مخبر - 1398/07/16 - خاطرات آیت الله هاشمی؛ 15 مهر 1371 تا 1375: وزیر امورخارجه گزارش سفر به نیویورک را داد، آثاری از تغییر مثبت در سیاست آمریکا نسبت به ایران مشاهده کرده

خاطرات آیت الله هاشمی؛ 15 مهر 1371 تا 1375: وزیر امورخارجه گزارش سفر به نیویورک را داد، آثاری از تغییر مثبت در سیاست آمریکا نسبت به ایران مشاهده کرده
آقاى [عبدالله] نوری، وزیركشورآمد. اطلاع داد كه طرفداران [گلبدین] حكمتیار، [رهبر حزب اسلامی افغانستان] در هرات، در درگیرى با حاكم هرات رو به شكست اند و جمعى از افسران حكمتیار، با دو هلى كوپتر فرار كرده و نزدیك مرز ایران نشسته اند و به ایران پناه آورده اند
خاطرات آیت الله هاشمی؛ 15 مهر 1371 تا 1375: وزیر امورخارجه گزارش سفر به نیویورک را داد، آثاری از تغییر مثبت در سیاست آمریکا نسبت به ایران مشاهده کرده

پایگاه خبری تحلیلی انتخاب (Entekhab.ir) : خاطرات آیت الله هاشمی؛ 15 مهر 1371 تا 1375: آقای نوری، وزیرکشور اطلاع داد که طرفداران حکمتیار، [رهبر حزب اسلامی افغانستان] در هرات، در درگیری با حاکم هرات رو به شکست اند ؛ جمعی از افسران حکمتیار به ایران پناه آورده اند/ فرزند آقای طبسی از جلسه دادگاه شکایت او از آقای خویینی ها، [مدیرمسئول روزنامه سلام] گفت؛ از موضع دادگاه که تلاش می کردند از او رضایت نامه بگیرند و نداده، ناراضی بود / وزیر امورخارجه گزارش سفر به نیویورک را داد، آثاری از تغییر مثبت در سیاست آمریکا نسبت به ایران مشاهده کرده«انتخاب»، خاطرات مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی را از سال 1371 تا 1375، هر شب منتشر می کند. پیشتر، خاطرات «آیت الله» از سال 58 تا 71 در «انتخاب» منتشر شده بود

به گزارش «انتخاب»؛ متن خاطرات آیت الله هاشمی در روز 15 مهر 1371 تا 1375 در زیر آمده است:

سال 1371

استانداران گيلان و اصفهان آمدند؛ گزارش دادند و براى امور استان كمك خواستند و خواستار سفرم به آنجا شدند. آقاى [محمدرضا] نعمت زاده، [وزير صنايع] آمد. گزارش طرح هاى صنعتى در دست اجرا را داد و براى گرفتن ارز بيشتر سرمايه گذارى كمك خواست.
شوراى عالى جوانان، اولين جلسه خود را داشت. آيين نامه داخلى شوراى عالى و كميسيون ها را تصويب كرديم. ظهر، عفت و فاطى ناهار را در دفترم بودند. عصر در جلسه هيأت دولت شركت كردم. بيمه هاى اجتماعى عمومى و كمك به اقشار آسيب پذير در دستور بود؛ ارقام عظيمى بايد بپردازيم.
به خانه آمدم. آقاى [عبدالله] نوري، وزيركشورآمد. اطلاع داد كه طرفداران [گلبدين] حكمتيار، [رهبر حزب اسلامي افغانستان] در هرات، در درگيرى با حاكم هرات رو به شكست اند و جمعى از افسران حكمتيار، با دو هلى كوپتر فرار كرده و نزديك مرز ايران نشسته اند و به ايران پناه آورده اند.

سال 1372

صبح زود به فرودگاه [مهرآباد] رفتيم. از ديشب باران سبكى مى بارد. عفت و ياسر هم بودند. بلافاصله به سوى مشهد پرواز كرديم. [آقايان علي محمد بشارتي و اكبر تركان]، وزیران كشور و راه و ترابری، آقاى ميرزاده و آقاى [جلیل] بشارتى، [رییس دفتر امور مناطق محروم] و محافظان و از دفترمان و نمايندگان استان هم بودند.
ساعت هشت و نیم صبح در مشهد فرود آمديم. استقبال رسمى در فرودگاه انجام شد. مردم در خيابان هاى مشهد، استقبال گرم و با شكوه و پُرشورى داشتند. در دارالزُهد [حرم امام رضا(ع)]، در جمع خانواده هاى ايثارگران شركت كردم. بعد از استماع گزارش، سخنرانى دلگرم كننده براى آنها داشتم.
سپس در اجتماع عظيم مردم در صحن شرکت کردم و به احساسات بسيار باشكوه مردم پاسخ دادم. آقاى [عباس واعظ] طبسى، [تؤلیت آستان قدس رضوی]، خيرمقدم گرمى گفت و من سخنرانى فشرده اى ايراد كردم. نزديك ظهر مراسم تمام شد.
در اتاق مُشرف بر حرم شريف، زيارت مختصرى كردم و بعد از نماز ظهر و عصر و ناهار، تا ساعت سه و نیم استراحت نمودم. ناصر، فرزند آقاى طبسى آمد و از جلسه دادگاه تعريف كرد كه به شكايت او از آقاى [سید محمد موسوی] خویينى ها، [مدیرمسئول روزنامه سلام] رسيدگى مى كرد؛ از موضع دادگاه و اعضای هيأت منصفه كه تلاش مى كردند از او رضايت نامه بگيرند و نداده، ناراضى بود.
عصر در جمع طلاب و علما در دانشگاه رضوى شركت كردم. بعد از ابراز احساسات بسيار پُرشور و خيرمقدم آقاى طبسى، من دربارة وظايف روحانيت در اين مقطع زمانى و ضرورت استفاده از فرصت بى نظيرى كه در اختيارمان آمده، در بُعد مديريت كشور و تبليغ اسلام خالص و بى پيرايه، مفصل صحبت کردم.
شب در استاندارى خراسان، در جلسه شوراى عالى ادارى شركت كردم. گزارش هاى خوب و دلگرم كنندة [آقای اسماعیل مفیدی]، استاندار و مديران كل صنعت و جهاد و برنامه و آب و كشاورزى را شنيدم؛ همگى در جهت سرعت سازندگى و توفيق برنامه اول و نيازها در برنامه دوم بود. تقاضاهاى نمايندگان مشهد نیز مطرح شد. من صحبت کردم.
بعد از صرف شام، مراجعت کردیم. در راه آقاى كريمى، [قائم مقام آستان قدس رضوی]، با عبور از زيرگذر اطراف حرم توضيحات داد. در مسير رفت و برگشت به احساسات مردم جواب دادم. آخر شب به زيارت حرم مطهر رفتم.

سال 1373

ساعت یازده صبح براى اقامه جمعه به دانشگاه تهران رفتم. خطبه اول را به عدالت اجتماعى و تجارت، به منظور اعلام برنامه كنترل قيمت ها اختصاص دادم و طرح كنترل قيمت ها، به منظور مبارزه با گرانفروشى را تشریح کردم که مورد استقبال شديد مستمعان قرار گرفت؛ زمينه اقتصادى و اقدام مهياست.1
ظهر بستگان جمع بودند. دكتر ميلانى هم براى تأكيد بر اجراى دستورات غذايى آمده بود. قسمت زيادى از وقت، به مطالعه بولتن ها و گزارش ها گذشت. تلفنى با آیتالله خامنه اى دربارة پيام تأييد برنامه مبارزه با گرانى صحبت كرديم. شب پيام كوتاه ايشان خطاب به من، در تأييد اظهارات و برنامه منتشرشد2؛ براساس توافقمان در مذاكرات يكشنبه شب گذشته بود.

سال 1374

اول وقت براي نماز بيدار شديم. نمنم باران هم بود. ساعت هشت صبح، مراسم براي امضای توافقنامه ها با حضور دو ریيسجمهور بود. آقايان ولايتي و كلانتري، از سوي ما امضاكردند. بلافاصله به سوي فرودگاه حركت كرديم. وزير همراه، عوض شد و اين بار وزير فرهنگ و اطلاعات بود. خودش را معرفي كرد و گفت، بيست سال از عمرش به جنگچريكي گذشته و همشهري ریيسجمهور است. همراه ما تا شهرهوشيمين- سايگون سابق- آمد. در راه سئوالات زيادي از او، دربارة مسایل فرهنگي و آموزشي نمودم. از فضای آنجا مي شد، از زير ابرها زمين را ديد، جنگل و رودخانه را مي ديديم.
در فرودگاه از سوي [آقای چوان دونچان]، شهردار و ریيسكميته خلق و مديران شهر استقبال شديم. در راه تا اقامتگاه، شهردار توضيحات خوبي راجع به شهر داد. پنج ميليون نفرجمعيت، با روزانه پنجاه ميليمتر باران - در فصل باران- و رشد زياد جمعيت و برنامه تأمين مسكن و كمك جنوب به شمال، در امور زيادي از جمله استفاده از برق شمال دارند. مردم هنوز به اينجا سايگون هم مي گويند. قبل از ورود، باران سنگيني مي باريده كه به محض ورود ما قطع شده بود.
اقامتگاه خوبي است. بعد از ناهار و نماز و استراحت، ساعت چهارونیم براي بازديد از يك مركز صنايعدستي رفتيم كه وسيع و جالب است. گفتند كه در سال 23 ميليون دلار فروش دارند. حدود بيست هزار نفر برايشان كار مي كنند. بيشتر موادشان چوب، صمغ گياهي و صدف است. از نحوه كار و نمايشگاه ها بازديدكرديم و سپس مقداري در خيابان ها دور زديم. شهر شلوغ و پيشرفته اي است؛ خيلي از هانوي قوي تر است.
مغرب به مسجد نورالايمان شهر رفتيم. جمعي از مسلمانان اينجا جمع بودند. استقبال گرميكردند. كودكان دختر و پسر را هم آورده بودند كه شعار مي دادند و گل مي پاشيدند. نمازجماعت به امامت من خوانده شد. با امامجماعت، چند جمله اي عربي صحبت كردم. گفت در ويتنام، حدود پنجاه هزار نفر مسلمان هست كه پنج هزار نفرآن در هوشي مينه ساکناند. اين شهر، دوازده مسجد دارد. يك نفر پاكستاني شيعه هم بود. تاجر برنج است و فارسي هم مي دانست؛ در قم بوده. او گفت، بنا بوده سيصد نفر جمع شوندكه دولت مانع شده است. چندكلمه اي برايشان صحبت كردم1. امام جماعت هم خيرمقدم گفت. فرش مناسب خوبی به مسجد هديه دادم.
سپس به سوي كاخ رياستجمهوري سابق، براي ضيافت شام رفتيم. قبل از شام، نحوه و كيفيت تسخير سايگون و اينكاخ و آن تانكيكه دروازه را گشوده، توضيح دادند. گفتند، قبل از تسليم، دو بمب هم روي كاخ انداخته اند.
قبل از شام، [آقای چوان دونچان]، شهردار، با صحبتكوتاهي خيرمقدم گفت و من در جواب، مقداري سربهسر آمريكايي ها گذاشتمكه بايد از اين حادثه عبرت بگيرندكه زنداني ديروز رژيم شاه- خودِ من- اكنون میهمانكاخ ریيسجمهورسابق سايگون - همپالگي شاه- است. تنوع غذاهايشان خيلي جالب بود؛ عمدتاً از ماهي و ميگو آماده كرده بودند.
به سوي اقامتگاه حركت كرديم. باران شديدي مي باريد. جالب است كه مدام براي مقابله با مشكل باران دایمي، ابتكاراتي دارند؛ مثلاً پوشش هاي مناسب پلاستيكي روي دوچرخه و موتورسيكلت و پياده درست کردهاند. اينجا هم عمده حمل و نقل مسافر با دوچرخه و موتور سيكلت است، ولي ماشين بيشتر از هانوي دارند. سئوالات زيادي در مورد سرنوشت سران و نيروي هاي نظامي و امنيتي رژيم سابق كردم. جواب ها نوعاً حاكي از عفو و آموزش و توبه آنها بود و مي گفتند، از آنها كسي زنداني نيست و اعدام هم نشده و آنها كه فرار كرده اند، مي توانند برگردند، ولي باورش مشكل است. مهدي و فاطي هم براي ديدن تونل هاي مبارزين در زمان جنگ رفته بودند كه برايشان جالب است.

سال 1375

آقاى دكتر ولايتى، [وزیر امورخارجه] آمد. گزارش سفر به نيويورك، براى سالگرد [تأسیس] سازمان ملل1 را داد و گفت، امسال مديران سازمان ملل، توجه بيشترى به ايران داشتند و در مذاكره با تروئيكا [= اتحادیه اروپا]، نرم ترشدن موضع اروپا نسبت به ايران را لمس كرده است. مسأله [سلمان] رشدى را هم اصلاً مطرح نكرده اند و آثارى از تغيير مثبت در سياست آمريكا نسبت به ايران را هم ديده و حتى اسرایيل هم پس از انتخاب [بنیامین] نتانياهو، [نخستوزیر اسراییل]، خصومت با اعراب را - نسبت به ايران - در اولويت دارد.
در مورد طالبان هم گفت، روسيه و كشورهاى مشتركالمنافع، پس از برخورد منفى و تند ابتدايي موضع شان را تعديلكرده اند و احتمالاً نوعى هماهنگى با آمريكا براى ماندن طالبان دارند. قرار شد آقاى [محمود] واعظى، [معاون اروپا و آمریکای وزارت امورخارجه]، براى كشف سياست واقعى آنها به روسيه سفر كند.
آقاى [اسماعیل] فردوسى پور آمد. براى منزل و مركز فرهنگى طبس و ديوان عدالت [اداری] استمداد كرد. آقاى [علی] مبينى [دهکردی]، استاندار چهارمحال بختيارى آمد و براى عمران بيشتر و كمك براى تشكيل شركت عمران استان، براى جذب سرمايه هاى مردمى استمداد كرد و از حمايت هاى من در مقابل مخالفانش اظهار امتنان كرد.
جلسه اى براى بررسى طرح آبراه خليج فارس- خزر داشتيم. مشاوران طرح گزارش دادند و من سئوالات مهمى دربارة اصل مسير و گزينه تونل در ارتفاعات، به جاى آببندها و امكان استفاده صيادى و بازيافت انرژى از پتانسيل جريان آب و مقدار بار و درآمدهاى حمل و نقل مطرح كردم كه قرار شد، بعداً جواب بدهند.
عصر در جلسه هیأت دولت، بند (ج) بودجه و لايحه فقرزدايى در دستور قرارگرفت و ناتمام ماند. شب میهمان آيت الله خامنه اى بودم. دربارة مسایل افغانستان و لايحه فقرزدايى بحث كرديم. سپس دربارة مجمع تشخيص مصلحت نظام، با شكل جديد و تركيب اعضا و كمى هم دربارة انتخابات مذاكره كرديم.

منبع خبر : انتخاب

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
آمریکا   حزب اسلامی   افسران   گزارش سفر   نیویورک  
اخبار مرتبط
قربانیان کرونا در آمریکا به مرز 88 هزار نفر رسید
مردم نیوز
«رابرت دنیرو» فرماندار نیویورک می شود
خبرگزاری دانشجو
کرونا در آمریکا؛ ثبت بیش از 2000 مورد مرگ در 24 ساعت/ کمبود فضا در نیویورک برای دفن اجساد/ پنتاگون وارد میدان شد
آریا
نیویورک و کالیفرنیا در صدر آسیب دیده ترین ایالت ها از کرونا
ایسنا
آزمایش داروی معده برای درمان کرونا در آمریکا
بهار نیوز
دیوان عالی آمریکا از قانون ترامپ در زمینه منع ورود مهاجران حمایت کرد
العالم
آخرین رویداد ها از جهان کرونایی
صدا و سیما
شمار قربانیان کرونا در آمریکا به 23640 نفر رسید
رجانیوز
انباشت زباله های پلاستیکی در آمریکا/عکس
شفا آنلاین
زندان های آمریکا از نقاط خطرناک شیوع کرونا؛ ابتلای 700 زندانی در زندان های نیویورک
میزان
ورشکستگی های آمریکا در بحران کرونا رکورد می زند
آریا
لغو پروازهای شرکت های هواپیمایی آمریکا
افکار نیوز
تناقض گویی های کرونایی ترامپ: قرنطینه نخواهم کرد!
خبرگزاری دانشجو
شمار جان باختگان کرونایی آمریکا از هزار نفر گذشت
ایرنا
تکذیب اتهام دخالت چین در حمله سایبری به اکوئیفاکس آمریکا
ایسنا
تلاش آمریکایی ها برای دست اندازی به اموال ایران در ایتالیا ناکام ماند
تسنیم
ترامپ با خروج از برجام، تنش را جایگزین دیپلماسی کرد
ایرنا
تصاویر | برگزاری مراسم سال نوی میلادی درمیدان تایمز نیویورک تحت تدابیر شدید امنیتی
خبرآنلاین
روسیه: گوترش چشم های خود را بر تاخیر آمریکا در صدور ویزا بسته است
ایسنا
وقتی سرطان دهان جان یک بیمار را نجات داد!
دندانه
«مایکل بلومبرگ» نامزد انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا شد
مهر نیوز
سندرز خواستار بازگشت فوری آمریکا به برجام شد
ایرنا
بحران خودکشی افسران پلیس در آمریکا
مردم نیوز
خودکشی نیروهای پلیس در آمریکا برای سومین سال پیاپی افزایش یافت
مردم نیوز
چرا روحانی پیشنهاد ترامپ برای ملاقات را رد کرد؟/ واعظی: برخی کشورهای عربی دوست ندارند وضعیت فعلی بین ایران و آمریکا تغییر کند
اقتصاد نیوز
رئیس جمهوری ترکیه:ترکیه به خرید نفت و گاز از ایران ادامه می دهد/ ترسی از آمریکا نداریم
ساعت 24
دهقانی: سیاست فاجعه بار هسته ای آمریکا باید متوقف شود
ایرنا
واکنش یک فرمانده الحشد الشعبی به سخنان وزیر سعودی
تیک نیوز
ادعای رویترز: آمادگی روحانی برای بحث درباره تغییرات برجام
جنوب نیوز
رئیس جمهور امروز در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می کند
شبکه الکوثر
روحانی بداند در صحن سازمان ملل نه یک فرمانده نظامی بلکه یک رئیس جمهور است
نامه نیوز
تصاویر| دیدارهای روحانی در نیویورک
آفتاب
گزارش فرانس 24 در باره تلاش پاریس برای کاهش تنش ها میان ایران و آمریکا
العالم
مکرون: امیدوارم تا ساعات آینده اتفاق های خوبی درباره ایران رخ دهد
اقتصاد آنلاین ایران
وقتی اروپایی ها نقاب از چهره برداشتند
مشرق نیوز
مکرون: برای راه حلی پایدار در منطقه(خلیج فارس)هر کاری می کنم
وانا نیوز
جانسون به فساد اخلاقی و مالی متهم شد
باشگاه خبرنگاران
آمریکا آزادی تردد روحانی را محدود کرد
مردم سالاری
دیدار های نیویورکی روحانی
خبرگزاری دانشجو
احتمال از سرگیری مذاکرات کارشناسی کره شمالی و آمریکا
تسنیم
اخبار مرتبط
bltمردم نیوز : قربانیان کرونا در آمریکا به مرز 88 هزار نفر رسید
bltخبرگزاری دانشجو : «رابرت دنیرو» فرماندار نیویورک می شود
bltآریا : کرونا در آمریکا؛ ثبت بیش از 2000 مورد مرگ در 24 ساعت/ کمبود فضا در نیویورک برای دفن اجساد/ پنتاگون وارد میدان شد
bltایسنا : نیویورک و کالیفرنیا در صدر آسیب دیده ترین ایالت ها از کرونا
bltبهار نیوز : آزمایش داروی معده برای درمان کرونا در آمریکا
bltالعالم : دیوان عالی آمریکا از قانون ترامپ در زمینه منع ورود مهاجران حمایت کرد
bltصدا و سیما : آخرین رویداد ها از جهان کرونایی
bltرجانیوز : شمار قربانیان کرونا در آمریکا به 23640 نفر رسید
bltشفا آنلاین : انباشت زباله های پلاستیکی در آمریکا/عکس
bltمیزان : زندان های آمریکا از نقاط خطرناک شیوع کرونا؛ ابتلای 700 زندانی در زندان های نیویورک
bltآریا : ورشکستگی های آمریکا در بحران کرونا رکورد می زند
bltافکار نیوز : لغو پروازهای شرکت های هواپیمایی آمریکا
bltخبرگزاری دانشجو : تناقض گویی های کرونایی ترامپ: قرنطینه نخواهم کرد!
bltایرنا : شمار جان باختگان کرونایی آمریکا از هزار نفر گذشت
bltایسنا : تکذیب اتهام دخالت چین در حمله سایبری به اکوئیفاکس آمریکا
bltتسنیم : تلاش آمریکایی ها برای دست اندازی به اموال ایران در ایتالیا ناکام ماند
bltایرنا : ترامپ با خروج از برجام، تنش را جایگزین دیپلماسی کرد
bltخبرآنلاین : تصاویر | برگزاری مراسم سال نوی میلادی درمیدان تایمز نیویورک تحت تدابیر شدید امنیتی
bltایسنا : روسیه: گوترش چشم های خود را بر تاخیر آمریکا در صدور ویزا بسته است
bltدندانه : وقتی سرطان دهان جان یک بیمار را نجات داد!
bltمهر نیوز : «مایکل بلومبرگ» نامزد انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا شد
bltایرنا : سندرز خواستار بازگشت فوری آمریکا به برجام شد
bltمردم نیوز : بحران خودکشی افسران پلیس در آمریکا
bltمردم نیوز : خودکشی نیروهای پلیس در آمریکا برای سومین سال پیاپی افزایش یافت
bltاقتصاد نیوز : چرا روحانی پیشنهاد ترامپ برای ملاقات را رد کرد؟/ واعظی: برخی کشورهای عربی دوست ندارند وضعیت فعلی بین ایران و آمریکا تغییر کند
bltساعت 24 : رئیس جمهوری ترکیه:ترکیه به خرید نفت و گاز از ایران ادامه می دهد/ ترسی از آمریکا نداریم
bltایرنا : دهقانی: سیاست فاجعه بار هسته ای آمریکا باید متوقف شود
bltتیک نیوز : واکنش یک فرمانده الحشد الشعبی به سخنان وزیر سعودی
bltجنوب نیوز : ادعای رویترز: آمادگی روحانی برای بحث درباره تغییرات برجام
bltشبکه الکوثر : رئیس جمهور امروز در مجمع عمومی سازمان ملل سخنرانی می کند
bltنامه نیوز : روحانی بداند در صحن سازمان ملل نه یک فرمانده نظامی بلکه یک رئیس جمهور است
bltآفتاب : تصاویر| دیدارهای روحانی در نیویورک
bltالعالم : گزارش فرانس 24 در باره تلاش پاریس برای کاهش تنش ها میان ایران و آمریکا
bltاقتصاد آنلاین ایران : مکرون: امیدوارم تا ساعات آینده اتفاق های خوبی درباره ایران رخ دهد
bltمشرق نیوز : وقتی اروپایی ها نقاب از چهره برداشتند
bltوانا نیوز : مکرون: برای راه حلی پایدار در منطقه(خلیج فارس)هر کاری می کنم
bltباشگاه خبرنگاران : جانسون به فساد اخلاقی و مالی متهم شد
bltمردم سالاری : آمریکا آزادی تردد روحانی را محدود کرد
bltخبرگزاری دانشجو : دیدار های نیویورکی روحانی
bltتسنیم : احتمال از سرگیری مذاکرات کارشناسی کره شمالی و آمریکا
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.