آخرین جزئیات حمل و نقل در اربعین امسال

آخرین جزئیات حمل و نقل در اربعین امسال
ارزان ترین راه برای رسیدن به مراسم اربعین چیست؟
آخرین جزئیات حمل و نقل در اربعین امسال

تین نیوز امسال در مقایسه با سال های گذشته ظرفیت حمل و نقل در اربعین حسینی افزایش داشته و طبق برآورد ها نرخ بلیت در بسیاری از بخش های کشور افزایش نیافته است.

به گزارش تین نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، 27 مهر امسال برابر با 20 صفر، اربعین شهادت اباعبداله الحسین است؛ به همین منظور کربلا در چند سال اخیر بعد از سقوط رژیم بعث عراق به یکی از بزرگ ترین میعادگاه های جهان تشیع تبدیل شده و هر ساله گروه عظیمی از عاشقان امام حسین از سراسر دنیا که گاه تا 20 میلیون نفر تخمین زده می شوند، عازم عتبات عالیات در عراق می شوند.

در سال گذشته تعداد ایرانیانی که از سه مرز مهران، شلمچه و چذابه به زیارت عتبات عالیات رفتند، تا دو میلیون نفر گزارش شد. با توجه به حذف هزینه روادید برای سفر به عراق و همچنین افزوده شدن مرز خسروی به مجموع مرزهای تردد میان ایران و عراق، پیش بینی می شود جمعیت زائران ایرانی اربعین امسال، به بیش از دو برابرافزایش یابد.

در چند سال اخیر دولت به ویژه وزارت راه وشهرسازی اقدامات گسترده و چشم گیری برای تسهیل سفر زائران از جمله آماده سازی چهار مرز زمینی چذابه، شلمچه، مهران و خسروی پرداخته است، وزارت راه و شهرسازی تامین بیش از 8200 دستگاه اتوبوس، راه اندازی قطار در قالب حمل ونقل ترکیبی و آماده سازی حمل و نقل هوایی را نیز در دستور کار خود قرار داده است.

طبق پیش بینی انجام شده 50 درصد زائران ایرانی از طریق حمل و نقل جاده ای عمومی شامل اتوبوس، مینی بوس، وَن و سواری های تحت پوشش سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای به همراه اتوبوس های درون شهری تحت نظارت شهرداری ها به مرزهای چهار گانه سفر خواهد کرد.

کرایه اتوبوس برای سفر به نجف و کربلا چقدر است؟

با توجه به تأکید محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی در خصوص افزایش نیافتن کرایه اتوبوس و دیگر موارد حمل و نقلی در اربعین امسال، نرخ کرایه اتوبوس 25 نفره تک صندلی تهران-مهران 91 هزار تومان است ولی علی رغم تاکید وزیر راه و شهرسازی متاسفانه 20 درصد به نرخ کرایه حمل افزوده شد.

کرایه اتوبوس 25 نفره تک صندلی تهران کرمانشاه نیز 66 هزار تومان است که قرار است اتوبوس های درون شهری از پایانه مسافری کرمانشاه تا مرز خسروی مسافران را رایگان حمل کنند.

مهران قربانی معاون حمل ونقل سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای، با بیان اینکه مرز خسروی برای این حجم از عبور زوار در داخل کشور ایران مشکل ندارد و تمامی زیر ساخت های آن آماده شده است، گفت: کشور عراق باید خود را برای این حجم از زوار اربعین آماده کند که امیدواریم شرایط در بیرون از مرز فراهم باشد.

او ادامه داد: در حال آماده سازی و اضافه شدن گیت ها در مرز خسروی هستیم. هماهنگی ها با طرف عراقی برای پذیرایی از این میزان زوار در حال انجام شدن است البته آماده سازی آن برای عراق زمان بر است.

قربانی با اشاره به اینکه مرز خسروی برای اولین بار امسال آماده و راه اندازی شده است، گفت: به دلیل محدودیت های که در این بخش وجود دارد این مرز از 7 صبح تا ساعت 17 باز و آماده پذیرایی زوار است.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری اظهار کرد: زائرانی که بعد از ساعت 17 وارد مرز خسروی می شوند باید تا ساعت 7 صبح روز بعد پشت مرز باقی بمانند تا بتوانند از مرز عبور کنند.

معاون وزیر راه و شهرسازی بیان کرد: به دلیل شرایط خاص و متفاوت امسال در مرز خسروی احتمال تغییر و جابه جایی در این مرز بسیار وجود دارد ولی تاکنون شرایط به گونه ای است که زائران باید با مدیریت زمان بتوانند پیش از غروب از مرز عبور کنند احتمال دارد شرایط متفاوت باشد هم وطنان طوری مدیریت کنند تا قبل از غروب آفتاب از مرز عبور کنند چرا که شاید پس از این ساعت قوانین فرق کند.

او بیان کرد: امسال به دلیل برداشته شدن ویزا پیش بینی افزایش زوار را داریم اما زائران حتما باید پاسپورت خود را به همران داشته باشند چرا که امکان عبور زوار از طریق شناسنامه و یا کارت ملی وجود ندارد به همین دلیل به زوار توصیه می شود حتما تمامی مدارک خود را آماده کنند.

معاون حمل و نقل سازمان راهداری تصریح کرد: رفتاری که زائران در ایام عاشورا نشان دادند و استقبال گسترده آنها نشان دهنده رشد قابل توجه زوار در ایام اربعین است.

قربانی با بیان اینکه هیچ نگرانی از بابت جابه جایی مسافران و زائران در این ایام وجود ندارد و ما آمادگی کامل برای جابه جایی زائران را داریم، گفت: هر ساله 45 تا 50 درصد از زائران از مرز مهران و مابقی از شلمچه و چذابه عبور می کردند اما امسال با بازگشایی مرز خسروی پیش بینی می شود که 10 تا 15 از زائران مرز مهران از مرز خسروی عبور کنند.

قربانی بیان کرد: در سال گذشته یکباره حجم قابل توجهی از زائران مرزهای شلمچه و چزابه هنگام بازگشت از مرز مهران را انتخاب کردند که این اقدام باعث انباشت زائران در پایانه برکت و ایجاد مشکل در تردد زائران شد به همین دلیل امسال اقدام به تقسیم بندی شهرها جهت تسهیل در تردد زائران کرده ایم.

معاون حمل ونقل با بیان اینکه با طرح جدید راهی و تعیین شهرهای معین در مرز مهران امسال می توانیم از بار ترافیکی در شهرهای مرزی جلوگیری کنیم، افزود: کسانی که از مرزهای شلمچه و چذابه وارد شدند در هنگام برگشت هم باید همان شهرها را انتخاب کنند چرا که ورود به مرز مهران زمینه ساز افزایش هزینه و مدت زمان می شود.

یکی از بخش های دیگر که برای تردد زائران در این ایام در نظر گرفته شده حوزه هوایی است که هرساله بازار سیاهی برای گران فروشی ایجاد می شود که خوشبختانه در دو سال اخیر با تعیین نرخ ثابت از این اقدام جلوگیری شده است البته بررسی ها نشان داده پیش از شروع اربعین قیمت بلیت ها به نجف و کربلا به مرز 9 میلیون هم رسیده است

رضا جعفرزاده سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور درباره گران فروشی بلیت مسیر های نجف و کربلا پیش از آغاز سفر های اربعین، گفت: هم اکنون قیمت های بلیت بر اساس نرخ های دامنه ای عرضه می شود و از 20 تا 30 مهر قیمت بلیت ها بر اساس نرخ مصوب تعیین شده عرضه می شود.

او با بیان اینکه پیش از آغاز اربعین بر اساس عرضه و تقاضا و همچنین بحث های رقابتی ممکن است قیمت ها تغییر کند و در این حوزه قیمت ها تابع عرضه هستند، گفت: به دلیل آن که این سفر ها جزو سفر های خارجی محسوب می شوند ممکن است قیمت ها نسبت به سفر های داخلی با نرخ گران تری عرضه شود.

جعفرزاده توضیح داد: در ایام اربعین هیچ کدام از شرکت های هواپیمایی حق گران فروشی ندارند و تمامی 19 شرکت هواپیمایی که اعلام آمادگی کردند باید با قیمت 2 میلیون و 800 هزار تومان بلیت های خود را بفروشند.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشور تأکید کرد: سقف و کف قیمت ها در بلیت های هواپیما تعیین شده و ممکن است در ایام پیک با نرخ های بالاتری این بلیت ها به فروش برسد. سازمان هواپیمایی به صورت کامل تمامی نرخ ها را رصد می کند و هیچ شرکتی حق ندارد بالاتر از نرخ ها بلیت ها را بفروشد.

جعفرزاده اظهار کرد: در ایام اربعین بیش از 100 هزار صندلی برای جابه جایی زائران در نظر گرفته شده و به دلیل آن که امسال پیش بینی می شود در مقایسه با سال گذشته شاهد افزایش حجم مسافران باشیم بنابراین شرکت های هواپیمایی از تمامی ظرفیت های خود جهت تسهیل در تردد مسافران استفاده می کنند.

آژانس های مجاز حق فروش بلیت هواپیما در اربعین را دارند

همچنین مسعود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی گفت: در ایام اربعین حسینی یعنی از 20 تا 30 مهر، قیمت بلیت هواپیما در مسیر تهران – نجف، نجف – تهران و تهران – بغداد، بغداد- تهران 2 میلیون و 200 هزار تومان تعیین شده است. برای مسیر های مشهد به بغداد و نجف (و بالعکس) نیز 2 میلیون و 800 هزار تومان تعیین شد.

او با بیان اینکه نرخ مذکور پروازی ویژه ایام اربعین حسینی یعنی فاصله زمانی 20 تا 30 مهر امسال تعیین شده، گفت: امسال حدود 108 هزار صندلی پروازی برای خدمت دهی به زوار حسینی در ایام اربعین تدارک دیده شده است که بلیت آن ها از هم اکنون از طریق دفاتر و آژانس های فروش بلیت هواپیمایی مجاز و همچنین از طریق سایت های اینترنتی دارای مجوز سازمان هواپیمایی کشوری به فروش می رسد.

اسعدی سامانی افزود: بر اساس قانون، نرخ بلیت در همه پرواز های خارجی آزاد و تابع عرضه و تقاضا و هزینه های تمام شده است، اما با توجه با استقبال زائران اباعبدالله الحسین (ع) از سفر به عتبات عالیات در ایام اربعین و برای جلوگیری از سوء استفاده برخی واسطه ها، شرکت های هواپیمایی تصمیم گرفتند امسال نیز نرخ ثابتی برای پرواز های اربعین داشته باشند.

ظرفیت قطار های اربعین به 436 هزار نفر رسید

رسولی مدیر عامل راه آهن نیز در نشست خبری اعلام کرد که طبق برنامه ریزی های صورت گرفته 858 قطار با ظرفیت 436 هزار صندلی برای خدمات رسانی زائران تدارک دیده شده که روزانه 54 قطار در 15 روز جابه جایی زائران را انجام می دهد.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: برای اربعین امسال علاوه بر قطار های کنونی قطار های ویژه ای هم در مسیر تهران_کرمانشاه و مشهد_کرمانشاه در نظر گرفته شده است.

رسولی با اشاره به ادامه راه آهن کرمانشاه تا مرز خسروی، گفت: این مسیر یکی از کریدور های بین المللی کشور محسوب می شود و هم اکنون نیز می تواند کارکرد ترانزیتی داشته باشد. امسال نسبت به سال گذشته 43 درصد رشد در جابجایی مسافران داریم به طوری که سال گذشته 296 هزار نفر خدمات به مسافران ارائه شد و امسال هم برای 436 هزار نفر برنامه ریزی برای خدمات رسانی تدارک دیده شده است به طوری که 47 درصد ظرفیت واگن برای امسال برنامه ریزی شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی اضافه کرد: طبق برنامه ریزی های انجام شده قطار های فوق العاده و جدیدی در مسیر های قم خرمشهر، قم_کرمانشاه، تهران_همدان، اهواز_شلمچه و اصفهان_کرمانشاه ایجاد شده و تمامی ایستگاه های کل کشور از نظر زیر ساختی برای خدمت رسانی فراهم شده است.

رسولی گفت: مسیر زاهدان به کرمانشاه و زاهدان به خرمشهر هم امسال برای جابه جایی مسافران اربعین اضافه شده است که زائران کشور پاکستانی را از زاهدان به مرز ایران و عراق منتقل می کنیم.

معاون وزیر راه و شهرسازی در ادامه با اشاره به قیمت بلیت های اربعین گفت: ما در اربعین به هیچ وجه افزایش قیمتی نداریم و تمامی نرخ های مصوب اعلام شده است و جابجایی مسافران صورت می گیرد.

رسولی ادامه داد: قیمت قطار های مسیر اربعین به شرح ذیل است؛ تهران کرمانشاه 4 تخته 195هزار تومان، 6 تخته 170 هزار تومان و قطار اتوبوسی 50 هزار تومان مشهد_خرمشهر 4 تخته 272هزار تومان، 6 تخته 192 هزار تومان، تهران _خرمشهر 4 تخته 153 هزار تومان کرمانشاه مشهد 4 تخته 195 تومان و 6 تخته 185 هزار تومان، مشهد_همدان 4 تخته 200 هزار تومان و تهران_همدان، اتوبوسی 47 هزار تومان مصوب شده است.

معاون وزیر راه با بیان این که در ابتدای امسال پس از سه سال اجازه افزایش میانگین 22 درصدی قیمت بلیت قطار داده شد، گفت: در ایام اربعین امسال قطار های مناسب برای آسایش مسافران در نظر گرفته شده است.


کلیدواژه های این خبر
عراق   حمل و نقل   عتبات عالیات   وزارت راه   اربعین حسینی   شلمچه   مرز زمینی   وزارت راه و شهرسازی   زیر ساخت   نرخ بلیت   زائران   آخرین جزئیات   نرخ کرایه   روادید   کرایه اتوبوس   مینی بوس   چذابه   زوار   مدیریت زمان   پایانه   نجف و کربلا   امام حسین علیه السلام   شهرداری   کرمانشاه   ایران و عراق   پیش بینی   حمل و نقل جاده   ارزان ترین  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «تین نیوز» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
10 درصد ثبت نام کنندگان سماح خوزستانی هستند
صدا و سیما
بیش از 10درصد مشتاقان زیارت اربعین خوزستانی هستند
خوزنیوز
زائران اربعین مراقب هزینه های سنگین حمل و نقل در عراق باشند
بولتن نیوز
ارزان ترین راه برای رسیدن به مراسم اربعین
مشرق نیوز
مسافران اربعین حسینی گوش بزنگ/ تغییر نرخ بلیط تخلف است
سدنا نیوز
مرز چذابه و شلمچه از 17 مهر بر روی کامیون های حامل بار بسته می شود
ایرنا
ارزان ترین راه برای رسیدن به مراسم اربعین چیست؟
اتاق خبر
آخرین جزئیات حمل و نقل در اربعین امسال / ارزان ترین راه برای رسیدن به مراسم اربعین چیست؟
باشگاه خبرنگاران
عبور زائران خارجی از طریق پایانه مرزی شلمچه امکان پذیر است
تسنیم
برنامه ویژه برای متکدیان در ایام اربعین
اقتصاد نیوز
متکدیان در ایام اربعین جمع آوری می شوند
ایرنا
پوشش تلفن همراه جاده ای در مسیر اربعین به طور کامل برقرار می شود
فرتاک نیوز
زائران اردبیلی از مرز خسروی راهی کربلا می شوند
ایرنا
بیش از سه هزار زائر از طریق مرز خسروی وارد عراق شدند
ایرنا
ممنوعیت تردد کامیون ها در ایام اربعین به عراق
پدال نیوز
تردد کامیون ها در ایام اربعین به عراق از مرزهای چهارگانه ممنوع شد / سه مرز جایگزین برای تردد
آرا نیوز
تردد کامیون ها در اربعین به عراق از مرزهای چهارگانه ممنوع شد
بولتن نیوز
خوزستان در ایام اربعین میزبان زائران 97 کشور است
ایرنا
چهار پایانه مرزی کشور برای تردد زائران اربعین آماده شد
خوزنیوز
همه چیزدرباره زیارت اربعین ازمرزمهران
خیبر انلاین
چهار پایانه مرزی کشور برای تردد زائران اربعین آماده شدند
ایرنا
نرخ سفر جاده ای، ریلی و هوایی به کربلا در اربعین
اقتصادگردان
حمل و نقل هوایی ،زمینی و ریلی برای جا به جایی زائران اربعین ساماندهی شد
ایرنا
آنچه باید درباره راهپیمایی اربعین 98 بدانید/ شرایط خروج زائران ار مرزهای عراق
افکار نیوز
جزییات قیمت بلیط هواپیما برای سفر اربعین 98
برنا نیوز
قیمت بلیت اتوبوس، قطار و هواپیما برای سفر اربعین
تابناک
جزییات قیمت بلیت قطار برای سفر اربعین 98
برنا نیوز
جزییات نرخ کرایه اتوبوس برای سفر اربعین 98
فرتاک نیوز
صفر تا صد سفر به کربلا در اربعین حسینی
شیعه نیوز
برای سفر اربعین امسال چه قدر باید هزینه کنیم؟
بازار نیوز
صفر تا صد سفر به کربلا در اربعین حسینی/ جزئیات قیمت بلیت اتوبوس، قطار و هواپیما
شریان
جزئیات قیمت بلیت اتوبوس، قطار و هواپیما برای اربعین
ایران آنلاین
جزئیات قیمت بلیت اتوبوس، قطار و هواپیما
بولتن نیوز
جزئیات قیمت بلیت اتوبوس، قطار و هواپیما در سفر اربعین
پانا
جزئیات قیمت بلیت اتوبوس، قطار و هواپیما در ایام اربعین
شیعه نیوز
قیمت بلیت اتوبوس، قطار و هواپیما برای زائران در اربعین
صراط
نرخ انواع بلیت برای سفر به کربلا در اربعین
پارسینه
قیمت بلیت اتوبوس و هواپیما و قطار در ایام اربعین
دنیای اقتصاد
قیمت بلیت اتوبوس و هواپیما و قطار برای زائران در اربعین
خبرآنلاین
اربعین چگونه کربلا برویم؟
مشرق نیوز
اخبار مرتبط
bltصدا و سیما : 10 درصد ثبت نام کنندگان سماح خوزستانی هستند
bltخوزنیوز : بیش از 10درصد مشتاقان زیارت اربعین خوزستانی هستند
bltبولتن نیوز : زائران اربعین مراقب هزینه های سنگین حمل و نقل در عراق باشند
bltمشرق نیوز : ارزان ترین راه برای رسیدن به مراسم اربعین
bltسدنا نیوز : مسافران اربعین حسینی گوش بزنگ/ تغییر نرخ بلیط تخلف است
bltایرنا : مرز چذابه و شلمچه از 17 مهر بر روی کامیون های حامل بار بسته می شود
bltاتاق خبر : ارزان ترین راه برای رسیدن به مراسم اربعین چیست؟
bltباشگاه خبرنگاران : آخرین جزئیات حمل و نقل در اربعین امسال / ارزان ترین راه برای رسیدن به مراسم اربعین چیست؟
bltتسنیم : عبور زائران خارجی از طریق پایانه مرزی شلمچه امکان پذیر است
bltاقتصاد نیوز : برنامه ویژه برای متکدیان در ایام اربعین
bltایرنا : متکدیان در ایام اربعین جمع آوری می شوند
bltفرتاک نیوز : پوشش تلفن همراه جاده ای در مسیر اربعین به طور کامل برقرار می شود
bltایرنا : زائران اردبیلی از مرز خسروی راهی کربلا می شوند
bltایرنا : بیش از سه هزار زائر از طریق مرز خسروی وارد عراق شدند
bltپدال نیوز : ممنوعیت تردد کامیون ها در ایام اربعین به عراق
bltآرا نیوز : تردد کامیون ها در ایام اربعین به عراق از مرزهای چهارگانه ممنوع شد / سه مرز جایگزین برای تردد
bltبولتن نیوز : تردد کامیون ها در اربعین به عراق از مرزهای چهارگانه ممنوع شد
bltایرنا : خوزستان در ایام اربعین میزبان زائران 97 کشور است
bltخوزنیوز : چهار پایانه مرزی کشور برای تردد زائران اربعین آماده شد
bltخیبر انلاین : همه چیزدرباره زیارت اربعین ازمرزمهران
bltایرنا : چهار پایانه مرزی کشور برای تردد زائران اربعین آماده شدند
bltاقتصادگردان : نرخ سفر جاده ای، ریلی و هوایی به کربلا در اربعین
bltایرنا : حمل و نقل هوایی ،زمینی و ریلی برای جا به جایی زائران اربعین ساماندهی شد
bltافکار نیوز : آنچه باید درباره راهپیمایی اربعین 98 بدانید/ شرایط خروج زائران ار مرزهای عراق
bltبرنا نیوز : جزییات قیمت بلیط هواپیما برای سفر اربعین 98
bltتابناک : قیمت بلیت اتوبوس، قطار و هواپیما برای سفر اربعین
bltبرنا نیوز : جزییات قیمت بلیت قطار برای سفر اربعین 98
bltفرتاک نیوز : جزییات نرخ کرایه اتوبوس برای سفر اربعین 98
bltشیعه نیوز : صفر تا صد سفر به کربلا در اربعین حسینی
bltبازار نیوز : برای سفر اربعین امسال چه قدر باید هزینه کنیم؟
bltشریان : صفر تا صد سفر به کربلا در اربعین حسینی/ جزئیات قیمت بلیت اتوبوس، قطار و هواپیما
bltایران آنلاین : جزئیات قیمت بلیت اتوبوس، قطار و هواپیما برای اربعین
bltبولتن نیوز : جزئیات قیمت بلیت اتوبوس، قطار و هواپیما
bltپانا : جزئیات قیمت بلیت اتوبوس، قطار و هواپیما در سفر اربعین
bltشیعه نیوز : جزئیات قیمت بلیت اتوبوس، قطار و هواپیما در ایام اربعین
bltصراط : قیمت بلیت اتوبوس، قطار و هواپیما برای زائران در اربعین
bltپارسینه : نرخ انواع بلیت برای سفر به کربلا در اربعین
bltدنیای اقتصاد : قیمت بلیت اتوبوس و هواپیما و قطار در ایام اربعین
bltخبرآنلاین : قیمت بلیت اتوبوس و هواپیما و قطار برای زائران در اربعین
bltمشرق نیوز : اربعین چگونه کربلا برویم؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.