مخبر - 1398/07/03 - مشکلات شیردهی به نوزاد، درمان نوک پستان بزرگ

مشکلات شیردهی به نوزاد، درمان نوک پستان بزرگ
نوزادان برای شیر خوردن از نوک پستان بزرگ، مشکل دارند. حتی نوک پستان های سایز متوسط ممکن است نامناسب باشد اگر نوزاد زودرس باشد.
مشکلات شیردهی به نوزاد، درمان نوک پستان بزرگ

نوزادان برای شیر خوردن از نوک پستان بزرگ، مشکل دارند. حتی نوک پستان های سایز متوسط ممکن است نامناسب باشد اگر نوزاد زودرس باشد. برای شیر خوردن صحیح، نوزاد باید کل نوک سینه و بخشی از هاله پستان را به دهان بگیرد.
اگر نوک پستان کل دهان نوزاد را پر کند و او نتواند هاله پستان را به دهان بگیرد، او نمی تواند بصورت موثر شیر مادر را خارج کند.
می توانید قبل از شروع به شیردهی، از ساکشن پمپ پستان برای دراز کردن و نازک کردن نوک پستان خود استفاده کنید. زمانی که پمپ پستان، روی نوک پستان قرار می گیرد، نوزاد راحت تر می تواند شیر بخورد.
البته، مسئله نوک پستان های بزرگ، تنها در روزهای اول شیردهی مشکل محسوب می شوند چرا که با نمو نوزاد، او راحت تر عمل مکیدن شیر را بصورت صحیح انجام می دهد.

شیردهی با نوک پستان های بزرگ
وقتی که مادر، سینه های خیلی بزرگی دارد، شیر خوردن نوزاد ممکن است دچار مشکل شود. اندازه سینه می تواند باعث شود که مادر نوک سینه خود و دهان نوزاد خود را نتواند ببیند. همچنین، نگه داشتن پستان و قرار دادن نوزاد در موقعیت صحیح نیز سخت تر است.
در این مواقع، بهترین روش این است که شخصی در ابتدای امر به مادر کمک کند. بعد از چند روز که نوزاد شیرخوردن را بهتر یاد گرفت، مادر می تواند به تنهایی به نوزاد خود شیر دهد.

شما احتقان شدید پستان دارید
احتقان سینه متداول است، خصوصا در چند هفته اول شیردهی، که آغوز در حال تبدیل به شیر بینابینی است. در طول مرحله شیر بینابینی، تولید شیر خیلی سریع افزایش پیدا می کند و پستان را پر می کند. زمانی که پستان ها پر از شیر هستند، می توانند سفت و متورم شوند.
اگر پوست پستان سفت و کشیده شود و نوک پستان صاف شود، بچه برای مکیدن شیر دچار مشکل می شود. در این حالت، می توانند با استفاده از پمپ پستان یا رساندن کمی شیر به دهان بچه قبل از شروع شیردهی، پوست دور نوک پستان و هاله پستان را شل کنید و کار را برای نوزاد راحت تر کنید.

نوک پستان شما صاف یا به داخل است
برخی از نوزادان با مکیدن شیر از نوک پستان صاف یا حتی به داخل مشکلی ندارند. اما گاهی این حالت، مشکل ساز می شود.
اگر بخاطر اینکه نوک پستان از پستان بالا نمی زند، نوزاد در زمینه شیر خوردن مشکل دارد، می توانید قبل از شروع شیردهی، برای یک یا دو دقیقه از پمپ پستان استفاده کنید. ساکسن پمپ پستان نوک پستان را به اندازه موردنیاز بیرون می کشد. اگر چنین نشد، با متخصص شیردهی یا دکتر خانوادگی مشورت کنید.

نوزاد شما، زودرس به دنیا آمده است
نوزاد زودرس، دهان کوچکی دارد بنابراین، شیر خوردن برای او سخت تر است. نوزادان زودرس با توجه به اینکه انرژی کمتری برای مکیدن شیر از پستان دارند، قبل از اینکه شیر را به اندازه کافی مصرف کنند، خسته می شوند.
سپر نوک پستان می تواند کار این نوزادان زودرس را راحت تر کند. یا ممکن است که تا زمان بزرگتر شدن آنها، مجبور به استفاده از پمپ کردن شیر شوید.

شیردهی با نوک سینه بزرگ یا صاف
بله، اگر نوک پستان های شما بزرگ است، باز هم می توانید به نوزاد خود شیر دهید. نوک پستان زنان اندازه ها و شکل های مختلفی دارد و اکثر آنها برای شیر دادن هیچ مشکلی ایجاد نمی کنند. حتی می توان گفت که برای کودکان سالم و خوب رشد کرده مکیدن شیر از نوک پستان های بزرگ تر، آسان تر است. با این حال، یک نوزاد کوچک یا یک نوزاد زودرس به راحتی نمی تواند از نوک پستان خیلی بزرگ شیر بمکد.

نوک سینه بزرگ و به دهان گرفتن پستان برای شیر مکیدن
برای مکیدن صحیح شیر، بچه باید کل نوک پستان و بخشی از هاله پستان را در دهان بگذارد. سپس، از طریق مکش، شیر از پستان به دهان نوزاد جاری می شود. اگر نوک پستان بزرگ باشد، ممکن است نوک پستان دهان نوزاد را پر کند و او نتواند هیچ بخشی از هاله پستان را به دهان بگیرد. و اگر چنین شود، او نمی تواند به درستی شیر بخورد.
در این حالت ، اگر شیر کافی و رفلکس قوی پس زدن داشته باشید، کودک شما می تواند از طریق همان به دهان گیری نوک پستان، از شیر شما تغذیه کند. اما برای خیلی از نوزادها، این حالت سخت است.

مسائل
اگر کودک شما بخاطر اندازه نوک پستان شما، در زمینه به دهان گرفتن نوک پستان و هاله پستان مشکل دارد، نگرانی اصلی شما این خواهد بود که آیا فرزند شما به اندازه کافی شیر خورده که بتواند به رشد و نمو خود ادامه دهد یا خیر. اما، بغیر از این مسئله، مسائل دیگری هم ممکن است ایجاد نگرانی کند.
درست به دهان نگرفتن نوک پستان توسط کودک ممکن است موجب درد، خونریزی نوک پستان یا تاول روی نوک پستان شود. علاوه بر این، اگر شیر بخوبی از پستان خارج نشود، ممکن است منجر به احتقان پستان، بسته شدن مجرای شیر، ماستیت یا کم شدن شیر شود.
البته، در این مورد هم، این مشکل خاص روزها و هفته های اول شیردهی است. زمانی که نوزاد شما کمی بزرگتر شود، می تواند بصورت صحیح شیر را بمکد.

نکات
نزد دکتر یا مشاور یا متخصص شیردهی بروید تا پستان و نوک پستان های شما را معاینه کنند. این متخصصان شما را در زمینه نحوه صحیح شیردادن به نوزاد راهنمایی و کمک می کنند.
از پمپ پستان قبل از شیردهی استفاده کنید. ساکشن پمپ پستان می تواند کاری کند که نوک پستان شما درازتر و نازک تر شود تا نوزاد شما راحت تر، پستان را بمکد.
صبور باشید و صبر کنید تا نوزاد شما بتواند دهانش را کاملا باز کند و بصورت صحیح شیر بخورد. اگر دهان خود را به اندازه کافی باز نکند، نمی تواند نوک پستان و بخشی از هاله پستان را به دهان بگیرد که این یعنی شیر خوردن موثر ندارد.
اگر پستان های شما بیش از حد پر و متورم هستند، قبل از شروع شیردهی، کمی از شیر را با دست یا پمپ خارج کنید چرا که خوردن شیر از یک پستان پر و سخت برای بچه سخت تر است. اگر چنین کنید، نوزاد بخش بیشتری از هاله پستان را می تواند به دهان بگیرد و راحت تر شیر میخورد.
سعی کنید که در حالت فوتبالی یا کلاچ (Clutch) به نوزاد شیر دهید. این حالت شیردادن باعث می شود که نوزاد راحت تر نوک پستان را ببیند و از این رو، شیر خوردن نوزاد تسهیل می شود.
دکتر یا مشاور شیردهی ممکن است به شما سپر نوک پستان را پیشنهاد کنند. سپر نوک پستان باعث می شود نوزاد کوچک یا نوزاد زودرس راحت تر پستان را به دهان بگیرد. همچنین از درد گرفتن نوک پستان نیز جلوگیری می کنند. زمانی که این وسیله تحت نظارت متخصص استفاده شود، سودمند است. اما اگر بصورت صحیح استفاده نشود، می تواند موجب مشکلات جدیدی در زمینه شیردهی شوند، بنابراین با دکتر و متخصص خود هماهنگ باشید.
حالا در مورد تفاوت های به دهان گرفتن پستان بصورت صحیح و غلط صحبت می کنیم تا متوجه شوید که نوزاد شما بصورت صحیح این عمل را انجام می دهد یا خیر.
اگر دچار درد نوک پستان شدید، سعی کنید که قبل از شیردهی، از طریق فشار دادن نوک پستان، کمی شیر از خود خارج کنید. همچنین می توانید با دکتر خود صحبت کنید تا او کرم های مخصوص برای مادران شیرده را به شما معرفی کند.
به نوزاد خود خوب توجه کنید و دقت کنید که او شیر به اندازه کافی مصرف می کند. از علائم این مسئله، تعداد مشخص خیس کردن در یک روز است. البته، بهترین نشانه، اضافه کردن وزن است. بنابراین، او را بصورت منظم نزد دکتر خود ببرید تا اطمینان حاصل کنید که او با روند صحیح در حال افزایش وزن است.

اگر شیردهی بیش از اندازه سخت بود، چه؟
اگر شیردهی بیش از اندازه سخت بود و نوزاد به اندازه کافی شیر دریافت نمی کرد، مشکلی نیست که شیر دادن را متوقف کنید. اگر میخواهید باز هم به او شیر خودتان را بدهید، شیر را پمپ می کنید و از طریق شیشه به او می دهید. خیلی از مادران منحصرا چنین می کنند.
همچنین می توانید از شیرخشک استفاده کنید یا ترکیبی از شیر مادر و شیرخشک. باید کاری را کنید که هم برای شما و هم برای نوزاد بهترین است، و هر چه تصمیم شما بود، نباید حس شرم یا گناه پیدا کنید. فقط قبل از اجرای تصمیم با دکتر مشورت کنید تا بدانید که نیازهای نوزاد در این مرحله کدامند. البته، زمانی که نوزادتان بزرگتر شد، می توانید مجددا امتحان کنید که او می تواند شیر را پستان بمکد یا خیر.

منبع: ماما طب همین حالا عضو ویژه تلگرام نی نی بان شوید دانلود اپلیکیشن اندروید و ios نی نی بان (رایگان)
منبع خبر : نی نی بان

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
انرژی   پستان   هفته اول   دهان   خستگی آدرنال   شیردهی   ساکشن   شیر خوردن   بانوان   شیر مادر   شیردهی به نوزاد  
اخبار مرتبط
شیردهی از ابتلا مادر به دیابت حفاظت می کند
تیتر شهر
کاهش 20 هزار مرگ بر اثر سرطان سینه با شیردهی مادران
آریا
نوزاد پنج روزه، چرا شیر مادر نمیخورد؟
نی نی بان
حساسیت به شیر در نوزادان، علائم و درمان
نی نی بان
قنبرزاده: حتی یک ریال هم از تیم فوتبال بانوان ملوان نگرفتم
باشگاه خبرنگاران
درد پستانها در شیردهی، علائم تا پیشگیری و درمان
نی نی بان
از شیر گرفتن کودک، نکته های قطع شیردهی
نی نی بان
خرید وسایل نوزاد، چه چیزهایی لازمه؟
نی نی بان
نقاط محرک بدن زنان که تمایل دارند نوازش شود
شمانیوز
نقش پدر در شیردهی، چیست؟
نی نی بان
ضرورت اهمیت نقش پدران در دوران شیردهی
ایسنا
افزایش شیر مادر، روش ­های مبتنی بر تجربه
نی نی بان
بهداشت دندان در بارداری، اهمیت آن را میدانید؟
نی نی بان
افتتاح نخستین بانک شیر مادر شمال شرق کشور در مشهد
ایسنا
چگونه هوش جنین را زیاد کنیم؟
نی نی بان
چطور بفهمیم شیرمادر برای نوزاد کافی است؟
نی نی بان
چگونه تشخیص دهیم که شیر مادر برای نوزاد کافی است؟
برنا نیوز
دوران شیردهی زنان، پاسخ به سوالات رایج
نی نی بان
مشکلات دوران شیردهی، چرا پستان ها سفت می شوند؟
نی نی بان
دلایل سفت شدن سینه در شیردهی
آریا
پستانک برای نوزاد، باعث چه مشکلاتی میشود؟
نی نی بان
شیر آغوز مادر، چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
نی نی بان
مشکلات شیردهی در زنان، علت زخم نوک پستانها
نی نی بان
شیر آغوز (اولین شیر مادر) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
ستاره
تغذیه نوزاد با شیرخشک تهیه شده از شیر گاو یا اختیار "دایه"
تسنیم
تقویت ایمنی نوزاد، چند راهکار عالی
نی نی بان
افسردگی پس از زایمان، راهکارهایی برای جلوگیری از آن
نی نی بان
تاثیر ویتامین ب در بارداری، چگونه است؟
نی نی بان
تقویت روحیه در بارداری، راهکارهای مفید
نی نی بان
پروتز سینه بعد از سرطان سینه
صراط
جلوگیری از ریزش موی دوران شیردهی
ناطقان نیوز
نوزاد در هفته های اول، چه مراقبت هایی می خواهد؟
نی نی بان
چگونه تشخیص بدهیم شیر مادر برای نوزاد کافی است؟
ایران اکونومیست
تنگی نفس نوزادان، علل و روش های پیشگیری
نی نی بان
تنگی نفس نوزاد هنگام شیر خوردن: علل و روش های پیشگیری
ستاره
درمان خشک شدن شیر مادر، راهکار
نی نی بان
استفاده از چه ظرف هایی در مایکروویو ممنوع است؟
مشرق نیوز
تفاوت شیرمادر با شیرخشک چیست؟
نی نی بان
7 نکته ضروری که مادران در "دوران شیردهی" باید بدانند
شفاف نیوز
انواع حالات شیردهی، بهترین پوزیشن ها
نی نی بان
اخبار مرتبط
bltتیتر شهر : شیردهی از ابتلا مادر به دیابت حفاظت می کند
bltآریا : کاهش 20 هزار مرگ بر اثر سرطان سینه با شیردهی مادران
bltنی نی بان : نوزاد پنج روزه، چرا شیر مادر نمیخورد؟
bltنی نی بان : حساسیت به شیر در نوزادان، علائم و درمان
bltباشگاه خبرنگاران : قنبرزاده: حتی یک ریال هم از تیم فوتبال بانوان ملوان نگرفتم
bltنی نی بان : درد پستانها در شیردهی، علائم تا پیشگیری و درمان
bltنی نی بان : از شیر گرفتن کودک، نکته های قطع شیردهی
bltنی نی بان : خرید وسایل نوزاد، چه چیزهایی لازمه؟
bltشمانیوز : نقاط محرک بدن زنان که تمایل دارند نوازش شود
bltنی نی بان : نقش پدر در شیردهی، چیست؟
bltایسنا : ضرورت اهمیت نقش پدران در دوران شیردهی
bltنی نی بان : افزایش شیر مادر، روش ­های مبتنی بر تجربه
bltنی نی بان : بهداشت دندان در بارداری، اهمیت آن را میدانید؟
bltایسنا : افتتاح نخستین بانک شیر مادر شمال شرق کشور در مشهد
bltنی نی بان : چگونه هوش جنین را زیاد کنیم؟
bltنی نی بان : چطور بفهمیم شیرمادر برای نوزاد کافی است؟
bltبرنا نیوز : چگونه تشخیص دهیم که شیر مادر برای نوزاد کافی است؟
bltنی نی بان : دوران شیردهی زنان، پاسخ به سوالات رایج
bltنی نی بان : مشکلات دوران شیردهی، چرا پستان ها سفت می شوند؟
bltآریا : دلایل سفت شدن سینه در شیردهی
bltنی نی بان : پستانک برای نوزاد، باعث چه مشکلاتی میشود؟
bltنی نی بان : شیر آغوز مادر، چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
bltنی نی بان : مشکلات شیردهی در زنان، علت زخم نوک پستانها
bltستاره : شیر آغوز (اولین شیر مادر) چیست و چه ویژگی هایی دارد؟
bltتسنیم : تغذیه نوزاد با شیرخشک تهیه شده از شیر گاو یا اختیار "دایه"
bltنی نی بان : تقویت ایمنی نوزاد، چند راهکار عالی
bltنی نی بان : افسردگی پس از زایمان، راهکارهایی برای جلوگیری از آن
bltنی نی بان : تاثیر ویتامین ب در بارداری، چگونه است؟
bltنی نی بان : تقویت روحیه در بارداری، راهکارهای مفید
bltصراط : پروتز سینه بعد از سرطان سینه
bltناطقان نیوز : جلوگیری از ریزش موی دوران شیردهی
bltنی نی بان : نوزاد در هفته های اول، چه مراقبت هایی می خواهد؟
bltایران اکونومیست : چگونه تشخیص بدهیم شیر مادر برای نوزاد کافی است؟
bltنی نی بان : تنگی نفس نوزادان، علل و روش های پیشگیری
bltستاره : تنگی نفس نوزاد هنگام شیر خوردن: علل و روش های پیشگیری
bltنی نی بان : درمان خشک شدن شیر مادر، راهکار
bltمشرق نیوز : استفاده از چه ظرف هایی در مایکروویو ممنوع است؟
bltنی نی بان : تفاوت شیرمادر با شیرخشک چیست؟
bltشفاف نیوز : 7 نکته ضروری که مادران در "دوران شیردهی" باید بدانند
bltنی نی بان : انواع حالات شیردهی، بهترین پوزیشن ها
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.