مخبر - 1398/07/18 - گزارش| موضع روسیه درباره عملیات نظامی جدید ترکیه در خاک سوریه چیست؟

گزارش| موضع روسیه درباره عملیات نظامی جدید ترکیه در خاک سوریه چیست؟
روسیه ضمن اینکه مسئولیت وضعیت بوجود آمده را به گردن آمریکا انداخته، قصد دارد نقش میانجی را بازی کرده و اصرار دارد مقامات دمشق و آنکارا و نمایندگان کردها با دولت سوریه مذاکره کنند، البته نسبت به دورنمای «مذاکرات آستانه» نگران است.
گزارش| موضع روسیه درباره عملیات نظامی جدید ترکیه در خاک سوریه چیست؟

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، ترکیه شب گذشته عملیات نظامی جدیدی با عنوان «منبع صلح» را در مناطق شمال شرق سوریه آغاز کرد. مقامات آنکارا هدف از این عملیات را آزادسازی 30 کیلومتر از خاک سوریه: از رود فرات تا مرزهای عراق از وجود شبه نظامیان کرد است که آنکارا آنها را سازمانی تروریستی می داند.

البته واحدهای کرد «نیروهای دموکراتیک سوریه» اعلام کرده اند که حتی یک اینچ از سرزمین خود را به ترکیه تسلیم نخواهند کرد. هرچند بعید است بتوانند در مقابل توان هوایی و زمینی ارتش ترکیه مقاومت کنند.

روزنامه «کامرسانت»، چاپ مسکو در این باره نوشته است: مواضع روسیه در قبال عملیات نظامی جدید ترکیه در خاک سوریه همچون گذشته است: مقامات مسکو بر این عقیده هستند که همه مشکلات باید بر اساس مذاکرات بین آنکارا و دمشق و همچنین نمایندگان کردها با مقامات دولت سوریه حل و فصل شود.

آمادگی روسیه برای کمک به آغاز مذاکرات بین مقامات دمشق و کردهای سوری

"کنستانتین کاساچوف" رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون (سنای) روسیه روز گذشته در جمع خبرنگاران در تفسیر آغاز عملیات نظامی مجدد ترکیه در سوریه اعلام کرد که روسیه آمادگی دارد تا به آغاز مذاکرات بین مقامات رسمی دمشق و نمایندگان جامعه کردهای ساکن مناطق مرزی با ترکیه کمک کند تا از تشدید اوضاع در این منطقه جلوگیری شود.

این سناتور گفت: «ما بر این عقیده هستیم که نگرانی ها درباره وضعیت منطقه شمال شرق سوریه، نه با اجرای عملیات نظامی بلکه با تقویت صلح پایدار بر اساس اصل استقلال و تمامیت ارضی سوریه ممکن خواهد بود. برای این منظور قبل از هر چیز لازم است تا مقامات دمشق با کردهای ساکن منطقه گفت وگو کنند و ما مسلماً آمادگی داریم تا به آغاز این مذاکرات کمک کنیم تا از وخامت بیشتر اوضاع در این منطقه جلوگیری شود.»

کاساچوف با یادآوری اینکه آمریکا اعلام کرده که از این عملیات نظامی ترکیه حمایت نکرده و در آن شرکت نمی کند، افزود، عملیات نظامی ترکیه خارج از چارچوب توافقات ترکیه-آمریکا در راستای ایجاد منطقه امن در شمال شرق سوریه است.

این سناتور روس معتقد است که آغاز عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه کمکی به حل و فصل اوضاع در این منطقه نخواهد کرد. وی گفت: «منفکر نمی کنم که این اقدام ترکیه تاثیر مثبتی در روند اوضاع در مناطق مرزی و در مجموع در کل سوریه داشته باشد. به خصوص آنکه این عملیات با موافقت دولت قانونی سوریه انجام نشده که کشوری مستقل و عضو سازمان ملل است.»

روسیه آمریکا را مقصر در وضعیت کنونی مناطق شمال شرق سوریه می داند

روز گذشته "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه در کنفرانس مطبوعاتی در "نورسلطان" پایتخت جمهوری قزاقستان اعلام کرد که مقامات دمشق و نمایندگان کردها به مسکو اطمینان داده اند که آماده گفت وگو هستند. وی گفت: «ما حداکثر تلاش خود را برای آغاز چنین مذاکراتی انجام خواهیم داد و امیدواریم که همه نقش آفرینان خارجی نیز از این مسئله حمایت کنند.»

لاوروف مسئولیت اوضاع کنونی در شمال شرق سوریه را به گردن آمریکا انداخت و گفت: «ما بارها خواستار پایان یافتن اشغال غیرقانونی منطقه التنف سوریه از سوی آمریکایی ها شده ایم. منطقه ای به وسعت 55 کیلومتر که افراد بسیار بدی، ازجمله تروریست ها و افراط گرایان در آنجا جمع شده اند. ولی آمریکایی ها بارها وعده خود درباره بستن کامل این منطقه را نقض کرده اند.»

وزیر خارجه روسیه هشدار داد که برخوردهای ضدونقیض آمریکا با مسئله کردها بازی بسیار خطرناکی است که می تواند کل منطقه خاورمیانه را به تنش بکشاند.

منابع دیپلماتیک این روزنامه یادآور شده اند که دولت ترکیه پیش از این نیز حضور نظامی خود در خاک سوریه را "موقت" نامیده بود، ولی واقعیت چنین نبوده و در مناطق اشغال شده توسط ارتش ترکیه، موسسات آموزشی باز شده، زبان ترکی و دیگر علائم ملی ترکیه در خاک سوریه ترویج یافته است.

به نوشته «کامرسانت»، روسیه نمی تواند موضع گیری جدی در قبال عملیات نظامی ترکیه در خاک سوریه اتخاذ کند، در غیر این صورت مذاکرات آستانه که در آن روسیه به همراه ایران و ترکیه مشارکت دارند در معرض خطر قرار می گیرد. چنین اقدامی روند حل و فصل سیاسی در سوریه، به خصوص آغاز به کار کمیته قانون اساسی این کشور را دچار مشکل خواهد کرد. بدین ترتیب مقامات مسکو تنها یک راه دارند و آن اینکه تا جای ممکن بر روند اوضاع تاثیر بگذارند و آن موفقیت در دستیابی به توافق بین کردها و دمشق است. البته تاکنون این تلاش روسیه بدون نتیجه باقی مانده است.

مقامات مسکو قصد دارند از راه های دیپلماتیک بر روند اوضاع تاثیر بگذارد

"آنتون مارازوف" نماینده دومای روسیه در گفت وگو با خبرگزاری «تاس»، یادآور شد که روسیه از راه های دیپلماتیک می تواند موفق شود تا دخالت نظامی ترکیه در سوریه گسترش بیشتری پیدا نکند. وی گفت: «با توجه به روابط خوب ما با ترکیه که با نیروی محرکه خوبی در حال توسعه است، از جمله از طریق کانال های دیپلماتیک، می توان به این توافق دست یافت که مداخله نظامی ارتش ترکیه در سوریه بیش از حد گسترش نیافته و با منافع روسیه مغایرت پیدا نکند.» به گفته وی روسیه اجازه نخواهد داد تا روند اوضاع در سوریه تشدید شود.

"لئونید اسلوتسکی" رئیس کمیته امور بین الملل دومای دولتی روسیه نیز در این رابطه یادآور شد که مقامات مسکو قصد ندارند همکاری های پارلمانی خود با ترکیه را پس از آغاز عملیات نظامی در خاک سوریه متوقف کنند.

وی افزود: «مسلماً ما با این اقدام نظامی از طرف آنکارا موافق نیستیم. ولی بستن درها، تنها عامل تاثیر گذاری بر اوضاع را از بین خواهد برد. ما به همکاری های بین پارلمانی با ترکیه ادامه خواهیم داد. ادامه تماس ها بین مقامات دولت روسیه و ترکیه نیز می تواند به حل و فصل اوضاع کمک کند.

اسلوتسکی در عین حال اعلام کرد که مسئله عملیات نظامی ترکیه علیه کردهای سوری در مناطق شمال شرق سوریه در آخر این هفته در حاشیه کنفرانس امنیتی که با حضور روسای پارلمان های روسیه، چین، ایران، پاکستان، افغانستان و ترکیه برگزار می شود، مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

آیا عملیات نظامی ترکیه در سوریه به روند مذاکرات آستانه آسیب خواهد رساند؟

روزنامه «نیزاویسیمایا گازیتا»، چاپ مسکو نیز نوشته است: عملیات نظامی جدید ترکیه در مناطق شمال شرق سوریه، به عقیده مقامات آنکارا برای تثبیت اوضاع در مناطق مرزی این کشور ضروری بود. این در حالی است که کارشناسان هشدار داده اند که چنین اوضاعی در درازمدت می تواند عواقب ناخوشایندی برای خود اردوغان داشته باشد.

ضمن اینکه این اقدام ممکن است روابط ترکیه با ایران و روسیه در چارچوب مذاکرات آستانه برای حل و فصل اوضاع سوریه را دشوار کند.

عملیات نظامی آنکارا موضوع مذاکرات تلفنی روز چهارشنبه "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه با "رجب طیب اردوغان" رئیس جمهوری ترکیه بود. پوتین از همتای ترکیه ای خود خواست تا با دقت زیاد اوضاع را ارزیابی کند تا عملیات نظامی این کشور به تلاش های جمعی برای حل و فصل در سوریه آسیبی نرساند.

"حسن روحانی" رئیس جمهوری ایران نیز روز گذشته از دولت ترکیه خواست تا خویشتن داری کرده و از اقدام نظامی خودداری کند.

لغو سفر رییس مجلس شورای اسلامی به ترکیهادامه واکنش های کشورهای عربی به عملیات نظامی ترکیه در سوریهگفت وگوی تلفنی اردوغان و پوتین درباره شرق فرات

رهبران سیاسی ترکیه از قبل مخالفان احتمالی چنین اقدامی را سرکوب کرده اند

کارشناسان معتقدند که اقدام نظامی ترکیه در سوریه می تواند مانند "یک بمب ساعتی" علیه خود اردوغان عمل کند. "تیمور احمدوف" کارشناس شورای امور بین الملل روسیه گفت: «همه احزاب مخالف بزرگ، به غیر از احزاب طرفدار کردها، از این عملیات حمایت کرده اند. رای گیری در مجلس ترکیه برای استفاده از نیروی نظامی در خاک سوریه و عراق اثبات مستقیم این مسئله است. از سوی دیگر باید مورد توجه قرار داد که امروزه صحبت کردن از مواضع ضدجنگ در ترکیه بسیار دشوار است. به طور کلی عملیات نظامی جدید مخالف جدی نداشت: اولاً همه درک می کنند که این اقدام ضروری بوده و در ثانی، این عملیات می تواند مواضع آنکارا در روند سیاسی را تقویت کند. البته عمق این عملیات بستگی به اهداف سیاسی پشت سر آن دارد.»

"کریم خاص" کارشناس مسائل سیاسی ترکیه نیز در گفت وگو با این روزنامه یادآور شد که ظرف چند سال گذشته رهبران سیاسی ترکیه مخالفان خود را پاکسازی کرده اند. این پاکسازی به خصوص در رده های مختلف ارتش انجام گرفته است، به همین دلیل در حال حاضر صحبت بر سر شنیدن صدای مخالفان نیست. چرا که اکنون دیگر مشخص شده که دقیقاً کسانی که ممکن بود با چنین اقدامی مخالفت کنند پیش از این یا برکنار شده، یا دستگیر شده، یا از ترس حرفی نمی زنند.

این کارشناس معتقد است، البته در دورنمای درازمدت افزایش تمایلات مخالف، از جمله در داخل ارتش ممکن است دیده شود و این مسئله می تواند در آینده برای اردوغان مشکلاتی را به وجود آورد.

انتهای پیام/

منبع خبر : تسنیم

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
آمریکا   ترکیه   سوریه   روسیه   دمشق   عملیات نظامی   آنکارا  
اخبار مرتبط
نشریه روس: ترکیه در آستانه یک شکست سیاسی و نظامی سنگین قرار دارد
تسنیم
موضع روسیه درباره عملیات نظامی جدید ترکیه در خاک سوریه چیست؟
الف
روسیه: سوریه و ترکیه با گفت و گو مسایل را حل کنند
دنیای اقتصاد
هشدار روسیه به تفرقه افکنی آمریکا در سوریه
افکار نیوز
موضع گیری تازه روسیه نسبت به عملیات نظامی ترکیه در سوریه
خبرآنلاین
آمریکا می خواهد آنکارا را وارد باتلاق جدیدی در سوریه کند
قدس آنلاین
سفیر روسیه در دمشق: به زودی اردوگاه الرکبان برچیده خواهد شد
ایسنا
ترکیه برای یکسره کردن معضل النصره در ادلب به گزینه نظامی فکر می کند
ایسنا
آیا عملیات نظامی در سوریه، نفوذ روسیه در خاورمیانه را تقویت کرد؟
تسنیم
راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه
مهر نیوز
مخالفت شدید مردم سوریه با توافق «منطقه امن» ترکیه و آمریکا
فارس
مذاکرات روحانی در ترکیه به کجا می رسد؟
فرارو
گزارش| شرایط منطقه و روابط تهران – آنکارا
تسنیم
رای الیوم نشست آنکارا را نقطه برای حل سیاسی بحران سوریه خواند
ایرنا
تحولات سوریه و روند آستانه در ایستگاه آنکارا
ایرنا
مسایل منطقه باید توسط کشورهای منطقه و از طریق گفت وگو حل و فصل شود
گیتی آنلاین
رئیس جمهور:مسایل منطقه باید توسط کشورهای منطقه و از طریق گفت وگو حل و فصل شود/برنامه ریزی های غلط و توطئه های آمریکا در منطقه باعت نگرانی کشورهای دنیا شده است/آمریکایی ها به جای اعتراف به مداخله های مشکل آفرین خود در یمن ، دیگران را متهم می کنند
روز نو
حضور آمریکایی ها در سوریه، غیرقانونی و مداخله جویانه است/ ضرورت ادامه جنگ علیه تروریست ها در ادلب
روز پلاس
روحانی: آمریکایی ها به جای اعتراف به مداخله های مشکل آفرین خود در یمن ، دیگران را متهم می کنند
صدای ایران
روحانی: حضور آمریکایی ها در شرق فرات غیرقانونی و مداخله جویانه است
آرا نیوز
روحانی:مسائل منطقه باید توسط کشورهای منطقه حل و فصل شوند
خبرگزاری دانشجو
برنامه ریزی های غلط و توطئه های آمریکا در منطقه باعت نگرانی کشورهای دنیا شده است
شبکه خبر
رئیس جمهوری: حضور امریکا در سوریه مداخله جویانه و غیرقانونی است
ایران آنلاین
روحانی: ادامه جنگ با تروریست ها در منطقه ادلب ضرورت دارد
فردا نیوز
راه برقراری امنیت درمنطقه قطع تجاوز آمریکایی ها و رژیم صهیونیستی است
رسانیوز
روحانی: حضور آمریکا در شرق فرات غیرقانونی و مداخله جویانه است
عصر امروز
دیدار سه جانبه و تک روی های ترکیه
نبض نفت
گزارش| سوریه? دیدار سه جانبه و تک روی های ترکیه
تسنیم
سوریه? دیدار سه جانبه و تک روی های ترکیه
مشرق نیوز
گزارش | آیا ترکیه جت های نسل پنج روسیه را می خرد؟
تسنیم
اختلافات ترکیه و آمریکا در مورد سوریه
ایرنا
اگر ترکیه پا را فراتر بگذارد؟
خبرآنلاین
هشت چالش میدانی در سوریه و سه مانع در مقابل کمیته قانون اساسی
ایسنا
خلیج فارس زمین بازی جدید همکاری "مسکو و تهران"
نواندیش
آتش امریکا به آتش بس در ادلب
جوان آنلاین
معمای دشوار اردوغان در روابطش با پوتین
تابناک
اردوغان، آمریکا را تهدید کرد! + جزئیات
نامه نیوز
چرایی حمله موشکی آمریکا به نشست النصره همزمان با آتش بس در ادلب
ایسنا
اردوغان، آمریکا را تهدید کرد
همشهری آنلاین
اردوغان، آمریکا را تهدید کرد مستقلا در سوریه وارد عمل می شود اما از ناتو خارج نمی شود
ایسنا
اخبار مرتبط
bltتسنیم : نشریه روس: ترکیه در آستانه یک شکست سیاسی و نظامی سنگین قرار دارد
bltالف : موضع روسیه درباره عملیات نظامی جدید ترکیه در خاک سوریه چیست؟
bltدنیای اقتصاد : روسیه: سوریه و ترکیه با گفت و گو مسایل را حل کنند
bltافکار نیوز : هشدار روسیه به تفرقه افکنی آمریکا در سوریه
bltخبرآنلاین : موضع گیری تازه روسیه نسبت به عملیات نظامی ترکیه در سوریه
bltقدس آنلاین : آمریکا می خواهد آنکارا را وارد باتلاق جدیدی در سوریه کند
bltایسنا : سفیر روسیه در دمشق: به زودی اردوگاه الرکبان برچیده خواهد شد
bltایسنا : ترکیه برای یکسره کردن معضل النصره در ادلب به گزینه نظامی فکر می کند
bltتسنیم : آیا عملیات نظامی در سوریه، نفوذ روسیه در خاورمیانه را تقویت کرد؟
bltمهر نیوز : راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه
bltفارس : مخالفت شدید مردم سوریه با توافق «منطقه امن» ترکیه و آمریکا
bltفرارو : مذاکرات روحانی در ترکیه به کجا می رسد؟
bltتسنیم : گزارش| شرایط منطقه و روابط تهران – آنکارا
bltایرنا : رای الیوم نشست آنکارا را نقطه برای حل سیاسی بحران سوریه خواند
bltایرنا : تحولات سوریه و روند آستانه در ایستگاه آنکارا
bltگیتی آنلاین : مسایل منطقه باید توسط کشورهای منطقه و از طریق گفت وگو حل و فصل شود
bltروز نو : رئیس جمهور:مسایل منطقه باید توسط کشورهای منطقه و از طریق گفت وگو حل و فصل شود/برنامه ریزی های غلط و توطئه های آمریکا در منطقه باعت نگرانی کشورهای دنیا شده است/آمریکایی ها به جای اعتراف به مداخله های مشکل آفرین خود در یمن ، دیگران را متهم می کنند
bltروز پلاس : حضور آمریکایی ها در سوریه، غیرقانونی و مداخله جویانه است/ ضرورت ادامه جنگ علیه تروریست ها در ادلب
bltصدای ایران : روحانی: آمریکایی ها به جای اعتراف به مداخله های مشکل آفرین خود در یمن ، دیگران را متهم می کنند
bltآرا نیوز : روحانی: حضور آمریکایی ها در شرق فرات غیرقانونی و مداخله جویانه است
bltخبرگزاری دانشجو : روحانی:مسائل منطقه باید توسط کشورهای منطقه حل و فصل شوند
bltشبکه خبر : برنامه ریزی های غلط و توطئه های آمریکا در منطقه باعت نگرانی کشورهای دنیا شده است
bltایران آنلاین : رئیس جمهوری: حضور امریکا در سوریه مداخله جویانه و غیرقانونی است
bltفردا نیوز : روحانی: ادامه جنگ با تروریست ها در منطقه ادلب ضرورت دارد
bltرسانیوز : راه برقراری امنیت درمنطقه قطع تجاوز آمریکایی ها و رژیم صهیونیستی است
bltعصر امروز : روحانی: حضور آمریکا در شرق فرات غیرقانونی و مداخله جویانه است
bltنبض نفت : دیدار سه جانبه و تک روی های ترکیه
bltتسنیم : گزارش| سوریه? دیدار سه جانبه و تک روی های ترکیه
bltمشرق نیوز : سوریه? دیدار سه جانبه و تک روی های ترکیه
bltتسنیم : گزارش | آیا ترکیه جت های نسل پنج روسیه را می خرد؟
bltایرنا : اختلافات ترکیه و آمریکا در مورد سوریه
bltخبرآنلاین : اگر ترکیه پا را فراتر بگذارد؟
bltایسنا : هشت چالش میدانی در سوریه و سه مانع در مقابل کمیته قانون اساسی
bltنواندیش : خلیج فارس زمین بازی جدید همکاری "مسکو و تهران"
bltجوان آنلاین : آتش امریکا به آتش بس در ادلب
bltتابناک : معمای دشوار اردوغان در روابطش با پوتین
bltنامه نیوز : اردوغان، آمریکا را تهدید کرد! + جزئیات
bltایسنا : چرایی حمله موشکی آمریکا به نشست النصره همزمان با آتش بس در ادلب
bltهمشهری آنلاین : اردوغان، آمریکا را تهدید کرد
bltایسنا : اردوغان، آمریکا را تهدید کرد مستقلا در سوریه وارد عمل می شود اما از ناتو خارج نمی شود
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.