مخبر - 1398/07/02 - گروه تواشیح باقر العلوم(ع) را سر پا نگه داشتم/ غم معیشت و بیکاری جوانان شهر

گروه تواشیح باقر العلوم(ع) را سر پا نگه داشتم/ غم معیشت و بیکاری جوانان شهر
گروه فعالیت های قرآنی ــ عبدالواحد سعیدی زاده از وضعیت زندگی خانواده شهیدان فاجعه منا در شهر آبادان می گوید. از شرایط زندگی خانواده پسرش راضی است و خود سرپرستی گروه تواشیح باقرالعلوم(ع) را برعهده گرفته و راه پسر شهیدش را ادامه می دهد، اما همچنان غصه ها و آرزوهایی دارد.
گروه تواشیح باقر العلوم(ع) را سر پا نگه داشتم/ غم معیشت و بیکاری جوانان شهر

دوم مهرماه سال 1394 همزمان با 10 ذی الحجه سال 1436 هجری قمری روز عید قربان و در مراسم رمی جمرات در خیابان 204، تعداد زیادی از زائرن بیت الله الحرام جان به جان آفرین تسلیم کردند.

همچنان علت این فاجعه مبهم است، حتی روز گذشته حجت الاسلام والمسلمین سیدعبدالفتاح نواب، سرپرست حجاج ایرانی، در گفت وگویی درباره آخرین اقدامات برای پیگیری پرونده شهدای منا گفت: «در ایام حج در عربستان طی نامه ای به وزیر حج عربستان و امیر مدینه، خواستار پیگیری و اعلام نتیجه درباره وضعیت پرونده شهدای منا شدیم، اما متأسفانه بعد از گذشت چهار سال همچنان آن ها می گویند که در حال بررسی و پیگیری هستیم. نمی دانیم در این چهار سال چه اقداماتی برای رسیدن به نتیجه انجام داده اند؛ چراکه پاسخ روشنی در این باره نمی دهند».

در میان جان باختگان، تعدادی از اعضای کاروان قرآنی حج(کاروان نور) حضور داشتند که به منظور اجرای محافل قرآنی و برنامه های همخوانی و تواشیح میان حجاج به سرزمین وحی اعزام شده بودند. محسن حاجی حسنی کارگر، رتبه اول مسابقات بین المللی قرآن مالزی و حسن دانش، رتبه اول مسابقات بین المللی قرآن جمهوری اسلامی ایران، نیز در این جمع بودند که به شهادت رسیدند. این سفر هدیه دریافت رتبه اول آنان بود.

کاروان قرآنی اعزامی به حج سال 94 را یک گروه تواشیح پنج نفره از استان خوزستان، شهر آبادان نیز همراهی می کرد. گروهی که در هجدهمین دوره مسابقات اذان، ابتهال و تواشیح کشور با اجرای قطعه ای در مدح امیرالمؤمنین(ع) توانست حائز رتبه برتر شود. طبق روال، گروه باقرالعلوم(ع) باید سال 1393 به حج اعزام می شد، اما در آن سال این گروه به حج نرفت و پس از پیگری های فراوان شهید محمدسعید سعیدی زاده، گروه تواشیح باقر العلوم در سال 94 در خیل زائران بیت الله الحرام قرار گرفت. در فاجعه منا سه نفر از اعضای این گروه پنج نفره به نام های محمدسعید سعیدی زاده، فؤاد مشعلی و امین باوی به خیل شهدا پیوستند. به مناسبت سالروز وقوع فاجعه منا برای اطلاع از احوالات خانواده این شهدا با عبدالواحد سعیدی زاده، پدر شهید سعیدی زاده، گفت وگو کردیم.

وی در گفت وگو با خبرنگار ایکنا درباره وضعیت مالی و قو ل هایی که برای اختصاص حقوق به خانواده این شهدا داده شده بود، اظهار کرد: حدود هفت ماهی است که از طرف بنیاد شهید و امور ایثارگران، حقوق اندکی به من و مادرش و دو دختر این شهید تعلق گرفته است.

سعیدی زاده ادامه داد: شهید سعیدی زاده، کارمند دانشگاه علوم و فنون دریایی خرمشهر بود که مستمری وی پس از حل اختلافی که میان بیمه و دانشگاه بود، سرانجام برای خانواده اش برقرار شده است. البته باید بگویم همسر ایشان نیز خود فرهنگی هستند و تدریس می کنند و شکر خدا وضع مالی مناسبی دارند.

جریمه وام های پرداخت نشده برداشته شود
وی با اشاره به اینکه پسر شهیدم چندین وام و تسهیلات دریافت کرده بود که به دلیل عدم پرداخت به جریمه خورده است، اظهار کرد: در حال حاضر این مبالغ، سنگین و زیاد شده است. چندین بار درخواست کردم تا جرایم آن حذف شود و بتوانیم این بدهی ها را پرداخت کنیم، اما متأسفانه ممکن نشد. اگر جرایم را کم کنند، پرداخت آن برای ما راحت تر می شود. در حال حاضر چهار وام از سوی همسر شهید و یک وام را من که ضامن پسر شهیدم بودم پرداخت می کنم.

پدر شهید سعیدی زاده از حال روحی ریحانه و محیا، دو دختر ایشان و همسرش گفت: ریحانه، دختر بزرگ شهید، در حال حاضر مشغول به تحصیل در متوسطه دوم (پایه دهم) است و محیا، دختر دومش، نیز مشغول به تحصیل در پایه دوم ابتدایی است. مادرشان حقیقت نبود پدر را به آنها گفته است و حال روحی مساعدتری نسبت به گذشته دارند. پنجشنبه ها به اتفاق یکدیگر به آرامگاه شهدا می رویم و بر سر مزار شهید حاضر می شویم تا تسکینی باشد در نبودش.

وی با ابراز گلایه از وجود بیکاری در این استان که تعدادی از جوانان فعال قرآنی نیز با این مشکلات دست وپنجه نرم می کنند، تأکید کرد: مسئولان محلی در آبادان توجهی به جوانان نمی کنند. غیربومی ها به راحتی در آبادان کار پیدا می کنند و شاغل می شوند، اما بچه های این شهر بیکارند. درست است که آبادان بزرگترین پالایشگاه ایران را دارد و هم پتروشیمی و هم شهرک صنعتی و هم انواع و اقسام کارها در آن رواج دارد، اما همچنان بیکاری هست. من هم در حد خودم با امام جمعه و فرماندار و مسئولان در این زمینه صحبت می کنم. از شورای عالی قرآن می خواهیم که برای جوانان قرآنی این استان فکری کنند.

ادامه فعالیت گروه تواشیح باقرالعلوم(ع)
پدر شهید سعیدی زاده درباره وضعیت گروه تواشیح باقرالعلوم(ع) بیان کرد: این گروه هنوز زنده است، هر چند فعالیتش محدود شده است. خودم سرپرست گروه هستم و هر از گاهی بچه ها را دور هم جمع می کنم و از سوی دیگر نیز نیروهای جوان و جدید نیز جذب شده اند، اما همان طور که می دانید، هنگامی که گروه تواشیح رتبه اول کشوری را کسب می کند، دیگر نمی تواند در مسابقات حضور پیدا کند، اما فعالیتش ادامه دارد.

وی ادامه داد: هر چند آن سالی که گروه تواشیح باقرالعلوم(ع) اول شد، طی دیدار جامعه قرآنی با مقام معظم رهبری به دیدار رهبر عزیزمان رفتم، اما مایلم، بار دیگر به هنگام دیدار جامعه قرآنی در اولین روز ماه مبارک رمضان به این مراسم دعوت شوم تا مجدد ایشان را ببینم.

از پدر شهید سعیدی زاده درباره حال و هوای خانواده شهید امین باوی و فؤاد مشعلی جویا شدیم، وی پاسخ داد: شهید امین باوی پیش از شهادت در حراست شرکت نفت مشغول به کار بودند، مدتی پرداخت مستمری به خانواده اش را قبول نمی کردند، اما اخیراً این مستمری برقرار شده است. وی نیز دو پسر دارد، یکی از آنها امسال در نبود پدر به کلاس اول ابتدایی رفت. الحمدلله وضعشان بهتر شده است.

وی در پایان گفت: شهید مشعلی متأهل نبود، اما تک پسر بود و حقوقی از سوی بنیاد شهید و امور ایثارگران برای پدر و مادرش در نظر گرفته شده است. اما نکته مهم این است که همه خانواده ها شاکر درگاه خداوند هستیم، چون فرزندان خوب و پاکی داشتیم.

منبع خبر : ایکنا

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
خوزستان   آبادان   خرمشهر   تسهیلات   مسابقات بین المللی   نظام جمهوری اسلامی ایران   حجاج   مالزی   بیت الله الحرام   امام محمد باقر علیه السلام   وضعیت مالی   همسر شهید   گروه تواشیح   جان باخت   تواشیح   قرآن کریم   مبهم   مادرش   متوسطه دوم   کارمند   رمی جمرات   ابتهال   عید سعید قربان   محافل قرآنی   معیشت و بیکاری   سرزمین وحی   نواب   ذی الحجه   محسن حاجی حسنی کارگر   کاروان قرآنی   گروه تواشیح باقرالعلوم   امین باوی   حسن دانش   محمدسعید سعیدی زاده   باقرالعلوم   علوم و فنون   کاروان نور   عربستان سعودی   فرهنگی   دانشگاه   همسر   فعالیت های قرآنی   پدر شهید   حجاج ایرانی   فاجعه منا   شهدای حادثه منا  
اخبار مرتبط
خون شهدای منا پایمال نمی شود
عقیق
خون شهدای منا پایمال نخواهد شد
صدا و سیما
حجت الاسلام نواب: خون شهدای منا پایمال نمی شود
فارس
اظهارات و انتظارات خانواده های شهدای منا
شیعه نیوز
چهار سال از حادثه منا گذشت/ اقدامات برای حقوق خانواده شهدا چگونه بوده؟
الف
اظهارات و انتظارات خانواده های شهدای منا در چهارمین سالگرد حادثه
فارس
عدم پاسخگویی عربستان درباره فاجعه منا
جامعه مهندسین
نواب:عربستان پاسخ روشنی درباره پرونده شهدای منا نمی دهد
شهدای ایران
عربستان پاسخ روشنی درباره پرونده شهدای منا نمی دهد
شیعه نیوز
نواب: عربستان پاسخ روشنی درباره پرونده شهدای منا نمی دهد
فارس
بیش از 90 درصد حجاج به کشور بازگشتند
ایرنا
رئیس سازمان حج: راه اندازی حج عمره در صورت تامین شروط ایران / وزیر حج عربستان: برای راه اندازی حج عمره آمادگی کامل داریم
خرداد نیوز
رئیس سازمان حج و زیارت: با راه اندازی عمره به شرط تامین عزت، کرامت و امنیت عمره گذاران موافقیم/ وزیر حج عربستان: آمادگی کامل برای راه اندازی حج عمره
ملیت
عمره راه اندازی می شود به شرطها و شروطها
بازار نیوز
حج عمره در صورت تامین شروط ایران راه اندازی می شود
ایرنا
رئیس سازمان حج و زیارت: یک سوم حجاج ایرانی به کشور بازگشتند
پانا
بازگشت یک سوم حجاج ایرانی به کشور تاکنون
برنا نیوز
رایزنی با عربستان برای افزایش شمار پروازهای برگشت حاجیان ایرانی
ایسنا
بازگشت 33 درصد حجاج ایرانی به کشور
صدای ایران
یک سوم حجاج ایرانی به کشور بازگشتند
تیتر شهر
بازگشت حجاج متقاضی به ایران تسریع می شود
مهر نیوز
بازگشت یک سوم حجاج / درگذشت 14 زائر در مکه و مدینه
تابناک
بازگشت یک سوم حجاج به وطن/جان باختن 14 ایرانی در سفر حج
اقتصاد نیوز
جان باختن 14 ایرانی در سفر حج
دنیای اقتصاد
یک سوم حجاج به وطن بازگشتند؛ جان باختن 14 ایرانی در سفر حج
خبرآنلاین
زائران ایرانی دعای کمیل را در مکه مکرمه زمزمه کردند
ایرنا
عملیات حج، موفق بود
عقیق
جزییات طرح ایران برای مشارکت در بازسازی منا درعربستان
دنیای اقتصاد
جزییات طرح ایران برای مشارکت در بازسازی منا در عربستان
خبرگزاری ایلنا
احیای سفر عمره بسته به تامین شرایط از سوی عربستان است/ امسال در منا شرمنده حجاج شدیم
فارس
امسال در منا شرمنده حجاج شدیم/ عملیات حج موفق بود
خبرگزاری موج
اعتراض زائران به وضعیت غیر بهداشتی منا به طرف سعودی اعلام شد
ایرنا
نشر نور در مسابقه ای تلویزیونی روی آنتن شبکه قرآن
آریا
روایت زندگی شهدای قرآنی فاجعه منا به چاپ رسید
تسنیم
پیشنهادات اساتید دانشگاه برای بهبود برگزاری حج/ استقبال نماینده ولی فقیه از ایده ها
ایکنا
آغاز بازگشت حجاج به کشورهای خود
ایکنا
شهیدی که انگار می دانست در قربان قربانی می شود
خبرگزاری حوزه
آغاز بازگشت حجاج به ایران از 25 مرداد
شیعه نیوز
هیچ زائری در مِنا فوت نکرده است
ایسکانیوز
آغاز بازگشت حجاج به ایران از 25 مردادماه
تیک نیوز
اخبار مرتبط
bltعقیق : خون شهدای منا پایمال نمی شود
bltصدا و سیما : خون شهدای منا پایمال نخواهد شد
bltفارس : حجت الاسلام نواب: خون شهدای منا پایمال نمی شود
bltشیعه نیوز : اظهارات و انتظارات خانواده های شهدای منا
bltالف : چهار سال از حادثه منا گذشت/ اقدامات برای حقوق خانواده شهدا چگونه بوده؟
bltفارس : اظهارات و انتظارات خانواده های شهدای منا در چهارمین سالگرد حادثه
bltجامعه مهندسین : عدم پاسخگویی عربستان درباره فاجعه منا
bltشهدای ایران : نواب:عربستان پاسخ روشنی درباره پرونده شهدای منا نمی دهد
bltشیعه نیوز : عربستان پاسخ روشنی درباره پرونده شهدای منا نمی دهد
bltفارس : نواب: عربستان پاسخ روشنی درباره پرونده شهدای منا نمی دهد
bltایرنا : بیش از 90 درصد حجاج به کشور بازگشتند
bltخرداد نیوز : رئیس سازمان حج: راه اندازی حج عمره در صورت تامین شروط ایران / وزیر حج عربستان: برای راه اندازی حج عمره آمادگی کامل داریم
bltملیت : رئیس سازمان حج و زیارت: با راه اندازی عمره به شرط تامین عزت، کرامت و امنیت عمره گذاران موافقیم/ وزیر حج عربستان: آمادگی کامل برای راه اندازی حج عمره
bltبازار نیوز : عمره راه اندازی می شود به شرطها و شروطها
bltایرنا : حج عمره در صورت تامین شروط ایران راه اندازی می شود
bltپانا : رئیس سازمان حج و زیارت: یک سوم حجاج ایرانی به کشور بازگشتند
bltبرنا نیوز : بازگشت یک سوم حجاج ایرانی به کشور تاکنون
bltایسنا : رایزنی با عربستان برای افزایش شمار پروازهای برگشت حاجیان ایرانی
bltصدای ایران : بازگشت 33 درصد حجاج ایرانی به کشور
bltتیتر شهر : یک سوم حجاج ایرانی به کشور بازگشتند
bltمهر نیوز : بازگشت حجاج متقاضی به ایران تسریع می شود
bltتابناک : بازگشت یک سوم حجاج / درگذشت 14 زائر در مکه و مدینه
bltاقتصاد نیوز : بازگشت یک سوم حجاج به وطن/جان باختن 14 ایرانی در سفر حج
bltدنیای اقتصاد : جان باختن 14 ایرانی در سفر حج
bltخبرآنلاین : یک سوم حجاج به وطن بازگشتند؛ جان باختن 14 ایرانی در سفر حج
bltایرنا : زائران ایرانی دعای کمیل را در مکه مکرمه زمزمه کردند
bltعقیق : عملیات حج، موفق بود
bltدنیای اقتصاد : جزییات طرح ایران برای مشارکت در بازسازی منا درعربستان
bltخبرگزاری ایلنا : جزییات طرح ایران برای مشارکت در بازسازی منا در عربستان
bltفارس : احیای سفر عمره بسته به تامین شرایط از سوی عربستان است/ امسال در منا شرمنده حجاج شدیم
bltخبرگزاری موج : امسال در منا شرمنده حجاج شدیم/ عملیات حج موفق بود
bltایرنا : اعتراض زائران به وضعیت غیر بهداشتی منا به طرف سعودی اعلام شد
bltآریا : نشر نور در مسابقه ای تلویزیونی روی آنتن شبکه قرآن
bltتسنیم : روایت زندگی شهدای قرآنی فاجعه منا به چاپ رسید
bltایکنا : پیشنهادات اساتید دانشگاه برای بهبود برگزاری حج/ استقبال نماینده ولی فقیه از ایده ها
bltایکنا : آغاز بازگشت حجاج به کشورهای خود
bltخبرگزاری حوزه : شهیدی که انگار می دانست در قربان قربانی می شود
bltشیعه نیوز : آغاز بازگشت حجاج به ایران از 25 مرداد
bltایسکانیوز : هیچ زائری در مِنا فوت نکرده است
bltتیک نیوز : آغاز بازگشت حجاج به ایران از 25 مردادماه
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.