مخبر - 1398/07/22 - بازگشت به آدانا راه حل تنش های ترکیه و کردهای سوریه

بازگشت به آدانا راه حل تنش های ترکیه و کردهای سوریه
تهران- ایرنا- خروج ناگهانی نیروهای آمریکا از منطقه مرزی ترکیه با سوریه، به ارتش ترکیه این فرصت را داد که به شمال سوریه حمله کنند، مقامات ایرانی برای حل این تنش ها به دولت های ترکیه و سوریه پیشنهاد داده اند که به قرارداد قدیمی آدانا بازگردند.
بازگشت به آدانا راه حل تنش های ترکیه و کردهای سوریه

به گزارش خبرنگار ایرنا، حمله ترکیه به منطقه خودمختار کردهای سوریه در مرز این کشور با سوریه، منطقه را دچار تنش کرده و کشورهای همسایه را در شرایط دشواری قرار داده است. کردهای سوریه در طی این سال ها با حمایت نظامی ایالات متحده آمریکا وارد جنگ با گروه داعش شدند و توانستند سرزمین هایی را که داعش به اشغال خود درآورده بود، پس بگیرند.

اقدامات کردها به تمامی طرف های درگیر در جنگ سوریه کمک کرد و باعث شد که نیروهای داعش نتوانند به مرزهای ترکیه پیش روی کنند. اما دولت ترکیه پس از عبور از روزهای سخت مبارزه با داعش، کردهای شبه نظامی را تروریست می خواند و می گوید آن ها با حزب کارگران کردستان یا «پ. ک. ک» در ارتباط هستند.

کردهای سوریه پس از شکست داعش در منطقه ای در شمال سوریه، یک حکومت خودمختار محلی تاسیس کردند که نمونه کوچکی از اقلیم کردستان در شمال عراق است و این همان موضوعی است که اردوغان را نگران کرده است. قدرت گرفتن کردها در نزدیکی مرزهای ترکیه، برای دولت ترکیه غیرقابل تحمل است و به همین دلیل اردوغان همزمان با خروج آمریکا با هدف منحل کردن منطقه خودمختار سوریه، به این منطقه حمله کرد.

این شرایط کشورهای منطقه را در شرایط پیچیده ای قرار داده است. به گفته فرماندهان کرد در روزهای اخیر نزدیک به 800 نفر از افراد مرتبط با داعش موفق شده اند از اردوگاه «عین عیسی» در شمال سوریه فرار کنند. کردها گفته اند که نیروی کافی برای محافظت از این اردوگاه 12 هزار نفره را ندارند و در پی گلوله باران اردوگاه توسط نیروهای ترکیه شماری از داعشی های زندانی موفق به فرار شده اند.

طی روزهای اخیر بسیاری از رهبران و شخصیتها درباره بحران در مرزهای سوریه و ترکیه و روشی که ترکیه در این خصوص در پیش گرفته اعلام موضع کرده اند. حجت السلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری چهارشنبه گذشته در نشست هیات دولت گفت: «ترکیه نسبت به مرزهای جنوبی خود نگرانی هایی دارد و حق آنهاست که این نگرانی شان برطرف شود، ولی معتقدیم باید راه و شیوه درست در این مسیر انتخاب شود. در اجلاس سران سه کشور ایران، روسیه و ترکیه به صراحت اعلام کردیم که راه حل امنیت در مرزهای شمالی سوریه و جنوب ترکیه تنها با حضور ارتش سوریه امکان پذیر است و ما باید همه زمینه ها را برای حضور ارتش سوریه در این مناطق فراهم کنیم و دیگر کشورها نیز باید کمک کرده و آمریکایی ها از این منطقه خارج شوند و کردها نیز در این منطقه که در حقیقت کشور خودشان است در کنار ارتش سوریه قرار بگیرند.»

رئیس جمهور تصریح کرد: شیوه ای که امروز انتخاب شده و توافقاتی که پشت پرده صورت گرفته به نفع منطقه نخواهد بود و ما از کشور دوست و برادر خود ترکیه و دولت این کشور می خواهیم که در این گونه امور دقت و حوصله بیشتری به خرج داده و در مسیری که انتخاب شده، تجدیدنظر کند. معتقدیم این راهی که انتخاب شده برای منطقه راهی مناسب و خیر نیست چرا که امروز در شرایطی قرار داریم که باید در منطقه آرامش برقرار بوده و آوارگان سوری، سریع تر به کشورشان بازگردند.
محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان روز شنبه 20 مهر در حساب کاربری خود در توییتر با انتشار بخشی از گفت وگوی خود با شبکه TRT ترکیه در مورد راه حل شرایط موجود نوشت: توافق آدانا میان ترکیه و سوریه که همچنان معتبر است، راهی بهتر برای دستیابی به امنیت است. ایران می تواند به گردهم آوردن کردهای سوریه، دولت سوریه و ترکیه کمک کند تا ارتش سوریه در کنار ترکیه بتوانند از مرز حفاظت کنند.
توافق آدانا چه می گوید؟

توافقنامه آدانا که این روزها مقامات ایران و بسیاری از کارشناسان مسائل بین الملل بر اجرای آن تاکید دارند، در تاریخ 20 اکتبر 1998 در نشستی که دو هیئت سوریه و ترکیه در شهر آدانا داشتند، میان دو طرف برای همکاری در زمینه مبارزه با تروریسم به امضا رسید.

این توافق به اختلافاتی برمی گردد که سوریه و ترکیه را در اواخر قرن بیستم به سمت جنگ پیش برد. عمده مسائل مورد اختلاف فعالیت های سیاسی کردها در قالب گروهک پ. ک. ک، چگونگی تقسیم آب رود فرات و استان هاتای (اسکندرون) بود. حضور عبدالله اوجالان در شمال سوریه و پناه گرفتن او در سوریه یکی دیگر از موارد اختلاف بود تا جایی که ترکیه دمشق را به حمله نظامی تهدید و نیروهایش را در مرز با این کشور مستقر کرد و احتمال شروع جنگ وجود داشت. اما ایران، مصر و اتحادیه عرب به عنوان واسطه وارد میدان شدند و دو کشور در شهر آدانا رو در روی یکدیگر نشستند.

طبق این توافق که در 20 اکتبر 1998 و با نظارت ایران و مصر میان ترکیه و سوریه امضاء شد، دو کشور متعهد شدند از ورود گروه های تروریستی به خاک یکدیگر جلوگیری کنند و ارتش ترکیه نیز اجازه یافت تا برای سرکوب گروه های تروریستی فقط تا عمق پنج کیلومتری وارد خاک سوریه شود و همزمان بتواند تدابیر امنیتی لازم را در صورت تهدید امنیت ملی خود را اتخاذ کند.

طبق آن توافق، همچنین دولت سوریه متعهد شد با تروریستی دانستن حزب کارگران کردستان (پ. ک. ک) هیچ حمایتی از این گروهک نکند و مانع نفوذ عناصر آن به خاک ترکیه شود و بالعکس عناصر این گروهک را مورد تعقیب قرار داده و زندانی کند و همچنین هیچ ادعایی در خصوص استان هاتای نداشته باشد.
توافق کردها با دمشق؛ چشم انداز بحران

اکنون کردهای سوریه اعلام کرده اند که با دولت دمشق توافقی را در مورد اعزام نیروهای ارتش سوریه به سمت مرزهای شمالی کشور برای مقابله با نیروهای ترکیه امضا کرده اند. مسئولان تشکیلات نیمه خودمختار کرد سوریه در بیانیه ای اعلام کردند: «به منظور مقابله با تجاوز ترکیه و جلوگیری از تکرار آن، با دولت دمشق در مورد این که ارتش سوریه را به نواحی مرزی با ترکیه گسیل داشته و از نیروهای دموکراتیک سوریه حمایت کند، به توافق رسیدیم.»

بر اساس این بیانیه کردها از ارتش سوریه خواسته اند تا تمامی مناطق اشغال شده از ابتدای عملیات ارتش ترکیه به همراه هم پیمانان سوری اش را آزاد سازد.

خبرگزاری دولتی سوریه، سانا هم از آغاز اعزام نیروهای ارتش این کشور به منطقه عملیاتی نیروهای تحت حمایت ترکیه در شمال سوریه خبر داده است. این خبرگزاری هدف از اقدام را مقابله با اقدام نظامی ترکیه در خاک سوریه عنوان کرده است. در همین حال، تلویزیون المیادین نیز مدعی شد که ارتش سوریه قرار است ظرف 48 ساعت آینده وارد شهرهای کردنشین کوبانی و منبج در نزدیکی جبهه عملیاتی نیروهای تحت حمایت ترکیه شود.

به نظر می رسد وقت آن فرا رسیده که همانگونه که وزیر امور خارجه کشورمان پیشنهاد داده است مقامات ترکیه و سوریه به قرارداد قدیمی آدانا بازگردند، تا بار دیگر امنیت در این منطقه برقرار شود.

منبع خبر : ایرنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
آمریکا   ترکیه   سوریه   منطقه مرزی   کردهای سوریه   آدانا   مقامات ایرانی   ارتش ترکیه  
اخبار مرتبط
گزارش| نگرانی آنکارا از احتمال اتحاد کردهای سوریه
تسنیم
ترکیه ظرف دو ماه اخیر 20 هزار نظامی در ادلب سوریه مستقر کرد
خبرگزاری دفاع مقدس
ترکیه ظرف دو ماه خیر 20 هزار نظامی در  ادلب سوریه مستقر کرد
دیپلماسی ایرانی
ترکیه در خاک سوریه همسو با آمریکا و عربستان عمل می کند
خبرگزاری موج
چنبره آمریکا بر چاه های نفتی سوریه
مردم نیوز
دفع حمله سنگین «جبهه النصره» در غرب حلب/ حمله توپخانه ای ترکیه به سوریه/ حمایت آمریکا از ترکیه
آریا
تداوم نارضایتی ترکیه از سیاست های آمریکا در قبال کردهای سوریه
برنا نیوز
ترکیه: بالگردهای آمریکایی برای کشتن البغدادی از منطقه تحت کنترل ما به پرواز درآمدند
خرداد نیوز
ترکیه: جنگنده های آمریکایی برای کشتن البغدادی از منطقه تحت کنترل ما بلند شدند
ایسنا
شویگو: 500 نفر از تروریست های داعش از شمال شرق سوریه فرار کرد ه اند
باشگاه خبرنگاران
جاه طلبی های اردوغان فراتر از سرکوب کردهای سوریه
افق تازه
ارتش ترکیه به آتش بس پایبند نیست
بهار نیوز
آیا اردوغان به آنچه می خواست رسید؟ / روسیه در حال زمینه سازی برای ایفای نقش بزرگتری در سوریه است / آمریکا و کردهای سوریه بیشترین زیان را متحمل شدند
انتخاب
واکنش کردهای سوریه به توافق ترکیه و آمریکا درباره توقف جنگ
تیک نیوز
حملات سنگین هوایی و توپخانه ای ارتش ترکیه به راس العین
مهر نیوز
ترکیه 50 بمب اتمی آمریکا را گروگان گرفته است
دنیای اقتصاد
هاکان شوکور مخالف حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه: آنچه که برایم اهمیت دارد پیروزی انسانیت است
انتخاب
نارضایتی نظامیان آمریکایی از تصمیم خروج از سوریه
افکار نیوز
راهکار ایران برای توقف دخالت اردوغان در سوریه
نواندیش
ترامپ کردها را به سوی ایران سوق می دهد
روز نو
راهکار جدید کردهای سوریه به دنبال پشت کردن آمریکا به آنها در جریان تهاجم ترکیه
العالم
توافق آدانا؛ راهکار ایران برای توقف دخالت اردوغان در سوریه
ایسنا
کردهای سوریه آمریکا را تهدید کردند
ایرنا
کردهای سوریه، آمریکا را تهدید کردند!
تیک نیوز
اردوغان در "باتلاق" سوریه؛ آیا فشار های بین المللی ترکیه را متوقف می کند؟
تیک نیوز
کردهای سوریه، آمریکا را تهدید کردند
دنیای اقتصاد
کردهای سوریه، آمریکا را به ائتلاف با روسیه تهدید کردند
ایسنا
کردهای سوریه: واشنگتن به تعهداتش عمل کند
تابناک
کردهای سوریه: واشنگتن به تعهداتش در قبال کردها عمل کند
ایسنا
کاهش ارزش لیر
مردم سالاری
حمله ارتش ترکیه به نیرو های ویژه آمریکا در سوریه
تابناک
حمله ترکیه به کرد های سوریه حاصل اعتماد به آمریکا
صدا و سیما
اولین ضربه کردهای سوریه به ترکیه/ سرقت و غارت اموال روستاییان سوری توسط نظامیان ترکیه
برنا نیوز
اردوغان: سه میلیون و 600 هزار پناهنده سوری را روانه اروپا می کنیم
بهار نیوز
ترکیه در قلاب آمریکا گیر افتاد/ توهمی که آنکار در سر می پروراند
روز پلاس
دمشق از بازگشت کردها به سوی دولت استقبال می کند
ایکنا
کردهای سوریه از مذاکره احتمالی با دمشق و مسکو خبر دادند
وانا نیوز
"امپراطوری عثمانی" در شمال سوریه!/ تنها راه نجات کردها چیست؟
العالم
خیانت ترامپ به متحدان آمریکا؛ چرا واشنگتن کردهای سوریه را در برابر ترکیه تنها گذاشت؟
آفتاب
کردهای سوریه برای مقابله با ترکیه، قصد «شراکت» با «بشار اسد» دارند
فارس
اخبار مرتبط
bltتسنیم : گزارش| نگرانی آنکارا از احتمال اتحاد کردهای سوریه
bltخبرگزاری دفاع مقدس : ترکیه ظرف دو ماه اخیر 20 هزار نظامی در ادلب سوریه مستقر کرد
bltدیپلماسی ایرانی : ترکیه ظرف دو ماه خیر 20 هزار نظامی در  ادلب سوریه مستقر کرد
bltخبرگزاری موج : ترکیه در خاک سوریه همسو با آمریکا و عربستان عمل می کند
bltمردم نیوز : چنبره آمریکا بر چاه های نفتی سوریه
bltآریا : دفع حمله سنگین «جبهه النصره» در غرب حلب/ حمله توپخانه ای ترکیه به سوریه/ حمایت آمریکا از ترکیه
bltبرنا نیوز : تداوم نارضایتی ترکیه از سیاست های آمریکا در قبال کردهای سوریه
bltخرداد نیوز : ترکیه: بالگردهای آمریکایی برای کشتن البغدادی از منطقه تحت کنترل ما به پرواز درآمدند
bltایسنا : ترکیه: جنگنده های آمریکایی برای کشتن البغدادی از منطقه تحت کنترل ما بلند شدند
bltباشگاه خبرنگاران : شویگو: 500 نفر از تروریست های داعش از شمال شرق سوریه فرار کرد ه اند
bltافق تازه : جاه طلبی های اردوغان فراتر از سرکوب کردهای سوریه
bltبهار نیوز : ارتش ترکیه به آتش بس پایبند نیست
bltانتخاب : آیا اردوغان به آنچه می خواست رسید؟ / روسیه در حال زمینه سازی برای ایفای نقش بزرگتری در سوریه است / آمریکا و کردهای سوریه بیشترین زیان را متحمل شدند
bltتیک نیوز : واکنش کردهای سوریه به توافق ترکیه و آمریکا درباره توقف جنگ
bltمهر نیوز : حملات سنگین هوایی و توپخانه ای ارتش ترکیه به راس العین
bltدنیای اقتصاد : ترکیه 50 بمب اتمی آمریکا را گروگان گرفته است
bltانتخاب : هاکان شوکور مخالف حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه: آنچه که برایم اهمیت دارد پیروزی انسانیت است
bltافکار نیوز : نارضایتی نظامیان آمریکایی از تصمیم خروج از سوریه
bltنواندیش : راهکار ایران برای توقف دخالت اردوغان در سوریه
bltروز نو : ترامپ کردها را به سوی ایران سوق می دهد
bltالعالم : راهکار جدید کردهای سوریه به دنبال پشت کردن آمریکا به آنها در جریان تهاجم ترکیه
bltایسنا : توافق آدانا؛ راهکار ایران برای توقف دخالت اردوغان در سوریه
bltایرنا : کردهای سوریه آمریکا را تهدید کردند
bltتیک نیوز : کردهای سوریه، آمریکا را تهدید کردند!
bltتیک نیوز : اردوغان در "باتلاق" سوریه؛ آیا فشار های بین المللی ترکیه را متوقف می کند؟
bltدنیای اقتصاد : کردهای سوریه، آمریکا را تهدید کردند
bltایسنا : کردهای سوریه، آمریکا را به ائتلاف با روسیه تهدید کردند
bltتابناک : کردهای سوریه: واشنگتن به تعهداتش عمل کند
bltایسنا : کردهای سوریه: واشنگتن به تعهداتش در قبال کردها عمل کند
bltمردم سالاری : کاهش ارزش لیر
bltتابناک : حمله ارتش ترکیه به نیرو های ویژه آمریکا در سوریه
bltصدا و سیما : حمله ترکیه به کرد های سوریه حاصل اعتماد به آمریکا
bltبرنا نیوز : اولین ضربه کردهای سوریه به ترکیه/ سرقت و غارت اموال روستاییان سوری توسط نظامیان ترکیه
bltبهار نیوز : اردوغان: سه میلیون و 600 هزار پناهنده سوری را روانه اروپا می کنیم
bltروز پلاس : ترکیه در قلاب آمریکا گیر افتاد/ توهمی که آنکار در سر می پروراند
bltایکنا : دمشق از بازگشت کردها به سوی دولت استقبال می کند
bltوانا نیوز : کردهای سوریه از مذاکره احتمالی با دمشق و مسکو خبر دادند
bltالعالم : "امپراطوری عثمانی" در شمال سوریه!/ تنها راه نجات کردها چیست؟
bltآفتاب : خیانت ترامپ به متحدان آمریکا؛ چرا واشنگتن کردهای سوریه را در برابر ترکیه تنها گذاشت؟
bltفارس : کردهای سوریه برای مقابله با ترکیه، قصد «شراکت» با «بشار اسد» دارند
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.