مخبر - 1398/07/16 - آمریکا از شمال سوریه نمی رود؟/ ترامپ: کردها را رها نمی کنیم

آمریکا از شمال سوریه نمی رود؟/ ترامپ: کردها را رها نمی کنیم
در صورت بازگشت کرد های سوریه به محور دمشق - مسکو - تهران، بزرگ ترین بُرد آن ها حفظ موجودیت و مشارکت احتمالی در ساختار سیاسی سوریه آینده خواهد بود. بنابراین، کرد های سوریه قبل از آن که درنگ شود و ناقوس جنگ به سرعت به صدا درآید، یا باید تصمیم بگیرند خود را به دستان سرنوشت بسپارند و وارد جنگ بودن یا ...
آمریکا از شمال سوریه نمی رود؟/ ترامپ: کردها را رها نمی کنیم

آمریکا از شمال سوریه نمی رود؟/ ترامپ: کردها را رها نمی کنیم

رویداد24 انتشار چند توئیت مرتبط به هم از سوی دونالد ترامپ، پیرامون خروج نیرو های آمریکایی از سوریه و متعاقبا اعلام رجب طیب اردوغان مبنی بر نزدیک شدن حمله به شمال سوریه، طی دور روز اخیر به ترند اصلی رسانه های جهانی تبدیل شده است. وقوع جنگی جدید در قلب خاورمیانه که در یک طرف آن ارتش ترکیه قرار دارد و در طرف دیگر، کرد های سوریه، در محافل رسانه ای و سیاسی، واکنش های زیادی را به همراه داشته است.

کرد ها و بخش اعظم شخصیت های سیاسی و رسانه ای آمریکا، تصمیم ترامپ در چراغ سبز نشان دادن به اردوغان برای حمله به مناطق شمال سوریه را خنجر از پشت زدن به متحدان آمریکا در جنگ با داعش ارزیابی می کنند. خیانت آمریکا به کرد های سوریه، در شرایطی اتفاق می افتد که واشنگتن از ابتدای سال 2014 تا کنون، رزمندگان کرد را در مقام پیاده نظام خود در تحولات میدانی سوریه به کار گرفته است. همچنین در چند وقت اخیر، دولت ترکیه و اردوغان با جدیت تمام بحث ایجاد منطقه امن در عمق 30 کیلومتر و طول 480 کیلومتر را با جدیت مطرح کرده و با آمریکا نیز مذاکراتی را داشته اند.

در این میان، مهم ترین مساله این است که آینده کرد های سوریه چه می شود و این متحدان غرب در جنگ با داعش، چه سرانجامی خواهند داشت؟ فارغ از قضاوت پیرامون این که آیا آن گونه که ترکیه ادعا می کند کرد های سوریه تروریست و وابسته به حزب کارگران کردستان (PKK) هستند یا خیر، مساله مهم این است که کرد های سوریه در مواجه با وضعیت کنونی چه گزینه و انتخاب هایی را پیش رو دارند؟

کرد های سوریه و پرتاب شدن به کانون تحولات سوریه بعد از 2011

در سال های قبل از 2011 کم نام نشان ترین کرد ها در سطح منطقه، کرد های سوریه با قریب به دو میلیون جمعیت بودند که حتی طی دهه ها از سوی حکومت مرکزی سوریه به عنوان شهروند محسوب نمی شدند و قریب به 400 تا 500 هزار نفر از آن ها حتی فاقد شناسنامه بودند. با این وجود، آغاز بحران سوریه در سال 2011 و خلاء قدرت به وجود آمده در نتیجه آن، فرصتی تاریخی و بی سابقه را برای کرد های سوریه رقم زد. در واقع، کرد های سوریه تحت رهبری حزب اتحاد دموکراتیک (PYD) شاخه سوری حزب کارگران کردستان (PKK) با اعلام سیستم کنفدرالیسم دموکراتیک، تلاش کردند از خلاء قدرت موجود استفاده کنند و در قالب سه کانتون بر شمال سوریه اعمال حکومت نمایند. منطقه موردنظر کرد ها در قالب نظام کانتونی در صورت الحاق تمامی بخش های آن به یکدیگر از روستای عین دیوار که در محدوده شهر دیرک که یکی از شهر های استان حسکه است، شروع می شد و هم جوار با مرز های ترکیه به سمت غرب در ناحیه اسکندرون خاتمه پیدا می کرد.

در این میان، کرد ها برای رسمیت بخشیدن به سیستم خودمختاری دموکراتیک و نظام کانتونی موردنظر خود به صورت رسمی در 22 زانویه 2014 اولین کانتون خود را در جزیره تاسیس کردند. همچنین، در 27 ژانویه 2014، کانتون کوبانی و در 29 ژانویه 2014 کانتون عفرین ایجاد شدند. سیستم ریاست مشترک برای کانتون ها در نظر گرفته شد و هیات وزرای 22 نفره برای اداره هر کانتون مدنظر قرار گرفت. در ادامه در ماه مارس 2016، پس از دعوت نشدن کرد ها به مذاکرات صلح سوریه در کنفرانس ژنو 3، در 17 مارس 2016، «فدراسیون روژاوا در شمال سوریه» با حضور 200 نفر از اعضای کرد، عرب، ترکمن، آشوری و... کانتون های سه گانه و با انتخاب هیات رئیسه ای 31 نفره از میان این اعضاء، اعلام شد. در ادامه این روند رو به رشد، در 17 اکتبر 2017 مهم ترین پیروزی نیرو های دموکراتیک سوریه در رقه پایتخت داعش رقم خورد. در واقع، کرد های سوریه در مقام متحد آمریکا در شمال و شرق سوریه پیشروی های قابل توجهی داشتند.

در میانه این پیروزی ها، اولین شوک بزرگ به کرد ها در 20 ژانویه 2018 وارد شد که ارتش ترکیه به همراه شبه نظامیان تحت حمایت خود در قالب عملیات «شاخه زیتون» حمله به کانتون عفرین را آغاز کرد و پس از 58 روز مقاومت کرد های سوریه در 18 مارس موفق به اشغال این منطقه شد. در ادامه نیز توسعه طلبی اردوغان به غرب فرات و کانتون عفرین مختوم نشد، بلکه طی بیش از یک سال گذشته آنکارا تلاش زیادی برای ایجاد منطقه امن و حمله به شرق فرات انجام داد.

اردوغان در سودای توسعه ارضی و تغییر دموگرافی شمال سوریه

در وضعیت کنونی که ساعت صفر حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه و مناطق تحت کنترل نیرو های دموکراتیک سوریه، نزدیک شده، انگیزه های دولت ترکیه و شخص رجب طیب اردوغان در مقام متغیری مهم باید مورد توجه قرار گیرد. رونمایی اردوغان از نقشه راه خود در سخنرانی سالانه خود در مجمع عمومی سازمان ملل، برای ایجاد منطقه امن در شمال سوریه با بودجه ای 27 میلیارد دلاری نشان داد که او در سودای کشورگشایی و توسعه ارضی است.

در نقشه راه اردوغان، که مشابه شهرک سازی اسرائیل در سرزمین فلسطینی ها، ایجاد 10 شهر و 134 روستا در نظر گرفته شده و مهم تر از آن بازگشت 2 میلیون آواره سوری به این مناطق است که عملا می تواند به معنای تغییر دموگرافی منطقه باشد. از یک سو، در حمله احتمالی ترکیه به مناطق تحت کنترل نیرو های دموکراتیک سوریه احتمالا حدود یک تا یک و نیم میلیون شهروند کرد و عرب آواره مرز های اقلیم کردستان و نواحی جنوب سوریه خواهند شد. از سوی دیگر، اسکان 2 میلیون آواره عرب، به معنای تغییر بافتار قومی و جمعیتی منطقه خواهد بود که با تعیین شهردار و مسولان حکومتی از سوی ترکیه می توان به مرور زمان به واقعیتی برای تثبیت انگیزه توسعه مرز های ترکیه در سوریه تبدیل شود.

کرد های سوریه در میانه انتخاب بازگشت به سوی دمشق و سپردن خود به سرنوشت جنگی نابرابر

در وضعیت کنونی اگر رخدادی عجیب همانند تغییر مواضع یکباره دونالد ترامپ رخ ندهد، کرد های سوریه باید بزرگ ترین تصمیم تاریخ حیات سیاسی خود را اتخاذ کند. در سناریوی اول، در دسترس ترین انتخاب برای آن ها این است که با امکان و تجهیزات نظامی که در اختیار دارند، با در نظر گرفتن احتمالات خوشایند آینده، مسیر مقاومت همه جانبه و جنگ فراگیر با ارتش ترکیه و نیرو های تحت الحمایت اش در سوریه را در پیش بگیرند. در ارتباط با این سناریو چند نکته قابل توجه است.

1- در صورت مقاومت کرد ها به مدت چند ماه و وقوع فجایع انسانی در مناطق شمال سوریه، امکان مداخله شورای امنیت و حتی چرخش مواضع دونالد ترامپ، در حمایت از کرد ها محتمل به نظر می رسد.

2- جنگ ارتش ترکیه با کرد های سوریه از حیث تعداد نیرو و توانمندی تجهیزات نابرابر و به عبارتی قابل قیاس نیست. ترکیه دومین ارتش بزرگ ناتو و یکی از قدرتمند ترین ارتش های جهان را در اختیار دارد؛ در شرایطی که کردها، فاقد توپ خانه سنگین و تجهیزات مناسب برای دفاع از خود در برابر هجوم ارتش ترک هستند.

3- درگیری نظامی میان کرد ها با ترکیه، به احتمال زیاد فراگیر خواهد بود و آنکارا در پی پیروزی سریع و ضربتی خواهد بود؛ ژیرا طولانی شدن جنگ می تواند باعث توقف حمله ترکیه در میانه راه شود.

با نظر به ملاحظات کنونی، سناریوی دومی برای کرد ها قابل طرح می باشد که آن هم توافق سریع با دمشق و بازگرداندن حاکمیت حکومت مرکزی به مناطق تحت کنترل کرد های سوریه است. در صورت بازگشت نیرو های ارتش سوریه و همکاری همه جانبه کرد ها با حکومت بشار اسد، روسیه نیز به عنوان متحد دمشق وارد معادله خواهد شد و در چنین حالتی از یک سو حکومت مرکزی سوریه، به هدف خود در بازگشت حاکمیت به شمال و شرق سوریه موفق خواهد شد و از سوی دیگر، کرد ها از تهدید موجودیت خود ممانعت خواهند کرد.

واقعیت این است که در موقعیت کنونی برای کرد های سوریه تنها مساله شکست در یک جنگ نابرابر موضوعیت ندارد، بلکه موجودیت و بقای آن ها در سرزمین خود در معرض تهدید قرار خواهد گرفت. نماد بارز این امر را می توان در روند تغییرات دموگرافی ایجاد شده در شهر عفرین مشاهده کرد و دولت ترکیه بعد از تصرف عفرین ساختار جمعیتی شهر را با اسکان مهاجران تغییر و کوچاندن اجباری کرد ها را در پیش گرفته است. در میانه بحران سوریه نیز به نهاد ناظر و نه قدرتی وجود ندارد که از تکرار چنین تغییراتی ممانعت به عمل آورد؛ در نتیجه، تصرف شرق فرات از سوی ترکیه به معنای تغییر دموگرافی و کوچاندن اجباری کرد ها نیز خواهد بود.

در صورت بازگشت کرد های سوریه به محور دمشق- مسکو-تهران، بزرگ ترین بُرد آن ها حفظ موجودیت و مشارکت احتمالی در ساختار سیاسی سوریه آینده خواهد بود. بنابراین، کرد های سوریه قبل از آن که درنگ شود و ناقوس جنگ به سرعت به صدا درآید، یا باید تصمیم بگیرند خود را به دستان سرنوشت بسپارند و وارد جنگ بودن یا نبودن شوند یا اینکه در راهبردی منطقی تر، آغوش خود را بر روی حکومت مرکزی بگشایند. فارغ از این مساله، تداوم حکومت در چند استان سوریه، نهایتا باید با هدفی خاص انجام گیرد و سرانجامی داشته باشد. حضور در کنار آمریکا و محکوم کردن سرنوشت خود به رئیس جمهوری جمهوری فاقد ثبات روانی در واشنگتن، نمی تواند آینده و فرجامی برای کرد های سوریه داشته باشد.

منبع: انتخاب خبر های مرتبط
منبع خبر : رویداد 24

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
آمریکا   سوریه   دمشق   ناقوس   دونالد ترامپ  
اخبار مرتبط
نامه ترامپ به دمشق: "خواهش می کنم با ما همکاری کنید"
نامه نیوز
درخواست پوتین از اسد برای دعوت ترامپ به دمشق!
العالم
افشاگری سفیر سابق آمریکا در دمشق درباره هدف نفتی ترامپ در سوریه!
بلاغ مازندران
واکنش مسکو به طرح ترامپ: مناطق نفتی سوریه باید تحت کنترل دمشق باشد
انتخاب
:: هلالی - نگاه گستاخانه آمریکا به نفت سوریه
صدا و سیما
حذف بغدادی و نگاه گستاخانه آمریکا به نفت سوریه
صدا و سیما
ترامپ: سوریه وظیفه حمایت از کردها را دارد و اگر روسیه به دمشق کمک کند چه بهتر!/ پ.ک.ک از داعش خطرناک تر است
العالم
سهم ایران در بازسازی سوریه چقدر است؟
میهن امروز
هزینه جنگ سوریه را دادیم حالا باید سرمایه گذاری کنیم
شعار سال
پیروزی در خط مقدم، شکست در بازار/ سهم ایران در بازسازی سوریه چقدر است؟
رویداد 24
نشانه های نظم جدید منطقه ای
افکار نیوز
از سودای «معامله قرن» تا ترس از نابودی/ آیا مقاومت می تواند جولان را آزاد کند؟
شعار سال
کنایه سنگین نامزد دموکرات: ترامپ منتظر دستور اربابان سعودی خود است
وانا نیوز
از سودای «معامله قرن» تا ترس از نابودی/ آیا مقاومت می تواند جولان را آزاد کند/ راه آزادی قدس از جولان می گذرد
مشرق نیوز
نامزد دموکرات:ترامپ منتظر دستور اربابان سعودی خود است
دنیای اقتصاد
نامزد دموکرات: ترامپ برده سعودی ها است
مشرق نیوز
تولسی گابارد: ترامپ منتظر دستور اربابان سعودی خود است
فارس
اردوغان: اگر نیاز باشد اصلاحاتی در حزب حاکم انجام می دهیم/ قصد اصلاح وزارتی نداریم
انتخاب
اگر نیاز باشد اصلاحاتی در حزب حاکم انجام می دهیم/ قصد اصلاح وزارتی نداریم
حزب الله نیوز
موافقت ترامپ با پرداخت 15 میلیارد دلار به ایران/درگیری جنگنده های روسی و اسرائیلی در آسمان سوریه/ رژه نظامی زنان در عربستان برای اولین بار/ واکنش تل آویو به گزارش جاسوسی از کاخ سفید و دولت آمریکا
تابناک
حمله به گذرگاه البوکمال: محاصره سوریه و زیر آتش گرفتن هم پیمانان دمشق
آفتاب
گابارد: اگر ترامپ دنبال صلح بود، بولتون و پامپئو را انتخاب نمی کرد
فارس
آدریان دریا حرکت خود را نزدیک به ساحل سوریه کند کرد
سیمای انرژی
ادعای نشنال: «آدریان دریا» در نزدیکی سوریه سرعت خود را کاهش داد
خرداد نیوز
ادعای روزنامه انگلیسی نشنال: نفتکش آدریان دریا در نزدیکی سوریه سرعت خود را کاهش داد
روز نو
نفتکش آدریان دریا در نزدیکی سوریه سرعت خود را کاهش داد
نبض نفت
ادعای نشنال: نفتکش آدریان دریا در نزدیکی سوریه سرعت خود را کاهش داد
خبرآنلاین
نفتکش آدریان نزدیک سوریه سرعتش را کاهش داد
مثلث
نفتکش ایرانی آدریان دریا کجاست؟
اقتصاد نیوز
چرا پامپئو خواستار ملایمت پاسخ حزب الله به تجاوز اسرائیل شد؟
پایداری ملی
چرا پمپئو خواستار ملایمت پاسخ حزب الله شد؟
اتاق خبر
چرا پمپئو خواستار ملایمت پاسخ حزب الله به تجاوز اسرائیل شد؟
مشرق نیوز
تنش اسرائیل و حزب الله؛ اسرائیل به دنبال چیست؟
فرارو
حمله به پایگاه حشد الشعبی عراق نشان از تعدی اسرائیل به قوانین بین المللی است/ افزایش نگرانی ها از تقویت روابط محور مقاومت
راه دانا
مسابقه تسلیحاتی ؛ پیامد آزمایش موشکی آمریکا
انتخاب
وزیر خارجه آلمان: تنش ها در تنگه هرمز باید کاهش یابد
ایرنا
سرنوشت شمال شرق سوریه: گره پیچیده در پایان دادن به جنگ شام+ نقشه
مشرق نیوز
بروز اختلاف در دولت ترامپ بعد از سرنگونی پهپاد آمریکا توسط ایران/قدردانی آمریکا از پیوستن بحرین به ائتلاف دریایی خلیج فارس/واکنش دمشق به حرکت نظامیان ترکیه به سمت خان شیخون
تابناک
واکنش ظریف به ناکامی آمریکا در ممانعت از آزادی «گریس 1»
خبرگزاری دانشجو
واکنش ظریف به ناکامی آمریکا در ممانعت از آزادی گریس 1
عصر امروز
اخبار مرتبط
bltنامه نیوز : نامه ترامپ به دمشق: "خواهش می کنم با ما همکاری کنید"
bltالعالم : درخواست پوتین از اسد برای دعوت ترامپ به دمشق!
bltبلاغ مازندران : افشاگری سفیر سابق آمریکا در دمشق درباره هدف نفتی ترامپ در سوریه!
bltانتخاب : واکنش مسکو به طرح ترامپ: مناطق نفتی سوریه باید تحت کنترل دمشق باشد
bltصدا و سیما : :: هلالی - نگاه گستاخانه آمریکا به نفت سوریه
bltصدا و سیما : حذف بغدادی و نگاه گستاخانه آمریکا به نفت سوریه
bltالعالم : ترامپ: سوریه وظیفه حمایت از کردها را دارد و اگر روسیه به دمشق کمک کند چه بهتر!/ پ.ک.ک از داعش خطرناک تر است
bltمیهن امروز : سهم ایران در بازسازی سوریه چقدر است؟
bltشعار سال : هزینه جنگ سوریه را دادیم حالا باید سرمایه گذاری کنیم
bltرویداد 24 : پیروزی در خط مقدم، شکست در بازار/ سهم ایران در بازسازی سوریه چقدر است؟
bltافکار نیوز : نشانه های نظم جدید منطقه ای
bltشعار سال : از سودای «معامله قرن» تا ترس از نابودی/ آیا مقاومت می تواند جولان را آزاد کند؟
bltوانا نیوز : کنایه سنگین نامزد دموکرات: ترامپ منتظر دستور اربابان سعودی خود است
bltمشرق نیوز : از سودای «معامله قرن» تا ترس از نابودی/ آیا مقاومت می تواند جولان را آزاد کند/ راه آزادی قدس از جولان می گذرد
bltدنیای اقتصاد : نامزد دموکرات:ترامپ منتظر دستور اربابان سعودی خود است
bltمشرق نیوز : نامزد دموکرات: ترامپ برده سعودی ها است
bltفارس : تولسی گابارد: ترامپ منتظر دستور اربابان سعودی خود است
bltانتخاب : اردوغان: اگر نیاز باشد اصلاحاتی در حزب حاکم انجام می دهیم/ قصد اصلاح وزارتی نداریم
bltحزب الله نیوز : اگر نیاز باشد اصلاحاتی در حزب حاکم انجام می دهیم/ قصد اصلاح وزارتی نداریم
bltتابناک : موافقت ترامپ با پرداخت 15 میلیارد دلار به ایران/درگیری جنگنده های روسی و اسرائیلی در آسمان سوریه/ رژه نظامی زنان در عربستان برای اولین بار/ واکنش تل آویو به گزارش جاسوسی از کاخ سفید و دولت آمریکا
bltآفتاب : حمله به گذرگاه البوکمال: محاصره سوریه و زیر آتش گرفتن هم پیمانان دمشق
bltفارس : گابارد: اگر ترامپ دنبال صلح بود، بولتون و پامپئو را انتخاب نمی کرد
bltسیمای انرژی : آدریان دریا حرکت خود را نزدیک به ساحل سوریه کند کرد
bltخرداد نیوز : ادعای نشنال: «آدریان دریا» در نزدیکی سوریه سرعت خود را کاهش داد
bltروز نو : ادعای روزنامه انگلیسی نشنال: نفتکش آدریان دریا در نزدیکی سوریه سرعت خود را کاهش داد
bltنبض نفت : نفتکش آدریان دریا در نزدیکی سوریه سرعت خود را کاهش داد
bltخبرآنلاین : ادعای نشنال: نفتکش آدریان دریا در نزدیکی سوریه سرعت خود را کاهش داد
bltمثلث : نفتکش آدریان نزدیک سوریه سرعتش را کاهش داد
bltاقتصاد نیوز : نفتکش ایرانی آدریان دریا کجاست؟
bltپایداری ملی : چرا پامپئو خواستار ملایمت پاسخ حزب الله به تجاوز اسرائیل شد؟
bltاتاق خبر : چرا پمپئو خواستار ملایمت پاسخ حزب الله شد؟
bltمشرق نیوز : چرا پمپئو خواستار ملایمت پاسخ حزب الله به تجاوز اسرائیل شد؟
bltفرارو : تنش اسرائیل و حزب الله؛ اسرائیل به دنبال چیست؟
bltراه دانا : حمله به پایگاه حشد الشعبی عراق نشان از تعدی اسرائیل به قوانین بین المللی است/ افزایش نگرانی ها از تقویت روابط محور مقاومت
bltانتخاب : مسابقه تسلیحاتی ؛ پیامد آزمایش موشکی آمریکا
bltایرنا : وزیر خارجه آلمان: تنش ها در تنگه هرمز باید کاهش یابد
bltمشرق نیوز : سرنوشت شمال شرق سوریه: گره پیچیده در پایان دادن به جنگ شام+ نقشه
bltتابناک : بروز اختلاف در دولت ترامپ بعد از سرنگونی پهپاد آمریکا توسط ایران/قدردانی آمریکا از پیوستن بحرین به ائتلاف دریایی خلیج فارس/واکنش دمشق به حرکت نظامیان ترکیه به سمت خان شیخون
bltخبرگزاری دانشجو : واکنش ظریف به ناکامی آمریکا در ممانعت از آزادی «گریس 1»
bltعصر امروز : واکنش ظریف به ناکامی آمریکا در ممانعت از آزادی گریس 1
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.