مخبر - 1398/07/15 - اطلاعاتی تازه درباره مشکل آلبوم محسن چاوشی و شعر مولانا

اطلاعاتی تازه درباره مشکل آلبوم محسن چاوشی و شعر مولانا
هادی حسینی (تهیه کننده موسیقی) در تاریخ ششم مردادماه امسال از انتشار آلبوم جدید محسن چاووشی خبر داده بود که «قمارباز» نام داشت اما چندی بعد یعنی 23 مردادماه، حسینی از وجود مشکلاتی خبر داد که مانع اخذ مجوز نهایی اثر شده است. ماجرا از این قرار بود که دهمین و آخرین آلبوم محسن چاووشی که «قمارباز» نام ...
اطلاعاتی تازه درباره مشکل آلبوم محسن چاوشی و شعر مولانا

هادی حسینی (تهیه کننده موسیقی) در تاریخ ششم مردادماه امسال از انتشار آلبوم جدید محسن چاووشی خبر داده بود که «قمارباز» نام داشت اما چندی بعد یعنی 23 مردادماه، حسینی از وجود مشکلاتی خبر داد که مانع اخذ مجوز نهایی اثر شده است.
ماجرا از این قرار بود که دهمین و آخرین آلبوم محسن چاووشی که «قمارباز» نام دارد به دلیل اصلاحاتی از سوی شورای شعر و ترانه وضعیتی بلاتکلیف داشت. اصلاحیه اصلی علاوه بر مخالفت با انتخاب نام «قمارباز» که براساس ترک اصلی انتخاب شده، مربوط به ابیاتی از همین غزل است. شورای شعر و ترانه وزارت ارشاد به وجود بیت «تو به مرگ و زندگانی هله تا جز او ندانی/ نه چو روسپی که هر شب کشد او به یار دیگر» واکنش نشان داده بود.
محمد الهیاری فومنی (مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد) درباره وضعیت فعلی آخرین آلبوم محسن چاووشی که اغلب قطعات آن سروده مولانا و سعدی است و هنوز موفق به اخذ مجوز نشده و دیدگاه دفتر موسیقی و شواری شعر و ترانه و عملکرد این مجموعه نسبت به اتفاقاتی مشابه وضعیت آلبوم محسن چاووشی گفت: به هرحال شورای شعر و ترانه ملاحظاتی دارد که کلی است. تصمیمات اتخاذ شده توسط اعضا نیز بر اساس آن موارد اتخاذ می شود.
وی با ورود به مبحث ادبیات و ترجمه، افزود: اگر توجه کنید، اشعار شاعری مانند گوته یا نویسنده ای مانند شکسپیر با زبان اصلی اش قابل فهم تر است. یعنی اشعار و آثار نویسندگان خارجی پس از ترجمه، خواه ناخواه دستخوش تغییراتی می شود، که آن تغییرات گاه مفهوم و منظور اثر و صاحب اثر را تحت تاثیر قرار می دهد.
الهیاری ادامه داد: به طور کلی نگاه من و دیگر همکارانم جهانی است، و بر اساس دیپلماسی فرهنگی شکل گرفته و پیش می رود. در این میان یکی از راه های توسعه دیپلماسی فرهنگی مان این است که راجع به شاعران و ترانه سرایان خودمان نیز به این موضوع توجه می کنیم؛ تا به این ترتیب نگاه و منظور قدمای خود را به کشورهای دیگر انتقال دهیم. اما آیا آن چیزی که از مولانا به عنوان شعر در کتابی انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی ترجمه می شود، دقیقا گویای همان چیزی است که مولانا گفته است؟ طبیعتا خیر. یعنی همانطور که ترجمه آثار گوته، گویای تمام و کمال حرف و مقصود نویسنده نیست، ترجمه اشعار مولانا نیز گویای حرف و منظور اصلی شاعر نخواهد بود. واضح تر اینکه، همان رویه ای که درباره اشعار گوته طی ترجمه اتفاق می افتد، درباره مولانا و دیگر شاعران ما نیز رخ می دهد.
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد ادامه داد: توضیحاتی که ارائه کردم درباره فضای شعر است. در فضای موسیقی نیز با این صورت مسئله مواجه هستیم که اشعاری از قدمای ما قرار است توسط خواننده ای خوانده شود. آن اشعار گاه در قالب سنتی و موسیقی دستگاهی مورد استفاده قرار می گیرند و گاه در ژانری تقریبا پاپ خوانده می شوند، که در این صورت یعنی قرار است ده ها هزار نفر آن اثر را بشنوند یا ببینند. این اتفاق از طرفی خوب است؛ زیرا به اشعاری از بزرگان و قدما پرداخته می شود و آن آثار این اقبال را پیدا می کنند تا توسط مخاطبان شنیده شوند. قاعدتا زمانی که در میان انبوه ترانه های موجود ما ومخاطب متوجه این موضوع می شویم که شعری با کیفیت مورد توجه قرار گرفته و خوانده شده، خوشحال می شویم و واقعا هم باعث خوشحالی است.
وی افزود: در این میان نکته ای وجود دارد. اینکه شعری از مولانا را چگونه و در چه قالبی اجرا کنیم تا توسط شنونده فهمیده شود و مفاهیم عرفانی آن، معانی زمینی به خود نگیرد و در نهایت بدون آنکه حالتی سطحی و دم دستی پیدا کند، به مخاطب منتقل شود.
الهیاری در پاسخ به این سوال که مسئولیت این موارد و رفع نواقصی که طی آن به وجود می آید، به عهده کدام بخش یا چه کسانی است، گفت: سختی پرداختن به موضوعات ذکر شده و مسائلی از این دست به عهده شورای شعر و ترانه است زیرا اعضای این بخش هستند که باید تدبیری بیاندیشند و در نهایت تصمیمی درست اتخاذ کنند. از طرفی پرداخت و توجه درست به شعر و درک آن، همچنین چگونگی استفاده از آن در اثری موسیقایی، هنر و خلاقیت تهیه کننده و خواننده را نیز می طلبد. اینکه شعری کلاسیک را به دنیای حال بیاوریم و برای ارائه آن در یک اثر پاپ، زبان آن را امروزی کنیم، به خلاقیت نیاز دارد؛ زیرا همانطور که گفتم طی این روند، باید فضای عرفانی اثر حفظ شود تا مضامین اصلی آن جنبه مادی و زمینی به خود نگیرد.
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد در تشریح وضعیت نهایی دهمین آلبوم محسن چاووشی گفت: صحبت بر سر این موضوع بود که اگر قرار باشد یک یا دوبیت یا یک واژه از شعر مورد نظر خوانده نشود، ممکن است شعر ناقص شود و آسیب ببیند. یا ممکن است بیتی موقوف المعانی باشد. یعنی نبودش معنی کلی ابیات بعدی و به طور کلی شعر را تحت تاثیر قرار دهد.
الهیاری، درباره رأی و خواست شورای شعر و ترانه و شورای موسیقی گفت: من برای آنکه مسئله مذکور را به سرانجام برسانم، هم در جلسات شورای شعر و هم در جلسات شورای موسیقی هر کدام دو نوبت حضور داشتم تا از جزییات بیشتر پرونده مطلع شوم. رای شورای شعر این بود که بهتر است جای آن شعر، اثر دیگری از مولانا جایگزین شود. اعضای شورای موسیقی نیز نسبت به برخی اشکالات فنی (مثلا ضرباهنگ ها) نظراتی داشتند.
وی ادامه داد: طی جلسات حضورم در شورای موسیقی و شورای شعر و ترانه متوجه شدم ذره ای بغض و ناراحتی نسبت به خواننده و شعر و اثر وجود ندارد. این اتفاق مانند دیگر مسائلی است که کم و بیش درباره خوانندگان و دیگر آثار وجود دارد و اعضای هر دو شورا به دور از این مسائل کارهای کارشناسی را انجام می دادند.
الهیاری گفت: با اینکه مسئله آلبوم و آهنگ محسن چاووشی توسط کارشناسان هر دو شورای ذکر شده پیگیری شده بود اما برای اطمینان بیشتر با کارشناسانی بیرون از ارشاد نیز مشورت کردم.
مدیرکل دفتر موسیقی وزارت ارشاد، درباره وضعیت فعلی آلبوم آخر چاووشی گفت: در حال حاضر صورت مسئله برای ما مشخص است و می دانیم باید چه کارهایی را انجام دهیم. اما موضوع ناراحت کننده این است که افرادی به جز عوامل تولید و تهیه آلبوم و خارج از ارشاد فضاسازی های رسانه ای می کنند و با نشر پست ها و مطالب نادرست اخبار را به گونه ای دیگر به گوش مخاطبان می رسانند. مثلا گفته بودند از عوامل تولید خواسته شده کلمه مشخصی را از شعر حذف کنند! آنهم از اثری متعلق به شاعری کلاسیک! مطمئنا هیچ شورایی، تحت هیچ شرایطی همچین کاری نمی کند و چنین رای صادر نمی کند و به این سمت و سو نمی رود که فلان کلمه از شعر حذف شود. در نهایت این پیشنهاد مطرح می شود که شعری دیگر جایگزین اثر مورد نظر شود. که این اتفاق افتاد.
محمد الهیاری ادامه داد: به طور معمول برخی از خوانندگان پیشکسوت مطرح، زمانی که مثلا به سراغ یک غزل از حافظ می روند به خواست و نظر و انتخاب خودشان چند بیت از آن اثر را می خوانند، نه همه آنرا. ما حتی به این فکر کردیم که چند بیت از اثر خوانده نشود اما در مقطعی بهتر دیدیم که شعری دیگر جایگزین شود تا از آسیب های احتمالی جلوگیری شود.
الهیاری افزود: حال مراحل ذکر شده را گذرانده ایم و بر اساس جلسات و گفت وگوهای انجام شده با دو شورای شعر و موسیقی به نتایج مشخصی رسیده ایم. اما آنچه آزار دهنده است این است که عده ای در فضای مجازی علاوه بر نشر اخبار نادرست به کارشناس شورای شعر و ترانه و شورای موسیقی تاخته اند. چنین مسائلی باعث می شود فضا دوقطبی و ملتهب شود و مشکلات دیگری ایجاد خواهد شد. در چنین شرایطی به جای آنکه کارشناسان و تهیه کننده و عوامل اثر با تعامل و گفت وگو مشکلات موجود را حل کنند و کار به سرانجام برسانند در نحوه تصمیم گیری با مسائلی مواجه می شوند و به هر حال روند طی شده از مدار عقلانیت خارج می شود.
محمد الهیاری در پایان گفت: ما در حوزه فرهنگ و هنر فعالیت می کنیم و هیچ چاره ای جز گفت وگو و تعامل نداریم تا به این ترتیب نسبت به فضای فکری یکدیگر به شناخت درست برسیم و بدانیم اگر سوتفاهمی وجود داشته از چه ناحیه ای بوده است. هرچه از فضای گفت وگو فاصله بگیریم باعث بلندتر شدن دیوارها خواهیم شد و طبیعتا اتخاذ تصمیم درست میسر نخواهد؛ لذا امیدورام طی روزهای آینده با تعاملی که میان ما و تهیه کننده و خواننده صورت می گیرد، مشکلات و مسائل موجود حل شود و انتشار آلبوم روند معمول خود را طی کند.

منبع خبر : ستاره نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
آلبوم   محسن چاووشی   محسن چاوشی  
اخبار مرتبط
اولین تیزر از آلبوم «بی نام» چاوشی
باشگاه خبرنگاران
تاریخ نهایی انتشار آلبوم چاوشی اعلام شد
نصف جهان
آلبوم چاوشی 26 آذر منتشر می شود/ کاور آلبوم لو رفت
بولتن نیوز
تاریخ نهایی پخش آلبوم چاوشی اعلام شد
بهار نیوز
تاریخ جدید انتشار آلبوم چاوشی مشخص شد
هفت صبح
تاریخ انتشار آلبوم چاوشی مشخص شد/ رونمایی از طرح جلد «بی نام»
ستاره نیوز
جدیدترین آلبوم محسن چاوشی 26آذرماه به بازار موسیقی عرضه می شود
اقتصاد نیوز
زمان انتشار آلبوم جنجالی چاوشی مشخص شد/ پوستر عجیب آلبوم لو رفت
افکار نیوز
تاریخ انتشار آلبوم چاوشی اعلام شد +عکس
ساعت 24
آلبوم چاوشی 26 آذر منتشر می شود/ کاور آلبوم لو رفت+ عکس
باشگاه خبرنگاران
توزیع آلبوم چاوشی به تاریخ دیگری موکول شد | اطلاعیه گروه تهیه و تولید پروژه «بی نام»
آریا
توزیع آلبوم چاوشی به تاخیر افتاد
پانا
چرا آلبوم محسن چاوشی با تاخیر منتشر می شود؟
ایران آنلاین
ناآرامی های اخیر، انتشار آلبوم چاوشی را به تعویق انداخت
خبرآنلاین
تعویق انتشار آلبوم محسن چاوشی پس از حوادث اخیر
تابناک
توزیع آلبوم چاوشی به تاریخ دیگری موکول شد
خبرگزاری دانشجو
توزیع آلبوم چاوشی به تاریخ دیگری موکول شد/ اضافه شدن«بحر تفکر»
مهر نیوز
لغو انتشار آلبوم جدید چاوشی
پارس نیوز
انتشار آلبوم محسن چاوشی به تعویق افتاد!
سیمرغ
انتشار آلبوم چاوشی باز هم به تعویق افتاد
روز نو
دردسرهای ناتمام آلبوم جدید «محسن چاوشی»
افکار نیوز
انتشار آلبوم محسن چاوشی به تعویق افتاد
خبرآنلاین
محسن چاوشی سراغ مولانا و سعدی رفت
بهار نیوز
دهمین آلبوم چاوشی با شعرهای سعدی و حافظ منتشر می شود
ایران آنلاین
زمان انتشار آلبوم جدید محسن چاوشی اعلام شد
فرارو
اعلام تاریخ انتشار آلبوم «بی نام» محسن چاوشی
نصف جهان
آخرین خبر از آلبوم جدید "محسن چاوشی"
الف
آلبوم جدید "محسن چاوشی" به زودی منتشر می شود
تسنیم
"بی نام" چاوشی آذر ماه در بازار
سایت جماران
چند روز مانده به انتشار، ماکت اولیه یکی از قطعات آلبوم «محسن چاوشی» لو رفت
ایران آنلاین
زمان انتشار آلبوم «بی نام» چاوشی مشخص شد
خبرگزاری دانشجو
آلبوم «بی نام» با صدای محسن چاوشی 5 آذر منتشر می شود
پانا
آلبوم تازه محسن چاوشی 5 آذر منتشر می شود
خبرگزاری ایلنا
دهمین آلبوم محسن چاوشی منتشر می شود
ایسنا
انتشار آلبوم جدید محسن چاوشی در 5 آذر
مرور نیوز
آلبوم «بی نام» محسن چاوشی پنجم آذر منتشر می شود
ستاره نیوز
تاریخ دقیق انتشار هنوز مشخص نیست
ایران آنلاین
اخبار داغ و پرحاشیه هنر/ پایان درام مجوز آلبوم کنسرت محسن چاوشی+ فیلم
باشگاه خبرنگاران
مجوز آلبوم جدید محسن چاوشی صادر شد
آریا
چرا محسن چاوشی کنسرت برگزار نمی کند؟/ نباید زودتر از اخذ مجوز، زمان انتشار آلبوم را اعلام می کردم
باشگاه خبرنگاران
اخبار مرتبط
bltباشگاه خبرنگاران : اولین تیزر از آلبوم «بی نام» چاوشی
bltنصف جهان : تاریخ نهایی انتشار آلبوم چاوشی اعلام شد
bltبولتن نیوز : آلبوم چاوشی 26 آذر منتشر می شود/ کاور آلبوم لو رفت
bltبهار نیوز : تاریخ نهایی پخش آلبوم چاوشی اعلام شد
bltهفت صبح : تاریخ جدید انتشار آلبوم چاوشی مشخص شد
bltستاره نیوز : تاریخ انتشار آلبوم چاوشی مشخص شد/ رونمایی از طرح جلد «بی نام»
bltاقتصاد نیوز : جدیدترین آلبوم محسن چاوشی 26آذرماه به بازار موسیقی عرضه می شود
bltافکار نیوز : زمان انتشار آلبوم جنجالی چاوشی مشخص شد/ پوستر عجیب آلبوم لو رفت
bltساعت 24 : تاریخ انتشار آلبوم چاوشی اعلام شد +عکس
bltباشگاه خبرنگاران : آلبوم چاوشی 26 آذر منتشر می شود/ کاور آلبوم لو رفت+ عکس
bltآریا : توزیع آلبوم چاوشی به تاریخ دیگری موکول شد | اطلاعیه گروه تهیه و تولید پروژه «بی نام»
bltپانا : توزیع آلبوم چاوشی به تاخیر افتاد
bltایران آنلاین : چرا آلبوم محسن چاوشی با تاخیر منتشر می شود؟
bltخبرآنلاین : ناآرامی های اخیر، انتشار آلبوم چاوشی را به تعویق انداخت
bltتابناک : تعویق انتشار آلبوم محسن چاوشی پس از حوادث اخیر
bltخبرگزاری دانشجو : توزیع آلبوم چاوشی به تاریخ دیگری موکول شد
bltمهر نیوز : توزیع آلبوم چاوشی به تاریخ دیگری موکول شد/ اضافه شدن«بحر تفکر»
bltپارس نیوز : لغو انتشار آلبوم جدید چاوشی
bltسیمرغ : انتشار آلبوم محسن چاوشی به تعویق افتاد!
bltروز نو : انتشار آلبوم چاوشی باز هم به تعویق افتاد
bltافکار نیوز : دردسرهای ناتمام آلبوم جدید «محسن چاوشی»
bltخبرآنلاین : انتشار آلبوم محسن چاوشی به تعویق افتاد
bltبهار نیوز : محسن چاوشی سراغ مولانا و سعدی رفت
bltایران آنلاین : دهمین آلبوم چاوشی با شعرهای سعدی و حافظ منتشر می شود
bltفرارو : زمان انتشار آلبوم جدید محسن چاوشی اعلام شد
bltنصف جهان : اعلام تاریخ انتشار آلبوم «بی نام» محسن چاوشی
bltالف : آخرین خبر از آلبوم جدید "محسن چاوشی"
bltتسنیم : آلبوم جدید "محسن چاوشی" به زودی منتشر می شود
bltسایت جماران : "بی نام" چاوشی آذر ماه در بازار
bltایران آنلاین : چند روز مانده به انتشار، ماکت اولیه یکی از قطعات آلبوم «محسن چاوشی» لو رفت
bltخبرگزاری دانشجو : زمان انتشار آلبوم «بی نام» چاوشی مشخص شد
bltپانا : آلبوم «بی نام» با صدای محسن چاوشی 5 آذر منتشر می شود
bltخبرگزاری ایلنا : آلبوم تازه محسن چاوشی 5 آذر منتشر می شود
bltایسنا : دهمین آلبوم محسن چاوشی منتشر می شود
bltمرور نیوز : انتشار آلبوم جدید محسن چاوشی در 5 آذر
bltستاره نیوز : آلبوم «بی نام» محسن چاوشی پنجم آذر منتشر می شود
bltایران آنلاین : تاریخ دقیق انتشار هنوز مشخص نیست
bltباشگاه خبرنگاران : اخبار داغ و پرحاشیه هنر/ پایان درام مجوز آلبوم کنسرت محسن چاوشی+ فیلم
bltآریا : مجوز آلبوم جدید محسن چاوشی صادر شد
bltباشگاه خبرنگاران : چرا محسن چاوشی کنسرت برگزار نمی کند؟/ نباید زودتر از اخذ مجوز، زمان انتشار آلبوم را اعلام می کردم
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.