مخبر - 1398/07/02 - سیستم عامل هارمونی؛ یک OS و هزاران رویا برای هواوی

سیستم عامل هارمونی؛ یک OS و هزاران رویا برای هواوی
بر هیچ کس پوشیده نیست که دنیای فناوری مثل بسیاری از حوزه های دیگر تابعی از شرایط ژئوپلتیکی است و تنش بین ابر قدرت ها آنرا تحت تاثیر قرار می دهد.
سیستم عامل هارمونی؛ یک OS و هزاران رویا برای هواوی

به گزارش آی تابناک : بر هیچ کس پوشیده نیست که دنیای فناوری مثل بسیاری از حوزه های دیگر تابعی از شرایط ژئوپلتیکی است و تنش بین ابر قدرت ها آنرا تحت تاثیر قرار می دهد. هواوی از زمانی که اطمینان خود به کشورهای غربی را از دست رفته دید، تمرکزش روی سیستم عامل «هارمونی» را دو چندان کرد تا در صورت محروم شدن از نسخه تجاری اندروید، به عنوان پلن B از آن استفاده کند. این سیستم قابلیت ها، محدودیت ها و چالش هایی پیش رو دارد که در ادامه به آنها پرداخته ایم.سیستم عامل هارمونی چیست؟

هواوی ماهیت سیستم عامل موبایل خود را اینگونه بیان می کند: «یک OS توزیع یافته مبتنی بر میکرو کرنل برای تمام سناریوها». این تعریف ناروشن از قابلیت بکارگیری هارمونی در گجت هایی بجز موبایل حکایت دارد؛ در واقع هارمونی نه فقط اندروید بلکه تمامی سیستم عامل های دیگر را به چالش می کشد.

از نظر کمپانی چینی فراگیر شدن شبکه 5G، رشد فزاینده سامانه های ابری، فناوری هوش مصنوعی و اینترنت اشیاء به ایجاد شبکه های به هم پیوسته از تمامی دستگاه های ثابت و متحرک منجر می شود. بزرگترین مشکل بر سر راه این پیشرفت پراکندگی سیستم های عامل و ناسازگاری نرم افزاری دستگاه های مختلف با یکدیگر است، برای مثال می توان به اکوسیستم بسته ای اشاره کرد که اپل در دهه های گذشته شکل داده است.

نتیجه تصویری برای دیجیاتو هارمونی

سیستم عامل هارمونی اما قرار است گام بزرگی را برای اتصال کاربران به دنیای دیجیتال بردارد. هواوی از حدود یک دهه قبل به جای اختراع دوباره چرخ یا طراحی مجدد سیستم عامل های فعلی با اپ های تکراری، تصمیم گرفت با استفاده از منابع موجود، نوع جدیدی از سیستم عامل را توسعه دهد.

استراتژی 1 + 8 + N

چشم انداز هواوی برای سیستم عامل هارمونی با استراتژی «1 + 8 + N» گره خورده که در آن 1 نشانگر گوشی، 8 نماد دستگاه های رایج از قبیل لپ تاپ، تبلت، ساعت هوشمند، کامپیوتر دسکتاپ و غیره است که قابلیت اتصال به ابزارهای دیگر را دارند. N هم نشان دهنده ابزارهای با قابلیت اتصال به اینترنت اشیاء نظیر لامپ های هوشمند، دوربین، یخچال و ده ها مورد دیگر است که خود هواوی آنها را تولید نمی کند.

ایجاد هماهنگی بین این ابزارها حتی اگر همه آنها تحت چتر هواوی تولید شده باشند، کار ساده ای نیست چون گوشی ها از اندروید، ساعت های هوشمند از لایت اواس و کامپیوترها و لپ تاپ ها از ویندوز استفاده می کنند. ورود محصولات شرکت های دیگر با تنظیمات متنوع داستان را از قبل هم پیچیده تر می کند. راه حل هواوی برای رفع این مشکل توسعه سیستم عاملی ایمن است که فارغ از سخت افزار، روی تمامی دستگاه ها قابل نصب باشد.

طراحی یک سیستم عامل هوشمند

هارمونی بر اساس یک کرنل و یک فرمورک اپ طراحی شده، در نتیجه فارغ از نوع سخت افزار، سرویس های مرکزی یکسانی را به کار می گیرد. هارمونی به لطف «موتور تأخیر معین» منابع را با استفاده از تحلیل های آنی و پیش بینی سناریوهای آینده به صورت بلادرنگ تخصیص می دهد. هواوی مدعی است که با حذف افزونگی غیر ضروری کدها و اتخاذ مدل زمانبندی بهینه تر با همین موتور، یک گام فراتر از معماری کرنل هیبرید اندروید و مونولیتیک لینوکس برداشته است.

از نظر امنیت هم جداسازی میکرو کرنل از سرویس های کرنل اکسترنال امکان دسترسی به روت را ناممکن کرده. همین عامل باعث افزایش سرعت بوت سیستم عامل نیز می شود.

یکی از رقبای اصلی هارمونی سیستم عامل فیوشا است اما به گفته کمپانی چینی ارتباطات درون فرایندی یا IPC هارمونی بین سرویس های میکروکرنل و کرنل استاندارد نظیر فایل سیستم، شبکه، درایور و اپلیکیشن ها پنج برابر سریعتر از رقیب است.

این شرکت در توسعه سیستم عامل هارمونی به جای دستگاه های مجزا و سخت افزارهای ایزوله به ایجاد یکپارچگی در بین ابزارهای مختلف نظر داشته و به همین خاطر هارمونی با گوشی یا لپ تاپی با 12 گیگابایت رم همانقدر سازگاری دارد که با یک لامپ هوشمند مجهز به چند کیلوبایت مموری.

مزایای چنین سیستمی روی کاغذ بی شمار است اما هواوی به سوییچ در لحظه از یک دستگاه به دستگاه دیگر با استفاده از یک اپلیکیشن اشاره کرده. برای مثال می توان به انتقال تماس از گوشی به سیستم خودرو یا نمایش محتوای گوشی روی تلویزیون بدون هیچ تاخیری اشاره کرد، در واقع سناریوی شبیه پیشتازان فضا با پیاز داغ کمتر.

یکی دیگر از مزایای هارمونی عدم نیاز به نوشتن چند باره یک اپ برای پلتفرم های مختلف است چرا که کامپایلر ARK هواوی از چندین زبان برنامه نویسی از جمله جاوا، C++/C، جی اس و غیره پشتیبانی می کند. به گفته Peter Gauden، مدیر بازاریابی هواوی کامپایلر مذکور قادر به تبدیل اپ های هواوی به برنامه های سازگار با هارمونی است. هرچند تعدادی از توسعه دهندگان چینی پس از کار با نسخه اولیه این کامپایلر آنرا پر از باگ و ناقص عنوان کرده اند.

تمام این موارد در کنار امنیت پیشرفته ای که از طریق محیط میکرو کرنل تامین شده، تصویر هیجان انگیزی را از آینده دستگاه های هوشمند برای کاربران، توسعه دهندگان و خود هواوی، به عنوان پرچمدار گذار به دوران جدید فناوری ترسیم می کند.

دستگاه های سازگار با سیستم عامل هارمونی

بخش زیادی از اعتماد به نفس هواوی ناشی از برخوردار بودن آنها از زیر ساختی است که کمتر شرکتی در اختیار دارد. این شرکت مهارت خود در تولید چپیست را با سری کایرین اثبات کرده، سرمایه گذاری هنگفتی را در زمینه سرویس های ابری صورت داده و در قلب توسعه 5G دنیا قرار دارد. برای اطلاع از کیفیت و تنوع بالای محصولات این شرکت کافی سری به بازار بزنید تا از گوشی و لپ تاپ گرفته تا پوشیدنی، تبلت و تلویزیون منقش به برند هواوی را ببینید.

یکی از نخستین محصولاتی که با هارمونی از راه رسیده تلویزیون ویژن است. با استفاده از مرکز کنترل HiLink این دستگاه می توان به بیش از 900 دستگاه متصل به اینترنت اشیاء متصل شد. در واقع این سیستم عامل به عنوان مرکز کنترل هوشمند برای دستگاه های مختلف عمل کرده و نقش هاب مرکزی در اکوسیستم هارمونی هواوی را ایفا خواهد کرد.

سیستم عامل هارمونی

بر اساس نقشه راه چینی ها پای هارمونی از سال آینده به ساعت ها و بندهای هوشمند، هدست ها و کامپیوترها باز می شود. در 2021 نوبت به اسپیکرها و دستگاه های صوتی رسیده و از 2022 عینک های واقعیت مجازی وارد بازی می شوند. حتی کاربران کنونی ساعت های Watch GT هم امکان به روزرسانی به هارمونی را در زمان انتشار آن دارند.

پیچیده ترین عضو در خانواده هارمونی گوشی های هوشمند خواهند بود. هواوی هرگز تمایل خود به باقی ماندن در اکوسیستم اندروید را پنهان نکرده. این شرکت حتی ترجیح داده علی رغم محروم شدن از اپ ها و سرویس های گوگل پرچمدارهای سری میت 30 را به جای هارمونی با اندروید روانه بازار کند.

با این وجود مهمترین عضو استراتژی1 + 8 + N یعنی گوشی های هوشمند پایه و اساس زندگی دیجیتالی آینده خواهند بود. کمپانی چینی البته در بخش امنیت بیومتریک سری میت 30 از میکروکرنل سیستم عامل هارمونی استفاده کرده است.

در رویداد معرفی پرچمدارهای میت 30 و طی جلسات محرمانه زمزمه هایی از متن باز بودن هارمونی به گوش می رسد. به عبارت دیگر هواوی تمایل دارد کمپانی های دیگر هم از این سیستم عامل در دستگاه های مختلف از جمله گوشی ها بهره ببرند.

چالش های پیش رو

رها کردن بازار پر رونق و پول ساز اندروید توسط شرکت هایی نظیر سامسونگ و روی آوردن آنها به هارمونی خیال خامی بیش نیست اما احتمالا شرکت های بزرگ چینی در این راه دست هواوی را خواهند گرفت. تا کنون گزارش های بسیاری منتشر شده که از تست این سیستم عامل توسط شیائومی، اوپو، ویوو و تنسنت حکایت دارند. هرچند این شرکت ها آنقدر ساده لوح نیستند که تمام تخم مرغ هایشان را در سبد هواوی بچینند اما همراهی آنها هم برای هواوی کافی نیست.

وعده های صرف مبنی بر سرعت بالاتر نسبت به اندروید، امنیت بهتر و آینده درخشان نمی تواند خریدار را به دست جیب شدن برای خرید گجت مبتنی بر هارمونی قانع کند. همچنین اپ های اندروید به صورت مستقیم امکان اجرا روی هارمونی ندارند و قانع کردن هزاران توسعه دهنده به کامپایل مجدد برنامه هایشان برای این سیستم عامل اصلا ساده نخواهد بود.

سناریوی حول میت 30 نیز در نوع خود جالب به نظر می رسد. به دلیل دسترسی نداشتن هواوی به پلی استور و سرویس های گوگل، چاره ای جز استفاده از اپ گالری خود شرکت باقی نمانده اما این مارکت تنها 45 هزار برنامه و 390 میلیون کاربر فعال دارد که در مقایسه با 2 میلیون اپلیکیشن موجود در اپ استور، رقم بسیار بسیار کمی محسوب می شود. البته هواوی قصد دارد با ارائه سرویس های موبایل خودش (Huawei Mobile Services) و سرمایه گذاری یک میلیارد دلاری، روند توسعه نرم افزار را برای سیستم عامل خود بهبود ببخشد.

سیستم عامل هارمونی

با توجه به نمایش کم فروغ سیستم عامل هارمونی در مونیخ، کاملا مشخص است که ترغیب توسعه دهندگان برای آوردن برنامه های خود به این سیستم عامل چقدر مهم و در عین حال دشوار خواهد بود. البته تا کنون برنامه های فیسبوک، واتساپ و اینستاگرام به اپ گالری آمده اند و بی شک برنامه های دیگری به این لیست اضافه خواهند شد، با این وجود اینکه کامپایلر ARK تا چه حد برای تبدیل برنامه های اندرویدی به سیستم عامل هارمونی بهینه شده، جای بحث دارد. اگر این فرایند در آینده به سادگی صورت گیرد، احتمالا خیل عظیمی از توسعه دهندگان اندروید به سمت این سیستم عامل سرازیر می شوند.

با این حال گوگل اولین شرکت آمریکایی بود که مراودات خود با هواوی را قطع کرد و بعید نیست در صورت عدم استفاده هواوی از اندروید، دسترسی های برنامه های گوگل از طریق هارمونی به کلی قطع شود تا رقابت جدیدی متوجه اندروید نشود.

در چنین شرایطی کاربرد سیستم عامل هارمونی بیشتر به اینترنت محدود می شود چون این بازار انحصاری نبوده و بیشتر به صورت چند تکه است. هواوی می تواند با سرمایه گذاری روی این بخش از بازار، موقعیت خود را به خوبی بهبود ببخشد. زمانی که سامسونگ و مایکروسافت یا سیستم عامل های اختصاصی به جایی نرسیده و میلیون ها دلار نیز به باد دادند، نیم نگاه هواوی به دنیای فرا موبایل شاید عاقلانه تر به نظر برسد.منبع : دیجیاتو

منبع خبر : آی تابناک

محتوای این خبر به صورت خودکار از سایتهای مورد تایید ج.ا دریافت شده و بدون هیچ دخل و تصرفی نمایش داده می شود. اگر به هر دلیلی نیاز است که خبر حذف شود، لطفا از این لینک استفاده نمایید تا در اسرع وقت اقدام شود.
کلیدواژه های این خبر
گوشی های هوشمند   فناوری   ساعت هوشمند   هوش مصنوعی   اختراع   سخت افزار   موتور   ویندوز   اندروید   تنظیمات   اکوسیستم   لینوکس   دسکتاپ   اپلکیشن   دیجیتال   محدودیت ها   یخچال   کشورهای غربی   کمپانی چینی   سیستم عامل   لپ تاپ ها   ناسازگاری   داستانی   لامپ هوشمند   اپل   پیش بینی   شرکت هواوی   گجت   اینترنت اشیاء   نسل پنجم شبکه تلفن همراه   کاربران  
اخبار مرتبط
آیا گوگل کروم در مسیری شبیه به ویندوز حرکت می کند؟
زومیت
تبادل فایل با وای فای
قلم نیوز
هماهنگ نبودن iOS 13 با اپلیکیشن مخصوص خودرو شرکت اپل
باشگاه خبرنگاران
اندروید 11 ساله شد
تیک نیوز
سیستم عامل متن باز چیست؟
آی تابناک
فیچرفون مبتنی بر اندروید 8.1 نوکیا در ویدئویی کوتاه دیده شد
زومیت
راه میانبر هواوی برای دانلود سرویس های گوگل در میت 30
فرتاک نیوز
راه میانبر هواوی برای دانلود سرویس های گوگل در میت30
مهر نیوز
اندروید 10 برای وان پلاس 7 و وان پلاس 7 پرو منتشر شد
زومیت
زبان برنامه نویسی جاوا 13؛ ابزاری برای بهره وری بیشتر برنامه نویسان
زومیت
چه آینده ای در انتظار صنعت لپ تاپ است؟
زومیت
 ساعت «GT 2 هواوی» مجهز به تراشه «Kirin A1» و 2 هفته عمر باتری است
انتخاب
هرآنچه در رویداد امروز هواوی معرفی می شود
آی تابناک
آیفون XS و آیفون XR به قابلیت فیلم برداری هم زمان ازطریق چند دوربین مجهز می شوند
زومیت
انتشار تصاویر و اطلاعات جدید از هواوی میت 30 پرو
کلیک
NFC چیست؟ تمام آنچه نیاز است بدانید
نامه نیوز
آیا کامپیوتر های مک به آنتی ویروس نیاز دارند؟
شیعه نیوز
با معروف ترین اپلیکیشن های پخش آنلاین موسیقی آشنا شوید
ایران آنلاین
معروف ترین اپلیکیشن های پخش آنلاین موسیقی در جهان
سیتنا
همکاری سامسونگ با گوگل و برنامه‎نویسان اندروید برای توسعه تجربه کاربری گلکسی فولد
آی تی رسان
آیا کامپیوتر مک شما به آنتی ویروس نیاز دارد؟
آی تابناک
معروف ترین اپلیکیشن های پخش آنلاین موسیقی
بهار نیوز
مروری بر معروف ترین اپلیکیشن های پخش آنلاین موسیقی در جهان
ایسنا
آیا کامپیوترهای مک به آنتی ویروس نیاز دارند؟
زومیت
عرضه میت بوک های هواوی با سیستم عامل لینوکس به جای ویندوز 10
بولتن نیوز
قدرت گوگل و هزینه گزافی که اندروید باید بپردازد
خبر خودرو
قدرت بیش از حد گوگل و هزینه گزافی که اندروید برای آن پرداخت خواهد کرد
زومیت
کدام گوشی های شیائومی به اندروید10 آپدیت می شوند؟
آی سی تی پرس
کدام گوشی های شیائومی به اندروید 10 آپدیت می شوند؟
عصر ایران
هواوی عرضه اولین لپ تاپ های بدون ویندوز خود را آغاز کرد
آی تابناک
دودستگی طرفداران اپل بر سر پشتیبانی نکردن آیفون های جدید از شبکه 5G
الف
زمان تست اینترنت 5G در ایران
اقتصاد نیوز
اپل موزیک یا اسپاتیفای؛ کدامیک در کدام کشور فعالند؟
ایسنا
نسخه اصلی مک OS کاتالینا مهرماه منتشر می شود
زومیت
زمان پیوستن ایران به فناوری "5G
بلاغ مازندران
اخبار تکنولوژی/ زمان پیوستن ایران به فناوری "5G"
رویداد 24
سرعت 100 گیگی با نسل پنجم موبایل
شعار سال
ایران به استقبال G5 می رود
تیتر امروز
زمان پیوستن ایران به فناوری"5G"
ناطقان نیوز
اپل در رویداد شهریور چه محصولاتی را معرفی می کند؟
آی تابناک
اخبار مرتبط
bltزومیت : آیا گوگل کروم در مسیری شبیه به ویندوز حرکت می کند؟
bltقلم نیوز : تبادل فایل با وای فای
bltباشگاه خبرنگاران : هماهنگ نبودن iOS 13 با اپلیکیشن مخصوص خودرو شرکت اپل
bltتیک نیوز : اندروید 11 ساله شد
bltآی تابناک : سیستم عامل متن باز چیست؟
bltزومیت : فیچرفون مبتنی بر اندروید 8.1 نوکیا در ویدئویی کوتاه دیده شد
bltفرتاک نیوز : راه میانبر هواوی برای دانلود سرویس های گوگل در میت 30
bltمهر نیوز : راه میانبر هواوی برای دانلود سرویس های گوگل در میت30
bltزومیت : اندروید 10 برای وان پلاس 7 و وان پلاس 7 پرو منتشر شد
bltزومیت : زبان برنامه نویسی جاوا 13؛ ابزاری برای بهره وری بیشتر برنامه نویسان
bltزومیت : چه آینده ای در انتظار صنعت لپ تاپ است؟
bltانتخاب :  ساعت «GT 2 هواوی» مجهز به تراشه «Kirin A1» و 2 هفته عمر باتری است
bltآی تابناک : هرآنچه در رویداد امروز هواوی معرفی می شود
bltزومیت : آیفون XS و آیفون XR به قابلیت فیلم برداری هم زمان ازطریق چند دوربین مجهز می شوند
bltکلیک : انتشار تصاویر و اطلاعات جدید از هواوی میت 30 پرو
bltنامه نیوز : NFC چیست؟ تمام آنچه نیاز است بدانید
bltشیعه نیوز : آیا کامپیوتر های مک به آنتی ویروس نیاز دارند؟
bltایران آنلاین : با معروف ترین اپلیکیشن های پخش آنلاین موسیقی آشنا شوید
bltسیتنا : معروف ترین اپلیکیشن های پخش آنلاین موسیقی در جهان
bltآی تی رسان : همکاری سامسونگ با گوگل و برنامه‎نویسان اندروید برای توسعه تجربه کاربری گلکسی فولد
bltآی تابناک : آیا کامپیوتر مک شما به آنتی ویروس نیاز دارد؟
bltبهار نیوز : معروف ترین اپلیکیشن های پخش آنلاین موسیقی
bltایسنا : مروری بر معروف ترین اپلیکیشن های پخش آنلاین موسیقی در جهان
bltزومیت : آیا کامپیوترهای مک به آنتی ویروس نیاز دارند؟
bltبولتن نیوز : عرضه میت بوک های هواوی با سیستم عامل لینوکس به جای ویندوز 10
bltخبر خودرو : قدرت گوگل و هزینه گزافی که اندروید باید بپردازد
bltزومیت : قدرت بیش از حد گوگل و هزینه گزافی که اندروید برای آن پرداخت خواهد کرد
bltآی سی تی پرس : کدام گوشی های شیائومی به اندروید10 آپدیت می شوند؟
bltعصر ایران : کدام گوشی های شیائومی به اندروید 10 آپدیت می شوند؟
bltآی تابناک : هواوی عرضه اولین لپ تاپ های بدون ویندوز خود را آغاز کرد
bltالف : دودستگی طرفداران اپل بر سر پشتیبانی نکردن آیفون های جدید از شبکه 5G
bltاقتصاد نیوز : زمان تست اینترنت 5G در ایران
bltایسنا : اپل موزیک یا اسپاتیفای؛ کدامیک در کدام کشور فعالند؟
bltزومیت : نسخه اصلی مک OS کاتالینا مهرماه منتشر می شود
bltبلاغ مازندران : زمان پیوستن ایران به فناوری "5G
bltرویداد 24 : اخبار تکنولوژی/ زمان پیوستن ایران به فناوری "5G"
bltشعار سال : سرعت 100 گیگی با نسل پنجم موبایل
bltتیتر امروز : ایران به استقبال G5 می رود
bltناطقان نیوز : زمان پیوستن ایران به فناوری"5G"
bltآی تابناک : اپل در رویداد شهریور چه محصولاتی را معرفی می کند؟
پستهای شبکه های اجتماعی مرتبط
 |  درباره ما |  ارتباط با ما |  تبلیغات |  آخرین پستها |  تیتراخبار |  خبرگزاریها |  صفحه اصلی | 

مخبر جامعترین و بزرگترین سایت جمع آوری اخبار ایران می باشد که توسط موتور هوشمند جمع آوری و پیش پردازش اخبار هزاران فید خبری را جمع آوری نموده و در اختیار مخاطبان قرار می دهد.
مخبر هیچگونه مسئولیتی در قبال محتوای منتشر شده نخواهد داشت.