مخبر - 1398/07/03 - مانور روحانی در نیویورک؛ پشت پرده چه خبر است؟

مانور روحانی در نیویورک؛ پشت پرده چه خبر است؟
از یک طرف ایران تاکید می کند که آمریکا اول تحریم ها را بردارد تا با آن مذاکره کند، ولی از طرف دیگر، آمریکا نیز اصرار می کند که ایران وارد مذاکرات شود و سپس بعد از حصول توافق جامع، تحریم ها رفع خواهند شد. در این میان، واضح است که تلاش اروپا در تغییر این وضعیت به نتیجه ملموسی نرسیده است. ماکرون می ...
مانور روحانی در نیویورک؛ پشت پرده چه خبر است؟

از یک طرف ایران تاکید می کند که آمریکا اول تحریم ها را بردارد تا با آن مذاکره کند، ولی از طرف دیگر، آمریکا نیز اصرار می کند که ایران وارد مذاکرات شود و سپس بعد از حصول توافق جامع، تحریم ها رفع خواهند شد. در این میان، واضح است که تلاش اروپا در تغییر این وضعیت به نتیجه ملموسی نرسیده است. ماکرون می گوید او «ساده لوح» نیست و به معجزه هم ایمان ندارد، اما باید دید که او چگونه می خواهد این بن بست را بدون معجزه حل کند.
- سران اروپا در جریان نشست مجمع عمومی سازمان ملل، تلاش های زیادی برای شکستن یخ روابط ایران و آمریکا انجام دادند. اما این تلاش های فشرده، به دلیل فقدان پشتوانه اقتصادی، به نتیجه نرسید. آمریکا با تاکید بر استمرار تحریم ها، عملا، تکاپوی دیپلماتیک اروپا را به شکست کشاند.
به گزارش روز نو ، روز سه شنبه به وقت نیویورک، حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، روز پرکاری داشت. در این روز، او دیدار های فشرده ای با مقامات خارجی انجام داد که شاید مهمترین آنها، دیدار همزمان با ایمانوئل ماکرون، رئیس جمهور فرانسه، و بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، بود. پیش از آن، روحانی با آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان، هم دیدار داشت.
اروپایی ها، خصوصا ماکرون، به سختی تلاش کردند که روحانی و همتای آمریکایی اش، دونالد ترامپ، را به انجام دیداری رو در رو متقاعد کنند. اما به دلایل مختلف، نتوانستند چنین دیداری را ترتیب دهند. رئیس جمهور فرانسه، صبح دوشنبه با ترامپ دیدار کرد و عصر همان روز با روحانی دیدار کرد. سپس روز سه شنبه بار دیگر با ترامپ دیدار کرد. در این گفتگوها، ماکرون تلاش کرد روسای جمهور ایران و آمریکا را به انجام یک دیدار تاریخی مجاب کند. وی به خبرنگاران گفت: «من معتقدم شرایط برای بازگشت سریع به مذاکرات ایجاد شده است. علاقه مشترکی برای پیشرفت و ایجاد شرایط کاهش تنش و همچنین تحقق یک توافق بلندمدت وجود دارد. اما این به اراده دو طرف بستگی دارد.»
ماکرون دیدار می خواست اما....
اما برخلاف خوشبینی ماکرون، دیداری میان روحانی و ترامپ صورت نگرفت. ماکرون گفته است اگر روحانی و ترامپ دیدار نکنند، نشست فعلی مجمع عمومی یک «فرصت از دست رفته» خواهد بود. در دیدار سه جانبه روحانی، جانسون و ماکرون، رئیس جمهور فرانسه با رویی خندان تصریح کرد که اگر «روحانی کشور (آمریکا) را بدون دیدار با پرزیدنت ترامپ ترک کند، این یک فرصت از دست رفته خواهد بود. چون او، در چند ماه باز نخواهد گشت و ترامپ هم به تهران نخواهد رفت؛ بنابراین آن ها باید همین الان دیدار کنند.» جانسون نیز بر همین مسئله تاکید کرد.
بخوانید:
آوردگاه نیویورک؛ روحانی و ظریف چه می کنند؟
ظریف در نیویورک؛ دیپلماسی تحت الشعاع تنش های نظامی
فرانسه، در چند ماه اخیر، تلاش های زیادی برای تنش زدایی میان ایران و آمریکا انجام داد، اما تا به حال به هیچ موفقیتی نرسیده است. ماکرون طرحی به ایران و آمریکا پیشنهاد کرد که بر اساس آن، تهران در ازای دریافت معافیت های فروش نفت و راه اندازی خط اعتباری 15 میلیارد دلاری، از سه گام کاهش تعهدات هسته ای خود عقب نشینی می کند و در مرحله بعدی، درباره مسائل هسته ای و غیرهسته ای با واشنگتن گفتگو هایی انجام می دهد. آمریکا نیز، برای تامین اعتبارات خط اعتباری یادشده، برای ایران معافیت های فروش نفت صادر می کند. موفقیت این طرح، به چراغ سبز آمریکا نیاز دارد. به همین دلیل، اروپایی ها امیدوارند که از طریق دیدار روحانی و ترامپ، کاخ سفید اندکی انعطاف نشان دهد و راه را برای مذاکرات گسترده تر هموار کند.
به رغم تاکید ترامپ بر امکان حصول صلح با ایران، دولت او هیچ گامی برای کمک به تلاش های اروپایی برنداشت. ترامپ در سخنرانی اش در مجمع عمومی سازمان ملل، با ادبیاتی تند از ایران انتقاد کرد و از کشور های جهان درخواست کرد که با «عطش ایران به خون» مقابله کنند. وی تصریح کرد: «همه ملت ها وظیفه دارند که (علیه ایران) اقدام کنند. هیچ حکومت مسئولی نباید عطش ایران به خون را تامین مالی کند. تا وقتی که رفتار تهدیدآمیز ایران ادامه داشته باشد، تحریم ها رفع نخواهد شد بلکه تشدید خواهند شد.»
جمله آخری ترامپ کافی بود تا تمام تلاش های اروپا را برباد دهد. چرا که موفقیت تکاپوی اروپایی ها به صدور معافیت فروش نفت برای ایران یا کاهش تحریم های آمریکا، بستگی داشت. وقتی ماکرون از روحانی خواست با ترامپ دیدار کند، طرف ایرانی اصرار کرد که آمریکا به رفع تحریم ها تعهد کند. امری که آمریکایی ها با آن مخالفت کردند و در نتیجه، تلاش های ماکرون برای ترتیب دیداری میان روحانی و ترامپ نیز به جایی نرسید. ماکرون بسیار مایل بود که روحانی و ترامپ دیدار کنند. اما حاضر نبود کوچکترین هزینه ای در این راه پرداخت کند. او می خواست آمریکا و ایران هزینه آغاز مذاکرات را بپردازند.
مانور روحانی در نیویورک؛ پشت پرده چه خبر است؟
در یکی از دیدارهای نیویورک، روحانی به ماکرون گفت: «شما خوب داشتید پیش می رفتید، (اما) یک دفعه متوقف شدید.» ماکرون بر شانه روحانی زد و چیزی نگفت.
معجزه ای در کار نیست
مقامات ایران به کرات گفته اند اگر آمریکا به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) بازگردد و تحریم ها را رفع کند، در آن حالت ممکن است ایران گفتگو های جدیدی با آمریکا در قالب گروه 5+1 انجام دهد. ولی ظاهرا نه آمریکا و نه حتی اروپا، چنین سناریویی را محتمل نمی دانند. موضع آمریکا واضح است. کاخ سفید از ایران می خواهد که حداقل در سه مسئله- برنامه موشکی و هسته ای و نفوذ منطقه ای ایران- مذاکراتی با آمریکا انجام دهد. در این میان، مواضع اروپا چندان واضح نیست. آن ها بر ادامه برجام تاکید می کنند، ولی در عین حال، بدون اینکه منافع اقتصادی ایران از این توافق را تامین کنند، از این کشور می خواهند که مذکرات جدیدی با آمریکا درباره مسائل یادشده انجام دهد.
از سوی دیگر، ایران مذاکرات موشکی را رد کرده، ولی ظاهرا درباره مسائل هسته ای مایل است انعطاف نشان دهد. در پی انتشار خبری در خبرگزاری رویترز مبنی بر موافقت روحانی انجام تغییرات کوچک در برجام، پرویز اسماعیلی، معاون ارتباطات دفتر رئیس جمهور ایران، این خبر را تکذیب کرد، ولی در عین حال، در توئیتی آمادگی ایران برای «کوتاه کردن زمان اجرای برجام» را اعلام کرد. وی در توضیح این اقدام، نوشت: «همان تعهد 2023 که (محمدجواد) ظریف گفت: تصویب همزمان پروتکل الحاقی در مجلس ایران و لغو تحریم ها در مجلس آمریکا و امکان مذاکره در چارچوب 5+1.»
پیش از این وزیر امور خارجه ایران پیشنهاد داده بود که در ازای رفع تحریم ‎های آمریکا، ایران حاضر برخی تعهدات زمان مند، مانند تصویب پروتکل الحاقی در مجلس شورای اسلامی ایران، را زودتر از موعد مقرر در برجام انجام دهد. ولی این پیشنهاد نیز مانند پیشنهاد تبادل زندانیان، با واکنش سرد کاخ سفید مواجه شد.
در سایه تحریم ها و اصرار آمریکا بر ادامه آن ها تا زمان حصول توافق جامع با ایران، بعید است که تلاش های اروپا برای تنش زدایی میان تهران و واشنگتن به نتیجه برسد. خصوصا که ترامپ مکررا تاکید کرده است که در مسئله ایران، نیازی به وساطت اروپا، خصوصا وساطت ماکرون، ندارد. اروپا در یک سال گذشته، نتوانست جلوی خسارت های تحریم های آمریکا را بگیرد و هم اکنون تلاش می کند بدون اینکه متحمل هزینه ای شود، از طریق آغاز مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا، مشکلات دو طرف را حل کند. چنین رویکردی، احتمالا مستلزم وقوع معجزه است.
تنش ها میان ایران و آمریکا به مرحله حساسی رسیده است. از یک طرف ایران تاکید می کند که آمریکا اول تحریم ها را بردارد تا با آن مذاکره کند، ولی از طرف دیگر، آمریکا نیز اصرار می کند که ایران وارد مذاکرات شود و سپس بعد از حصول توافق جامع، تحریم ها رفع خواهند شد. در این میان، واضح است که تلاش اروپا در تغییر این وضعیت به نتیجه ملموسی نرسیده است. ماکرون می گوید او «ساده لوح» نیست و به معجزه هم ایمان ندارد، اما باید دید که او چگونه می خواهد این بن بست را بدون معجزه حل کند. منبع: فرارو
منبع خبر : روز نو

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
فرانسه   واشنگتن   آمریکا   دیپلماسی   دیپلمات   مقامات خارجی   رئیس جمهور   مجمع عمومی سازمان ملل   چراغ   کاهش تنش   ایران از آمریکا   همتای آمریکایی   نخست وزیر بریتانیا   شکستن   تنش زدائی   ماکرون   حسن روحانی   نیویورک   دونالد ترامپ   اعتبارات   فروش نفت   اروپا   صدر اعظم آلمان   کاهش تعهدات   دیدار روحانی و ترامپ  
اخبار مرتبط
پیشنهادات مکرون برای مذاکره ایران و آمریکا
سیمرغ
مانور روحانی در نیویورک؛ پشت پرده چه خبر است؟
فرارو
سه گانه دیپلماتیک روحانی، اروپا و ترامپ در نیویورک
اعتدال
فشار آمریکا مقاومت ایران را بیشتر کرده است!
بازار نیوز
سازمان ملل؛ رونمایی از طرح ماکرون برای مذاکره ایران و آمریکا/ ادعای رویترز؛ اعلام آمادگی روحانی برای مذاکره درباره برجام
آریا
روزهای سخت نیویورک برای روحانی؛ هم در کنار استخر باش هم بپر
پانا
وساطت شماری از رهبران جهان برای دیدار ترامپ - روحانی
پارسینه
ماکرون: ایران و آمریکا فرصت مذاکره در نیویورک را از دست ندهند
بهار نیوز
محورهای پنج گانه پیشنهادی ماکرون برای مذاکره ایران و آمریکا
فارس
درخواست تعدادی از رهبران جهان برای دیدار ترامپ و روحانی
مرور نیوز
درخواست شماری از رهبران جهان برای دیدار ترامپ و روحانی
مهر نیوز
ایران کانون رایزنی ها در نیویورک
ایران آنلاین
همنوازی اروپا با ساز ناکوک ترامپ
مشرق نیوز
همنوازی اروپا با ساز ناکوک ترامپ/انتخاب «بد» یا «بدتر»؟
مهر نیوز
دیدار برنامه ریزی نشده مرکل با روحانی/ آلمان: بخشی از اهرم «فشار حداکثری به ایران» نخواهیم بود
آریا
تلاش فرانسه برای کاهش تنش ها میان ایران و آمریکا/ روحانی: تلاش های مکرون تنها با لغو تحریم های ترامپ نتیجه می دهد
آریا
گزارش فرانس 24 در باره تلاش پاریس برای کاهش تنش ها میان ایران و آمریکا
العالم
ایران راه را برای گفت وگو سد نکرده است
ایرنا
دیدارهای روحانی در نیویورک +تصاویر
صراط
تغییر لحن اروپا درخاک آمریکا
پانا
اروپایی ها از روحانی چه می خواهند؟
ساعت 24
"جنگ اقتصادی" بی سروصدا ادامه دارد
فرارو
دیدار های نیویورکی روحانی
خبرگزاری دانشجو
مکرون: برای راه حلی پایدار در منطقه(خلیج فارس)هر کاری می کنم
خبرآنلاین
موانع ترامپ در اقدام سازمان ملل علیه ایران
اعتدال
بیانیه مشترک فرانسه، آلمان و انگلیس: حمله به عربستان کار ایران بود
بهار نیوز
دیدارهای نیویورکی روحانی
فارس
نگرانی از یک توافق «بسیار بد» در نیویورک
شمانیوز
الزامات یک ملاقات
ایرنا
اتاق و میز مذاکره وجود دارد ساعت 8:30 صبح چهارشنبه!
فرارو
آیا مکرون پرده دوم نمایش خود را اجرا می کند؟/ ماکرون: جداگانه با ترامپ و روحانی دیدار می کنم
فردا نیوز
خطر «توافق بسیار بد» در نیویورک
تسنیم
خطر توافق بسیار بد در نیویورک
بولتن نیوز
گزارش خبرگزاری فرانسه: آیا مکرون پرده دوم نمایش خود را اجرا می کند؟
خبرآنلاین
مکرون پرده دوم نمایشش را اجرا می کند
دنیای اقتصاد
خبرگزاری فرانسه: آیا مکرون پرده دوم نمایش خود را اجرا می کند؟
ایرنا
آوردگاه نیویورک؛ روحانی و ظریف چه می کنند؟
فرارو
مکرون: احتمال دارد اقدامی در موضوع ایران رخ دهد
خبرآنلاین
توضیحات عراقچی درباره احتمال دیدار روحانی و ترامپ در نیویورک
صدای ایران
نشانه هایی از افزایش احتمال دیدار روحانی و ترامپ
ساعت 24
اخبار مرتبط
bltسیمرغ : پیشنهادات مکرون برای مذاکره ایران و آمریکا
bltفرارو : مانور روحانی در نیویورک؛ پشت پرده چه خبر است؟
bltاعتدال : سه گانه دیپلماتیک روحانی، اروپا و ترامپ در نیویورک
bltبازار نیوز : فشار آمریکا مقاومت ایران را بیشتر کرده است!
bltآریا : سازمان ملل؛ رونمایی از طرح ماکرون برای مذاکره ایران و آمریکا/ ادعای رویترز؛ اعلام آمادگی روحانی برای مذاکره درباره برجام
bltپانا : روزهای سخت نیویورک برای روحانی؛ هم در کنار استخر باش هم بپر
bltپارسینه : وساطت شماری از رهبران جهان برای دیدار ترامپ - روحانی
bltبهار نیوز : ماکرون: ایران و آمریکا فرصت مذاکره در نیویورک را از دست ندهند
bltفارس : محورهای پنج گانه پیشنهادی ماکرون برای مذاکره ایران و آمریکا
bltمرور نیوز : درخواست تعدادی از رهبران جهان برای دیدار ترامپ و روحانی
bltمهر نیوز : درخواست شماری از رهبران جهان برای دیدار ترامپ و روحانی
bltایران آنلاین : ایران کانون رایزنی ها در نیویورک
bltمشرق نیوز : همنوازی اروپا با ساز ناکوک ترامپ
bltمهر نیوز : همنوازی اروپا با ساز ناکوک ترامپ/انتخاب «بد» یا «بدتر»؟
bltآریا : دیدار برنامه ریزی نشده مرکل با روحانی/ آلمان: بخشی از اهرم «فشار حداکثری به ایران» نخواهیم بود
bltآریا : تلاش فرانسه برای کاهش تنش ها میان ایران و آمریکا/ روحانی: تلاش های مکرون تنها با لغو تحریم های ترامپ نتیجه می دهد
bltالعالم : گزارش فرانس 24 در باره تلاش پاریس برای کاهش تنش ها میان ایران و آمریکا
bltایرنا : ایران راه را برای گفت وگو سد نکرده است
bltصراط : دیدارهای روحانی در نیویورک +تصاویر
bltپانا : تغییر لحن اروپا درخاک آمریکا
bltساعت 24 : اروپایی ها از روحانی چه می خواهند؟
bltفرارو : "جنگ اقتصادی" بی سروصدا ادامه دارد
bltخبرگزاری دانشجو : دیدار های نیویورکی روحانی
bltخبرآنلاین : مکرون: برای راه حلی پایدار در منطقه(خلیج فارس)هر کاری می کنم
bltاعتدال : موانع ترامپ در اقدام سازمان ملل علیه ایران
bltبهار نیوز : بیانیه مشترک فرانسه، آلمان و انگلیس: حمله به عربستان کار ایران بود
bltفارس : دیدارهای نیویورکی روحانی
bltشمانیوز : نگرانی از یک توافق «بسیار بد» در نیویورک
bltایرنا : الزامات یک ملاقات
bltفرارو : اتاق و میز مذاکره وجود دارد ساعت 8:30 صبح چهارشنبه!
bltفردا نیوز : آیا مکرون پرده دوم نمایش خود را اجرا می کند؟/ ماکرون: جداگانه با ترامپ و روحانی دیدار می کنم
bltتسنیم : خطر «توافق بسیار بد» در نیویورک
bltبولتن نیوز : خطر توافق بسیار بد در نیویورک
bltخبرآنلاین : گزارش خبرگزاری فرانسه: آیا مکرون پرده دوم نمایش خود را اجرا می کند؟
bltدنیای اقتصاد : مکرون پرده دوم نمایشش را اجرا می کند
bltایرنا : خبرگزاری فرانسه: آیا مکرون پرده دوم نمایش خود را اجرا می کند؟
bltفرارو : آوردگاه نیویورک؛ روحانی و ظریف چه می کنند؟
bltخبرآنلاین : مکرون: احتمال دارد اقدامی در موضوع ایران رخ دهد
bltصدای ایران : توضیحات عراقچی درباره احتمال دیدار روحانی و ترامپ در نیویورک
bltساعت 24 : نشانه هایی از افزایش احتمال دیدار روحانی و ترامپ
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.