مخبر - 1398/07/15 - اطلاعاتی تازه درباره مشکل آلبوم محسن چاوشی و شعر مولانا

اطلاعاتی تازه درباره مشکل آلبوم محسن چاوشی و شعر مولانا
هادی حسینی (تهیه کننده موسیقی) در تاریخ ششم مردادماه امسال از انتشار آلبوم جدید محسن چاووشی خبر داده بود که «قمارباز» نام داشت اما چندی بعد یعنی 23 مردادماه، حسینی از وجود مشکلاتی خبر داد که مانع اخذ مجوز نهایی اثر شده است. ماجرا از این قرار بود که دهمین و آخرین آلبوم محسن چاووشی که «قمارباز» نام ...
اطلاعاتی تازه درباره مشکل آلبوم محسن چاوشی و شعر مولانا

هادی حسینی (تهیه کننده موسیقی) در تاریخ ششم مردادماه امسال از انتشار آلبوم جدید محسن چاووشی خبر داده بود که «قمارباز» نام داشت اما چندی بعد یعنی 23 مردادماه، حسینی از وجود مشکلاتی خبر داد که مانع اخذ مجوز نهایی اثر شده است.
ماجرا از این قرار بود که دهمین و آخرین آلبوم محسن چاووشی که «قمارباز» نام دارد به دلیل اصلاحاتی از سوی شورای شعر و ترانه وضعیتی بلاتکلیف داشت. اصلاحیه اصلی علاوه بر مخالفت با انتخاب نام «قمارباز» که براساس ترک اصلی انتخاب شده، مربوط به ابیاتی از همین غزل است. شورای شعر و ترانه وزارت ارشاد به وجود بیت «تو به مرگ و زندگانی هله تا جز او ندانی/ نه چو روسپی که هر شب کشد او به یار دیگر» واکنش نشان داده بود.
محمد الهیاری فومنی (مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد) درباره وضعیت فعلی آخرین آلبوم محسن چاووشی که اغلب قطعات آن سروده مولانا و سعدی است و هنوز موفق به اخذ مجوز نشده و دیدگاه دفتر موسیقی و شواری شعر و ترانه و عملکرد این مجموعه نسبت به اتفاقاتی مشابه وضعیت آلبوم محسن چاووشی گفت: به هرحال شورای شعر و ترانه ملاحظاتی دارد که کلی است. تصمیمات اتخاذ شده توسط اعضا نیز بر اساس آن موارد اتخاذ می شود.
وی با ورود به مبحث ادبیات و ترجمه، افزود: اگر توجه کنید، اشعار شاعری مانند گوته یا نویسنده ای مانند شکسپیر با زبان اصلی اش قابل فهم تر است. یعنی اشعار و آثار نویسندگان خارجی پس از ترجمه، خواه ناخواه دستخوش تغییراتی می شود، که آن تغییرات گاه مفهوم و منظور اثر و صاحب اثر را تحت تاثیر قرار می دهد.
الهیاری ادامه داد: به طور کلی نگاه من و دیگر همکارانم جهانی است، و بر اساس دیپلماسی فرهنگی شکل گرفته و پیش می رود. در این میان یکی از راه های توسعه دیپلماسی فرهنگی مان این است که راجع به شاعران و ترانه سرایان خودمان نیز به این موضوع توجه می کنیم؛ تا به این ترتیب نگاه و منظور قدمای خود را به کشورهای دیگر انتقال دهیم. اما آیا آن چیزی که از مولانا به عنوان شعر در کتابی انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی ترجمه می شود، دقیقا گویای همان چیزی است که مولانا گفته است؟ طبیعتا خیر. یعنی همانطور که ترجمه آثار گوته، گویای تمام و کمال حرف و مقصود نویسنده نیست، ترجمه اشعار مولانا نیز گویای حرف و منظور اصلی شاعر نخواهد بود. واضح تر اینکه، همان رویه ای که درباره اشعار گوته طی ترجمه اتفاق می افتد، درباره مولانا و دیگر شاعران ما نیز رخ می دهد.
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد ادامه داد: توضیحاتی که ارائه کردم درباره فضای شعر است. در فضای موسیقی نیز با این صورت مسئله مواجه هستیم که اشعاری از قدمای ما قرار است توسط خواننده ای خوانده شود. آن اشعار گاه در قالب سنتی و موسیقی دستگاهی مورد استفاده قرار می گیرند و گاه در ژانری تقریبا پاپ خوانده می شوند، که در این صورت یعنی قرار است ده ها هزار نفر آن اثر را بشنوند یا ببینند. این اتفاق از طرفی خوب است؛ زیرا به اشعاری از بزرگان و قدما پرداخته می شود و آن آثار این اقبال را پیدا می کنند تا توسط مخاطبان شنیده شوند. قاعدتا زمانی که در میان انبوه ترانه های موجود ما ومخاطب متوجه این موضوع می شویم که شعری با کیفیت مورد توجه قرار گرفته و خوانده شده، خوشحال می شویم و واقعا هم باعث خوشحالی است.
وی افزود: در این میان نکته ای وجود دارد. اینکه شعری از مولانا را چگونه و در چه قالبی اجرا کنیم تا توسط شنونده فهمیده شود و مفاهیم عرفانی آن، معانی زمینی به خود نگیرد و در نهایت بدون آنکه حالتی سطحی و دم دستی پیدا کند، به مخاطب منتقل شود.
الهیاری در پاسخ به این سوال که مسئولیت این موارد و رفع نواقصی که طی آن به وجود می آید، به عهده کدام بخش یا چه کسانی است، گفت: سختی پرداختن به موضوعات ذکر شده و مسائلی از این دست به عهده شورای شعر و ترانه است زیرا اعضای این بخش هستند که باید تدبیری بیاندیشند و در نهایت تصمیمی درست اتخاذ کنند. از طرفی پرداخت و توجه درست به شعر و درک آن، همچنین چگونگی استفاده از آن در اثری موسیقایی، هنر و خلاقیت تهیه کننده و خواننده را نیز می طلبد. اینکه شعری کلاسیک را به دنیای حال بیاوریم و برای ارائه آن در یک اثر پاپ، زبان آن را امروزی کنیم، به خلاقیت نیاز دارد؛ زیرا همانطور که گفتم طی این روند، باید فضای عرفانی اثر حفظ شود تا مضامین اصلی آن جنبه مادی و زمینی به خود نگیرد.
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد در تشریح وضعیت نهایی دهمین آلبوم محسن چاووشی گفت: صحبت بر سر این موضوع بود که اگر قرار باشد یک یا دوبیت یا یک واژه از شعر مورد نظر خوانده نشود، ممکن است شعر ناقص شود و آسیب ببیند. یا ممکن است بیتی موقوف المعانی باشد. یعنی نبودش معنی کلی ابیات بعدی و به طور کلی شعر را تحت تاثیر قرار دهد.
الهیاری، درباره رأی و خواست شورای شعر و ترانه و شورای موسیقی گفت: من برای آنکه مسئله مذکور را به سرانجام برسانم، هم در جلسات شورای شعر و هم در جلسات شورای موسیقی هر کدام دو نوبت حضور داشتم تا از جزییات بیشتر پرونده مطلع شوم. رای شورای شعر این بود که بهتر است جای آن شعر، اثر دیگری از مولانا جایگزین شود. اعضای شورای موسیقی نیز نسبت به برخی اشکالات فنی (مثلا ضرباهنگ ها) نظراتی داشتند.
وی ادامه داد: طی جلسات حضورم در شورای موسیقی و شورای شعر و ترانه متوجه شدم ذره ای بغض و ناراحتی نسبت به خواننده و شعر و اثر وجود ندارد. این اتفاق مانند دیگر مسائلی است که کم و بیش درباره خوانندگان و دیگر آثار وجود دارد و اعضای هر دو شورا به دور از این مسائل کارهای کارشناسی را انجام می دادند.
الهیاری گفت: با اینکه مسئله آلبوم و آهنگ محسن چاووشی توسط کارشناسان هر دو شورای ذکر شده پیگیری شده بود اما برای اطمینان بیشتر با کارشناسانی بیرون از ارشاد نیز مشورت کردم.
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، درباره وضعیت فعلی آلبوم آخر چاووشی گفت: در حال حاضر صورت مسئله برای ما مشخص است و می دانیم باید چه کارهایی را انجام دهیم. اما موضوع ناراحت کننده این است که افرادی به جز عوامل تولید و تهیه آلبوم و خارج از ارشاد فضاسازی های رسانه ای می کنند و با نشر پست ها و مطالب نادرست اخبار را به گونه ای دیگر به گوش مخاطبان می رسانند. مثلا گفته بودند از عوامل تولید خواسته شده کلمه مشخصی را از شعر حذف کنند! آنهم از اثری متعلق به شاعری کلاسیک! مطمئنا هیچ شورایی، تحت هیچ شرایطی همچین کاری نمی کند و چنین رای صادر نمی کند و به این سمت و سو نمی رود که فلان کلمه از شعر حذف شود. در نهایت این پیشنهاد مطرح می شود که شعری دیگر جایگزین اثر مورد نظر شود. که این اتفاق افتاد.
محمد الهیاری ادامه داد: به طور معمول برخی از خوانندگان پیشکسوت مطرح، زمانی که مثلا به سراغ یک غزل از حافظ می روند به خواست و نظر و انتخاب خودشان چند بیت از آن اثر را می خوانند، نه همه آنرا. ما حتی به این فکر کردیم که چند بیت از اثر خوانده نشود اما در مقطعی بهتر دیدیم که شعری دیگر جایگزین شود تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود.
الهیاری افزود: حال مراحل ذکر شده را گذرانده ایم و بر اساس جلسات و گفت وگوهای انجام شده با دو شورای شعر و موسیقی به نتایج مشخصی رسیده ایم. اما آنچه آزار دهنده است این است که عده ای در فضای مجازی علاوه بر نشر اخبار نادرست به کارشناس شورای شعر و ترانه و شورای موسیقی تاخته اند. چنین مسائلی باعث می شود فضا دوقطبی و ملتهب شود و مشکلات دیگری ایجاد خواهد شد. در چنین شرایطی به جای آنکه کارشناسان و تهیه کننده و عوامل اثر با تعامل و گفت وگو مشکلات موجود را حل کنند و کار به سرانجام برسانند در نحوه تصمیم گیری با مسائلی مواجه می شوند و به هر حال روند طی شده از مدار عقلانیت خارج می شود.
محمد الهیاری در پایان گفت: ما در حوزه فرهنگ و هنر فعالیت می کنیم و هیچ چاره ای جز گفت وگو و تعامل نداریم تا به این ترتیب نسبت به فضای فکری یکدیگر به شناخت درست برسیم و بدانیم اگر سوتفاهمی وجود داشته از چه ناحیه ای بوده است. هرچه از فضای گفت وگو فاصله بگیریم باعث بلندتر شدن دیوارها خواهیم شد و طبیعتا اتخاذ تصمیم درست میسر نخواهد؛ لذا امیدورام طی روزهای آینده با تعاملی که میان ما و تهیه کننده و خواننده صورت می گیرد، مشکلات و مسائل موجود حل شود و انتشار آلبوم روند معمول خود را طی کند.

منبع خبر : ستاره نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
آلبوم   محسن چاووشی   محسن چاوشی  
اخبار مرتبط
موضوعات داغ موسیقی سال 98 در توییتر
صدا و سیما
ماجرای دعوای ابی و محسن چاوشی چه بود؟ + عکس
سیمرغ
(عکس و فیلم) دعوای عجیب محسن چاوشی و مهشید حامدی همسر ابی؛ پیام ابراهیم حامدی به محسن چاووشی
فرارو
پاسخ محسن چاوشی به توهین زن خواننده لس آنجلسی
مشرق نیوز
«ضمیر خودسر» با صدای محسن چاووشی+صوت
خبرگزاری ایلنا
گاف محسن چاوشی در آلبوم جدیدش
خبرآنلاین
دانلود آلبوم جدید محسن چاوشی بنام بی نام
افکار نیوز
حمایت رستاک از آلبوم جنجالی «محسن چاوشی»/ عکس
افکار نیوز
فیلم/ روش عجیب چاووشی برای دور زدن ارشاد
صراط
فیلم | محسن چاوشی چگونه ارشاد را دور زد؟ | «بی نام» یا «قمارباز»؛ ماجرا چه بود؟
همشهری آنلاین
روش عجیب چاووشی برای دور زدن ارشاد (فیلم)
عصر ایران
خواننده ای که بی حاشیه نمی تواند کار کند
روز پلاس
حسین خانی: از محسن چاوشی و طرفدارانش گله دارم
آریا
نقد و بررسی "بی نام" محسن چاووشی 48 ساعت پس از انتشار
سایت جماران
کَلکی که محسن چاوشی به وزارت ارشاد زد
هفت صبح
فیلم | کَلکی که محسن چاوشی به وزارت ارشاد زد
خبرآنلاین
اولین نقدها درباره آلبوم بی نام محسن چاوشی
هفت صبح
آلبوم جدید محسن چاوشی؛ معجون مولوی و سعدی با نی انبان و گیتار الکتریک!
خبرآنلاین
آلبوم بینام محسن چاوشی؛ قمارِ "بی نام"
فرارو
آلبوم «بی نام» محسن چاوشی؛ تکراری و بی هویت
برترین ها
محسن چاوشی سرانجام «بی نام» را منتشر کرد
ستاره نیوز
آلبوم جدید«محسن چاوشی» بالاخره منتشر می شود/ عکس
افکار نیوز
مکان برگزاری نمایشگاه کتاب سال 99 مشخص شد/کنایه یک شاعر به سورپرایز وزیر ارتباطات/ بدقولی محسن چاوشی در انتشار آلبوم جدیدش/برندگان «عصر جدید» این روز ها مشغول چه کاری هستند؟
باشگاه خبرنگاران
تاخیر در انتشار آلبوم جدید محسن چاوشی
باشگاه خبرنگاران
آلبوم جدید محسن چاوشی فردا منتشر نمی شود
خبرگزاری موج
تعویق انتشار آلبوم چاووشی برای چهارمین بار
بهار نیوز
دلجویی از هواداران به سبک «محسن چاوشی»
افکار نیوز
آلبوم موسیقی هم لاکچری شد | قیمت آلبوم جدید محسن چاوشی
همشهری آنلاین
محسن چاوشی؛ مرد شریف یا شومن صرف؟!
نصف جهان
پرحاشیه ترین آلبوم محسن چاوشی با اسمی کنایه آمیر
خبرگزاری دانشجو
بازگشت چاوشی به «مولوی» در پسا «ابراهیم»
بهار نیوز
محسن چاوشی؛ مردِ شریف یا شومنِ صرف؟
خبر داغ
کار محسن چاوشی انساندوستانه بود یا تبلیغات زیرپوستی؟
صبحانه با خبر
نخستین تیزر آلبوم محسن چاوشی منتشر شد
آریا
محسن چاووشی تیزر آلبوم جدیدش را منتشر کرد+فیلم
خبرگزاری ایلنا
اولین تیزر از آلبوم «بی نام» چاوشی منتشر شد/ فیلم
افکار نیوز
اولین تیزر از آلبوم «بی نام» چاوشی
باشگاه خبرنگاران
اولین تیزر از آلبوم «بی نام» محسن چاوشی
افکار نیوز
آلبوم چاوشی 26 آذر منتشر می شود/ کاور آلبوم لو رفت
آریا
«بی نام» محسن چاوشی26 آذر منتشر می شود
ایران آنلاین
اخبار مرتبط
bltصدا و سیما : موضوعات داغ موسیقی سال 98 در توییتر
bltسیمرغ : ماجرای دعوای ابی و محسن چاوشی چه بود؟ + عکس
bltفرارو : (عکس و فیلم) دعوای عجیب محسن چاوشی و مهشید حامدی همسر ابی؛ پیام ابراهیم حامدی به محسن چاووشی
bltمشرق نیوز : پاسخ محسن چاوشی به توهین زن خواننده لس آنجلسی
bltخبرگزاری ایلنا : «ضمیر خودسر» با صدای محسن چاووشی+صوت
bltخبرآنلاین : گاف محسن چاوشی در آلبوم جدیدش
bltافکار نیوز : دانلود آلبوم جدید محسن چاوشی بنام بی نام
bltافکار نیوز : حمایت رستاک از آلبوم جنجالی «محسن چاوشی»/ عکس
bltصراط : فیلم/ روش عجیب چاووشی برای دور زدن ارشاد
bltهمشهری آنلاین : فیلم | محسن چاوشی چگونه ارشاد را دور زد؟ | «بی نام» یا «قمارباز»؛ ماجرا چه بود؟
bltعصر ایران : روش عجیب چاووشی برای دور زدن ارشاد (فیلم)
bltروز پلاس : خواننده ای که بی حاشیه نمی تواند کار کند
bltآریا : حسین خانی: از محسن چاوشی و طرفدارانش گله دارم
bltسایت جماران : نقد و بررسی "بی نام" محسن چاووشی 48 ساعت پس از انتشار
bltهفت صبح : کَلکی که محسن چاوشی به وزارت ارشاد زد
bltخبرآنلاین : فیلم | کَلکی که محسن چاوشی به وزارت ارشاد زد
bltهفت صبح : اولین نقدها درباره آلبوم بی نام محسن چاوشی
bltخبرآنلاین : آلبوم جدید محسن چاوشی؛ معجون مولوی و سعدی با نی انبان و گیتار الکتریک!
bltفرارو : آلبوم بینام محسن چاوشی؛ قمارِ "بی نام"
bltبرترین ها : آلبوم «بی نام» محسن چاوشی؛ تکراری و بی هویت
bltستاره نیوز : محسن چاوشی سرانجام «بی نام» را منتشر کرد
bltافکار نیوز : آلبوم جدید«محسن چاوشی» بالاخره منتشر می شود/ عکس
bltباشگاه خبرنگاران : مکان برگزاری نمایشگاه کتاب سال 99 مشخص شد/کنایه یک شاعر به سورپرایز وزیر ارتباطات/ بدقولی محسن چاوشی در انتشار آلبوم جدیدش/برندگان «عصر جدید» این روز ها مشغول چه کاری هستند؟
bltباشگاه خبرنگاران : تاخیر در انتشار آلبوم جدید محسن چاوشی
bltخبرگزاری موج : آلبوم جدید محسن چاوشی فردا منتشر نمی شود
bltبهار نیوز : تعویق انتشار آلبوم چاووشی برای چهارمین بار
bltافکار نیوز : دلجویی از هواداران به سبک «محسن چاوشی»
bltهمشهری آنلاین : آلبوم موسیقی هم لاکچری شد | قیمت آلبوم جدید محسن چاوشی
bltنصف جهان : محسن چاوشی؛ مرد شریف یا شومن صرف؟!
bltخبرگزاری دانشجو : پرحاشیه ترین آلبوم محسن چاوشی با اسمی کنایه آمیر
bltبهار نیوز : بازگشت چاوشی به «مولوی» در پسا «ابراهیم»
bltخبر داغ : محسن چاوشی؛ مردِ شریف یا شومنِ صرف؟
bltصبحانه با خبر : کار محسن چاوشی انساندوستانه بود یا تبلیغات زیرپوستی؟
bltآریا : نخستین تیزر آلبوم محسن چاوشی منتشر شد
bltخبرگزاری ایلنا : محسن چاووشی تیزر آلبوم جدیدش را منتشر کرد+فیلم
bltافکار نیوز : اولین تیزر از آلبوم «بی نام» چاوشی منتشر شد/ فیلم
bltباشگاه خبرنگاران : اولین تیزر از آلبوم «بی نام» چاوشی
bltافکار نیوز : اولین تیزر از آلبوم «بی نام» محسن چاوشی
bltآریا : آلبوم چاوشی 26 آذر منتشر می شود/ کاور آلبوم لو رفت
bltایران آنلاین : «بی نام» محسن چاوشی26 آذر منتشر می شود
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.