مخبر - 1398/07/03 - نقش کمرنگ صندوق شبه ورشکسته در طرح ملی مسکن

نقش کمرنگ صندوق شبه ورشکسته در طرح ملی مسکن
مسئولان بانک عامل بخش مسکن، اگرچه بارها بر نبود منابع کافی برای افزایش تعداد و سقف تسهیلات این صندوق تأکید کرده اند، اما وزارت راه و شهرسازی به دنبال اتصال آن به طرح ملی مسکن است.
نقش کمرنگ صندوق شبه ورشکسته در طرح ملی مسکن

به گزارش خبرنگار مهر، محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی در مراسم آغاز ساخت 110 هزار واحد مسکونی از 400 هزار واحدی که دولت دوازدهم با نام «برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن» با هدف راه اندازی نهضت ساخت و ساز در پی 6 سال رکود سنگین بخش ساخت مسکن ایجاد شده بود، از اتصال صندوق پس انداز مسکن یکم به برنامه اقدام ملی تولید مسکن (طرح ملی مسکن) خبر داد. موضوعی که اما و اگرهای بسیاری را به دنبال داشت.

اتصال مسکن یکم به طرح ملی با روش پیش فروش

از سوی دیگر، محمود محمودزاده، سرپرست معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی نیز در مجمع عمومی بانک عامل بخش مسکن در شهریورماه امسال، بار دیگر بر این اقدام تاکید کرد و اظهار داشت: برای افزایش بهره مندی اقشار میان درآمدی جامعه از تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم، مذاکره ای با بانک داشتیم تا بتوان از ظرفیت تسهیلات این صندوق در پروژه های برنامه اقدام ملی تولید و عرضه مسکن، استفاده شود تا علاوه بر اینکه این واحدها پیش خرید می شوند، به دست متقاضی واقعی نیز برسند.

این در حالی است که مدیران ارشد بانک عامل بخش مسکن در 18 ماه اخیر، از تراز نبودن ورودی و خروجی صندوق پس انداز مسکن یکم خبر داده اند؛ به گونه ای که این بانک مجبور شده است برای توان افزایی این بانک عامل در پرداخت تسهیلات تعهدی مسکن یکم به سپرده گذاران، اقساط برگشتی مسکن مهر تا چند سال آینده را نیز به حساب صندوق مسکن یکم، منظور کند.

پیش خور کردن اقساط برگشتی مسکن مهر

به عنوان نمونه، کمیسیون تلفیق بودجه سال 98 در جلسات سال گذشته خود، بانک عمل بخش مسکن را موظف به پرداخت 40 هزار فقره تسهیلات مسکن به بازنشستگان از محل اقساط برگشتی مسکن مهر کرده که با مخالفت بانک مذکور رو به رو شد؛ به نحوی که ابوالقاسم رحیمی انارکی، بهمن سال گذشته در این خصوص به خبرنگار مهر گفت: این بانک در جریان این مصوبه نبوده و نمایندگان مجلس مذاکره ای با بانک عامل بخش مسکن در خصوص منابع تخصیص داده شده، برای پرداخت این تسهیلات انجام نداده اند؛ به نحوی که در حال حاضر، اقساط وصولی مسکن مهر برای تجهیز منابع صندوق پس انداز مسکن یکم مصرف می شود و این منابع، تا سال 1401 از قبل مصرف شده است؛ بنابراین از محل بازگشت اقساط مسکن مهر دیگر منابعی را در اختیار نداریم تا به مصوبه اخیر کمیسیون تلفیق اختصاص دهیم.

بار مالی تأمین مالی طرح ملی مسکن بر دوش بانک عامل مسکن است

این اظهارات رحیمی انارکی، در حالی است که در دی ماه سال گذشته اعلام کرده بود بار مالی احداث 400 هزار واحد مسکونی بر عهده بانک عامل بخش مسکن است.

وی افزود: از آنجایی که بانک عامل بخش مسکن نیز یک بانک دولتی است، حداکثر تلاش خود را برای استفاده از پتانسیل های موجود جهت تسهیلات دهی و تامین مالی این برنامه انجام خواهد داد.

انارکی گفت: منابع تأمین 100 هزار میلیارد تومان برای پرداخت تسهیلات به طرح ملی مسکن را اعلام نکرد و به این موضوع بسنده کرد که اگر نیمی از این مبلغ را به صورت تسهیلات پرداخت کنیم، می توانیم با استفاده از اوراق رهن ثانویه منابع نیمی دیگر از این مبلغ را، از طریق بازار سرمایه تأمین مالی کنیم.

مدیرعامل سابق بانک عامل مسکن: سهم تسهیلات مسکن از قیمت مسکن، زیر 20 درصد است

محمدهاشم بت شکن، مدیرعامل سابق بانک عامل بخش مسکن نیز در مهرماه سال گذشته در همایش سیاست های توسعه مسکن با بیان اینکه قدرت خرید مسکن با استقاده از تسهیلات صندوق پس انداز مسکن یکم به زیر 20 درصد رسیده، خواستار اختصاص خط اعتباری 25 هزار میلیارد تومانی برای راه اندازی مجدد بخش مسکن شده بود.

این اظهارات بت شکن، در حالی بود که وی، علت تورم سالهای پایانی دهه 80 را برداشت 50 هزار میلیارد تومانی از بانک مرکزی برای طرح مسکن مهر عنوان کرده بود.

اگرچه وی از مصوبه دولت مبنی بر امهال بازگشت خط اعتباری مسکن مهر تا 10 سال آینده به صندوق پس انداز مسکن یکم حمایت کرد و اگرچه بسیاری از کارشناسان، اتصال تسهیلات صندوق مسکن یکم به تسهیلات ساخت را به جای تسهیلات خرید مسکن مؤثرمی دانند، اما این صندوق ماهیتا برای خرید مسکن راه اندازی شده و اتصال آن به ساخت و ساز شرایط را برای خریدار دشوارتر می کند.

صندوق یکم: 104 هزار فقره وام مسکن در 4 سال/ طرح ملی مسکن: 400 هزار واحد در 2 سال!

در آخرین گزارشی که مدیرعامل بانک عامل بخش مسکن، از صندوق مسکن یکم ارائه داد، از پرداخت تنها 104 هزار فقره تسهیلات از ابتدای سال 94 تا انتهای سال 97 ظرف 4 سال خبر داده است. به عبارت دیگر، سالانه تنها 25 هزار فقره تسهیلات خرید مسکن به دارندگان این حساب پرداخت شده است؛ این در حالی است که در طرح ملی مسکن، وزارت راه و شهرسازی قصد احداث 400 هزار واحد مسکونی را در 2 سال دارد.

با توجه به اذعان مقامات بانک مذکور در ناتوانی پرداخت تسهیلات جدید از محل منابع صندوق پس انداز مسکن یکم، چگونه این بانک توانایی همزمان پرداخت تسهیلات خرید مسکن به متقاضیانی که پیشتر ثبت نام کرده اند و متقاضیان دریافت واحد از طرح ملی مسکن را دارد؟

به عنوان نمونه، بانک عامل بخش مسکن در خردادماه امسال در پاسخ به یکی از گزارش های خبرگزاری مهر اعلام کرد: در حال حاضر، قطعاً سقف های تسهیلاتی موجود متناسب با نیاز بازار نبوده و در حالی که شاهد افزایش بیش از دو برابری قیمت مسکن هستیم، کارایی تسهیلات فعلی کاهش یافته است و نباید انتظار داشت با این شرایط بر خروج از رکود بخش مؤثر واقع شود.

دارندگان حساب صندوق یکم نه از قمیت ها خبر دارند نه جانمایی واحدها

در همین خصوص مهدی غلامی، کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه مهمترین مشکل طرح ملی مسکن این است که این طرح به صورت مشارکتی ساخته می شود و اتصال آن به صندوق پس انداز مسکن یکم، این مشکل را رفع نخواهد کرد، گفت: اتصال وام مسکن یکم به پروژه های مشارکتی، برای متقاضیان وام مسکن یکم اقدام مثبتی است؛ به خصوص اینکه اگر مصرف کننده نهایی تمام واحدهای تولید شده در طرح اقدام ملی، مشخص بوده و دریافت کنندگان این واحدها، افراد فاقد مسکن باشند، این اقدام می تواند موثر باشد.

وی اظهار داشت: اما سوال اینجا است که آیا سپرده گذاران صندوق مسکن یکم در مورد قیمت واحدها و محل آن ها با وزارت راه و شهرسازی توافق دارند یا خیر و یا به تعداد همه واحدها، مصرف کننده مشخص وجود دارد که اینها سوالات مهمی است و باید پاسخ داده شوند؛ ضمن اینکه باید مشخص شود که اگر این اتفاق نیفتد، باز هم مالکیت پروژه ها در اختیار انبوه سازان خواهد بود و این نگرانی که واحدها به دست جامعه هدف نرسد، باز هم وجود خواهد داشت.

کارشناس اقتصاد مسکن ادامه داد: اگر قرار باشد این تسهیلات به سود سازنده باشد؛ ولی اقساط آن را خریدار و مصرف کننده نهایی واحدهای احداث شده پرداخت کند، این اقدام می تواند نقش حقوق دارندگان این حساب ها محسوب شود.

غلامی اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی اگر خانه دار شدن اقشار متوسط را در اهداف برنامه های خود دارد، باید از ابزارهایی استفاده کند تا امکان خانه دار شدن این خانواده ها را تسهیل نماید. در شرایط فعلی بازار مسکن، امکان خرید واحدهای مسکونی به قیمت بازار حتی با استفاده از وام صندوق یکم هم برای مردم امکان پذیر نیست.

عضو سابق شورای عالی مسکن: اتصال طرح ملی مسکن به صندوق یکم، دردی از مشکل مسکن دوا نمی کند

افشین پروین پور عضو سابق شورای عالی مسکن در گفت وگو با خبرنگار مهر درباره اتصال صندوق پس انداز مسکن یکم به طرح ملی مسکن گفت: مأموریت و ماهیت صندوق پس انداز مسکن یکم، اعطای تسهیلات خرید مسکن است ولی اگر مأموریت آن به اعطای تسهیلات ساخت منتقل شود، اقدام مثبتی است.

وی افزود: مشکل اصلی طرح ملی مسکن این است که به دلیل نبود سامانه اطلاعاتی از دارندگان مسکن، مشخص نیست چه کسانی می توانند این تسهیلات را دریافت کنند. از سوی دیگر، استعلامی که وزارت راه و شهرسازی انجام می دهد و فرم «ج» ثبت نام کنندگان طرح ملی مسکن را راستی آزمایی می کند، صرفا به افرادی محدود می شود که وام مسکن یا مزایای دولتی مسکن دریافت کرده باشند؛ بنابراین ممکن است فردی چند واحد مسکونی داشته باشد، اما فرم «ج» وی در استعلامات وزارت راه و شهرسازی سبز باشد.

کارشناس اقتصادی یادآور شد: مشکل دیگر طرح ملی مسکن این است که در این طرح قیمت زمین حذف نمی شود و با قیمت بازار به متقاضی واگذار می شود که تأثیری در کاهش قیمت مسکن ندارد بنابراین سقف فعلی تسهیلات مسکن نمی تواند پاسخگوی قیمت واحدهای ساخته شده در طرح ملی مسکن باشد.

وی ادامه داد: صندوق مسکن یکم در 4 سال، تنها 104 هزار فقره تسهیلات مسکن پرداخت کرده است یعنی وام خرید مسکن را سالانه 25 هزار فقره پرداخت کرده اند آن هم وام خرید مسکن که پرداخت آن بسیار راحت از وام ساخت است؛ چگونه این بانک می خواهد با استفاده از صندوق یکم به ساخت 400 هزار واحد در 2 سال کمک کند؟

تا سوداگری حل نشود، ساخت واحد جدید بی فایده است

پروین پور با بیان عدالتی در توزیع مسکن نداشته ایم و تعداد واحدهای مسکونی موجود بیشتر از تعداد خانوارها است، بیان کرد: سوداگری در بخش مسکن و املاک کاری کرده است که عدالت در توزیع مسکن کاملا از بین رفته است؛ اینکه آیا امکان اتصال صندوق مسکن یکم به طرح ملی مسکن وجود دارد یا خیر، در برابر مشکلات بزرگی که در سوداگری بازار مسکن داریم، اصلا مشکل به حساب نمی آید.

وی معتقد است: تا زمانی که نتوانیم مشکل نحوه توزیع عادلانه مسکن میان اقشار مختلف با استفاده از مالیات بر عایدی سرمایه را حل کنیم، هدایت تسهیلات به سمت احداث مسکن جدید عاقلانه نیست.

کد خبر 4727457 برهان محمودی
منبع خبر : مهر نیوز

محتوای این خبر به صورت خودکار از «مهر نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
ساخت و ساز   مسکن مهر   تسهیلات   اقساط   کمیسیون تلفیق   مسکن   پس انداز   خرید آنلاین   وزارت راه و شهرسازی   پیش فروش   واحد مسکونی   منابع صندوق   ورودی و خروجی   ابوالقاسم رحیمی انارکی   بانک عامل   بازار سرمایه   خرید و فروش مسکن   تسهیلات مسکن   بازنشسته   دولت تدبیر و امید   قیمت روز مسکن   کمیسیون تلفیق بودجه   پرداخت تسهیلات   سپرده گذاران   ساخت مسکن   تامین مالی   بانک های دولتی   طرح ملی مسکن  
اخبار مرتبط
نقش کمرنگ صندوق شبه ورشکسته در طرح ملی مسکن
حزب الله نیوز
طرح «مسکن یکم» در هاله ای از ابهام
افکار نیوز
سراب خرید خانه با وام
اقتصادگردان
رشد 10.5 درصدی پرداخت تسهیلات مسکن و ساختمان
پارسینه
روند دریافت تسهیلات مسکن در سال های ثبات قیمت ها
فارس
پرداخت وام در بخش مسکن و ساختمان بیشتر شد
پول نیوز
پرداخت تسهیلات در بخش مسکن و ساختمان افزایش یافت
ایران اکونومیست
آغاز ساخت 20 هزار واحد از طرح ملی مسکن در شهرهای جدید
مهر نیوز
اختصاص 5 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به طرح ملی مسکن
مهر نیوز
کوچ تهرانی ها از صندوق پس انداز مسکن یکم آغاز شد
ایرنا
اثر نرخ ارز و نقدینگی بر بازار دارایی
اقتصادگردان
پرداخت وام مسکن یکم به 104 هزار واحد
ایران آنلاین
گزارش صندوق مسکن یکم/ پرداخت وام مسکن به 104 هزار واحد ظرف 4 سال
مهر نیوز
تام فاز، راهی برای خانه دار شدن اقشار متوسط
مردم سالاری
تام فاز بدون استفاده از تسهیلات، جایگزین مسکن مشارکتی شود
تابناک
شرایط خرید مسکن از دولت
اقتصادگردان
طرح اقدام ملی مسکن؛ آیا با اجرای چنین طرح هایی قیمت مسکن کاهش می یابد؟
فرارو
وعده جبرانی به خانه اولی ها
ملیت
جزئیات طرح جدید دولت، وعده جبرانی به خانه اولی ها
گفتار نو
جزئیات طرح جدید دولت برای حل مشکل مسکن شهروندان
اقتصاد نیوز
وضعیت قرمز صندوق پس انداز مسکن یکم
صراط
کسری چند هزار میلیاردی منابع مسکن اولی؛ وام مسکن تنها 10 درصد هزینه خرید را تامین می کند
خبرآنلاین
روان سازی پرداخت تسهیلات ساخت به سازندگان دارای صلاحیت
ایبنا
رشد 7 درصدی در پرداخت تسهیلات بانک مسکن
تحریر نو
تسهیلات مسکن تنها جوابگوی 15 تا 16 متر خانه است
الف
گره کور بازار مسکن در دست افزایش تسهیلات
ایران اکونومیست
گره کور بازار مسکن در دست افزایش تسهیلات/حداکثر مدت بازپرداخت اقساط وام مسکن 15 سال است
باشگاه خبرنگاران
پرداخت وام مسکن 7 درصد رشد کرد
پول نیوز
پرداخت تسهیلات مسکن 7 درصد افزایش یافت
پانا
اعطای 60 هزار فقره تسهیلات در تیرماه/ رشد 7 درصدی پرداخت تسهیلات مسکن
باشگاه خبرنگاران
رشد 7 درصدی پرداخت تسهیلات مسکن
ایبنا
دریافت تسهیلات مسکن یکم در تهران کاهش یافت
میزان
رشد 7 درصدی در پرداخت تسهیلات مسکن
شمانیوز
مناسب سازی قدرت خرید مسکن از مسیر کاهش قیمت تمام شده
شمانیوز
یک مقام مسول: افزایش وام مسکن نتیجه عکس می دهد
فردا نیوز
کاهش استقبال از وام مسکن یکم
ایران جیب
کاهش استقبال از وام مسکن یکم/ افزایش وام مسکن نتیجه عکس می دهد
مهر نیوز
5 سیاست جدید بخش مسکن+نمودار
ایران اکونومیست
5 سیاست جدید بخش مسکن
پول نیوز
5 سیاست جدید بخش مسکن +جدول
مشرق نیوز
اخبار مرتبط
bltحزب الله نیوز : نقش کمرنگ صندوق شبه ورشکسته در طرح ملی مسکن
bltافکار نیوز : طرح «مسکن یکم» در هاله ای از ابهام
bltاقتصادگردان : سراب خرید خانه با وام
bltپارسینه : رشد 10.5 درصدی پرداخت تسهیلات مسکن و ساختمان
bltفارس : روند دریافت تسهیلات مسکن در سال های ثبات قیمت ها
bltپول نیوز : پرداخت وام در بخش مسکن و ساختمان بیشتر شد
bltایران اکونومیست : پرداخت تسهیلات در بخش مسکن و ساختمان افزایش یافت
bltمهر نیوز : آغاز ساخت 20 هزار واحد از طرح ملی مسکن در شهرهای جدید
bltمهر نیوز : اختصاص 5 هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی به طرح ملی مسکن
bltایرنا : کوچ تهرانی ها از صندوق پس انداز مسکن یکم آغاز شد
bltاقتصادگردان : اثر نرخ ارز و نقدینگی بر بازار دارایی
bltایران آنلاین : پرداخت وام مسکن یکم به 104 هزار واحد
bltمهر نیوز : گزارش صندوق مسکن یکم/ پرداخت وام مسکن به 104 هزار واحد ظرف 4 سال
bltمردم سالاری : تام فاز، راهی برای خانه دار شدن اقشار متوسط
bltتابناک : تام فاز بدون استفاده از تسهیلات، جایگزین مسکن مشارکتی شود
bltاقتصادگردان : شرایط خرید مسکن از دولت
bltفرارو : طرح اقدام ملی مسکن؛ آیا با اجرای چنین طرح هایی قیمت مسکن کاهش می یابد؟
bltملیت : وعده جبرانی به خانه اولی ها
bltگفتار نو : جزئیات طرح جدید دولت، وعده جبرانی به خانه اولی ها
bltاقتصاد نیوز : جزئیات طرح جدید دولت برای حل مشکل مسکن شهروندان
bltصراط : وضعیت قرمز صندوق پس انداز مسکن یکم
bltخبرآنلاین : کسری چند هزار میلیاردی منابع مسکن اولی؛ وام مسکن تنها 10 درصد هزینه خرید را تامین می کند
bltایبنا : روان سازی پرداخت تسهیلات ساخت به سازندگان دارای صلاحیت
bltتحریر نو : رشد 7 درصدی در پرداخت تسهیلات بانک مسکن
bltالف : تسهیلات مسکن تنها جوابگوی 15 تا 16 متر خانه است
bltایران اکونومیست : گره کور بازار مسکن در دست افزایش تسهیلات
bltباشگاه خبرنگاران : گره کور بازار مسکن در دست افزایش تسهیلات/حداکثر مدت بازپرداخت اقساط وام مسکن 15 سال است
bltپول نیوز : پرداخت وام مسکن 7 درصد رشد کرد
bltپانا : پرداخت تسهیلات مسکن 7 درصد افزایش یافت
bltباشگاه خبرنگاران : اعطای 60 هزار فقره تسهیلات در تیرماه/ رشد 7 درصدی پرداخت تسهیلات مسکن
bltایبنا : رشد 7 درصدی پرداخت تسهیلات مسکن
bltمیزان : دریافت تسهیلات مسکن یکم در تهران کاهش یافت
bltشمانیوز : رشد 7 درصدی در پرداخت تسهیلات مسکن
bltشمانیوز : مناسب سازی قدرت خرید مسکن از مسیر کاهش قیمت تمام شده
bltفردا نیوز : یک مقام مسول: افزایش وام مسکن نتیجه عکس می دهد
bltایران جیب : کاهش استقبال از وام مسکن یکم
bltمهر نیوز : کاهش استقبال از وام مسکن یکم/ افزایش وام مسکن نتیجه عکس می دهد
bltایران اکونومیست : 5 سیاست جدید بخش مسکن+نمودار
bltپول نیوز : 5 سیاست جدید بخش مسکن
bltمشرق نیوز : 5 سیاست جدید بخش مسکن +جدول
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.