مخبر - 1398/07/16 - کلاهبرداری از توریست ها با «دلار4200» / برخی دلالان دلارهای گردشگرانِ بی اطلاع را 4200 تومان می خرند

کلاهبرداری از توریست ها با «دلار4200» / برخی دلالان دلارهای گردشگرانِ بی اطلاع را 4200 تومان می خرند
دلار دونرخی که تاکنون رانت های پی درپی در بازارهای مختلف برای «دریافت کنندگان دلار 4200 تومانی» به همراه داشته و هرگز به تحقق هدف سیاست گذار از «رسمیت دادن به نرخ دولتی ارز در برابر نرخ واقعی بازار» منجر نشده، اکنون براساس یک کشف تازه، به «اسباب تخریب چهره ایران نزد توریست های خارجی» مبدل شده است.
کلاهبرداری از توریست ها با «دلار4200» / برخی دلالان دلارهای گردشگرانِ بی اطلاع را 4200 تومان می خرند

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) :

دلار دونرخی که تاکنون رانت های پی درپی در بازارهای مختلف برای «دریافت کنندگان دلار 4200 تومانی» به همراه داشته و هرگز به تحقق هدف سیاست گذار از «رسمیت دادن به نرخ دولتی ارز در برابر نرخ واقعی بازار» منجر نشده، اکنون براساس یک کشف تازه، به «اسباب تخریب چهره ایران نزد توریست های خارجی» مبدل شده است.

فعالان بازار گردشگری از مجموعه دست اندازهایی در مسیر ورود گردشگر خارجی به کشور پرده برداشته اند که مهم ترین آنها، «شگرد برخی دلالان ارزی برای کم فروشی به توریست ها در جریان تبدیل دلار به ریال» است. ماجرای کلاهبرداری از توریست ها با دلار 4200 از این قرار است که برخی دلالان به استناد مصوبه دولت و نظام بانکی، نرخ تبدیل دلار به ریال را برای گردشگران خارجی، مبلغ 4200 تومان اعلام می کنند و با سوءاستفاده از بی اطلاعی توریست ها درباره «نرخ دلار در بازار» و «استفاده از دلار 4200 برای واردات کالاهای خاص»، ارز گردشگران را با نرخ غیرواقعی برایشان تبدیل می کنند.

این گروه از دلالان حتی برای تاییدیه دادن به گردشگر، از موتور جست وجوی گوگل استفاده می کنند؛ به طوری که در جست وجوها برحسب نوع کلیدواژه به کاررفته از سوی دلالان، عناوین «نرخ ارز 4200 تومان اعلام شد» یا «قیمت دلار رسمی به 4200 تومان تبدیل شد» و ... برای گردشگر به نمایش درمی آید. توریست های خارجی که با چنین سوءاستفاده هایی از سمت دلالان ارزی روبه رو می شوند بعد از مدتی – در طول اقامت شان در ایران یا بعد از بازگشت به کشور مقصد- از کم فروشی رخ داده، مطلع می شوند و آ ن طور که فعالان بازار گردشگری می گویند، نتیجه این اطلاع، پشیمانی از سفر به ایران و شروع تبلیغات منفی درباره نحوه تبدیل ارز و مواردی از این دست به هموطنانشان است. برخی از دلالان به راحتی از اعتماد گردشگران به موتور جست وجوی گوگل سوءاستفاده کرده و دلاری که در بازار آزاد بیش از 10 هزار تومان است را با نرخ دولتی(4200تومان) از آنها خریداری می کنند. این موضوع موجب از بین رفتن حضور دومینویی گردشگران در ایران می شود؛ زیرا یکی از راهکارهای افزایش ورود گردشگر خارجی ترغیب شدن آنها توسط گردشگران سفر کرده است و اگر یک گردشگر در ایران چنین مشکلی برایش رخ دهد دچار بی اعتمادی به کشور مقصد شده و به جای جذب؛ سبب دفع گردشگران دیگر می شود.

در حال حاضر گردشگری در جهان به یک صنعت تبدیل شده؛ صنعتی که چرخ های آن توسط گردشگران به چرخش درمی آید و اولین اقدام در این امر رونق بخشیدن به گردشگری داخلی و بین شهری است و گام دوم این عرصه؛ مربوط به جذب گردشگر خارجی می شود که برای جذب چنین گردشگرانی، هر کشوری نیازمند ایجاد زیرساخت هایی مناسب است.ایران نیز در شرایط فعلی با کمبودهایی در زیرساخت و جذب گردشگر مواجه است که شاید علت آن در اولویت قرار نگرفتن گردشگری به عنوان یک جایگزین درآمد نفتی در کشور باشد. برخی از فعالان حوزه گردشگری درخصوص چالش های موجود در مسیر ورود توریست خارجی به «دنیای اقتصاد» اعلام کردند: هشت دست انداز در مسیر ورود توریست وجود دارد. امکان پرداخت آنلاین و تبادل مالی برای توریست ها در ایران وجود ندارد زیرا به علت تحریم؛ کشور ما به سیستم بانکی بین المللی متصل نیست. به همین دلیل فعالان حوزه گردشگری نیز نمی توانند به صورت مستقیم حق الزحمه خود را از توریست های خارجی دریافت کنند و برای این کار نیازمند واسطه های بی شماری هستیم.

یکی دیگر از چالش هایی که موجب دفع گردشگر ورودی می شود تبلیغات منفی دروغین علیه ایران است که همین تبلیغات موجب ترس در آنها شده است و به علت این امر بخشی از گردشگران از ورود به ایران خودداری می کنند. در حوزه ویزا نیز گردشگران با مشکلاتی مواجه هستند به طوری که در حال حاضر به گردشگرانی که در برخی مشاغل فعالیت دارند طبق قانون ویزا داده نمی شود در صورتی که ورود این افراد به ایران می تواند در افزایش جذب گردشگر خارجی تاثیرات مثبتی داشته باشد. یکی از این گروه ها خبرنگاران هستند؛ صاحبان گردشگری در ایران می گویند: خبرنگاران می توانند نکات مثبت ایران را دیده و به سایر کشورها نمایان کنند. علاوه بر آن گردشگران انگلیسی، کانادایی و آمریکایی نیز برای ایرانگردی باید حتما یک «راهنمای گردشگری» همراه آنها باشد و آنها خود به تنهایی نمی توانند در ایران به شهرهای دیگر سفر کنند که همین امر نیز باعث کم میلی گردشگران این کشورها به سفر به ایران می شود. فعالان حوزه گردشگری می گویند: تبدیل «دلار به ریال» نیز یکی از دغدغه های گردشگران ورودی محسوب می شود، زیرا گردشگران خارجی معمولا برای تعیین نرخ دلار در ایران به گوگل مراجعه می کنند که در آن متاسفانه نرخ هر دلار آمریکا در کشور ایران را «4200 تومان» اعلام کرده و برخی دلالان با سوءاستفاده از دلار دونرخی، ارز گردشگران را با قیمت «4200تومان» خریداری می کنند.

استفاده از موبایل شخصی در ایران برای گردشگرانی که بیشتر از 30 روز می خواهند در کشور اقامت کنند به علت قانون رجیستری مقدور نیست. علاوه بر آن، این گردشگران معمولا به علت دسترسی نداشتن به اینترنتی باسرعت بالا از سفر به ایران صرف نظر می کنند. برخی از گردشگران برای سفر به شهرهای مختلف ایران تمایل دارند خودرو شخصی اجاره کرده و با همان ماشین سفر کنند، اما پیدا کردن «ماشین کرایه ای» در ایران بسیار دشوار است، زیرا تعداد آنها محدود بوده و همچنین دارای قیمتی بسیار گران نیز هستند. در واقع ایران نیازمند بنگاه هایی برای «اجاره ماشین» است که به گردشگران خارجی خدمتی با قیمتی مصوب ارائه دهد. بیمه یکی دیگر از معایبی است که گردشگران خارجی به علت تحریم ایران با آن مواجه هستند؛ زیرا بیمه ای که گردشگران تحت پوشش آنها هستند «بیمه توریست در کشور مبدا» نیز به علت تحریم بودن ایران و نداشتن ارتباط؛ شرکت های بیمه خارجی معمولا بیمه کنندگان خارجی این گردشگران را در ایران پوشش بیمه ای نمی دهند.

ولی تیموری معاون گردشگری وزارتخانه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری درخصوص مشکلات تبدیل دلار به ریال برای توریست ها عنوان کرد: درصد خیلی کمی از گردشگران هستند که این اتفاق برای آنها رخ می دهد؛ زیرا تمام دنیا از دو نرخی بودن دلار در ایران مطلع هستند و در تمامی خبرگزاری های داخلی و خارجی اعلام شده که دلار در ایران یک نرخ رسمی و یک نرخ آزاد دارد. اما با این حال ما برای رفع این مشکل به مراکز اقامتی و هتل ها اعلام کرده ایم که از تابلویی در بخش ورودی اقامتگاه خود استفاده کنند و قیمت روز دلار در ایران را به گردشگران اعلام کنند. کارشناسان این عرصه معتقدند این راهکار اصولی و موثر برای رفع این مشکل نیست و همچنین فراموش نشود که گردشگران ورودی به کشور در اولین گام به صرافی ها مراجعه کرده و دلار خود را به ریال تبدیل می کنند و پس از آن به هتل ها و اقامتگاه ها برای اجاره اتاق مراجعه می کنند.

منبع: دنیای اقتصاد

منبع خبر : انتخاب

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
ارز   توریست   نرخ واقعی   کشف تازه   دلار دولتی  
اخبار مرتبط
4.8 میلیارد دلار دولتی چه شد؟
مشرق نیوز
قیمت دلار دولتی 10 اردیبهشت 99/ نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
خبرگزاری موج
دیوان محاسبات ادعای روحانی را تکذیب کرد/ 4.8 میلیارد دلار 4200 تومانی ناپدید شد +جدول
مشرق نیوز
کاهش تقاضا، افزایش قیمت!
آفتاب
قیمت دلار دولتی 22 اسفند 98 / نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
خبرگزاری موج
قیمت دلار دولتی 29 دی 98 / نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
خبرگزاری موج
قیمت دلار دولتی 28 دی 98 / نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
خبرگزاری موج
قیمت دلار دولتی 22 دی 98 / نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
خبرگزاری موج
قیمت دلار دولتی 8 دی 98 / نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
خبرگزاری موج
قیمت دلار دولتی 27 آذر 98 / نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
خبرگزاری موج
قیمت دلار دولتی 12 آذر 98 / نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
خبرگزاری موج
نرخ رسمی یورو و پوند افزایش یافت/ ثبات قیمت دلار دولتی
مهر نیوز
قیمت دلار دولتی 23 آبان 98 / نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
خبرگزاری موج
قیمت واقعی کالاها کمتر از رقم فعلی است
خوزنیوز
روایتی از ماجرای ایجاد دلار 4200 تومانی در دولت/ روحانی: سیف نگذاشت نرخ ارز پایین بیاید/ بی محلی رئیس جمهور با مخالفت رئیس وقت بانک مرکزی
دیده بان ایران
قیمت دلار دولتی 2 آبان 98/ نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
خبرگزاری موج
قیمت دلار دولتی 28 مهر 98/ نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
خبرگزاری موج
قیمت دلار دولتی 21 مهر 98/ نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
خبرگزاری موج
شناسایی منشا سوءاستفاده 60میلیون دلاری در صنعت دارو ایران
اقتصاد نیوز
کلاهبرداری از توریست ها با «دلار4200» / برخی دلالان دلارهای گردشگرانِ بی اطلاع را 4200 تومان می خرند
تیک نیوز
شیوه جدید کلاهبرداری از توریست ها در ایران!
اقتصاد نیوز
وزیرصمت: درآمدها کم است و کفاف زندگی مردم را نمی دهد
هم اندیشی
قیمت دلار دولتی 7 مهر 98/ نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
خبرگزاری موج
فواید حذف یارانه های پنهان بنزین و انرژی 6
شفاف نیوز
بی اعتنایی دلار به تصمیم آمریکا؛ سقف تغییرات به 150 تومان رسید
همشهری آنلاین
شرکت های دولتی قیمت خدمات را بی سروصدا بالا بردند
رادیو گفتگو
مردم هم چوب افزایش نرخ ارز را خوردند و هم از منافعش بی بهره ماندند
آریا
طنز شفافیت آرا نمایندگان در مجلس/ عملکرد دولت در رونق تولید ضعیف است
راه دانا
تخصیص ارز 4200 تومانی را به حداقل ممکن کاهش دهیم
ایران اکونومیست
جزئیات واردات کالا های اساسی با ارز 4200 تومانی
پارسینه
واردات ارزان، فروش گران
همشهری آنلاین
قیمت دلار تا کدام کانال ریزش می کند؟
پارسینه
کاهش سفر خارجی برای درمان با گسترش تحقیق و توسعه در زمینه اصلاح ژنتیک
میزان
آیا دلار 4200 توانست امنیت غذایی را تضمین کند؟
مشرق نیوز
آیا کاهش قیمت ارز، ارزانی اجناس را نوید می دهد؟
آفتاب
بخشی از دارو چمدانی از کشور خارج می شود
خبر خودرو
معاون وزیر بهداشت: بخشی از دارو چمدانی از کشور خارج می شود
انتخاب
کاهش نرخ ارز، ارزانی کالاها را به دنبال خواهد داشت؟
شعار سال
ریشه هیجان در معاملات سهام شناسایی شد
صبحانه با خبر
کاهش قیمت دلار طبیعی است/نرخ ها بصورت کاذب رشد داشت
خبرگزاری خانه ملت
اخبار مرتبط
bltمشرق نیوز : 4.8 میلیارد دلار دولتی چه شد؟
bltخبرگزاری موج : قیمت دلار دولتی 10 اردیبهشت 99/ نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
bltمشرق نیوز : دیوان محاسبات ادعای روحانی را تکذیب کرد/ 4.8 میلیارد دلار 4200 تومانی ناپدید شد +جدول
bltآفتاب : کاهش تقاضا، افزایش قیمت!
bltخبرگزاری موج : قیمت دلار دولتی 22 اسفند 98 / نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
bltخبرگزاری موج : قیمت دلار دولتی 29 دی 98 / نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
bltخبرگزاری موج : قیمت دلار دولتی 28 دی 98 / نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
bltخبرگزاری موج : قیمت دلار دولتی 22 دی 98 / نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
bltخبرگزاری موج : قیمت دلار دولتی 8 دی 98 / نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
bltخبرگزاری موج : قیمت دلار دولتی 27 آذر 98 / نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
bltخبرگزاری موج : قیمت دلار دولتی 12 آذر 98 / نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
bltمهر نیوز : نرخ رسمی یورو و پوند افزایش یافت/ ثبات قیمت دلار دولتی
bltخبرگزاری موج : قیمت دلار دولتی 23 آبان 98 / نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
bltخوزنیوز : قیمت واقعی کالاها کمتر از رقم فعلی است
bltدیده بان ایران : روایتی از ماجرای ایجاد دلار 4200 تومانی در دولت/ روحانی: سیف نگذاشت نرخ ارز پایین بیاید/ بی محلی رئیس جمهور با مخالفت رئیس وقت بانک مرکزی
bltخبرگزاری موج : قیمت دلار دولتی 2 آبان 98/ نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
bltخبرگزاری موج : قیمت دلار دولتی 28 مهر 98/ نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
bltخبرگزاری موج : قیمت دلار دولتی 21 مهر 98/ نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
bltاقتصاد نیوز : شناسایی منشا سوءاستفاده 60میلیون دلاری در صنعت دارو ایران
bltتیک نیوز : کلاهبرداری از توریست ها با «دلار4200» / برخی دلالان دلارهای گردشگرانِ بی اطلاع را 4200 تومان می خرند
bltاقتصاد نیوز : شیوه جدید کلاهبرداری از توریست ها در ایران!
bltهم اندیشی : وزیرصمت: درآمدها کم است و کفاف زندگی مردم را نمی دهد
bltخبرگزاری موج : قیمت دلار دولتی 7 مهر 98/ نرخ 47 ارز عمده اعلام شد
bltشفاف نیوز : فواید حذف یارانه های پنهان بنزین و انرژی 6
bltهمشهری آنلاین : بی اعتنایی دلار به تصمیم آمریکا؛ سقف تغییرات به 150 تومان رسید
bltرادیو گفتگو : شرکت های دولتی قیمت خدمات را بی سروصدا بالا بردند
bltآریا : مردم هم چوب افزایش نرخ ارز را خوردند و هم از منافعش بی بهره ماندند
bltراه دانا : طنز شفافیت آرا نمایندگان در مجلس/ عملکرد دولت در رونق تولید ضعیف است
bltایران اکونومیست : تخصیص ارز 4200 تومانی را به حداقل ممکن کاهش دهیم
bltپارسینه : جزئیات واردات کالا های اساسی با ارز 4200 تومانی
bltهمشهری آنلاین : واردات ارزان، فروش گران
bltپارسینه : قیمت دلار تا کدام کانال ریزش می کند؟
bltمیزان : کاهش سفر خارجی برای درمان با گسترش تحقیق و توسعه در زمینه اصلاح ژنتیک
bltمشرق نیوز : آیا دلار 4200 توانست امنیت غذایی را تضمین کند؟
bltآفتاب : آیا کاهش قیمت ارز، ارزانی اجناس را نوید می دهد؟
bltخبر خودرو : بخشی از دارو چمدانی از کشور خارج می شود
bltانتخاب : معاون وزیر بهداشت: بخشی از دارو چمدانی از کشور خارج می شود
bltشعار سال : کاهش نرخ ارز، ارزانی کالاها را به دنبال خواهد داشت؟
bltصبحانه با خبر : ریشه هیجان در معاملات سهام شناسایی شد
bltخبرگزاری خانه ملت : کاهش قیمت دلار طبیعی است/نرخ ها بصورت کاذب رشد داشت
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.