مخبر - 1398/07/02 - توافق دمشق و معارضان برای تشکیل کمیته قانون اساسی/ بشار اسد از نقش ایران در این توافق گفت

توافق دمشق و معارضان برای تشکیل کمیته قانون اساسی/ بشار اسد از نقش ایران در این توافق گفت
خبرگزاری آریا- بشار اسد رئیس جمهور سوریه گفت: هماهنگی بین سوریه، ایران و روسیه باعث شد که کمیته بررسی قانون اساسی با وجود همه موانع تشکیل شود.
توافق دمشق و معارضان برای تشکیل کمیته قانون اساسی/ بشار اسد از نقش ایران در این توافق گفت

توافق دمشق و معارضان برای تشکیل کمیته قانون اساسی/ بشار اسد از نقش ایران در این توافق گفت خبرگزاری آریا- بشار اسد رئیس جمهور سوریه گفت: هماهنگی بین سوریه، ایران و روسیه باعث شد که کمیته بررسی قانون اساسی با وجود همه موانع تشکیل شود.
به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری آریا به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین ، بشار اسد افزود: آمریکا و به طور کلی غرب، پس از آنکه از تحقق اهداف شان ناامید شدند، بازی ”از بین بردن منابع“ را آغاز کرده اند. این سیاست را هم اکنون در برابر ایران درباره توافقنامه هسته ای، اجرا می کنند.
اسد خاطر نشان کرد: بعضی طرف های حامی تروریسم، برای کارشکنی در تشکیل کمیته قانون اساسی تلاش کردند. تلاش هایی برای پیچیده کردن پرونده ها و نه فقط پرونده سوریه صورت می گیرد که هر بار در برابر هر موفقیت سیاسی و نظامی، شاهد آن هستیم.
رئیس جمهور سوریه گفت : در پی پیروزی های سیاسی و نظامی جبهه مقاومت ، تلاش ها و شیطنت ها برای پیچیده کردن مسایل و پرونده های مختلف، شروع می شود و این رفتار فقط مختص به مسئله سوریه نیست.
نهاد مطبوعاتی ریاست جمهوری سوریه اعلام کرد بشار اسد در دیدار با هیات ارشد سیاسی جمهوری اسلامی ایران به ریاست علی اصغر خاجی دستیار ارشد وزیر امور خارجه کشورمان افزود : با وجود مانع تراشی های حامیان گروه های تروریستی، اما هماهنگی سه جانبه ایران ، سوریه و روسیه موجب تشکیل کمیته قانون اساسی شد.
وی به طور تلویحی حامیان تروریسم و به ویژه کشورهای غربی را درمد نظر دارد و گفت شیطنت ها و مانع تراشی های آنها، اراده ای مضاعف به ما می بخشد.
به گفته بشار اسد، کارآمدی کمیته قانون اساسی به نتایج مفید آن مرتبط است، همچنین مشروط به اینکه طرفهای خارجی در کار آن دخالت نکنند.
وی در ادامه تصریح کرد، ایالات متحده آمریکا و بطور کل غربیها از تحقق اهدافشان که در گذشته برای آنها برنامه ریزی کرده بودند، ناامید شدند و ناچار وارد بازی دیگری شدند.
بشار اسد گفت : بازی آنها بر هدر دادن منابع متمرکز شده است ، همان شیوه ای که در تعامل با ایران در ارتباط با توافق هسته ای در پیش گرفته اند.
این دیدار پیش از ظهر امروز و با حضور سفیر ایران در دمشق و بیروت و نیز شماری از مقامات از جمله خانم بثسنه شعبان و فیصل مقداد مشاور سیاسی و رسانه ای و معاون ارشد وزیر امور خارجه سوریه برگزار شد.
«احمد طعمه» رئیس هیأت مذاکره کننده معارضان سوریه در مذاکرات صلح سوریه در «آستانه» (نور سلطان قزاقستان) چند روز قبل اعلام کرد که همه طرف ها بر سر همه اسامی اعضای کمیته قانون اساسی توافق کرده اند.
شورای امنیت سازمان ملل در سال 2015 با صدور قطعنامه ای بر بازنویسی و تدوین مجدد قانون اساسی سوریه تأکید کرده بود. قرار است کمیته قانون اساسی سوریه متشکل از 150 عضو باشد که دو سوم آن را دولت سوریه و معارضان و یک سوم را نماینده سازمان ملل در امور سوریه انتخاب کرده اند.
روند مذاکرات صلح سوریه در آستانه، از دو سال پیش با مشارکت ایران، روسیه و ترکیه با هدف تسهیل حل وفصل بحران سوریه شکل گرفت و از آن زمان به آتش بس در بخش های بزرگی از سوریه منجر شده است.
دیدار نماینده ویژه سازمان ملل با مذاکره کننده ارشد ایران در امور سوریه
"گیر پدرسون" نماینده ویژه سازمان ملل متحد در امور سوریه بعد از ظهر دوشنبه با "علی اصغر خاجی" دستیار ارشد وزیر امور خارجه در امور ویژه سیاسی و مذاکره کننده ارشد ایران در امور سوریه و یمن در سفارت ایران در بیروت دیدار و گفتگو کرد. پدرسون که پس از ملاقات با مقامات سوریه در دمشق به بیروت آمده بود در این دیدار، درباره مذاکرات و توافق های به عمل آمده با مقامات سوری توضیحاتی ارائه کرد.
طرفین ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت های اخیر در تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه بر لزوم حل و فصل نهایی مساله این کشور تاکید کردند.
گفتگو های سازنده ولید المعلم و گیر پدرسون
اعلام گوترش مبنی بر تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی سوریه پس از مذاکرات فرستاده سازمان ملل به دمشق با وزیر خارجه این کشور مطرح شد.
روسیاالیوم با اشاره به دیدار فرستاده ویژه سازمان ملل به سوریه با وزیر خارجه این کشور در دمشق ، اعلام کرد: دو طرف این گفتگوها را مثبت، سازنده و موفقیت آمیز خواندند.
اعلام آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل مبنی بر تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی سوریه، پس از مذاکرات گیر پدرسون فرستاده سازمان ملل متحد به سوریه با ولید المعلم وزیر خارجه این کشور در دمشق، مطرح شد.
ولید المعلم بر پایبندی دولت سوریه به روند سیاسی تاکید کرد و پدرسون از گفتگوی تلفنی با ناصر الحریری رئیس هیئت عالی مذاکره کننده معارضان سوری خبر داد.
خبرنگار این شبکه گزارش داد: پس از گذشت بیش از دو ماه از دیدار پدرسون با ولید المعلم، وی بار دیگر به سوریه سفر کرد و در دمشق از موفقیت مذاکرات درباره کمیته تدوین قانون اساسی سوریه و تحول مهم مبنی بر رسیدن به توافقی درباره ساختار نهایی آن، سخن گفت.
گیر پدرسون پس از یک دور مذاکرات در وزارت خارجه سوریه، در مقر اقامت خود در دمشق با ناصر الحریری تلفنی گفتگو کرد.
گیر پدرسون گفت «امروز دور دیگری از مذاکرات موفقیت آمیز با ولید المعلم پایان یافت. در مورد همه مسائل مهم درباره کمیته تدوین قانون اساسی گفتگو کردیم. همچنین با ناصر الحریری گفتگوهای نتیجه بخشی داشتم. به نیویورک خواهم رفت و گزارش خود را به دبیر کل سازمان ملل ارائه خواهم کرد و امیدوارم به زودی، بار دیگر شما را در دمشق ببینم.»
خبرنگار این شبکه افزود: از سوی دیگر، دمشق بار دیگر بر پایبندی خود به روند سیاسی و آمادگی برای ادامه همکاری با فرستاده ویژه سازمان ملل با هدف موفقیت ماموریت وی برای اجرای گفتگوهای سوری- سوری و رسیدن به راه حلی سیاسی به رهبری سوریه تاکید کرد.
ولید المعلم افزود سوریه از حق قانونی خود برای ادامه مبارزه با تروریسم براساس قوانین بین المللی و منشور سازمان ملل، کوتاه نخواهد آمد.
محمد خیر العکام عضو مجلس نمایندگان سوریه (پارلمان) گفت: «این تلاش ها جدی و مستمر است؛ اما تصور نمی کنم که این تلاش ها همه موانع فراروی آغاز فعالیت این کمیته را از بین برده باشد. بدون تردید، من بر این باورم که هنوز باید در خصوص سازوکارهای این کمیته، هدف آن و همچنین سقف زمانی که این کمیته باید بر اساس آن فعالیت کند، توافق هایی صورت بگیرد. بنابراین، باید به این سوال ها پاسخ داد.»
خبرنگار این شبکه افزود: در حالی که پس از گشایش در قضیه چهار تن از اعضای کمیته تدوین قانون اساسی در فهرستی که فرستاده سازمان ملل وظیفه تعیین آن را داشت، دمشق مخالفت خود را با تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی سوریه به حالت تعلیق درآورد، همچنان درباره فعالیت این کمیته و سازوکارهای تصمیم گیری آن، نزاع و اختلاف وجود دارد؛ به طوری که دمشق بر این موضوع پافشاری می کند که مردم سوریه باید بدون هر گونه مداخله یا اعمال فشار خارجی، درباره آینده سرنوشت خود تصمیم گیری کنند.
وفاء شبرونی در پایان گفت: به گفته پدرسون، دور جدید مذاکرات وی در دمشق، موفقیت آمیز و به گفته وزارت خارجه سوریه، این مذاکرات سازنده و مثبت بود.
اگر چه این سفر پدرسون، آخرین سفر وی پیش از اعلام تشکیل کمیته تدوین قانون اساسی بود، اما این آخرین سفر وی در مسیر حل و فصل سیاسی سوریه نخواهد بود. به طوری که پدرسون به خبرنگاران گفت در آینده نزدیک به دمشق سفر خواهد کرد.
استقبال آمریکا از توافق دمشق و معارضان درباره تشکیل کمیته قانون اساسی
وزارت امور خارجه آمریکا از توافق دولت سوریه و مخالفان این کشور درباره تشکیل کمیته قانون اساسی استقبال کرد.
وزارت خارجه آمریکا افزود که توافق میان دولت و مخالفان سوریه باعث ایجاد امید می شود.
منبع خبر : آریا

محتوای این خبر به صورت خودکار از «آریا» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
نظامی   قزاقستان   بشار اسد   آمریکا   ترکیه   سوریه   روسیه   قطعنامه   گروه تروریستی   دمشق   معارضان   ریاست جمهوری   نظام جمهوری اسلامی ایران   معارضان سوریه   جبهه مقاومت   وزیر امور خارجه   بازنویسی   رئیس جمهور   مشروط   علی اصغر خاجی   بیروت   مذاکرات صلح سوریه   توافق هسته ای   نماینده دبیرکل سازمان ملل   فیصل مقداد   کشورهای غربی   کارشکنی   وزیر امور خارجه سوریه   مشارکت ایران   تروریست   یمن   بین الملل   بحران سوریه   ایران و روسیه   سازمان ملل متحد   شبکه تلویزیونی   وبا   شورای امنیت سازمان ملل متحد  
اخبار مرتبط
وزیر خارجه سوریه : تشکیل کمیته قانون اساسی به معنی پایان عملیات نظامی نیست
ایرنا
وزیر خارجه سوریه تشکیل کمیته قانون اساسی را پایان عملیات نظامی ندانست
ایرنا
عزم ایران برای کمک به حل و فصل سیاسی بحران سوریه
افکار نیوز
مهمترین خبر های جهان
صدا و سیما
دیدار دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران با بشار اسد
صدا و سیما
توافق دمشق و مخالفان برای تدوین کمیته قانون اساسی سوریه
جوان آنلاین
آمریکا و غرب در تحقق اهدافی اعلامی خود ناامید شده اند
بولتن نیوز
تاکید بر بشار اسد ادامه هماهنگی با ایران و روسیه
تابناک
دیدار بشار اسد با هیات ارشد سیاسی جمهوری اسلامی ایران
شبکه خبر
بازی اروپایی ها بر هدر دادن منابع متمرکز شده است
خبر داغ
بشار اسد: غربی ها از تحقق اهدافشان ناامید شدند
آفتاب
اسد: آمریکا و غرب در تحقق اهداف اعلامی خود ناامید شده اند
الف
آمریکا و غرب از تحقق اهدافشان ناامید شده اند/ تاکید بر ادامه هماهنگی با ایران و روسیه
بولتن نیوز
اسد: کمیته قانون اساسی با هماهنگی ایران، سوریه و روسیه تشکیل شد
باشگاه خبرنگاران
بشار اسد: آمریکا و غرب در تحقق اهداف اعلامی خود ناامید شده اند
العالم
بشار اسد: آمریکا و غرب از تحقق اهدافشان ناامید شده اند/ تاکید بر ادامه هماهنگی با ایران و روسیه
نامه نیوز
اسد: آمریکا و غرب از تحقق اهدافشان ناامید شده اند/ تاکید بر ادامه هماهنگی با ایران و روسیه
تسنیم
اسد: هماهنگی ایران، سوریه و روسیه به تشکیل کمیته قانون اساسی کمک کرد
صدا و سیما
سازمان ملل؛ ادعاهای جدید ترامپ علیه ایران/ مکرون: اتفاق های خوبی درباره ایران رخ می دهد
آریا
غربی ها از تحقق اهدافشان نا امید شدند
مهر نیوز
اسد: آمریکا و غرب از تحقق اهداف خود ناامید شده اند
ایرنا
بشار اسد با هیات ایرانی دیدار کرد
مشرق نیوز
اسد: آمریکا و غرب از تحقق اهدافشان ناامید شده اند
مثلث
اسد: آمریکا و غرب در تحقق اهدافی اعلامی خود ناامید شده اند
فارس
سفیر روسیه: در شمال شرق سوریه هم باید با تروریسم مبارزه کرد
خبرگزاری دانشجو
اتهام آلمان، انگلیس و فرانسه به ایران در ماجرای حمله به آرامکو/استقبال آمریکا از توافق دولت سوریه و مخالفان درباره تشکیل کمیته قانون اساسی/ تلاش عربستان برای ائتلاف سازی علیه ایران در سازمان ملل/ روایت مجری سی ان ان از شرط ظریف برای دیدار روحانی و ترامپ
تابناک
سفیر روسیه: علاوه بر ادلب، باید در شمال شرق سوریه هم با تروریسم مبارزه کرد
فارس
استقبال آمریکا از توافق دمشق و معارضان درباره تشکیل کمیته قانون اساسی
العالم
استقبال آمریکا از توافق دولت سوریه و مخالفان درباره تشکیل کمیته قانون اساسی
فارس
توصیه دبیرکل سازمان ملل برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه
العالم
توافق فراگیر بر سر اعضای کمیته تدوین قانون اساسی سوریه
العالم
راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه
مهر نیوز
معارضه سوریه از توافق بر سر اسامی کمیته تدوین قانون اساسی خبر دادند
فارس
قطعنامه حامی تروریست ها به سد محکم مسکو – پکن خورد
جوان آنلاین
هدف قرار گرفتن یک پهپاد بر فراز ریف دمشق/ روسیه و چین قطعنامه ضد سوری را وتو کردند
آریا
گزارش| واکنش ترکیه به پیشنهادهای عادی سازی روابط با سوریه
تسنیم
واکنش ترکیه به پیشنهاد عادی سازی روابط با سوریه
مشرق نیوز
خرید امنیت خارجی، تجربه شکست خورده
ایران آنلاین
گزارش| نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
تسنیم
نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
مشرق نیوز
اخبار مرتبط
bltایرنا : وزیر خارجه سوریه : تشکیل کمیته قانون اساسی به معنی پایان عملیات نظامی نیست
bltایرنا : وزیر خارجه سوریه تشکیل کمیته قانون اساسی را پایان عملیات نظامی ندانست
bltافکار نیوز : عزم ایران برای کمک به حل و فصل سیاسی بحران سوریه
bltصدا و سیما : مهمترین خبر های جهان
bltصدا و سیما : دیدار دستیار ارشد وزیر امور خارجه ایران با بشار اسد
bltجوان آنلاین : توافق دمشق و مخالفان برای تدوین کمیته قانون اساسی سوریه
bltبولتن نیوز : آمریکا و غرب در تحقق اهدافی اعلامی خود ناامید شده اند
bltتابناک : تاکید بر بشار اسد ادامه هماهنگی با ایران و روسیه
bltشبکه خبر : دیدار بشار اسد با هیات ارشد سیاسی جمهوری اسلامی ایران
bltخبر داغ : بازی اروپایی ها بر هدر دادن منابع متمرکز شده است
bltآفتاب : بشار اسد: غربی ها از تحقق اهدافشان ناامید شدند
bltالف : اسد: آمریکا و غرب در تحقق اهداف اعلامی خود ناامید شده اند
bltبولتن نیوز : آمریکا و غرب از تحقق اهدافشان ناامید شده اند/ تاکید بر ادامه هماهنگی با ایران و روسیه
bltباشگاه خبرنگاران : اسد: کمیته قانون اساسی با هماهنگی ایران، سوریه و روسیه تشکیل شد
bltالعالم : بشار اسد: آمریکا و غرب در تحقق اهداف اعلامی خود ناامید شده اند
bltنامه نیوز : بشار اسد: آمریکا و غرب از تحقق اهدافشان ناامید شده اند/ تاکید بر ادامه هماهنگی با ایران و روسیه
bltتسنیم : اسد: آمریکا و غرب از تحقق اهدافشان ناامید شده اند/ تاکید بر ادامه هماهنگی با ایران و روسیه
bltصدا و سیما : اسد: هماهنگی ایران، سوریه و روسیه به تشکیل کمیته قانون اساسی کمک کرد
bltآریا : سازمان ملل؛ ادعاهای جدید ترامپ علیه ایران/ مکرون: اتفاق های خوبی درباره ایران رخ می دهد
bltمهر نیوز : غربی ها از تحقق اهدافشان نا امید شدند
bltایرنا : اسد: آمریکا و غرب از تحقق اهداف خود ناامید شده اند
bltمشرق نیوز : بشار اسد با هیات ایرانی دیدار کرد
bltمثلث : اسد: آمریکا و غرب از تحقق اهدافشان ناامید شده اند
bltفارس : اسد: آمریکا و غرب در تحقق اهدافی اعلامی خود ناامید شده اند
bltخبرگزاری دانشجو : سفیر روسیه: در شمال شرق سوریه هم باید با تروریسم مبارزه کرد
bltتابناک : اتهام آلمان، انگلیس و فرانسه به ایران در ماجرای حمله به آرامکو/استقبال آمریکا از توافق دولت سوریه و مخالفان درباره تشکیل کمیته قانون اساسی/ تلاش عربستان برای ائتلاف سازی علیه ایران در سازمان ملل/ روایت مجری سی ان ان از شرط ظریف برای دیدار روحانی و ترامپ
bltفارس : سفیر روسیه: علاوه بر ادلب، باید در شمال شرق سوریه هم با تروریسم مبارزه کرد
bltالعالم : استقبال آمریکا از توافق دمشق و معارضان درباره تشکیل کمیته قانون اساسی
bltفارس : استقبال آمریکا از توافق دولت سوریه و مخالفان درباره تشکیل کمیته قانون اساسی
bltالعالم : توصیه دبیرکل سازمان ملل برای تشکیل کمیته قانون اساسی سوریه
bltالعالم : توافق فراگیر بر سر اعضای کمیته تدوین قانون اساسی سوریه
bltمهر نیوز : راز وتوی همزمان قطعنامه ادلب از سوی چین و روسیه
bltفارس : معارضه سوریه از توافق بر سر اسامی کمیته تدوین قانون اساسی خبر دادند
bltجوان آنلاین : قطعنامه حامی تروریست ها به سد محکم مسکو – پکن خورد
bltآریا : هدف قرار گرفتن یک پهپاد بر فراز ریف دمشق/ روسیه و چین قطعنامه ضد سوری را وتو کردند
bltتسنیم : گزارش| واکنش ترکیه به پیشنهادهای عادی سازی روابط با سوریه
bltمشرق نیوز : واکنش ترکیه به پیشنهاد عادی سازی روابط با سوریه
bltایران آنلاین : خرید امنیت خارجی، تجربه شکست خورده
bltتسنیم : گزارش| نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
bltمشرق نیوز : نشست ترکیه؛ اشتراکات و توافقاتی که حاصل شد
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.