مخبر - 1398/07/02 - توصیه های تغذیه ای به زائران اربعین؛ دیابتی ها "پابرهنه" پیاده روی نکنند

توصیه های تغذیه ای به زائران اربعین؛ دیابتی ها "پابرهنه" پیاده روی نکنند
حماسه میلیونی پیاده روی اربعین حسینی به بزرگترین اجتماع مذهبی جهان تبدیل شده که رعایت برخی نکات برای سلامت زائران ضروری است تا بدون مشکل این سفر را به سرانجام برسانند.
توصیه های تغذیه ای به زائران اربعین؛ دیابتی ها "پابرهنه" پیاده روی نکنند

- اخبار استانها -

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمانشاه؛ سفر اربعین با پای پیاده از نجف تا کربلا، مانند هر سفری نیست. سختی ها و زیبایی های خاص خودش را دارد و در سفری مانند پیاده روی اربعین که سه روز باید از غذای موکب های بین راه تغذیه کنید و در هر جایی که سایه بانی پیدا کردید استراحت کنید، توجه به نکات بهداشتی و تغذیه ای ضروری است.

رعایت مصرف چربی و نمک دو عامل مهم در پیاده روی اربعین

بهمن روشنی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، با اشاره به اینکه زائران اربعین از خوردن سالاد و سبزیجات خام و نپخته در پیاده روی اربعین خودداری کنند اظهار داشت: قبل از مصرف مواد غذایی کنسرو شده 20 دقیقه آنها را بجوشانند و به علائمی مانند کنسروهای بادکرده، زنگ زده، سوراخ شده و کنسروهایی که مواد داخل آن بوی نامطبوع دارند توجه داشته باشند.

وی با بیان اینکه مصرف غذاهای آبکی (انواع خورش ها) را زائران در پیاده روی محدود کنند زیرا میکروبها در فضای مایع، محیط مناسب تری برای رشد و تکثیر دارند خاطرنشان کرد: غذاهای پخته شده نباید بیش از دو ساعت در دمای محیط نگهداری شود و بیشتر از یکبار نباید گرم شود.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به اینکه زائران میوه ها را قبل از مصرف با دقت با آب سالم شستشو دهند و حتماً پوست آنها را جدا کنند عنوان کرد: به دلیل گرمی هوا و جلوگیری از مسمومیت و گرما زدگی از دوغ های پاستوریزه بسته بندی شده استفاده کنند و با خود کمی نعنا و پونه همراه داشته باشند زیرا که نعنا و پونه خاصیت ضد عفونی کننده دستگاه گوارش را دارد.

روشنی با بیان اینکه زائران از مصرف یخ هایی که در شرایط غیربهداشتی و روی زمین نگهداری یا خرد می شوند خودداری کنند خاطرنشان کرد: برای مسواک زدن باید از آب سالم مانند آب بسته بندی شده یا آب جوشیده استفاده شود و از آب چشمه، نهر و رودخانه برای آشامیدن خودداری شود.

وی با تأکید بر اینکه از نوشیدن چای و مایعات داغ در لیوان های یک بار مصرف شفاف خودداری شود عنوان کرد: زائران در طول راه، به عنوان تنقلات، مقداری آجیل همچون کشمش، خرما، انجیر خشک، گردو، بادام، پسته و فندق کم نمک و لیمو ترش به همراه داشته باشند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه مصرف نمک زیاد سبب افزایش تشنگی و از دست دادن آب بدن می شود و زائر را مستعد گرمازدگی می کند تصریح کرد: برای پیشگیری از گرما زدگی از شربت های خاکشیر و تخم شربتی استفاده و تا جایی که امکان دارد در خانه این شربت را تهیه کرده و به همراه داشته باشند.

روشنی با تأکید بر اینکه زائران تا حد امکان از مصرف غذاهای پرچرب و شور خودداری کرده تا دچار بیماریهای گوارشی نشوند عنوان کرد: شست و شوی قاشق و چنگال و سایر ظروف مواد غذایی باید به خوبی انجام شود و در صورت امکان افراد حتماً از قاشق های یکبار مصرف استفاده کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به اینکه زائران نباید غذاهایی که زود فاسد می شود را با خود ببرند بیان کرد: سالاد الویه، کباب، غذاهای حاوی کشک مثل کشک و بادمجان، ماهی یا سس مایونز از این دسته مواد است.

وی به علائم مهم گرمازدگی اشاره کرد و گفت: علائم شامل تب، افزایش ضربان قلب، منگی، گیجی، هذیان، تشنج، توهم، ناهماهنگی حرکتی، رعشه، تکلم ناهماهنگ، حرکات سریع کره چشم، افزایش تعداد تنفس، درد و گرفتگی عضلانی، کاهش میزان ادرار یا تغییر رنگ ادرار نشانه های گرمازدگی است.

روشنی رعایت مصرف چربی و نمک را دو عامل اصلی و مهم دانست و بیان کرد: بیماران قلبی باید حین سفر این موضوع را رعایت کنند و در صورتی که این افراد رژیم غذایی خود را رعایت نکنند، فشار خونشان افزایش پیدا می کند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به اینکه زائران مقدار کافی داروهای مصرفی را که پزشک داده است به همراه داشته باشند عنوان کرد: اطلاعات اورژانسی مربوط به شرایط خاص و بیماری های خود را همیشه زائر باید به همراه داشته باشد.

وی با تأکید بر اینکه در مناطق گرم استفاده از کلاه، کرم های ضد آفتاب، عینک آفتابی و استفاده از چتر و لباس مناسب را زائران فراموش نکنند تصریح کرد: زائران در صورت امکان علائم حیاتی خود مثل تعداد ضربان قلب یا فشارخون خود را در مقصد توسط فردی که آگاه و قابل اطمینان است یا شخصاً کنترل کنند.

فرد دیابتی نباید هیچ گاه پابرهنه راه برود

ابراهیم شکیبا معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: دیابت بیماری است که در آن تولید یا اثربخشی انسولین با مشکل مواجه می شود و سبب اختلال در سوخت و ساز قند، چربی و پروتئین در بدن خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: بیماران مبتلا به دیابت معمولاً با رژیم غذایی، مصرف قرص یا تزریق انسولین درمان می شوند اما عواملی مانند عدم رعایت رژیم غذایی مناسب، عفونت، تزریق اشتباهی انسولین یا فعالیت شدید می تواند به کاهش قند خون و عوارض شدید منجر گردد.

فیلم/ روند طبخ غذای زائران ایرانی در آشپزخانه های پخت متمرکز مکهمواد مورد نیاز غذای زائران در مدینه کاملاً تامین استاعزام پزشکان ایران به عتبات / نظارت بر طبخ و توزیع غذای زائران

افزایش قند خون هم به دلیل عدم رعایت رژیم غذایی یا ناکافی بودن داروها اتفاق می افتد اما شروع آن به صورت تدریجی است و به اندازه کاهش قند خون خطرناک نیست عنوان کرد: تعریق پوست سرد و مرطوب، سردرد، تحریک پذیری، لرز، خستگی بیش از حد، گیجی و عدم تعادل، از دست دادن هوشیاری از علائم کاهش قند خون است.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه به اقدامات لازم در برخورد با بیمار دیابتی مبتلا به کاهش قند خون اشاره کرد و گفت: اگر بیمار هنوز هوشیار است وی را بنشانید و مایعات شیرین و آب قند به او بدهید و بعد از هوشیاری کامل یک وعده غذا به وی بدهند و او را به مرکز پزشکی منتقل کنند.

وی با اشاره به اینکه فرد دیابتی نباید هیچ گاه پابرهنه راه برود خاطرنشان کرد: افراد دیابتی ناخن ها را کوتاه نگه داشته و ناخن ها باید به شکل مستقیم و کاملاً افقی گرفته شود تا داخل گوشت فرو نرود و به طور مرتب پاها از نظر تاول، زخم و قرمزی و تورم بررسی شود.

شکیبا با بیان اینکه کفش ها باید کاملاً اندازه پا بوده و پنجه پهنی داشته باشند تا انگشتان پا به راحتی در آن قرار گیرند خاطرنشان کرد: کفش های چرمی گزینه مناسبی هستند، زیراکه کاملاً شکل پا را به خود گرفته و اجازه می دهند پا نفس بکشد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به اینکه زائران از پوشیدن کفش های جلوباز، صندل، دمپایی و کفش های راحتی دارای تسمههای بین انگشت خودداری کنند عنوان کرد: در صورت وجود هرگونه بدشکلی در پا همچون کف پای صاف، انگشت چکشی و پینه پشت پا از کفش های طبی یا مخصوص استفاده شود.

وی با تأکید بر اینکه از پوشیدن کفش برای مدت زمان طولانی خودداری شود و هر 3 تا 4 ساعت یک بار پا باید از کفش خارج شده و به آن استراحت داده شود عنوان کرد: قبل از پوشیدن کفش، داخل آن بررسی شود تا سنگ ریزه یا خرده های کفی کفش در آن نباشد، زیرا ممکن است هنگام راه رفتن مرتبا به پا مالیده شده و باعث تاول یا زخم شود.

شکیبا با اشاره به اینکه جوراب ها باید هر روز عوض شوند خاطرنشان کرد: جوراب نخی یا کتانی با کش مناسب و رنگ سفید یا روشن، برای بیماران دیابتی مناسب هستند و جوراب های کشی، نایلونی و جوراب هایی که دارای لبه های کشی و سفت هستند، مناسب نیست.

وی به وسایل مورد نیاز بیماران دیابتی در طول سفر اشاره کرد و گفت: تهیه داروهای مصرفی خود برای مدتی بیش از مدت سفر، همراه داشتن میان وعده های مناسب برای چند روز همچون نان، میوه و بیسکویت، به همراه داشتن آب معدنی و قند حبه ای، نبات و آب میوه برای درمان کاهش قند خون احتمالی لازم است.

زائران از مصرف زیاد غذاهای آبکی در طول مسیر خودداری کنند

نیلوفر حیدری، مدیر گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در کرمانشاه، اظهار داشت: در مسیر راهپیمایی زائران حسینی چاه های آب بسیاری ممکن است وجود داشته باشد توصیه می شود افراد از مصرف این آب ها حتی آب هایی که در مسیر توزیع می شود به دلیل احتمال آلودگی دوری کنند.

وی با بیان اینکه زائران از استفاده سالاد و سبزیجات خام در طول مسیر به شدت پرهیز کنند خاطرنشان کرد: زائران حتماً با آب و مواد ضدعفونی دست های خود را بشویند و حتماً اسپری های ضدعفونی کننده همراه خود داشته باشند تا اگر به آب یا صابون دسترسی نداشتند از این اسپری ها استفاده کنند.

مدیر گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به اینکه مصرف انواع مغز ها در طی پیاده روی های طولانی مدت می تواند انرژی و توانایی پیادهروی طولانی مدت را تأمین و به عنوان بهترین تغذیه مورد استفاده قرار گیرد عنوان کرد: زائران از مصرف لبنیات غیر پاستوریزه به ویژه پنیر و شیر محلی پرهیز کنند.

حیدری با اشاره به اینکه زائران مقداری نمک همراه داشته باشند زیرا نمک بهترین پاک کننده است خاطرنشان کرد: افرادی که مزاج های سرد دارند برای انرژی گرفتن و گرم شدن، انجیر و بادام خامی که داخل پوسته باشد یا پسته و مویز همراه داشته باشند و به دفعات و به میزان کم در حین پیاده روی مصرف کنند.

وی با بیان اینکه زائران در طول سفر از غذاهای آبکی کمتر استفاده کنند تصریح کرد: زائران از غذاهای گرم که تازه تهیه شده استفاده کنند و از مصرف غذای مانده و سرد پرهیز کرده و غذا را به مدت طولانی و برای وعده های غذایی دیگر نگهداری نکنند؛ به هیچ عنوان باقی مانده غذا را با خود حمل نکنند.

مدیر گروه بهبود تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با بیان اینکه بیماران و افراد سالمند باید در مصرف غذاهای چرب و شیرین بیشتر از سایر افراد احتیاط کنند بیان کرد: افراد سالمند و بیماران قلبی و همچنین کسانی که دچار عارضه دیابت بوده باید بیشتر از دیگران مراقب غذای خود در مراسم معنوی پیاده روی اربعین باشند تا در حین انجام کار دچار هیچ مشکلی نشوند.

انتهای پیام/ش

منبع خبر : تسنیم

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
بیمار   تشنگی   رودخانه   شستشو   نعنا   تخم شربتی   نوشیدن چای   اربعین حسینی   مذهبی   تغذیه   غیربهداشتی   گرفتگی عضلانی   بادمجان   چشمه   یکبار مصرف   بادام   سالاد   بوی بد بدن   مسواک زدن   زائران   سس مایونز   چربی   انجیر   خاک شیر   کشمش   نکات بهداشتی   چنگال   گوارشی   استانها   تنقلات   تکلم   گرما زدگی   گرمازدگی   بسته بندی   هذیان   نمک زیاد   تغییر رنگ ادرار   موکب   نجف تا کربلا   گرمی   مسمومیت   کرمانشاه   مواد غذایی   پیشگیری   پیاده روی   دستگاه گوارش   دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه   پیاده روی اربعین   زائران اربعین   ضربان قلب  
اخبار مرتبط
تجلیل از موکب داران اربعین حسینی استان بوشهر به روایت تصویر
تسنیم
بوشهر| کمیته مشترک فرهنگی آموزشی ایران و عراق تشکیل شد
تسنیم
فرماندار: 13 موکب سمنان به زائران اربعین خدمت ‎رسانی می کند
ایرنا
استاندار قم: اقدامات و فعالیت های پیاده روی اربعین مستندسازی شود
تسنیم
ستاد اربعین شهرستان دزفول از پنجم ماه صفر به ارائه خدمات می پردازد
تسنیم
اسکان 30 هزار زائر اربعین در صحن حضرت زینب(س) در کربلا/ پذیرش زائران از دهم صفر
تسنیم
سهم 37 هزار نفری خدمات البرز به زائران اربعین/ فعالیت 64 موکب البرزی از نجف تا کربلا
خبرگزاری ایلنا
همایش مدیران موکب های زائران اربعین در کرمانشاه برگزار می شود
تسنیم
کارت سلامت برای خادمان مواکب اندیمشک صادر می شود
تسنیم
نظارت جدی بر رستوران ها و موکب ها در ایام اربعین؛ آماده باش علوم پزشکی در مرز خسروی
تسنیم
کرمانشاه| 4 موکب امام رضا(ع) روزانه به 15 هزار زائر اربعین خدمت رسانی می کند
تسنیم
3 موکب بزرگ در استان کرمانشاه به زائران اربعین خدمت رسانی می کنند
تسنیم
به جای شکلات خوردن پیاده روی کنید!
خرداد نیوز
بیش از 50 هزار نفر از استان بوشهر در پیاده روی اربعین حسینی شرکت می کنند
تسنیم
20 نکته ای که زائران اربعین باید رعایت کنند
شبستان
نکاتی درباره ی سفر اربعین
صراط
دانستنی هایی درباره ی سفر اربعین
برترین ها
32 موکب سمنان در اربعین به زائران حسینی خدمات ارائه می دهد
ایرنا
نکاتی که در پیاده روی اربعین باید رعایت کرد
شفا آنلاین
نکات ضروری برای پیاده روی اربعین
تیتر یک
20 نکته ضروری برای پیاده روی اربعین
باشگاه خبرنگاران
دولتی ها اجازه دهند اربعین مردمی بماند
مهر نیوز
در پیاده روی اربعین باید به چه نکاتی توجه کرد؟
خبرآنلاین
برگزاری مراسم های بین المللی اربعین به همت جامعه ایمانی مشعر
خبرگزاری حوزه
فعالیت 14 مرکز شبانه روزی درمانی در استان کرمانشاه؛ مدیران موکب ها آموزش سلامت دیدند
تسنیم
9 بیمارستان وزارت بهداشت در استان کرمانشاه در خدمت زائران اربعین
صدا و سیما
9 بیمارستان وزارت بهداشت در استان کرمانشاه در خدمت زائرین اربعین
آریا
کرمانشاه| 1000 نفر درحوزه سلامت به زائران اربعین خدمت رسانی می کنند
تسنیم
9 بیمارستان وزارت بهداشت در خدمت زائران اربعین
شیعه نیوز
آمادگی 9 بیمارستان در کرمانشاه برای خدمت رسانی در اربعین / برپایی 2 بیمارستان صحرایی
ایسنا
9 بیمارستانِ کرمانشاه در خدمت زائران اربعین
خبرگزاری ایلنا
اورژانس اصفهان به مرزهای شلمچه و چزابه اعزام می شود
ایرنا
ملاحظه ای در برخورد با تخلف بهداشت زایران اربعین نمی شود
ایرنا
86 موکب اهواز برای اربعین حسینی در مرز چذابه مستقر می شوند
تسنیم
2 بیمارستان صحرایی در مسیر زائران اربعین برپا می شود
تسنیم
ثبت نام از زائران اربعین در استان اصفهان 6 درصد افزایش یافت
ایرنا
ثبت نام بیش از 150? موکب مردمی در استان کرمانشاه برای مراسم اربعین
تسنیم
20 فرمان تغذیه در ماه رمضان
آریا
توصیه های بهداشتی به زائران اربعین حسینی
مهر نیوز
زیرساخت های خوبی در مرز خسروی برای تردد زائران ایجاد شده است
ایرنا
اخبار مرتبط
bltتسنیم : تجلیل از موکب داران اربعین حسینی استان بوشهر به روایت تصویر
bltتسنیم : بوشهر| کمیته مشترک فرهنگی آموزشی ایران و عراق تشکیل شد
bltایرنا : فرماندار: 13 موکب سمنان به زائران اربعین خدمت ‎رسانی می کند
bltتسنیم : استاندار قم: اقدامات و فعالیت های پیاده روی اربعین مستندسازی شود
bltتسنیم : ستاد اربعین شهرستان دزفول از پنجم ماه صفر به ارائه خدمات می پردازد
bltتسنیم : اسکان 30 هزار زائر اربعین در صحن حضرت زینب(س) در کربلا/ پذیرش زائران از دهم صفر
bltخبرگزاری ایلنا : سهم 37 هزار نفری خدمات البرز به زائران اربعین/ فعالیت 64 موکب البرزی از نجف تا کربلا
bltتسنیم : همایش مدیران موکب های زائران اربعین در کرمانشاه برگزار می شود
bltتسنیم : کارت سلامت برای خادمان مواکب اندیمشک صادر می شود
bltتسنیم : نظارت جدی بر رستوران ها و موکب ها در ایام اربعین؛ آماده باش علوم پزشکی در مرز خسروی
bltتسنیم : کرمانشاه| 4 موکب امام رضا(ع) روزانه به 15 هزار زائر اربعین خدمت رسانی می کند
bltتسنیم : 3 موکب بزرگ در استان کرمانشاه به زائران اربعین خدمت رسانی می کنند
bltخرداد نیوز : به جای شکلات خوردن پیاده روی کنید!
bltتسنیم : بیش از 50 هزار نفر از استان بوشهر در پیاده روی اربعین حسینی شرکت می کنند
bltشبستان : 20 نکته ای که زائران اربعین باید رعایت کنند
bltصراط : نکاتی درباره ی سفر اربعین
bltبرترین ها : دانستنی هایی درباره ی سفر اربعین
bltایرنا : 32 موکب سمنان در اربعین به زائران حسینی خدمات ارائه می دهد
bltشفا آنلاین : نکاتی که در پیاده روی اربعین باید رعایت کرد
bltتیتر یک : نکات ضروری برای پیاده روی اربعین
bltباشگاه خبرنگاران : 20 نکته ضروری برای پیاده روی اربعین
bltمهر نیوز : دولتی ها اجازه دهند اربعین مردمی بماند
bltخبرآنلاین : در پیاده روی اربعین باید به چه نکاتی توجه کرد؟
bltخبرگزاری حوزه : برگزاری مراسم های بین المللی اربعین به همت جامعه ایمانی مشعر
bltتسنیم : فعالیت 14 مرکز شبانه روزی درمانی در استان کرمانشاه؛ مدیران موکب ها آموزش سلامت دیدند
bltصدا و سیما : 9 بیمارستان وزارت بهداشت در استان کرمانشاه در خدمت زائران اربعین
bltآریا : 9 بیمارستان وزارت بهداشت در استان کرمانشاه در خدمت زائرین اربعین
bltتسنیم : کرمانشاه| 1000 نفر درحوزه سلامت به زائران اربعین خدمت رسانی می کنند
bltشیعه نیوز : 9 بیمارستان وزارت بهداشت در خدمت زائران اربعین
bltایسنا : آمادگی 9 بیمارستان در کرمانشاه برای خدمت رسانی در اربعین / برپایی 2 بیمارستان صحرایی
bltخبرگزاری ایلنا : 9 بیمارستانِ کرمانشاه در خدمت زائران اربعین
bltایرنا : اورژانس اصفهان به مرزهای شلمچه و چزابه اعزام می شود
bltایرنا : ملاحظه ای در برخورد با تخلف بهداشت زایران اربعین نمی شود
bltتسنیم : 86 موکب اهواز برای اربعین حسینی در مرز چذابه مستقر می شوند
bltتسنیم : 2 بیمارستان صحرایی در مسیر زائران اربعین برپا می شود
bltایرنا : ثبت نام از زائران اربعین در استان اصفهان 6 درصد افزایش یافت
bltتسنیم : ثبت نام بیش از 150? موکب مردمی در استان کرمانشاه برای مراسم اربعین
bltآریا : 20 فرمان تغذیه در ماه رمضان
bltمهر نیوز : توصیه های بهداشتی به زائران اربعین حسینی
bltایرنا : زیرساخت های خوبی در مرز خسروی برای تردد زائران ایجاد شده است
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.