مخبر - 1398/07/07 - وضعیت مطب ها در این روزها؛ از هدیه تولد نوزاد برای خانم دکتر تا نوبت های طلایی

وضعیت مطب ها در این روزها؛ از هدیه تولد نوزاد برای خانم دکتر تا نوبت های طلایی
از نصب خودپرداز در مطب و دادن شماره حساب به بهانه نوبت دهی های طلایی تا اخذ وجوه بالاتر از بیمارانی که می خواهند از طریق کارتخوان حق ویزیت بپردازند؛ این ها بخشی از ترفند هایی است که معدودی از پزشکان برای دور زدن قانون نصب کارتخوان پیش گرفته اند.
وضعیت مطب ها در این روزها؛ از هدیه تولد نوزاد برای خانم دکتر تا نوبت های طلایی

وضعیت مطب ها در این روزها؛ از هدیه تولد نوزاد برای خانم دکتر تا نوبت های طلاییبه گزارش صبحانه،بر اساس قانون مجلسی ها پزشکان در سال 1398 ملزم شدند که در مطب هایشان از پایانه فروشگاهی یا همان کارتخوان استفاده کنند. قانونی که از همان ابتدا، اما و اگر های زیادی را به دنبال داشت؛ به طوریکه برخی وضع این قانون را سدی در برابر گریزگاه های مالیاتی پزشکان دانسته و معتقد بودند که پزشکانی هرچند معدود با درآمد های میلیاردی، فرار مالیاتی کلان دارند که باید از آن جلوگیری شود.

طرح همین مسائل نیز دستمایه تشکیل کمپینی با هشتگ «پزشک -فراری- از -مالیات -و – کارتخوان» در فضای مجازی شد. از طرفی، اما مخالفان این قانون که آن را تبعیضی برای جامعه پزشکی عنوان می کردند، اعتقاد داشتند که این قانون به نوعی فرار رو به جلو در برابر مطالبات معوق پزشکان بوده و نوعی هجمه به قشر فرهیخته پزشکی است. آن ها اعلام می کردند که اگر قرار است شفافیتی در زمینه درآمد ها و پرداخت مالیات در کشور ایجاد شود، باید این کار برای تمام اقشار و اصناف پردرآمد از جمله طلافروشان و ... باشد، نه فقط پزشکان. هرچند که در پاسخ به این انتقاد اعلام شد که نصب کارتخوان برای همه صنوف الزامی است، اما از آنجایی که الزام آن در صنف پزشکان حواشی را به دنبال داشت، مساله پررنگ تر شد.
به هر حال با وجود همه، اما و اگر ها و حواشی ایجاد شده، به پزشکان تا اول مهر ماه سال 1398 فرصت داده شد تا اقدام به نصب کارتخوان در مطب هایشان کنند و سازمان امور مالیاتی هم اعلام کرد که در صورت عدم اجرای قانون از سوی پزشکان، مجازات هایی را در نظر گرفته است؛ به طوری که علی رستم پور - مدیر کل دفتر تنظیم مقررات و برون سپاری سازمان امور مالیاتی - در گفت وگوی اخیر خود با ایسنا، با بیان اینکه طبق قانون با پزشکانی که به قوانین مالیاتی تمکین نکنند برخورد می شود، گفت: بر اساس قانون، کسانی که مکلف به نصب پایانه فروش یا صندوق مکانیزه فروش هستند، اگر این کار را انجام ندهند دو درصد از مجموع وجوه دریافتی آن ها مشمول جریمه می شود.
70 درصد پزشکان برای نصب کارتخوان اقدام نکرده اند
البته این اظهارات در حالی مطرح می شود که ضرب الاجل سازمان امور مالیاتی برای نصب کارتخوان در مطب پزشکان به پایان رسیده و طبق گفته مسئولان سازمان امور مالیاتی تنها 30 درصد از پزشکان مشمول در این طرح ثبت نام کرده اند و 70 درصدشان از قانون تمکین نکرده اند. با این حال در روز های آخر شهریور ماه نشستی در سازمان نظام پزشکی با حضور رییس کل سازمان امور مالیاتی و معاونین، رییس کل سازمان نظام پزشکی، معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان نظام پزشکی، معاون کل وزارت بهداشت، رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، رییس شورای عالی نظام پزشکی و رییس مجمع انجمن های علمی گروه پزشکی ایران و جامعه جراحان کشور برای بررسی آخرین وضعیت نصب کارتخوان در مطب پزشکان برگزار شد و طرفین ماجرا توافق کردند که در کمیته ای مشترک و با حضور نمایندگان تام الاختیار، راهکار های مناسب درباره بحث نصب کارتخوان و مالیات پزشکان بررسی شده و درباره حل مشکلات مالیاتی جامعه پزشکی، در فضایی کارشناسانه، بدون تنش، تهدید و با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی کشور بحث و اطلاع رسانی شود.
البته این اقدامات در شرایطی است که متاسفانه برخی پزشکان ترفند هایی را برای دور زدن کارتخوان ها در پیش گرفته اند تا به لطایف الحیل زیر بار استفاده از کارتخوان نروند؛ از نصب خودپرداز در مطب گرفته تا اخذ وجوه بالاتر از بیمارانی که می خواهند از طریق کارتخوان حق ویزیت پزشک را بپردازند. ترفند هایی که نه تن ها قانون را دور می زند، بلکه بیشتر سبب سلب اعتماد از بیماران می شود و آن ها را به زحمت می اندازد.
در خواست 20 میلیون پول نقد
فاطمه یکی از افرادی است که از برخورد یکی از پزشکانی که به او مراجعه کرده، گلایه دارد و، می گوید: برای جراحی زیبایی بینی خواهرم به یک پزشک معروف مراجعه کردیم. او قبل از عمل به ما گفت که باید تمام هزینه عمل را که حدود 20 میلیون تومان می شد، به صورت نقدی برایش به بیمارستان ببریم و در غیر این صورت جراحی را انجام نمی دهد.
او می افزاید: از آنجایی که کارش را قبول داشتیم و می خواستیم حتما جراحی را این پزشک انجام دهد، قبول کردیم و با هزار مکافات 20 میلیون تومان پول نقد را در ساک گذاشته و برای پزشک بردیم. اما مگر اعمال جراحی، چه زیبایی باشد چه غیره، تعرفه مشخص ندارد؟ چرا یک پزشک باید از اعتماد بیمار و البته شهرت خود سوء استفاده کند و خارج از تعرفه مشخص پول بگیرد؟

کارتخوان به نوبت!

مژگان نیز که برای بیماری غدد خود به یک پزشک متخصص غدد مراجعه کرده، در تماس با ایسنا می گوید:" هر زمان که به مطب آقای پزشک می روم، منشی سه تا در میون اجازه می دهد که بیماران حق ویزیت را با کارتخوان بپردازند. زمانی هم که می گویم من می خواهم با کارتخوان هزینه را بدهم، منشی می گوید نوبت شما نیست که با کارتخوان هزینه را بپردازید. یا نقدی پول دهید و یا به خودپرداز کنار مطب رفته و پول نقد بیاورید. "
سولماز نیز می گوید که "منشی فلان پزشک از بیمارانی که می خواهند با کارتخوان حق ویزیت را بپردازند، مبلغ بالاتری می گیرد تا بیماران را ترغیب کند، نقدا حساب کنند. "
برخی شواهد نیز حاکی از آن است که حتی برخی پزشکان تا جایی پیش رفته اند که به جای نصب کارتخوان، خودپرداز به مطب هایشان آورده اند. بسیاری از گزارش های مردمی ارسالی حاکی از آن است که برخی پزشکان در کنار مطب یا موسسه پزشکی خود خودپرداز آورده اند و به بیماران می گویند که کارتخوان ندارند. در نتیجه بیمار مجبور می شود برای پرداخت هزینه های ویزیت به خودپرداز مراجعه کرده و پول نقد برای پزشک بیاورد.
نوبت های طلایی
برخی از پزشکان هم پا را از این فراتر گذاشته و برای پرداخت هزینه ها از سوی منشی مطب شماره حساب پزشک یا شخص دیگری به بیمار ارایه می شود. سهیلا یکی از افرادی که تجربه این اتفاق را داشته است و می گوید: "یکبار با مطب یک متخصص پوست و مو تماس گرفتم و درخواست نوبت مراجعه داشتم. منشی به من گفت شماره حسابی را به شما می دهم. اول هزینه ویزیت را بپردازید تا بعد به شما نوبت بدهیم. تعجب کردم و منشی باز به من گفت اگر همین الان پول را واریز کنید، بهترین ساعت به شما نوبت می دهم. "
معصومه یکی دیگر از افرادی است که تجربه اینچنینی را داشته و می گوید: پدرم به دلیل مشکل قلبی اش باید عمل می شد و پزشک در کمال تعجب به ما گفت ابتدا پول عمل را به حسابم واریز کنید. وقتی اعتراض کردیم، پزشک گفت اگر همین امروز پول را واریز کنید، صبح اول وقت و اولین نفر پدر شما را عمل می کنم.
البته قطعا چنین تخلفاتی فقط از تعداد معدودی از پزشکان سر می زند و انصافا اکثریت جامعه پزشکی کشور با تمام توان در راه خدمت رسانی به بیماران بدون ذره ای سوءاستفاده مالی یا مالیاتی کار می کنند. بی تردید اذهان عموم ایثارگری های پزشکان در جبهه های جنگ و همچنین اقدامات خیرخواهانه پزشکان در بحران ها و حوادثی همچون سیل و زلزله و یا پزشکان جهادگری که با حضور در اردو های جهادی در مناطق محروم حضور می یابند را فراموش نخواهد کرد. اما در عین حال باید سازوکاری هم برای برخورد با معدود پزشکان متخلف در این حوزه تعریف شود که واقعا عملیاتی باشد، نه اینکه همچنان طبیبان واقعی قانون را اجرا کنند و برخی هم در حاشیه ای امن به تخلفات شان ادامه دهند.
هدیه تولد نوزاد برای خانم دکتر
حتی در برخی موارد با وجود تاکید وزارت بهداشتی ها بر جمع آوری زیرمیزی و برخودر های شدید با پزشکان زیرمیزی بگیر، باز هم در برخی موارد شاهد زیرمیزی گرفتن ها با عناوین فریبنده ای همچون «هدیه تولد نوزاد به پزشک» و... هستیم؛ در همین راستا معصومه که در دوران بارداری اش به متخصص زنان و زایمان مراجعه کرده می گوید: وقتی می خواستم برای آخرین معاینه قبل از زایمان، به پزشکم مراجعه کنم، منشی با من تماس گرفت و گفت وقتی برای آخرین معاینه می آیید 2.5 میلیون تومان پول نقد هم به همراه داشته باشید.
وی، اما زیر بار پرداخت این وجه نمی رود و زمانیکه به منشی اعتراض می کند، منشی اعلام می کند که این وجه را باید به عنوان «هدیه تولد» به پزشک بپردازد. هرچند که مادر مذکور باز هم زیر بار پرداخت این مبلغ نرفت و پزشکش را تغییر داد، اما هستند بیمارانی که مجبور می شوند چنین مبالغی را پرداخت کنند.
تخلفات کارتخوانی را به 1526 اعلام کنید
در هر حال، هرچند که سازمان امور مالیاتی اعلام کرده که مردم تخلفات کارتخوانی را به سامانه 1526 اعلام کنند تا با متخلفین برخورد شود و وزارت بهداشت هم بار ها و بار ها اعلام کرده که مردم بویژه در بیمارستان ها و مراکز درمانی دولتی خارج از صورتحساب بیمارستان، وجهی را پرداخت نکنند و در عین حال هم تخلفات تعرفه ای را به سامانه 190 اطلاع دهند، اما برخی بیماران برای اطمینان از حصول نتیجه، ناچار تن به تخلف این پزشکان می دهند؛ بنابراین به نظر می رسد نظام سلامت با کمک نظام اقتصادی کشور باید راهکاری اساسی تر و نظارتی دقیق تر را برای شناسایی متخلفین در نظر بگیرد؛ آن هم زمانیکه برخی از این متخلفین پزشکان معروفی هستند که به هر دلیلی برای خود اسم و رسمی هم به هم زده اند.
منبع خبر : صبحانه با خبر

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
شماره حساب   خودپرداز   کارتخوان   ویزیت   پزشکان   تولد نوزاد  
اخبار مرتبط
عکس| تولد نوزاد بی دست و پا!
آفتاب
طرح ویزیت رایگان در روستای مُمبِین ایذه اجرا شد
ایرنا
64 درصد از دستگاه های کارتخوان نزد پزشکان استان گلستان به سیستم مالیاتی متصل نیست
تسنیم
جریمه مالیاتی در انتظار وکلای متخلف
بهار نیوز
تازه ترین ابتکارات پزشکان برای فرار از پرداخت مالیات
خبرآنلاین
مردم علیه اشرار/ بانک ها کرکس نباشند/ اتحادیه پزشکان بدون کارتخوان
باشگاه خبرنگاران
سازمان مالیاتی با 46 هزار پزشک متخلف چه برخوردی می کند؟
اقتصاد نیوز
پزشکان هرچه سریع تر برای نصب کارتخوان ثبت نام کنند
بانکداری ایرانی
پروانه پزشکانی که از نصب کارتخوان خودداری می کنند تعلیق می شود؟
اقتصاد نیوز
شگرد پزشکان برای دور زدن «کارتخوان»/ 70درصد پزشکان برای نصب کارتخوان اقدام نکرده اند/ در خواست 20 میلیون پول نقد/ کارتخوان به نوبت!
آرا نیوز
وضعیت عجیب مطب ها در این روزها؛ از هدیه تولد نوزاد برای خانم دکتر تا نوبت های طلایی/ بیمار گرامی، کارتخوان به نوبت!
شریان
پزشکان چگونه کارتخوان را دور میزنند؟
بازار نیوز
شگرد پزشکان برای دور زدن قانون نصب کارتخوان!
جوان آنلاین
شگرد «پزشکان» برای دور زدن کارتخوان!
اخرین نیوز
شگردپزشکان برای دور زدن"کارتخوان"
ناطقان نیوز
شگرد جدید پزشکان برای دور زدن کارتخوان
ایران جیب
شگرد پزشکان برای دور زدن کارتخوان/ دریافت وجه اضافی با عنوان هدیه تولد نوزاد به خانم دکتر!
رویداد 24
شگردهای پزشکان فراری از مالیات و کارتخوان
اعتدال
پزشکان همچنان قانون را دور می زنند
الف
شگرد پزشکان برای دور زدن کارتخوان
عصر ایران
شگرد پزشکان برای دور زدن «کارتخوان»
تابناک
راهکارهای پزشکان برای دور زدن "کارتخوان"
سایت جماران
شگردهای پزشکان برای دور زدن کارتخوان
مردم سالاری
شگرد پزشکان برای دور زدن "کارتخوان"
ایسنا
اعلام جریمه پزشکان متخلف در استفاده از کارتخوان
عصر ایران
جریمه پزشکان متخلف در استفاده از کارتخوان اعلام شد
فرتاک نیوز
من پزشک هستم، من نصب کارتخوان را دور می زنم!
ستاره نیوز
ترفند پزشکان؛ فقط برای 20 نفر کارتخوان داریم!
خبر داغ
نیمی از پزشکان مازندران در برابر پایش مالیاتی مقاومت می کنند
ایرنا
فقط برای 20 نفر کارتخوان داریم!
ایسنا
«نقد بدهید 50 هزارتومان، کارت بکشید 60 هزار تومان»
ملیت
65 درصد پزشکان به دلیل ثبت نکردن کارتخوان جریمه می شوند
عصر ایران
صفحه نخست روزنامه های اقتصادی 2 مهرماه
شبستان
ترفند جدید پزشکان برای فرار از نصب کارتخوان: «نقد بدهید 50 هزارتومان، کارت بکشید 60 هزار تومان»
الف
سرپیچی 70 درصد پزشکان از قانون نصب کارتخوان
عصر ایران
ترفند جدید پزشکان برای فرار از نصب کارتخوان
تابش کوثر
این بیماری دردناک ریه ها را به آتش می کشد
مرآت نیوز
روایتی متفاوت از دلایل عدم تمکین جامعه پزشکی
شعار سال
استنکاف چشمگیر و دور از انتظار پزشکان از اجرای قانون!
تابناک
ثبت نام 19 درصدی پزشکان کرمانشاهی برای دریافت کارتخوان
مهر نیوز
اخبار مرتبط
bltآفتاب : عکس| تولد نوزاد بی دست و پا!
bltایرنا : طرح ویزیت رایگان در روستای مُمبِین ایذه اجرا شد
bltتسنیم : 64 درصد از دستگاه های کارتخوان نزد پزشکان استان گلستان به سیستم مالیاتی متصل نیست
bltبهار نیوز : جریمه مالیاتی در انتظار وکلای متخلف
bltخبرآنلاین : تازه ترین ابتکارات پزشکان برای فرار از پرداخت مالیات
bltباشگاه خبرنگاران : مردم علیه اشرار/ بانک ها کرکس نباشند/ اتحادیه پزشکان بدون کارتخوان
bltاقتصاد نیوز : سازمان مالیاتی با 46 هزار پزشک متخلف چه برخوردی می کند؟
bltبانکداری ایرانی : پزشکان هرچه سریع تر برای نصب کارتخوان ثبت نام کنند
bltاقتصاد نیوز : پروانه پزشکانی که از نصب کارتخوان خودداری می کنند تعلیق می شود؟
bltآرا نیوز : شگرد پزشکان برای دور زدن «کارتخوان»/ 70درصد پزشکان برای نصب کارتخوان اقدام نکرده اند/ در خواست 20 میلیون پول نقد/ کارتخوان به نوبت!
bltشریان : وضعیت عجیب مطب ها در این روزها؛ از هدیه تولد نوزاد برای خانم دکتر تا نوبت های طلایی/ بیمار گرامی، کارتخوان به نوبت!
bltبازار نیوز : پزشکان چگونه کارتخوان را دور میزنند؟
bltجوان آنلاین : شگرد پزشکان برای دور زدن قانون نصب کارتخوان!
bltاخرین نیوز : شگرد «پزشکان» برای دور زدن کارتخوان!
bltناطقان نیوز : شگردپزشکان برای دور زدن"کارتخوان"
bltایران جیب : شگرد جدید پزشکان برای دور زدن کارتخوان
bltرویداد 24 : شگرد پزشکان برای دور زدن کارتخوان/ دریافت وجه اضافی با عنوان هدیه تولد نوزاد به خانم دکتر!
bltاعتدال : شگردهای پزشکان فراری از مالیات و کارتخوان
bltالف : پزشکان همچنان قانون را دور می زنند
bltعصر ایران : شگرد پزشکان برای دور زدن کارتخوان
bltتابناک : شگرد پزشکان برای دور زدن «کارتخوان»
bltسایت جماران : راهکارهای پزشکان برای دور زدن "کارتخوان"
bltمردم سالاری : شگردهای پزشکان برای دور زدن کارتخوان
bltایسنا : شگرد پزشکان برای دور زدن "کارتخوان"
bltعصر ایران : اعلام جریمه پزشکان متخلف در استفاده از کارتخوان
bltفرتاک نیوز : جریمه پزشکان متخلف در استفاده از کارتخوان اعلام شد
bltستاره نیوز : من پزشک هستم، من نصب کارتخوان را دور می زنم!
bltخبر داغ : ترفند پزشکان؛ فقط برای 20 نفر کارتخوان داریم!
bltایرنا : نیمی از پزشکان مازندران در برابر پایش مالیاتی مقاومت می کنند
bltایسنا : فقط برای 20 نفر کارتخوان داریم!
bltملیت : «نقد بدهید 50 هزارتومان، کارت بکشید 60 هزار تومان»
bltعصر ایران : 65 درصد پزشکان به دلیل ثبت نکردن کارتخوان جریمه می شوند
bltشبستان : صفحه نخست روزنامه های اقتصادی 2 مهرماه
bltالف : ترفند جدید پزشکان برای فرار از نصب کارتخوان: «نقد بدهید 50 هزارتومان، کارت بکشید 60 هزار تومان»
bltعصر ایران : سرپیچی 70 درصد پزشکان از قانون نصب کارتخوان
bltتابش کوثر : ترفند جدید پزشکان برای فرار از نصب کارتخوان
bltمرآت نیوز : این بیماری دردناک ریه ها را به آتش می کشد
bltشعار سال : روایتی متفاوت از دلایل عدم تمکین جامعه پزشکی
bltتابناک : استنکاف چشمگیر و دور از انتظار پزشکان از اجرای قانون!
bltمهر نیوز : ثبت نام 19 درصدی پزشکان کرمانشاهی برای دریافت کارتخوان
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.