مخبر - 1398/07/02 - صحبت های خواندنی استاد انصاریان درباره پیاده روی اربعین

صحبت های خواندنی استاد انصاریان درباره پیاده روی اربعین
حوزه/ من به نظرم در برپا کردن اربعین به صورت میلیونی کفر کمک داده است. یعنی شیعه و مسلمان ها احساس کردند که دشمن و در رأسشان آمریکا و اسرائیل موضع گرفتند تا چراغ دین را خاموش بکنند. مردم هم مجالس را پربارتر کردند. هم آمدند و هم خودجوش به طرف اربعین ابی عبدالله حرکت کردند و این جمعیت عظیم بی نظیر ...
صحبت های خواندنی استاد انصاریان درباره پیاده روی اربعین

خبرگزاری حوزه، / زیارت اربعین حسینی که در سالهای اخیر جمعیت میلیونی زائران از کشورهای مختلف به این قبله دلها روانه می شوند، ابعاد مختلف سیاسی و اجتماعی نیز بر این مراسم عبادی افزوده شده است. حضرت آیت الله خامنه ای در دیدار موکب داران عراقی فرمودند: «اربعین با این حرکتی که عمدتاً بین نجف و کربلا در راه پیمایی هر سال به وجود می آید بین المللی شد؛ چشمهای مردم دنیا به این حرکت دوخته شد؛ امام حسین (علیه السّلام) و معرفت حسینی به برکت این حرکت عظیم مردمی بین المللی شد، جهانی شد. » 1398/06/27

به همین مناسبت بخش فقه و معارف پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR در گفت وگو با حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ حسین انصاریان، ضرورت زیارت سیدالشهدا و جایگاه زیارت اربعین را بررسی کرده است.

* با وجود اینکه در نگاه شیعه همه ی ائمه ی معصومین نور واحد را تشکیل می دهند که در طول زمان ساری و جاری شدند اما در میان همه ی این بزرگواران، اباعبدالله الحسین (علیه السلام) جایگاه ویژه ای دارند و در خصوص زیارت ایشان توصیه های فراوانی شده است. چرا این قدر به زیارت امام حسین (علیه السلام) اهمیت داده شده است؟

حادثه ای که در زمان سیدالشهدا اتفاق افتاد در زمان هیچ پیغمبر و امامی اتفاق نیفتاد و آن حادثه عبارت بود از جمع شدن تمام عوامل برای ریشه کردن دین خدا! هر پیغمبری -حتی انبیاء اولوالعزم- زمانی که از دنیا می رفتند در حدی، دین جریان خودش را داشت و این طور نبود که بر اثر عوامل گوناگون چراغ توحید خاموش شود و نبوت از بین برود. ولی حکومت بنی امیه و مقدمات قبل از آنها زمینه را برای نابودی دین و خاموش کردن چراغ توحید و برگرداندن بت پرستی به شکل مدرنش در سطح جهان فعال کرد و چنین خطری نه در زمان انبیا پیش آمد و نه در زمان سایر ائمه؛ تنها در زمان حضرت امام حسین (علیه السّلام) دین اسلام متوجه چنین خطر بزرگی شد.

حضرت ابی عبدالله در یکی از سخنرانی های خود می فرمایند اگر اینها -یعنی حکومت زمان- سر کار بماند و در دیوار حکومت شان شکستی ایجاد نشود که فرو بریزد «وَ عَلَی الِاسلامِ وَ السَّلام»، فاتحه ی دین را بر ابد باید خواند! البته قبل از یزید و معاویه زمینه های گسترده ای برای نابودی دین فراهم شده بود ولی زمان معاویه عوامل بسیار قوی تر شد و زمان یزید به اوج رسید. مردم شنیدند یا خواندند که یزید پیغمبر عظیم الشأن اسلام را یک بازیگر معرفی کرد و گفت این بازی باید جمع بشود.

امام می دانستند بعد از حادثه ی کربلا به سرعت این حادثه جواب می دهد تا جایی که دیگر هیچ دشمنی و با هیچ قدرتی نمی تواند حمله ای را صورت دهد که چراغ توحید خاموش شود.

امام با احساس چنین خطری -که قبل و بعد از خودشان سابقه نداشت- هجرت کردند و در این هجرت حادثه ی عظیم و بی نظیر کربلا پیش آمد. امام می دانستند بعد از حادثه ی کربلا به سرعت این حادثه جواب می دهد تا جایی که دیگر هیچ دشمنی و با هیچ قدرتی نمی تواند حمله ای را صورت دهد که چراغ توحید خاموش شود.

بر همین اساس بود که امام تن به یک جنگ نابرابر داد. در حالی که در نظامیان جهان، تن دادن به جنگ نابرابر مرسوم نیست و همیشه سعی شان این است که تمام نیروهای لازم را جمع کنند اما امام حداقل با 72 نفر در مقابل سی هزار نفر -که یقین داشتند پیروزی ظاهری اتفاق نمی افتد- دست به این کار زد.

اما از نظر معنوی شکست طرف مقابل امام قطعی بود؛ امام زیر بار این جنگ نابرابر رفت چون بستر تاریخ را می دید که این جنگ جواب می دهد و جوابش هم این است که برای توحید، نبوت، امامت و برای ارزشها و برای قیام ملت ها علیه ظلم و بیدادگری، بزرگترین پشتوانه ایجاد می شود.

من در سخنرانی گاندی در روز اول پیروزی هند - که آن زمان نزدیک 400 میلیون نفر پای رادیو نشسته بودند- از او شنیدم که گفت من کار جدیدی را پایه گذاری نکردم! من اگر با استعمار انگلستان با کمک شما جنگیدم و این گرگ خطرناک را از کشور بیرون کردم از حسین بن علی درس گرفتم.

من در سخنرانی گاندی در روز اول پیروزی هند - که آن زمان نزدیک 400 میلیون نفر پای رادیو نشسته بودند- از او شنیدم که گفت من کار جدیدی را پایه گذاری نکردم! من اگر با استعمار انگلستان با کمک شما جنگیدم و این گرگ خطرناک را از کشور بیرون کردم از حسین بن علی درس گرفتم.

اگر امام دیگری به جای ابی عبدالله برایشان کربلا اتفاق افتاده بود آن جایگاه مال او بود. این جور نیست که بین امام و یازده امام دیگر تفاوت معنوی وجود داشته باشد، ولی امام حسین (علیه السّلام) از نظر زمان در یک قطعه ای قرار گرفت که منشأ ایجاد یک حادثه شد.

بنابر این، این حادثه که پیش آمد جایگاه خاصی برای ابی عبدالله در میان ائمه دیگر درست کرد و اگر هم امام دیگری به جای ابی عبدالله برایشان کربلا اتفاق افتاده بود آن جایگاه مال او بود. این جور نیست که بین امام و یازده امام دیگر تفاوت معنوی وجود داشته باشد، ولی امام حسین (علیه السّلام) از نظر زمان در یک قطعه ای قرار گرفت که منشأ ایجاد یک حادثه شد، این حادثه نیز پشتوانه همه ی ارزشها شد و لذا سکه به نام ایشان خورد.

به همین دلایل است که از پیغمبر اسلام تا امام عسکری روایات زیادی را برای اهمیت اقامه ی عزاداری بر ایشان و زیارت ایشان صادر کردند تا دائماً مردم از طریق مجالس عزاداری و زیارت ابی عبدالله از حادثه ی کربلا برای حفظ دین، تقویت دین و تضعیف کفر و شرک بهره بگیرند.

* حضرت آیت الله خامنه ای معتقدند که همه ی ما ملت ایران زیر خیمه ی اباعبدالله هستیم. علت این اعتقاد چیست؟

ایشان درست می گویند و من کمی مطلب را بازتر بیان می کنم. کلمه ی «عرش» در قرآن و در روایات به چند معنا آمده است ولی زیباترین معنای این کلمه بنابر تفسیر ائمه به معنای «هستی» است. اینکه می فرماید «الرَّحْمَنُ عَلَی الْعَرْشِ اسْتَوَی»(1) یعنی پروردگار بر کل هستی اشراف و حکومت دارد.

کل هستی یک خیمه است و نورانیت و حکومت معنوی اش با ابی عبدالله است. نه تنها ما بلکه کل جهان زیر این خیمه قرار دارند.

از طرف دیگر پیغمبر می فرماید من شب معراج بر عرش -به معنایی که ائمه ارائه کردند- بر صفحه ی هستی دیدم نوشته شده «إنَّ الحُسَین مِصباحُ الهُدی و سَفینَةُ النَّجاة»(2)؛ این یعنی کل هستی یک خیمه است و نورانیت و حکومت معنوی اش با ابی عبدالله است. نه تنها ما بلکه کل جهان زیر این خیمه قرار دارند و در آینده هم کل جهان با این «مِصباحُ الهُدی و سَفینَةُ النَّجاة» آشتی می کنند و کل جهان به تشکیل حکومت عدل جهانی کمک می کنند.

* چطور می توانیم بقای خودمان را زیر این خیمه تضمین کنیم؟

ما اگر زیر خیمه باشیم بقایمان تضمین است. ما اگر از ابی عبدالله دست برداریم بقای شخصی مان تضمین نیست ولی بقای جامعه تضمین هست. من ممکن است از این خیمه بروم اما همه که نمی روند. من اگر بروم من خودزنی کردم.

خیمه کل هستی است و تغذیه ی ساکنان این خیمه با کربلاست. حالا من یک مثل دیگر بزنم تا موضوع کمی روشن تر بشود. شما می دانید که هر دولتی می خواهد سد بسازد، از نظر جغرافیایی می رود جایی را پیدا می کند که پست ترین منطقه ی محل باشد تا وقتی دریچه های سد را باز می کنند از آن ارتفاع، آب روی توربین ها می ریزد و برق تولید می کند. کربلا هم به لحاظ جرافیایی در کل عراق از همه جا پایین تر است و به نظرم پروردگار عالم آمده سدی را به نام سیدالشهدا در کربلا ایجاد کرده تا از افق احسان، رحمت و لطف خودش به همه ی جهان برق دهد، لذا می بینید امسال 45 کشور جهان مراسم شیرخواره به یاد حضرت علی اصغر برپا کردند.

ما سال به سال هم حس می کنیم هجوم جمعیت به مجالس ابی عبدالله بیشتر است، گریه ی مردم بیشتر است، پندگیری مردم بیشتر است. لذا خود من اصلاً نسبت به آینده ذره ای ناامیدی ندارم. چهار تا اشتباه هم اگر در بدنه ها پیدا می شود موجب نمی شود که بساط را جمع بکند. قرآن مجید نیز از آینده این گونه خبر می دهد که «أَنَّ الْأَرْضَ یَرِثُهَا عِبَادِیَ الصَّالِحُونَ. »(3)

* جایگاه زیارت اربعین در روایات ما چگونه است؟ و آیا ما می توانیم این را یک عمل مأثور بدانیم یا سنتی است که توسط خود شیعه تأسیس شده است؟

نه! این سنت توسط شیعه تأسیس نشده است! روایت از حضرت عسکری (علیه السّلام) است که مؤمن پنج علامت دارد که یکی از آنها هم زیارت اربعین است؛ (4) یعنی از روز اول بعد از حادثه ی کربلا ائمه ی طاهرین به اربعین توجه ویژه داشتند. اولین اربعین را هم خودشان به کربلا آمدند. در حالی که کاروان اسرا می توانستند از راه اردن و تبوک وارد مدینه بشوند اما از شام آمدند عراق و از عراق به طرف مدینه رفتند. معلوم می شود زین العابدین و زینب کبری به اربعین به عنوان یک موضوع خاص نظر داشتند و این اربعین دیگر ماندگار شد. بعد از این بود که شیعه اربعین را دنبال کرد و با پول، زیارت و با تشویق به زیارت، اربعین را ثبت جهان هستی کرد.

اگر در حرکت به سوی ابی عبدالله احتمال قریب به یقین ضرر داده بشود ائمه مجوز دادند که بروید.

در اینجا بد نیست که روایتی جالب در همین زمینه را مطرح کنم؛ یک پیرمردی خدمت حضرت هادی (علیه السّلام) در سامرا آمد. گفت یابن رسول الله! من سال پیش هم آمدم خدمت تان و حالا هم آمدم شما را زیارت کنم و می خواهم پیاده به کربلا بروم. امام خیلی دعایش کردند، بعد فرمودند پارسال که آمدی پسرت و عروست هم بودند، آنها چطور امسال نیامدند؟ گفت عذر داشتند. یک کسی به آن پیرمرد گفت خب در محضر امام بگو مسأله چیست و چرا آنها امسال نیستند. پیرمرد گفت یابن رسول الله پسرم و عروسم در پیاده روی کربلا به دست مأموران متوکل کشته شدند! امام در این حال عین یک داغدیده گریه کردند. هم به آن پسر، هم به عروسش دعا کردند به خود پیرمرد هم دعا کردند و عجیب است که نفرمودند هنوز هم اینها سر کارند، خطر هست و نرو. فرمودند برو و من هم دعاگویت هستم. یعنی اگر در حرکت به سوی ابی عبدالله احتمال قریب به یقین ضرر داده بشود ائمه مجوز دادند که بروید. اما همین امامان ما فرمودند اگر در راه حج واجب احتمال خطر بدهید تکلیف حج ساقط است اما تکلیف رفتن زیارت ابی عبدالله ساقط نیست.

* در سال های اخیر زیارت اربعین از یک زیارت محلی و قومی در عراق خارج شده و جمعیت زیادی را از سرتاسر جهان به سمت خودش کشانده است. علت جهانی شدن زیارت اربعین طی سال های اخیر چیست و ما این را چه نشانه ی مهمی می توانیم در نظر بگیریم؟

همین که 25 میلیون نفر -که در دنیا بی سابقه است- همه حول یک محور حرکت می کنند، آن هم محوری که کمر کفر و شرک را شکست، مسأله ی مهمی است. یعنی بالاترین اسلحه علیه کفر در حال حاضر اربعین ابی عبدالله است.

من به نظرم در برپا کردن اربعین به صورت میلیونی کفر کمک داده است. یعنی شیعه و مسلمان ها احساس کردند که دشمن و در رأسشان آمریکا و اسرائیل موضع گرفتند تا چراغ دین را خاموش بکنند. مردم هم مجالس را پربارتر کردند. هم آمدند و هم خودجوش به طرف اربعین ابی عبدالله حرکت کردند و این جمعیت عظیم بی نظیر جهانی را به وجود آوردند. به نظر من اگر یک میلیون بمب سر دشمن بریزند نمی تواند به این قدرت عمل کند! چرا که اربعین علیه کفر و شرک یارگیری می کند. ولو حالا یک عده ای توجه به این نتیجه نداشته باشند. ممکن است کسی که عازم است نداند که خودش، زنش، بچه اش یک شمشیر بر فرق کفر و شرک است اما این یارگیری همین طور ادامه دارد و کربلا گنجایش دارد به پنجاه میلیون نفر برسد.

همین که 25 میلیون نفر -که در دنیا بی سابقه است- همه حول یک محور حرکت می کنند، آن هم محوری که کمر کفر و شرک را شکست، مسأله ی مهمی است. یعنی بالاترین اسلحه علیه کفر در حال حاضر اربعین ابی عبدالله است.

* چه کار کنیم که از زیارت اربعین هر چه بهتر استفاده کنیم؟

نمی شود عدد دست زائر داد که الان داری از ایران، از بصره، از موصل، از آلمان، از آمریکا، از انگلیس به زیارت اربعین می روی مثلاً این 20 تا قانون را رعایت کن. خود این قوانین در اخلاق و رفتار مردم رعایت می شود و این هم جلوه ی معنویت ابی عبدالله است. مثلاً حس تعاون که در قرآن به آن اشاره شده در اربعین به زلال ترین صورت خودش را نشان می دهد.

چند شب قبل در یک شهری منبر رفتم. کسی را به من نشان دادند، گفتند او هر سال اربعین برای تمیزکردن و شست و شوی پای مردم به زیارت اربعین می رود. فلان تاجر را نشان دادند گفتند این یک جعبه واکس با خودش می آورد کفش ها را واکس می زند. یعنی اربعین تواضع را به نهایت می رساند. تکبر را خاک می کند و کمک به یکدیگر را که خواست خداست در وجود مردم زنده می کند.

شما یقین بدانید یک دکتر اربعینی وقتی به ایران برمی گردد در یک شکل دیگر به مردم کمک می کند. یک تاجر که آنجا تواضع در او تزریق شده، وقتی به ایران برمی گردد اینجا به یک شکل دیگر آن تواضع را به کار می گیرد. یعنی اربعین یک اقیانوسی است که دائماً دارد موج می اندازد و این موج هم دارد کار می کند.

* آمادگی این سفر به چیست؟

ترک گناه.

* علامت قبولی زیارت اربعین چه می تواند باشد؟ چگونه اطمینان پیدا کنیم که این زحمات مقبول افتاده است؟

ما نمی توانیم دنبال قبولی عبادات مان مانند نماز، روزه و زیارت اربعین برویم و کشف بکنیم قبول شده یا نه. به ما گفتند این جاده را با این خصوصیات طی کن، قبول است. یعنی ضمانت قبولی با خودش و درون خودش است. به هیچ کس نمی توانیم بگوییم قبول نشده! من خودم یک اعتقاد دیگر دارم، حالا ممکن است برای بعضی ها شگفت آور باشد اما من برای خودم دلیل و مدرک دارم. اعتقادم این است پیش از اینکه ما هر عمل مثبتی را انجام بدهیم خداوند قبول می کند و با قبولی آن عمل تحقق پیدا می کند. یعنی پشتوانه ی ظهور عمل قبولی پروردگار است. قبولی مال بعد از عمل نیست بلکه مال قبل از عمل است.

* توصیه ی علما برای زیارت اربعین چیست؟

ببینید مهم ترین توصیه از گذشتگان ما این است که به هر شکل ممکن اربعین را بروید. همین خود رفتن موضوعیت دارد. حالا شما نرسیدی بروی حرم، به عنوان اینکه به حرم رسیدی قبولت می کنند. چرا؟ چون در کتب معتبره آمده که «نِیَّةُ الْمُؤْمِنِ خَیْرٌ مِنْ عَمَلِه »(5)، یعنی نیت مؤمن بهتر از عمل اوست. در کتب معتبره آمده که نیت همان عمل است.

توصیه ام به مردمی که اربعین می روند این است که با دقت زیارت امین الله را بخوانند و از گریه جدا نباشند؛ حتی در هواپیما، در قطار، در ماشین، در پیاده روی این گریه را به شدت انتقال بدهند. چون این گریه سیل الهی است که تمام خس و خاشاک ها را می شوید.

نتیجه این اعمال در آینده معلوم می شود! ملت ایران می دانند که آمریکا دیگر آن توانمندی را ندارد و رو به ضعف و افول می رود. علتش هم در درجه ی اول به نظر من، ملت ایران هستند که با محرم و صفر و با گریه و با شعارهایی که دادند و بیداری که در ملت ها آمد خود به خود کفر ضعیف شد. الان هم نیروهای دشمن در حال کمتر شدن و نیروهای مؤمنان رو به فزونی است.

--------------

پانوشت:

1) سوره طه، آیه 5

2) کمال الدین و تمام النعمة، شیخ صدوق، ج1، ص264، مثله؛ «إِنَّ الْحُسَیْنَ بْنَ عَلِیٍّ فِی السَّمَاءِ أَکْبَرُ مِنْهُ فِی الْأَرْضِ فَإِنَّهُ مَکْتُوبٌ عَنْ یَمِینِ الْعَرْشِ مِصْبَاحٌ هَادٍ وَ سَفِینَةُ نَجَاة»، ترجمه: «رسول خدا (صلی الله علیه وآله) فرمودند: ... به راستی که حسین بن علی در آسمان (نامش) بزرگ تر و بلندآوازه تر است، نسبت به زمین، و به راستی که در طرف راست عرش الهی نوشته است که حسین چراغ هدایت و کشتی نجات است. »

3) سوره انبیاء، آیه 105، ترجمه: «و همانا ما پس از تورات در زبور نوشتیم که زمین را بندگان شایسته ما به میراث می برند. »

4) تهذیب الاحکام، شیخ طوسی، ج6، ص52؛ «عَلَامَاتُ الْمُؤْمِنِ خَمْسٌ صَلَاةُ الْخَمْسِینَ وَ زِیَارَةُ الْأَرْبَعِینَ وَ التَّخَتُّمُ فِی الْیَمِینِ وَ تَعْفِیرُ الْجَبِینِ وَ الْجَهْرُ بِ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ. » ترجمه: «از امام حسن عسکری علیه السلام روایت شده است که فرمود: نشانه های مؤمن، پنج چیز است: پنجاه و یک رکعت نماز (گزاردن در شبانه روز)، زیارت اربعین، انگشتر به دست راست کردن، پیشانی بر خاک نهادن، و بلند گفتنِ بسم اللّه الرحمن الرحیم. »

5) الکافی، ثقةالاسلام کلینی، ج2، ص84

منبع خبر : خبرگزاری حوزه

محتوای این خبر به صورت خودکار از «خبرگزاری حوزه» دریافت شده و «مخبرنیوز» بدون هیچ دخل و تصرفی آنرا باز نشر داده است. اگر به هر دلیلی احساس می کنید محتوای منتشر شده مطلوب نیست، خواهشمند است با استفاده از این لینک ما را مطلع نمایید تا بدون درنگ آنرا حذف نماییم.
با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه مخبرنیوز مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.
کلیدواژه های این خبر
مقام معظم رهبری   آمریکا   اربعین حسینی   شیخ حسین انصاریان   زیارت   قبله   اولوالعزم   بازیگر   راه پیمایی   هجرت   معاویه   زائران   نبوت   دین اسلام   ساری   چراغ   بنی امیه   تشیع   نجف و کربلا   مسلمین   یزید   فاتحه   امام حسین علیه السلام   انبیا   بت پرستی   معصومین   موکب داران عراقی   حادثه   رژیم صهیونیستی   سیاسی و اجتماعی   فقه   پیاده روی اربعین  
اخبار مرتبط
پیاده روی اربعین سلاحی در برابر دشمن
جوان آنلاین
10 توصیه مهم دادستان کل کشور به دادستان ها
صبحانه با خبر
دادستان کل کشور: دشمن تلاش می کند همه مدیران را فاسد جلوه دهد
فردا نیوز
دستگاه های اجرایی به فسادزدایی توسط دستگاه قضاء کمک کنند
خبرگزاری حوزه
جوانان هلال احمر زائران اربعین را به پایگاه های درمانی راهنمایی می کنند
ایرنا
مبارزه با فساد مختص قوه قضاییه نیست/ با کمک مردم ریشه فساد را می خشکانیم
آناج
دادستان کل کشور: راه کسانی که دستاوردهای نظام اسلامی را زیر سئوال ببرند به گورستان است
دنیای اقتصاد
پیروزی جبهه مقاومت با پیروی از نهضت عاشورا
صدا و سیما
راه کسانی که دستاوردهای نظام اسلامی را زیر سئوال ببرند به گورستان است
ایسنا
زیارت اربعین؛ قوی ترین سلاح در مقابل دشمن
صدا و سیما
دادستان کل کشور: یکی از اهداف دشمن القای فساد در کشور است
صراط
اهمیت پیاده روی اربعین از نگاه استاد حوزه علمیه قم
خبرآنلاین
بخشی از مشکلات اقتصادی بخاطر خرابکاری برخی افراد فاسد است
ناطقان نیوز
دادستان کشور: ریشه بخشی از فساد کنونی در برنامه ریزی دشمن از آن سوی مرزها است
الف
ریشه بخشی از فساد کنونی در برنامه ریزی دشمن از آن سوی مرزها است
افق تازه
بخشی از این فسادی که اکنون وجود دارد ریشه در برنامه ریزی دشمن از آن سوی مرزها است
اطلاعات روز
دشمنان از باز بودن بستر بی در و پیکر فضای مجازی برای ناامیدی مردم استفاده می کنند
خبرگزاری ایلنا
دادستان کل کشور:یکی از اهداف دشمن القای فساد در کشور است
فارس
همایش توجیهی، روحانیون و موکب داران اربعین حسینی برگزار می شود
خبرگزاری حوزه
انصاریان:اربعین قوی ترین سلاح در مقابل دشمن است
شهدای ایران
توصیه ی علما برای زیارت اربعین
عقیق
«اربعین» قوی ترین سلاح در مقابل دشمن و آمادگی این سفر «ترک گناه» است
خبرگزاری دانشجو
راهنمای زبان عربی لهجه عراقی برای پیاده روی اربعین
خبرگزاری موج
انصاریان: "اربعین" قوی ترین سلاح در مقابل دشمن و آمادگی این سفر "ترک گناه" است
تسنیم
اعزام روحانیون مبلغ گیلانی به پیاده روی اربعین حسینی
ایسنا
زیارت و دیدار موکب داران عراقی گامی برای ارتقای آفاق اربعین در جهان اسلام
شیعه نیوز
میثاق تاریخی اربعین
رسانیوز
تامین امنیت عراق با همکاری سپاه و حشد الشعبی در ایام اربعین
شهدای ایران
جهانی شدن راهپیمایی اربعین و عشق به حسین؛نیاز شدید به منطق حسین(ع)
صدا و سیما
همکاری سپاه و حشدالشعبی برای تامین امنیت راهپیمایی اربعین
پایداری ملی
تاریخچه زیارت اربعین و روایات معصومین(ع) درباره آن
ایکنا
قزوین|ستادهای نماز جمعه مقدمه ساز سفر شیعیان به مراسم اربعین باشند
تسنیم
سپاه با هماهنگی حشدالشعبی مسئولیت مهمی برای امنیت زائران دارد
مهر نیوز
تیم راه انداز مراکز درمانی هلال احمر در اربعین به عراق اعزام می شود
ایرنا
تابستان داغ و نظم تازه منطقه ای/ کارگر حقوق ندارد؟
مشرق نیوز
نهضت موکب داران
مشرق نیوز
چهارمین همایش هیات های فعال در عرصه اربعین پایان یافت
رسانیوز
تکیه بر توان داخلی تنها راه رفع مشکلات کشور
صدا و سیما
تجربیات دفاع مقدس ذخیره ای برای ادامه انقلاب است
ایرنا
خنثی شدن اقدامات ضداسلامی غربی ها با نمایش وحدت در پیاده روی اربعین
خبرگزاری دفاع مقدس
اخبار مرتبط
bltجوان آنلاین : پیاده روی اربعین سلاحی در برابر دشمن
bltصبحانه با خبر : 10 توصیه مهم دادستان کل کشور به دادستان ها
bltفردا نیوز : دادستان کل کشور: دشمن تلاش می کند همه مدیران را فاسد جلوه دهد
bltخبرگزاری حوزه : دستگاه های اجرایی به فسادزدایی توسط دستگاه قضاء کمک کنند
bltایرنا : جوانان هلال احمر زائران اربعین را به پایگاه های درمانی راهنمایی می کنند
bltآناج : مبارزه با فساد مختص قوه قضاییه نیست/ با کمک مردم ریشه فساد را می خشکانیم
bltدنیای اقتصاد : دادستان کل کشور: راه کسانی که دستاوردهای نظام اسلامی را زیر سئوال ببرند به گورستان است
bltصدا و سیما : پیروزی جبهه مقاومت با پیروی از نهضت عاشورا
bltایسنا : راه کسانی که دستاوردهای نظام اسلامی را زیر سئوال ببرند به گورستان است
bltصدا و سیما : زیارت اربعین؛ قوی ترین سلاح در مقابل دشمن
bltصراط : دادستان کل کشور: یکی از اهداف دشمن القای فساد در کشور است
bltخبرآنلاین : اهمیت پیاده روی اربعین از نگاه استاد حوزه علمیه قم
bltناطقان نیوز : بخشی از مشکلات اقتصادی بخاطر خرابکاری برخی افراد فاسد است
bltالف : دادستان کشور: ریشه بخشی از فساد کنونی در برنامه ریزی دشمن از آن سوی مرزها است
bltافق تازه : ریشه بخشی از فساد کنونی در برنامه ریزی دشمن از آن سوی مرزها است
bltاطلاعات روز : بخشی از این فسادی که اکنون وجود دارد ریشه در برنامه ریزی دشمن از آن سوی مرزها است
bltخبرگزاری ایلنا : دشمنان از باز بودن بستر بی در و پیکر فضای مجازی برای ناامیدی مردم استفاده می کنند
bltفارس : دادستان کل کشور:یکی از اهداف دشمن القای فساد در کشور است
bltخبرگزاری حوزه : همایش توجیهی، روحانیون و موکب داران اربعین حسینی برگزار می شود
bltشهدای ایران : انصاریان:اربعین قوی ترین سلاح در مقابل دشمن است
bltعقیق : توصیه ی علما برای زیارت اربعین
bltخبرگزاری دانشجو : «اربعین» قوی ترین سلاح در مقابل دشمن و آمادگی این سفر «ترک گناه» است
bltخبرگزاری موج : راهنمای زبان عربی لهجه عراقی برای پیاده روی اربعین
bltتسنیم : انصاریان: "اربعین" قوی ترین سلاح در مقابل دشمن و آمادگی این سفر "ترک گناه" است
bltایسنا : اعزام روحانیون مبلغ گیلانی به پیاده روی اربعین حسینی
bltشیعه نیوز : زیارت و دیدار موکب داران عراقی گامی برای ارتقای آفاق اربعین در جهان اسلام
bltرسانیوز : میثاق تاریخی اربعین
bltشهدای ایران : تامین امنیت عراق با همکاری سپاه و حشد الشعبی در ایام اربعین
bltصدا و سیما : جهانی شدن راهپیمایی اربعین و عشق به حسین؛نیاز شدید به منطق حسین(ع)
bltپایداری ملی : همکاری سپاه و حشدالشعبی برای تامین امنیت راهپیمایی اربعین
bltایکنا : تاریخچه زیارت اربعین و روایات معصومین(ع) درباره آن
bltتسنیم : قزوین|ستادهای نماز جمعه مقدمه ساز سفر شیعیان به مراسم اربعین باشند
bltمهر نیوز : سپاه با هماهنگی حشدالشعبی مسئولیت مهمی برای امنیت زائران دارد
bltایرنا : تیم راه انداز مراکز درمانی هلال احمر در اربعین به عراق اعزام می شود
bltمشرق نیوز : تابستان داغ و نظم تازه منطقه ای/ کارگر حقوق ندارد؟
bltمشرق نیوز : نهضت موکب داران
bltرسانیوز : چهارمین همایش هیات های فعال در عرصه اربعین پایان یافت
bltصدا و سیما : تکیه بر توان داخلی تنها راه رفع مشکلات کشور
bltایرنا : تجربیات دفاع مقدس ذخیره ای برای ادامه انقلاب است
bltخبرگزاری دفاع مقدس : خنثی شدن اقدامات ضداسلامی غربی ها با نمایش وحدت در پیاده روی اربعین
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.