مخبر - 1398/07/03 - عبور شهرداری ساری از خط قرمز مشکلات

عبور شهرداری ساری از خط قرمز مشکلات
ساری - ایرنا - عمارت شهرداری ساری این روزها در حالی شهردار جدیدی را پس از حدود هشت سال مدیریت ثابت تجربه می کند که مشکلات و معضلات مزمن آن با چنان دور تندی در حال سرباز کردن است که گویی عبور این معضلات از خط قرمز تنها نیازمند انتخاب یک شهردار جدید بود.
عبور شهرداری ساری از خط قرمز مشکلات

به گزارش ایرنا، " عباس رجبی بیجاربنه " پنجشنبه هفته پیش همزمان با صدمین سال تاسیس شهرداری ساری به صورت رسمی به عنوان شهردار جدید معرفی و مشغول کار شد. رجبی چهل و سومین شهردار مرکز مازندران محسوب می شود که 6 ماه پس از رفتن شهردار قبلی وارد عمارت شهرداری شد و سکان مدیریت شهری را در دست گرفت.

مهدی عبوری شهردار سابق ساری اسفند ماه سال پیش به عنوان معاون وزیر راه و شهرسازی به تهران کوچ کرد و از آن پس " عبدالحمید فرزانه کناری " که معاون وی محسوب می شد به عنوان سرپرست کارهای شهرداری را پیش می برد. نخستین تلاش شورای اسلامی شهر ساری معرفی فرزانه به عنوان شهردار ساری بود، تلاشی که در وزارت کشور به خاطر مشکلات قانونی ناکام ماند تا قرعه فال به نام عباس رجبی بیفتد.

رجبی پیش از این در شهرداری ساری مسئولیت هایی همچون مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری، شهردار منطقه یک ساری، مدیرعامل سازمان حمل و نقل و ترافیک شهرداری ساری و مدیرعامل سازمان تاکسیرانی این شهرداری بود و پیشینه حضور به عنوان مدیر در مجموعه مدیریت شهری مرکز مازندران را دارد، اما مسئولیت جدید او همان گونه که در روز معارفه نمود یافت در مقایسه با مسئولیت هایی که پیش از این داشت کاملا متفاوت است.

پست جدید رجبی چه از نظر اهمیت و چه از نظر حاشیه هایی که پیرامون این کرسی وجود دارد تفاوت های بسیار زیادی با سایر مسئولیت های قبلی او دارد و همین تفاوت ها نیز چالش های مهم رجبی در دوره جدید فعالیت اش خواهند بود. به عنوان نمونه ؛ درست در روزی که نشست معارفه شهردار جدید در دفترش با حضور معاون استاندار در حال برگزاری بود، اخراج تعدادی از نیروهای مناطق شهرداری آژیر خطر وضعیت انفجاری تراکم نیرو در شهرداری ساری را به صدا در آورد تا اولین دستور کار شهردار جدید پس از معارفه باشد. هر چند عباس رجبی تلاش کرد این نیروها را به کار برگرداند تا دستکم پس از سوار شدن بر کار در شهرداری برای این موضوع تعیین تکلیف کند، ولی ظاهرا تلاش ها کارساز نبود تا شهردار جدید متوجه شود علاوه بر میراث داری مشکلات مزمن ، باید با تصمیمات از قبل گرفته شده هم کنار بیاید.

نیروهایی که از شهرداری اخراج شدند ظاهرا قراردادشان از ماه تیر امسال پایان یافته و تصادفا اخراجشان با جلسه معارفه شهردار جدید همزمان شده بود، اگر چه در همین روز معارفه، تعدادی از پیمانکاران طلبکار هم با درخواست دریافت طلبشان ، برای شهردار جدید در عمارت شهرداری پاگشایی کردند.

خیل نیروهای مازاد شهرداری
شهردار جدید عمارت شهرداری ساری را با حدود هفت هزار نفر نیروی کار تحویل گرفته است، نیروهایی که حدود چهار تا پنج هزار نفرشان در دوره شهردار قبلی وارد مجموعه شهردار شدند تا بار اضافه این تعداد نیروی مازاد، شهرداری مرکز مازندران را در وضعیت آچمز قرار دهد، وضعیتی که در آن اخراج یا نگهداری نیروها می تواند به بحران اجتماعی منجر شود.

حرف و حدیث های زیادی در باره نیروهای مازاد در شهرداری ساری وجود دارد و تاکنون نه شهرداری و نه شورای شهر حاضر به شفاف سازی این حرف و حدیث ها نشده اند. مثلا در فضای مجازی و شبکه های اجتماعی ادعا می شود که برای تعداد زیادی از این نیروهای مازاد اصلا کاری در شهرداری وجود ندارد و حتی تعدادی از آنها بر سر کار حاضر نمی شوند و تنها دریافت کننده حقوق از شهرداری هستند.

آنچه که وجود تراکم نیرو در شهرداری ساری را با اهمیت می کند، هزینه ای است که تنها بایت حقوق و دستمزد آنها پرداخت می شود. در حال حاضر شهرداری ساری فقط برای تأمین حقوق کارکنان خود هر ماه نزدیک به 14 میلیارد تومان حقوق پرداخت می کند که رقمی معادل بودجه سالانه بسیاری از شهرداری های کوچک تر مازندران است. این رقم را علی اکبر زلیکانی عضو شورای اسلامی شهر ساری تایید می کند.

چالش های مالی
مساله دیگری که شهردار جدید ساری احتمالا در آن زمینه فراز و نشیب های مدیریتی را بیشتر احساس می کند، چالش های مالی شهرداری ساری است. در عین حال که شهرداری ساری طی سال های اخیر پروژه های مختلفی را اجرا کرده و توانسته نظر مثبت شهروندان را جلب کند، مسائل مالی که طی یکی دو سال اخیر در مورد فعالیت های این شهرداری و سازمان های زیر مجموعه آن مطرح شده، مورد انتقادات جدی قرار گرفته است. مسائلی که برخی از آن ها در قالب پرونده هایی توسط قوه قضاییه در حال برررسی است و برخی دیگر نیز در مرحله جمع آوری اطلاعات مقدماتی برای تشکیل پرونده و بررسی های بیشتر قرار دارد.
پیگیری ها در مورد پرونده های فساد مالی شهرداری ساری و سازمان های زیرمجموعه در حال انجام است و قطعا رجبی به عنوان مسئول کنونی شهرداری ساری در مسیر این بررسی ها و پیگیری ها با چالش هایی مواجه می شود. طی 2 سال اخیر بارها از سوی منتقدان شهرداری ساری درخواست شده که این شهرداری اسناد مالی سال های اخیر را به طور شفاف در اختیار منتقدان و رسانه ها قرار دهد. این موضوع در مورد برخی قراردادهای بین بعضی پیمانکاران و شهرداری نیز عنوان شده است که شفاف نیستند و شائبه هایی در آن ها وجود دارد.
از سوی دیگر گفته می شود که شهرداری ساری در حال حاضر بدهی های کلان و قابل توجهی دارد. رقم این بدهی ها تا کنون از سوی شهرداری به صورت رسمی و شفاف اعلام نشده است، اما میزان بدهی اعلام شده شهرداری در اظهارنظرهای مختلف بیشتر از 400 میلیارد تومان است. حتی «اسفندیار عشوری» عضو منتقد شورای شهر ساری حدود 2 سال پیش در گفت وگویی رسماً اعلام کرده بود که شهرداری ساری حدود هزار میلیارد تومان بدهی مالی دارد.
شهردار جدید ساری بی تردید با توجه به حضورش در مجموعه مدیریت شهری ساری با این موضوع کاملا آشناست و می داند که این شهرداری طلبکاران زیادی دارد که معمولا در روزهای پایانی سال بیشتر از همیشه حضورشان در ساختمان شهرداری به چشم می آید و گاهی تنش هایی را نیز ایجاد می کنند.
معضل تکراری زباله ها
البته مشکل زباله برای مرکز مازندران آنقدر حاد شده است که سرریز کردن آن حتی به روز معارفه شهردار جدید هم نکشید بلکه چند روز قبل از حضورش اهالی منطقه چهاردانگه که زباله ساری در آنجا دپو شده ، پا را در یک کفش کردند که دیگر اجازه این کار را نخواهند داد. طی دو هفته گذشته هر تلاشی برای بن بست شکنی در این زمینه که معضلی 14ساله محسوب می شود کارساز نبوده تا این که با دخالت نیروی انتظامی تجمع شبانه روزی اهالی در منطقه دپوی زباله پایان یافت تا شاید گشایشی موقتی صورت گیرد و شهردار جدید بتواند نیروگاه زباله سوز را در کمتر از یک سال به بهره برداری برساند.

ساخت نیروگاه زباله سوز وعده ای بود که شهردار سابق از همان ابتدای کارش مطرح کرد و قول داده بود که ظرف دو سال به بهره برداری برساند ولی اینگونه نشد تا این طرح وارد هشتمین سالش شود. دولت نیز برای ساخت این نیروگاه بیش از 800 میلیارد ریال بودجه داده که صرف خرید تجهیزات شده است ولی آنچه که باقی مانده تعهدات شهرداری در آماده کردن زیرساخت های نصب تجهیزات بود که پیشرفتشان حدود 50 درصد برآورد شده است.

بافت فرسوده و ترافیک
شهرداری ساری با مسأله دیگری به نام بافت فرسوده نیز مواجه است. چالشی که قطعا نمی توان انتظار حل شدن آن را از شهردار داشت. اما پیامدهای حل نشدن آن هر شهرداری را می تواند تحت فشار قرار دهد. به ویژه این که اگر بافت فرسوده شهر مانند ساری در هسته مرکزی شهر قرار داشته باشد و همواره سبب ایجاد گره های ترافیکی در شهر شود.

اما به همه این مسائل باید یک چالش اداری یا به عبارتی جناحی را نیز افزود. شورای شهر ساری در دوره پنجم، مانند دوره گذشته پر از حاشیه های برآمده از اختلافات جناحی و گروه بندی هایی درون شورایی است. مسأله ای که در انتخاب شهردار جدید ساری به شکل مشهودی به چشم آمد و حتی با غیبت چند تن از اعضای شورا در مراسم معارفه رجبی یک بار دیگر علنی شد.
چهل سومین شهردار ساری قطعا دوران پر فراز نشیبی در مدیریت خود خواهد داشت و احتمالا به واسطه همان نگاه های مقایسه ای شهروندان و جو اجتماعی و همچنین جناح بندی های درون شورای شهر، از حالا باید برای مقابله با چالش های مختلف خود را آماده کند.

9927/1654

منبع خبر : ایرنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
مازندران   حدیث   معاون استاندار   اسفند   تاکسیرانی   پیمانکار   ساری   قرعه   آژیر خطر   مهدی عبوری   شهرداری   شورای شهر   فضای مجازی   شبکه های اجتماعی   شهردار   حقوق و دستمزد   مدیریت شهری   شوراهای اسلامی شهر   حقوق کارکنان  
اخبار مرتبط
گزارشی از شورای شهر بجنورد| اجاره بهای مغازه های شهرداری بخشیده می شود / صدا و سیما نکات مثبت را هم ببیند
تسنیم
بودجه 99 قم پایان دی ماه به شورای شهر تحویل می شود
قم نیوز
عبور شهرداری ساری از خط قرمز مشکلات
ایرنا
ثبات مدیریتی، در شهرداری همدان حاکم نیست
قدس آنلاین
زباله ساری به جویبار منتقل نمی شود
ایرنا
رونمایی از پروژه "کی بود، کی بود" شهرداری تهران در حذف نام شهید از معابر پایتخت/ پیمانکار اصلی شهیدزدایی از چهره شهر کیست؟
راه دانا
معارفه شهردار جدید ساری
صدا و سیما
نظام مالی شهرداری ساری متحول می شود
ایران آنلاین
عباس رجبی شهردار ساری شد
تیتر امروز
شهردار جدید ساری : نظام مالی شهرداری متحول می شود
ایرنا
شهردار جدید ساری با توصیه به شفافیت در اطلاع رسانی کارش را آغاز کرد
ایرنا
شهردار ساری معارفه شد/ سلامت و قانونگرایی اولویت اول
مهر نیوز
افشای حقوق نجومی 32 میلیونی یک کارمند در اهواز! +عکس
فردا نیوز
مطالبه کنید تا با شفاف سازی، آرای مصلحتی آشکار شود
راه دانا
افزایش دُز رقابت در مناقصه های تبلیغات شهری
اقتصادگردان
پاسخ شهردار اهواز به سوالات عضو شورای شهر – بخش سوم
صبحانه پرس
عضو شورای شهر از پاسخ های شهردار اهواز قانع نشد
ایرنا
حاشیه های پررنگ تر از متن نشست شورای شهر اهواز
ایرنا
رییس شورای تهران: ادامه حرف ها درباره حذف نام شهدا را تخریب می دانم
ایرنا
پایان بلاتکلیفی سه ماهه شورای شهر بهشهر
ایرنا
بازهم امحای کلمه «شهید» از معابر تهران/ ادعای یک عضو شورای شهر: این اقدامات خارج از مجموعه شهرداری مدیریت می شود!
آنا نیوز
پروژه شهیدزدایی از شهر تهران کلید خورد/ شورای شهری که شهدا را جزو مفاخر ملی نمی داند
راه دانا
اعضای شورای شهر بجنورد به هتاکی نایب رئیس شورای شهر معترض شدند
تسنیم
زمانی را برای افتتاح نیروگاه زباله سوز ساری اعلام نمی کنم/ آخرین وضعیت انتخاب شهردار جدید ساری
راه دانا
تصویب لایحه ساماندهی صنایع آلاینده دیزلی
شبستان
زمانی را برای افتتاح نیروگاه زباله سوز ساری اعلام نمی کنم/ زباله های آمل به ساری نمی آید/ آخرین وضعیت انتخاب شهردار جدید ساری
بلاغ مازندران
مقصر شهید زدایی در تهران کیست؟ +عکس
مشرق نیوز
مقصر شهیدزدایی در تهران کیست؟
فارس
پرچم مدیران کهنسال شهرداری بالاست
بلدیه فردا
پرچم مدیران کهنسال شهرداری بالاست/وقتی نوبت به جوانان نمی رسد
ایران خبر
تیم تازه وارد با اسپانسری شهرداری روی تشک می رود
قدس آنلاین
پاسخ شهردار گرگان به سخنگوی شورای شهر؛ پیشرفت 80 درصدی تقاطع غیرهمسطح افسران
تسنیم
تابلوهایی که سیاسی شدند
ایران آنلاین
به بهانه حذف نام شهدا از برخی تابلوهای معابر
ایکنا
کدام پروژه های عمرانی طی 2 سال اخیر توسط شهرداری خرمشهر اجرا شده است ؟!
شوشان
فرصت سوزی شورای شهر آمل در انتخاب شهردار جدید
ایرنا
بلاتکلیفی انتخاب شهردار آمل/رئیس شورا: غایبان راه اشتباه می روند
مهر نیوز
چهل و سومین شهردار ساری منصوب شد
تسنیم
تذکر عضو شورای شهر درباره پرداخت طلب پیمانکاران سازمان زیباسازی
برنا نیوز
از استعفای شهردار تا انحلال شورای شهر تویسرکان
ایسنا
اخبار مرتبط
bltتسنیم : گزارشی از شورای شهر بجنورد| اجاره بهای مغازه های شهرداری بخشیده می شود / صدا و سیما نکات مثبت را هم ببیند
bltقم نیوز : بودجه 99 قم پایان دی ماه به شورای شهر تحویل می شود
bltایرنا : عبور شهرداری ساری از خط قرمز مشکلات
bltقدس آنلاین : ثبات مدیریتی، در شهرداری همدان حاکم نیست
bltایرنا : زباله ساری به جویبار منتقل نمی شود
bltراه دانا : رونمایی از پروژه "کی بود، کی بود" شهرداری تهران در حذف نام شهید از معابر پایتخت/ پیمانکار اصلی شهیدزدایی از چهره شهر کیست؟
bltصدا و سیما : معارفه شهردار جدید ساری
bltایران آنلاین : نظام مالی شهرداری ساری متحول می شود
bltتیتر امروز : عباس رجبی شهردار ساری شد
bltایرنا : شهردار جدید ساری : نظام مالی شهرداری متحول می شود
bltایرنا : شهردار جدید ساری با توصیه به شفافیت در اطلاع رسانی کارش را آغاز کرد
bltمهر نیوز : شهردار ساری معارفه شد/ سلامت و قانونگرایی اولویت اول
bltفردا نیوز : افشای حقوق نجومی 32 میلیونی یک کارمند در اهواز! +عکس
bltراه دانا : مطالبه کنید تا با شفاف سازی، آرای مصلحتی آشکار شود
bltاقتصادگردان : افزایش دُز رقابت در مناقصه های تبلیغات شهری
bltصبحانه پرس : پاسخ شهردار اهواز به سوالات عضو شورای شهر – بخش سوم
bltایرنا : عضو شورای شهر از پاسخ های شهردار اهواز قانع نشد
bltایرنا : حاشیه های پررنگ تر از متن نشست شورای شهر اهواز
bltایرنا : رییس شورای تهران: ادامه حرف ها درباره حذف نام شهدا را تخریب می دانم
bltایرنا : پایان بلاتکلیفی سه ماهه شورای شهر بهشهر
bltآنا نیوز : بازهم امحای کلمه «شهید» از معابر تهران/ ادعای یک عضو شورای شهر: این اقدامات خارج از مجموعه شهرداری مدیریت می شود!
bltراه دانا : پروژه شهیدزدایی از شهر تهران کلید خورد/ شورای شهری که شهدا را جزو مفاخر ملی نمی داند
bltتسنیم : اعضای شورای شهر بجنورد به هتاکی نایب رئیس شورای شهر معترض شدند
bltراه دانا : زمانی را برای افتتاح نیروگاه زباله سوز ساری اعلام نمی کنم/ آخرین وضعیت انتخاب شهردار جدید ساری
bltشبستان : تصویب لایحه ساماندهی صنایع آلاینده دیزلی
bltبلاغ مازندران : زمانی را برای افتتاح نیروگاه زباله سوز ساری اعلام نمی کنم/ زباله های آمل به ساری نمی آید/ آخرین وضعیت انتخاب شهردار جدید ساری
bltمشرق نیوز : مقصر شهید زدایی در تهران کیست؟ +عکس
bltفارس : مقصر شهیدزدایی در تهران کیست؟
bltبلدیه فردا : پرچم مدیران کهنسال شهرداری بالاست
bltایران خبر : پرچم مدیران کهنسال شهرداری بالاست/وقتی نوبت به جوانان نمی رسد
bltقدس آنلاین : تیم تازه وارد با اسپانسری شهرداری روی تشک می رود
bltتسنیم : پاسخ شهردار گرگان به سخنگوی شورای شهر؛ پیشرفت 80 درصدی تقاطع غیرهمسطح افسران
bltایران آنلاین : تابلوهایی که سیاسی شدند
bltایکنا : به بهانه حذف نام شهدا از برخی تابلوهای معابر
bltشوشان : کدام پروژه های عمرانی طی 2 سال اخیر توسط شهرداری خرمشهر اجرا شده است ؟!
bltایرنا : فرصت سوزی شورای شهر آمل در انتخاب شهردار جدید
bltمهر نیوز : بلاتکلیفی انتخاب شهردار آمل/رئیس شورا: غایبان راه اشتباه می روند
bltتسنیم : چهل و سومین شهردار ساری منصوب شد
bltبرنا نیوز : تذکر عضو شورای شهر درباره پرداخت طلب پیمانکاران سازمان زیباسازی
bltایسنا : از استعفای شهردار تا انحلال شورای شهر تویسرکان
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.