مخبر - 1398/07/02 - زیارت و دیدار موکب داران عراقی گامی برای ارتقای آفاق اربعین در جهان اسلام

زیارت و دیدار موکب داران عراقی گامی برای ارتقای آفاق اربعین در جهان اسلام
سفر موکب داران عراقی به مشهد و حرم رضوی از رویدادهای بی سابقه در آستانه اربعین 1441 بود که بالغ بر صدها نفر از اصحاب مواکب عراقی به دعوت آستان قدس رضوی به زیارت امام رضا(علیه السلام) مشرف شدند.
زیارت و دیدار موکب داران عراقی گامی برای ارتقای آفاق اربعین در جهان اسلام

وارث:

سفر موکب داران عراقی به مشهد و حرم رضوی از رویدادهای بی سابقه در آستانه اربعین 1441 بود. بالغ بر صدها نفر از اصحاب مواکب عراقی به دعوت آستان قدس رضوی به زیارت امام رضا(علیه السلام) مشرف شدند که با استقبال گرم و تکریم شایسته ای از آنان همراه شد و با دیدارشان با رهبر معظم انقلاب اسلامی به تکمیل گردید.

به نظر می رسید بعد از چند سال میزبانی کریمانه مردم عراق از ایرانی ها در اربعین و شکل گیری خاطرات ناب برای غالب زائران ایرانی در این میهمانی بزرگ حسینی لازم است تا تقدیر و سپاس خالصه رهبر و مردم ایران بصورت مستقیم به بدنه و متن مردم عراق تقدیم شود.

این ابتکار ارزشمند که نقطه عزیمت آن آستان قدس و حرم رضوی قرار گرفت، همانطور که کاملا از جلوه های آن پیدا بود تأثیرات متعددی برجا خواهد گذاشت که امید می رود برکات خود را در ایام اربعین امسال و سال های پیش رو نشان دهد.
در طول سال های گذشته مکرر بخشی از دلسوزان و دانشوران و فرهیختگان نسبت به برخی آسیب های احتمالی که می تواند ظرفیت ها و تجلی و اصلاح گری اربعین را در کوتاه مدت یا میان مدت تحت الشعاع قرار داده و به چالش بکشد هشدار می دادند.

اربعین حسینی که بدون هیچ سرمایه گذاری و برنامه ریزی به یک مولفه قدرت برای شیعیان بخصوص مردم ایران و عراق بدل شد طبعا می تواند رشک و حسد بدخواهان و دشمنان را به دنبال داشته باشد.
این میان برخی رفتارها و نادانی ها در برخورد با زائران در گوشه و کنار ایران یا عراق به بهانه و زمینه ای برای دامن زدن به اختلافات و تفاوت ها و دلگیری ها میان دو ملت بدل می شد.

بیشترین حجم زائر غیرعراقی در اربعین از جمهوری اسلامی میهمان عراقی ها می شوند و چهره شهرها و عتبات مقدس از حضور ایرانیان تغییر می کند که طبعا این خیل عظیم، زحمت ها و گرفتاری هایی برای مردم عراق در پی دارد.
مسائل دیگری همچون تفاوت زبان و عدم امکان مکالمه راحت بین زائران و مردم عراق ممکن است نتواند انتظارات متقابل طرفین را به درستی به هم منتقل کند.
همه این گونه موارد از آنجا که مقصد و آرمان واحد و قطب یگانه ای میزبانان و زائران را گردهم می آورد در اقیانوس حب حسین علیه السلام بی معنا می گردد اما نیازمند توجه و معرفت است آنچنانکه رکن و قوام و شرط قبولی هر زیارتی در فرهنگ اهل بیت(علیهم السلام)، ادب، توجه و معرفت است.

اساسا حل بسیاری از چالش های احتمالی پیش روی اربعین در خود فرهنگ و زیارت اربعین دارای رهیافت است و باید به مدد این آموزه ها نگذاشت تا برخی نقاط تبدیل به دایره ای از مشکلات شود.
شرایط کنونی و سالیان اخیر جهان اسلام نشان می دهد که پدیده اربعین حسینی به یک از فرصت ها و ذخایر جهان اسلام تبدیل شده است و امید می رود بتواند با چشمه های مبتنی بر فطرت و اخلاق خود الگوهای فراگیری برای کاهش آلام دیگر مسلمانان ارائه دهد.

حمله و حکومت وحشیانه داعش، جنگ خونین سوریه و اکنون وضعیت اسف بار یمن در کنار کشتارهای هفتگی در افغانستان یا شرایط مسلمانان کشمیر تنها بخشی از مصائب جاری در جهان اسلام است.
فشار و تروریسم اقتصادی کم سابقه آمریکا و غرب علیه ملت ایران به مثابه یکی از ارکان هویت و استقرار جهان اسلام و نلاش برای تنگ تر کردن محاصره اقتصادی که حتی کودکان و بیماران را هم هدف قرار می دهد خود از مهم ترین مسائل جهان اسلام است و بدون اراده و عزم قوی و مثال زدنی عبور از آن ممکن نیست.
عرصه و کنگره لایزال اربعین برای همه این اشکال از گرفتاری دارای پیام های چاره ساز است که باید به خوبی آنها را دریافت.
التقاء و پیوند دوباره ای که در آستانه اربعین حسینی در قالب سفر موکب داران عراقی به مشهد و حرم رضوی و سپس دیدار با رهبر انقلاب و تشکر و ابراز سپاس ایشان میان مردم و مسئولان ایران و عراق شکل گرفت بسیاری از حفره ها را پوشاند و زمینه های اختلاف و نفاق را زدود و ارتباطات شیعی و اسلامی را به افق بالاتری ارتقاء داد.

اربعین همچون حج از شعائری است که امکان تماس های مستقیم میان مؤمنین و مسلمین را براحتی فراهم می سازد گرچه حج بنا به نوع نگاه و سازماندهی کشور میزبان عملا بسیاری از ظرفیت های ارتباط میان بخش های مختلف جهان اسلام را تعطیل ساخته است اما در اربعین هر ساله ظرفیت های تازه ای شکوفا می گردد.
این تماس و ارتباط بی واسطه و مردمی از نفیس ترین و یگانه ترین رهاوردهای و خصلت ها و ذاتیات اربعین است که ریشه در کیفیت شعائر حسینی دارد.
همه بخش ها و فعالان و علاقه مندان از پیروان اهل بیت(علیهم السلام) باید بدانند صیانت از این بدنه مردمی یک فریضه است.

ملاقات اصحاب مواکب با رهبر انقلاب بخشی از این بدنه را بصورت نمادین هویدا ساخت و برخی چالش ها و نگرانی های پیش آمده در طول سالیان اخیر در حوزه اربعین را هموار نمود از این رو است که باید تأکید نمود مرجعیت دینی از ارکان صیانت از فرهنگ اربعین است.
مبداء و سرچشمه اداره و صیانت از فرهنگ زلال اربعین مرجعیت دینی و مراجع عظام تقلید در ایران و عراق و جهان تشیع هستند.

بیانات رهبر انقلاب در این رابطه آفاق بلند و مهمی را نشان داد. توصیه های آیت الله سیستانی و دیگر مراجع نسبت به کیفیت ادای زیارت و پیاده روی اربعین فصل دیگری از هدایتگری و راهبری این رویداد بزرگ جهان اسلام است که باید التزام و توجه به این رهنمودها را به همه زائران گوشزد کرد و اساسا در عصر غیبت این مراجع و نواب عام حضرت ولی عصر(عجل الله تعالی فرجه الشریف) هستند که مسئولیت اداره چنین شؤونی را از ناحیه حضرت مهدی موعود امم عهده دار شده اند.
رابطه اربعین، زائرین و مرجعیت که کانون های علم و آگاهی در جهان اسلام هستند بخش مهم دیگری از سیر و صیرورت اربعین است.

در زمانی که عمده الگوهای اسلامگرایی در کشورهای اسلامی با ناکامی های متعددی مواجه شده اند رهبری دینی و سیاسی شیعه که در مراجع دین متجلی است همچنان با وجود برخی کاستی ها، موفقیت های چشمگیری برای مردمان مسلمان پیرو اهل بیت(علیهم السلام) رقم می زند مانند جهاد کفایی و دفع خطر داعش.

 

منبع: خبرگزاری رضوی


انتهای پیام
منبع خبر : پایگاه وارث

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
اقیانوس   عراق   مقام معظم رهبری   داعش   افغانستان   بیمار   آمریکا   سوریه   جهان اسلام   اربعین حسینی   زیارت   مشهد مقدس   کنگره   چشمه   قبولی   امام رضا علیه السلام   زائران   مردم عراق   دریا   فرهیختگان   محاصره اقتصادی   آستان قدس رضوی   علیهم السلام   رهیافت   مسلمین   میزبانان   یگانه   مواکب   موکب داران عراقی   گوشه   یمن   سرمایه گذاری   ایران و عراق   ایرانیان   حرم مطهر رضوی   تروریسم اقتصادی  
اخبار مرتبط
اهمیت پیاده روی اربعین از نگاه استاد حوزه علمیه قم
خبرآنلاین
گفت وگوی «درون تمدنی»؛ بازتولید ابتکاری در مجمع عمومی
ایرنا
ولایتی: میزان مبادلات رسمی اروپا با همه ید بیضایش با ایران رسما صفر است/ دموکرات و جمهوری خواه دو روی یک سکه اند
اطلاعات روز
ایران هیچ چشم داشتی بابت کمک به اعضای محور مقاومت ندارد/ دموکرات و جمهوری خواه دو روی یک سکه اند
مشرق نیوز
زیارت و دیدار موکب داران عراقی گامی برای ارتقای آفاق اربعین در جهان اسلام
شیعه نیوز
میزبانی عالی آستان مقدس امام رضا و حضرت معصومه از موکب داران عراقی
شیعه نیوز
میثاق تاریخی اربعین
رسانیوز
جهانی شدن راهپیمایی اربعین و عشق به حسین؛نیاز شدید به منطق حسین(ع)
صدا و سیما
پیگیری هیات مذهبی برای حضور زائر اولی ها در اربعین
پایگاه وارث
جزئیات کنگره بین المللی «لقاءالحسین(ع)» در عراق/ فعالیت شبکه نخبگانی 500 نفره در پیاده روی اربعین
شبستان
تابستان داغ و نظم تازه منطقه ای/ کارگر حقوق ندارد؟
مشرق نیوز
نهضت موکب داران
مشرق نیوز
هر کاری بدون ایران ابتر است
عقیق
هر اقدامی در منطقه بدون ایران ابتر است/ قاسم سلیمانی معادله عراق را به نفع انقلابی ها تغییر داد
خبرگزاری دانشجو
پیگیری هیات مذهبی برای حضور زائر اولی ها در اربعین/ هر کاری بدون ایران ابتر است
تسنیم
رئیس اتحادیه رادیو و تلویزیون های عراق: هر کاری بدون ایران ابتر است
مشرق نیوز
پاسخ کوبنده سرلشکر رحیم صفوی به توطئه های آمریکا
افکار نیوز
جمهوری اسلامی ایران فصل الخطاب تمام معادلات منطقه ای است
خبرگزاری حوزه
قدرت مقاومت عراق درحال گسترش است/ هر کاری بدون ایران ابتر است
مهر نیوز
قدرت مقاومت عراق در حال گسترش است/ هر اقدامی در منطقه بدون ایران ابتر است
فارس
حرکت اربعین حسینی در هیچ نقطه جهان نظیر ندارد
خبرگزاری حوزه
موکب داران عراقی به مقام شامخ امام راحل ادای احترام کردند
خبرگزاری دانشجو
راهپیمایی عظیم اربعین، آبی روی آتش فتنه های دشمنان اسلام
خبرگزاری خانه ملت
راهپیمایی عظیم اربعین، آبی روی آتش فتنه های دشمنان اسلام ریخته است
خبرگزاری خانه ملت
چشم های مردم جهان به راهپیمایی اربعین دوخته شده
شعار سال
رهبر معظم انقلاب: راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است
پایگاه وارث
راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است/ جوانان عراقی در خنثی کردن توطئه داعش و جنگ داخلی از خود قدرت نشان دادند
شیرازه
چشم های مردم جهان به راهپیمایی اربعین دوخته شده/ رفتار موکب داران در دنیا نظیر ندارد
روز پلاس
رهبر انقلاب: راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است
پانا
آمادگی آستان قدس رضوی برای خدمات رسانی به زائران اربعین
جوان آنلاین
امام خامنه ای: از صمیم قلب خودم و ملت ایران از شما موکب داران تشکرمیکنم
تسنیم
مهمان نوازی خوب مردم موجب شده تا اجتماع عظیم اربعین خلق شود
پایگاه وارث
رهبرمعظم انقلاب: اربعین جهانی شد و جهانی تر هم خواهد شد/ عشق به حسین بن علی یک امر استثنائی است/ از صمیم قلب خودم و ملت ایران از شما تشکر میکن
هم اندیشی
راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است
ساعت 24
رهبر معظم انقلاب: اربعین جهانی شد و جهانی تر هم خواهد شد
ایران خبر
اربعین وسیله ای برای نشان دادن تحقق تمدن اسلامی است
برنا نیوز
رهبر انقلاب: ایجاد تمدن اسلامی هدف نهایی ما است
مثلث
رهبر انقلاب: اربعین جهانی شد و جهانی تر هم خواهد شد/رفتار موکب داران و راهپیمایی اربعین در تاریخ نظیر ندارد/ایجاد تمدن اسلامی هدف نهایی ما است
دنیای اقتصاد
مراسم اربعین را باید هرچه می توانیم پُربارتر برگزار کنیم/ چشم های مردم دنیا به این راهپیمایی دوخته شده است/ ایجاد تمدن اسلامی هدف نهایی ما است
خبرگزاری ایلنا
«همایش اربعین» خاری در چشم دشمنان/ وقتی حسین(ع) محور وحدت می شود
مهر نیوز
اخبار مرتبط
bltخبرآنلاین : اهمیت پیاده روی اربعین از نگاه استاد حوزه علمیه قم
bltایرنا : گفت وگوی «درون تمدنی»؛ بازتولید ابتکاری در مجمع عمومی
bltاطلاعات روز : ولایتی: میزان مبادلات رسمی اروپا با همه ید بیضایش با ایران رسما صفر است/ دموکرات و جمهوری خواه دو روی یک سکه اند
bltمشرق نیوز : ایران هیچ چشم داشتی بابت کمک به اعضای محور مقاومت ندارد/ دموکرات و جمهوری خواه دو روی یک سکه اند
bltشیعه نیوز : زیارت و دیدار موکب داران عراقی گامی برای ارتقای آفاق اربعین در جهان اسلام
bltشیعه نیوز : میزبانی عالی آستان مقدس امام رضا و حضرت معصومه از موکب داران عراقی
bltرسانیوز : میثاق تاریخی اربعین
bltصدا و سیما : جهانی شدن راهپیمایی اربعین و عشق به حسین؛نیاز شدید به منطق حسین(ع)
bltپایگاه وارث : پیگیری هیات مذهبی برای حضور زائر اولی ها در اربعین
bltشبستان : جزئیات کنگره بین المللی «لقاءالحسین(ع)» در عراق/ فعالیت شبکه نخبگانی 500 نفره در پیاده روی اربعین
bltمشرق نیوز : تابستان داغ و نظم تازه منطقه ای/ کارگر حقوق ندارد؟
bltمشرق نیوز : نهضت موکب داران
bltعقیق : هر کاری بدون ایران ابتر است
bltخبرگزاری دانشجو : هر اقدامی در منطقه بدون ایران ابتر است/ قاسم سلیمانی معادله عراق را به نفع انقلابی ها تغییر داد
bltتسنیم : پیگیری هیات مذهبی برای حضور زائر اولی ها در اربعین/ هر کاری بدون ایران ابتر است
bltمشرق نیوز : رئیس اتحادیه رادیو و تلویزیون های عراق: هر کاری بدون ایران ابتر است
bltافکار نیوز : پاسخ کوبنده سرلشکر رحیم صفوی به توطئه های آمریکا
bltخبرگزاری حوزه : جمهوری اسلامی ایران فصل الخطاب تمام معادلات منطقه ای است
bltمهر نیوز : قدرت مقاومت عراق درحال گسترش است/ هر کاری بدون ایران ابتر است
bltفارس : قدرت مقاومت عراق در حال گسترش است/ هر اقدامی در منطقه بدون ایران ابتر است
bltخبرگزاری حوزه : حرکت اربعین حسینی در هیچ نقطه جهان نظیر ندارد
bltخبرگزاری دانشجو : موکب داران عراقی به مقام شامخ امام راحل ادای احترام کردند
bltخبرگزاری خانه ملت : راهپیمایی عظیم اربعین، آبی روی آتش فتنه های دشمنان اسلام
bltخبرگزاری خانه ملت : راهپیمایی عظیم اربعین، آبی روی آتش فتنه های دشمنان اسلام ریخته است
bltشعار سال : چشم های مردم جهان به راهپیمایی اربعین دوخته شده
bltپایگاه وارث : رهبر معظم انقلاب: راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است
bltشیرازه : راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است/ جوانان عراقی در خنثی کردن توطئه داعش و جنگ داخلی از خود قدرت نشان دادند
bltروز پلاس : چشم های مردم جهان به راهپیمایی اربعین دوخته شده/ رفتار موکب داران در دنیا نظیر ندارد
bltپانا : رهبر انقلاب: راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است
bltجوان آنلاین : آمادگی آستان قدس رضوی برای خدمات رسانی به زائران اربعین
bltتسنیم : امام خامنه ای: از صمیم قلب خودم و ملت ایران از شما موکب داران تشکرمیکنم
bltپایگاه وارث : مهمان نوازی خوب مردم موجب شده تا اجتماع عظیم اربعین خلق شود
bltهم اندیشی : رهبرمعظم انقلاب: اربعین جهانی شد و جهانی تر هم خواهد شد/ عشق به حسین بن علی یک امر استثنائی است/ از صمیم قلب خودم و ملت ایران از شما تشکر میکن
bltساعت 24 : راهپیمایی عظیم اربعین نشانه اراده پروردگار بر نصرت امت اسلامی است
bltایران خبر : رهبر معظم انقلاب: اربعین جهانی شد و جهانی تر هم خواهد شد
bltبرنا نیوز : اربعین وسیله ای برای نشان دادن تحقق تمدن اسلامی است
bltمثلث : رهبر انقلاب: ایجاد تمدن اسلامی هدف نهایی ما است
bltدنیای اقتصاد : رهبر انقلاب: اربعین جهانی شد و جهانی تر هم خواهد شد/رفتار موکب داران و راهپیمایی اربعین در تاریخ نظیر ندارد/ایجاد تمدن اسلامی هدف نهایی ما است
bltخبرگزاری ایلنا : مراسم اربعین را باید هرچه می توانیم پُربارتر برگزار کنیم/ چشم های مردم دنیا به این راهپیمایی دوخته شده است/ ایجاد تمدن اسلامی هدف نهایی ما است
bltمهر نیوز : «همایش اربعین» خاری در چشم دشمنان/ وقتی حسین(ع) محور وحدت می شود
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.