مخبر - 1398/07/02 - درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت

درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت
همگام با کاهش تاثیر تسهیلات خرید و ساخت مسکن به دلیل جهش قیمت ها، انبوه سازان در نامه ای به وزارت راه و شهرسازی خواستار افزایش تسهیلات خرید و ساخت مسکن شدند تا ساخت و ساز و خرید و فروش مسکن جان تازه ای بگیرد درحالی که بهترین راهکار در شرایط کنونی برای رونق بخش مسکن، بازگشت تعادل به بخش عرضه و تقاضا ...
درخواست انبوه سازان برای افزایش سقف وام خرید و ساخت

اقتصادگردان- با جهش قیمت مسکن از ابتدای سال 97 و تداوم آن در ماه های بعد، حجم قراردادهای خرید و فروش مسکن روندی کاهشی داشت و علت آن هم افت قدرت اقتصادی متقاضیان خرید مسکن بود، در این میان و طی یکسال و نیم گذشته که قیمت ها در بخش مسکن بیش از 70 درصد رشد داشت، سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن تغییری نکرده و ثابت مانده است.
براساس گزارش بانک مرکزی درباره تحولات بازار مسکن پایتخت درمرداد 98، متوسط نرخ خرید و فروش یک مترمربع واحد مسکونی معامله شده 13میلیون و 30 هزار تومان بوده است؛ بنابراین با تسهیلات 160 میلیون تومانی زوج های خانه اولی که بیشترین سقف تسهیلات پرداختی است، می توان حدود 12 متر خانه خرید، این درحالی است که زوج های خانه اولی در مرداد ماه سال 97 با وام 160 میلیونی، قادر به خرید 21 مترمربع واحد مسکونی بودند. طبق این آمار، سهم تسهیلات خرید مسکن طی یک سال گذشته به شدت کاهش یافته و به عنوان نمونه از مرداد 97 تا مرداد 98 از 21 متر به 12 مترمربع رسیده است.البته کم اثرشدن وام ها فقط مربوط به تسهیلات خرید مسکن نیست بلکه با نوسان نرخ ارز از اردیبهشت سال گذشته تاکنون، قیمت مصالح، دستمزد کارگر و... هم افزایش چشمگیری داشته است موضوعی که موجب کم رنگ شدن تسهیلات ساخت مسکن هم شده است برهمین اساس کانون سراسری انبوه سازان مسکن و ساختمان کشور در نامه ای به سرپرست معاونت ساختمان وزارت راه خواستار افزایش تسهیلات بانکی به رقم 150 میلیون تومان برای خرید مسکن، 250 میلیون تومان بابت ساخت هر واحد مسکونی و 150 میلیون تومان برای بافت فرسوده شدند.
درهمین راستا «فرشید پورحاجت»، دبیرکانون انبوه سازان کشور درباره خواسته های انبوه سازان به ایرنا گفت: این کانون به عنوان متولی بخش خصوصی کشور در حوزه تولید و عرضه مسکن در این نامه خطاب به محمود محمودزاده (سرپرست معاونت ساختمان وزارت راه) آورده است که به دلیل افزایش قابل توجه قیمت تمام شده ساخت و در نتیجه افزایش قیمت واحدها، مبلغ تسهیلات فعلی برای خرید مسکن انفرادی کافی نیست.
پورحاجت ادامه داد: تسهیلات فعلی برای خرید مسکن انفرادی با سپرده گذاری قبلی به میزان 60 میلیون تومان به اضافه 20 میلیون تومان به عنوان جعاله، سهم ناچیزی در قیمت واحدهای مسکونی دارد و برای خانه دار شدن گروه هدف جامعه به هیچ عنوان کافی و موثر نیست.او اظهار کرد: افزایش سقف تسهیلات خرید و افزایش مبلغ قابل تقسیط همراه با افزایش مدت بازپرداخت می تواند موجب تسهیل و تقویت قدرت خرید متقاضیان و خانه دار شدن افراد فاقد مسکن، به ویژه گروه هدف جامعه باشد.
دبیر کانون انبوه سازان کشور اضافه کرد: در این نامه پیشنهاد شده است سقف تسهیلات خرید به صورت انفرادی و با سپرده گذاری حداقل تا مبلغ 150 میلیون تومان افزایش یافته و مدت بازپرداخت آن نیز متناسب افزایش داده شود، همچنین برای متقاضیان خرید بدون سپرده گذاری، تسهیلات خرید تا سقف 250 میلیون تومان و با سود تسهیلات حداکثر 12درصد پیش بینی شود.
پورحاجت گفت: افزایش تسهیلات بانکی برای ساخت مسکن نیز مورد تقاضای انبوه سازان است، درواقع به دلیل افزایش هزینه های تولید مسکن و کاهش نقدینگی بخش خصوصی و کاهش ارزش پول ملی، تسهیلات فعلی به میزان 130میلیون تومان و در صورت اجرای فناوری نوین 160 میلیون تومان بابت هر واحد مسکونی پاسخگوی نیاز بخش تولید و ساخت و ساز مسکن نیست.
او اظهار کرد: برای تأمین قدرت خرید متقاضیان و خانه دار شدن افراد بدون مسکن، افزایش آن حداقل به 250 میلیون تومان برای انبوه سازان و تولید کنندگان حرفه ای مسکن، آن هم مشروط به اجازه فروش اقساطی و انتقال آن به خریداران با کاهش نرخ سود تسهیلات پیشنهاد می شود.
دبیر کانون انبوه سازان کشور افزود: تسهیلات بانکی برای بافت فرسوده به مبلغ 50 میلیون تومان مصوب سال 93 است که با توجه به افزایش هزینه تولید و تفاوت فاحش آن با سال 1393، تعدیل مبلغ مذکور ضروری به نظر می رسد و پیشنهاد می شود این تسهیلات حداقل به 150میلیون تومان تعدیل شود. به گفته پورحاجت در خصوص سود تسهیلات آن هم پیشنهاد می شود تا مبلغ 100 میلیون تومان از همان محل یارانه دولتی مورد محاسبه قرار گیرد و برای مازاد آن با تصویب شورای پول و اعتبار، سقف سود تسهیلات، از 18درصد فعلی حداکثر به 12درصد تقلیل یابد.
افزایش سقف تسهیلات و ایجاد تورم
اما در شرایطی که انبوه سازان خواستار افزایش سقف تسهیلات خرید و ساخت مسکن شدند، برخی کارشناسان معتقدند که این اقدام می تواند به تورم در بخش مسکن منجر شود، فرهاد بیضایی که از منتقدان رشد سقف تسهیلات خرید مسکن است چندی پیش در گفت وگو با «تعادل» گفت: حدود 70 درصد نرخ یک واحد مسکونی، مربوط به زمین است اما دولت، سیاست مشخصی در این زمینه ندارد.
بیضایی افزود: در شرایط کمبود مسکن، افزایش وام مسکن هم در ساماندهی بازار نقشی ندارد و فقط تاثیر تورمی دارد، بنابراین نباید روی وام خرید تمرکز کرد بلکه باید سیاست گذاری متنوعی در بخش های گوناگون مرتبط با مسکن داشته باشیم؛ سیاست های متنوعی که همزمان اجرا شود و اثر تورمی در حوزه مسکن نداشته باشد بلکه نقش تنظیم گری داشته باشد و بتواند بازار را کنترل کند.او ادامه داد: ارایه زمین رایگان، راهکاری برای خانه دارشدن متقاضیان مصرفی است که در اوایل انقلاب هم اجرایی شد و با وجود تمام کم و کاستی ها بسیاری از خانواده ها را صاحبخانه کرد، البته این راهکار که برای بازگشت تعادل به بازار مسکن است، تاکنون مورد توجه مسوولان وزارت راه و شهرسازی قرار نگرفته و بر همین اساس ضرورت دارد که این روش هم مورد بررسی بیشتری قرار گیرد.
منبع خبر : اقتصادگردان

محتوای این خبر به صورت خودکار از «اقتصادگردان» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
ساخت و ساز   انبوه سازان   تسهیلات   وزارت راه   سپرده گذاری   قیمت ها   مسکن   واحدهای مسکونی   بخش خصوصی   خرید آنلاین   وزارت راه و شهرسازی   عرضه و تقاضا   تولید کنندگان   خانه دار   مشروط   بازپرداخت   جعاله   قیمت تمام شده   کانون سراسری انبوه سازان   قیمت دلار   هزینه های تولید   واحد مسکونی   قدرت اقتصادی   گزارش بانک مرکزی   همگام   یکسال   بازار مسکن   افزایش قیمت   پیش بینی   خرید و فروش مسکن   قیمت روز مسکن   ارزش پول ملی   بافت های فرسوده   فناوری نوین   افزایش تسهیلات   ساخت مسکن   سود تسهیلات  
اخبار مرتبط
سراب خرید خانه با وام
اقتصادگردان
انبوه سازان خواستار افزایش تسهیلات مسکن شدند/ تسهیلات فعلی برای خانه دار شدن گروه هدف اصلا موثر نیست
صدای مهندسی ایران
انبوه سازان:تسهیلات مسکن را افزایش دهید
ایران آنلاین
انبوه سازان خواستار افزایش تسهیلات مسکن هستند
عصر مالی
انبوه سازان مسکن افزایش تسهیلات میخواهند
بازار نیوز
انبوه سازان خواستار افزایش وام مسکن شدند
بانکداری ایرانی
انبوه سازان خواستارافزایش تسهیلات مسکن شدند
بهار نیوز
درخواست کانون سراسری انبوه سازان مسکن برای افزایش تسهیلات مسکن
اقتصاد نیوز
انبوه سازان خواستار افزایش تسهیلات مسکن شدند
ایرنا
کوچ تهرانی ها از صندوق پس انداز مسکن یکم آغاز شد
ایرنا
اثر نرخ ارز و نقدینگی بر بازار دارایی
اقتصادگردان
تام فاز، مسکن را به دست مردم می رساند
افکار نیوز
ساخت هر متر مسکن چقدر آب میخورد؟
بازار نیوز
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
راه دانا
تنگنای مالی دامن سازندگان آپارتمان را هم گرفت
اقتصادگردان
دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
موج رسا
خرید مسکن ارزان تر از ساخت مسکن
ناطقان نیوز
تام فاز، راهی برای خانه دار شدن اقشار متوسط
مردم سالاری
خرید مسکن آماده ارزان تر از ساخت مسکن
مشرق نیوز
خرید مسکن آماده ارزان تر از ساخت مسکن/ انبوه سازان تجربه تلخ گذشته را تکرار نمی کنند
فارس
شرایط خرید مسکن از دولت
اقتصادگردان
آیا حقوق بگیران توان خرید مسکن دارند ؟
جام نیوز
آیا حقو ق بگیران توان خرید مسکن دارند؟
صبحانه با خبر
آیا حقوق بگیران توان خرید مسکن دارند؟
مشرق نیوز
طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
سازه نیوز
رونق تولید مسکن و نگرانی از تجربه مسکن مهر
ایسنا
مهار تورم با سازوکار بورس و بانک
ایران آنلاین
ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
دنیای اقتصاد
ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
ایسنا
40 درصد جمعیت شهری اجاره نشین هستند
افکار نیوز
ناکارآمدی طرح های حمایتی دولت در مسکن / به همه چیز فکر شده غیر از مشکل اصلی!
الف
ارائه تسهیلات به سازندگان راهی برای کاهش قیمت مسکن
صدا و سیما
انتظارات کاهشی در بازار مسکن
صبح تهران
کمبود ساخت 600 هزار واحد مسکونی در سال
اتاق خبر
تسهیلات مسکن تنها جوابگوی 15 تا 16 متر خانه است
الف
گره کور بازار مسکن در دست افزایش تسهیلات
تیتر شهر
کج راهه دولت در تولید انبوه مسکن
افکار نیوز
تنها راه ارزان شدن مسکن، حمایت از انبوه سازی است
ایرنا
کمک شهرداری به وزارت راه برای ساخت خانه های متراژ پایین
ایرنا
بانک ها مقصر اصلی خانه خالی ها
صدای ایران
اخبار مرتبط
bltاقتصادگردان : سراب خرید خانه با وام
bltصدای مهندسی ایران : انبوه سازان خواستار افزایش تسهیلات مسکن شدند/ تسهیلات فعلی برای خانه دار شدن گروه هدف اصلا موثر نیست
bltایران آنلاین : انبوه سازان:تسهیلات مسکن را افزایش دهید
bltعصر مالی : انبوه سازان خواستار افزایش تسهیلات مسکن هستند
bltبازار نیوز : انبوه سازان مسکن افزایش تسهیلات میخواهند
bltبانکداری ایرانی : انبوه سازان خواستار افزایش وام مسکن شدند
bltبهار نیوز : انبوه سازان خواستارافزایش تسهیلات مسکن شدند
bltاقتصاد نیوز : درخواست کانون سراسری انبوه سازان مسکن برای افزایش تسهیلات مسکن
bltایرنا : انبوه سازان خواستار افزایش تسهیلات مسکن شدند
bltایرنا : کوچ تهرانی ها از صندوق پس انداز مسکن یکم آغاز شد
bltاقتصادگردان : اثر نرخ ارز و نقدینگی بر بازار دارایی
bltافکار نیوز : تام فاز، مسکن را به دست مردم می رساند
bltبازار نیوز : ساخت هر متر مسکن چقدر آب میخورد؟
bltراه دانا : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است/ مسکنی که نرخ نهایی آن را انبوه ساز تعیین می کند
bltاقتصادگردان : تنگنای مالی دامن سازندگان آپارتمان را هم گرفت
bltموج رسا : دست سوداگران بازار مسکن همچنان باز است
bltناطقان نیوز : خرید مسکن ارزان تر از ساخت مسکن
bltمردم سالاری : تام فاز، راهی برای خانه دار شدن اقشار متوسط
bltمشرق نیوز : خرید مسکن آماده ارزان تر از ساخت مسکن
bltفارس : خرید مسکن آماده ارزان تر از ساخت مسکن/ انبوه سازان تجربه تلخ گذشته را تکرار نمی کنند
bltاقتصادگردان : شرایط خرید مسکن از دولت
bltجام نیوز : آیا حقوق بگیران توان خرید مسکن دارند ؟
bltصبحانه با خبر : آیا حقو ق بگیران توان خرید مسکن دارند؟
bltمشرق نیوز : آیا حقوق بگیران توان خرید مسکن دارند؟
bltسازه نیوز : طرح ملی مسکن در هاله ای از ابهام!
bltایسنا : رونق تولید مسکن و نگرانی از تجربه مسکن مهر
bltایران آنلاین : مهار تورم با سازوکار بورس و بانک
bltدنیای اقتصاد : ورود اولین محرک به ساخت و ساز مسکن
bltایسنا : ورود اولین محرک به ساخت وساز مسکن
bltافکار نیوز : 40 درصد جمعیت شهری اجاره نشین هستند
bltالف : ناکارآمدی طرح های حمایتی دولت در مسکن / به همه چیز فکر شده غیر از مشکل اصلی!
bltصدا و سیما : ارائه تسهیلات به سازندگان راهی برای کاهش قیمت مسکن
bltصبح تهران : انتظارات کاهشی در بازار مسکن
bltاتاق خبر : کمبود ساخت 600 هزار واحد مسکونی در سال
bltالف : تسهیلات مسکن تنها جوابگوی 15 تا 16 متر خانه است
bltتیتر شهر : گره کور بازار مسکن در دست افزایش تسهیلات
bltافکار نیوز : کج راهه دولت در تولید انبوه مسکن
bltایرنا : تنها راه ارزان شدن مسکن، حمایت از انبوه سازی است
bltایرنا : کمک شهرداری به وزارت راه برای ساخت خانه های متراژ پایین
bltصدای ایران : بانک ها مقصر اصلی خانه خالی ها
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.