مخبر - 1398/07/03 - سیاست خاورمیانه ای ترامپ نتیجه عکس می دهد

سیاست خاورمیانه ای ترامپ نتیجه عکس می دهد
تهران- ایرنا- تحلیلگران و رسانه های آمریکایی بر این اعتقادند که سیاست خاورمیانه ای آشفته و غلط کاخ سفید در دوره ریاست جمهوری «دونالد ترامپ» نه تنها موثر نبوده است بلکه به تدریج نتیجه عکس می دهد و در نهایت تبعات آن دامان کاخ سفید و رئیس جمهوری را می گیرد.
سیاست خاورمیانه ای ترامپ نتیجه عکس می دهد

به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، «دونالد ترامپ» در سال های اخیر نتوانسته است راهبرد مشخصی را در مورد خاورمیانه و تحولات آن دنبال کند. وی از یک طرف خود را به وعده انتخاباتی که پیش از سال 2016 به افکارعمومی داده بود متعهد می داند اما در طرف مقابل سیاست ها از هم گسیخته ای در این منطقه به اجرا در می آورد.

رئیس جمهوری آمریکا مدعی است سعی می کند تا کمترین مداخلات را در امور کشورهای منطقه انجام دهد. البته تغییر رویکردهای کاخ سفید نسب به خاورمیانه از دوره «باراک اوباما» اغاز شد و از ارزش و اهمیت این منطقه برای کاخ سفید در دوره ریاست جمهوری پیشین آمریکا کاسته شد. در واقع رشد قدرت مهم ترین رقیب جهانی آمریکا در شرق آسیا یعنی چین، باعث شد تا واشنگتن بیشتر انرژی و توان خود را به این منطقه و چینش مناسب اهداف و برنامه ها برای به عقب راندن پکن معطوف کند.

سیاست های ناهمگون و گسیخته کاخ سفید

در همین راستا ترامپ چنان نشان می دهد که برای کاستن از دخالت کاخ سفید در امور کشورهای منطقه تلاش می کند و تصمیم دارد از تعداد نیروهای نظامی واشنگتن به ویژه در کشورهای عراق و افغانستان بکاهد ؛ وی همزمان اما اینگونه وانمود می کند که تحولات منطقه خاورمیانه اجازه خروج از منطقه را به دولت آمریکا نمی دهند. مهم ترین بهانه ای که ترامپ به افکارعمومی آمریکا و جهان ارائه می کند سیاست های ایران به ویژه نفوذ و قدرت منطقه ای تهران است.

تحلیلگران نظری مخالف با ادعاهای ترامپ را مطرح می کنند. موسسه پژوهشی «مرکز مطالعات امنیتی» (Center for Security Studies) در زوریخ سوئیس اعتقاد دارد سیاست خاورمیانه ای دونالد ترامپ به طور کلی با رویکردها باراک اوباما متفاوت است. رئیس جمهوری آمریکا به دنبال تقویت جایگاه عربستان سعودی و اسرائیل و منزوی کردن ایران است. این رویکرد اما نه در قالب یک استراتژی منسجم بلکه به صورت تکه تکه و از هم گسیخته به اجرا در می آید.

براساس تحلیل این اندیشکده اروپایی، دامن زدن به اختلاف شیعه و سنی، بی توجهی به ارتقای هنجارهای دموکراتیک، وضعیت نامشخص صلح خاورمیانه و نوع رابطه واشنگتن - تل آویو، دیدگاه ها به ترکیه و مصر و تلاش برای ایجاد ناتوی عربی از جمله مولفه های ناهمگونی هستند که در چارچوب برنامه های ترامپ قرار گرفته اند.

گذشته از رویکرد همیشگی ایالات متحده نسبت به رژیم صهیونیستی، تقریبا آمریکا در خاورمیانه تنها کشورهای عرب نفت خیز را به عنوان دوست و متحد خود دارد که البته کاخ سفید این کشورها را هم گاو شیردهی می بیند که منافع اقتصادی و نظامی آمریکا را با دلارهای نفتی خود تامین می کنند. حتی در دوره ریاست جمهوری ترامپ رابطه واشنگتن و آنکارا هم به سردی گرائید. تحولات در مورد سوریه، وضع تعرفه های تجاری، نگرانی از نزدیکی ترکیه به روسیه و محدود کردن همکاری های تسلیحاتی دوجانبه در کنار نزدیکی واشنگتن به گروه های کرد از جمله چالش هایی بود که ترامپ در رابطه آمریکا با ترکیه ایجاد کرد.

طبق تحلیل اندیشکده فوق «با این حال مهم ترین نگرانی آن است ترامپ و مشاورانش هیچ توجهی به پیامدهای سیاست های خود ندارند. آن ها نمی اندیشند که کنار گذاشتن راه حل دو کشور برای منازعه اسرائیل و فلسطین، خروج از توافق هسته ای با ایران، ادامه دخالت در امور منطقه و حضور در عراق چه نتایجی را به بار خواهد آورد».

موضوع یمن نتیجه سیاست های آمریکا است

همه مسائل در بیش از 30 ماه ریاست جمهوری ترامپ موجب شده اند تا تحلیلگران خط مشی های کاخ سفید نسبت به تحولات در خاورمیانه را مبهم و نامشخص بدانند و حتی برخی دولت ترامپ را بدون راهبردی مشخص برای این حوزه جغرافیایی ژئوپلیتیک ارزیابی کنند. تحلیلگران مشخص ترین جنبه از سیاست های خاورمیانه دونالد ترامپ در خاورمیانه را تقابل با جمهوری اسلامی ایران می دانند.

تارنمای روزنامه «فایننشال تایمز» همین نکته را به شکلی دیگر مطرح کرده و از نامشخص بودن زمان پرده برداری دونالد ترامپ از سیاست های واقعی آمریکا در خاورمیانه نوشت. این روزنامه با اشاره به تحولات اخیر منطقه آورده است در مقابل اما استراتژی ایران کاملا مشخص است. در چارچوب پاسخ به فشار حداکثری کاخ سفید، تهران می گوید در صورت وارد شدن آسیب به منافع خود، منافع دوستان و متحدان واشنگتن هم آسیب می بینند. ایران نشان داده است که درد ناشی از سیاست ها و فشارهای آمریکا منتشر می شود و گریبان همه را در منطقه می گیرد. در این نگرش اگر ایران نتواند نفت صادرکند دیگر تولیدکنندگان و بازار هم دچار دردسر خواهند شد.

به نوشته این روزنامه بریتانیایی، اگر ترامپ یک نکته را از حضور در کاخ سفید آموخته باشد این است که بحران را تشدید کرده است. این گزارش تاکید دارد: خروج ترامپ از توافق هسته ای با ایران که تنها دستاورد دیپلماتیک منطقه در یک دهه اخیر به شمار می رفت، انتخاب اشتباهی بود که تنها به این علت صورت گرفت که به وسیله رئیس جمهوری قبلی آمریکا به نتیجه رسید. ترامپ می خواهد خود را استاد معامله نشان دهد که می تواند توافقی بهتر را به نتیجه برساند.

طبق تحلیل فوق اما وی توانایی ایران در جذب فشار تحریم ها را نادیده گرفت. ترامپ همچنین این موضوع را درک نکرد که اگر ایران احساس کند به دفاع از خود نیاز دارد، رویکردی تهاجمی را پیش می گیرد. نفوذ ایران در سوریه، عراق، یمن و لبنان هم اهرم فشاری است که عرصه را برای آمریکا و متحدان منطقه ای آن تنگ می کند.

برخی نزدیکان ترامپ همچون «جان بولتون» مشاور امنیت ملی برکنار شده کاخ سفید، برای ترامپ بازی نهایی در برابر ایران را فروپاشی ایران از طریق تحریم یا راه اندازی جنگ ترسیم کردند. حال آنکه این برآورد به هیچ عنوان واقع بینانه نیست. به باور فایننشال تایمز «ترامپ همیشه به دنبال استفاده از تهدید یک جنگ بود و نه دست زدن به جنگ. فرضیه وی آن است که تهران با افزایش فشار به مذاکره بیشتر راضی می شود».

فایننشال تایمز تاکید دارد: بروز یک منازعه غیرقابل کنترل در خاورمیانه چیزی نیست که ترامپ برای انتخابات ریاست جمهوری 2020 به آن نیاز داشته باشد.

شاید به همین دلیل است که برخی تحلیل ها ادامه این رویکرد را به ضرر آمریکا و به ویژه دونالد ترامپ ارزیابی می کنند. نشریه آمریکایی «نیو یورکر» در گزارشی آورده است که سیاست نامناسب ترامپ در خاورمیانه دارد جواب عکس می دهد و در نهایت خود رئیس جمهوری را شکار می کند.

طبق این تحلیل به رغم آنکه تحلیلگران معتقد هستند در بیش از دوسال ونیم اخیر کاخ سفید سیاست خارجی نامنسجمی را پیگیری کرده که در برخی مواقع متناقض هم بوده است ،اکنون حتی با معیارهای ترامپ هم این سیاست ها چالش برانگیز هستند. به نوشته نیو یورکر، ترامپ در دوره ریاست جمهوری به نحو چشمگیری از مسئولیت شخصی یا از پذیرش نتایج سیاسی تصمیم های بد و احمقانه خود طفره رفت، اما اکنون نتایج برخی این سیاست ها دامن وی را گرفته و وی را با خود می برد. دیدگاه کاخ سفید به تهاجم چندساله عربستان سعودی به یمن از جمله همین سیاست ها بود که اکنون نتیجه عکس داده است.

منبع خبر : ایرنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از «ایرنا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
عراق   افغانستان   وعده انتخاباتی   انرژی   تجاری   واشنگتن   آمریکا   ترکیه   سوریه   روسیه   کشورهای منطقه   ناتوی عربی   نیروهای نظامی   ریاست جمهوری   رییس جمهور آمریکا   اندیشکده   منافع اقتصادی   کاخ سفید   آنکارا   منطقه خاورمیانه   باراک اوباما   رئیس جمهور   شیردهی   مبهم   سوئیس   قدرت منطقه ای   موسسه پژوهشی   توافق هسته ای   کنار گذاشتن   معطوف   خاور میانه   چین   عربستان سعودی   یمن   آسیا   رژیم صهیونیستی   دونالد ترامپ   مصر   فلسطین   دولت آمریکا   پژوهش   شیعه و سنی   صلح خاورمیانه  
اخبار مرتبط
اتحاد آمریکایی-عربی ضد ایران به شدت ضعیف شده و ترامپ مقصر آن است
العالم
گفت وگوی «درون تمدنی»؛ بازتولید ابتکاری در مجمع عمومی
ایرنا
سیاست خاورمیانه ای ترامپ نتیجه عکس می دهد
ایرنا
گردهمایی مجمع عمومی سازمان ملل؛ از گرمایش زمین تا منازعات سیاسی و ارضی
حزب الله نیوز
آیا عملیات نظامی در سوریه، نفوذ روسیه در خاورمیانه را تقویت کرد؟
فانوس نیوز
دستان خالی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل
ایرنا
آیا نیروهای آمریکایی باید جان خود را برای عربستان به خطر بیندازند؟
ایسنا
آیا "نفت" بار دیگر خون به پا خواهد کرد؟
خبرآنلاین
دستان خالی ترامپ در مجمع
خبرآنلاین
ترامپ با لیستی بلند از مذاکرات بی فرجام، راهی مجمع عمومی است
ایسنا
هزینه تحریم بانک مرکزی ایران پای کیست؟
الف
راز دوباره کاری ترامپ
مشرق نیوز
راز دوباره کاری ترامپ/هزینه تحریم بانک مرکزی ایران پای کیست؟
مهر نیوز
تلاش های دیپلمات های روسیه برای حمایت از ایران
مثلث
رایزنی دیپلمات های روسیه با مقامات مختلف جهان همزمان با سرزنش آمریکا
ایرنا
روزنامه هنگ کنگی: ایران شایسته چنین فشارهایی نیست
الف
اقدامات ترامپ علیه ایران به ضرر آمریکا است
ایرنا
مهمترین عناوین ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه
ایرنا
تزار طعنه ها
ایران آنلاین
سی ان ان: ترامپ اعتراف کند که خروج از برجام اشتباه بود
نامه نیوز
ترامپ راهی برای کاهش تنش ها با ایران پیدا نکند، ریسک بروز یک درگیری گسترده افزایش پیدا خواهد کرد / در ماه های آینده احتمالا شاهد افزایش درگیری ها و حملات خواهیم بود
روز نو
حمله یمنی ها به یک مرکز صنعتی هشداری برای دشمنان منطقه بود
تیتر یک
روحانی خطاب به آمریکا: اگر به دنبال مذاکره هستید باید صداقت خود را نشان دهید و همه فشارها را متوقف کنید/ تا حالا فشار اقتصادی حداکثری بود، اکنون شاهد تهمت های حداکثری هستیم که هیچ پایه و اساسی ندارد/ عربستان، امارات و امریکا در منطقه جنگ راه انداخته اند/ یمنی ها بیمارستان یا مدرسه ای را در عربستان ن
خبر داغ
پنتاگون خواستار خویشتنداری در واکنش به حملات به تاسیسات نفتی سعودی شد
ایرنا
حمله به آرامکو و همصدایی در آنکارا
ایرنا
بلومبرگ: ترامپ از تصمیماتش درباره ایران پشیمان شده و رویکرد اوباما را دنبال می کند
اقتصاد نیوز
مشاوره منطقه ای دیپلمات ایرانی به ترامپ
صدای ایران
موافقت ترامپ با پرداخت 15 میلیارد دلار به ایران/درگیری جنگنده های روسی و اسرائیلی در آسمان سوریه/ رژه نظامی زنان در عربستان برای اولین بار/ واکنش تل آویو به گزارش جاسوسی از کاخ سفید و دولت آمریکا
تابناک
روابط آمریکا و ترکیه قربانی سیاست ترامپ
الف
ناکام ماندن ماموریت خطرناک علیه ایران
مشرق نیوز
روابط آمریکا و ترکیه قربانی سیاست خارجی غیر قابل پیش بینی ترامپ
ایرنا
مذاکره کننده ای بی استعداد با مذاکرات نمایشی
جام نیوز
ترامپ، مذاکره کننده بی استعداد مذاکرات نمایشی
مشرق نیوز
توجیه سیاست های ضدایرانی آمریکا از زبان پمپئو
الف
خلیج فارس زمین بازی جدید همکاری "مسکو و تهران"
نواندیش
عرصه لغزنده توافق و تعارض
ایرنا
تماس ترامپ با ایران بزودی !
شعار سال
«الجزیره» ادعا کرد: تماس ترامپ با ایران بزودی!
فرارو
صلح در یمن در گرو توافق با ایران است
شعار سال
«الجزیره» فاش کرد : تماس ترامپ به ایران بزودی !
آفتاب
اخبار مرتبط
bltالعالم : اتحاد آمریکایی-عربی ضد ایران به شدت ضعیف شده و ترامپ مقصر آن است
bltایرنا : گفت وگوی «درون تمدنی»؛ بازتولید ابتکاری در مجمع عمومی
bltایرنا : سیاست خاورمیانه ای ترامپ نتیجه عکس می دهد
bltحزب الله نیوز : گردهمایی مجمع عمومی سازمان ملل؛ از گرمایش زمین تا منازعات سیاسی و ارضی
bltفانوس نیوز : آیا عملیات نظامی در سوریه، نفوذ روسیه در خاورمیانه را تقویت کرد؟
bltایرنا : دستان خالی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل
bltایسنا : آیا نیروهای آمریکایی باید جان خود را برای عربستان به خطر بیندازند؟
bltخبرآنلاین : آیا "نفت" بار دیگر خون به پا خواهد کرد؟
bltخبرآنلاین : دستان خالی ترامپ در مجمع
bltایسنا : ترامپ با لیستی بلند از مذاکرات بی فرجام، راهی مجمع عمومی است
bltالف : هزینه تحریم بانک مرکزی ایران پای کیست؟
bltمشرق نیوز : راز دوباره کاری ترامپ
bltمهر نیوز : راز دوباره کاری ترامپ/هزینه تحریم بانک مرکزی ایران پای کیست؟
bltمثلث : تلاش های دیپلمات های روسیه برای حمایت از ایران
bltایرنا : رایزنی دیپلمات های روسیه با مقامات مختلف جهان همزمان با سرزنش آمریکا
bltالف : روزنامه هنگ کنگی: ایران شایسته چنین فشارهایی نیست
bltایرنا : اقدامات ترامپ علیه ایران به ضرر آمریکا است
bltایرنا : مهمترین عناوین ایرنا از شامگاه چهارشنبه تا صبح پنجشنبه
bltایران آنلاین : تزار طعنه ها
bltنامه نیوز : سی ان ان: ترامپ اعتراف کند که خروج از برجام اشتباه بود
bltروز نو : ترامپ راهی برای کاهش تنش ها با ایران پیدا نکند، ریسک بروز یک درگیری گسترده افزایش پیدا خواهد کرد / در ماه های آینده احتمالا شاهد افزایش درگیری ها و حملات خواهیم بود
bltتیتر یک : حمله یمنی ها به یک مرکز صنعتی هشداری برای دشمنان منطقه بود
bltخبر داغ : روحانی خطاب به آمریکا: اگر به دنبال مذاکره هستید باید صداقت خود را نشان دهید و همه فشارها را متوقف کنید/ تا حالا فشار اقتصادی حداکثری بود، اکنون شاهد تهمت های حداکثری هستیم که هیچ پایه و اساسی ندارد/ عربستان، امارات و امریکا در منطقه جنگ راه انداخته اند/ یمنی ها بیمارستان یا مدرسه ای را در عربستان ن
bltایرنا : پنتاگون خواستار خویشتنداری در واکنش به حملات به تاسیسات نفتی سعودی شد
bltایرنا : حمله به آرامکو و همصدایی در آنکارا
bltاقتصاد نیوز : بلومبرگ: ترامپ از تصمیماتش درباره ایران پشیمان شده و رویکرد اوباما را دنبال می کند
bltصدای ایران : مشاوره منطقه ای دیپلمات ایرانی به ترامپ
bltتابناک : موافقت ترامپ با پرداخت 15 میلیارد دلار به ایران/درگیری جنگنده های روسی و اسرائیلی در آسمان سوریه/ رژه نظامی زنان در عربستان برای اولین بار/ واکنش تل آویو به گزارش جاسوسی از کاخ سفید و دولت آمریکا
bltالف : روابط آمریکا و ترکیه قربانی سیاست ترامپ
bltمشرق نیوز : ناکام ماندن ماموریت خطرناک علیه ایران
bltایرنا : روابط آمریکا و ترکیه قربانی سیاست خارجی غیر قابل پیش بینی ترامپ
bltجام نیوز : مذاکره کننده ای بی استعداد با مذاکرات نمایشی
bltمشرق نیوز : ترامپ، مذاکره کننده بی استعداد مذاکرات نمایشی
bltالف : توجیه سیاست های ضدایرانی آمریکا از زبان پمپئو
bltنواندیش : خلیج فارس زمین بازی جدید همکاری "مسکو و تهران"
bltایرنا : عرصه لغزنده توافق و تعارض
bltشعار سال : تماس ترامپ با ایران بزودی !
bltفرارو : «الجزیره» ادعا کرد: تماس ترامپ با ایران بزودی!
bltشعار سال : صلح در یمن در گرو توافق با ایران است
bltآفتاب : «الجزیره» فاش کرد : تماس ترامپ به ایران بزودی !
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.