن این تنگه + تصاویر
bltسایت جماران : تدبیر دولت به توسعه بندرهای هرمزگان
bltراه امروز : گفتگوی سازنده ای با مکرون داشتم/ تماس ها بین روحانی و مکرون ادامه خواهد داشت
bltنصف جهان : برای سفر به کره شمالی آمادگی داریم / تماس ها بین روحانی و مکرون ادامه خواهد داشت
bltآنا نیوز : پایبندی اتحادیه اروپا به تعهداتش معیار روابط خوب است/ فرانسه در اجلاس جی7 درباره ایران رایزنی کند
bltعصر امروز : ظریف پس از دیدار با ماکرون: برجام را غیر قابل مذاکره مجدد می دانیم
bltخبر داغ : وزیر دفاع: به اثربخشی موشک ها تمرکز کرده ایم/ انعقاد قرارد 2500 میلیارد تومانی با خودروسازان/ قاطعانه از سیاست خارجی حمایت می کنیم
bltباشگاه خبرنگاران : پارسال میزان بارگیری در بنادر از 60 میلیون تن گذشت / رشد 6 درصدی صادرات در سال 98
bltاقتصادگردان : فراهم بودن امنیت تنگه هرمز، پیگیری جایگزینی شناورهای سنتی از طریق هیات وزیران
bltناطقان نیوز : ذوالنوری: انگلیسی ها باید در رفتارشان تجدیدنظر کنند
bltمشرق نیوز : وقتی ائتلاف دریایی آمریکا با اقبال مواجه نمی شود
bltایرنا : مهمترین عناوین خبری ایرنا از شامگاه پنجشنبه تا صبح جمعه
bltصدای ایران : فلاحت پیشه: اسرائیل نمی تواند در خلیج فارس حضور یابد
bltنامه نیوز : مهم/ آخرین خبرها از آزادسازی نفتکش توقیف شده ایران + جزئیات
bltخبرگزاری دانشجو : نفتکش توقیف شده ایران به زودی به خطوط دریایی برمی گردد
bltایرنا : شکست مجدد آمریکا در ائتلاف سازی؛ ائتلاف دو نفره 
bltآریا : ایران در تولید سیب زمینی در جمع 13 کشور نخست جهان قرار دارد
bltروز نو : دشمن از محلی که قادر به رویت ما نیست، منتظر غافل گیری باشد/ استفاده از پهپاد های قاره پیما در دستور کار ارتش قرار دارد/ دوران گردن کلفتی و پرسه زدن در دریا تمام شده است
bltقدس آنلاین : اذعان فرماندهان نیروی دریایی ملکه به ضعف انگلیس در تقابل با ایران+ اینفوگرافی
bltصراط : ژاپن درخواست آمریکا برای اعزام نیرو به منطقه را رد کرد
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.