سراب خرید خانه با وام

سراب خرید خانه با وام
در شرایطی که با جهش قیمت مسکن طی یک و نیم سال گذشته توان خریداران مسکن کاهش چشمگیری داشته اما سقف تسهیلات خرید یا ساخت مسکن رشدی نداشته است و همین موضوع موجب شده که تسهیلات مربوط به صندوق پس انداز مسکن یکم که بالاترین سقف پرداختی در میان وام های خرید را دارد در مرداد ماه سال جاری تنها هزینه خرید ...
سراب خرید خانه با وام

اقتصادگردان- این در حالی است که در فروردین سال گذشته این تسهیلات قادر به پوشش دهی 38 درصد از هزینه خرید یک واحد متوسط متراژ بود.
البته این افت توان اقتصادی فقط مربوط به متقاضیان خرید مسکن نبود بلکه سازندگان مسکن هم با مشکل رشد قیمت زمین، جهش قیمت مصالح، افزایش دستمزد نیروی انسانی و... مواجه شدند موضوعی که قیمت ساخت هر مترمربع واحد مسکونی را طی 18 ماهه گذشته دوبرابر کرده است.
بررسی وضعیت خرید و فروش همچنین ساخت و ساز مسکن، حکایت از کاهش بیش از پیش توان اقتصادی خریداران مسکن و سازندگان دارد، عاملی که تداوم آن می تواند به تشدید رکود بازار مسکن منجر شود و در این میان کم اثر بودن تسهیلات پرداختی بانک ها در رکود کنونی بازار بهانه ای شد تا کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور در هفته جاری طی نامه ای به سرپرست معاونت ساختمان وزارت راه خواستار سقف تسهیلات خرید به صورت انفرادی و با سپرده گذاری حداقل تا مبلغ 150 میلیون تومان افزایش یافته و مدت بازپرداخت آن متناسب افزایش داده شود.
همچنین برای متقاضیان خرید بدون سپرده گذاری، تسهیلات خرید تا سقف 250میلیون تومان و با سود تسهیلات حداکثر 12درصد پیش بینی شود.
البته خواسته آنها تنها در افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت محدود نشد بلکه آنها افزایش دوره بازپرداخت را هم برای بهبود بازار ضروری دانستند.
در این نامه پیشنهاد شده است که برای تأمین قدرت خرید متقاضیان و خانه دار شدن افراد بدون مسکن، افزایش آن حداقل به 250 میلیون تومان برای انبوه سازان و تولید کنندگان حرفه ای مسکن، آن هم مشروط به اجازه فروش اقساطی و انتقال آن به خریداران با کاهش نرخ سود تسهیلات پیشنهاد می شود.
ضمن اینکه تسهیلات بانکی برای بافت فرسوده به مبلغ 50 میلیون تومان که مصوب سال 93 است، حداقل به 150میلیون تومان تعدیل شود و سود تسهیلات آن تا مبلغ 100 میلیون تومان از همان محل یارانه دولتی مورد محاسبه قرار گیرد و برای مازاد آن با تصویب شورای پول و اعتبار، سقف سود تسهیلات، از 18درصد کنونی حداکثر به 12درصد کاهش یابد.
این پیشنهاد انبوه سازان هنوز واکنشی از سوی وزارت راه و شهرسازی به همراه نداشته است اما با توجه به موضع گیری های یک سال گذشته وزیرراه و شهرسازی مبنی بر عدم افزایش سقف تسهیلات مسکن و کمبود منابع بانکی برای اجرای این پیشنهاد پیش بینی می شود که این درخواست نتیجه ای به همراه نداشته باشد.
البته جدا از اجرایی شدن یا نشدن این پیشنهاد انبوه سازان، اغلب کارشناسان بخش مسکن معتقدند که افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن، راهکاری کوتاه مدت است و موجب تحریک تقاضا می شود و پس از آن قیمت ها دوباره روندی صعودی می یابد که همین موضوع موجب بازگشت رکود به بخش مسکن می شود، کارشناسان پیشنهاد می دهند که عوامل اصلی رکود بازار مسکن باید شناسایی و رفع شوند که این عوامل را نباید در درون بازار جست وجو کرد بلکه ریشه آن در اقتصاد کلان کشور است.
به عبارت دیگر تا زمانی که شاخص های کلان اقتصادی بهبود نیابد نمی توان در انتظار رونق بازار مسکن بود و ارایه راهکارهایی درون بخشی اثرگذاری کوتاه مدت و کمرنگی بر بازار خواهد داشت.
بازار مسکن نیازمند بسته ای جامع
بیت الله ستاریان، استاد دانشگاه افزایش سقف تسهیلات خرید و همچنین ساخت مسکن را راهکاری کوتاه مدت برای بهبود بازار مسکن می داند و معتقد است که برای ساماندهی و رونق بازار یک بسته کامل از راهکارهای متعدد اجرایی شود، ستاریان به «تعادل» می گوید: افزایش تسهیلات یا تحریک تقاضا یکی از ابزارهای کوتاه مدت رونق بخشی بازار مسکن است.
او ادامه می دهد: با رشد سقف وام خرید و ساخت یا ارایه تسهیلاتی دیگر به متقاضیان خرید مسکن همچنین سازندگان، ساخت و ساز و همچنین خرید و فروش رونق می گیرد اما سوال این است که این رونق چقدر ادامه می یابد؟ به گفته این استاد دانشگاه، سوال اصلی در زمان پرداخت افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن این است که سقف این وام تا چه میزان باید رشد کند یا اینکه به چه تعدادی از متقاضیان باید تسهیلات ارایه شود تا اینکه بازار رونق بگیرد؟ این سوالات از مهم ترین سوالاتی است که در نخستین گام از اجرای سیاست افزایش سقف تسهیلات خرید یا ساخت مسکن مطرح می شود. ستاریان بیان می کند: پاسخ به این سوالات مهم، میزان عملیاتی بودن یا موثر بودن افزایش سقف تسهیلات را تعیین می کند البته افزایش سقف تسهیلات خرید می تواند تا حدودی بخش تقاضا را تحریک کند. او اظهار می کند: با تحریک تقاضا با رشد قیمت مواجه می شویم که این افزایش قیمت منجر به کاهش توان اقتصادی خانوارها و افت قدرت خرید مسکن از سوی متقاضیان می شود که منجر به بازگشت دوباره رکود می شود.
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه رکود بازار مسکن باید ریشه ای درمان شود، می گوید: برای ساماندهی و رونق مسکن باید برنامه ای جامع و کامل اجرایی شود و با یک یا دو راهکار نمی توان بهبود را به بازار مسکن بازگرداند.
ستاریان تصریح می کند: پرداخت تسهیلات ساخت و ساز مسکن می تواند تا حدودی مشکل چندماهه انبوه سازان را با توجه به افزایش قیمت ها حل کند، اما تاثیری عمقی و درازمدت بر بخش ساخت و ساز نخواهد داشت.
راهکارهایی برای خروج از رکود
این استاد دانشگاه درباره راهکارهای پیش رو برای بازگشت رونق به بازار مسکن می گوید: ساماندهی و بهبود بازار مسکن نیازمند اجرای بسته ای کامل و جامع از راهکارهای مختلف است.
او اظهار می کند: مشکلات مربوط به بازار مسکن عوارض و معلول تصمیم های اشتباهی است که در حوزه اقتصادی و سیاسی کشور اجرایی شده است.
ستاریان معتقد است: رکود بازار مسکن معلول سیاست های اشتباه است و معلول و عارضه را فقط می توان با مُسکن درمان کرد و برای درمان اصلی باید علت را پیدا کرد و برای حل آن راهکار ارایه داد.
کاهش تعداد با افزایش سقف تسهیلات
این استاد دانشگاه با اشاره به کاهش اثرگذاری تسهیلات خرید مسکن طی یک سال و نیم گذشته می گوید: اگرچه افزایش سقف تسهیلات خرید می تواند به تحریک تقاضا و بهبود توان اقتصادی متقاضیان خرید منجر شود اما این موضوع را هم باید در نظرگرفت که رشد سقف تسهیلات نباید به گونه ای باشد که وام گیرنده نتواند آن را پرداخت کند. او ادامه می دهد: برخی کارشناسان پیشنهاد می دهند که با افزایش دوره بازپرداخت می توان مشکل توان اقتصادی خانوارها را حل کرد اما بحث بر سر این است که بانک ها توان پرداخت وام هایی با دوره بازپرداخت بالا را ندارند. ستاریان اظهار می کند: اگر بتوانیم مدت بازپرداخت را هم افزایش دهیم و بانک ها هم توان مالی پرداخت چنین تسهیلاتی را داشته باشند اما با توجه به اینکه افراد زیادی نیاز به دریافت چنین وام هایی دارند، تأمین هزینه خرید مسکن برای این متقاضیان بسیار زیاد است. به گفته این استاد دانشگاه، سالانه نیاز به ساخت بیش از یک میلیون واحد مسکونی وجود دارد که این به معنای تأمین هزینه خرید مسکن برای اغلب این متقاضیان است که تأمین چنین هزینه ای از توان بانک ها خارج است. او ادامه می دهد: برای افزایش سقف تسهیلات خرید یا ساخت مسکن باید توان بانک ها را هم درنظر گرفت و با توجه به اینکه این توان تعریف شده و مشخص است افزایش سقف تسهیلات به معنای کاهش تعداد تسهیلات است.
الگوبرداری از سایر کشورها ممنوع
این استاد دانشگاه با اشاره به تجربه سایر کشورها در پرداخت تسهیلات خرید مسکن می گوید: در کشورهای دیگر، وام خرید سهم بالایی از هزینه مسکن را پوشش می دهد اما در ایران با توجه به اینکه تعداد متقاضیان خرید مسکن بالاست بسیاری از آنها توان بازپرداخت وام را ندارند.
ستاریان اضافه می کند: همچنین بانک ها بودجه کافی برای پرداخت تسهیلات به متقاضیان ندارند بنابراین نمی توان از کشورهای دیگر در این زمینه الگوبرداری کرد.
او ادامه می دهد: الگوبرداری از سایر کشورها درست نیست چون به عنوان نمونه در امریکا که مدت بازپرداخت تسهیلات خرید مسکن 30 ساله است، مشکل مسکن وجود ندارد و فقط پایین ترین دهک های اقتصادی در این کشور با مشکل خرید مسکن مواجهند اما در ایران، دهک های بالای درآمدی هم با مشکل خرید مسکن دست و پنجه نرم می کنند.
به گفته ستاریان، پرداخت وام مسکن فقط 4 تا 5 درصد از مشکلات مسکن را در ایران حل می کند بنابراین درصورت افزایش سقف تسهیلات هم نمی توان به رونق و بهبود بازار مسکن در کشورمان دل بست.
حرکتی رو به جلو
عباس اکبرپور، استاد دانشگاه هم با ستاریان هم عقیده است و اثرگذاری افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن را بر بازار کوتاه مدت می داند. البته اکبرپور این اقدام را حرکتی مثبت و رو به جلو ارزیابی می کند. درحالی که ستاریان، این اقدام را عاملی برای تحریک تقاضا معرفی می کند که پس از مدتی، نتیجه ای جز رکود به همراه ندارد.
اکبرپور در گفت وگو با «تعادل» درباره نامه درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن می گوید: افزایش سقف تسهیلات تاثیر چشمگیری در بهبود توان اقتصادی خانوارهای متقاضی خرید مسکن ندارد چون در شرایط کنونی قیمت هرمترمربع واحد مسکونی در منطقه متوسط شهر تهران، متری 15 میلیون تومان است.
او ادامه می دهد: برای خرید یک واحد مسکونی 80 متری که یک ملک متوسط متراژ است باید یک میلیارد و 200 میلیون تومان هزینه کنید که افزایش وام به 150 میلیون تومان یعنی پرداخت تنها یک هشتم از هزینه خرید یک واحد مسکونی است. به گفته این استاد دانشگاه، پرداخت یک هشتم از هزینه خرید مسکن آن هم درصورت افزایش سقف تسهیلات درحالی است که در عرف جهانی حدود 90 درصد از هزینه خرید یک واحد مسکونی را وام می دهند آن هم وام های دراز مدت با بهره 1.5 تا 2 درصد.
پرداخت هزینه خرید اعیانی در جهان
اکبرپور اظهار می کند: با پذیرش افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن اگرچه تاحدودی توان مالی خریداران مسکن افزایش می یابد اما با توجه به افزایش بیش از 100 درصدی قیمت مسکن طی یکی دوسال گذشته، این رشد سقف تسهیلات نمی تواند کمک چندانی به خریداران مسکن کند.
او اضافه می کند: پیشنهاد می شود بررسی جامع و میدانی درباره چگونگی اعطای وام در کشورهای توسعه یافته، جهان سوم و ایران انجام و از شیوه های قابل اجرای وام دهی این کشورها برای تسهیلات دهی در ایران استفاده شود. این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه در اغلب کشورها، خریداران مسکن حق السهم زمین را نمی دهند، می گوید: در بسیاری از کشورها زمین متعلق به دولت است و متقاضیان فقط هزینه مربوط به اعیانی را پرداخت می کنند که این موضوع احتمال خرید مسکن در این کشورها توسط متقاضیان را افزایش می دهد. اکبرپور بیان می کند: البته ناگفته نماند که درآمد مردم در سایر کشورها نسبت به ایران بیشتر است اما بحث نقش نداشتن قیمت زمین در هزینه تمام شده یک واحد مسکونی هم به تسهیل خانه دار شدن مردم کمک می کند.
پرداخت 90 درصد قیمت آپارتمان
او اضافه می کند: در بسیاری از کشورها تا 90 درصد هزینه خرید یک واحد مسکونی با توجه به درآمد سال گذشته و وضعیت پرداخت مالیات متقاضی مشخص می شود و حداکثر تا 5 برابر حقوق سالانه فرد و تا سقف 5 برابر به متقاضی تسهیلات خرید پرداخت می شود.
این استاد دانشگاه با اشاره به تجربه سایر کشورها در وام دهی خرید مسکن می گوید: باید بررسی دقیقی درباره نحوه و میزان پرداخت تسهیلات به خریداران مسکن در کشور انجام شود و افزایش سقف تسهیلات به 150 تا 250 میلیون تومان نمی تواند راهگشا باشد.
اکبرپور ادامه می دهد: در شرایط کنونی و با پرداخت بیشترین میزان سقف تسهیلات در صورت افزایش، یک زوج جوان که هر دو شاغل هستند باید 10 تا 12 سال تمام حقوق سالانه خود را برای خرید مسکن پس انداز کنند.
اجرای طرح هایی بدون مطالعه
او با انتقاد از تصویب و اجرای بدون مطالعه برخی طرح ها می گوید: متاسفانه طی سال های گذشته طرح هایی مانند مسکن مهر، مسکن اجتماعی و ... اجرایی شد درحالی که در زمان عملیاتی شدن این طرح ها، مطالعه جامعی در این زمینه انجام نشد و نیاز مردم به مسکن در هر شهری سنجیده نشد.
این استاد دانشگاه اظهار می کند: بررسی تصمیمات اجرا شده در بخش مسکن نشان می دهد که سیاست های این بخش بدون مطالعه بوده و اغلب تصمیمات بدون بررسی انجام شده است. او بیان می کند: یکی از مشکلات بخش مسکن عدم استفاده از دانش دانشگاهیان است. اکبرپور درباره افزایش وام ساخت مسکن می گوید: این اقدام مثبت است و ساخت و ساز مسکن باید به سمت انبوه سازی و صنعتی سازی حرکت کند و بهبود شرایط سازندگان باید در دستور کار قرار گیرد. او اضافه می کند: پیشنهاد می شود سقف تسهیلات ساخت هم متناسب با نیاز سازندگان افزایش یابد و یک چهارم هزینه ساخت توسط انبوه ساز و مابقی با کمک دولت تأمین شود. به گفته این استاد دانشگاه، در صورت اجرای چنین پیشنهادی، شاهد بهبود ساخت وساز و رونق بازار مسکن خواهیم بود ضمن اینکه موجب اشتغالزایی هم می شود چون صنعت ساختمان صنایع وابسته گسترده ای دارد چون 75 درصد از صنایع به بخش ساختمان وابسته هستند و بهبود در این بخش می تواند به سایر صنایع هم کمک کند.
در پرداخت تسهیلات خرید مسکن تلاش دولت ها بر این است تا تناسبی بین درآمد مردم و قیمت مسکن برقرار کنند و به همین جهت در بیشتر کشورها وام مسکن تقریباً بین 70 تا 100 درصد هزینه مسکن را پوشش می دهد. در ایران نیز تأمین مسکن در قانون بر عهده دولت گذاشته شده و دولت های مختلف برنامه هایی برای خانه دار کردن مردم اجرا کرده اند. پرداخت تسهیلات مسکن نیز جزء لاینفک این برنامه ها بوده و در دوره های مختلف با توجه به شرایط اقتصادی هزینه ای برای تأمین مسکن به صورت وام به مردم پرداخت شده است.
بررسی وام خرید در سال های گذشته
درحالی که در دو، سه دهه گذشته تسهیلات 12، 18و 20 میلیون تومانی خرید مسکن تا 80 درصد ارزش یک واحد مسکونی را تأمین می کرد اما جهش های رخ داده در بازار مسکن طی سال 91 و 92 موجب شد که وام خرید 35 میلیون تومانی که تا سال های نخست دهه 90 هم پرداخت می شد کمتر از 10 درصد هزینه خرید خانه در شهرهای بزرگ را پوشش دهد و وزارت راه و شهرسازی را به افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن سوق دهد.
تصمیم وزارت راه و شهرسازی از سال 92 تا اواسط 97 بر حمایت از طرف تقاضا و افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن بود سیاستی که صندوق پس انداز مسکن یکم با پرداخت 160 میلیون تومان به زوج های خانه اولی رقم زد اما با روی کارآمدن محمد اسلامی از مهر سال گذشته، شرایط متفاوت شد.
اسلامی رشد سقف تسهیلات را عاملی برای افزایش تقاضای سفته بازی می داند و معتقد است باید روش های دیگری را برای ساماندهی بازار اجرایی کرد او روند ساخت و ساز و تکمیل طرح مسکن مهر را تسریع کرد و طرح های مختلفی در دوره وزارت او از جمله تام فاز، تام کاد؛ تام اج رونمایی شدند اما هیچ کدام از این طرح ها به مرحله اجرا نرسید و متقاضی خرید مسکن با مشکلات مالی و اقتصادی خود در بازار نابسامان مسکن رها شد.
وام خرید ملک در انگلستان
اما در شرایطی که تجربه سال های گذشته نشان می دهد که دولت حمایت چندانی از خریداران مسکن نداشته است و تنها در برخی سال ها، تسهیلات پرداخت شده توانسته بیش از 50 درصد هزینه خرید مسکن را پوشش دهد در سایر کشورها، بانک ها همکاری خوبی با خریداران مسکن داشته اند به عنوان نمونه در گزارشی که چندی پیش در روزنامه «تعادل» به چاپ رسید تجربه ای از وام دهی دولت انگلیس به خریداران مسکن مطرح شد که نگاهی دوباره به این تجربه خالی از لطف نیست.
دولت انگلیس با همکاری نظام بانکی و سایر نهادهای تامین مالی توانسته است تا 95 درصد از منابع مالی مورد نیاز برای خرید مسکن را تامین کند، دولت بریتانیا به دنبال افزایش قیمت مسکن در سال های اخیر، برنامه گسترده ای برای تامین مسکن اقشار کم درآمد و طبقه متوسط جامعه انگلیس ارایه کرده است. دولت در برنامه یی تحت عنوان کمک به خرید مسکن
«help to buy» از ابزارهای حمایتی مختلف برای خانه دار شدن خانوارهای فاقد مسکن ملکی بهره می گیرد.
آمار ها نشان می دهد از سال 2010 سال 2018، 380هزار خانوار در انگلیس از طریق این طرح ها، صاحب خانه شده اند. دولت انگلیس به دلیل استقبال روزافزون مردم از این برنامه به تنوع طرح های حمایتی خود افزوده است و هم اکنون ابزارهای حمایتی خود را در قالب 13طرح مختلف برای اقشار گوناگون جامعه از سالمندان و معلولان گرفته تا نظامیان ارایه می دهد.
در واقع هدف اصلی این برنامه کمک به خانه دار شدن آن افرادی است که پول اولیه لازم برای خرید مسکن را ندارند اما از درآمد ماهانه کافی برای پرداخت اقساط وام بهره مند هستند. بدین منظور در اجرای این برنامه ها برای احراز شرایط دریافت تسهیلات سقف مشخصی از درآمد ماهانه خانوار ها در نظر گرفته شده است. نکته مهم اینکه این برنامه شامل خانه هایی با حداکثر قیمت 600 هزار پوند است، خانه هایی که برنامه کمک خرید مسکن شامل آنها می شود در هر بخش باید شرایط جداگانه ای داشته باشند. این برنامه طیف وسیع و متنوعی از طرح های حمایتی در قالب 13طرح مختلف را شامل می شود که در ادامه به 2 نمونه از این طرح ها اشاره می کنیم:
طرح وام- سهام
دولت انگلیس در این طرح به جای پرداخت یارانه، روشی بازگشت پذیر برای منابع حمایتی از بخش مسکن انتخاب کرده است. در این روش دولت به میزان تسهیلات اعطایی در واحد مسکونی خریداری شده سهام دار خواهد بود. ماهیت برنامه به صورتی است که دولت 20درصد از قیمت خانه نوساز را به صورت دولتی تامین می کند.
75 درصد از مابقی قیمت مسکن از طریق تسهیلات بلندمدت خرید مسکن و تنها 5 درصد از طریق آورده نقدی خانوار تامین می شود و تسهیلات پرداختی به خانوارها با توجه به درآمد آنها در نظر گرفته می شود به طوری که در نظام بانکی بریتانیا، تسهیلات رهنی معادل 4.5برابر درآمد سالانه کل خانوار تعیین می شود در ضمن اقساط بازپرداخت تسهیلات نباید بیش از 45 درصد خالص درآمد خانوار باشد. دوره بازپرداخت وام دولتی 25ساله است و در 5 سال اول هیچ گونه کارمزدی به آن تعلق نمی گیرد. لازم به ذکر است که دولت از سال 2016 برای پوشش قیمت بالای مسکن در لندن با تغییر در سقف تسهیلات پرداختی، سهم وام دولتی را در محدوده لندن بزرگ از 20 درصد به 40 درصد افزایش داده است.
طرح مالکیت اشتراکی
در این طرح متقاضی بخشی از سهم واحد مسکونی را (مثلا بین 25تا 75درصد) خریداری می کند و برای آن سهم باقیمانده از ارزش خانه اجاره پرداخت می کند. متقاضی می تواند در طول زمان سهم بیشتری از ارزش خانه را خریداری کرده و به مرور به سهم خریداری شده خود اضافه کند. البته کسانی که به این شیوه می توانند صاحب مسکن شوند باید شرایط زیر را داشته باشند: درآمد سالانه80 هزار پوند یا کمتر (90هزار پوند در لندن)، خانه اولی ها و افراد سالمند و معلول. این طرح شامل 3 زیر شاخه: فروش مجدد «Resale»، مالکیت خانه برای معلولین «HOLD» و مالکیت خانه برای سالمندان «OPS» می شود.

کلیدواژه های این خبر
ساخت و ساز   انبوه سازان   تسهیلات   وزارت راه   سپرده گذاری   قیمت ها   شورای پول و اعتبار   مسکن   نرخ سود تسهیلات   پس انداز   اقتصاد کلان   خرید آنلاین   شهرسازی   منابع بانکی   وزارت راه و شهرسازی   تولید کنندگان   خانه دار   مشروط   بازپرداخت   کانون سراسری انبوه سازان   قیمت زمین   افزایش دستمزد   رونق بازار   واحد مسکونی   خریدار خارجی   یارانه دولتی   بازار   بازار مسکن   تسهیلات بانکی   بانک ها   پیش بینی   خرید و فروش مسکن   استاد دانشگاه   تسهیلات مسکن   قیمت روز مسکن   بافت های فرسوده   افزایش تسهیلات   ساخت مسکن   سود تسهیلات   فروش اقساطی  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «اقتصادگردان» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
دست و پا زدن بساز بفروش ها برای جلوگیری از ریزش قیمتها
اعتدال
جزییاتی از افزایش وام مسکن
میزان
افزایش وام مسکن در سال آینده
شفا آنلاین
با وام مسکن چند متر خانه می توان خرید؟ + جدول
ایران جیب
افزایش وام مسکن جدی شد
تابناک
با وام چند متر خانه می توان خرید؟
مشرق نیوز
افزایش وام مسکن جدی شد/با وام چند متر خانه می توان خرید؟
تین نیوز
زنجیره ساخت مسکن نیازمند حمایت مالی است
بهار نیوز
جبران تورم زمین با اراضی اقدام ملی
پایگگاه اطلاع رسانی دولت
درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
اقتصادگردان
انبوه سازان خواستار افزایش تسهیلات مسکن شدند/ تسهیلات فعلی برای خانه دار شدن گروه هدف اصلا موثر نیست
صدای مهندسی ایران
انبوه سازان:تسهیلات مسکن را افزایش دهید
ایران آنلاین
انبوه سازان خواستار افزایش تسهیلات مسکن هستند
عصر مالی
انبوه سازان مسکن افزایش تسهیلات میخواهند
بازار نیوز
انبوه سازان خواستار افزایش وام مسکن شدند
بانکداری ایرانی
انبوه سازان خواستارافزایش تسهیلات مسکن شدند
بهار نیوز
درخواست کانون سراسری انبوه سازان مسکن برای افزایش تسهیلات مسکن
اقتصاد نیوز
انبوه سازان خواستار افزایش تسهیلات مسکن شدند
ایرنا
بازار مسکن اواخر امسال بهبود می یابد
اقتصادگردان
ریزش قیمت مسکن در پایتخت و شهرهای جدید کلید خورد
شهر فردا
کوچ تهرانی ها از صندوق پس انداز مسکن یکم آغاز شد
ایرنا
تام فاز، مسکن را به دست مردم می رساند
افکار نیوز
تام فاز، راهی برای خانه دار شدن اقشار متوسط
مردم سالاری
چطور با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
تیتر شهر
چطور با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟/ میانگین قیمت مسکن به 12 میلیون تومان رسیده است
الف
با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟ / بازگشت متقاضیان به بازار مسکن
ملیت
با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
پول نیوز
وضعیت بازار مسکن برای خرید خانه های ارزان قیمت / با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
اقتصاد نیوز
کاهش شدید توان خرید، مانع جدید در برابر خانه دار شدن
عصر مالی
ارائه تسهیلات به سازندگان راهی برای کاهش قیمت مسکن
صدا و سیما
انتظارات کاهشی در بازار مسکن
پارسینه
7 عامل اثرگذار بر قیمت تمام شده مسکن در تهران
فرارو
گره کور بازار مسکن در دست افزایش تسهیلات
افکار نیوز
تسهیلات مسکن تنها جوابگوی 15 تا 16 متر خانه است
الف
گره کور بازار مسکن در دست افزایش تسهیلات/حداکثر مدت بازپرداخت اقساط وام مسکن 15 سال است
باشگاه خبرنگاران
پرداخت وام مسکن 7 درصد رشد کرد
پول نیوز
پرداخت تسهیلات مسکن 7 درصد افزایش یافت
پانا
رشد 7 درصدی پرداخت تسهیلات مسکن
ایبنا
رشد 7 درصدی در پرداخت تسهیلات مسکن
شمانیوز
با وام مسکن چند متر خانه می توان خرید؟
جوان آنلاین
اخبار مرتبط
bltاعتدال : دست و پا زدن بساز بفروش ها برای جلوگیری از ریزش قیمتها
bltمیزان : جزییاتی از افزایش وام مسکن
bltشفا آنلاین : افزایش وام مسکن در سال آینده
bltایران جیب : با وام مسکن چند متر خانه می توان خرید؟ + جدول
bltتابناک : افزایش وام مسکن جدی شد
bltمشرق نیوز : با وام چند متر خانه می توان خرید؟
bltتین نیوز : افزایش وام مسکن جدی شد/با وام چند متر خانه می توان خرید؟
bltبهار نیوز : زنجیره ساخت مسکن نیازمند حمایت مالی است
bltپایگگاه اطلاع رسانی دولت : جبران تورم زمین با اراضی اقدام ملی
bltاقتصادگردان : درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
bltصدای مهندسی ایران : انبوه سازان خواستار افزایش تسهیلات مسکن شدند/ تسهیلات فعلی برای خانه دار شدن گروه هدف اصلا موثر نیست
bltایران آنلاین : انبوه سازان:تسهیلات مسکن را افزایش دهید
bltعصر مالی : انبوه سازان خواستار افزایش تسهیلات مسکن هستند
bltبازار نیوز : انبوه سازان مسکن افزایش تسهیلات میخواهند
bltبانکداری ایرانی : انبوه سازان خواستار افزایش وام مسکن شدند
bltبهار نیوز : انبوه سازان خواستارافزایش تسهیلات مسکن شدند
bltاقتصاد نیوز : درخواست کانون سراسری انبوه سازان مسکن برای افزایش تسهیلات مسکن
bltایرنا : انبوه سازان خواستار افزایش تسهیلات مسکن شدند
bltاقتصادگردان : بازار مسکن اواخر امسال بهبود می یابد
bltشهر فردا : ریزش قیمت مسکن در پایتخت و شهرهای جدید کلید خورد
bltایرنا : کوچ تهرانی ها از صندوق پس انداز مسکن یکم آغاز شد
bltافکار نیوز : تام فاز، مسکن را به دست مردم می رساند
bltمردم سالاری : تام فاز، راهی برای خانه دار شدن اقشار متوسط
bltتیتر شهر : چطور با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
bltالف : چطور با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟/ میانگین قیمت مسکن به 12 میلیون تومان رسیده است
bltملیت : با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟ / بازگشت متقاضیان به بازار مسکن
bltپول نیوز : با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
bltاقتصاد نیوز : وضعیت بازار مسکن برای خرید خانه های ارزان قیمت / با 300 میلیون تومان می توان خانه دار شد؟
bltعصر مالی : کاهش شدید توان خرید، مانع جدید در برابر خانه دار شدن
bltصدا و سیما : ارائه تسهیلات به سازندگان راهی برای کاهش قیمت مسکن
bltپارسینه : انتظارات کاهشی در بازار مسکن
bltفرارو : 7 عامل اثرگذار بر قیمت تمام شده مسکن در تهران
bltافکار نیوز : گره کور بازار مسکن در دست افزایش تسهیلات
bltالف : تسهیلات مسکن تنها جوابگوی 15 تا 16 متر خانه است
bltباشگاه خبرنگاران : گره کور بازار مسکن در دست افزایش تسهیلات/حداکثر مدت بازپرداخت اقساط وام مسکن 15 سال است
bltپول نیوز : پرداخت وام مسکن 7 درصد رشد کرد
bltپانا : پرداخت تسهیلات مسکن 7 درصد افزایش یافت
bltایبنا : رشد 7 درصدی پرداخت تسهیلات مسکن
bltشمانیوز : رشد 7 درصدی در پرداخت تسهیلات مسکن
bltجوان آنلاین : با وام مسکن چند متر خانه می توان خرید؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.