مخبر - 1398/07/03 - پشتوانه دیپلماتیک ابتکار صلح روحانی

پشتوانه دیپلماتیک ابتکار صلح روحانی
تهران- ایرنا- رییس جمهوری پیش از عزیمت به نیویورک، در سخنانی که ازقضا در جمع نظامیان و در جریان مراسم رژه نیروهای مسلح به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس برگزار شد، از طرحی پیشنهادی با عنوان «ابتکار صلح هرمز» یاد کرد؛ موضوعی که قرار است محور مذاکرات و تعاملات دیپلماتیک رییس جمهوری و هیات همراه در جریان ...
پشتوانه دیپلماتیک ابتکار صلح روحانی

جلیل رحیمی جهان آبادی، رییس کمیته بین الملل کمیسیون حقوقی مجلس در یادداشت روزنامه اعتماد می نویسد: آن هم در شرایطی که امروز شاهدیم وضعیت کشورهای حاشیه خلیج فارس عادی نیست و تنش و فشارهایی که منطقه را به لحاظ امنیتی آسیب پذیر کرده، به اقتصاد، رفاه عمومی شهروندان این کشورها همچنین امنیت منطقه آسیب زده و زمینه ساز حضور نیروی خارجی ازجمله امریکایی ها شده است. در چنین شرایطی طبیعی است که ایران بخواهد با طرح ایده ای نو در راستای حل این مشکلات گام بردارد و این طرح نو را در مجمع عمومی سازمان ملل متحد که اصلی ترین میدان و عرصه طرح دیدگاه ها و ایده ها در فضای بین المللی و افکار عمومی جهانی است، مطرح کند. بر این اساس معتقدم، ایده ایران که رییس جمهوری آن را با عنوان «ابتکار صلح هرمز» مطرح کرد و محتوای آن در نگاه کلی این است که امنیت منطقه باید مبتنی بر همکاری کشورهای منطقه باشد، و اتفاقا بدون حضور بیگانگان محقق شود، ایده ای درست و اصولی است. باید این مهم را درنظر داشته باشیم که منطقه خلیج فارس و امنیت این منطقه، بیش از هر کشور و بازیگران سیاسی، برای کشورهای ساحلیِ حاشیه خلیج فارس و دیگر کشورهای منطقه حائز اهمیت است و سرنوشت آنها را رقم می زند. بنابراین طبیعی است که ایران بخواهد به سمت تنش زدایی با عربستان یا دیگر کشورهای عربی منطقه گام بردارد و اگر به 4دهه گذشته بنگریم، می بینیم ایران هیچگاه کشوری نبوده که دست به مشکل سازی برای کشورهای منطقه زده باشد.

فراموش نکنیم زمانی که ما با عراقی ها مشغول جنگ بودیم، بسیاری از کشورها ازجمله عربستان سعودی، سودان، اردن، مصر و حتی کویت از صدام حسین حمایت کردند اما زمانی که صدام حسین به کویت حمله کرد، با وجود همه تلاش های حکومت عراق در آن برهه زمانی برای اتحاد با ایران، جمهوری اسلامی هرگز حاضر به همراهی با عراق نشد و اتفاقا بر لزوم دفاع و صیانت از تمامیت ارضی کویت تاکید کرد. همچنین زمانی که امریکا برای سرنگونی صدام حسین، به عراق حمله کرد، ایران با وجود دشمنی دیرینه ای که با صدام حسین داشت، زمینه ساز حضور امریکایی ها در منطقه نشد و حتی این حضور امریکایی ها را تقبیح کرد. در شرایط کنونی نیز به نظر می رسد کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس و کشورهایی که به تنش در منطقه دامن می زنند، باید بدانند تنها راه پیش رو، همین الگویی است که ایران ارایه کرده است؛ یعنی طرح صلحی مبتنی بر همکاری متقابل برای کاهش تنش ها و حرکت به سوی فضایی مثبت تر در روابط سیاسی، اقتصادی و امنیتی همچنین رفع سوءتفاهم ها، اختلاف ها و چالش ها.

همزمان اما باید واقعیتی حائز اهمیت را نیز بپذیریم؛ در خاورمیانه پس از روند فروپاشی که در برخی حکومت ها ازجمله مصر و تونس اتفاق افتاد، خلأ قدرت ایجاد شد و در این شرایط طبیعی است که 3 کشور بزرگ منطقه یعنی ایران، عربستان و ترکیه تلاش کنند برای پر کردن این خلأ و افزایش نفوذشان جهت کاهش تنش های امنیتی و دغدغه هایی که در طول تاریخ دارند، در این عرصه ها حضور پیدا کنند. همچنین طبیعی است که ایرانی ها به کشورهای عربی و رفتار و اعمال شان حساس باشند. دلیل این مساله نیز آن است که بخش عمده ای از آسیب ها، جنگ ها و مشکلات از همین مرزها علیه ایران اتفاق افتاده بنابراین وقتی خلأ قدرت در عراق وجود دارد، وقتی چالش های امنیتی در یمن، بحرین و سوریه هست و وقتی شاهد مشکلاتی از این دست در منطقه هستیم، طبیعی است که جمهوری اسلامی بخواهد اقدام به اعمال نفوذ سیاسی در این عرصه ها کرده تا میزان آسیب پذیری فرامرزی خود را کاهش داده و منتظر نباشد که احیانا دشمن وارد خانه شود و پس از آن، برای مقابله اقدام کند. ایران در طول تاریخ، در بسیاری مواقع، ضعیف عمل کرده و نیز مواقعی بوده که دشمن وارد خاک ما شده و بخش هایی از مرزهای ما را اشغال کرده است. ایران، چه در دوران قاجار، چه در عهد صفوی و چه در ادوار دیگر با این موضوع مواجه بوده و امروز نیز جای تعجب نیست که از تکرار این تجارب تلخ پیشگیری کند. به نظر می رسد رفتاری که ایران در خاورمیانه داشته، لازمه امنیت ایران و البته امنیت خاورمیانه است. در حال حاضر پیامی که ازسوی رییس جمهوری مخابره شده، واضح و روشن است؛ اتکا به بیگانگان و حضور آنها به ویژه امریکایی ها را در منطقه کاهش دهیم و کشورهای عربی نیز از گسترش روابط خود با اسراییل پرهیز کنند و کشورهای مسلمان و دیگر کشورهای منطقه نیز ازطریق تنش زدایی و همگرایی مشکلات منطقه را حل کنند. این الگو، الگویی منطقی، عقلانی و قابل اجراست.

ما در حال حاضر در منطقه با دو مشکل مواجه هستیم؛ یکی کادر جدید هیات حاکمه عربستان پس از ملک عبدالله است که درک، تجربه و شناخت دقیقی از مسائل خاورمیانه ندارند و نکته دوم، نفوذ امریکا در سیاست های برخی کشورهای عربی است. امریکایی ها برخلاف شعارهایی که می دهند، خواهان آرامش در خاورمیانه نیستند. آنها به دنبال حضور نظامی در منطقه و گسترش پایگاه های نظامی خود هستند و حتی اگر افزایش قیمت نفت رخ دهد، بیش از امریکا، بر هند و چین که دو کشور فاقد نفت و رقبای تجاری امریکا هستند، آسیب وارد می شود. امریکایی ها هم بدشان نمی آید که جنگی در منطقه در بگیرد، زیرساخت های کشورهای اسلامی نابود شود، سلاح های امریکایی خریداری و مصرف شود و میلیاردها میلیارد خسارت به بار بیاید تا باز خودشان برای جبران اقدام و کسب درآمد کنند.

حال آنکه طبیعتا حضور و نفوذ امریکایی ها درمنطقه به تنش می انجامد و پیام ایران، پیامی مثبت و صلح آمیز است. بنابراین امیدواریم عربستان نیز متوجه شود که در چه عرصه ای قدم گذاشته و چگونه در حال بازی خوردن از امریکایی هاست. آنچه مسلم است، نه قدرت نظامی عربستان و نه شرایطی که در حال حاضر دارد، اجازه نمی دهد که این کشور قادر به ورود به جنگی تمام عیار با ایران شود؛ امریکایی ها هم کسانی نیستند که بخواهند امنیت خود و سربازهای شان را فدای عربستان کنند. فکر می کنم اگر عقلانی و منطقی به مساله نگاه کنند، باید از پیشنهاد صلح ایران استقبال و زمینه گفت وگو و تنش زدایی را فراهم کنند. بنابراین امیدواریم که این سخن رییس جمهوری که از پشتوانه منطقی و دقیق دیپلماتیک هم برخوردار است، در جهان و در عرصه بین المللی شنیده شود و پاسخ مثبت بگیرد.

منبع خبر : ایرنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
عراق   اردن   آمریکا   تونس   ترکیه   سوریه   کشورهای منطقه   کویت   بحرین   دیپلمات   رئیس جمهور   حاشیه خلیج فارس   مجمع عمومی سازمان ملل   جلیل رحیمی جهان آبادی   هشت سال دفاع مقدس   کاهش تنش   تمامیت ارضی   منطقه خلیج فارس   کمیته بین الملل   نفوذ سیاسی   کشور های عرب   خاور میانه   تنش زدائی   روزنامه   عربستان سعودی   اقتصاد   نیویورک   مصر   افکار عمومی   رژه نیروهای مسلح   روابط دیپلماتیک   کشورهای حاشیه خلیج فارس  
اخبار مرتبط
سیاست خاورمیانه ای ترامپ نتیجه عکس می دهد
ایرنا
بحرین با عضویت در طرح صلح هرمز مخالفت کرد
العالم
واکنش بحرین به پیشنهاد ایران برای تشکیل ائتلاف در خلیج فارس
خبرآنلاین
بحرین با عضویت در طرح «صلح هرمز» مخالفت کرد
خبرآنلاین
مقام کویتی: منتظر شنیدن طرح «روحانی» هستیم/حمایت نتانیاهو از اتهامات اروپا علیه ایران
فردا نیوز
حطیط بررسی کرد: موازنه های منطقه ای محور مقاومت بعد از حمله به آرامکو
تسنیم
مقام کویتی: منتظر شنیدن طرح ابتکاری «روحانی» هستیم
دنیای اقتصاد
مقام کویتی: منتظر شنیدن طرح «روحانی» هستیم
فارس
لزوم توجه رئیس جمهور به محور مقاومت و تکیه بر ظرفیت های داخلی در سخنرانی سازمان ملل
بلاغ مازندران
«ابتکار صلح هرمز» چیست؟
قدس آنلاین
گروکشی جدید ترامپ از کشورهای حاشیه خلیج فارس
جنوب نیوز
جزئیات طرح ایران برای صلح در منطقه
ایران آنلاین
رمزگشایی از طرح صلح رئیس جمهور ایران تحت عنوان «ابتکار صلح هرمز»
تسنیم
آیا مکرون پرده دوم نمایش خود را اجرا می کند؟/ ماکرون: جداگانه با ترامپ و روحانی دیدار می کنم
فردا نیوز
رمزگشایی از طرح صلح روحانی تحت عنوان «ابتکار صلح هرمز»
مشرق نیوز
دیدار سران سه کشور عربی در آمریکا و تاکید بر حفظ امنیت خلیج فارس
شبکه الکوثر
گزارش واشنگتن پست از چالش های ترامپ برای ائتلاف سازی علیه ایران
خبرآنلاین
نشست سازمان ملل فرصتی برای بیان دیدگاه های ایران پیرامون صلح در خاورمیانه است
ایسنا
رهبران مصر، اردن و عراق: امنیت خلیج فارس مولفه اصلی امنیت اعراب است
ایسنا
آیا عملیات نظامی در سوریه، نفوذ روسیه در خاورمیانه را تقویت کرد؟
فانوس نیوز
واکنش های بین المللی به سخنان روحانی درباره طرح ایران برای تامین امنیت منطقه
آریا
حمله به "آرامکو"، آتش جنگ برافروخته خواهد شد؟
اعتدال
بازتاب سخنان روحانی در رسانه های خارجی/تردید دیوان عالی در نوع قتل میترا استاد و...
ایسنا
رسانه های جهان درباره سخرانی روحانی چه نوشتند؟
دنیای اقتصاد
مطبوعات غرب: رئیس جمهور ایران پیشتاز صلح و امنیت شد
خبرآنلاین
بازتاب سخنان روحانی درباره طرح ایران برای تامین امنیت منطقه در رسانه های خارجی
ایسنا
طرح ایران برای همکاری های منطقه ای به سازمان ملل ارائه می شود
ایرنا
آمریکا پشت حکام عربی را خالی کرد
میز نفت
توصیه عطوان به ریاض و ابوظبی: به حرف های نصرالله گوش کنید!
شبکه الکوثر
رئیس جمهور آمریکا از ایران می ترسد
اتاق خبر
ظریف در نیویورک؛ دیپلماسی تحت الشعاع تنش های نظامی
فرارو
تیر خلاص به رویای اعراب
دنیای اقتصاد
آمریکایی ها مجبورند از افغانستان و غرب آسیا عقب نشینی کنند
خبرگزاری حوزه
غنوشی اول مخالف تروریسم نبود اما بعدا نظرش عوض شد!
دیپلماسی ایرانی
رویکرد بن سلمان درباره سوریه تغییر کرده است؟
برنا نیوز
آیا رویکرد آل سعود درباره سوریه تغییر کرده است؟
دنیای اقتصاد
چراغ سبز ترامپ به حل بحران خلیج فارس
فردا نیوز
چراغ سبز ترامپ به حل بحران خلیج فارس/ آیا پای منافع رژیم صهیونیستی در میان است؟
تسنیم
آیا اردن از سایه سنگین ریاض بر سیاست خارجی اش رهایی یافته؟
فارس
منطقه قهر و آشتی
همشهری آنلاین
اخبار مرتبط
bltایرنا : سیاست خاورمیانه ای ترامپ نتیجه عکس می دهد
bltالعالم : بحرین با عضویت در طرح صلح هرمز مخالفت کرد
bltخبرآنلاین : واکنش بحرین به پیشنهاد ایران برای تشکیل ائتلاف در خلیج فارس
bltخبرآنلاین : بحرین با عضویت در طرح «صلح هرمز» مخالفت کرد
bltفردا نیوز : مقام کویتی: منتظر شنیدن طرح «روحانی» هستیم/حمایت نتانیاهو از اتهامات اروپا علیه ایران
bltتسنیم : حطیط بررسی کرد: موازنه های منطقه ای محور مقاومت بعد از حمله به آرامکو
bltدنیای اقتصاد : مقام کویتی: منتظر شنیدن طرح ابتکاری «روحانی» هستیم
bltفارس : مقام کویتی: منتظر شنیدن طرح «روحانی» هستیم
bltبلاغ مازندران : لزوم توجه رئیس جمهور به محور مقاومت و تکیه بر ظرفیت های داخلی در سخنرانی سازمان ملل
bltقدس آنلاین : «ابتکار صلح هرمز» چیست؟
bltجنوب نیوز : گروکشی جدید ترامپ از کشورهای حاشیه خلیج فارس
bltایران آنلاین : جزئیات طرح ایران برای صلح در منطقه
bltتسنیم : رمزگشایی از طرح صلح رئیس جمهور ایران تحت عنوان «ابتکار صلح هرمز»
bltفردا نیوز : آیا مکرون پرده دوم نمایش خود را اجرا می کند؟/ ماکرون: جداگانه با ترامپ و روحانی دیدار می کنم
bltمشرق نیوز : رمزگشایی از طرح صلح روحانی تحت عنوان «ابتکار صلح هرمز»
bltشبکه الکوثر : دیدار سران سه کشور عربی در آمریکا و تاکید بر حفظ امنیت خلیج فارس
bltخبرآنلاین : گزارش واشنگتن پست از چالش های ترامپ برای ائتلاف سازی علیه ایران
bltایسنا : نشست سازمان ملل فرصتی برای بیان دیدگاه های ایران پیرامون صلح در خاورمیانه است
bltایسنا : رهبران مصر، اردن و عراق: امنیت خلیج فارس مولفه اصلی امنیت اعراب است
bltفانوس نیوز : آیا عملیات نظامی در سوریه، نفوذ روسیه در خاورمیانه را تقویت کرد؟
bltآریا : واکنش های بین المللی به سخنان روحانی درباره طرح ایران برای تامین امنیت منطقه
bltاعتدال : حمله به "آرامکو"، آتش جنگ برافروخته خواهد شد؟
bltایسنا : بازتاب سخنان روحانی در رسانه های خارجی/تردید دیوان عالی در نوع قتل میترا استاد و...
bltدنیای اقتصاد : رسانه های جهان درباره سخرانی روحانی چه نوشتند؟
bltخبرآنلاین : مطبوعات غرب: رئیس جمهور ایران پیشتاز صلح و امنیت شد
bltایسنا : بازتاب سخنان روحانی درباره طرح ایران برای تامین امنیت منطقه در رسانه های خارجی
bltایرنا : طرح ایران برای همکاری های منطقه ای به سازمان ملل ارائه می شود
bltمیز نفت : آمریکا پشت حکام عربی را خالی کرد
bltشبکه الکوثر : توصیه عطوان به ریاض و ابوظبی: به حرف های نصرالله گوش کنید!
bltاتاق خبر : رئیس جمهور آمریکا از ایران می ترسد
bltفرارو : ظریف در نیویورک؛ دیپلماسی تحت الشعاع تنش های نظامی
bltدنیای اقتصاد : تیر خلاص به رویای اعراب
bltخبرگزاری حوزه : آمریکایی ها مجبورند از افغانستان و غرب آسیا عقب نشینی کنند
bltدیپلماسی ایرانی : غنوشی اول مخالف تروریسم نبود اما بعدا نظرش عوض شد!
bltبرنا نیوز : رویکرد بن سلمان درباره سوریه تغییر کرده است؟
bltدنیای اقتصاد : آیا رویکرد آل سعود درباره سوریه تغییر کرده است؟
bltفردا نیوز : چراغ سبز ترامپ به حل بحران خلیج فارس
bltتسنیم : چراغ سبز ترامپ به حل بحران خلیج فارس/ آیا پای منافع رژیم صهیونیستی در میان است؟
bltفارس : آیا اردن از سایه سنگین ریاض بر سیاست خارجی اش رهایی یافته؟
bltهمشهری آنلاین : منطقه قهر و آشتی
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.