مخبر - 1398/07/03 - نگاهی به مطالب ستون نویس های ترکیه| دشوارترین مقطع در سوریه

نگاهی به مطالب ستون نویس های ترکیه| دشوارترین مقطع در سوریه
حتی اگر آمریکا همه چیز را قبول کند? پوتین با تاسیس پایگاه های دائمی ترکیه و آمریکا در شمال سوریه مخالفت می کند. لاوروف هم به شکل قاطعانه و شفاف اعلام کرده بود که لازم است کنترل شمال سوریه در دست نیروهای بشار اسد باشد.
نگاهی به مطالب ستون نویس های ترکیه| دشوارترین مقطع در سوریه

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، ستون نویس های روزنامه های ترکیه که در زبان ترکی از آنها به "گوشه نویس" یاد می شود٬ بخشی از فعالان رسانه ای توانمند و اثرگذار هستند که معمولاً یادداشت هایشان تاثیر قابل توجهی بر افکار عمومی و معادلات حزبی ترکیه می گذارد.

تسنیم تلاش می کند تا با انتخاب گزینه های قابل توجهی از نوشته های ستون نویس های ترکیه تصویری کوچک از تحولات سیاسی٬ فعالیت های رسانه ای و هدایت افکار عمومی این کشور را به دست دهد.

دشوارترین مقطع در سوریه

طاها آک یول/ روزنامه قرار

آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل دیروز در سخنرانی خود در مجمع عمومی اعلام کرد که کمیته تدوین قانون اساسی سوریه تشکیل شده و به زودی فعالیت خود را شروع می کند.

در شرایط خطرناک و به هم ریخته ای که با آن روبرو هستیم٬ تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه٬ رویدادی به نفع ترکیه است.

اعضای کمیته مزبور توسط ایران٬ روسیه و ترکیه تعیین شده و لیست نهایی در آنکارا مورد بازبینی قرار گرفته و برای دمشق فرستاده شده است. دمشق نیز این لیست را تایید کرده و در حال حاضر مشکل خاصی وجود ندراد. اساساً دمشق نمی توانست در این لیست٬ با حضور مخالفین مشروع و قانونی٬ مخالفت کند.

روسیه تا همین چند وقت پیش هم به دنبال آن بود که حزب اتحاد دموکراتیک کردهای سوریه (پ.ی.د) را نیز وارد این لیست کند، اما ترکیه مانع شد و حالا پ.ی.د در این لیست جایی ندارد و قرار است به زودی در ژنو و تحت نظارت نماینده دبیرکل سازمان ملل٬ فعالیت این کمیته شروع شود.

از دیگر سو ترکیه با آمریکا نیز همکاری می کند و در شرق فرات در حال تدوین آخرین ویرایش های طرح منطقه امن است. این منطقه با طول 440 کیلومتر و عمق 30 کیلومتر مناطق شمال سوریه را در بر می گیرد و قرار است پایگاه های نظامی ترکیه و آمریکا در این منطقه تاسیس شوند و در حال حاضر در این حوزه پیشرفت هایی هم صورت گرفته و یک مرکز فرماندهی مشترک در آکچا قلعه به وجود آمده است و نظامیان ترکیه و آمریکا تاکنون چندین بار واحدهای گشتی مشترک خود را در این مناطق به حرکت در آورده اند.

خلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه اعلام کرده که به زودی پایگاه های گشتی ترکیه نیز تاسیس خواهند شد و اگر تروریست ها به عقب رانده شوند٬ چنین چیزی پیروزی بزرگی خواهد بود.

اما ترکیه فقط به این اکتفا نمی کند و می خواهد در تمام طول مرز حضور داشته باشد. وزیر دفاع ترکیه همچنین به این موضوع اشاره کرده که باید پایگاه های مشترک ترکیه و آمریکا در این منطقه دائمی باشند.

در صورتی که توافق در این طرح نهایی شود٬ کمربندی از پایگاه های نظامی به وجود خواهد آمد و ترکیه می تواند با بازگرداندن آوارگان به آن مناطق٬ یک جمعیت دوست ایجاد کند. این طرح از هر نظر عالی است اما واقعیت این است که هنوز هم بر روی ارض واقع٬ مشکلات و موانعی وجود دارند.

دو مشکل مهم عبارتند از:

1.هنوز هم مشخص نیست که آیا آمریکا واقعاً تمام خواسته های ترکیه را می پذیرد یا نه؟ آمریکا در این حوزه چندان قابل اعتماد نیست و ممکن است که حمایت از نهادهای اقماری پ.ک.ک در شمال سوریه را کنار نگذارد.

2.حتی اگر آمریکا همه چیز را قبول کند٬ مشخص نیست که رویکرد روسیه چه خواهد بود. چرا که اولاً احتمال آن وجود دارد که پوتین با تاسیس پایگاه های دائمی ترکیه و آمریکا در شمال سوریه مخالفت کند. دوم این که لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به شکل قاطعانه و شفاف اعلام کرده بود که لازم است کنترل شمال سوریه در دست نیروهای بشار اسد باشد.

البته علاوه بر روسیه٬ ایران هم مخالف است و راضی نیست که آن منطقه در اختیار آمریکا و ترکیه باشد.

ترکیه و خطری به نام حزبی شدن ارتش

حسن جمال/ پایگاه تحلیلی خبری تی 24

کمال کلیچدار اوغلو رهبر حزب جمهوری خلق٬ جدیداً به موضوع مهمی اشاره کرده که ارتباط مستقیمی با سرنوشت دموکراسی ترکیه دارد.

کلیچدار اوغلو در مورد اقدامات رجب طیب اردوغان گفته است: اطلاع پیدا کرده ایم که برای حزبی کردن ارتش و دیگر نیروهای مسلح٬ کارهای فراوانی کرده اند. می خواهند نیروهای مسلح ترکیه حزبی شوند و چنین چیزی برای دموکراسی ترکیه بسیار خطرناک است.

من نیز بر این باورم که باید این حرف رهبر حزب جمهوری خلق را جدی گرفت. اگر نیروهای مسلح ترکیه بخواهند بر اساس مرام حزبی عمل کنند٬ سنگ بر روی سنگ بند نمی شود و مشکلات بزرگی در کشور به وجود می آیند.

باید این واقعیت را بپذیریم که در حال حاضر در ترکیه معضلات بزرگی وجود دارد و خود اردوغان با تصمیمات٬ سیاست ها و اقداماتش٬ در صدر تمام مشکلات ترکیه است.

سازمان ملل به چه دردی می خورد؟

هلال کاپلان/ روزنامه صباح

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی خود در هفتاد و چهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل٬ یک بار دیگر بر این مساله تاکید کرد که جهان٬ بزرگتر از 5 است. او این بار هم خواستار ایجاد اصلاحات در ساختار شورای امنیت سازمان ملل شد.

یکی دیگر از فرازهای مهم سخنان اردوغان این بود که اگر از جمع انسان های جهان٬ یک نفر در امنیت و آسایش نباشد٬ بقیه نیز در امان نیستند.

اردوغان در مورد فلسطین نیز خطاب به جهانیان گفت: کجاست اسراییل کجاست؟ این بخش از سخنان او در تاریخ ثبت خواهد شد و اگر فرد دیگری می شناسید که تا این اندازه در دفاع از حقوق مظلومین سخنرانی کند٬ او را بیاورید تا من از این به بعد٬ او را «رئیس» خطاب کنم.

بقره مقره٬ سفیر مفیر

ییلماز اوزدیل/ رزونامه سوزجو

وقتی به تاریخچه دستگاه دیپلماسی و لیست بلند بالای سفرای کشورمان در جهان نگاه می کنیم٬ می بینیم که سفرای ما٬ غالباً یا از قهرمانان هم صف مصطفی کمال آتاتورک بوده اند و یا رجال سیاسی٬ علمی٬ دینی و میهن پرست که در تربیت٬ بینش٬ رفتار٬ اصول خطابه و تمام حرکات خود٬ به بهترین نحو ممکن٬ از منافع کشور حمایت کرده و در عین حال٬ انسان هایی عالم٬ با سواد و دارای شخصیت عالی و ممتاز بوده اند.

اما حالا که به لیست سفرای دولت برآمده از حزب عدالت و توسعه نگاه می کنید٬ می بینید که بسیاری از آنان از آدم هایی هستند که به خاطر منافع سیاسی و فردی خود٬ به ارزش های دینی پناه برده و از آن سوءاستفاده کرده اند و بدون آن که خودشان و خانواده هایشان کاری برای این کشور انجام داده باشند٬ در همه دستگاه ها و در همه حوزه ها امتیازات بزرگی به دست آورده اند.

یکی از این افراد اگمن باغش است. او که پیش تر وزیر ترکیه در امور اتحادیه اروپا بود و به خاطر فساد مالی کنار نهاده شد٬ در چند سخنرانی٬ دین اسلام را به تمسخر گرفته و در مورد قرآن٬ عبارت زشت بقره مقره را به کار برده بود.

اما حالا برای خودشیرینی٬ اعلام کرده که هر هفته در گوگل سرچ می کند تا آیه جدیدی از قرآن را بیاموزد. حالا همین آدم٬ سفیر ترکیه در پراگ شده و به عنوان نماینده ترکیه به آنجا می رود. از قدیم گفته اند زوال برای سفرا نیست. من هم می گویم زوالی اگر باشد برای ترکیه است با چنین سفرایی.

توضیح مترجم: رهبر حزب جمهوری خلق٬ کمال کلیچدار اوغلو نیز با انتشار یک توییت اعلام کرده که اگمن باغش به عنوان فردی که چند بار در جعبه کفش و شکلات رشوه های کلان دریافت کرده و با بر زبان آوردن عبارت موهن بقره مقره به قرآن توهین کرده٬ فاقد لیاقت و شایستگی لازم برای معرفی شدن به عنوان سفیر ترکیه است.

اگمن باغش چند سال پیش و در جریان افشای پرونده فساد مالی کنار نهاده شد و رضا ضراب در اعترافات خود اعلام کرده بود که چند بار در جعبه کفش مبالغ کلانی در حد چهارصد هزار یورو به او رشوه داده تا روند اعطای حق شهروندی ترکیه به ضراب٬ تسریع پیدا کند.

انتهای پیام/

منبع خبر : تسنیم

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
نظامی   لاوروف   بشار اسد   آمریکا   پ ک ک   ترکیه   سوریه   روسیه   دمشق   وزیر امور خارجه روسیه   آنکارا   پ ی د   نظامی ترکیه   لیست نهایی   فرات   وزیر دفاع ترکیه   نظامیان ترکیه   کردهای سوریه   گشتی   ویرایش   زبان ترکی   گوشه   روزنامه   تروریست   بین الملل   ژنو   افکار عمومی   دبیرکل سازمان ملل  
اخبار مرتبط
سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
خبرگزاری دفاع مقدس
توافق دمشق و معارضان برای تشکیل کمیته قانون اساسی/ بشار اسد از نقش ایران در این توافق گفت
آریا
وزارت دفاع ترکیه: همکاری نظامی با واشنگتن همچنان در سوریه ادامه دارد
ایرنا
ارسال کمک های لجستیکی آمریکا به شمال شرق سوریه
برنا نیوز
آمریکا 200 کامیون سلاح برای کردهای سوریه ارسال کرد
دنیای اقتصاد
آمریکا چندین کامیون سلاح برای کردهای سوریه ارسال کرد
خبرآنلاین
آناتولی: آمریکا 200 کامیون محموله لجستیکی برای کردهای سوریه فرستاد
ایرنا
راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه
مهر نیوز
مذاکرات تلفنی لاوروف و دبیرکل سازمان ملل
تسنیم
نگاهی به مطالب ستون نویس های ترکیه| ترکیه تا کجا به روسیه اعتماد کند؟
تسنیم
مخالفت شدید مردم سوریه با توافق «منطقه امن» ترکیه و آمریکا
فارس
شرایط دشوار برای کردها در شرق فرات
تسنیم
نگرانی سران کردهای سوری از نامه دمشق به سازمان ملل
تسنیم
ما می خواهیم امنیت کل منطقه در کنار امنیت سوریه تامین شود
خبرگزاری دفاع مقدس
گزارش| شرایط منطقه و روابط تهران – آنکارا
تسنیم
نشست آنکارا  گامی به جلو در تحقق صلح سوریه
ایرنا
12 کشته در انفجاری در مرز ترکیه همزمان با نشست آنکارا
تسنیم
از برجام تا سوریه روی میز مذاکره
ایرنا
عملیات تروریستی در شهر عفرین سوریه
تسنیم
دیدار سه جانبه و تک روی های ترکیه
نبض نفت
گزارش| سوریه? دیدار سه جانبه و تک روی های ترکیه
تسنیم
سوریه? دیدار سه جانبه و تک روی های ترکیه
مشرق نیوز
لاوروف: جنگ در سوریه واقعاً به پایان رسیده/ روسیه از امنیت خود دربرابر آمریکا دفاع می کند
تسنیم
نگاهی به مطالب ستون نویس های ترکیه| ترکیه و آزادی بیان
تسنیم
اختلافات ترکیه و آمریکا در مورد سوریه
ایرنا
امریکا دوست یا دشمن ترکیه؟
صدا و سیما
حملات پهپادی تروریست ها به پایگاه هوایی حمیمیم/ آموزش تروریست های سوری توسط آمریکا در خاک سوریه
آریا
تحولات شمال سوریه| نقض آتش بس ادلب توسط تروریست ها
فارس
لاوروف: «منطقه امن» ترکیه در سوریه «قانونی» است
جوان آنلاین
ارسال تجهیزات نظامی جدید آمریکا برای کردهای سوریه
انتخاب
ارسال تجهیزات نظامی جدید آمریکا برای کردهای سوریه در میان اصرار اردوغان به پاکسازی شرق فرات
ایسنا
لاوروف: روسیه تامین امنیت ترکیه در خاک سوریه را قانونی می داند
تسنیم
آتش امریکا به آتش بس در ادلب
جوان آنلاین
عطوان: آتش بس موقت فرصتی برای نجات اردوغان از باتلاق ادلب است
آنا نیوز
عطوان: آیا زمان تصفیه گروههای مسلح ادلب فرا رسیده است؟
صدا و سیما
چرایی حمله موشکی آمریکا به نشست النصره همزمان با آتش بس در ادلب
ایسنا
نگاهی به مطالب ستون نویس های ترکیه| آیا پوتین? متفق ماست؟
تسنیم
اردوغان: سوخو روسیه به جای اف-35 آمریکایی خواهیم خرید
نامه نیوز
سوخو 35 و 57 گزینه های جایگزین ترکیه برای اف-35 آمریکایی است
فارس
ادلب ملک شخصی تروریست ها نخواهد شد
قدس آنلاین
اخبار مرتبط
bltخبرگزاری دفاع مقدس : سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
bltآریا : توافق دمشق و معارضان برای تشکیل کمیته قانون اساسی/ بشار اسد از نقش ایران در این توافق گفت
bltایرنا : وزارت دفاع ترکیه: همکاری نظامی با واشنگتن همچنان در سوریه ادامه دارد
bltبرنا نیوز : ارسال کمک های لجستیکی آمریکا به شمال شرق سوریه
bltدنیای اقتصاد : آمریکا 200 کامیون سلاح برای کردهای سوریه ارسال کرد
bltخبرآنلاین : آمریکا چندین کامیون سلاح برای کردهای سوریه ارسال کرد
bltایرنا : آناتولی: آمریکا 200 کامیون محموله لجستیکی برای کردهای سوریه فرستاد
bltمهر نیوز : راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه
bltتسنیم : مذاکرات تلفنی لاوروف و دبیرکل سازمان ملل
bltتسنیم : نگاهی به مطالب ستون نویس های ترکیه| ترکیه تا کجا به روسیه اعتماد کند؟
bltفارس : مخالفت شدید مردم سوریه با توافق «منطقه امن» ترکیه و آمریکا
bltتسنیم : شرایط دشوار برای کردها در شرق فرات
bltتسنیم : نگرانی سران کردهای سوری از نامه دمشق به سازمان ملل
bltخبرگزاری دفاع مقدس : ما می خواهیم امنیت کل منطقه در کنار امنیت سوریه تامین شود
bltتسنیم : گزارش| شرایط منطقه و روابط تهران – آنکارا
bltایرنا : نشست آنکارا  گامی به جلو در تحقق صلح سوریه
bltتسنیم : 12 کشته در انفجاری در مرز ترکیه همزمان با نشست آنکارا
bltایرنا : از برجام تا سوریه روی میز مذاکره
bltتسنیم : عملیات تروریستی در شهر عفرین سوریه
bltنبض نفت : دیدار سه جانبه و تک روی های ترکیه
bltتسنیم : گزارش| سوریه? دیدار سه جانبه و تک روی های ترکیه
bltمشرق نیوز : سوریه? دیدار سه جانبه و تک روی های ترکیه
bltتسنیم : لاوروف: جنگ در سوریه واقعاً به پایان رسیده/ روسیه از امنیت خود دربرابر آمریکا دفاع می کند
bltتسنیم : نگاهی به مطالب ستون نویس های ترکیه| ترکیه و آزادی بیان
bltایرنا : اختلافات ترکیه و آمریکا در مورد سوریه
bltصدا و سیما : امریکا دوست یا دشمن ترکیه؟
bltآریا : حملات پهپادی تروریست ها به پایگاه هوایی حمیمیم/ آموزش تروریست های سوری توسط آمریکا در خاک سوریه
bltفارس : تحولات شمال سوریه| نقض آتش بس ادلب توسط تروریست ها
bltجوان آنلاین : لاوروف: «منطقه امن» ترکیه در سوریه «قانونی» است
bltانتخاب : ارسال تجهیزات نظامی جدید آمریکا برای کردهای سوریه
bltایسنا : ارسال تجهیزات نظامی جدید آمریکا برای کردهای سوریه در میان اصرار اردوغان به پاکسازی شرق فرات
bltتسنیم : لاوروف: روسیه تامین امنیت ترکیه در خاک سوریه را قانونی می داند
bltجوان آنلاین : آتش امریکا به آتش بس در ادلب
bltآنا نیوز : عطوان: آتش بس موقت فرصتی برای نجات اردوغان از باتلاق ادلب است
bltصدا و سیما : عطوان: آیا زمان تصفیه گروههای مسلح ادلب فرا رسیده است؟
bltایسنا : چرایی حمله موشکی آمریکا به نشست النصره همزمان با آتش بس در ادلب
bltتسنیم : نگاهی به مطالب ستون نویس های ترکیه| آیا پوتین? متفق ماست؟
bltنامه نیوز : اردوغان: سوخو روسیه به جای اف-35 آمریکایی خواهیم خرید
bltفارس : سوخو 35 و 57 گزینه های جایگزین ترکیه برای اف-35 آمریکایی است
bltقدس آنلاین : ادلب ملک شخصی تروریست ها نخواهد شد
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.