مخبر - 1398/07/03 - روایت خواندنی هنرمند قمی از تصویرگری سه نسل از شهدا؛ سیره شهدا خط بطلانی بر زرق وبرق دنیاست

روایت خواندنی هنرمند قمی از تصویرگری سه نسل از شهدا؛ سیره شهدا خط بطلانی بر زرق وبرق دنیاست
محسن مقدادی یکی از پیشکسوتان و نخبگان عرصه هنر نقاشی و نگارگری قمی است که در کارنامه چهار دهه هنری خویش افتخار ترسیم تصاویر شهدای سه نسل انقلاب، دفاع مقدس و مدافعان حرم را با تداعی پیوند به واقعه کربلا به خود اختصاص داد.
روایت خواندنی هنرمند قمی از تصویرگری سه نسل از شهدا؛ سیره شهدا خط بطلانی بر زرق وبرق دنیاست

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم، فضایی مملو از عطر حضور شهدا، دیوارهایی مزین به تابلوهایی به موازات و نظمی خاص چیده شده در کنار هم که در دل خود تصاویر به یادماندنی شهدایی را جای داده اند به محض ورود، آرامش، تنها حسی است که در آن لحظه میهمان قلب هر بیننده ای می شود انعکاس طنین تصنیف زیبا و خاطر انگیز شهدایی، گواه این ادعا بود.

تماشای تصاویر شهدای شاخص و گمنام دیروز انقلاب و دفاع مقدس و امروز مدافع حرم، حس و حال غریبی را در وجودم به قلیان کشید. رشادت و جان فشانی انسان هایی از دل مردم با نیازها و مسائلی مشابه آن ها اما با افکاری ورای دنیای مادی ما، به راستی نشانه هایی روشن در دنیای امروز محسوب می شوند نشانه هایی که برای هم نوعانشان پیام آور آرامش و امنیتی ماندگار شدند.

در گوشه ای از محوطه رقص قلم بر صفحه بی رنگ و روح بوم در دستان هنرمند استادی توانمند، در مقابل چشمان حیرت زده اطرافیان به خوبی خودنمایی می کرد. استادی که چهار دهه از عمر خویش را صرف ترسیم تصاویر شهدایی بر روی بوم و دیوارهای شهرهای میهنش کرده است و چنان غرق در افکار معنوی و احوال هنری خویش شده که طرحش را با ترکیبی از آن دو حس به تصویر می کشد.

محسن مقدادی استاد هنرمند، نقاش و نگارگری که تولدش با فعالیت های انقلابی سال 46 مقارن شده در جمع خانواده ای گرم و مذهبی از اهالی مردم انقلابی قم و در جوار کریمه اهل بیت (ع) پرورش یافت .هنر حرفه ای خود را از سال 1360 با ترسیم تصویر شهید مطهری به نمایش می گذارد و در کارنامه هنری خویش افتخار ترسیم تصاویر شهدای انقلاب، دفاع مقدس و مدافعان حرم را از آن خود کرده است.

این هنرمند فرهیخته در حوزه هنرهای تجسمی مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی طی چهار دهه به تولید آثار فاخری پرداخته و با حضور در ورکشاپ و نمایشگاه های استانی، کشوری و بین المللی آثار متنوعی را در این حوزه ارائه نمود و با کسب عناوین متعددی چون رئیس انجمن هنرهای تجسمی و نماینده اداره کل فرهنگ و ارشاد در انجمن اقدامات شایسته ای را در حوزه هنری به ثبت رسانده است.

اکنون باوجود بازنشستگی از مرکز فرهنگی هنری دفتر تبلیغات اسلامی به عنوان کارشناس ارزشیابی اداره کل فرهنگ و ارشاد به ارائه خدمات می پردازد. تدریس نقاشی، نگارگری، گرافیک و تصویرسازی در دانشگاه های فرهنگ و هنر، میراث فرهنگی، صنایع دستی و جهاد دانشگاهی و دیگر آموزشگاه های استان از دیگر فعالیت های این پیشکسوت نگارگری به شمار می رود.

به همین بهانه و هفته دفاع مقدس فرصت گفت وگو با این پیشکسوت نگارگری و نخبه فرهنگی هنری استان فراهم شده تا با طرح پرسش هایی بیشتر با روحیات و اقدامات ایشان در عرصه هنر و انتخاب چنین طرح های فاخری آشنا شویم.

تسنیم: حس و حالی که هنگام ترسیم تصاویر شهدا برای شما ایجاد می شود را بیان بفرمائید؟

بیان حس درونی که از این اتفاق در وجودم شکل می گیرد در توانم نیست... فقط اینکه هنگام ترسیم تصاویر شهدا زمان از دستم خارج می شود و با درک حسی عالی که با زمزمه اشعار عرفانی و تصنیف هایی با مضمون شهدایی درونم ایجاد می شود کار به اتمام می رسد. حقیقت این است که به طور هم زمان واقعه کربلا و مصیبت عاشورا و پیوند آن با شهدای دیگر در ذهنم تداعی می شود.

تسنیم: هدف شما از این اقدام چه بوده و نقش آن را در زندگی خود بیان بفرمائید؟

نقش این اقدام در زندگی من ناخودآگاه بوده و تنها عنایت و نگاه خود شهدا را در پی داشته است، درواقع من هدفی نداشته و هدف را شهدا برایم مشخص کرده اند با توجه به زندگی، روحیات و خلق وخوی شهدا که در این دنیا قائل بر بعد مادی زندگی نبوده اند و صرفاً بر تقویت بعد معنوی حیات خویش کوشش داشتند سبک نگاه آن ها در زندگی توأم با ساده زیستی، پیوسته سرلوحه کلیه اموراتم قرار گرفت.

ازاین رو در زندگی خود بیشتر بر بعد معنوی کار هنری متکی بودم تا بعد مادی آن، و کار شهدا خیروبرکتی در زندگی برایم فراهم کرده که تا اینجا با حقوق کارمندی و پیروی از راه شهدا زندگی بسیار خوبی داشتم و به لطف خدا و عنایت شهدا محتاج کسی نبودم؛ توفیق زیارت عتبات عالیات و خانه خدا و غیره را در زندگی خود مدیون و مرهون توجه آن عزیزان هستم.

تسنیم: از ماندگارترین تصاویر ترسیم شده و حس خوبی که برای شما به وجود آورده بگویید؟

در زمان جنگ توسط معرفی یکی از دوستان مسئولیت ترسیم عکس تعدادی از شهدای نجف آباد اصفهان را بر عهده داشتم. بعد از اتمام کار خبر رسید که یکی از مسئولان درخواست ملاقات بنده را دارند که پس از مراجعه متوجه شدم که ابتدا با مشاهده آن تصاویر و دیگر آثارم که در موزه هنرهای معاصر وجود داشت قرار شده به عنوان نقاش برای انجام کاری هنری به مکه اعزام شوم.

اعزام به حج تمتع در سن 23 سالگی، برای انجام کاری هنری، آن هم باوجود هنرمندان حرفه ای تری نسبت به من، جز عنایت و نگاه شهدا تعبیر دیگری نمی تواند داشته باشد و همین حس شیرین در وجودم پروبال گرفت تا امروز، لذت و حس و حال خوبی را که با ترسیم تصاویر شهدا به دست می آورم واقعاً غیرقابل توصیف بوده است.

تسنیم: پیشنهاد شما برای کسانی که به هنر علاقه مند هستند چیست؟

علاقه به هر هنری در هر زمینه ای نیازمند مقدماتی چون آموزش های صحیح و اصولی خواهد بود آموزش صحیح باید در نزد اساتید مختلف با دیدگاه ها و نظرات گوناگون کسب شود. درزمینهٔ نقاشی نیز آموزش طراحی مقدم بر نقاشی است و قبل از آن نیز آشنایی با مبانی کار هنری و دستور زبان بصری آن است همچنین مطالعه تاریخ هنر و اقداماتی که به واسطه آن انجام شده، همین ها باعث خلق اثر می شود.

تسنیم: توضیح خود را دراین باره که شهدا حق زیادی بر ما دارند و اینکه هر شخصی به نوبه خود باید در راستای تبیین اهداف آن ها اقدامی انجام دهد بیان بفرمائید؟

هر انسان سلیمی با درک عمل شهدا و اینکه چگونه درراه حق و اسلام محمدی و دفاع از میهن با معامله جان خویش مقابله کردند و جسورانه زیر بار هیچ گونه ظلمی نرفتند نمی تواند نسبت به این اتفاق بی تفاوت باشد اکنون ما در قبال این جان فشانی چه می کنیم غیرازاینکه درگیر دنیاپرستی و سیاست زدگی خود شده ایم؛ با مردمی که جوانانشان جانانه هشت سال از مملکت دفاع کردند چه کردیم...

جز این است که فقط به برگزاری مراسمی با یاد و خاطره گویی مختصر و تقدیم لوح تقدیری به خانواده آن ها و بیان پاره ای الفاظ شعاری بسنده کرده ایم و بس، تقدس اهداف شهدا و آرمان هایشان برای همه اثبات شده، حتی برای کسانی که نسبت به ما و انقلاب و جنگ بی تفاوت بوده اند درواقع همه این مسائل را به هنگام ترسیم تصاویر شهدا دغدغه خود قرار می دهم.

قطعاً تأمل و تفکر در برگزیدن راه و سیره و آرمان شهدا، خط بطلانی بر ماندگاری دنیا و آمال و آرزوهای آن است شهدایی که زرق وبرق فریبنده دنیا، حتی برای لحظه ای آن ها را از مسیر و هدف متعالی خویش بازنداشت چراکه تنها رسیدن به آرمان ها و پرورش روحیه معنوی را مبنای همت خویش قراردادند.

امروز که جامعه ما گریبان گیر تجملات و روحیات و افکاری صرفاً مادی گرایانه شده، لزوم تبیین و بررسی اهداف زندگی شهدا و شناسایی راه و سیرتشان بیش ازپیش احساس می شود و بنا بر قول رهبر عزیزمان مطالعه زندگی شهدا و تأمل در وصیت نامه آن ها خالی از لطف نبوده و می تواند همچون چراغی، مسیر ناهموار زندگی را روشن و پرنور گرداند قطعاً در این میان ثبت و ماندگاری صورت و سیرت شهدا نیز، کم تر از شهادت نخواهد بود.

گفت وگو از الهام پناهی فر

انتهای پیام/ش

منبع خبر : تسنیم

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مدافعان حرم   نخبگان   هنرمند   مذهبی   جهاد دانشگاهی   هنری   هنر نقاشی   تصویر سازی   اشعار   واقعه کربلا   میراث فرهنگی   استانها   قلیان   هشت سال دفاع مقدس   مرکز فرهنگی   نگارگری   کریمه اهل بیت   هنرهای تجسمی   روحیات   عرصه هنر   سیره   مردم انقلابی   تصویرگری   نمایشگاه های استانی   گوشه   فرهنگی   دانشگاه   استان قم   حوزه هنری   شهید مطهری   بازنشستگی   رقص   فرهنگ و ارشاد اسلامی   دفتر تبلیغات اسلامی  
اخبار مرتبط
روایت خواندنی هنرمند دزفولی از ترسیم تصاویر چهار نسل شهدا +تصاویر
تسنیم
«محسن مومنی شریف» نشان درجه یک هنری گرفت
خبرگزاری دفاع مقدس
محسن مومنی شریف نشان درجه یک هنری گرفت
تسنیم
شجاعی: هنرمندان جهان از منطق مسابقه "ترامپیسم" استقبال کرده اند
تسنیم
گزارش تسنیم از جلسه شورای شهر قم؛ از مالکیت های بی معنی در شهر تا ایجاد شهرک صنایع تبدیلی
تسنیم
تابلوی عاشورایی« رستاخیز زیبایی» رونمایی می شود
شبستان
هنر مردمی، جذب مخاطب بهتری خواهد داشت/نسل جوان نیاز به آثاری چون «خاتون» دارند
شبستان
اصفهان|100 برنامه ویژه هفته دفاع مقدس در نجف آباد برگزار می شود
تسنیم
«آیت الله خامنه ای» را در فرهنگ حکیم می دانم/ خواسته های شهید آوینی عملیاتی نشد
خبرگزاری دفاع مقدس
جزئیات کنگره بین المللی «لقاءالحسین(ع)» در عراق/ فعالیت شبکه نخبگانی 500 نفره در پیاده روی اربعین
شبستان
42 هزار هنرمند در سراسر کشور بیمه شدند
تسنیم
کارگاه نقاشی هنر عاشورایی در حوزه هنری خراسان رضوی برپا شد+تصاویر
تسنیم
نمایشگاه ویژه هفته دفاع مقدس در قم برپا می شود
تسنیم
لزوم توجه به حوزه فرهنگ با نگاه اقتصادی
آریا
توجه به حوزه فرهنگ با نگاه اقتصادی
صدا و سیما
از گوشه و کنار یزد | افزایش پایداری شبکه های مهریز با رینگ کردن پست های فوق توزیع
تسنیم
نخستین سوگواره «نگاه نوین» برگزار می شود
مهر نیوز
نخستین سوگواره نگاه نوین برگزار می شود
مهر نیوز
خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| ماجرای برنامه ای که طراح یک عملیات در سوریه شد
تسنیم
داستان خواندنی تولد ستاره ای از دل خانواده اصیل ایرانی
خوزنیوز
بخش نخست| داستان خواندنی تولد ستاره ای از دل خانواده اصیل ایرانی؛ فاطمه عبادی چگونه از کودکی دغدغه اجتماعی داشت
تسنیم
به دلیل تمکن مالی اندک سراغ کارهای کم هزینه می رویم
سینما پرس
مشکلات اقتصادی به تئاتر دینی ضربه زده است/ معاصرسازی وقایع عاشورا
مهر نیوز
اندیشکده اربعین تاسیس می شود
قم نیوز
اندیشکده اربعین راه اندازی شد
برنا نیوز
اندیشکده اربعین تاسیس می شود/ فرصتی طلایی برای تشیع
مهر نیوز
تاسیس اندیشکده اربعین در دفتر تبلیغات اسلامی
مهر نیوز
مشاورین کنگره بین المللی اربعین در قم گردهم آمدند/ تاسیس اندیشکده اربعین
قم نیوز
هنرمندان کف شهر را به جامعه معرفی کنیم
رادیو گفتگو
داوران پوستر دوازدهمین سوگواره هنر عاشورایی معرفی شدند
شبستان
گزارشی از جلسه شورای مشاورین کنگره بین المللی اربعین
رسانیوز
چرا نقاشی قهوه خانه ای استمرار نداشت؟
تیتر امروز
داوران نقاشی و تصویرسازی دوازدهمین سوگواره هنر عاشورایی معرفی شدند
پانا
داوران نقاشی و تصویرسازی سوگواره هنر عاشورایی معرفی شدند
ایرنا
نخستین جشنواره عکس «شکوه جمعه» در استان فارس برگزار می شود
تسنیم
داوران پوستر سوگواره هنر عاشورایی معرفی شدند
تسنیم
داوران بخش پوستر دوازدهمین سوگواره هنر عاشورایی معرفی شدند
آنا نیوز
هنوز نقاشانی هستند که معرفت اهل بیت(ع) را دنبال کنند
ایسنا
روایت دوباره پرده خداحافظی
ایرنا
وقتی هنرهای آئینی به خدمت پوسترسازی در می آید
قدس آنلاین
اخبار مرتبط
bltتسنیم : روایت خواندنی هنرمند دزفولی از ترسیم تصاویر چهار نسل شهدا +تصاویر
bltخبرگزاری دفاع مقدس : «محسن مومنی شریف» نشان درجه یک هنری گرفت
bltتسنیم : محسن مومنی شریف نشان درجه یک هنری گرفت
bltتسنیم : شجاعی: هنرمندان جهان از منطق مسابقه "ترامپیسم" استقبال کرده اند
bltتسنیم : گزارش تسنیم از جلسه شورای شهر قم؛ از مالکیت های بی معنی در شهر تا ایجاد شهرک صنایع تبدیلی
bltشبستان : تابلوی عاشورایی« رستاخیز زیبایی» رونمایی می شود
bltشبستان : هنر مردمی، جذب مخاطب بهتری خواهد داشت/نسل جوان نیاز به آثاری چون «خاتون» دارند
bltتسنیم : اصفهان|100 برنامه ویژه هفته دفاع مقدس در نجف آباد برگزار می شود
bltخبرگزاری دفاع مقدس : «آیت الله خامنه ای» را در فرهنگ حکیم می دانم/ خواسته های شهید آوینی عملیاتی نشد
bltشبستان : جزئیات کنگره بین المللی «لقاءالحسین(ع)» در عراق/ فعالیت شبکه نخبگانی 500 نفره در پیاده روی اربعین
bltتسنیم : 42 هزار هنرمند در سراسر کشور بیمه شدند
bltتسنیم : کارگاه نقاشی هنر عاشورایی در حوزه هنری خراسان رضوی برپا شد+تصاویر
bltتسنیم : نمایشگاه ویژه هفته دفاع مقدس در قم برپا می شود
bltآریا : لزوم توجه به حوزه فرهنگ با نگاه اقتصادی
bltصدا و سیما : توجه به حوزه فرهنگ با نگاه اقتصادی
bltتسنیم : از گوشه و کنار یزد | افزایش پایداری شبکه های مهریز با رینگ کردن پست های فوق توزیع
bltمهر نیوز : نخستین سوگواره «نگاه نوین» برگزار می شود
bltمهر نیوز : نخستین سوگواره نگاه نوین برگزار می شود
bltتسنیم : خبرهای کوتاه رادیو و تلویزیون| ماجرای برنامه ای که طراح یک عملیات در سوریه شد
bltخوزنیوز : داستان خواندنی تولد ستاره ای از دل خانواده اصیل ایرانی
bltتسنیم : بخش نخست| داستان خواندنی تولد ستاره ای از دل خانواده اصیل ایرانی؛ فاطمه عبادی چگونه از کودکی دغدغه اجتماعی داشت
bltسینما پرس : به دلیل تمکن مالی اندک سراغ کارهای کم هزینه می رویم
bltمهر نیوز : مشکلات اقتصادی به تئاتر دینی ضربه زده است/ معاصرسازی وقایع عاشورا
bltقم نیوز : اندیشکده اربعین تاسیس می شود
bltبرنا نیوز : اندیشکده اربعین راه اندازی شد
bltمهر نیوز : اندیشکده اربعین تاسیس می شود/ فرصتی طلایی برای تشیع
bltمهر نیوز : تاسیس اندیشکده اربعین در دفتر تبلیغات اسلامی
bltقم نیوز : مشاورین کنگره بین المللی اربعین در قم گردهم آمدند/ تاسیس اندیشکده اربعین
bltرادیو گفتگو : هنرمندان کف شهر را به جامعه معرفی کنیم
bltشبستان : داوران پوستر دوازدهمین سوگواره هنر عاشورایی معرفی شدند
bltرسانیوز : گزارشی از جلسه شورای مشاورین کنگره بین المللی اربعین
bltتیتر امروز : چرا نقاشی قهوه خانه ای استمرار نداشت؟
bltپانا : داوران نقاشی و تصویرسازی دوازدهمین سوگواره هنر عاشورایی معرفی شدند
bltایرنا : داوران نقاشی و تصویرسازی سوگواره هنر عاشورایی معرفی شدند
bltتسنیم : نخستین جشنواره عکس «شکوه جمعه» در استان فارس برگزار می شود
bltتسنیم : داوران پوستر سوگواره هنر عاشورایی معرفی شدند
bltآنا نیوز : داوران بخش پوستر دوازدهمین سوگواره هنر عاشورایی معرفی شدند
bltایسنا : هنوز نقاشانی هستند که معرفت اهل بیت(ع) را دنبال کنند
bltایرنا : روایت دوباره پرده خداحافظی
bltقدس آنلاین : وقتی هنرهای آئینی به خدمت پوسترسازی در می آید
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.