مخبر - 1398/07/20 - تناقض های ترامپ در باره عملیات نظامی ترکیه در سوریه

تناقض های ترامپ در باره عملیات نظامی ترکیه در سوریه
تهران – ایرنا - حمله ترکیه به شمال سوریه و واکنش های متناقض ترامپ به اقدامات آنکارا، بار دیگر پرسش های بیشماری در باره سیاست واشنگتن در قبال خاورمیانه به ویژه موضوع سوریه مطرح کرده است.
تناقض های ترامپ در باره عملیات نظامی ترکیه در سوریه

ماجرای آمریکا، ترکیه و کردهای سوریه به ماجرایی پرهیاهو در عین حال پیچیده تبدیل شده است.رئیس جمهوری آمریکا که از یک سو در هماهنگی با ترکیه دستور خروج نیروهای نظامی آمریکا از خاک سوریه را صادر کرده و از سوی متحدان کرد خود به خیانت و خنجر زدن از پشت متهم شده، از سوی دیگر با انتشار توئیت هایی ترکیه را تهدید به تحریم می کند.

اگر چه سیاست های متناقض ترامپ در قبال موضوعات مختلف سیاست خارجی به امری عادی تبدیل شده اما اوج این تناقض مواضع را می توان درباره نحوه واکنش وی به حمله ترکیه دید.

یک بام و دو هوای سیاست ترامپ

پس از آنکه «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه آخر هفته گذشته آغاز عملیات موسوم به «چشمه صلح» را در مناطقی در شمال سوریه و شرق فرات علیه نیروهای «پ. ک. ک» و «ی. پ. گ» و داعش اعلام کرد، دونالد ترامپ در پیامی توئیتری پیشنهاد داد که میان آنکارا و کردها برای رسیدن به توافقی میانجی گری کند، تا حمله نظامی آنکارا به شمال شرق سوریه متوقف شود.

ترامپ با این ادعا که آمریکا 100درصد داعش را شکست داده و دیگر نیرویی در منطقه مورد حمله ترکیه درسوریه ندارد، نوشت: اکنون ترکیه به کردها حمله می کند که 200 سال است با هم جنگ می کنند.

رئیس جمهوری آمریکا افزود: ما سه انتخاب داریم: فرستادن هزاران نیرو و پیروزی نظامی، ضربه شدید زدن به ترکیه از لحاظ مالی از طریق تحریم، یا میانجی گری برای توافقی میان ترکیه و کردها!

این در حالی است ترامپ پس از اعلام آغاز عملیات نظامی ترکیه در سوریه، انکارا را تهدید به تحریم های اقتصادی ویرانگر کرده بود.

ترامپ این هفته پس از اعلام خروج نظامیان آمریکایی از شمال شرق سوریه و اعلام آغاز عملیات نظامی ترکیه، این کشور را تهدید کرد در صورتی که عملیات نظامی در این منطقه خارج از چارچوب مورد نظر واشنگتن باشد، اقتصادش به طور کامل ویران خواهد شد.

این توییت های متناقض ترامپ مبتنی بر فشار بر ترکیه و احتمال توافق با انکارا در حالی صورت می گیرد که "استیو منوچین" وزیر خزانه داری آمریکا نیز در کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد، ترامپ مجوز تحریم های شدیدتر علیه ترکیه را صادر کرده است.

وزیر دفاع آمریکا نیز روز جمعه در مخالفت با توییت دوم ترامپ و هم راستا با توییت اول رییس جمهوری آمریکا گفت: اگرچه ما اقدامات لازم برای حفاظت از نیروهای آمریکایی را انجام داده ایم، اما اقدامات ترکیه در سوریه می تواند به نیروهای ایالات متحده آسیب برساند.

به گزارش بلومبرگ، مارک اسپر با توجه به حملات ارتش ترکیه در شمال شرقی سوریه در تماس تلفنی با «خلوصی آکار» همتای ترک خویش در مورد پیامدهای حملات به شمال سوریه هشدار داد.

وزیر دفاع آمریکا متذکر شد، ایالات متحده با اقدامات هماهنگ نشده ترکیه در سوریه مخالف است و اگر ارتش این کشور همچنان به فعالیت خود ادامه دهد، با عواقب جدی مواجه خواهد شد.

همچنین پنتاگون در بیانیه ای اعلام کرد، در حالی که وزیر خارجه آمریکا مجددا تأکید کرد که ما به روابط دوجانبه استراتژیک خود با ترکیه اهمیت می دهیم، اما این حملات تبعات جدی برای ترکیه خواهد داشت.

شورای امنیت سازمان ملل نیز در نشست غیرعلنی روز پنجشنبه نتوانست به اجماع برای بیانیه ای در محکومیت حمله ترکیه برسد، اما پنج عضو اروپایی این شورا از آنکارا خواستند این عملیات را فورا متوقف کند.

به نظر می رسد که سکوت شورای امنیت و نرسیدن به اجماع درباره عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه نوعی مماشات محسوب می شود.

عملیات چشمه صلح با بمباران مناطقی که گفته می شود تروریست ها در آن اسکان دارند در مناطق تل ابیض و رأس العین آغاز شده است.بمباران های هوایی توسط هواپیماهایی که از پایگاه های نظامی ترکیه در دیاربکر و اینجرلیک که در نزدیکی مناطق مرزی سوریه هستند، انجام می شود.ارتش ترکیه از روز چهارشنبه به بهانه «مقابله با تروریسم» و «پاکسازی مرز سوریه و ترکیه» از حضور شبه نظامیان کردی که آنکارا آن ها را تروریست می داند، به شمال سوریه حمله کرد.

تحلیلگران و مواضع متناقض آمریکا

کارشناسان سیاسی و شخصیت های مختلف درکشورهای جهان به اقدام ترکیه واکنش نشان دادند اما اساسا حمله ترکیه به شمال سوریه دارای پیچیدگی های بسیاری است که تحلیلگران داخلی و خارجی به آن توجه دارند.

شیرین هانتر استاد علوم سیاسی دانشگاه جرج تاون واشنگتن روز شنبه درباره دلایل حمله ارتش ترکیه به شمال سوریه گفت: یکی از دلایل حمله ترکیه نگرانی های امنیتی آنها از وضعیت کردها است. ترکیه از هر گونه تحولی که احتمالا به تشکیل یک دولت مستقل کرد منجر شود، نگران است.

هانتر درباره رویکرد واشنگتن دراین باره تصریح کرد: ترامپ می خواهد پیش از آغاز انتخابات ریاست جمهوری در آمریکا، حداقل تعدادی از نیروهای نظامی آمریکا را از کشورهای منطقه غرب آسیا خارج کند. وی افزود: بهترین ترجیح ترامپ آن است که نیروهای دیگری مانند ترکیه جایگزین نیروهای آمریکایی در سوریه شوند و در عمل، آنها یک توازنی با نیروهای ایران و روسیه ایجاد کنند.

استاد دانشگاه جرج تاون واشنگتن با اشاره به مواضع متناقض آمریکا می افزاید، آمریکا و سایر دولت های بزرگ از کردها به صورت ابزاری در مقاطع مختلف استفاده کرده اند. این بار هم همین روش همیشگی تکرار شده است. اگر روزی منافع آمریکا اقتضا کند، دوباره ممکن است با کردها همکاری کند اما کردها این اشتباه خود را همیشه تکرار کرده اند به خصوص آنها به صورت درست، اهمیت ترکیه را برای آمریکا و کشورهای غربی درک نکرده اند و در نتیجه آلت دست این کشورها شده اند.

همچنین، «سیامک کاکایی» پژوهشگر مسائل ترکیه درباره حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه گفت: انجام حمله نظامی به سوریه در شرایطی که امریکایی ها اعلام کردند نیروهای خود را از آن منطقه خارج خواهند کرد و همچنین واکنش بین المللی به این موضوع، نوعی مماشات است. این رفتار امریکا توافق احتمالی بین انکارا و واشنگتن خبر می دهد به خصوص که در نشست فوق العاده شورای امنیت که برای بررسی موضوع حمله ترکیه به سوریه برقرار شده بود، ظاهرا امریکا موافق صدور بیانیه ای در محکومیت ترکیه نبود.

کاکایی سیاست های امریکا در قبال ترکیه و کردهای سوریه را در این بین قابل تامل دانست و گفت: رئیس جمهوری امریکا بحث هایی درباره مسائل داخلی سوریه مطرح کرد که جای بحث دارد. ترامپ پیش از خروج از سوریه گفته بود حضور نظامیان امریکا در سوریه امر مضحکی است و چه ضرورتی دارد امریکا هزینه اضافی برای حضور در خاورمیانه انجام دهد. در ارتباط با عملیاتی شدن این درخواست اگرچه تردید وجود دارد اما عملا امریکا نشان داد نمی خواهد تعهدی در قبال گروه های هم پیمان خود داشته باشد.

درفرجام، به نظر می رسد که دولت ترامپ در مخمصه ای از تحرک سیاسی قرار گرفته است به نحوی که ترامپ تلاش می کند درچارچوب کارزار انتخاباتی خود نیروهای نظامی آمریکا را از خاورمیانه خارج کند و از دیگر سو، از متحد نزدیک خود یعنی ترکیه حمایت کند اما آنچه این فضا را پیچیده تر ساخته، سیاست های متناقض ترامپ و کاخ سفید در جهت حمایت از گروه های کردی به عنوان متحدان پیشین در مبارزه با گروه داعش است.

منبع خبر : ایرنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایرنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
واشنگتن   ترکیه   سوریه   عملیات نظامی   آنکارا   خاور میانه   دونالد ترامپ  
اخبار مرتبط
رویترز: ترکیه عملیات در شمال سوریه را از سر نمی گیرد
فارس
موشک های اس- 400، نسل کشی ارامنه و سوریه محور مذاکرات ترامپ و اردوغان
ایران آنلاین
ارتباط پشت پرده دامادهای ترامپ و اردوغان در روابط دو کشور
ایران آنلاین
دامادهای ترامپ و اردوغان؛ کانال های مخفی برای انعطاف آمریکا در قبال ترکیه
ایسنا
آمریکا تحریم فولاد ترکیه را لغو کرد
مردم سالاری
دونالد ترامپ تحریم های آمریکا علیه ترکیه را لغو کرد
ایران جیب
ترامپ: خبر های خوبی درباره سوریه در راه است
بهار نیوز
ترامپ: خبرهای خوبی درباره ترکیه و سوریه در راه است
حزب الله نیوز
واکنش ترکیه به تحریم های آمریکا | همچنان به عملیات نظامی در شمال سوریه ادامه می دهیم
همشهری آنلاین
واکنش ترکیه به تحریم های آمریکا
شبکه خبر
تناقض های ترامپ در باره عملیات نظامی ترکیه در سوریه
خرداد نیوز
توئیت ترامپ درباره عملیات ترکیه در خاک سوریه
باشگاه خبرنگاران
مشاور اردوغان: آمریکا با ترکیه کاملا بر سر عملیات در سوریه تفاهم دارند
فارس
ترکیه آغاز عملیات در سوریه را به اعضای دائم شورای امنیت اطلاع داد
تیک نیوز
ترکیه آغاز عملیات در سوریه را به شورای امنیت اطلاع داد
مشرق نیوز
ترکیه آغاز عملیات نظامی در سوریه را به آمریکا اطلاع داد
خبرآنلاین
آمریکا نرم نرم از حضور در خاورمیانه دل می کَنَد
آوای رود کوف
روزنامه انگلیسی متن مکالمه اردوغان و ترامپ را افشا کرد
آفتاب
تحلیلگر عرب خروج آمریکا از شمال سوریه را انتقام از ترکیه دانست
تقریب نیوز
خروج آمریکا از شمال سوریه انتقام از ترکیه است/دست کشیدن راحت و فوری ترامپ از کردهای سوریه هشداری برای متحدان عرب
تقریب نیوز
اردوغان به ترامپ: یا با ترکیه در عملیات همکاری کنید یا راه را باز کنید!
ایسنا
تحلیلگر عرب خروج آمریکا از شمال سوریه را انتقام آمریکا از ترکیه دانست
ایرنا
کاخ سفید: عملیات ترکیه در شمال سوریه به زودی آغاز می شود/ چراغ سبز آمریکا به آنکارا
تیک نیوز
سیاست خاورمیانه ای ترامپ نتیجه عکس می دهد
ایرنا
وزارت دفاع ترکیه: همکاری نظامی با واشنگتن همچنان در سوریه ادامه دارد
ایرنا
بازداشت ده مهاجر سوری در یونان
باشگاه خبرنگاران
اردوغان در نیویورک به دنبال چه خواهد بود؟
خبرآنلاین
اردوغان: آمریکا با پول هم به ما سلاح نمی فروشد، اما به تروریست ها رایگان سلاح می دهد
صبا ایران
آیا عملیات نظامی در سوریه، نفوذ روسیه در خاورمیانه را تقویت کرد؟
تسنیم
رایزنی دیپلمات های روسیه با مقامات مختلف جهان همزمان با سرزنش آمریکا
ایرنا
اختلافات ترکیه و آمریکا در سوریه بالا گرفت
دنیای اقتصاد
ترامپ ترکیه را به خاطر خرید سامانه موشکی اس 400 تحریم می کند؟
اقتصاد نیوز
ترکیه تحریم های آمریکا بر سر خرید اس-400 را بعید می داند
ایسنا
تزار طعنه ها
ایران آنلاین
حمله به آرامکو و همصدایی در آنکارا
ایرنا
اردوغان: جریمه کردن «هالک بانک» اشتباه است/ آمریکا به تروریست ها سلاح مجانی می دهد
انتخاب
اردوغان: برای برقراری صلح در منطقه ناچار به خرید اس- 400 بودیم
سرمد نیوز
اردوغان: آمریکا به تروریست ها سلاح می دهد
افکار نیوز
روابط آمریکا و ترکیه قربانی سیاست ترامپ
الف
روابط آمریکا و ترکیه قربانی سیاست خارجی غیر قابل پیش بینی ترامپ
ایرنا
اخبار مرتبط
bltفارس : رویترز: ترکیه عملیات در شمال سوریه را از سر نمی گیرد
bltایران آنلاین : موشک های اس- 400، نسل کشی ارامنه و سوریه محور مذاکرات ترامپ و اردوغان
bltایران آنلاین : ارتباط پشت پرده دامادهای ترامپ و اردوغان در روابط دو کشور
bltایسنا : دامادهای ترامپ و اردوغان؛ کانال های مخفی برای انعطاف آمریکا در قبال ترکیه
bltمردم سالاری : آمریکا تحریم فولاد ترکیه را لغو کرد
bltایران جیب : دونالد ترامپ تحریم های آمریکا علیه ترکیه را لغو کرد
bltبهار نیوز : ترامپ: خبر های خوبی درباره سوریه در راه است
bltحزب الله نیوز : ترامپ: خبرهای خوبی درباره ترکیه و سوریه در راه است
bltهمشهری آنلاین : واکنش ترکیه به تحریم های آمریکا | همچنان به عملیات نظامی در شمال سوریه ادامه می دهیم
bltشبکه خبر : واکنش ترکیه به تحریم های آمریکا
bltخرداد نیوز : تناقض های ترامپ در باره عملیات نظامی ترکیه در سوریه
bltباشگاه خبرنگاران : توئیت ترامپ درباره عملیات ترکیه در خاک سوریه
bltفارس : مشاور اردوغان: آمریکا با ترکیه کاملا بر سر عملیات در سوریه تفاهم دارند
bltتیک نیوز : ترکیه آغاز عملیات در سوریه را به اعضای دائم شورای امنیت اطلاع داد
bltمشرق نیوز : ترکیه آغاز عملیات در سوریه را به شورای امنیت اطلاع داد
bltخبرآنلاین : ترکیه آغاز عملیات نظامی در سوریه را به آمریکا اطلاع داد
bltآوای رود کوف : آمریکا نرم نرم از حضور در خاورمیانه دل می کَنَد
bltآفتاب : روزنامه انگلیسی متن مکالمه اردوغان و ترامپ را افشا کرد
bltتقریب نیوز : تحلیلگر عرب خروج آمریکا از شمال سوریه را انتقام از ترکیه دانست
bltتقریب نیوز : خروج آمریکا از شمال سوریه انتقام از ترکیه است/دست کشیدن راحت و فوری ترامپ از کردهای سوریه هشداری برای متحدان عرب
bltایسنا : اردوغان به ترامپ: یا با ترکیه در عملیات همکاری کنید یا راه را باز کنید!
bltایرنا : تحلیلگر عرب خروج آمریکا از شمال سوریه را انتقام آمریکا از ترکیه دانست
bltتیک نیوز : کاخ سفید: عملیات ترکیه در شمال سوریه به زودی آغاز می شود/ چراغ سبز آمریکا به آنکارا
bltایرنا : سیاست خاورمیانه ای ترامپ نتیجه عکس می دهد
bltایرنا : وزارت دفاع ترکیه: همکاری نظامی با واشنگتن همچنان در سوریه ادامه دارد
bltباشگاه خبرنگاران : بازداشت ده مهاجر سوری در یونان
bltخبرآنلاین : اردوغان در نیویورک به دنبال چه خواهد بود؟
bltصبا ایران : اردوغان: آمریکا با پول هم به ما سلاح نمی فروشد، اما به تروریست ها رایگان سلاح می دهد
bltتسنیم : آیا عملیات نظامی در سوریه، نفوذ روسیه در خاورمیانه را تقویت کرد؟
bltایرنا : رایزنی دیپلمات های روسیه با مقامات مختلف جهان همزمان با سرزنش آمریکا
bltدنیای اقتصاد : اختلافات ترکیه و آمریکا در سوریه بالا گرفت
bltاقتصاد نیوز : ترامپ ترکیه را به خاطر خرید سامانه موشکی اس 400 تحریم می کند؟
bltایسنا : ترکیه تحریم های آمریکا بر سر خرید اس-400 را بعید می داند
bltایران آنلاین : تزار طعنه ها
bltایرنا : حمله به آرامکو و همصدایی در آنکارا
bltانتخاب : اردوغان: جریمه کردن «هالک بانک» اشتباه است/ آمریکا به تروریست ها سلاح مجانی می دهد
bltسرمد نیوز : اردوغان: برای برقراری صلح در منطقه ناچار به خرید اس- 400 بودیم
bltافکار نیوز : اردوغان: آمریکا به تروریست ها سلاح می دهد
bltالف : روابط آمریکا و ترکیه قربانی سیاست ترامپ
bltایرنا : روابط آمریکا و ترکیه قربانی سیاست خارجی غیر قابل پیش بینی ترامپ
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.