مخبر - 1398/07/22 - بازگشت به آدانا راه حل تنش های ترکیه و کردهای سوریه

بازگشت به آدانا راه حل تنش های ترکیه و کردهای سوریه
تهران- ایرنا- خروج ناگهانی نیروهای آمریکا از منطقه مرزی ترکیه با سوریه، به ارتش ترکیه این فرصت را داد که به شمال سوریه حمله کنند، مقامات ایرانی برای حل این تنش ها به دولت های ترکیه و سوریه پیشنهاد داده اند که به قرارداد قدیمی آدانا بازگردند.
بازگشت به آدانا راه حل تنش های ترکیه و کردهای سوریه

به گزارش خبرنگار ایرنا، حمله ترکیه به منطقه خودمختار کردهای سوریه در مرز این کشور با سوریه، منطقه را دچار تنش کرده و کشورهای همسایه را در شرایط دشواری قرار داده است. کردهای سوریه در طی این سال ها با حمایت نظامی ایالات متحده آمریکا وارد جنگ با گروه داعش شدند و توانستند سرزمین هایی را که داعش به اشغال خود درآورده بود، پس بگیرند.

اقدامات کردها به تمامی طرف های درگیر در جنگ سوریه کمک کرد و باعث شد که نیروهای داعش نتوانند به مرزهای ترکیه پیش روی کنند. اما دولت ترکیه پس از عبور از روزهای سخت مبارزه با داعش، کردهای شبه نظامی را تروریست می خواند و می گوید آن ها با حزب کارگران کردستان یا «پ. ک. ک» در ارتباط هستند.

کردهای سوریه پس از شکست داعش در منطقه ای در شمال سوریه، یک حکومت خودمختار محلی تاسیس کردند که نمونه کوچکی از اقلیم کردستان در شمال عراق است و این همان موضوعی است که اردوغان را نگران کرده است. قدرت گرفتن کردها در نزدیکی مرزهای ترکیه، برای دولت ترکیه غیرقابل تحمل است و به همین دلیل اردوغان همزمان با خروج آمریکا با هدف منحل کردن منطقه خودمختار سوریه، به این منطقه حمله کرد.

این شرایط کشورهای منطقه را در شرایط پیچیده ای قرار داده است. به گفته فرماندهان کرد در روزهای اخیر نزدیک به 800 نفر از افراد مرتبط با داعش موفق شده اند از اردوگاه «عین عیسی» در شمال سوریه فرار کنند. کردها گفته اند که نیروی کافی برای محافظت از این اردوگاه 12 هزار نفره را ندارند و در پی گلوله باران اردوگاه توسط نیروهای ترکیه شماری از داعشی های زندانی موفق به فرار شده اند.

طی روزهای اخیر بسیاری از رهبران و شخصیتها درباره بحران در مرزهای سوریه و ترکیه و روشی که ترکیه در این خصوص در پیش گرفته اعلام موضع کرده اند. حجت السلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری چهارشنبه گذشته در نشست هیات دولت گفت: «ترکیه نسبت به مرزهای جنوبی خود نگرانی هایی دارد و حق آنهاست که این نگرانی شان برطرف شود، ولی معتقدیم باید راه و شیوه درست در این مسیر انتخاب شود. در اجلاس سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه به صراحت اعلام کردیم که راه حل امنیت در مرزهای شمالی سوریه و جنوب ترکیه تنها با حضور ارتش سوریه امکان پذیر است و ما باید همه زمینه ها را برای حضور ارتش سوریه در این مناطق فراهم کنیم و دیگر کشورها نیز باید کمک کرده و آمریکایی ها از این منطقه خارج شوند و کردها نیز در این منطقه که در حقیقت کشور خودشان است در کنار ارتش سوریه قرار بگیرند.»

رئیس جمهور تصریح کرد: شیوه ای که امروز انتخاب شده و توافقاتی که پشت پرده صورت گرفته به نفع منطقه نخواهد بود و ما از کشور دوست و برادر خود ترکیه و دولت این کشور می خواهیم که در این گونه امور دقت و حوصله بیشتری به خرج داده و در مسیری که انتخاب شده، تجدیدنظر کند. معتقدیم این راهی که انتخاب شده برای منطقه راهی مناسب و خیر نیست چرا که امروز در شرایطی قرار داریم که باید در منطقه آرامش برقرار بوده و آوارگان سوری، سریع تر به کشورشان بازگردند.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز شنبه 20 مهر در حساب کاربری خود در توییتر با انتشار بخشی از گفت وگوی خود با شبکه TRT ترکیه در مورد راه حل شرایط موجود نوشت: توافق آدانا میان ترکیه و سوریه که همچنان معتبر است، راهی بهتر برای دستیابی به امنیت است. ایران می تواند به گردهم آوردن کردهای سوریه، دولت سوریه و ترکیه کمک کند تا ارتش سوریه در کنار ترکیه بتوانند از مرز حفاظت کنند.
توافق آدانا چه می گوید؟

توافقنامه آدانا که این روزها مقامات ایران و بسیاری از کارشناسان مسائل بین الملل بر اجرای آن تاکید دارند، در تاریخ 20 اکتبر 1998 در نشستی که دو هیئت سوریه و ترکیه در شهر آدانا داشتند، میان دو طرف برای همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم به امضا رسید.

این توافق به اختلافاتی برمی گردد که سوریه و ترکیه را در اواخر قرن بیستم به سمت جنگ پیش برد. عمده مسائل مورد اختلاف فعالیت های سیاسی کردها در قالب گروهک پ. ک. ک، چگونگی تقسیم آب رود فرات و استان هاتای (اسکندرون) بود. حضور عبدالله اوجالان در شمال سوریه و پناه گرفتن او در سوریه یکی دیگر از موارد اختلاف بود تا جایی که ترکیه دمشق را به حمله نظامی تهدید و نیروهایش را در مرز با این کشور مستقر کرد و احتمال شروع جنگ وجود داشت. اما ایران، مصر و اتحادیه عرب به عنوان واسطه وارد میدان شدند و دو کشور در شهر آدانا رو در روی یکدیگر نشستند.

طبق این توافق که در 20 اکتبر 1998 و با نظارت ایران و مصر میان ترکیه و سوریه امضاء شد، دو کشور متعهد شدند از ورود گروه های تروریستی به خاک یکدیگر جلوگیری کنند و ارتش ترکیه نیز اجازه یافت تا برای سرکوب گروه های تروریستی فقط تا عمق پنج کیلومتری وارد خاک سوریه شود و همزمان بتواند تدابیر امنیتی لازم را در صورت تهدید امنیت ملی خود را اتخاذ کند.

طبق آن توافق، همچنین دولت سوریه متعهد شد با تروریستی دانستن حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) هیچ حمایتی از این گروهک نکند و مانع نفوذ عناصر آن به خاک ترکیه شود و بالعکس عناصر این گروهک را مورد تعقیب قرار داده و زندانی کند و همچنین هیچ ادعایی در خصوص استان هاتای نداشته باشد.
توافق کردها با دمشق؛ چشم انداز بحران

اکنون کردهای سوریه اعلام کرده اند که با دولت دمشق توافقی را در مورد اعزام نیروهای ارتش سوریه به سمت مرزهای شمالی کشور برای مقابله با نیروهای ترکیه امضا کرده اند. مسئولان تشکیلات نیمه خودمختار کرد سوریه در بیانیه ای اعلام کردند: «به منظور مقابله با تجاوز ترکیه و جلوگیری از تکرار آن، با دولت دمشق در مورد این که ارتش سوریه را به نواحی مرزی با ترکیه گسیل داشته و از نیروهای دموکراتیک سوریه حمایت کند، به توافق رسیدیم.»

بر اساس این بیانیه کردها از ارتش سوریه خواسته اند تا تمامی مناطق اشغال شده از ابتدای عملیات ارتش ترکیه به همراه هم پیمانان سوری اش را آزاد سازد.

خبرگزاری دولتی سوریه، سانا هم از آغاز اعزام نیروهای ارتش این کشور به منطقه عملیاتی نیروهای تحت حمایت ترکیه در شمال سوریه خبر داده است. این خبرگزاری هدف از اقدام را مقابله با اقدام نظامی ترکیه در خاک سوریه عنوان کرده است. در همین حال، تلویزیون المیادین نیز مدعی شد که ارتش سوریه قرار است ظرف 48 ساعت آینده وارد شهرهای کردنشین کوبانی و منبج در نزدیکی جبهه عملیاتی نیروهای تحت حمایت ترکیه شود.

به نظر می رسد وقت آن فرا رسیده که همانگونه که وزیر امور خارجه کشورمان پیشنهاد داده است مقامات ترکیه و سوریه به قرارداد قدیمی آدانا بازگردند، تا بار دیگر امنیت در این منطقه برقرار شود.

منبع خبر : ایرنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
آمریکا   ترکیه   سوریه   منطقه مرزی   کردهای سوریه   آدانا   مقامات ایرانی   ارتش ترکیه  
اخبار مرتبط
ترکیه: بالگردهای آمریکایی برای کشتن البغدادی از منطقه تحت کنترل ما به پرواز درآمدند
خرداد نیوز
ترکیه: جنگنده های آمریکایی برای کشتن البغدادی از منطقه تحت کنترل ما بلند شدند
ایسنا
کردهای سوریه: از مرزها عقب نشینی می کنیم
فرارو
جلایی پور: کوه آمریکا و اسرائیل به جای موش، سوسک زایید
عصر امروز
آیا اردوغان به آنچه می خواست رسید؟ / روسیه در حال زمینه سازی برای ایفای نقش بزرگتری در سوریه است / آمریکا و کردهای سوریه بیشترین زیان را متحمل شدند
انتخاب
استقبال کردهای سوریه به توافق ترکیه و آمریکا بر سر توقف جنگ
همشهری آنلاین
واکنش کردهای سوریه به توافق ترکیه و آمریکا درباره توقف جنگ
الف
دیدنی های امروز؛ از دیدار شاهزاده انگلیسی با قوم کهن آریایی تا نمایشگاه شکار در ریاض
عصر ایران
نظامیان آمریکایی نگران کردهای سوریه هستند
ایران آنلاین
گزارشی از هشتمین روز حمله ترکیه به شمال سوریه
خرداد نیوز
نارضایتی نظامیان آمریکایی از تصمیم خروج از سوریه
ایسنا
راهکار ایران برای توقف دخالت اردوغان در سوریه
نواندیش
راهکار جدید کردهای سوریه به دنبال پشت کردن آمریکا به آنها در جریان تهاجم ترکیه
العالم
کردهای سوریه آمریکا را تهدید کردند
خرداد نیوز
کردهای سوریه، آمریکا را تهدید کردند!
تیک نیوز
کردهای سوریه، آمریکا را به ائتلاف با روسیه تهدید کردند
وانا نیوز
کردهای سوریه: تهدیدات آمریکا به تحریم ترکیه موجب توقف عملیات نخواهد شد
خبرآنلاین
حمله ترکیه به شمال سوریه با چراغ سبز ترامپ صورت گرفته است
افکار نیوز
حمله ترکیه به سوریه؛ شورشیان هوادار اردوغان 9 غیرنظامی کرد را تیرباران کردند| 190 هزار نفر آواره شده اند
آفتاب
اردوغان در "باتلاق" سوریه؛ آیا فشار های بین المللی ترکیه را متوقف می کند؟
فرارو
درخواست کردهای سوریه از آمریکا برای مقابله با ترکیه
دنیای اقتصاد
کردهای سوریه: واشنگتن به تعهداتش در قبال کردها عمل کند
مثلث
فیلم| لحظات نبرد سنگین میان ارتش ترکیه و نیروهای سوریه
جام نیوز
حمله ترکیه به کرد های سوریه حاصل اعتماد به آمریکا
صدا و سیما
عاقبت اعتماد کردهای سوریه به آمریکا تنها ماندن آن ها در منطقه است
ایرنا
ترکیه در قلاب آمریکا گیر افتاد/ توهمی که آنکار در سر می پروراند
روز پلاس
وزارت خارجه: ارتش ترکیه فورا حملات را متوقف کند و از خاک سوریه خارج شود / نگرانی های امنیتی ترکیه را درک می کنیم / با هر دو طرف در تماس هستیم / رفع تنش پیش آمده یا احترام به توافق آدانا امکانپذیر است
انتخاب
فرمانده سابق نیروهای آمریکایی: تصمیم ترامپ درخصوص سوریه بر بحران در منطقه می افزاید
ایسنا
تحلیلی بر خروج آمریکا از سوریه و عملیات احتمالی ترکیه/ خروج آمریکا از شرق فرات به نفع ارتش سوریه است/ اختلاف نظر بین روسیه و ایران دست اردوغان برای حمله را باز می کند
رجانیوز
حمله ارتش ترکیه به مناطقی در مرز سوریه و عراق
تیک نیوز
حملات ارتش ترکیه به مناطقی در مرز سوریه و عراق
ایسنا
"امپراطوری عثمانی" در شمال سوریه!/ تنها راه نجات کردها چیست؟
العالم
خیانت ترامپ به متحدان آمریکا؛ چرا واشنگتن کردهای سوریه را در برابر ترکیه تنها گذاشت؟
آفتاب
کردهای سوریه از مذاکره احتمالی با دمشق و مسکو خبر دادند
خبرآنلاین
اخبار تایید نشده از آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه/ آمریکا: به ترکیه مجوز حمله نداده ایم!
آریا
برای کردها بدترین توافق با نظام سوریه بهتر از اشعالگری ترکیه است
ایسنا
حمله احتمالی ترکیه به مواضع کردهای سوریه از دریچه نگاه رسانه های کشور
ایرنا
ورود یگان های زرهی ارتش ترکیه به خاک سوریه/محکومیت رهبران کنگره آمریکا از دستور ترامپ در مورد عقب نشینی نیرو ها از سوریه/اعلام آمادگی کُرد های سوریه برای توافق با دمشق/ عقب نشینی کامل نیرو های آمریکایی از پایگاهی در «راس العین» سوریه
تابناک
آمریکا آسمان شمال شرقی سوریه را به روی ترکیه بست
تابناک
حمله ترکیه به سوریه
آفتاب
اخبار مرتبط
bltخرداد نیوز : ترکیه: بالگردهای آمریکایی برای کشتن البغدادی از منطقه تحت کنترل ما به پرواز درآمدند
bltایسنا : ترکیه: جنگنده های آمریکایی برای کشتن البغدادی از منطقه تحت کنترل ما بلند شدند
bltفرارو : کردهای سوریه: از مرزها عقب نشینی می کنیم
bltعصر امروز : جلایی پور: کوه آمریکا و اسرائیل به جای موش، سوسک زایید
bltانتخاب : آیا اردوغان به آنچه می خواست رسید؟ / روسیه در حال زمینه سازی برای ایفای نقش بزرگتری در سوریه است / آمریکا و کردهای سوریه بیشترین زیان را متحمل شدند
bltهمشهری آنلاین : استقبال کردهای سوریه به توافق ترکیه و آمریکا بر سر توقف جنگ
bltالف : واکنش کردهای سوریه به توافق ترکیه و آمریکا درباره توقف جنگ
bltعصر ایران : دیدنی های امروز؛ از دیدار شاهزاده انگلیسی با قوم کهن آریایی تا نمایشگاه شکار در ریاض
bltایران آنلاین : نظامیان آمریکایی نگران کردهای سوریه هستند
bltخرداد نیوز : گزارشی از هشتمین روز حمله ترکیه به شمال سوریه
bltایسنا : نارضایتی نظامیان آمریکایی از تصمیم خروج از سوریه
bltنواندیش : راهکار ایران برای توقف دخالت اردوغان در سوریه
bltالعالم : راهکار جدید کردهای سوریه به دنبال پشت کردن آمریکا به آنها در جریان تهاجم ترکیه
bltخرداد نیوز : کردهای سوریه آمریکا را تهدید کردند
bltتیک نیوز : کردهای سوریه، آمریکا را تهدید کردند!
bltوانا نیوز : کردهای سوریه، آمریکا را به ائتلاف با روسیه تهدید کردند
bltخبرآنلاین : کردهای سوریه: تهدیدات آمریکا به تحریم ترکیه موجب توقف عملیات نخواهد شد
bltافکار نیوز : حمله ترکیه به شمال سوریه با چراغ سبز ترامپ صورت گرفته است
bltآفتاب : حمله ترکیه به سوریه؛ شورشیان هوادار اردوغان 9 غیرنظامی کرد را تیرباران کردند| 190 هزار نفر آواره شده اند
bltفرارو : اردوغان در "باتلاق" سوریه؛ آیا فشار های بین المللی ترکیه را متوقف می کند؟
bltدنیای اقتصاد : درخواست کردهای سوریه از آمریکا برای مقابله با ترکیه
bltمثلث : کردهای سوریه: واشنگتن به تعهداتش در قبال کردها عمل کند
bltجام نیوز : فیلم| لحظات نبرد سنگین میان ارتش ترکیه و نیروهای سوریه
bltصدا و سیما : حمله ترکیه به کرد های سوریه حاصل اعتماد به آمریکا
bltایرنا : عاقبت اعتماد کردهای سوریه به آمریکا تنها ماندن آن ها در منطقه است
bltروز پلاس : ترکیه در قلاب آمریکا گیر افتاد/ توهمی که آنکار در سر می پروراند
bltانتخاب : وزارت خارجه: ارتش ترکیه فورا حملات را متوقف کند و از خاک سوریه خارج شود / نگرانی های امنیتی ترکیه را درک می کنیم / با هر دو طرف در تماس هستیم / رفع تنش پیش آمده یا احترام به توافق آدانا امکانپذیر است
bltایسنا : فرمانده سابق نیروهای آمریکایی: تصمیم ترامپ درخصوص سوریه بر بحران در منطقه می افزاید
bltرجانیوز : تحلیلی بر خروج آمریکا از سوریه و عملیات احتمالی ترکیه/ خروج آمریکا از شرق فرات به نفع ارتش سوریه است/ اختلاف نظر بین روسیه و ایران دست اردوغان برای حمله را باز می کند
bltتیک نیوز : حمله ارتش ترکیه به مناطقی در مرز سوریه و عراق
bltایسنا : حملات ارتش ترکیه به مناطقی در مرز سوریه و عراق
bltالعالم : "امپراطوری عثمانی" در شمال سوریه!/ تنها راه نجات کردها چیست؟
bltآفتاب : خیانت ترامپ به متحدان آمریکا؛ چرا واشنگتن کردهای سوریه را در برابر ترکیه تنها گذاشت؟
bltخبرآنلاین : کردهای سوریه از مذاکره احتمالی با دمشق و مسکو خبر دادند
bltآریا : اخبار تایید نشده از آغاز عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه/ آمریکا: به ترکیه مجوز حمله نداده ایم!
bltایسنا : برای کردها بدترین توافق با نظام سوریه بهتر از اشعالگری ترکیه است
bltایرنا : حمله احتمالی ترکیه به مواضع کردهای سوریه از دریچه نگاه رسانه های کشور
bltتابناک : ورود یگان های زرهی ارتش ترکیه به خاک سوریه/محکومیت رهبران کنگره آمریکا از دستور ترامپ در مورد عقب نشینی نیرو ها از سوریه/اعلام آمادگی کُرد های سوریه برای توافق با دمشق/ عقب نشینی کامل نیرو های آمریکایی از پایگاهی در «راس العین» سوریه
bltتابناک : آمریکا آسمان شمال شرقی سوریه را به روی ترکیه بست
bltآفتاب : حمله ترکیه به سوریه
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.