مخبر - 1398/07/17 - رئیس جمهور کاسب کار آمریکا و تصمیمات مقطعی اش/ ترکیه ضرر می کند

رئیس جمهور کاسب کار آمریکا و تصمیمات مقطعی اش/ ترکیه ضرر می کند
پیروزی های محور مقاومت در تمام مناطق از جمله عراق، یمن، سوریه و ضرباتی که واشنگتن و شرکایش در حوزه هوایی و دریایی از ایران اسلامی دریافت کرده اند، ترامپ را به این جمع بندی رساند که هزینه ها روزبه روز در حال افزایش بوده و خروج از باتلاق سوریه، مقرون به صرفه تر است.
رئیس جمهور کاسب کار آمریکا و تصمیمات مقطعی اش/ ترکیه ضرر می کند

رئیس جمهور کاسب کار آمریکا و تصمیمات مقطعی اش/ ترکیه ضرر می کندبه گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، دکتر سید هادی سیدافقهی، کارشناس مسائل منطقه امروز (17 مهر) در روزنامه حمایت چنین مطلبی را منتشر کرد:

1. خروج نیرو های تروریست آمریکایی از سوریه این روز ها تحولی بسیار مهم به شمار می آید که نیازمند واکاوی ابعاد، خاستگاه و انگیزه «دونالد ترامپ» برای صدور چنین دستوری است. تصمیمات و سیاست های مستاجر کاخ سفید و نقشه راه وی بر اساس آنچه تاکنون عمل کرده، امنیتی و راهبردی نیست، بلکه با حساب و کتاب و هزینه – فایده اتخاذ می شوند؛ از این رو، استقرار پرهزینه نیرو های آمریکایی در سوریه به دلایل کاملاً اقتصادی، در سیاست های ترامپ از اولویت برخوردار نیست و نبوده است. رئیس جمهور آمریکا گرچه به توصیه های مشاورانش گوش می سپارد، ولی تصمیم گیری نهایی را بر پایه سود و زیان می گیرد، چون خسارتی که اقتصاد مقروض واشنگتن از این ناحیه متحمل می شود و هزینه های آن را باید مالیات دهندگان آمریکایی پرداخت کنند، به طور حتم، سیاستمدار کاسب کاری، چون ترامپ را به بازگرداندن سربازان آمریکایی ترغیب می کند. علاوه بر این، پیروزی های محور مقاومت در تمام مناطق از جمله عراق، یمن، سوریه و ضرباتی که واشنگتن و شرکایش در حوزه هوایی و دریایی از ایران اسلامی دریافت کرده اند، ترامپ را به این جمع بندی رساند که هزینه ها روز به روز در حال افزایش بوده و خروج از باتلاق سوریه، مقرون به صرفه تر است.


2. دستور کلیددار کاخ سفید برای بازگشت نیرو های تروریست آمریکایی به خانه، هم «مشکوک» است و هم «خائنانه». ترامپ تا به حال چندین بار از خارج شدن پنتاگون از سوریه خبر داده بود، اما شرایط، این بار کاملاً متفاوت است، به نحوی که فرماندهان آمریکایی صراحتاً از دریافت این دستور شبانه، شوکه شده و حتی وزارت دفاع و ژنرال «کنت مک کنزی»، فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا (سنتکام) از چرایی اتخاذ چنین تصمیمی مستقیماً از جانب ترامپ، غافلگیر شده و اظهار بی اطلاعی کرده اند.


3. طبعاً آمریکا گام بعدی را پیش بینی کرده و مطلع است که ترکیه قصد دارد خلاء پنتاگون را در سوریه پر کند. پیش از این، واشنگتن و آنکارا بر ایجاد منطقه امن در شمال سوریه توافق کرده بودند تا به این ترتیب، امنیت ملی ترکیه در برابر ورود و تجاوز تروریست های تجزیه طلب «P.K.K»، «PYD» و «YPG» به این کشور محافظت شود. این در حالی است که گاوبندی آنکارا و واشنگتن برای ایجاد نوار امن مرزی در داخل سوریه کاملاً غیرقانونی و قطعاً نیازمند مراجعه به شورای امنیت است. منطقه امن شامل محدوده «پرواز ممنوع» می شود و ذیل فصل هفت منشور ملل متحد (اقدام در موارد تهدید علیه صلح، نقض صلح و اعمال تجاوز) قرار می گیرد، حال آنکه خیز ترکیه با چراغ سبز آمریکا برای ایجاد چنین منطقه ای، یک جانبه و برخلاف تمام موازین، معاهدات و کنوانسیون های بین المللی است.


4. وجه «موذیانه» خروج آمریکا از سوریه بخوانید پوست خربزه ای که آمریکا زیر پای ترکیه انداخت نیز ناظر به این موضوع است که کاخ سفید می داند ترکیه به عمق حداکثر 17 کیلومتری مورد توافق برای ایجاد منطقه امن، قانع نخواهد بود. زیاده خواهی آنکارا اکنون روشن شده و اعلام کرده است که نیروهایش در عمق 35 کیلومتری سوریه و به امتداد 400 متر در نوار مرزی عملیات خواهند کرد. این رویکرد نشان می دهد که بحث منطقه امن به منظور ممانعت از ورود تروریست ها دیگر مطرح نیست و ترکیه سودای اجرای پروژه ای بسیار سنگین را در نظر دارد. افزون بر مستمسک منطقه امن، آرزوی دیرینه و تاریخی ترکیه این بوده که تمام منطقه مرزی شمال سوریه و عراق را برای احیای امپراتوری عثمانی به خاک خود، منضم و مسترد کند. آرمان سوم آنکارا این است که از پتانسیل یک و نیم میلیون نفری آوارگان سوری به نفع خود استفاده کند. ترکیه نمی تواند به صورت مادام العمر از مهاجران نگهداری کند و در نظر دارد که با ایجاد منطقه امن و احداث مدرسه، بیمارستان و امکانات رفاهی برای آنان، این جمعیت قابل توجه را در محدوده تحت تصرف خود بکار گیرد و ظرفیت های بالقوه و بالفعل آن ها را به نفع خود مصادره کند. به عبارت گویاتر، ترکیه می کوشد که افزون بر تصرفات زمینی، فتوحات انسانی نیز داشته باشد و منافع نیروی کار مهاجران را از دولت سوریه سلب و در راستای اهداف خود بکار گیرد.


5. این نکته نیز قابل ذکر است که آنچه ترکیه درباره سرحدات سوریه و فراتر از آن برنامه ریزی کرده، در حد توهم و آرمان صرف است، زیرا نه مورد پذیرش ایران، سوریه و نه حتی نیرو های کرد است. این احتمال وجود دارد که کرد ها موقتاً از اختلافات خود به منظور تحقق خودمختاری و مطالبات تجزیه طلبانه دست بردارند، به آغوش دمشق پناه ببرند و با عقد پیمانی با ارتش سوریه، مجدداً عازم کارزار با نیرو های اشغالگر شوند. قطعاً مدت زمان و چگونگی تجاوز ترکیه با این حجم از مخالفت ها و با توجه به مخالفت بازیگران منطقه ای و جهانی از جمله ایران و اروپا محل بحث و بسیار قابل اعتناست. فراموش نکنیم که آمریکا هنوز از اصرار صریح ترکیه برای خرید سامانه پدافندی اس-400 ناراضی و عصبانی است و علاوه بر لغو قرارداد فروش جنگنده های رادار گریز اف-35، تحریم این کشور ذیل قانون «کاتسا» (قانون مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم ها) را پیگیری می کند. بنابراین، سوق دادن ترکیه به این معرکه بدفرجام را می توان به انتقام واشنگتن از آنکارا بر سر خرید های نظامی از روسیه پیوند داد.


6. در این میان، مسکو رسماً اعلام کرده که نگرانی های امنیتی آنکارا را درک می کند و از موضع تهاجمی ترکیه اغماض کرده است، حال آنکه جمهوری اسلامی ضمن اعلام مخالفت، راه برون رفت از این مخمصه را هم به آنکارا نشان داده است. مقامات کشورمان رسماً به ترکیه اعلام کرده اند که به جای باز کردن گره مشکلات مرزی با دندان، آن را با دست باز کرده و با وساطت تهران، گفتگو های سیاسی برای دستیابی به راه حلی مرضی الطرفین میان دمشق و آنکارا ترتیب داده شود. راه حل پیشنهادی ایران، هزینه بسیار کمتری دارد، حال آنکه ورود ترکیه به باتلاق سوریه بسیار پر هزینه خواهد بود. ترکیه در حالی با حمایت ضمنی روسیه در انتظار ساعت صفر آغاز عملیات در شمال سوریه است که چنانچه دست به این اقدام بزند، عضویتش در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) به عنوان دومین عضو مهم این سازمان نظامی از منظر عِدّه و عُدّه به خطر خواهد افتاد که البته این اتفاق، مورد رضایت و مطلوب روس هاست. مسکو پس از لغو «پیمان منع تولید موشک های میان برد و کوتاه برد هسته ای» توسط آمریکا، به دنبال یارگیری است و چنانچه بتواند ترکیه را از ناتو جدا کند، می تواند قرارداد های نظامی و امنیتی پرسودی نیز با آنکارا منعقد کند. بنابراین، حمله احتمالی ترکیه به سوریه با نیت ها و ظرفیت هایی که «رجب طیب اردوغان»، رئیس جمهور ترکیه تعریف کرده، به دلیل فقدان توجیه قانونی و محکمه پسند، قطعاً معادلات امنیتی و موازنه های راهبردی منطقه را به هم خواهد ریخت و ضرر نقد آن برای ترکیه بسیار بیشتر از منافع نسیه آن خواهد بود.

انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.

منبع خبر : میزان

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
عراق   واشنگتن   آمریکا   ترکیه   سوریه   محور مقاومت   رئیس جمهور   باتلاق   دونالد ترامپ  
اخبار مرتبط
سیاست خاورمیانه ای ترامپ نتیجه عکس می دهد
ایرنا
مهمترین خبر های جهان
صدا و سیما
اردوغان در نیویورک به دنبال چه خواهد بود؟
خبرآنلاین
حزب الله: پس از عملیات آرامکو، معادلات منطقه به نفع آمریکا و متحدانش نیست
شبکه الکوثر
اردوغان: آمریکا با پول هم به ما سلاح نمی فروشد، اما به تروریست ها رایگان سلاح می دهد
صبح تهران
آیا نیروهای آمریکایی باید جان خود را برای عربستان به خطر بیندازند؟
آفتاب
عطوان: ترامپ از ایران می ترسد
نامه نیوز
عطوان: حمایت ترامپ از سعودی به معنای اخاذی از آنهاست
ایرنا
ترامپ راهی برای کاهش تنش ها با ایران پیدا نکند، ریسک بروز یک درگیری گسترده افزایش پیدا خواهد کرد / در ماه های آینده احتمالا شاهد افزایش درگیری ها و حملات خواهیم بود
روز نو
بشار اسد:سوریه حامی مقاومت باقی خواهد ماند
شهدای ایران
حامی محور مقاومت باقی می مانیم
آریا
بشار اسد: حامی محور مقاومت باقی می مانیم
خبرگزاری دفاع مقدس
بشار اسد: سوریه همچنان حامی محور مقاومت است
جوان آنلاین
میراث بولتون؛ ویرانه ای به نام شورای امنیت ملی
ایسنا
جاذبه های مقاومت
598
دوباره تحت تحریم مذاکره نمی کنیم/توجه دوباره به همسایه ها از برکات تحریم ها بود
قدس آنلاین
ایران هنوز تلافی نکرده است
مشرق نیوز
اردوغان: جریمه کردن «هالک بانک» اشتباه است/آمریکا به تروریست ها سلاح می دهد
بلاغ مازندران
بولتون ساختار تصمیم گیری در امنیت ملی آمریکا را نابود کرد
ایرنا
وقتی تل آویو از خطوط قرمز عبور می کند
مشرق نیوز
ایران، کره شمالی و اسرائیل؛ برندگان و بازندگان برکناری بولتون چه کسانی هستند؟
انتخاب
ترامپ چه کسی را می خواهد منزوی کند؟
اتاق خبر
آیا ایران وکره شمالی برنده برکناری بولتون هستند؟
اقتصاد نیوز
بوی گفت وگوی ایرانی – امریکایی به مشام می رسد؟
ساعت 24
آیا تنش ایران و آمریکا، نفس های آخر را می کشد؟
میهن امروز
حمله به گذرگاه البوکمال: محاصره سوریه و زیر آتش گرفتن هم پیمانان دمشق
آفتاب
از صدای طبل جنگ تا شایعات دیدار ترامپ و روحانی؛ تنش میان ایران و آمریکا نفس های آخر را می کشد؟
نامه نیوز
از صدای طبل جنگ تا شایعات احتمال دیدار ترامپ و روحانی / آیا تنش فعلی میان ایران و آمریکا، نفس های آخر را می کشد؟
انتخاب
از صدای طبل جنگ تا شایعه دیدار ترامپ و روحانی/ آیا تنش ایران و آمریکا، نفس های آخر را می کشد؟
اقتصاد نیوز
جنگ و صلح با طالبان از تناقضات صحنه سیاست خارجی آمریکا
شعار سال
ایران، آمریکا و اسرائیل؛ پیشنهاد مکرون، به نفع کدامیک خواهد بود؟
پارسینه
اردوغان از ادامه اختلافات اساسی با امریکا سخن گفت
ایرنا
خوان گوایدو به اتهام خیانت به ونزوئلا تحت پیگرد قضایی قرار می گیرد
شبکه الکوثر
آمریکا قصد دل کندن از افغانستان را ندارد
شیعه نیوز
بازتاب تردید و تعلل در اینستکس
دیپلماسی ایرانی
پرسش نشریه آمریکایی: ترامپ چگونه می خواهد ایران را منزوی کند؟/ از بیروت تا کابل زیر نفوذ ایران
الف
رابرت فیسک: رئیس جمهور ایران آدم عاقلی است
فردا نیوز
رئیس دیوانه در واشنگتن است
مردم سالاری
رابرت فیسک: رئیس دیوانه در واشنگتن است؛ آنکه در تهران نشسته عاقل است
ایسنا
چرا پامپئو خواستار ملایمت پاسخ حزب الله به تجاوز اسرائیل شد؟
پایداری ملی
اخبار مرتبط
bltایرنا : سیاست خاورمیانه ای ترامپ نتیجه عکس می دهد
bltصدا و سیما : مهمترین خبر های جهان
bltخبرآنلاین : اردوغان در نیویورک به دنبال چه خواهد بود؟
bltشبکه الکوثر : حزب الله: پس از عملیات آرامکو، معادلات منطقه به نفع آمریکا و متحدانش نیست
bltصبح تهران : اردوغان: آمریکا با پول هم به ما سلاح نمی فروشد، اما به تروریست ها رایگان سلاح می دهد
bltآفتاب : آیا نیروهای آمریکایی باید جان خود را برای عربستان به خطر بیندازند؟
bltنامه نیوز : عطوان: ترامپ از ایران می ترسد
bltایرنا : عطوان: حمایت ترامپ از سعودی به معنای اخاذی از آنهاست
bltروز نو : ترامپ راهی برای کاهش تنش ها با ایران پیدا نکند، ریسک بروز یک درگیری گسترده افزایش پیدا خواهد کرد / در ماه های آینده احتمالا شاهد افزایش درگیری ها و حملات خواهیم بود
bltشهدای ایران : بشار اسد:سوریه حامی مقاومت باقی خواهد ماند
bltآریا : حامی محور مقاومت باقی می مانیم
bltخبرگزاری دفاع مقدس : بشار اسد: حامی محور مقاومت باقی می مانیم
bltجوان آنلاین : بشار اسد: سوریه همچنان حامی محور مقاومت است
bltایسنا : میراث بولتون؛ ویرانه ای به نام شورای امنیت ملی
blt598 : جاذبه های مقاومت
bltقدس آنلاین : دوباره تحت تحریم مذاکره نمی کنیم/توجه دوباره به همسایه ها از برکات تحریم ها بود
bltمشرق نیوز : ایران هنوز تلافی نکرده است
bltبلاغ مازندران : اردوغان: جریمه کردن «هالک بانک» اشتباه است/آمریکا به تروریست ها سلاح می دهد
bltایرنا : بولتون ساختار تصمیم گیری در امنیت ملی آمریکا را نابود کرد
bltمشرق نیوز : وقتی تل آویو از خطوط قرمز عبور می کند
bltانتخاب : ایران، کره شمالی و اسرائیل؛ برندگان و بازندگان برکناری بولتون چه کسانی هستند؟
bltاتاق خبر : ترامپ چه کسی را می خواهد منزوی کند؟
bltاقتصاد نیوز : آیا ایران وکره شمالی برنده برکناری بولتون هستند؟
bltساعت 24 : بوی گفت وگوی ایرانی – امریکایی به مشام می رسد؟
bltمیهن امروز : آیا تنش ایران و آمریکا، نفس های آخر را می کشد؟
bltآفتاب : حمله به گذرگاه البوکمال: محاصره سوریه و زیر آتش گرفتن هم پیمانان دمشق
bltنامه نیوز : از صدای طبل جنگ تا شایعات دیدار ترامپ و روحانی؛ تنش میان ایران و آمریکا نفس های آخر را می کشد؟
bltانتخاب : از صدای طبل جنگ تا شایعات احتمال دیدار ترامپ و روحانی / آیا تنش فعلی میان ایران و آمریکا، نفس های آخر را می کشد؟
bltاقتصاد نیوز : از صدای طبل جنگ تا شایعه دیدار ترامپ و روحانی/ آیا تنش ایران و آمریکا، نفس های آخر را می کشد؟
bltشعار سال : جنگ و صلح با طالبان از تناقضات صحنه سیاست خارجی آمریکا
bltپارسینه : ایران، آمریکا و اسرائیل؛ پیشنهاد مکرون، به نفع کدامیک خواهد بود؟
bltایرنا : اردوغان از ادامه اختلافات اساسی با امریکا سخن گفت
bltشبکه الکوثر : خوان گوایدو به اتهام خیانت به ونزوئلا تحت پیگرد قضایی قرار می گیرد
bltشیعه نیوز : آمریکا قصد دل کندن از افغانستان را ندارد
bltدیپلماسی ایرانی : بازتاب تردید و تعلل در اینستکس
bltالف : پرسش نشریه آمریکایی: ترامپ چگونه می خواهد ایران را منزوی کند؟/ از بیروت تا کابل زیر نفوذ ایران
bltفردا نیوز : رابرت فیسک: رئیس جمهور ایران آدم عاقلی است
bltمردم سالاری : رئیس دیوانه در واشنگتن است
bltایسنا : رابرت فیسک: رئیس دیوانه در واشنگتن است؛ آنکه در تهران نشسته عاقل است
bltپایداری ملی : چرا پامپئو خواستار ملایمت پاسخ حزب الله به تجاوز اسرائیل شد؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.