مخبر - 1398/07/02 - انصاریان: "اربعین" قوی ترین سلاح در مقابل دشمن و آمادگی این سفر "ترک گناه" است

انصاریان: "اربعین" قوی ترین سلاح در مقابل دشمن و آمادگی این سفر "ترک گناه" است
استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه ترک گناه لازمه آمادگی برای راهپیمایی اربعین است، گفت: اگر یک میلیون بمب سر دشمن بریزند، نمی تواند به این قدرت عمل کند؛ چرا که اربعین علیه کفر و شرک یارگیری می کند.
انصاریان: "اربعین" قوی ترین سلاح در مقابل دشمن و آمادگی این سفر "ترک گناه" است

- اخبار فرهنگی -

به گزارش باشگاه خبرنگاران پویا، زیارت اربعین حسینی که در سال های اخیر جمعیت میلیونی زائران از کشورهای مختلف به این قبله دل ها روانه می شوند، ابعاد مختلف سیاسی و اجتماعی نیز بر این مراسم عبادی افزوده شده است. حضرت آیت الله خامنه ای طی دیدار موکب داران عراقی در 27 شهریور فرمودند «اربعین با این حرکتی که عمدتاً بین نجف و کربلا در راهپیمایی هر سال به وجود می آید بین المللی شد؛ چشم های مردم دنیا به این حرکت دوخته شد؛ امام حسین علیه السّلام و معرفت حسینی به برکت این حرکت عظیم مردمی بین المللی شد، جهانی شد.» به همین مناسبت بخش فقه و معارف پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR در گفت وگو با حجت الاسلام والمسلمین شیخ حسین انصاریان، ضرورت زیارت سیدالشهدا و جایگاه زیارت اربعین را بررسی کرده است.

با وجود اینکه در نگاه شیعه همه ائمه معصومین نور واحد را تشکیل می دهند که در طول زمان ساری و جاری شدند اما در میان همه ی این بزرگواران، اباعبدالله الحسین علیه السلام جایگاه ویژه ای دارند و در خصوص زیارت ایشان توصیه های فراوانی شده است. چرا این قدر به زیارت امام حسین علیه السلام اهمیت داده شده است؟

حادثه ای که در زمان سیدالشهدا اتفاق افتاد در زمان هیچ پیغمبر و امامی اتفاق نیفتاد و آن حادثه عبارت بود از جمع شدن تمام عوامل برای ریشه کردن دین خدا! هر پیغمبری -حتی انبیاء اولوالعزم- زمانی که از دنیا می رفتند در حدی، دین جریان خودش را داشت و این طور نبود که بر اثر عوامل گوناگون چراغ توحید خاموش شود و نبوت از بین برود. اما حکومت بنی امیه و مقدمات قبل از آنها زمینه را برای نابودی دین و خاموش کردن چراغ توحید و برگرداندن بت پرستی به شکل مدرنش در سطح جهان فعال کرد و چنین خطری نه در زمان انبیا پیش آمد و نه در زمان سایر ائمه؛ تنها در زمان حضرت امام حسین علیه السّلام دین اسلام متوجه چنین خطر بزرگی شد.

حضرت ابی عبدالله در یکی از سخنرانی های خود می فرمایند اگر اینها -یعنی حکومت زمان- سر کار بماند و در دیوار حکومتشان شکستی ایجاد نشود که فرو بریزد «وَ عَلَی الِاسلامِ وَ السَّلام»، فاتحه ی دین را بر ابد باید خواند! البته قبل از یزید و معاویه زمینه های گسترده ای برای نابودی دین فراهم شده بود اما زمان معاویه عوامل بسیار قوی تر شد و زمان یزید به اوج رسید. مردم شنیدند یا خواندند که یزید پیغمبر عظیم الشأن اسلام را یک بازیگر معرفی کرد و گفت این بازی باید جمع بشود.

امام با احساس چنین خطری -که قبل و بعد از خودشان سابقه نداشت- هجرت کردند و در این هجرت حادثه عظیم و بی نظیر کربلا پیش آمد. امام می دانستند بعد از حادثه کربلا به سرعت این حادثه جواب می دهد تا جایی که دیگر هیچ دشمنی و با هیچ قدرتی نمی تواند حمله ای را صورت دهد که چراغ توحید خاموش شود. بر همین اساس بود که امام تن به یک جنگ نابرابر داد. در حالی که در نظامیان جهان، تن دادن به جنگ نابرابر مرسوم نیست و همیشه سعی شان این است که تمام نیروهای لازم را جمع کنند اما امام حداقل با 72 نفر در مقابل 30 هزار نفر -که یقین داشتند پیروزی ظاهری اتفاق نمی افتد- دست به این کار زد.

اما از نظر معنوی، شکست طرف مقابل امام قطعی بود؛ امام زیر بار این جنگ نابرابر رفت چون بستر تاریخ را می دید که این جنگ جواب می دهد و جوابش هم این است که برای توحید، نبوت، امامت و برای ارزش ها و برای قیام ملت ها علیه ظلم و بیدادگری، بزرگترین پشتوانه ایجاد می شود. من در سخنرانی گاندی در روز اول پیروزی هند - که آن زمان نزدیک 400 میلیون نفر پای رادیو نشسته بودند- از او شنیدم که گفت من کار جدیدی را پایه گذاری نکردم! من اگر با استعمار انگلستان با کمک شما جنگیدم و این گرگ خطرناک را از کشور بیرون کردم از حسین بن علی درس گرفتم.

اگر امام دیگری به جای ابی عبدالله برایشان کربلا اتفاق افتاده بود آن جایگاه مال او بود. این جور نیست که بین امام و 11 امام دیگر تفاوت معنوی وجود داشته باشد، اما امام حسین علیه السّلام از نظر زمان در یک قطعه ای قرار گرفت که منشأ ایجاد یک حادثه شد. بنابر این، این حادثه که پیش آمد جایگاه خاصی برای ابی عبدالله در میان ائمه دیگر درست کرد و اگر هم امام دیگری به جای ابی عبدالله برایشان کربلا اتفاق افتاده بود، آن جایگاه مال او بود. این جور نیست که بین امام و 11 امام دیگر تفاوت معنوی وجود داشته باشد، اما امام حسین علیه السّلام از نظر زمان در یک قطعه ای قرار گرفت که منشأ ایجاد یک حادثه شد، این حادثه نیز پشتوانه همه ارزش ها شد و لذا سکه به نام ایشان خورد. به همین دلایل است که از پیغمبر اسلام تا امام عسکری روایات زیادی را برای اهمیت اقامه ی عزاداری بر ایشان و زیارت ایشان صادر کردند تا دائماً مردم از طریق مجالس عزاداری و زیارت ابی عبدالله از حادثه کربلا برای حفظ دین، تقویت دین و تضعیف کفر و شرک بهره بگیرند.
حضرت آیت الله خامنه ای معتقدند که همه ما ملت ایران زیر خیمه اباعبدالله هستیم. علت این اعتقاد چیست؟

ایشان درست می گویند و من کمی مطلب را بازتر بیان می کنم.کلمه «عرش» در قرآن و در روایات به چند معنا آمده است اما زیباترین معنای این کلمه بنابر تفسیر ائمه به معنای «هستی» است. اینکه می فرماید «الرَّحْمَنُ عَلَى الْعَرْشِ اسْتَوَى»(1) یعنی پروردگار بر کل هستی اشراف و حکومت دارد. کل هستی یک خیمه است و نورانیت و حکومت معنوی اش با ابی عبدالله است. نه تنها ما بلکه کل جهان زیر این خیمه قرار دارند. از طرف دیگر پیغمبر می فرماید من شب معراج بر عرش -به معنایی که ائمه ارائه کردند- بر صفحه ی هستی دیدم نوشته شده «إنَّ الحُسَین مِصباحُ الهُدی و سَفینَةُ النَّجاة»(2)؛ این یعنی کل هستی یک خیمه است و نورانیت و حکومت معنوی اش با ابی عبدالله است. نه تنها ما بلکه کل جهان زیر این خیمه قرار دارند و در آینده هم کل جهان با این «مِصباحُ الهُدی و سَفینَةُ النَّجاة» آشتی می کنند و کل جهان به تشکیل حکومت عدل جهانی کمک می کنند.
چطور می توانیم بقای خودمان را زیر این خیمه تضمین کنیم؟

ما اگر زیر خیمه باشیم بقایمان تضمین است. ما اگر از ابی عبدالله دست برداریم بقای شخصی مان تضمین نیست ولی بقای جامعه تضمین هست. من ممکن است از این خیمه بروم اما همه که نمی روند. من اگر بروم من خودزنی کردم. خیمه کل هستی است و تغذیه ی ساکنان این خیمه با کربلاست. حالا من یک مثل دیگر بزنم تا موضوع کمی روشن تر بشود. شما می دانید که هر دولتی می خواهد سد بسازد، از نظر جغرافیایی می رود جایی را پیدا می کند که پست ترین منطقه محل باشد تا وقتی دریچه های سد را باز می کنند از آن ارتفاع، آب روی توربین ها می ریزد و برق تولید می کند. کربلا هم به لحاظ جرافیایی در کل عراق از همه جا پایین تر است و به نظرم پروردگار عالم آمده سدی را به نام سیدالشهدا در کربلا ایجاد کرده تا از افق احسان، رحمت و لطف خودش به همه ی جهان برق دهد، لذا می بینید امسال 45 کشور جهان مراسم شیرخواره به یاد حضرت علی اصغر برپا کردند. ما سال به سال هم حس می کنیم هجوم جمعیت به مجالس ابی عبدالله بیشتر است، گریه ی مردم بیشتر است، پندگیری مردم بیشتر است. لذا خود من اصلاً نسبت به آینده ذره ای ناامیدی ندارم. چهار تا اشتباه هم اگر در بدنه ها پیدا می شود موجب نمی شود که بساط را جمع بکند. قرآن مجید نیز از آینده اینگونه خبر می دهد که «أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ.»(3)

جایگاه زیارت اربعین در روایات ما چگونه است؟ و آیا ما می توانیم این را یک عمل مأثور بدانیم یا سنتی است که توسط خود شیعه تأسیس شده است؟

نه! این سنت توسط شیعه تأسیس نشده است! روایت از حضرت عسکری علیه السّلام است که مؤمن پنج علامت دارد که یکی از آنها هم زیارت اربعین است؛(4) یعنی از روز اول بعد از حادثه ی کربلا ائمه طاهرین به اربعین توجه ویژه داشتند. اولین اربعین را هم خودشان به کربلا آمدند. در حالی که کاروان اسرا می توانستند از راه اردن و تبوک وارد مدینه بشوند اما از شام آمدند عراق و از عراق به طرف مدینه رفتند. معلوم می شود زین العابدین و زینب کبری به اربعین به عنوان یک موضوع خاص نظر داشتند و این اربعین دیگر ماندگار شد. بعد از این بود که شیعه اربعین را دنبال کرد و با پول، زیارت و با تشویق به زیارت، اربعین را ثبت جهان هستی کرد. اگر در حرکت به سوی ابی عبدالله احتمال قریب به یقین ضرر داده بشود ائمه مجوز دادند که بروید.

در اینجا بد نیست که روایتی جالب در همین زمینه را مطرح کنم؛ یک پیرمردی خدمت حضرت هادی علیه السّلام در سامرا آمد. گفت یابن رسول الله! من سال پیش هم آمدم خدمتتان و حالا هم آمدم شما را زیارت کنم و می خواهم پیاده به کربلا بروم. امام خیلی دعایش کردند، بعد فرمودند پارسال که آمدی پسرت و عروست هم بودند، آنها چه طور امسال نیامدند؟ گفت عذر داشتند. یک کسی به آن پیرمرد گفت خب در محضر امام بگو مسأله چیست و چرا آنها امسال نیستند. پیرمرد گفت یابن رسول الله پسرم و عروسم در پیاده روی کربلا به دست مأموران متوکل کشته شدند! امام در این حال عین یک داغدیده گریه کردند. هم به آن پسر، هم به عروسش دعا کردند به خود پیرمرد هم دعا کردند و عجیب است که نفرمودند هنوز هم اینها سر کارند، خطر هست و نرو. فرمودند برو و من هم دعاگویت هستم. یعنی اگر در حرکت به سوی ابی عبدالله احتمال قریب به یقین ضرر داده بشود، ائمه مجوز دادند که بروید. اما همین امامان ما فرمودند اگر در راه حج واجب احتمال خطر بدهید تکلیف حج ساقط است، اما تکلیف رفتن زیارت ابی عبدالله ساقط نیست.
در سال های اخیر زیارت اربعین از یک زیارت محلی و قومی در عراق خارج شده و جمعیت زیادی را از سرتاسر جهان به سمت خودش کشانده است. علت جهانی شدن زیارت اربعین طی سال های اخیر چیست و ما این را چه نشانه ی مهمی می توانیم در نظر بگیریم؟

من به نظرم در برپا کردن اربعین به صورت میلیونی کفر کمک داده است. یعنی شیعه و مسلمان ها احساس کردند که دشمن و در رأسشان آمریکا و اسرائیل موضع گرفتند تا چراغ دین را خاموش بکنند. مردم هم مجالس را پربارتر کردند. هم آمدند و هم خودجوش به طرف اربعین ابی عبدالله حرکت کردند و این جمعیت عظیم بی نظیر جهانی را به وجود آوردند. به نظر من اگر یک میلیون بمب سر دشمن بریزند نمی تواند به این قدرت عمل کند! چرا که اربعین علیه کفر و شرک یارگیری می کند. ولو حالا یک عده ای توجه به این نتیجه نداشته باشند. ممکن است کسی که عازم است نداند که خودش، زنش، بچه اش یک شمشیر بر فرق کفر و شرک است، اما این یارگیری همین طور ادامه دارد و کربلا گنجایش دارد به 50 میلیون نفر برسد. همین که 25 میلیون نفر -که در دنیا بی سابقه است- همه حول یک محور حرکت می کنند، آن هم محوری که کمر کفر و شرک را شکست، مسأله ی مهمی است. یعنی بالاترین اسلحه علیه کفر در حال حاضر اربعین ابی عبدالله است.
چه کار کنیم که از زیارت اربعین هر چه بهتر استفاده کنیم؟

نمی شود عدد دست زائر داد که الان داری از ایران، از بصره، از موصل، از آلمان، از آمریکا، از انگلیس به زیارت اربعین می روی مثلاً این 20 تا قانون را رعایت کن. خود این قوانین در اخلاق و رفتار مردم رعایت می شود و این هم جلوه ی معنویت ابی عبدالله است. مثلاً حس تعاون که در قرآن به آن اشاره شده در اربعین به زلال ترین صورت خودش را نشان می دهد. چند شب قبل در یک شهری منبر رفتم. کسی را به من نشان دادند، گفتند او هر سال اربعین برای تمیزکردن و شست و شوی پای مردم به زیارت اربعین می رود. فلان تاجر را نشان دادند گفتند این یک جعبه واکس با خودش می آورد کفش ها را واکس می زند. یعنی اربعین تواضع را به نهایت می رساند. تکبر را خاک می کند و کمک به یکدیگر را که خواست خداست در وجود مردم زنده می کند. شما یقین بدانید یک دکتر اربعینی وقتی به ایران برمی گردد در یک شکل دیگر به مردم کمک می کند. یک تاجر که آنجا تواضع در او تزریق شده، وقتی به ایران برمی گردد اینجا به یک شکل دیگر آن تواضع را به کار می گیرد. یعنی اربعین یک اقیانوسی است که دائماً دارد موج می اندازد و این موج هم دارد کار می کند.
آمادگی این سفر به چیست؟
ترک گناه.
علامت قبولی زیارت اربعین چه می تواند باشد؟ چگونه اطمینان پیدا کنیم که این زحمات مقبول افتاده است؟

ما نمی توانیم دنبال قبولی عباداتمان مانند نماز، روزه و زیارت اربعین برویم و کشف بکنیم قبول شده یا نه. به ما گفتند این جاده را با این خصوصیات طی کن، قبول است. یعنی ضمانت قبولی با خودش و درون خودش است. به هیچکس نمی توانیم بگوییم قبول نشده! من خودم یک اعتقاد دیگر دارم، حالا ممکن است برای بعضی ها شگفت آور باشد اما من برای خودم دلیل و مدرک دارم. اعتقادم این است پیش از اینکه ما هر عمل مثبتی را انجام بدهیم خداوند قبول می کند و با قبولی آن عمل تحقق پیدا می کند. یعنی پشتوانه ی ظهور عمل قبولی پروردگار است. قبولی مال بعد از عمل نیست بلکه مال قبل از عمل است.

توصیه ی علما برای زیارت اربعین چیست؟

ببینید مهم ترین توصیه از گذشتگان ما این است که به هر شکل ممکن اربعین را بروید. همین خود رفتن موضوعیت دارد. حالا شما نرسیدی بروی حرم، به عنوان اینکه به حرم رسیدی قبولت می کنند. چرا؟ چون در کتب معتبره آمده که «نِیَّةُ الْمُؤْمِنِ خَیْرٌ مِنْ عَمَلِه »(5)، یعنی نیت مؤمن بهتر از عمل اوست. در کتب معتبره آمده که نیت همان عمل است. توصیه ام به مردمی که اربعین می روند این است که با دقت زیارت امین الله را بخوانند و از گریه جدا نباشند؛ حتی در هواپیما، در قطار، در ماشین، در پیاده روی این گریه را به شدت انتقال بدهند. چون این گریه سیل الهی است که تمام خس و خاشاک ها را می شوید. نتیجه این اعمال در آینده معلوم می شود! ملت ایران می دانند که آمریکا دیگر آن توانمندی را ندارد و رو به ضعف و افول می رود. علتش هم در درجه ی اول به نظر من، ملت ایران هستند که با محرم و صفر و با گریه و با شعارهایی که دادند و بیداری که در ملت ها آمد خود به خود کفر ضعیف شد. الان هم نیروهای دشمن در حال کمتر شدن و نیروهای مؤمنان رو به فزونی است.

*****
پانوشت:
1) سوره طه، آیه 5
2) کمال الدین و تمام النعمة، شیخ صدوق، ج 1، ص 264، مثله؛ «إِنَّ الْحُسَیْنَ بْنَ عَلِیٍّ فِی السَّمَاءِ أَکْبَرُ مِنْهُ فِی الْأَرْضِ فَإِنَّهُ مَکْتُوبٌ عَنْ یَمِینِ الْعَرْشِ مِصْبَاحٌ هَادٍ وَ سَفِینَةُ نَجَاة»، ترجمه: «رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمودند: ... به راستی که حسین بن علی در آسمان (نامش) بزرگ تر و بلندآوازه تر است، نسبت به زمین، و به راستی که در طرف راست عرش الهی نوشته است که حسین چراغ هدایت و کشتی نجات است.»
3) سوره انبیاء، آیه 105، ترجمه: «و همانا ما پس از تورات در زبور نوشتیم که زمین را بندگان شایسته ما به میراث می برند.»
4) تهذیب الاحکام، شیخ طوسی، ج 6، ص 52؛ «عَلَامَاتُ الْمُؤْمِنِ خَمْسٌ صَلَاةُ الْخَمْسِینَ وَ زِیَارَةُ الْأَرْبَعِینَ وَ التَّخَتُّمُ فِی الْیَمِینِ وَ تَعْفِیرُ الْجَبِینِ وَ الْجَهْرُ بِ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ.» ترجمه: «از امام حسن عسکرى علیه السلام روایت شده است که فرمود: نشانه هاى مؤمن، پنج چیز است: پنجاه و یک رکعت نماز (گزاردن در شبانه روز)، زیارت اربعین، انگشتر به دست راست کردن، پیشانى بر خاک نهادن، و بلند گفتنِ بسم اللّه الرحمن الرحیم.»
5) الکافی، ثقةالاسلام کلینی، ج 2، ص 84.

یزد | پیاده روی اربعین حرکتی در زمینه جهانی شدن فرهنگ حسینی استتوضیحات رئیس ستاد اربعین درباره مبلغ دریافتی از زوار در سامانه سماحغیبت دانشجویان شرکت کننده در پیاده روی اربعین موجه شدفراخوان ثبت نام کاروان ستاد اربعین دانشجوییهزینه های خدمات درمانی به زائران اربعین فقط 7هزار تومان است

انتهای پیام/

منبع خبر : تسنیم

محتوای این خبر به صورت خودکار از «تسنیم» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   هندوستان   اربعین حسینی   شیخ حسین انصاریان   زیارت   قبله   اولوالعزم   بازیگر   هجرت   معاویه   زائران   نبوت   دین اسلام   ترک گناه   ساری   بنی امیه   تشیع   قوی ترین   گاندی   ائمه اطهار   نجف و کربلا   یزید   فاتحه   امام حسین علیه السلام   انبیا   بت پرستی   موکب داران عراقی   فرهنگی   حادثه   سیاسی و اجتماعی   فقه   استاد حوزه علمیه  
اخبار مرتبط
پیاده روی اربعین سلاحی در برابر دشمن
جوان آنلاین
10 توصیه مهم دادستان کل کشور به دادستان ها
صبحانه با خبر
دستگاه های اجرایی به فسادزدایی توسط دستگاه قضاء کمک کنند
خبرگزاری حوزه
اربعین به دیپلماسی اخلاقی، فرهنگی و اعتقادی تبدیل شده است
شبستان
جوانان هلال احمر زائران اربعین را به پایگاه های درمانی راهنمایی می کنند
ایرنا
مبارزه با فساد مختص قوه قضاییه نیست/ با کمک مردم ریشه فساد را می خشکانیم
آناج
ریشه بخشی از فساد کنونی در برنامه ریزی دشمن از آن سوی مرزها است
ملیت
دادستان کل کشور: راه کسانی که دستاوردهای نظام اسلامی را زیر سئوال ببرند به گورستان است
دنیای اقتصاد
پیروزی جبهه مقاومت با پیروی از نهضت عاشورا
صدا و سیما
راه کسانی که دستاوردهای نظام اسلامی را زیر سئوال ببرند به گورستان است
ایسنا
زیارت اربعین؛ قوی ترین سلاح در مقابل دشمن
صدا و سیما
دادستان کل کشور: یکی از اهداف دشمن القای فساد در کشور است
صراط
بخشی از مشکلات اقتصادی بخاطر خرابکاری برخی افراد فاسد است
ناطقان نیوز
دادستان کشور: ریشه بخشی از فساد کنونی در برنامه ریزی دشمن از آن سوی مرزها است
الف
بخشی از این فسادی که اکنون وجود دارد ریشه در برنامه ریزی دشمن از آن سوی مرزها است
اطلاعات روز
دشمنان از باز بودن بستر بی در و پیکر فضای مجازی برای ناامیدی مردم استفاده می کنند
خبرگزاری ایلنا
دادستان کل کشور:یکی از اهداف دشمن القای فساد در کشور است
فارس
نماهنگ «اربعین، بی نظیر دوران ها» منتشر شد+فیلم
تسنیم
انصاریان:اربعین قوی ترین سلاح در مقابل دشمن است
شهدای ایران
توصیه ی علما برای زیارت اربعین
عقیق
«اربعین» قوی ترین سلاح در مقابل دشمن و آمادگی این سفر «ترک گناه» است
خبرگزاری دانشجو
اربعین به یک دیپلماسی اخلاقی، فرهنگی و اعتقادی مبدل شده است
رسانیوز
راهنمای زبان عربی لهجه عراقی برای پیاده روی اربعین
خبرگزاری موج
صحبت های خواندنی استاد انصاریان درباره پیاده روی اربعین
خبرگزاری حوزه
تاکید آیت الله اعرافی بر ایجاد جاده ابریشم زیارتی و معنوی
خبرگزاری حوزه
کمک یک میلیارد و 200 میلیونی مسلمانان هند به سیل زده گان پلدختر
عصر امروز
پیاده روی اربعین حسینی از سفرهای حماسه آفرین تاریخ تشیع است
ایرنا
رهرو حسین(ع)، شیعه با معرفت، انتخاب با بصیرت/ اربعین، تجدید میثاق با سیدالشهداء
بلاغ مازندران
میثاق تاریخی اربعین
رسانیوز
تاریخچه زیارت اربعین و روایات معصومین(ع) درباره آن
ایکنا
تابستان داغ و نظم تازه منطقه ای/ کارگر حقوق ندارد؟
مشرق نیوز
نهضت موکب داران
مشرق نیوز
مسوولان حتی در راهرو های سازمان ملل با جرثومه های فساد رو به رو نشوند
رسانیوز
چهارمین همایش هیات های فعال در عرصه اربعین پایان یافت
رسانیوز
تکیه بر توان داخلی تنها راه رفع مشکلات کشور
صدا و سیما
بازتاب دیدار جمعی از موکب داران عراقی با مقام معظم رهبری
رسانیوز
حرکت اربعین حسینی در هیچ نقطه جهان نظیر ندارد
خبرگزاری حوزه
پیوندعمیق ایران و عراق از برکات حرم های اهل بیت(ع) در دو کشور است/ پیش بینی حضور 3 میلیون زائر ایرانی در عراق
خبرگزاری حوزه
ادای احترام موکب داران عراقی به مقام شامخ بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران + عکس
نامه نیوز
ادای احترام موکب داران عراقی به مقام شامخ امام (ره)
شبکه خبر
اخبار مرتبط
bltجوان آنلاین : پیاده روی اربعین سلاحی در برابر دشمن
bltصبحانه با خبر : 10 توصیه مهم دادستان کل کشور به دادستان ها
bltخبرگزاری حوزه : دستگاه های اجرایی به فسادزدایی توسط دستگاه قضاء کمک کنند
bltشبستان : اربعین به دیپلماسی اخلاقی، فرهنگی و اعتقادی تبدیل شده است
bltایرنا : جوانان هلال احمر زائران اربعین را به پایگاه های درمانی راهنمایی می کنند
bltآناج : مبارزه با فساد مختص قوه قضاییه نیست/ با کمک مردم ریشه فساد را می خشکانیم
bltملیت : ریشه بخشی از فساد کنونی در برنامه ریزی دشمن از آن سوی مرزها است
bltدنیای اقتصاد : دادستان کل کشور: راه کسانی که دستاوردهای نظام اسلامی را زیر سئوال ببرند به گورستان است
bltصدا و سیما : پیروزی جبهه مقاومت با پیروی از نهضت عاشورا
bltایسنا : راه کسانی که دستاوردهای نظام اسلامی را زیر سئوال ببرند به گورستان است
bltصدا و سیما : زیارت اربعین؛ قوی ترین سلاح در مقابل دشمن
bltصراط : دادستان کل کشور: یکی از اهداف دشمن القای فساد در کشور است
bltناطقان نیوز : بخشی از مشکلات اقتصادی بخاطر خرابکاری برخی افراد فاسد است
bltالف : دادستان کشور: ریشه بخشی از فساد کنونی در برنامه ریزی دشمن از آن سوی مرزها است
bltاطلاعات روز : بخشی از این فسادی که اکنون وجود دارد ریشه در برنامه ریزی دشمن از آن سوی مرزها است
bltخبرگزاری ایلنا : دشمنان از باز بودن بستر بی در و پیکر فضای مجازی برای ناامیدی مردم استفاده می کنند
bltفارس : دادستان کل کشور:یکی از اهداف دشمن القای فساد در کشور است
bltتسنیم : نماهنگ «اربعین، بی نظیر دوران ها» منتشر شد+فیلم
bltشهدای ایران : انصاریان:اربعین قوی ترین سلاح در مقابل دشمن است
bltعقیق : توصیه ی علما برای زیارت اربعین
bltخبرگزاری دانشجو : «اربعین» قوی ترین سلاح در مقابل دشمن و آمادگی این سفر «ترک گناه» است
bltرسانیوز : اربعین به یک دیپلماسی اخلاقی، فرهنگی و اعتقادی مبدل شده است
bltخبرگزاری موج : راهنمای زبان عربی لهجه عراقی برای پیاده روی اربعین
bltخبرگزاری حوزه : صحبت های خواندنی استاد انصاریان درباره پیاده روی اربعین
bltخبرگزاری حوزه : تاکید آیت الله اعرافی بر ایجاد جاده ابریشم زیارتی و معنوی
bltعصر امروز : کمک یک میلیارد و 200 میلیونی مسلمانان هند به سیل زده گان پلدختر
bltایرنا : پیاده روی اربعین حسینی از سفرهای حماسه آفرین تاریخ تشیع است
bltبلاغ مازندران : رهرو حسین(ع)، شیعه با معرفت، انتخاب با بصیرت/ اربعین، تجدید میثاق با سیدالشهداء
bltرسانیوز : میثاق تاریخی اربعین
bltایکنا : تاریخچه زیارت اربعین و روایات معصومین(ع) درباره آن
bltمشرق نیوز : تابستان داغ و نظم تازه منطقه ای/ کارگر حقوق ندارد؟
bltمشرق نیوز : نهضت موکب داران
bltرسانیوز : مسوولان حتی در راهرو های سازمان ملل با جرثومه های فساد رو به رو نشوند
bltرسانیوز : چهارمین همایش هیات های فعال در عرصه اربعین پایان یافت
bltصدا و سیما : تکیه بر توان داخلی تنها راه رفع مشکلات کشور
bltرسانیوز : بازتاب دیدار جمعی از موکب داران عراقی با مقام معظم رهبری
bltخبرگزاری حوزه : حرکت اربعین حسینی در هیچ نقطه جهان نظیر ندارد
bltخبرگزاری حوزه : پیوندعمیق ایران و عراق از برکات حرم های اهل بیت(ع) در دو کشور است/ پیش بینی حضور 3 میلیون زائر ایرانی در عراق
bltنامه نیوز : ادای احترام موکب داران عراقی به مقام شامخ بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران + عکس
bltشبکه خبر : ادای احترام موکب داران عراقی به مقام شامخ امام (ره)
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.