مخبر - 1398/07/13 - بهداد سلیمی: استراتژی کیانوش یا طلا یا هیچ بود/ عملکرد کادرفنی در فوق سنگین جای سوال داشت

بهداد سلیمی: استراتژی کیانوش یا طلا یا هیچ بود/ عملکرد کادرفنی در فوق سنگین جای سوال داشت
قهرمان سابق وزنه برداری جهان و المپیک گفت: در ماجرای کیانوش رستمی و سعید علی حسینی هر دو یعنی هم فدراسیون و هم خود ورزشکار را باید مقصر دانست. به گزارش سادس، بهداد سلیمی به دور از حواشی این روزهای وزنه برداری در کشور دیگر مشغول گذراندن دوره مربیگری است تا بتواند در عرصه مربیگری […]
بهداد سلیمی: استراتژی کیانوش یا طلا یا هیچ بود/ عملکرد کادرفنی در فوق سنگین جای سوال داشت

بهداد سلیمی: استراتژی کیانوش یا طلا یا هیچ بود/ عملکرد کادرفنی در فوق سنگین جای سوال داشت بهداد سلیمی

قهرمان سابق وزنه برداری جهان و المپیک گفت: در ماجرای کیانوش رستمی و سعید علی حسینی هر دو یعنی هم فدراسیون و هم خود ورزشکار را باید مقصر دانست.

به گزارش سادس، بهداد سلیمی به دور از حواشی این روزهای وزنه برداری در کشور دیگر مشغول گذراندن دوره مربیگری است تا بتواند در عرصه مربیگری حرفهای زیادی برای گفتن داشته باشد. سلیمی نخستین وزنه بردار ایرانی است که به دوره مربیگری بین المللی سه ماهه اعزام شده است. البته او بی خبر از اوضاع و احوال وزنه برداری ایران نیست و امیدوار است حواشی اخیر تمام شود و وزنه برداری ایران در المپیک بتواند دوباره مدال آور باشد.

سلیمی در حالی که خودش را برای حاضر شدن در کلاس های مربیگری آماده می کرد و همچنین قرار بود در یکی از مسابقات وزنه برداری مجارستان هم حضور داشته باشد، پاسخگوی سوالات سادس بود که این گفتگو را در ادامه می خوانید.

*مشغول پشت سر گذاشتن دوره مربیگری در مجارستان هستید. چقدر این دوره تا اینجا برای شما مفید بوده و توانسته به دانش وزنه برداری شما اضافه کند؟

دوره بسیار خوبی است. به صورت تئوری و عملی آموزش می بینیم. حتی در یکی از مسابقات مجارستان حضور داشتیم تا تجربه مسابقه ای هم به دست آوریم. این دوره خیلی به من کمک می کند و دارم ابعادی از وزنه برداری را که تجربه نکرده ام، یاد می گیریم.

*چقدر جای خالی برگزاری چنین دوره هایی در ایران احساس می شود؟

فکر می کنم خیلی وقت است که یک دوره بین المللی با مدرس خوب در ایران نداشتیم. حتی اعزام به این دوره ها را هم نداشتیم و اولین بار است چنین اتفاقی می افتاد. مربیان ما به خصوص مربیانی که کار استعداد یابی را انجام می دهند به چنین دوره هایی احتیاج دارند که بتوانند خودشان را به روز کنند.

*پس از پایان این دوره مربیگری، چه برنامه ای دارید و قرار است در چه راهی از دانشی که به دست آوردید، استفاده کنید؟

پایان این دوره اواسط آذرماه است. بعد از آن، لیگ برتر را داریم. برنامه دیگری برای مربیگری ندارم و پیشنهاد دیگری هم نیست که بخواهم راجع به آن فکر کنم. اینکه در چه راهی این دانش را قرار است استفاده کنم باید بیبینم چه راهی پیش روی من گذاشته می شود. اولین هدف من کسب دانش در مربیگری بوده که دارم این کار را انجام می دهم.

*به عنوان قهرمان سابق جهان و المپیک به نظر شما عملکرد وزنه برداری ایران در مسابقات جهانی چگونه بود؟

ما نفراتی داشتیم که توانستند برای اولین بار مدال بگیرند مثل حافظ قشقایی، علی میری و رضا دهدار. به نظرم در این دوره جوان ها، ستاره های مسابقات بودند. البته ما اگر دنبال کسب مدال در المپیک هستیم باید تلاش کنیم این مدال ها در اوزان المپیکی به دست آید.

*اینکه ما در اوزان المپیکی مسابقات قهرمانی جهان فقط یک مدال برنز دوضرب گرفتیم، برای المپیک نگران کننده نیست؟

این نگرانی در جامعه ورزش وجود دارد. عملکرد ما متاسفانه در اوزان المپیکی خیلی خوب نبود فقط ایوب موسوی مدال کسب کرد. اگر با این شرایط جلو برویم مقداری کارمان در المپیک سخت می شود. سهراب مرادی آسیب دیدگی شدید دارد و هنوز حضورش در المپیک مبهم است. برای رستمی و علی حسینی هم مشکل دیگری به وجودآمده است. این سه نفر، نفرات اصلی ما بودند که شانس کسب مدال دارند. امیدوارم مشکلات هر سه نفر برطرف شود. نظر من این است با نبود این سه نفر بعید به نظر می رسد در المپیک نتایج خوبی کسب کنیم.

البته در مورد نتیجه نگرفتن در اوزان المپیکی یک مقدار دست کادرفنی هم خالی بود و خیلی نمی شد انتظار بیش از حد داشت. به نوعی ستاره هایمان را از دست دادیم. دست کادر فنی مقداری خالی بود. اگر از جنبه مثبت نگاه کنیم ان شاءالله نفراتی که در اوزان غیر المپیکی مدال گرفتند از مسابقات و سال بعد وارد اوزان المپیکی شوند و آنجا هم بتوانند مدال بگیرند و موفق باشند.

*فکر می کنید ایراد کار کیانوش رستمی کجا است که در سه رویداد مهم (مسابقات جهانی 2017 و 2019 و بازی های آسیایی 2018) اوت شد و نتوانست نتیجه بگیرد؟

در مورد مسابقات جهانی 2019، فاکتورهایی دست به دست هم داد تا کیانوش نتواند مدال بگیرند. بحث داوری، سرد شدن، شرایط روحی و روانی و جو مسابقه تاثیر منفی در روحیه ورزشکار گذاشت و بعد از این اتفاقات جمع و جور شدن از لحاظ روحی و بدنی سخت می شود. با خود کیانوش هم صحبت کردم استراتژی او در سالهای اخیر "یا طلا یا هیچ" بوده است. او نیامد که ابتدا وارد جدول شود و مدال برنز یا نقره خودش را قطعی کند و در آخر خودش را به مدال طلا برساند. بلکه از همان اول به فکر کسب مدال طلا بود.این استراتژی در این دو، سه سال اخیر جواب نداده است. در المپیک ریو جواب داد و موفق شد مدال طلا بگیرد ولی بعد از المپیک برایش دیگر جواب نداد. با خود کیانوش خیلی در این مورد صحبت کردم به نظرم نیاز است استراتژی و برنامه ریزی خودش را برای مسابقات تغییر دهد. چون به هر حال زحمات خودش بعد از المپیک هدر رفته است. فکر می کنم با توجه به تجربه تلخی که در سه مسابقه داشته است، از مسابقات بعدی دیگر شاهد این اتفاق نباشیم که کیانوش بخواهد کار را با وزنه های بالایی شروع کند. علاوه بر این مسائل مقداری حواشی در این چند وقت پیرامون او زیاد بود. همچنین از سوی برخی از افراد در فدراسیون هم اذیت شد که همه این موارد تاثیر گذار بود.

*به نظر شما وزنه برداران ایران چقدر در مورد شرایط کسب مجوز حضور در المپیک 2020 توجیه شده اند؟

یک مقدار شرایط رفتن وزنه برداران ما به المپیک سخت شده است چون باید امتیاز کسب کنند و در رنکینگ اوزان المپیکی یا جزو هشت نفر اول باشند و یا نفر اول آسیا باشند. خیلی از وزنه برداران ما تا الان نتوانسته اند مجوز را بگیرند و این یک مقدار کار را سخت می کند. برای همین دو سهمیه هم که ایران دارد، فدراسیون باید هر کسی که بیشترین امتیاز را گرفته و جزو هشت نفر باشد را اعزام کند و خیلی حق انتخاب ندارد. در حال حاضر اینکه ما حتی دو نفر را داشته باشیم که بتوانند جزو هشت نفر اول رنکینگ اوزان خود قرار بگیرند هم جای سوال دارد.

*در ماجرای سعید علی حسینی و کیانوش رستمی حرف و حدیث زیاد است و به نظر شما مقصر به وجود آمدن این اتفاق چه کسی است؟

در ماجرای سعید و کیانوش نمی توان 100درصد کسی را مقصر دانست. به هر حال عواملی دست به دست داد که این اتفاق بیفتد. نمی توان گفت سعید و کیانوش کاملا خودشان مقصر بوده اند یا 100 درصد فدراسیون مقصر است. به نظرم باید هر دو طرف یعنی فدراسیون و خود ورزشکار را مقصر دانست.

*فکر می کنید امکان حل مشکل این دو وزنه بردار وجود داشته باشد؟

واقعا نمی دانم. اما امیدوارم این اتفاق بیفتد. کیانوش قهرمان بزرگی است. او کسی است که دو مدال المپیک و چند مدال جهانی گرفته است. سعید هم 10 سال از ورزش حرفه ای دور بود و با قدرت برگشت و مدال های خوبی گرفت. واقعا حیف است. به نظرم جا دارد فدراسیون و آقای مرادی بیشتر پیگیر باشند. امیدوارم که منجر به نتیجه شود.

*در مسابقات جهانی 2019، عملکرد دو نماینده ایران در فوق سنگین بسیار بحث برانگیز بود. به نظر شما محسن دادرس در گروه B وزنه می زد، بهتر نبود؟

در مورد فوق سنگین و انتخاب دادرس صحبت هایی دارم. من به نظر کادرفنی احترام می گذارم اما در اینکه چه شد که دادرس انتخاب شد جای سوال و حرف و حدیث باقی گذاشته است. وقتی ما سعید علی حسینی را داشتیم که با آمادگی خیلی کمتر هم می توانست بیشتر از این وزنه بزند چرا باید او را خط می زدیم و دادرس را می بردیم؟ در اینکه رکوردهایی برای او داده شد که در گروه A باشد به نظرم به توانایی اش نگاه نکردیم. در دوضرب هم وزنه 225 کیلوگرم وزنه ای است که دادرس خیلی کم در مسابقات داخلی زده بود و شروع کار با این وزنه ریسک بالایی بود.

*برخی کارشناسان معتقدند کادرفنی برای اینکه دادرس بتواند استراحت کند و اوت نشود، مجبور شد وزنه اول علی داودی را پایین انتخاب کند تا او روی تخته بیاید و دادرس استراحت کند؟

اولین حرکت دوضرب علی داودی به نظرم خیلی پایین بود. یکی از دلایلی که علی داودی در این مسابقات و مسابقات قبلی نتوانست نتیجه بگیرد وزنه های پایینی بود که برایش شروع کردند. اینکه ما برای حرکت اول وزنه پایین انتخاب کنیم تا تیم نتیجه بگیرد و دوم ورزشکار را روی مدال ببریم، به نظرم استراتژی غلطی است. چون نیم ساعت تا چهل دقیقه منتظر ماندن باعث می شود بدن ورزشکار سرد و از شرایط ایده ال خاج شود. من عملکرد کادرفنی را در مجموع خوب دیدم و نفرات شاخص و جوانی را معرفی کردند اما در فوق سنگین عملکرد کادرفنی بحث برانگیز بود و جای سوال داشت. به نظرم عملکرد تیم غیر از فوق سنگین در مجموع خیلی خوب بود و باید به آقایان برخواه خورشیدی و جباری تبریک بگویم.

*برخی ها در مورد علی داودی معتقدند تعریف و تمجید های زیاد از او و انتظارات بالا نتیجه عکس داشته است. نظر شما در مورد این وزنه بردار چیست؟

علی داودی وزنه بردار جوانی است که یکی دوسالی است روی بورس آمده است. به نظرم استعداد خوب و درخشانی است. اما با توجه به سن و سالش باید انتظارات را پایین تر بیاوریم. باید دنبال این باشیم که او برای سالهای آینده تجربه کسب کند. الان با توجه به سن پایین انتظارات از او زیاد است. این باعث می شود از نظر ذهنی و روحی و روانی فشار زیادی را متحمل شود. به نظرم اگر این فشار را کم و شرایط را برایش فراهم کنیم که با آرامش خاطر بتواند تمرینات را دنبال کند، برای مسابقات بعدی می تواند نتیجه خوبی بگیرد.

*تالاخادزه باز هم در مسابقات جهانی همه را شگفت زده کرد . فکر می کنید توانایی این را دارد بیشتر از 484 کیلوگرم رکورد بزند؟

تالاخادزه قطعا این توانایی را دارد که بیشتر از این وزنه بزند. واقعا از وزنه هایی که زد مشخص بود بیشتر از این جا دارد. او از سال 2015 مدال آوری خود را آغاز کرد. هر روز در حال پیشرفت بوده است و در هر مسابقه از شش حرکتش به نحو احسن استفاده می کند. تالاخادزه در عین جوانی بسیار پخته است و همچنین مربی بسیار خوبی به نام آسانیدزه دارد که خودش قهرمان جهان و المپیک بوده است. به نظرم تا چند سال آینده کسی نمی تواند خیلی برای طلای جهان و رسیدن به رکوردهای تالاخادزه مدعی باشد.

انتهای پیام

منبع خبر : سادس نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از «سادس نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
وزنه برداری   مربیگری   کادرفنی   بهداد سلیمی   کیانوش رستمی   المپیک   سعید علی حسینی   ورزشکاران  
اخبار مرتبط
سلیمی: تعویق المپیک فرصت خوبی است
بهار نیوز
بهداد سلیمی: تاماش در حق من و خیلی ها ناعدالتی کرد
ورزش 3
بهداد سلیمی: تاماش آیان در حق من و خیلی ها ناعدالتی کرد
ایسنا
بهداد سلیمی: اولویتم برای مربیگری کشور خودم است
جوان آنلاین
بهداد سلیمی: علی حسینی به تعهدش در لیگ توجه نکرد/ اولویتم برای مربیگری کشور خودم است
ایسنا
درخواست کمیته المپیک از «تاماش آیان» برای حل مشکل رستمی و حسینی
مهر نیوز
بهداد سلیمی: استراتژی کیانوش یا طلا یا هیچ بود
برترین ها
بهداد سلیمی: استراتژی کیانوش یا طلا یا هیچ بود/ عملکرد کادرفنی در فوق سنگین جای سوال داشت
ایسنا
علی حسینی؛ به دنبال مقصر بدون توجه به عملکرد خودش
کیوسک تایمز
فدراسیون وزنه برداری پیگیر وضعیت هر دو ورزشکار باشد؛هم کیانوش،هم سعید
خبرآنلاین
کیانوش رستمی و سعید علی حسینی در آستانه حذف از المپیک
هفت صبح
انوشیروانی: کار کیانوش، حماقت است/ دیروز جای سهراب مرادی خالی بود
باشگاه خبرنگاران
انوشیروانی: کار کیانوش، حماقت است
افکار نیوز
چرا کیانوش با سرنوشت خودش بازی می کند؟
اعتدال
انوشیروانی: نمی دانم چرا کیانوش با سرنوشت خودش بازی می کند
جوان آنلاین
فدراسیون باید پاسخگوی ناکامی رستمی باشد
صدا و سیما
دلایل ناکامی کیانوش
مشرق نیوز
انوشیروانی: برای المپیک امیدی به کیانوش نیست
تابناک
کیانوش و حامیانش، مقصران اصلی
ایسنا
ضربه ای که خودخواهی وزنه بردار مغرور به ورزش زد
مثلث
ناکامی های ادامه دار کیانوش رستمی
افکار نیوز
ضربه ای که خودخواهی کیانوش به وزنه برداری زد
مشرق نیوز
انوشیروانی: همه از کیانوش برای المپیک ناامید شدند
برترین ها
ناکامی های ادامه دار کیانوش رستمی؛ کمیته ملی المپیک چند میلیون دیگر خرج ورزشکارسالاری می کند؟
تسنیم
انوشیروانی: نمی دانم چرا کیانوش با سرنوشت خودش بازی می کند/ همه از او برای المپیک ناامید شدند
ایسنا
وزنه برداری قهرمانی جهان| کیانوش رستمی از رقابت در دوضرب کناره گیری کرد/ یک ناکامی دیگر برای ورزشکارسالاری
تسنیم
سرِ کیانوش به سنگ می خورد؟
ایرنا
عملکرد آسانسوری تنیس روی میز ایران در آسیا/ مدال تیمی چه زمانی محقق می شود؟
فارس
بدون سهراب، با کیانوش و البته یک پدیده در سبک وزن/ استارت جهانی وزنه برداری؛ این بار دختران هم هستند
ورزش 3
روز سخت قشقایی در آزمون جهانی تایلند
ایرنا
وزنه برداری ایران آماده انتقام گیری از چین
مشرق نیوز
تیم ملی وزنه برداری ایران آماده انتقام گیری از چین
سادس نیوز
بهداد سلیمی به دنیای وزنه برداری برمی گردد؟
پارسینه
حضور سلیمی در دوره پیشرفته بین المللی مربیگری وزنه برداری IOC
میزان
سفر صالحی امیری و فخری به قزاقستان/ حضور سلیمی در دوره بین المللی IOC
فارس
رکورد ورودی پولادمردان وزنه برداری در پیکارهای جهانی مشخص شد
ایرنا
حضور در دوره 3 ماهه مربیگری IOC/ بهداد سلیمی در مجارستان مربی می شود
ورزش 3
حضور بهداد سلیمی در دوره پیشرفته مربیگری وزنه برداری IOC
ایسنا
بهداد سلیمی راهی مجارستان شد
برنا نیوز
حضور بهداد سلیمی در دوره پیشرفته بین المللی مربیگری وزنه برداری IOC
خبرگزاری ایلنا
اخبار مرتبط
bltبهار نیوز : سلیمی: تعویق المپیک فرصت خوبی است
bltورزش 3 : بهداد سلیمی: تاماش در حق من و خیلی ها ناعدالتی کرد
bltایسنا : بهداد سلیمی: تاماش آیان در حق من و خیلی ها ناعدالتی کرد
bltجوان آنلاین : بهداد سلیمی: اولویتم برای مربیگری کشور خودم است
bltایسنا : بهداد سلیمی: علی حسینی به تعهدش در لیگ توجه نکرد/ اولویتم برای مربیگری کشور خودم است
bltمهر نیوز : درخواست کمیته المپیک از «تاماش آیان» برای حل مشکل رستمی و حسینی
bltبرترین ها : بهداد سلیمی: استراتژی کیانوش یا طلا یا هیچ بود
bltایسنا : بهداد سلیمی: استراتژی کیانوش یا طلا یا هیچ بود/ عملکرد کادرفنی در فوق سنگین جای سوال داشت
bltکیوسک تایمز : علی حسینی؛ به دنبال مقصر بدون توجه به عملکرد خودش
bltخبرآنلاین : فدراسیون وزنه برداری پیگیر وضعیت هر دو ورزشکار باشد؛هم کیانوش،هم سعید
bltهفت صبح : کیانوش رستمی و سعید علی حسینی در آستانه حذف از المپیک
bltباشگاه خبرنگاران : انوشیروانی: کار کیانوش، حماقت است/ دیروز جای سهراب مرادی خالی بود
bltافکار نیوز : انوشیروانی: کار کیانوش، حماقت است
bltاعتدال : چرا کیانوش با سرنوشت خودش بازی می کند؟
bltجوان آنلاین : انوشیروانی: نمی دانم چرا کیانوش با سرنوشت خودش بازی می کند
bltصدا و سیما : فدراسیون باید پاسخگوی ناکامی رستمی باشد
bltمشرق نیوز : دلایل ناکامی کیانوش
bltتابناک : انوشیروانی: برای المپیک امیدی به کیانوش نیست
bltایسنا : کیانوش و حامیانش، مقصران اصلی
bltمثلث : ضربه ای که خودخواهی وزنه بردار مغرور به ورزش زد
bltافکار نیوز : ناکامی های ادامه دار کیانوش رستمی
bltمشرق نیوز : ضربه ای که خودخواهی کیانوش به وزنه برداری زد
bltبرترین ها : انوشیروانی: همه از کیانوش برای المپیک ناامید شدند
bltتسنیم : ناکامی های ادامه دار کیانوش رستمی؛ کمیته ملی المپیک چند میلیون دیگر خرج ورزشکارسالاری می کند؟
bltایسنا : انوشیروانی: نمی دانم چرا کیانوش با سرنوشت خودش بازی می کند/ همه از او برای المپیک ناامید شدند
bltتسنیم : وزنه برداری قهرمانی جهان| کیانوش رستمی از رقابت در دوضرب کناره گیری کرد/ یک ناکامی دیگر برای ورزشکارسالاری
bltایرنا : سرِ کیانوش به سنگ می خورد؟
bltفارس : عملکرد آسانسوری تنیس روی میز ایران در آسیا/ مدال تیمی چه زمانی محقق می شود؟
bltورزش 3 : بدون سهراب، با کیانوش و البته یک پدیده در سبک وزن/ استارت جهانی وزنه برداری؛ این بار دختران هم هستند
bltایرنا : روز سخت قشقایی در آزمون جهانی تایلند
bltمشرق نیوز : وزنه برداری ایران آماده انتقام گیری از چین
bltسادس نیوز : تیم ملی وزنه برداری ایران آماده انتقام گیری از چین
bltپارسینه : بهداد سلیمی به دنیای وزنه برداری برمی گردد؟
bltمیزان : حضور سلیمی در دوره پیشرفته بین المللی مربیگری وزنه برداری IOC
bltفارس : سفر صالحی امیری و فخری به قزاقستان/ حضور سلیمی در دوره بین المللی IOC
bltایرنا : رکورد ورودی پولادمردان وزنه برداری در پیکارهای جهانی مشخص شد
bltورزش 3 : حضور در دوره 3 ماهه مربیگری IOC/ بهداد سلیمی در مجارستان مربی می شود
bltایسنا : حضور بهداد سلیمی در دوره پیشرفته مربیگری وزنه برداری IOC
bltبرنا نیوز : بهداد سلیمی راهی مجارستان شد
bltخبرگزاری ایلنا : حضور بهداد سلیمی در دوره پیشرفته بین المللی مربیگری وزنه برداری IOC
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.