مخبر - 1398/07/16 - کلاهبرداری از توریست ها با «دلار4200» / برخی دلالان دلارهای گردشگرانِ بی اطلاع را 4200 تومان می خرند

کلاهبرداری از توریست ها با «دلار4200» / برخی دلالان دلارهای گردشگرانِ بی اطلاع را 4200 تومان می خرند
دلار دونرخی که تاکنون رانت های پی درپی در بازارهای مختلف برای «دریافت کنندگان دلار 4200 تومانی» به همراه داشته و هرگز به تحقق هدف سیاست گذار از «رسمیت دادن به نرخ دولتی ارز در برابر نرخ واقعی بازار» منجر نشده، اکنون براساس یک کشف تازه، به «اسباب تخریب چهره ایران نزد توریست های خارجی» مبدل شده است.
کلاهبرداری از توریست ها با «دلار4200» / برخی دلالان دلارهای گردشگرانِ بی اطلاع را 4200 تومان می خرند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دلار دونرخی که تاکنون رانت های پی درپی در بازارهای مختلف برای «دریافت کنندگان دلار 4200 تومانی» به همراه داشته و هرگز به تحقق هدف سیاست گذار از «رسمیت دادن به نرخ دولتی ارز در برابر نرخ واقعی بازار» منجر نشده، اکنون براساس یک کشف تازه، به «اسباب تخریب چهره ایران نزد توریست های خارجی» مبدل شده است.

فعالان بازار گردشگری از مجموعه دست اندازهایی در مسیر ورود گردشگر خارجی به کشور پرده برداشته اند که مهم ترین آنها، «شگرد برخی دلالان ارزی برای کم فروشی به توریست ها در جریان تبدیل دلار به ریال» است. ماجرای کلاهبرداری از توریست ها با دلار 4200 از این قرار است که برخی دلالان به استناد مصوبه دولت و نظام بانکی، نرخ تبدیل دلار به ریال را برای گردشگران خارجی، مبلغ 4200 تومان اعلام می کنند و با سوءاستفاده از بی اطلاعی توریست ها درباره «نرخ دلار در بازار» و «استفاده از دلار 4200 برای واردات کالاهای خاص»، ارز گردشگران را با نرخ غیرواقعی برایشان تبدیل می کنند.

این گروه از دلالان حتی برای تاییدیه دادن به گردشگر، از موتور جست وجوی گوگل استفاده می کنند؛ به طوری که در جست وجوها برحسب نوع کلیدواژه به کاررفته از سوی دلالان، عناوین «نرخ ارز 4200 تومان اعلام شد» یا «قیمت دلار رسمی به 4200 تومان تبدیل شد» و ... برای گردشگر به نمایش درمی آید. توریست های خارجی که با چنین سوءاستفاده هایی از سمت دلالان ارزی روبه رو می شوند بعد از مدتی – در طول اقامت شان در ایران یا بعد از بازگشت به کشور مقصد- از کم فروشی رخ داده، مطلع می شوند و آ ن طور که فعالان بازار گردشگری می گویند، نتیجه این اطلاع، پشیمانی از سفر به ایران و شروع تبلیغات منفی درباره نحوه تبدیل ارز و مواردی از این دست به هموطنانشان است. برخی از دلالان به راحتی از اعتماد گردشگران به موتور جست وجوی گوگل سوءاستفاده کرده و دلاری که در بازار آزاد بیش از 10 هزار تومان است را با نرخ دولتی(4200تومان) از آنها خریداری می کنند. این موضوع موجب از بین رفتن حضور دومینویی گردشگران در ایران می شود؛ زیرا یکی از راهکارهای افزایش ورود گردشگر خارجی ترغیب شدن آنها توسط گردشگران سفر کرده است و اگر یک گردشگر در ایران چنین مشکلی برایش رخ دهد دچار بی اعتمادی به کشور مقصد شده و به جای جذب؛ سبب دفع گردشگران دیگر می شود.

در حال حاضر گردشگری در جهان به یک صنعت تبدیل شده؛ صنعتی که چرخ های آن توسط گردشگران به چرخش درمی آید و اولین اقدام در این امر رونق بخشیدن به گردشگری داخلی و بین شهری است و گام دوم این عرصه؛ مربوط به جذب گردشگر خارجی می شود که برای جذب چنین گردشگرانی، هر کشوری نیازمند ایجاد زیرساخت هایی مناسب است.ایران نیز در شرایط فعلی با کمبودهایی در زیرساخت و جذب گردشگر مواجه است که شاید علت آن در اولویت قرار نگرفتن گردشگری به عنوان یک جایگزین درآمد نفتی در کشور باشد. برخی از فعالان حوزه گردشگری درخصوص چالش های موجود در مسیر ورود توریست خارجی به «دنیای اقتصاد» اعلام کردند: هشت دست انداز در مسیر ورود توریست وجود دارد. امکان پرداخت آنلاین و تبادل مالی برای توریست ها در ایران وجود ندارد زیرا به علت تحریم؛ کشور ما به سیستم بانکی بین المللی متصل نیست. به همین دلیل فعالان حوزه گردشگری نیز نمی توانند به صورت مستقیم حق الزحمه خود را از توریست های خارجی دریافت کنند و برای این کار نیازمند واسطه های بی شماری هستیم.

یکی دیگر از چالش هایی که موجب دفع گردشگر ورودی می شود تبلیغات منفی دروغین علیه ایران است که همین تبلیغات موجب ترس در آنها شده است و به علت این امر بخشی از گردشگران از ورود به ایران خودداری می کنند. در حوزه ویزا نیز گردشگران با مشکلاتی مواجه هستند به طوری که در حال حاضر به گردشگرانی که در برخی مشاغل فعالیت دارند طبق قانون ویزا داده نمی شود در صورتی که ورود این افراد به ایران می تواند در افزایش جذب گردشگر خارجی تاثیرات مثبتی داشته باشد. یکی از این گروه ها خبرنگاران هستند؛ صاحبان گردشگری در ایران می گویند: خبرنگاران می توانند نکات مثبت ایران را دیده و به سایر کشورها نمایان کنند. علاوه بر آن گردشگران انگلیسی، کانادایی و آمریکایی نیز برای ایرانگردی باید حتما یک «راهنمای گردشگری» همراه آنها باشد و آنها خود به تنهایی نمی توانند در ایران به شهرهای دیگر سفر کنند که همین امر نیز باعث کم میلی گردشگران این کشورها به سفر به ایران می شود. فعالان حوزه گردشگری می گویند: تبدیل «دلار به ریال» نیز یکی از دغدغه های گردشگران ورودی محسوب می شود، زیرا گردشگران خارجی معمولا برای تعیین نرخ دلار در ایران به گوگل مراجعه می کنند که در آن متاسفانه نرخ هر دلار آمریکا در کشور ایران را «4200 تومان» اعلام کرده و برخی دلالان با سوءاستفاده از دلار دونرخی، ارز گردشگران را با قیمت «4200تومان» خریداری می کنند.

استفاده از موبایل شخصی در ایران برای گردشگرانی که بیشتر از 30 روز می خواهند در کشور اقامت کنند به علت قانون رجیستری مقدور نیست. علاوه بر آن، این گردشگران معمولا به علت دسترسی نداشتن به اینترنتی باسرعت بالا از سفر به ایران صرف نظر می کنند. برخی از گردشگران برای سفر به شهرهای مختلف ایران تمایل دارند خودرو شخصی اجاره کرده و با همان ماشین سفر کنند، اما پیدا کردن «ماشین کرایه ای» در ایران بسیار دشوار است، زیرا تعداد آنها محدود بوده و همچنین دارای قیمتی بسیار گران نیز هستند. در واقع ایران نیازمند بنگاه هایی برای «اجاره ماشین» است که به گردشگران خارجی خدمتی با قیمتی مصوب ارائه دهد. بیمه یکی دیگر از معایبی است که گردشگران خارجی به علت تحریم ایران با آن مواجه هستند؛ زیرا بیمه ای که گردشگران تحت پوشش آنها هستند «بیمه توریست در کشور مبدا» نیز به علت تحریم بودن ایران و نداشتن ارتباط؛ شرکت های بیمه خارجی معمولا بیمه کنندگان خارجی این گردشگران را در ایران پوشش بیمه ای نمی دهند.

ولی تیموری معاون گردشگری وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درخصوص مشکلات تبدیل دلار به ریال برای توریست ها عنوان کرد: درصد خیلی کمی از گردشگران هستند که این اتفاق برای آنها رخ می دهد؛ زیرا تمام دنیا از دو نرخی بودن دلار در ایران مطلع هستند و در تمامی خبرگزاری های داخلی و خارجی اعلام شده که دلار در ایران یک نرخ رسمی و یک نرخ آزاد دارد. اما با این حال ما برای رفع این مشکل به مراکز اقامتی و هتل ها اعلام کرده ایم که از تابلویی در بخش ورودی اقامتگاه خود استفاده کنند و قیمت روز دلار در ایران را به گردشگران اعلام کنند. کارشناسان این عرصه معتقدند این راهکار اصولی و موثر برای رفع این مشکل نیست و همچنین فراموش نشود که گردشگران ورودی به کشور در اولین گام به صرافی ها مراجعه کرده و دلار خود را به ریال تبدیل می کنند و پس از آن به هتل ها و اقامتگاه ها برای اجاره اتاق مراجعه می کنند.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع خبر : انتخاب

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
ارز   توریست   نرخ واقعی   کشف تازه   دلار دولتی  
اخبار مرتبط
ادعای عجیب روحانی: ارز 4200 تومانی به باد نرفت، به مردم دادیم!/ سهم مردم از 18 میلیارد دلار ارز دولتی + جدول
رجانیوز
کلاهبرداری از توریست ها با «دلار4200» / برخی دلالان دلارهای گردشگرانِ بی اطلاع را 4200 تومان می خرند
تیک نیوز
شیوه جدید کلاهبرداری از توریست ها در ایران!
اقتصاد نیوز
قیمت دلار دولتی 6 مهر 98/ نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
خبرگزاری موج
مستندات اظهارات آیت الله جنتی درباره رانت 18 میلیارد دلاری برای دلال ها+تصاویر
زاهد نیوز
قیمت دلار دولتی 2 مهر 98/ نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
خبرگزاری موج
قیمت ارز دولتی 31 شهریور 98 مشخص شد
مرور نیوز
بانک های عامل پاسخگوی دلارهای مفقود شده باشند
آریا
دلار به هشت هزار تومان می رسد؟
دنیای اقتصاد
مونسان فردی کارآمد، به دور از جناح بندی و آشنا به فرهنگ و گردشگری است
خبر داغ
33 میلیارد دلار به جای سفره مردم به جیب واردکنندگان رفت
افکار نیوز
نماینده آشوریان: مونسان فردی پرکار و پاسخگو است
مشرق نیوز
لابی گری جریانات سیاسی عامل بروز فساد است/شفافیت درآمد های مالی و شایسته گزینی؛ دو مسیر مبارزه با فساد
رویداد 24
قیمت دلار تا کدام کانال ریزش می کند؟
دنیای اقتصاد
قیمت واقعی ارز زیر 10 هزار تومان است
رادیو گفتگو
خلق دلار 4200 تومانی در یک جلسه با یک رای گیری ساده در حضور روحانی
شعار سال
مبارزه با فساد یا مفسد
پانا
کاهش نرخ ارز ادامه دارد/لزوم تقویت زمینه های سرمایه گذاری در تولید
عصر مالی
روند کاهش نرخ ارز تداوم دارد
افکار نیوز
پرونده بانک ها در بازار متشکل ارزی تکمیل شد
بازار نیوز
ارز 4200 تومانی کاملا مبنای سیاسی دارد!
فرتاک نیوز
پیش بینی کاهش قیمت دلار
صدای ایران
راه اندازی بازار متشکل ارزی در شرایط فعلی به صلاح نیست
رادیو گفتگو
حذف 3 دهک یعنی حذف یارانه 30 میلیون نفر/ تصور حذف راحت این تعداد ساده انگارانه است/ اگر امسال ارز 4200 تومانی را حذف می کردیم زندگی مردم دچار مشکل می شد
قدس آنلاین
خواب زمستانی در بحران ارزی
پارسینه
احمد عراقچی؛ مداخله در بازار ارز با پیشنهاد شمخانی و دستور روحانی انجام شد / وزارت اطلاعات صلاحیت «سالار آقاخانی» را تایید کرده بود
انتخاب
مداخله در بازار ارز با دستور روحانی انجام شد/ صلاحیت سالار آقاخانی تایید شده بود/ با دستگیری آقاخانی دلار بالا رفت
فرارو
تکلیف جدید بانک مرکزی برای واردکنندگان کالا با ارز 4200 تومانی
اتاق خبر
معلوم نیست دولت هردلار را چند توان حساب می کند
ساعت 24
علل انباشت زیان خودروسازان تشریح شد
خبر خودرو
برباد دادن 18 میلیارد دلار، سوء مدیریت یا خیانت در امانت؟!
مشرق نیوز
دولت باید عرضه دلار 4200 تومانی را متوقف کند
خبرگزاری خانه ملت
رانت در قیمت گذاری دستوری در بورس کالا/ لزوم ورود و برخورد دستگاه های نظارتی با این قضیه/کوچ نقدینگی از بازار سرمایه و حرکت به بازارهای موازی نتیجه سیاست های غلط و تحمیلی/ آیا فولادی ها از بورس کالا خارج می شوند؟
میهن امروز
دلار 4200 تومانی منشا رانت و فساد شده است
الف
تاثیر مثبت تصویب لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در بورس
عصر مالی
انتقال متهمان پرونده گوشت های برزیلی به زندان پس از ابلاغ حکم
تسنیم
چرا قیمت دلار در کانال 11.000 تومان مانده است؟
اخبار بانک
کلاه دیگر نئولیبرالیسم وطنی
شعار سال
فروش گوشت گوساله با سه برابر قیمت واقعی / محکومیت سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری
شعار سال
چرا گوشت گوساله با سه برابر قیمت واقعی به دست مردم می رسد؟
مثلث
اخبار مرتبط
bltرجانیوز : ادعای عجیب روحانی: ارز 4200 تومانی به باد نرفت، به مردم دادیم!/ سهم مردم از 18 میلیارد دلار ارز دولتی + جدول
bltتیک نیوز : کلاهبرداری از توریست ها با «دلار4200» / برخی دلالان دلارهای گردشگرانِ بی اطلاع را 4200 تومان می خرند
bltاقتصاد نیوز : شیوه جدید کلاهبرداری از توریست ها در ایران!
bltخبرگزاری موج : قیمت دلار دولتی 6 مهر 98/ نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
bltزاهد نیوز : مستندات اظهارات آیت الله جنتی درباره رانت 18 میلیارد دلاری برای دلال ها+تصاویر
bltخبرگزاری موج : قیمت دلار دولتی 2 مهر 98/ نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
bltمرور نیوز : قیمت ارز دولتی 31 شهریور 98 مشخص شد
bltآریا : بانک های عامل پاسخگوی دلارهای مفقود شده باشند
bltدنیای اقتصاد : دلار به هشت هزار تومان می رسد؟
bltخبر داغ : مونسان فردی کارآمد، به دور از جناح بندی و آشنا به فرهنگ و گردشگری است
bltافکار نیوز : 33 میلیارد دلار به جای سفره مردم به جیب واردکنندگان رفت
bltمشرق نیوز : نماینده آشوریان: مونسان فردی پرکار و پاسخگو است
bltرویداد 24 : لابی گری جریانات سیاسی عامل بروز فساد است/شفافیت درآمد های مالی و شایسته گزینی؛ دو مسیر مبارزه با فساد
bltدنیای اقتصاد : قیمت دلار تا کدام کانال ریزش می کند؟
bltرادیو گفتگو : قیمت واقعی ارز زیر 10 هزار تومان است
bltشعار سال : خلق دلار 4200 تومانی در یک جلسه با یک رای گیری ساده در حضور روحانی
bltپانا : مبارزه با فساد یا مفسد
bltعصر مالی : کاهش نرخ ارز ادامه دارد/لزوم تقویت زمینه های سرمایه گذاری در تولید
bltافکار نیوز : روند کاهش نرخ ارز تداوم دارد
bltبازار نیوز : پرونده بانک ها در بازار متشکل ارزی تکمیل شد
bltفرتاک نیوز : ارز 4200 تومانی کاملا مبنای سیاسی دارد!
bltصدای ایران : پیش بینی کاهش قیمت دلار
bltرادیو گفتگو : راه اندازی بازار متشکل ارزی در شرایط فعلی به صلاح نیست
bltقدس آنلاین : حذف 3 دهک یعنی حذف یارانه 30 میلیون نفر/ تصور حذف راحت این تعداد ساده انگارانه است/ اگر امسال ارز 4200 تومانی را حذف می کردیم زندگی مردم دچار مشکل می شد
bltپارسینه : خواب زمستانی در بحران ارزی
bltانتخاب : احمد عراقچی؛ مداخله در بازار ارز با پیشنهاد شمخانی و دستور روحانی انجام شد / وزارت اطلاعات صلاحیت «سالار آقاخانی» را تایید کرده بود
bltفرارو : مداخله در بازار ارز با دستور روحانی انجام شد/ صلاحیت سالار آقاخانی تایید شده بود/ با دستگیری آقاخانی دلار بالا رفت
bltاتاق خبر : تکلیف جدید بانک مرکزی برای واردکنندگان کالا با ارز 4200 تومانی
bltساعت 24 : معلوم نیست دولت هردلار را چند توان حساب می کند
bltخبر خودرو : علل انباشت زیان خودروسازان تشریح شد
bltمشرق نیوز : برباد دادن 18 میلیارد دلار، سوء مدیریت یا خیانت در امانت؟!
bltخبرگزاری خانه ملت : دولت باید عرضه دلار 4200 تومانی را متوقف کند
bltمیهن امروز : رانت در قیمت گذاری دستوری در بورس کالا/ لزوم ورود و برخورد دستگاه های نظارتی با این قضیه/کوچ نقدینگی از بازار سرمایه و حرکت به بازارهای موازی نتیجه سیاست های غلط و تحمیلی/ آیا فولادی ها از بورس کالا خارج می شوند؟
bltالف : دلار 4200 تومانی منشا رانت و فساد شده است
bltعصر مالی : تاثیر مثبت تصویب لایحه مالیات بر عایدی سرمایه در بورس
bltتسنیم : انتقال متهمان پرونده گوشت های برزیلی به زندان پس از ابلاغ حکم
bltاخبار بانک : چرا قیمت دلار در کانال 11.000 تومان مانده است؟
bltشعار سال : کلاه دیگر نئولیبرالیسم وطنی
bltشعار سال : فروش گوشت گوساله با سه برابر قیمت واقعی / محکومیت سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری
bltمثلث : چرا گوشت گوساله با سه برابر قیمت واقعی به دست مردم می رسد؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.