گزارش| توقعات آنکارا از دیدار اردوغان – ترامپ

گزارش| توقعات آنکارا از دیدار اردوغان – ترامپ
در سالیان اخیر و به ویژه در دوران اقتدار حزب عدالت و توسعه? انتظارات ترکیه از آمریکا? فراتر از آن چیزی بوده که در دنیای واقعی? تجلی یافته است.
گزارش| توقعات آنکارا از دیدار اردوغان – ترامپ

- اخبار بین الملل -

به گزارش گروه بین الملل خبرگزرای تسنیم٬ در حاشیه نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل متحد٬ در برنامه های رسمی دونالد ترامپ٬ زمانی به دیدار با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اختصاص پیدا نکرده است. به همین دلیل٬ پیش بینی می شود که بین اردوغان و ترامپ٬ دیدار غیر رسمی و خارج از جداول برنامه ریزی شده روی دهد.

دیدار در ضیافت شام

فخرالدین آلتون رئیس بخش اطلاع رسانی نهاد ریاست جمهوری ترکیه دیروز اعلام کرد که بین اردوغان و ترامپ٬ یک تماس تلفنی صورت گرفته و بخش اعظم مکالمات رد و بدل شده در این تماس٬ مربوط به تحولات منطقه و به ویژه موضوع سوریه بوده است.

در همین حال٬ مراد یتکین از تحلیل گران قدیمی ترکیه که از سابقه کار و فعالیت رسانه ای در آمریکا و سازمان ملل برخوردار است٬ معتقد است که تنها راه برای دیدار اردوغان و ترامپ٬ حضور در مراسم ضیافت شام شورای همکاری های آمریکا و ترکیه در نیویورک است. این شورای قدیمی٬ امسال تلاش کرده تا روابط دیپلماتیک بین آنکارا و واشنگتن را تقویت کند.

یتکین بر این باور است که مهمت علی یالچین داغ٬ از همه ظرفیت های لابی گری خود استفاده کرده تا در ضیافت شورای همکاری ترکیه و آمریکا٬ دونالد ترامپ و رجب طیب اردوغان را کنار هم بنشاند و آنها دیدار دوجانبه ای داشته باشند و اگر این اتفاق روی ندهد٬ اردوغان با دست خالی به ترکیه بازخواهد گشت.

اختلافات و امیدها

تیم اردوغان در نشست امسال مجمع عمومی سازمان ملل برای دیدار با ترامپ و تقویت روابط با واشنگتن٬ دو امید دارد:

1.تغییرات جدید پس از حذف جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید که به زعم سران آکپارتی٬ ضد ترکیه بود.

2.ایجاد زمینه های چانه زنی و امتیازگیری بین ترکیه و آمریکا به واسطه همکاری نظامی و امنیتی در شمال سوریه و شرق فرات.

این ها دو امید مهم تیم اردوغان است اما شواهد نشان می دهد که در کنگره آمریکا و در هر دو جناح جمهوری خواه و دموکرات٬ سناتورهای منتقد ترکیه کم نیستند و چنین نیست که فقط جان بولتون٬ رئیس جمهور موطلایی را به مخالفت با ترکیه تشویق کرده باشد.

یکی از این سناتورهای منتقد٬ لیندسی گراهام است که تاکنون چندین بار به شکل رسمی اعلام کرده که مخالف خروج آمریکا از سوریه است و ترامپ نباید متفقین محلی کُرد را در شمال سوریه٬ رها کند. اما ادوغان با وجود این مواضع٬ با گراهام دیدار کرد تا نبض سناتورها را بسنجد و مواضع گراهام نشان داد که با وجود برخی انتقادات٬ خواهان آن است که روابط خوبی بین واشنگتن و آنکارا در جریان باشد.

اما اختلافات ترکیه و آمریکا در خصوص تحولات شمال سوریه٬ چیزی نیست که تنها با مواضع مطلوب یک سناتور حل شود. در حالی که در روزهای اخیر٬ هواپیماهای جنگنده اف 16 ترکیه و بالگردهای این کشور در راستای گشت مشترک با آمریکا بر فراز آسمان شرق فرات سوریه به پرواز درآمده اند٬ ترکیه همچنان از آمریکا گلایه می کند و روزنامه های وابسته به آکپارتی امروز به نقل از اردوغان چنین تیتر زدند: آمریکا به خاطر حمایت از ی.پ.گ٬ در تاوان هر قطره خونی که ریخته می شود٬ سهم دارد.

در واقع نه تنها در کنگره آمریکا بلکه در ترکیه نیز برخی جریانات و چهره ها٬ تمایل چندانی به گرم شدن روابط ترکیه و آمریکا ندارند. اما تیم اردوغان احساس می کند که دور شدن از آمریکا٬ در بسیاری از حوزه ها به ضرر ترکیه است.

ترکیه و آمریکا هنوز هم بر سر ماجرای سامانه موشکی اس 400 و هواپیماهای جنگنده اف 35 با هم اختلاف نظر جدی دارند. اما در ماه های اخیر٬ تلاش های پنهانی ترکیه و لابی گری دیپلمات ها و فعالان اقتصادی این کشور موجب آن شد که تحریم ترکیه از سوی دونالد ترامپ در دستور کار قرار نگیرد.

ولی اردوغان به همین میزان قانع نیست و می خواهد هر طوری که شده هواپیماهای اف 35 را تحویل بگیرد. اما دورنمای کلی روابط نشان می دهد که چنین توقعی٬ دست کم با توجه به شرایط فعلی٬ خوش بینانه است و ترامپ چنین قصدی ندارد.

در مورد اختلافات ترکیه و آمریکا در مورد سوریه نیز باید گفت٬ توقع ترکیه از این که یک منطقه امن عمیق و گسترده در شمال سوریه و در شرق فرات ایجاد شود و کلید آن را به آنکارا بسپارند٬ باز هم توقعی خوشبینانه است. چرا که آمریکا حتی در روزهای اخیر هم به حمایت تسلیحاتی از شبه نظامیان کُرد وابسته به پ.ک.ک ادامه داده و بعید است در کوتاه مدت و مثلاً به دنبال پایان نشست اردوغان و ترامپ٬ در این مورد٬ تغییری جدی روی دهد.

حتی با وجود آن که پس از برگزاری نشست سه جانبه روحانی٬ اردوغان و پوتین٬ ترکیه برای آمریکا ضرب الاجل دو هفته ای تعیین کرد٬ باز هم بعید و دور از ذهن به نظر می رسد که آمریکا بخواهد در مقطع فعلی در این حوزه امتیاز بزرگی به ترکیه بدهد. در این صورت٬ با چنین پرسشی مواجه خواهیم شد: آیا با پایان ضرب الاجل مزبور و در صورتی که خروجی ارزشمندی از دیدار اردوغان و ترامپ گرفته نشود٬ ارتش ترکیه واقعاً به شرق فرات حمله ور خواهد شد؟

شکی نیست که حمله به شرق فرات به خاطر حضور نیروهای آمریکایی٬ برای ترکیه دشوار خواهد بود اما از دیگر سو٬ قطعاً در صورت حمله٬ نیروهای آمریکا نه به شکل هوایی و نه به شکل نظامی٬ در حمایت از کردها با ترکیه درگیر نخواهند شد٬ بلکه احتمال آن وجود دارد که آمریکا برای مهار ترکیه٬ از ابزار تهدید اقتصادی استفاده کند. کما این که ترامپ٬ پیش تر نیز با انتشار یک پیام توییتری٬ در این مورد ترکیه را تهدید کرده بود.

ترکیه و آمریکا٬ علاوه بر مسائلی همچون اس 400 و اف 35 و مسائل تسلیحاتی و همچنین حمایت آمریکا از نهادهای اقماری پ.ک.ک٬ در حوزه شرق مدیترانه نیز مشکلاتی دارند و واقعیات صحنه نشان می دهد که گرمای روابط آمریکا با بازیگرانی همچون عربستان سعودی٬ امارات متحده عربی و مصر (که ترکیه با هر سه کشور مشکل دارد)٬ ترکیه را تا حدی به حاشیه رانده است.

ترکیه و آمریکا در این شرایط و با توجه به تابلویی که در بالا ترسیم شد٬ به دنبال آن هستند که حجم مبادلات تجاری خود را از بیست میلیارد دلار به یکصد میلیارد دلار برسانند اما ناگفته پیداست که رسیدن به این رقم٬ متضمن آن است که اختلافات سیاسی و دفاعی ترکیه حل شود. حال باید دید اگر اردوغان و ترامپ در یک نشست مفصل پیش روی هم بنشینند٬ اردوغان برای گذار از وضعیت فعلی چه کارت هایی بر روی میز می گذارد و ترامپ در این خصوص چه تصمیماتی خواهد گرفت.

انتهای پیام/


کلیدواژه های این خبر
واشنگتن   آمریکا   ترکیه   سوریه   سناتور   مشاور امنیت ملی   جمهوری خواه   همکاری نظامی   گراهام   کاخ سفید   آنکارا   اردغان   رئیس جمهور   مجمع عمومی سازمان ملل   لابی گری   فرات   رجب طیب اردوغان   کنگره آمریکا   گشت مشترک   حزب عدالت و توسعه   چانه   مکالمات   نهاد ریاست جمهوری   متفقین   امتیازگیری   آنکارا و واشنگتن   روزنامه   نیویورک   بین الملل   دونالد ترامپ   پیش بینی   سازمان ملل متحد   تحولات منطقه   فعالان اقتصادی   روابط دیپلماتیک   لیندسی گراهام   جنگنده اف 35  
محتوای این خبر به صورت خودکار از «تسنیم» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

اخبار مرتبط
گزارش| تیم بایدن چه خوابی برای ترکیه می بیند؟
تسنیم
صبح و خبر؛ رئیس جمهور بی شرم و پاکستان در تاریکی
صدا و سیما
بهبود روابط آنکارا و تل آویو؛ چرا و چگونه؟
فارس
حمله هواداران ترامپ به کنگره آمریکا با 4 کشته / احتمال برکنار ترامپ از قدرت
آریا
حضور جو بایدن در کاخ سفید چه تاثیری بر روابط ترکیه و آمریکا خواهد داشت؟
ایسنا
نگرانی اردوغان از سیاست های بایدن در قبال تحولات خاورمیانه
ایسنا
واشنگتن و آنکارا دوباره به هم می رسند
دیپلماسی ایرانی
صف آرایی های جدید در خاورمیانه در دوره بایدن؛ مواضع ترکیه، عربستان و امارات در قبال ایران چگونه خواهد بود؟
خبر داغ
گزارش| شکل و محتوای سخنرانی اردوغان در سازمان ملل
تسنیم
مهمترین خبر های جهان
صدا و سیما
سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
رویداد 24
اردوغان: سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
خرداد نیوز
دنیا بزرگ تر از پنج کشور است/ ساختار شورای امنیت باید تغییر کند
برنا نیوز
نشست مشترک منافقین و گروهک های جدایی طلب با حمایت وزارت خارجه آمریکا
فارس
سفر اردوغان به نیویورک و تنش در روابط ترکیه با امریکا
صدا و سیما
گفت وگوی تلفنی اردوغان و ترامپ
پارسینه
نشریات ترکیه در یک نگاه| بازی جدید آمریکا و پ.ک.ک در سوریه/ گراهام: ترکیه باید به پروژه اف 35 بازگردد
تسنیم
تلاش می کنیم ترکیه را به برنامه ساخت اف-35 بازگردانیم
خبرگزاری دانشجو
دیدار اردوغان و سناتور جمهوری خواه و گفت وگو درباره اف 35
تسنیم
اردوغان در نیویورک به دنبال چه خواهد بود؟
خبرآنلاین
گراهام: تلاش می کنیم ترکیه را به برنامه ساخت اف-35 بازگردانیم
فارس
اردوغان: آمریکا با پول به ما سلاح نمی فروشد، اما به تروریست ها رایگان سلاح می دهد
خبرگزاری دانشجو
اردوغان: آمریکا تروریست ها را تجهیز نظامی می کند
دنیای اقتصاد
دستان خالی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل
ایرنا
احتمال دیدار اردوغان و بشار اسد وجود دارد
مهر نیوز
اردوغان: آمریکا با پول هم به ما سلاح نمی فروشد، اما به تروریست ها رایگان سلاح می دهد
فارس
بازدارندگی امریکا مقابل ایران از دست رفته است
جوان آنلاین
اردوغان: آماده عملیات در سوریه هستیم
فارس
آنکارا:بعید است آمریکا ما راتحریم کند
ناطقان نیوز
مقام ترکیه ای: بعید است واشنگتن به خاطر خرید سامانه موشکی از روسیه آنکارا را تحریم کند
تسنیم
آنکارا: بعید است آمریکا ما را تحریم کند
فارس
بررسی روابط آنکارا – واشنگتن در کنگره آمریکا
تسنیم
گزارش| شرایط منطقه و روابط تهران – آنکارا
تسنیم
پس از اخراج بولتون، ترامپ در پی دنبال کردن رویکرد اوباماست؟
رویداد 24
بلومبرگ: ترامپ در حال دنبال کردن رویکرد اوباما است
پارسینه
گویا ترامپ از تصمیماتش در قبال ایران پشیمان شده و در حال دنبال کردن همان رویکرد اوباماست
انتخاب
دوباره تحت تحریم مذاکره نمی کنیم/توجه دوباره به همسایه ها از برکات تحریم ها بود
قدس آنلاین
بلومبرگ: ترامپ از تصمیماتش درباره ایران پشیمان شده و رویکرد اوباما را دنبال می کند
اقتصاد نیوز
بلومبرگ: ترامپ از تصمیماتش در قبال ایران پشیمان شده است
مثلث
خرید پاتریوت، باج آنکارا برای نفوذ در قلب کاخ سفید/ منافع ترکیه در آمریکا غیرقابل اغماض است
آنا نیوز
اخبار مرتبط
bltتسنیم : گزارش| تیم بایدن چه خوابی برای ترکیه می بیند؟
bltصدا و سیما : صبح و خبر؛ رئیس جمهور بی شرم و پاکستان در تاریکی
bltفارس : بهبود روابط آنکارا و تل آویو؛ چرا و چگونه؟
bltآریا : حمله هواداران ترامپ به کنگره آمریکا با 4 کشته / احتمال برکنار ترامپ از قدرت
bltایسنا : حضور جو بایدن در کاخ سفید چه تاثیری بر روابط ترکیه و آمریکا خواهد داشت؟
bltایسنا : نگرانی اردوغان از سیاست های بایدن در قبال تحولات خاورمیانه
bltدیپلماسی ایرانی : واشنگتن و آنکارا دوباره به هم می رسند
bltخبر داغ : صف آرایی های جدید در خاورمیانه در دوره بایدن؛ مواضع ترکیه، عربستان و امارات در قبال ایران چگونه خواهد بود؟
bltتسنیم : گزارش| شکل و محتوای سخنرانی اردوغان در سازمان ملل
bltصدا و سیما : مهمترین خبر های جهان
bltرویداد 24 : سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
bltخرداد نیوز : اردوغان: سلاح هسته ای یا برای همه یا برای هیچ کس
bltبرنا نیوز : دنیا بزرگ تر از پنج کشور است/ ساختار شورای امنیت باید تغییر کند
bltفارس : نشست مشترک منافقین و گروهک های جدایی طلب با حمایت وزارت خارجه آمریکا
bltصدا و سیما : سفر اردوغان به نیویورک و تنش در روابط ترکیه با امریکا
bltپارسینه : گفت وگوی تلفنی اردوغان و ترامپ
bltتسنیم : نشریات ترکیه در یک نگاه| بازی جدید آمریکا و پ.ک.ک در سوریه/ گراهام: ترکیه باید به پروژه اف 35 بازگردد
bltخبرگزاری دانشجو : تلاش می کنیم ترکیه را به برنامه ساخت اف-35 بازگردانیم
bltتسنیم : دیدار اردوغان و سناتور جمهوری خواه و گفت وگو درباره اف 35
bltخبرآنلاین : اردوغان در نیویورک به دنبال چه خواهد بود؟
bltفارس : گراهام: تلاش می کنیم ترکیه را به برنامه ساخت اف-35 بازگردانیم
bltخبرگزاری دانشجو : اردوغان: آمریکا با پول به ما سلاح نمی فروشد، اما به تروریست ها رایگان سلاح می دهد
bltدنیای اقتصاد : اردوغان: آمریکا تروریست ها را تجهیز نظامی می کند
bltایرنا : دستان خالی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل
bltمهر نیوز : احتمال دیدار اردوغان و بشار اسد وجود دارد
bltفارس : اردوغان: آمریکا با پول هم به ما سلاح نمی فروشد، اما به تروریست ها رایگان سلاح می دهد
bltجوان آنلاین : بازدارندگی امریکا مقابل ایران از دست رفته است
bltفارس : اردوغان: آماده عملیات در سوریه هستیم
bltناطقان نیوز : آنکارا:بعید است آمریکا ما راتحریم کند
bltتسنیم : مقام ترکیه ای: بعید است واشنگتن به خاطر خرید سامانه موشکی از روسیه آنکارا را تحریم کند
bltفارس : آنکارا: بعید است آمریکا ما را تحریم کند
bltتسنیم : بررسی روابط آنکارا – واشنگتن در کنگره آمریکا
bltتسنیم : گزارش| شرایط منطقه و روابط تهران – آنکارا
bltرویداد 24 : پس از اخراج بولتون، ترامپ در پی دنبال کردن رویکرد اوباماست؟
bltپارسینه : بلومبرگ: ترامپ در حال دنبال کردن رویکرد اوباما است
bltانتخاب : گویا ترامپ از تصمیماتش در قبال ایران پشیمان شده و در حال دنبال کردن همان رویکرد اوباماست
bltقدس آنلاین : دوباره تحت تحریم مذاکره نمی کنیم/توجه دوباره به همسایه ها از برکات تحریم ها بود
bltاقتصاد نیوز : بلومبرگ: ترامپ از تصمیماتش درباره ایران پشیمان شده و رویکرد اوباما را دنبال می کند
bltمثلث : بلومبرگ: ترامپ از تصمیماتش در قبال ایران پشیمان شده است
bltآنا نیوز : خرید پاتریوت، باج آنکارا برای نفوذ در قلب کاخ سفید/ منافع ترکیه در آمریکا غیرقابل اغماض است
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.