مخبر - 1398/07/14 - سه تاکتیک اصلاح طلبی برای انتخابات

سه تاکتیک اصلاح طلبی برای انتخابات
به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو، با اینکه فرصت زیادی تا یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی نمانده، شواهد دال بر آن است که صحنه سیاسی کشور، حرکت خزنده و آرامی به سمت تغییر و تحول متناسب با این آوردگاه عمومی دارد. با این حال، رصد و پیگیری مواضع نخبگان جریانات، خاصه موارد مربوط ...
سه تاکتیک اصلاح طلبی برای انتخابات

به گزارش گروه دیگر رسانه های خبرگزاری دانشجو، با اینکه فرصت زیادی تا یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی باقی نمانده، شواهد دال بر آن است که صحنه سیاسی کشور، حرکت خزنده و آرامی به سمت تغییر و تحول متناسب با این آوردگاه عمومی دارد. با این حال، رصد و پیگیری مواضع نخبگان جریانات، خاصه موارد مربوط به انتخابات، امری مهم تلقی می شود.

در همین راستا سعی شده تا در گزارش پیش رو، تاکتیک های جریان موسوم به اصلاحات را که ناظر بر راهبرد انتفاع حداکثری از انتخابات و فضای پیرامونی آن است، برشماریم. این تاکتیک ها مشخصاً سه شعبه دارند: اولاً؛ گردن کشی و تعیین تکلیف برای نهادهای نظارتی(مشارکت مشروط) دوما؛ القای وجود بن بست در اداره کشور(امتناع سیاست ورزی) و سوما؛ القای بازخوانی مبانی و تجدیدنظر در نیروها، روش ها و راهبردها(پوست اندازی).
مشارکت مشروط: اصطلاح «مشارکت مشروط» به عنوان سیاست جدید جریان اصلاح طلب، از ابتدای سال جاری و به طور هماهنگ و همه جانبه، قلم به قلم و زبان به زبان می چرخد. اصطلاح یادشده، معطوف به حضور در انتخابات، در ازای ایجاد بستر و زمینه لازم از سوی نهادهای حاکمیتی، از جمله در حوزه تأیید صلاحیت حداکثری نامزدهای خالص و درجه یک منتسب به جریان اصلاحات است.

برای جامه عمل پوشاندن به این ترفند، اصلاح طلبان چانه زنی بی وقفه ای را با اعضای شورای نگهبان خاصه سخنگوی آن در پیش گرفته اند؛ چنین گفت وگوهایی، صرفاً در نما وجه تعاملی و نرم دارند، لیکن در باطن و در واقع، سیاست فشار از بالا و ایجاد پروپاگاندای سخت حول آن -با هدف دستیابی به منافع موردنظر- را پیگیری می کنند. مشارکت مشروط با وجود برخی مخالفت ها، در میان قشری از اصلاح طلبان، وجه حیاتی دارد؛ به طور مثال عبدالله ناصری از مشاوران رییس دولت اصلاحات، حضور هم کیشان خود در عرصه انتخابات بدون شرط گذاری برای نهادهای فوقانی را «پفیوزی سیاسی» دانسته است.
از سوی دیگر، هر چند فعالان و نظریه ورزان تجدیدنظرطلب، پیشبرد مشارکت مشروط را معلول استغنای جریان اصلاحات از موازین و مناسبات قدرت عنوان می کنند(اشاره به اظهارات حجاریان که گفت ما گدای قدرت نیستیم) لیکن به نظر می رسد لزوم جدایی مسیر سیاست ورزی از جریان نزدیک به دولت تدبیر، به عنوان یکی از بانیان اصلی وضع موجود (به خصوص از منظر و ماوای جامعه)، دلیل اصلی شرط گذاری های اینچنینی است؛ جدایی ای که چنانچه صورت نگیرد و همچون سال 94(انتخابات مجلس) اصلاح طلبان به ارائه لیست ائتلافی واداشته شوند، ریزش رأی معناداری برای این جریان پیش خواهد آمد.

امتناع سیاست ورزی: تولید «موقعیت استثنایی» و مدیریت جوانب آن، از جمله حربه هایی است که فرصت طلبان، برای اقناع افکار عمومی و جذب آن ها به سمت پسندهای خویش به کار می گیرند. تلقین فرایافت نبود امکان برای سیاست ورزی یا به عبارتی امتناع سیاست که مدتی است اصلاح طلبان در نفیر آن می دمند، یکی از ابزارهای فعلیت بخشیدن به شرایط استثنایی است. «سعید حجاریان» ایدئولوگ اصلاحات، اخیراً در یادداشتی کنشگری سیاسی در چهارچوب سیاست حال حاضر ایران را تلویحاً امری ناممکن و با تشبیه فضای سیاسی امروز به سال های پس از قیام 15 خرداد سال 42، به طور غیرمستقیم شرایط را برای وقوع آشوب اجتماعی یا به اصطلاح سابوتاژ(خرابکاری) مهیا ارزیابی کرد. احمدزیدآبادی، ژورنالیست اصلاح طلب نیز در اظهاراتی، با عمیق توصیف کردن نومیدی حاکم بر لایه های زیرین جامعه، اعتراضات عریان نشده کنونی را به «آتش زیر خاکستر» تعبیر کرد. مواضعی از این جنس، پرتعداد و البته متواتر است که بررسی یکایک آنها مجال دیگری را می طلبد؛ لیکن به نظر می رسد القای بن بست در اداره کشور از سوی اصلاح طلبان، با هدف جازدن خود به عنوان عنصر نجات بخش از وضعیت موجود مطرح می شود؛ هدفی که با توجه به عملکرد غیر قابل دفاع ایشان طی سال های اخیر در دولت و مجلس و شورای شهر، تا حد زیادی دور از دسترس می نماید.

پمپاژ یأس و سرخوردگی و بیگانگی جامعه از امر سیاسی، در حالی است که اصلاح طلبان از سال 92 و به ویژه از سال 96 به این سو، حضور پررنگی در نهادهای تقنینی و اجرایی کشور داشته و القائات عمر و زید، بی شک از سوی مخاطبان رأی این جریان، به فرار از پاسخگویی نسبت به اقدامات پیشین، تفسیر و تعبیر خواهد شد.
پوست اندازی: پوست اندازی یا به تعبیری بازخوانی مبانی و تجدیدنظر در نیروها، روش ها و راهبردها، یکی از مهم ترین مأموریت های هر جریان پویای سیاسی است.

اصلاح طلبان نیز تلاش دارند با شوآف پوست اندازی، خود را همسو و همخو با تحولات روز نشان بدهند. بیش و پیش از این هدف متعارف، آن ها دل آشوب اتفاق دیگری هستند؛ دلشوره ای که ناشی از وجود بحران در منابع مشروعیت اصلاحات بطور مشخص در رهبری آن است. ایشان در دوره های اخیر انتخابات با دست یازی به ترفند
«تکرار می کنم» توانستند بدنه هواخواه خود را برای حضور در پای صندوق رأی راضی کنند؛ لیکن این موفقیت نسبی صرفاً برآمده از صلاحیت فاعل «تکرار» نبود، بلکه عوامل دیگری ازجمله بهره گیری از شرایط زمانه و استفاده اصولی و بجا از تکنیک های تبلیغاتی، در پیش افتادن آن ها از رقیب موثر افتاد. باری، رفرمیست ها نیک واقفند که «صاحب تکرار» امروز دیگر از اقل وجاهت و وزانت برای ایجاد خیزش در میان بدنه اصلاح طلبان برخوردار است.
این موضوع به قدری هویدا و بدیهی شده که «صاحب تکرار» نیز شخصاً به آن اعتراف کرده است. این اعتراف گزنده، برخی اصلاح طلبان از جمله حجاریان، کرباسچی و بهزاد نبوی را در شش و بش تغییر فاز رهبری از خاتمی به فردی دیگر قرار داده است؛ امری که با مخالفت ها و مقاومت هایی نیز روبه رو شد.

سایش میان موافقان و مخالفان خاتمی را می توان آغازی بر یک بحران در رهبری اصلاح طلبان پنداشت؛ بی شک چنین بحرانی، ادعای ظاهری لزوم پوست اندازی در جریان اصلاحات، با غایت واقعی راضی نمودن بدنه رأی اصلاح طلبان جهت حضور مجدد پای صندوق ها را با چالش جدی مواجه خواهدکرد.

منبع: روزنامه صبح نو

منبع خبر : خبرگزاری دانشجو

محتوای این خبر به صورت خودکار از «خبرگزاری دانشجو» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
نخبگان   اصلاح طلبی   خزندگان   آرامی   یازدهمین دوره   مجلس شورای اسلامی  
اخبار مرتبط
انتخابات در امنیت کامل در حال برگزاری است
صدا و سیما
تبلیغات شهری مرحله دوم انتخابات کرج آغاز شد
ایرنا
اصلاح طلبی جامعه محور به آغوش اپوزسیون خواهد لغزید/ می خواهیم «در» یا «بر» جمهوری اسلامی فعالیت کنیم؟
فارس
ارتباط تصویری نمایندگان مجلس با رهبر معظم انقلاب
تقریب نیوز
بیانیه نمایندگان مجلس در خصوص خط و مشی یازدهمین دوره پارلمان
الف
زاکانی: شفافیت، قدم اول مجلس یازدهم است/ چرا 7 عضو کمیسیون اصل 90 باید ردصلاحیت شوند؟
پارس نیوز
روسای مجلس در ادوار گذشته با چند رای انتخاب شدند؟
میزان
استان سمنان ، جزو سه استان برتر کشور در برگزاری انتخابات الکترونیک و شاخص های فناوری اطلاعات
خبرآنلاین
حداد عادل درگذشت فاطمه رهبر را تسلیت گفت
تقریب نیوز
منتخب مردم آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم درگذشت
راه دانا
مجمع نمایندگان گیلان درگذشت منتخب آستانه اشرفیه را تسلیت گفت
ایسنا
نماینده ای که پدیده انتخابات شد /نه ریخت و پاش تبلیغاتی کردم نه تخریب
دنیای اقتصاد
قدردانی امام جمعه خرم آباد از حضور حماسی مردم لرستان در انتخابات
تقریب نیوز
اعلام نتایج رسمی انتخابات قم/ امیرآبادی، ذوالنور و زاکانی نمایندگان قم در مجلس یازدهم/ آیت الله یزدی نماینده خبرگان رهبری استان
خبرگزاری ایلنا
مشارکت 65درصدی شهروندان مشگین شهر در انتخابات
ایرنا
نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی در هرمزگان
مشرق نیوز
بازگشت مجدد جوکار به مجلس
صدا و سیما
نتایج قطعی انتخابات در استان ایلام اعلام شد
مهر نیوز
نتایج انتخابات مجلس در تبریز، آذرشهر و اسکو
نواندیش
حضور حماسی رای اولی های استان بوشهر در انتخابات مجلس + فیلم
تسنیم
تصاویر/ یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در اهواز
خبرگزاری حوزه
ویدئو / نتایج شمارش آراء انتخابات چه زمانی اعلام می شود؟
ایسنا
محمود احمدی نژاد رای خود را به صندوق انداخت + عکس
صراط
حضور پیرزن 105 ساله نایین در پای صندوق های اخذ رای
صدا و سیما
رای دانشجویان، رای به عزت و سربلندی ایران است
ایرنا
حضور حماسی در ایران اسلامی _ استان ها 6
صدا و سیما
خبرنگاران ایرنا رای خود را به صندوق انداختند
ایرنا
صندوق های سیار انتخابات مجلس در اصفهان
ایسنا
30 هزار مامور انتظامی، مسئول تامین امنیت انتخابات
صدا و سیما
تصاویر/ آغاز رای گیری انتخابات یازدهمین دوره مجلس در هرمزگان
راه دانا
بازتاب انتخابات مجلس شورای اسلامی در رسانه های خارجی
نامه نیوز
آرامش در حوزه های انتخابیه استان لرستان برقرار است
ایرنا
حضور رهبر معظم انقلاب پای صندوق رای
ایسکانیوز
فرماندار سمنان: مشارکت پرشور مردم تعهد منتخبان را سنگین تر کرد
ایرنا
حضور مردم در انتخابات، سازمان اداره کشور را تقویت می کند/ تامین پشتوانه سیاسی و امنیتی کشور با آرای مردم
خبرگزاری ایلنا
توزیع یک میلیون و 60 هزار تعرفه رای در شعب اخذ رای قزوین
ایرنا
امام جمعه و استاندار کرمانشاه مردم را به شرکت در انتخابات دعوت کردند
ایرنا
آرامش و تعقل فرصتی برای انتخاب
ایرنا
جشن تکلیف سیاسی؛ پست ویژه ریحانه برای رای اولی ها
باشگاه خبرنگاران
پایان مهلت تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی
تابناک
اخبار مرتبط
bltصدا و سیما : انتخابات در امنیت کامل در حال برگزاری است
bltایرنا : تبلیغات شهری مرحله دوم انتخابات کرج آغاز شد
bltفارس : اصلاح طلبی جامعه محور به آغوش اپوزسیون خواهد لغزید/ می خواهیم «در» یا «بر» جمهوری اسلامی فعالیت کنیم؟
bltتقریب نیوز : ارتباط تصویری نمایندگان مجلس با رهبر معظم انقلاب
bltالف : بیانیه نمایندگان مجلس در خصوص خط و مشی یازدهمین دوره پارلمان
bltپارس نیوز : زاکانی: شفافیت، قدم اول مجلس یازدهم است/ چرا 7 عضو کمیسیون اصل 90 باید ردصلاحیت شوند؟
bltمیزان : روسای مجلس در ادوار گذشته با چند رای انتخاب شدند؟
bltخبرآنلاین : استان سمنان ، جزو سه استان برتر کشور در برگزاری انتخابات الکترونیک و شاخص های فناوری اطلاعات
bltتقریب نیوز : حداد عادل درگذشت فاطمه رهبر را تسلیت گفت
bltراه دانا : منتخب مردم آستانه اشرفیه در مجلس یازدهم درگذشت
bltایسنا : مجمع نمایندگان گیلان درگذشت منتخب آستانه اشرفیه را تسلیت گفت
bltدنیای اقتصاد : نماینده ای که پدیده انتخابات شد /نه ریخت و پاش تبلیغاتی کردم نه تخریب
bltتقریب نیوز : قدردانی امام جمعه خرم آباد از حضور حماسی مردم لرستان در انتخابات
bltخبرگزاری ایلنا : اعلام نتایج رسمی انتخابات قم/ امیرآبادی، ذوالنور و زاکانی نمایندگان قم در مجلس یازدهم/ آیت الله یزدی نماینده خبرگان رهبری استان
bltایرنا : مشارکت 65درصدی شهروندان مشگین شهر در انتخابات
bltمشرق نیوز : نتایج انتخابات مجلس شورای اسلامی در هرمزگان
bltصدا و سیما : بازگشت مجدد جوکار به مجلس
bltمهر نیوز : نتایج قطعی انتخابات در استان ایلام اعلام شد
bltنواندیش : نتایج انتخابات مجلس در تبریز، آذرشهر و اسکو
bltتسنیم : حضور حماسی رای اولی های استان بوشهر در انتخابات مجلس + فیلم
bltخبرگزاری حوزه : تصاویر/ یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در اهواز
bltایسنا : ویدئو / نتایج شمارش آراء انتخابات چه زمانی اعلام می شود؟
bltصراط : محمود احمدی نژاد رای خود را به صندوق انداخت + عکس
bltصدا و سیما : حضور پیرزن 105 ساله نایین در پای صندوق های اخذ رای
bltایرنا : رای دانشجویان، رای به عزت و سربلندی ایران است
bltصدا و سیما : حضور حماسی در ایران اسلامی _ استان ها 6
bltایرنا : خبرنگاران ایرنا رای خود را به صندوق انداختند
bltایسنا : صندوق های سیار انتخابات مجلس در اصفهان
bltصدا و سیما : 30 هزار مامور انتظامی، مسئول تامین امنیت انتخابات
bltراه دانا : تصاویر/ آغاز رای گیری انتخابات یازدهمین دوره مجلس در هرمزگان
bltنامه نیوز : بازتاب انتخابات مجلس شورای اسلامی در رسانه های خارجی
bltایرنا : آرامش در حوزه های انتخابیه استان لرستان برقرار است
bltایسکانیوز : حضور رهبر معظم انقلاب پای صندوق رای
bltایرنا : فرماندار سمنان: مشارکت پرشور مردم تعهد منتخبان را سنگین تر کرد
bltخبرگزاری ایلنا : حضور مردم در انتخابات، سازمان اداره کشور را تقویت می کند/ تامین پشتوانه سیاسی و امنیتی کشور با آرای مردم
bltایرنا : توزیع یک میلیون و 60 هزار تعرفه رای در شعب اخذ رای قزوین
bltایرنا : امام جمعه و استاندار کرمانشاه مردم را به شرکت در انتخابات دعوت کردند
bltایرنا : آرامش و تعقل فرصتی برای انتخاب
bltباشگاه خبرنگاران : جشن تکلیف سیاسی؛ پست ویژه ریحانه برای رای اولی ها
bltتابناک : پایان مهلت تبلیغات انتخابات مجلس شورای اسلامی
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.