مخبر - 1398/08/16 - عفونت های بیمارستانی یکی از علل مرگ و میر بیماران

عفونت های بیمارستانی یکی از علل مرگ و میر بیماران
خبرگزاری آریا - پیشگیری، بهترین راه برای مبتلا نشدن به عفونت های بیمارستانی استعفونت های بیمارستانی چرا اتفاق می افتد؟ مساله عفونت در محیط بیمارستان کمی عجیب نیست؟عفونت های بیمارستانی برخاسته از میکروب هایی است که در محیط های بیمارستانی زندگی می کنند و به دلیل مساعد بودن شرایط محیط زیست رشد می کنند ...
عفونت های بیمارستانی یکی از علل مرگ و میر بیماران

عفونت های بیمارستانی یکی از علل مرگ و میر بیماران خبرگزاری آریا -
عفونت های بیمارستانی, بستری شدن در بیمارستان
پیشگیری، بهترین راه برای مبتلا نشدن به عفونت های بیمارستانی است
عفونت های بیمارستانی چرا اتفاق می افتد؟ مساله عفونت در محیط بیمارستان کمی عجیب نیست؟
عفونت های بیمارستانی برخاسته از میکروب هایی است که در محیط های بیمارستانی زندگی می کنند و به دلیل مساعد بودن شرایط محیط زیست رشد می کنند و تکثیر می شوند. این عفونت پس از پذیرش بیمار در بیمارستان، معمولا 48 یا 72 ساعت بعد یا طی دوره ای مشخص 10 تا30 روز پس از ترخیص بیمار اتفاق می افتد و در زمان پذیرش بیمار وجود نداشته است.
در صورتی که به دنبال اعمال جراحی، در بدن بیماران جسم خارجی کار گذاشته شود (Implant)، عفونت بیمارستانی می تواند تا یک سال بعد هم روی بدهد و علاوه بر بیماران، کارکنان و عیادت کنندگان را هم مبتلا کند. هر یک از اعضای بدن می تواند در بیمارستان، دچار عفونت شود ولی در بین انواع عفونت های بیمارستانی، عفونت دستگاه ادراری (42 درصد)، عفونت دستگاه تنفسی تحتانی (11 درصد ) پنومونی (15 تا 20 درصد)، عفونت ناشی از زخم جراحی (24 درصد) و عفونت دستگاه گردش خون (5 تا 10 درصد)، از اهمیت خاصی برخوردارند.
طبق بررسی های انجام شده، عفونت ادراری، شایع ترین و پنومونی کشنده ترین عفونت بیمارستانی محسوب می شوند، اگرچه در بعضی از مراکز، عفونت بیمارستانی دستگاه گردش خون، علت اصلی مرگ بیماران است. این قبیل میکروب ها تا حدی مهلک و خطرناک هستند و رعایت نکردن نکات بهداشتی و مراقبتی برای مبتلایان براحتی می تواند جان بیماران را به خطر بیندازد.
این میکروب ها به طور طبیعی با سایر میکروب های معمول که به آنها میکروب های نجیب گفته می شود، متفاوتند و به آنها میکروب های نانجیب اطلاق می شود. خطر مرگ و میر ناشی از ابتلا به عفونت های بیمارستانی ناشی از این میکروب ها بسیار بالاست. در بیمارانی که مدت بستری شدن آنها در بیمارستان به هر دلیلی طولانی تر از حد معمول است، زمینه ابتلا به عفونت های بیمارستانی به مراتب بالا می رود و میکروب ، این افراد را بیشتر تهدید می کند.
پس عفونت بیمارستانی مورد شایعی است و بعد از بستری شدن در بیمارستان احتمال ابتلا به آن وجود دارد؟
احتمال بروز عفونت های بیمارستانی معمولا در تمام بیمارستان های دنیا وجود دارد و بیمارستان های داخلی هم از این امر مستثنی نیستند و گه گاه خبر مرگ و میر شماری از بیماران بر اثر ابتلا به عفونت های بیمارستانی به گوش می رسد.
در این میان، بیمارستان های عفونی و سوانح و سوختگی در درجه اول خطر قرار دارند و احتمال بروز عفونت های بیمارستانی در آنها به مراتب بالاتر از سایر بیمارستان هاست. ولی رعایت اصول بهداشتی و نگهداری بیماران در زمان مقرر و جلوگیری از تمدید بیجای بیماران، می تواند تا حد زیادی مانع شیوع عفونت شود.
این میکروب ها بیشتر در کدام بخش مستعد رشد هستند؟
میکروب های عامل بروز عفونت های بیمارستانی بیشتر در بخش های حساس بیمارستانی از جمله آی. سی. یو، اِن.آی. سی. یو (بخش مخصوص نگهداری کودکان)، پی.آی .سی. یو (مخصوص نگهداری اطفال)، بخش های سوختگی و بخش های بستری بیماری های پرخطر رشد می کنند و بیمارانی که در این بخش ها نگهداری می شوند، بیشتر از سایر بخش های بیمارستانی در معرض ابتلا به عفونت هستند.
علاوه بر این، حتی بیمارانی که در بخش های عمومی نیز بستری هستند ممکن است به این میکروب ها مبتلا شوند که باید مراقبت های لازم در مورد آنها صورت گیرد. میکروب های پدیدآورنده عفونت های بیمارستانی انواع مختلفی دارند که از این میان می توان به میکروب های گِرَن مثبت، گِرَن منفی، بی هوازی و قارچ ها اشاره کرد. از میکروب های گِرَن مثبت، خانواده میکروب های استافیلوکوک، از میکروب های گِرَن منفی، کولی باسیل و سودوموناس و انواع قارچ ها را می توان نام برد.
این میکروب ها بیشتر چه افرادی را تهدید می کنند؟
از آنجا که عفونت های بیمارستانی بسیار پرخطرند، ممکن است هر بیماری را در محیط های بیمارستانی مبتلا کند ولی در این میان شماری از بیماران بیش از سایرین در معرض ابتلا به این قبیل عفونت ها قرار دارند. به طور کلی، سه گروه از بیماران مستعد ابتلا به میکروب های نانجیب هستند؛ یک گروه، بیمارانی هستند که به دلیل شرایط حاد به مراقبت های ویژه و بستری شدن در بخش مراقبت های ویژه نیاز دارند، گروه دوم، بیمارانی که دارای ریسک فاکتورها یا عوامل خطرساز هستند.
مبتلایان به ذات الریه، دیابت، مشکلات کلیوی، مغزی، بیماری های مزمن، فلج مغزی و سوختگی ها و نقص عضو و نوزادان و افراد مسن از جمله افرادی هستند که احتمال ابتلایشان به عفونت های بیمارستانی زیاد است؛ گروه سوم، بیمارانی را تشکیل می دهند که بیش از حد معمول در بیمارستان بستری می شوند.
عفونت های بیمارستانی, بستری شدن در بیمارستان
شست وشوی مرتب دست ها با آب و صابون می تواند مانع انتقال میکروب ها به بیماران شود.
چطور می شود عفونت را شناسایی کرد؟
بیماران چنانچه بیش از 3 تا 5 روز در بیمارستان بستری باشند تا حد بسیار بالایی در معرض ابتلا به عفونت های بیمارستانی هستند. این نوع عفونت در بیماران با علائم مختلفی بروز می کند که بارزترین و معمول ترین علامت آن تب و لرز است و به نوعی علامتی دال بر عفونت خونی به شمار می رود. احتمال ابتلا به این میکروب ها در بخش مراقبت های ویژه بیش از هر بخش دیگری مشاهده می شود به طوری که احتمال ابتلای بیمارانی که در این بخش ها بستری می شوند بین 70 تا 80 درصد است و همین خطر مرگ و میر را بالا می برد. همچنین خطر مرگ و میر ناشی از عفونت های بیمارستانی در بیشتر کشورها بین 10 تا 15 درصد است.
میکروب ها اصولا چطور منتقل می شوند؟
عفونت های بیمارستانی و میکروب های آن از روش های مختلف قابل انتقال به بیماران است. تزریق از طریق سرنگ یا سرم آلوده از جمله روش هایی است که در بسیاری از موارد می تواند میکروب ها را به بیماران انتقال داده و از این طریق باعث ابتلای سایر بیماران شود. علاوه بر این، رعایت نشدن اصول بهداشتی و ایمنی در اتاق های عمل و هنگام جراحی، شرایط را برای رشد میکروب ها و انتقال میکروب به بیماران فراهم می کند.
همچنین هوای محیط و استفاده از وسائل و تجهیزات مشترک مثل آب و غذا هم در انتقال میکروب ها نقش دارند. شیوه دیگر انتقال میکروب ها، از طریق تماس مستقیم از پرسنل و کارکنان بیمارستانی صورت می گیرد. انتقال میکروب ها و عفونت های بیمارستانی از طریق دست از شایع ترین شیوه هاست.
شست وشوی مرتب دست ها با آب یا آب و صابون می تواند مانع انتقال میکروب ها به بیماران شود.
آیا می توان از عفونت های بیمارستانی پیشگیری کرد؟
پیشگیری، بهترین راه برای مبتلا نشدن به عفونت های بیمارستانی است. حضور بیماران عفونی از شایع ترین عوامل شیوع میکروب هاست؛ بنابراین مهم ترین نکته در این میان جلوگیری از منتقل نشدن میکروب از افراد مبتلا به بیماران سالم است. به عبارتی، پرستاران باید مراقبت کاملی از بیماران به عمل آورند و با محافظت کامل از آنها مانع سرایت میکروب ها به سایر بیماران بستری در بخش شوند.
به دلیل انتقال مستقیم میکروب ها، افراد باید بعد از تماس با بیماران مبتلا به عفونت های بیمارستانی و جلوگیری از انتشار میکروب ها، دست های خود را با آب یا آب و صابون به مدت 20 تا 30 ثانیه بشویند. این کار تا حد زیادی میکروب های موجود در دست ها را از بین می برد.
تغذیه بیماران هم نقش مهمی در پیشگیری از عفونت های بیمارستانی دارد، چرا که تغذیه ضعیف و مصرف نکردن مواد غذایی مغذی می تواند خطر ابتلا به عفونت های بیمارستانی را در آنها بالا ببرد. بیماران بهتر است از جهت نوع غذایی که می خورند تحت نظر متخصص تغذیه قرار گیرند. طبیعتا، مصرف برخی مواد غذایی ایمنی بدن را در مقابله با میکروب ها بالا برده و خطر ابتلا به عفونت را کاهش می دهد.
همچنین پرستاران و پرسنل بیمارستان ها باید با اقدامات لازم از بیماران در برابر ابتلا به عفونت های بیمارستانی محافظت کنند. تجویز آنتی بیوتیک های موردنیاز و قرار دادن داروهای لازم در اختیار بیماران می تواند موثر باشد. در این میان، بسیاری از بیماران نسبت به آنتی بیوتیک ها مقاوم می شوند و مصونیت پیدا می کنند، بنابراین باید داروهای جدید برای آنها تجویز شود.
بیماران مبتلا به عفونت های بیمارستانی بعد از شناسایی در اتاق های ایزوله و استریلیزه قرار می گیرند تا از این طریق علاوه بر جلوگیری از انتقال میکروب به سایر بیماران، عوامل عفونی در بدن آنها هم سریع تر بهبود یابد. پزشکان، پرستاران و حتی افراد ملاقات کننده برای حفظ امنیت بیشتر موقع ورود به اتاق ایزوله باید از گان (لباس های مخصوص)، دستکش و وسایل بهداشتی و ایمنی استفاده کنند.
منبع:jamejamonline.ir
 منبع خبر : آریا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
عفونت   محیط زیست   مرگ و میر   میکروب   بیمارستان   پیشگیری  
اخبار مرتبط
حشرات باعث انتقال ویروس کرونا می شوند؟
روز پلاس
آیا آمپول یا قرص دگزامتازون تاثیری در کاهش ابتلا به کرونا دارد؟
کارگر آنلاین
ویتامین C در پیشگیری و درمان کروناویروس نقش دارد
حزب الله نیوز
هشدار نسبت به افزایش مسمومیت های الکلی/ مصرف خوراکی الکل تاثیری در نابودی کرونا ندارد
مردمی ها
هشدار نسبت به افزایش مسمومیت های الکلی
فرارو
شرب الکل باعث نابودی کرونا و ضدعفونی بدن نمی شود!
پزشکان بدون مرز
یک متخصص: الکل نخورید؛ تاثیری در نابودی کرونا ندارد
اقتصاد آنلاین ایران
هشدار نسبت به افزایش مسمومیت های الکل
ساعت 24
راه اندازی پویش "روپوش سفید دست سفید" در قم
قم نیوز
عفونت های بیمارستانی مهمترین علت مرگ و میر بیماران است
مردم نیوز
تاثیر تزریق "آنتی بیوتیک" در بروز عفونت های بیمارستانی
انتخاب
حکم جالب قاضی برای مقصران مرگ مادر باردار
آفتاب
عفونت میکروبی معده؛ از علائم تا پیشگیری
عصر ایران
همه چیز درباره عفونت استخوان
ناطقان نیوز
هر آنچه باید درباره عفونت استخوان بدانید
پارسینه
آنچه باید به فرزندانتان آموزش دهید تا در مدرسه بیمار نشوند
پارسینه
بیماری های کودکان در مدرسه، توصیه های لازم
نی نی بان
سکته مغزی چه علائمی دارد؟
اقتصاد نیوز
طرح "دوستدار ایمنی بیمار "در بیمارستان طالقانی تهران اجرا می شود
ایسنا
بیش از 50 درصد سنجه های اعتباربخشی بیمارستان ها مربوط به ایمنی بیمار است
رویداد 24
برخورد با پنهان کاری خطا های پزشکی
بهار نیوز
ایمنی بیمار؛ محور بیش از 50 درصد سنجه های اعتباربخشی بیمارستان ها
فرتاک نیوز
اهدای اجزای خون جایگزین اهدای خون کامل شود
ایرنا
دلفین ها نیز میزبان باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک هستند
حکیم مهر
دلفین ها میزبان باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک هستند
آی تابناک
واکسن آنفولانزا؛ فواید، باور های غلط و بهترین زمان دریافت
فرارو
علایم و راهکارهای پیشگیری از سرطان معده
ایرنا
روایت هفتمین عملیات هوایی پیوند قلب
مهر نیوز
لامپ آنتی باکتریال با نور مرئی اختراع شد
قلم نیوز
پرتقال و سرماخوردگی؛ بررسی فواید این میوه در درمان سرماخوردگی
ستاره
جلوگیری از آلزایمر، جلوگیری از بیماری های قلبی، کمک به بهداشت دهان، درمان سرماخوردگی و دندان درد/
فرتاک نیوز
خیر خرمشهری دستگاه ونتیلاتور نوزادان به بیمارستان خرمشهر اهداکرد
مهر نیوز
مهر سکوت سازمان ملل بر تحریم های دارویی ایران شکسته شد
ایرنا
آنچه باید در مورد عفونت پا بدانید
شفا آنلاین
رابطه شیر و طولانی شدن سرماخوردگی!
جهان نیوز
غلبه بر موانع فردى و اجتماعى تغذیه با شیر مادر
پارسینه
فواید سیر برای کودکان
پارسینه
اگر از لنز استفاده می کنید مراقب خراش قرنیه باشید
اتاق خبر
زردی نوزاد چه زمانی خطرناک می شود؟
ایران آنلاین
مهم ترین تهدیدها برای سلامت بشر/ زنان همچنان رکورددار طول عمر
آفتاب
اخبار مرتبط
bltروز پلاس : حشرات باعث انتقال ویروس کرونا می شوند؟
bltکارگر آنلاین : آیا آمپول یا قرص دگزامتازون تاثیری در کاهش ابتلا به کرونا دارد؟
bltحزب الله نیوز : ویتامین C در پیشگیری و درمان کروناویروس نقش دارد
bltمردمی ها : هشدار نسبت به افزایش مسمومیت های الکلی/ مصرف خوراکی الکل تاثیری در نابودی کرونا ندارد
bltفرارو : هشدار نسبت به افزایش مسمومیت های الکلی
bltپزشکان بدون مرز : شرب الکل باعث نابودی کرونا و ضدعفونی بدن نمی شود!
bltاقتصاد آنلاین ایران : یک متخصص: الکل نخورید؛ تاثیری در نابودی کرونا ندارد
bltساعت 24 : هشدار نسبت به افزایش مسمومیت های الکل
bltقم نیوز : راه اندازی پویش "روپوش سفید دست سفید" در قم
bltمردم نیوز : عفونت های بیمارستانی مهمترین علت مرگ و میر بیماران است
bltانتخاب : تاثیر تزریق "آنتی بیوتیک" در بروز عفونت های بیمارستانی
bltآفتاب : حکم جالب قاضی برای مقصران مرگ مادر باردار
bltعصر ایران : عفونت میکروبی معده؛ از علائم تا پیشگیری
bltناطقان نیوز : همه چیز درباره عفونت استخوان
bltپارسینه : هر آنچه باید درباره عفونت استخوان بدانید
bltپارسینه : آنچه باید به فرزندانتان آموزش دهید تا در مدرسه بیمار نشوند
bltنی نی بان : بیماری های کودکان در مدرسه، توصیه های لازم
bltاقتصاد نیوز : سکته مغزی چه علائمی دارد؟
bltایسنا : طرح "دوستدار ایمنی بیمار "در بیمارستان طالقانی تهران اجرا می شود
bltرویداد 24 : بیش از 50 درصد سنجه های اعتباربخشی بیمارستان ها مربوط به ایمنی بیمار است
bltبهار نیوز : برخورد با پنهان کاری خطا های پزشکی
bltفرتاک نیوز : ایمنی بیمار؛ محور بیش از 50 درصد سنجه های اعتباربخشی بیمارستان ها
bltایرنا : اهدای اجزای خون جایگزین اهدای خون کامل شود
bltحکیم مهر : دلفین ها نیز میزبان باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک هستند
bltآی تابناک : دلفین ها میزبان باکتری های مقاوم به آنتی بیوتیک هستند
bltفرارو : واکسن آنفولانزا؛ فواید، باور های غلط و بهترین زمان دریافت
bltایرنا : علایم و راهکارهای پیشگیری از سرطان معده
bltمهر نیوز : روایت هفتمین عملیات هوایی پیوند قلب
bltقلم نیوز : لامپ آنتی باکتریال با نور مرئی اختراع شد
bltستاره : پرتقال و سرماخوردگی؛ بررسی فواید این میوه در درمان سرماخوردگی
bltفرتاک نیوز : جلوگیری از آلزایمر، جلوگیری از بیماری های قلبی، کمک به بهداشت دهان، درمان سرماخوردگی و دندان درد/
bltمهر نیوز : خیر خرمشهری دستگاه ونتیلاتور نوزادان به بیمارستان خرمشهر اهداکرد
bltایرنا : مهر سکوت سازمان ملل بر تحریم های دارویی ایران شکسته شد
bltشفا آنلاین : آنچه باید در مورد عفونت پا بدانید
bltجهان نیوز : رابطه شیر و طولانی شدن سرماخوردگی!
bltپارسینه : غلبه بر موانع فردى و اجتماعى تغذیه با شیر مادر
bltپارسینه : فواید سیر برای کودکان
bltاتاق خبر : اگر از لنز استفاده می کنید مراقب خراش قرنیه باشید
bltایران آنلاین : زردی نوزاد چه زمانی خطرناک می شود؟
bltآفتاب : مهم ترین تهدیدها برای سلامت بشر/ زنان همچنان رکورددار طول عمر
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.